ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Ne Zaterdag 15 Mei 1936 Verschjjnt Woensdags Zaterdags Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Butzer, Hoogovens IJmuiden. 11e JsargaDg IJMUIDER COURANT KouwmeiftsprijK f Per 3 maanden, franco per post f ~U5. Abnnnemen- ten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, Advertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend V7oensdagnummer. Advertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran, ^crjj f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad js uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C, Roelse, IJmuiden. OFFICIEEL. BEKENDMAKING DRANKWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- sen brengen ter openbare kennis, dat op 6 Mei 1926 hii hen is ingekomen een verzoekschrift van Jo hannes Cornells Tol van beroep zonder, wonen de te Velsen, om verlof voor den verkoop van al coholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteit: de gelagkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt F no. en gele gen aan de Gildenlaan aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij burgemees ter en wethouders inbrengen. Velsen, 10 Mei 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, j. kostelijk. rijkens. GEMEENTERAAD. Vergadering van li Mei 1926. Vervolg. Crediet voor doortrekking van het verhoogde voetpad langs den Zeeweg te Driehuis. Hiervoor wordt een crediet van f 325 verleend. Herroeping van de raadsbesluiten van 15 Jan. 1926, No. 4 en 9 Febr, 1926, betreffende intrekking der verordeningen op de heffing en invordering van ontsmettingsrechten. Door den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid is te kennen gegeven, d€t intrekking van de verordeningen op de heffing en invordering van gelden ter tegemoetkoming in de kosten van hei van. gemeentewege ontsmetten of reinigen van goederen en voorwerpen, met als gevolg vermeer dering der kosten voor de gemeenschap, niet aan bevelenswaardig is te achten. Het betrekkelijke schrijven is bij de stukken gevoegd. Aangezien hieruit kan worden opgemaakt, dat bij handhaving van het intrekkingsbesluit de Rijks bijdrage zal worden verminderd, stellen B. en W. voor, Uwe bovenaangehaalde besluiten te herroe pen. De heer Dalmeijer vraagt of dit schrijven van den vorigen minister is en wat het kosten kan, als de besluiten worden gehandhaafd. De heer Handgraaf zegt dat de rijksbijdrage in 1925 f 990 bedroeg. Spr. zegt dat het beste is de besluiten in te trekken en dan ontheffing te ver leenen, voor wie dit noodig is. Het voorstel wordt goedgekeurd. Crediet voor de aanschaffing van een toestel lot het wegen van vervoermateriaal. In verband met de afsluiting van sommige we gen voor het zware verkeer, is het gewenscht, de beschikking te hebben over een toestel tot het wegen.van vervoermateriaal. Zoodanig toestel kost f 500.terwijl voor een bijbehoorend wagentje f 80.is benoodigd. B, en W. stellen U voor, hen alsnog te machti gen tot aanschaffing van een en ander over te gaan en daartoe een crediet van f 580.ter be schikking te stellen. Verscheidene leden vragen of dit toestel effect zal opleveren. De Voorzitter verzekert van wel. Goedgekeurd. Verzoeken om wijziging van de bij raadsbeslui ten van 1 December 1925 verleende vergunningen tot het aanleggen van straten en wegen te Velser- oord. Goedgekeurd. Verkoop van grond te Velseroord, n.l. aan M. P. Gottmer te Bloemendaal 2660 M2 aan den Zee weg en aan het Ziekenfonds Velseroord 400 M- aan de Frans Naereboutstraat. Goedgekeurd. De heer Roelse verklaart te zijn tegen den verkoop van grond aan het Ziekenfonds Velseroord. Verleenen van een voorschot onder waarborg van tweede hypotheek en wel .aan M. P. Gottmer. te Bloemendaal, groot f 12600, voor den bouw van 21 woningen aan den Zeeweg te Velseroord, Goedgekeurd. Ruiling en overname van grondstrooken. B. en W. stellen den raad voor met de fa. J. Lindhout en J. de Waard te IJmuiden een grond- ruiling aan te gaan, bij de bebouwing van het bouwblok aan de Hadleystraat, de Stephensonstr. en de Cornelis Drebbelstr. te IJniuïden; voorts om van de N.V. Binn. Exploitatie Mij. te Bloemendaal in eigendom, om niet te aanvaarden een strook grond, lei verbreeding van de Hadleystraat en tenslotte om in verband met bovengenoemde voor stellen een grondruiling aan te gaan met de N.V. Amst. Ballast Mij. te Amsterdam. Goedgekeurd Vaststelling der vergoeding aan bijzondere schoolbesturen voor boventallige leerkrachten over 1924. Uitgekeerd zullen worden de volgende bedra gen: R.K. Jongensschool Wijkeroog f 1576.25. R.K. Meisjesschool, Wijkeroog f 1017.50. R.K. Jongensschool, Velseroord f 441.67. R.K. school, Driehuis f 2826.33. Ned. Herv. scholen te IJmuiden resp. f 1270.41 en f 60 en Chr. school', Wijkeroog f 1140. Goedgekeurd. Vaststelling van de gemeentelijke bijdrage in de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs over 1923 en afrekening van deze bijdrage over het driejarig tijdvak 1921—1923. Goedgekeurd, Vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing der plaatselijke inkomstenbelas ting, dienst 1926—1927. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN"' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SIN JE WEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN De heer Dalmeijer zegt verheugd te zijn, dat on ze belasting verlaagd kan worden, maar 't be vreemdt spr., dat waar dit voorstel wordt gedaan, de betrokken wethouder voorstelt'het zoo te la ten. Spr. vraagt verschillende inlichtingen. De heer Handgraaf zegt dat een wethouder van financiën altijd aan den voorzichtigen kant moet zijn. Maar spr. heeft zich bij het voorstel tot verla ging neergelegd. De heer Visser gelooft dat het met de nu ver strekte gegevens gevaarlijk is tot verlaging over te gaan. De Voorzitter zegt dat de gegevens geput wor-1 den uit cijfers van verleden jaar, maar dat men ook wat geloof in de toekomst moet hebben. De heer Dunnebier zegt dat de wethouder van financiën wel wat heel voorzichtig is. Spr. zegt dat dit komt, omdat het rijk nu 15 procent in houdt, maar spr, gelooft dat daar later weer 5 procent van terugkomt. v Het voorstel wordt goedgekeurd. Beslissing omtrent kampeeren en, eventueel, vaststelling van een kampeerreglement. Bij Uw besluit van 2 Maart j.l,, no, 2 i, werd benoemd eene commissie van 5 leden, die den burgemeester zou bijstaan, teneinde het eventueel kampeeren onder deze gemeente in goede banen te leiden. De burgemeester heeft met deze commissie over leg gepleegd met dit gevolg, dat aan den Minister van Financiën in huur is gevraagd, behoudens Uwe goedkeuring, een gedeelte, groot 2lJr H.A.; van den Rijksgrond ten zuiden van de ziekenbarak te IJmuiden, teneinde dat te kunnen aanwijzen voor kampeerterrein. Op dit verzoek is nog geen be schikking ontvangen. Voor bet geval zij in gunsti- gen zin mocht zijn, heeft de commissie een kam peerreglement ontworpen, waarmede de burge meester zich kan vereenigen en hetwelk Uwe ver gadering ter vaststelling wordt aangeboden, na dat eerst in beginsel zal zijn uitgemaakt, of, on der zoodanig reglement in het algemeen, hel kam peeren öfficiëel zal worden toegelaten, Een exem plaar van liet concept is aan ieder der leden toe gezonden. Tevens wordt c.q. voorgesteld, burgemeester en wethouders te "machtigen, de noodige voorberei dende maatregelen te nemen. De heer Nijssen stelt voor dit pun't aan te hou den, ten eerste omdat er nog geen zekerheid is, dat het terrein gegeven wordt; ten tweede, omdat spr, verschillende amendementen wil Indienen. De Voorzitter zegt hiertegen geen bezwaar te hebben. De heer Schaar vraagt of er dan evengoed ge kampeerd mag worden. De heer Tusenius zegt dat alle leden een cou rant gehad hebben van de partij van den heer Nijssen. Spr. zegt dat als men de zaak nog scher per wil maken, de aardigheid van het kampeeren zal afgaan. De Voorzitter zegt dat men de amendementen moet afwachten. Het voorstel tot aanhoudiifg wordt met 136 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Visser, Dalmeijer, Roelse, Schaar, Bosman en Tusenius. Aan de orde zijn de benoemingen. Benoemd worden tot lid van de Schattingscom- niissie voor de rijksinkomstenbelasting (kantoor Beverwijk) de heer A. van Zadel te Wijkeroog, tot leden der commissie van toezicht op het lager on derwijs Mevr. R. de Vries RoblesMinkcnhol'f te IJmuiden en H. de Jong te Velseroord. i De Voorzitter zegt dat wegens afwezigheid van den heer Schilling de door dezen gestelde vragen thans niet aan de orde komen. De heer Nijssen vraagt of de verordening, hou dende eischen, waaraan een localiteit moet vol doen, om voor vergunning of verlof in aanmerking te komen, niet gewijzigd kan worden. De Voorzitter zegt dat B, en W. dit verzoek onder de oogen zullen zien. De heer Roelse vraagt wanneer in de geheele Engelmundusweg te Velseroord het vuilnis zal worden 'weggehaald en wanneer er nu verharding van dezen weg zal komen. De heer Duncebier antwoordt dat deze weg en ook de Schulpweg te Wijkeroog juist op de agenda van B. en W. voor Woensdag staan. De raad gaat daarop in besloten zitting, ter be spreking van de aanbesteding voor de uitbreiding van het raadhuis en ter behandeling van belasting zaken. Na heropening der openbare zitting werd be sloten om het werk van de uitbreiding van het raadhuis te gunnen aan de laagste inschrijfs-ter, de N.V. Rolland, directeur Th. van Deurssen te Haarlem, voor f 37580. Tegen de heeren Vermeu len, Dalmeijer en IJomburg. Daarna stelde de voorzitter nog aan de orde een voorstel tot aankoop van het winkelhuis op den hoek van Stationsweg en Zeeweg te Velser oord. Dit voorstel werd aangenomen Tegen de heeren Nijssen, Maas, Zwanenburg en Sluiters. (De heeren Langendijk, Schaar, Visser en Roel se waren vertrokken). Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertcn. ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine! advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenlies uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot cn met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. u rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen, VAN DEN WACHTTOREN. De toovenaar der plantenwereld. Luther Burbank heeft door het kwee ken van nieuwe of veredelde vruchten en planten den naam van toovenaar in de plantenwereld gekregen. Kort voor zijn dood is hij betrokken in den gods dienstige» strijd, die tegenwoordig in Amerika de hartstochten opwekt. Het „apenproces" is slechts een episode in dien strijd. Men zegt zelfs, dat de onrust en ver moeienissen van den strijd, waarin Burbank betrokken werd, te veel zijn geweest voor zijn krachten. Hij was 77 jaar en had een leven van veel arbeid achter zich bij zijn dood. Bij een groot deel der Amerikanen stond hij bekend als de „ongeloovige" en leed zijn roem als plantkundige door zijn denkbeelden die van de kerkleer afweken of zelfs daartegen ingingen. Hij erkende zelf een ongeloovige te zijn, maar voegde er aan toe: zooals Christus het was in zijn tijd. Een atheïst was hij in eik geval niet, zooals blijkt uit deze getuigenis: ,,Ik eisch het recht op, den oneindi- gen, eeuwigen, almachtige» God van het groot heelal te'aanbidden, zooals Hij ons geleidelijk geopenbaard is dooi de waarheden van onzen Heiland, de wetenschap. „De meeste ergernis ver wekte hij door zijn uitspraak: „Wan neer het mij bewezen kan worden, dat er onsterfelijkheid is, clat er achter de poorten van den doocl een opstanding bestaat, dan zal ik gelooven. Eerder niet!'" Men kan dezen man een ketter noe men, maar een ongeloovige was hij ze ker niet en evenmin een materialist- Voor hem was de menscheiijke geest de kroon, de bloem van het leven, wier vrucht het altruïsme is, het verlangen, om onszelf en anderen te helpen tot hoogere en hetere gedachten en daden. De Amerikanen zijn een volk vol te genstellingen. Iu.ii land davert nu en dan van den geestelijken strijd en te vens schijnt alles gericht op dollars en ieder in dollars te denken. Zelfs de be teekenis vaii een man als Burbank heeft men hij zijn dood in dollars ge raamd. Het is hem gelukt een cactus zonder doornen te kwêeken, die als voedsel voor het vee gebruikt kan wor den; daarmee heeft de woestijn de waarde gekregen van vruchtbaar land. Dat is een winst van 500 millioen dol lar. Maar Burbank heeft zijn werken en zoeken en studeeren niet op de dollar gericht. Hij is door zuivere liefde voor zijn wetenschap geleid en vond een vreugde in de wonderen, waartoe zij hem in staat stelde. Inderdaad verdient hij den naam van toovenaar in de plan tenwereld. Hij heeft meer gedaan dan tal van vruchten en bloemen veredelen. Hij heeft druiven cn pruimen zonder pitten gekweekt, een nieuwe soort bes sen, welriekende verbena's en dahlia's, de Burbank-roos en den cactus zonder doornen. Alleen door ontzaglijk veel geduld en een scherpe waarneming der natuur kon hij zulke wonderen verrichten. Zelf wees hij den eerenaam toovenaar af. Hij vond alleen maar de zelfher- nieuwende krachten in de natuur. Hij heeft 10000 maal abrikoos en pruim ge kruist, voordat hij de nieuwe vrucht vond, die hij „plumcot" noemde (plum is pruim en apricot abrikoos). Hij heeft een millioen gladiolen tot bloei ge bracht, om de nieuwe variëteiten te vin den, die hij verlangde. Groote wonderen zal men op zijn voet spoor nog vinden in het plantenrijk. De mensch doet deze wonderen niet, maar hij stelt de wonderkrachten in de na tuur aan het werk. Hij schept niet, maar hij vindt den weg tot de schatka mers vol verborgenheden en mogelijk heden in de schepping. Dat heeft Bur bank reeds klaar beseft cn daardoor is hij bij al zijn beroemdheid en groot heid een bescheiden man gebleven. Staat de Sovjetregeering vast? Wij hebben in de laatste jaren twee maal geleerd, voorzichtig met onze tijdsvoorspellingen te zijn. In '14 en ook daarna herhaaldelijk hebben we ge zegd: De oorlog kan natuurlijk niet lang duren! Duitschland kan het niet lang meer volhouden. En de ooi log duurde ruim vier jaar. Toen de Bolsje wisten in Rusland aan het bewind kwa men in '19, hebben we gezegd: Zal niet lang duren! En we hebben ook toen tel kens' herhaald: Kan niet lang duren! En. de Sovjetregeering is er nog altijd en zal waarschijnlijk ook in den eersten tijd niet omver geworpen worden. Wel heeft dé bekende petroleummag- naat Sir Detering onlangs het spoedige einde van de Sovjetheerschappij aange kondigd. Maar 'de bekepde reiseorres pondent van de N. R. Ct. Dr. Blanken- stein, die pas uit China via Rusland is teruggekeerd, gelooft daar niets van. Hij is een merkwaardig, man. Waar wat te doen is in. de wereld, is hij pre sent. En overal weet hij zich boven het gewoel en den strijd te plaatsen en van zijn hoog standpunt een goed overzicht der gebeurtenissen en toestanden te krijgen. Hij schijnt alle talen der wereld te kennen en toegang te hebben tot al le menschen van beteekqnis. Ook weet hij te komen, waar anderen de deur dicht vinden. Hij heeft daarbij een gees tige pen en babbelt maar niet een beet je genoegelijk weg maar schrijft dege lijke artikels, die vah studie getuigen en daarom ook buiten ons land de aan dacht trekken. Hoe oordeelt hij over het tegenwoor dige Rusland? liet volk ziet in, dat een nieuwe omwenteling nieuwe ellende zou -brengen cn al zijn velen ontevre den met 'de bestaande regeering, men duldt haar en bukt voor haar. Door eon nieuwe economische politiek is Rus land op den terugweg en niets kan die gang meer kecren. Sinds, vijf jaar is er, schrijft Dr. BI., geen communisme meer in Rusland. Do meeste zorg baren de boeren aan de Sovjetregeering. Zij kla gen over de hooge belastingen cn lijdon on'der de economische crisis. Maar de regeering, die vaak hai*d optreedt, weet, als het noodig is, ook soepel te zijn cn ze geeft zooveel mogelijk aan de eischen der boeren toe en poogt hen te vriend te houden. Hoe groote macht de hoeren in den Russischcn .*taat vormen en hoezeer de regeering hun ter wille is, kan, blijken uit deze leuke opmer king van clen heer BI.: „Ware de heer Braat Russisch afgevaardigde, dan zou hij het waarschijnlijk niet eens slecht met zijn regeering vinden." Ons klimaat. Er heerscht thans een groote onte vredenheid, een verbittering zelfs tegen ons klimaat. We zijn er gewoonlijk niet goed over te spreken. Het is grillig als sommige vrouwen, die het eene uur een en al lievigheid zijn en het andere krib big en boos. Zulke mannen zijn er na tuurlijk niet! Het regent, als men eens voor zijn pleizier op reis gaat. Het is gemeen koud, juist als de kachels zijn opgeborgen. Nauwelijks zijn de hoornen in het blad, of er komt een leelijke storm, die het jonge, teere groen havent en zwart maakt. Als de vruchtboomen een en al boeket zijn, vriest 't 's nachts en men zucht, dat er van de appels en peren weer niets terecht zal komen. Als we aan een buitje toezijn, regent het nooit meer en als we zon en droogte noodig hebben, herhaalt zich de zond vloed. Dat is nou ons klimaat! Men kan dat woord zoo nadrukkelijk kwaadaar dig uitspreken. Onze vaderlandsliefde lijdt er zelfs onder; we smalen op ons kikkerlandje, op ons land van modder en mist en gure noordenwind. Wij willen ons klimaat niet geheel van grilligheid vrij pleiten maar er is toch wel wat tot zijn verdediging op te merken. Het is-niet alleen in ons land, maar overal grillig. Men heeft zelfs wel eens nachtvorsten cn een sneeuwbuitje in het voorjaar in het heerlijke Zuiden van Frankrijk. Overal is men eenzijdig en onrechtvaardig in zijn oodeel over het klimaat. Men aanvaardt tien Jagen mooi weer als iets, dat vanzelf spreekt en men pruttelt over een regenbui van een uur. Zoo maakt een week van ziek te ook meer indruk dan tien jaar ge zondheid. PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Stee. GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J- v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord. Maar het klimaat weet het ook we eens heter, wat goed is voor de mensch, dan hij zelf. Als alles zonde eenigen tegenslag groeide er biocide eil dc lente elk uur het weer gaf, dat wi wensohen en noodig acht, zou snell wasdom nog geen voordeelige wasdon] blijken te zijn. Men kan van het goed' ook te veel krijgen en de remmendi krachten tegenover de levensstroom! die in het voorjaar weer door de natuui gaat, hebben ook hun beteekenis. Zeker regen en droogte »»n nacht vorst en storm vernielen ook veel, maai hoe dikwijls hebben we niet geklaagd Er komt niets van terecht! Alles is weg cn toch viel het in den oogsttijd een beetje mee. En laten we van den noo< een deugd maken .Wanneer de Maart- sche buien cn de Februarikou in Me: weer geweken zijn, zullen we dubbel| genieten van schoone en zachte dagen, die zeker komen en als we dan uitroe pen: Wat is het nu weer prachtig weer! dan doen we -dat des te hartelijker en warmer, als we nu een poosje lijden on der het hondenweer, dat we in iedere Meimaand hebben en ook de heerlijke dagen en het prachtige weer behoorpn bij ons klimaat! POLITIERAPPORT. IJMUIDEN. Door den rijksveldwachter R. en de onbe zoldigde veldwachters J. en B. werden Zaterdag middag 5 personen aan het bureau gebracht, die in de duinen onder Wijk aan Zee waren aange troffen en weigerden hunne namen op te geven. Zij werden in arrest gehouden en later door den com missaris verhoord, waarna ze werden ontslagen. De jachtopziener J. bracht dienzelfden middag 2 personen aan 't bureau, die in het landgoed Vel- serduin werden aangetroffen en eveneens weiger den hun naam op te geven. De wielrijder P. deed aangifte, dat hij Maan dagmorgen op de Zuidzijde der Visschershavcn aangereden was door den wielrijder N., waardoor het rijwiel van P. werd vernield. Door den vischhandelaar A., uit Spaarndam werd aangifte gedaan, dat hij Maandagmorgen met zijn vrachtauto den spooroverweg nabij de halte IJmuiden-Oost wilde passeeren, toen op eens de boomen van den overweg werden neerge laten, waardoor de radiateur en een spatbord van de auto beschadigd werden. A. verzocht de be middeling der politie, tol het bekomen van scha devergoeding. VELSEROORD. - Vrijdagmiddag werd in de.Reinier Claessens- straat een3-jarig jongetje aangereden door een vrachtauto van de Hoogovens, waarbij het l^ind gewond werd. Eerst liet het zich nogal ernstig aanzien, maar de dokter verklaarde later, dat de verwoningen niet van ernstigen aard waren. Den bestuurder van de vrachtauto treft geen :huld.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1