llmufder Courant Mannen Zilerdag '5 Mei 1026- 2e blad "ti 'Al 10 uur i 5 uur predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. ned. herv. kerk. Ds. Ledeboer, van Amsterdam. Ds. van Dijk, van Bloemendaal. jEUGDKERK (Koning Willemshnis). 10 uur De hear Tlsmeer. Doopsgez. Gem. Afd. Prot. Bond. 10 30 uur: Ds. W. Luikinga. geref. kerk. 10 uur: Ds. J. Duiven, van Opende-Nijega. 5 uur: Dezelfde. chr. geref. kerk. I 10 uur: Da. T. A. Bakker. 1 5 uur: Dezelfde. evangelisatie hoogeberg. Zondagmorgen 10 uur: Samenkomst. I Zondagmiddag 12 uurZondagsschool. zondagavond 7.30 uurSamenkomst. SprekerB. Jenninga. Dinsdagav. 8 uurOpenlucht-samenkomst. 1 Woenadsgavond 7.30 uurMeiajeakrans, I! voor meisjes vanaf 12 jaar. I» Donderdagavond 8 uurBijbelbespreking. 1 Allen Welkom. Toegang vrij VELSEROORD. ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. H. J. Visser, van Santpoort, geref. kerk. 10 uur; Godsdienstoefening. 5 uur: Hetzelfde. VELSEN. ned. herv. kerk. Ds. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. geref. kerk. Ds. J. D. Boerkoel. Dezelfde. SANTPOORT. ned. herv. kerk. "j 10uur: Ds. C. de jongh, van Enkhuizon. LOKAAL BETHEL, tt 0.45uur: Ds F. O. Petersen, v. Bloemendaal. 530uur: Dezelfde. EVANGELISATIE SANTPOORT. 10 uurGodsdienstoefening. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uur: Ds. van Calcar. Met medewerking van het dubbel mannen kwartet. Oeen Zondagsschool. 10 uur: 10 uur: 5 uur plaatselijk nieuws. IJMUIDEN. Bet kampeerreglement voor het strand Ie IJmuiden. De (R.K.) Nieuwe Haarlemsche Cou rant bevatte Maandagavond het vol gende artikel: Eenige maanden geleden werd, op voorstel van B. en W. van Velden, door den raad dier gemeente een commissie benoemd om de mogelijkheid van het kampeeren op 't strand t» IJmuiden te onderzoeken en daarvoor een reglement te ontwerpen. Ook zij onder de Velser raadsleden, die misschien principieele tegenstan ders van het kampeeren op het strand zouden zijn, stelden zich op het zeer juiste standpunt, dat tegen de benoe- j tiling van 'n raadscommsisie geen be zwaar kon gemaakt worden. Van be lang zou alleen zijn het werk, dat door die commissie zou worden geleverd en deze leden behielden zich het recht voor daarover te zijner tijd een oordeel uit te spreken. "ill ^en dezer 'dagen nu is het ontworpen J kampeer-reglement openbaar gemaakt en Dinsdagavond zal het in den Velsen- schen gemeenteraad in behandeling komen. Een oppervlakkige en eerste kennis- uiaking met he' stuk geeft geen slech- *en indruk. Het is een goed stuk werk t en opent gezichtspunten, die een flin- H ïen stap in de goede richting doen. c Jammer is het alleeen, dat het stuk zoo Bfiort vóór de raadszitting werd gepu bliceerd, zoodat de tijd voor een goede je! iestudeering en het indienen van mo gelijke bezwaren en wenschen krap -o toegemeten is. Wij kunnen ons toch ikj-niet voorstellen dat B. en W. van Vel- ïjsen van meening zijn, dat alle raads- efUgenda-punten alleen voor de raadsle- :|den van belang zijn. Er zijn immers yloricierwerpen, waarover ook de burge- oJtij zich wel eens wil uitspreken. En "ulk een is, naar onze meening, het (i kampeeren op -het strand te IJmuiden cu het daarvoor ontworpen, kampeer- l reglement. Wij denken hierbij aan ver- jieenigingen, die er prijs op kunnen stel- JJen omtrent dit voorstel een oordeel te juiten, zooals de vereenigingen „Voor er en Deugd" den bond v an Kampeer ders e.a. Dit wordt zeer moeilijk als een 'rstel slechts vier dagen vóór de te 'Ouden raadszitting openbaar wordt. Ook wij hebben geen tijd gehad om nadere informaties in te winnen en zijn alleen aangewezen op het reglement, zooals het voor ons ligt, zoodat het mo gelijk is, dat wij leemten over het hoofd zien en verscholen addertjes niet ont dekken. Met dit voorbehoud willen wij een en ander over het raadsvoorstel zeggen. Ons groote 'bezwaar tegen een onge breideld kampleven, vooral aan het zeestrand, is dat hot plegen van onze- delijkheid in de hand werkt en bovenal de zedelijkheidsbegrippen bij ons volk vervlakt en verdoezelt. Dit kan nooit in het belang zijn van een gezond' en krachtig volk. Van zekere zijde wordt wel ontkend, dat er ergerlijke dingen in strandkam- pen gebeuren, maar met zeker even veel recht wordt dit door even betrouwbare getuigen staande gehouden, nog daar gelaten dat sommige menschen er wel wat zeer ruime begrippen van zedelijk heid op nahouden. Van niet minder be lang is de ergernis, die het hierboven gesipaleerde kampleven wekt bij hen, die in eer en deugd van Gods lieve na tuur genieten willen en zich daarbij niet willen uitgesloten zien van het be zoek aan bepaalde punten van ons strand. Zij wenschen zich terecht die mogelijkheid door niemand te laten ontnemen. Wij geven toe, dat in het Kampeer reglement, dat morgen dooi* den Vel- senschen Raad zal behandeld worden, getracht is aan die bezwaren tegemoet te komen. Het tentenkamp wordt in drie deelen gesplitst. Aan de eene zijde komen de tenten voor de dames, aan de andere zijde de tenten voor de heeren en in het midden de tenten voor de gehuwden. Des avonds na 11 uur mogen geen da mes in het kamp der heeren komen en ook geen heeren in het kamp der da mes. Dit is een inderdaad toe te jui chen maatregel en men ziet hieruit, dat met ijver gezocht is naar de mogelijk heid om de bezwaren te ondervangen. Het kampeerreglement heeft intus- sc'hen niet in de hand dat er vóór 11 uur 's avonds geen ongepaste dingen gebeuren. Maar van nog grooter be lang is de bepaling, dat niemand zich in het tentenkamp mag vertoonen in badcostuum. Een van de dingen, die o.m. aan het strand te Zandvoort de meeste ergernis gaven en het meest tot de door ons hierboven gesignaleerde vervlakking der zedelijkheidsbegrip pen bijdroegen, was het zonnebad, dat na het zeebad, in het strand of de dui nen, door dames en heeren en jongens en meisjes, dooreen, in badcostuum ge noten werd. Met deze bepaling wordt dat tenminste voorkomen, 'n Redactie wijziging is bier misschien gewensclit om te zorgen dat het zich vertoonen in badcostuum ongeoorloofd is, niet al leen in het tentenkamp, maar ook daar buiten met name op de helling der dui nen. Een redactiewijziging is wellicht ook gewensclit daar - waar bepaald wordt dat het ontkleeden ongezien moet plaats hebben, om te voorkomen dat dames zich in de heeren- en heere n zich in de damestenten ontkleeden. In art. 9 kan veilig worden geschrapt dat personen boven 14 jaar gebruik moeten maken van een badpak of zwembroekje. Het artikel kan luiden: Bij het baden of zwemmen moet ge bruik worden gemaakt van een badpak of zwembroekje. Het is immers toch niet de bedoeling, dat personen van 13 jaar geheel ongekleed mogen baden? Of dit kampeer-reglement, dat, naar wij toegeven, een serieuze poging is om de geopperde bezwaren te onder vangen, voldoen zal? Wij betwijfelen het. Alles zal er van afhangen of men de bepalingen zal kunnen handhaven. Indien van den beginne aan krach tig de hand aan het reglement wordt gehouden, is al veel gewonnen. Maai de politiemacht of het toezicht, dat daarvoor noodig is, zal niet gering zijn en de gemeente Velsen op extra-uitga ven komen te staan. Voorts ontveinzen wij ons de moeilijkheden niet die hand having van dit reglement voor de po litie zal medebrengen. Hoe zal, om maar iets te noemen, de politie uitmaken of twee jongelui, die zich aanmelden voor kampeergelegen beid, gehuwd zijn? Zal zij ze gelooven op hun woord of dienen zij voorzien te zijn van een trouwboekje met portret? En wat doet men met heele families, die zich voor kampeeren aanmelden? Er zijn tenten voor gehuwden, tenten voor dames en tenten voor heeren. Moet die familie zich, volgens de letter van het reglement, drie tenten aanschaffen, één voor de ouders, één voor de jon gens en één voor de meisjes? Toch zijn dit de meest voorkomende gevallen en het zijn in den regel niet uitsluitend kleine kinderen, die met vader en moe der gaan kampeeren. Terecht wordt in menige stad en ook in Velsen heftig ge fulmineerd tegen de krotwoningen, vooral ook met een beroep op de zede lijkheid. Zou de raad dan in de eene raadszitting goedkeuren, waar hij in een andere zoo tegen te keer gaat? Indien bij hel scheren uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door uw huid vóór hit eerst in te wrijven met inzeepen een weinig 30-60-90 ct. Het raadsvoorstel is een eerlijke po ging om alle partijen te bevredigen maar men ziet hoe moeilijk hot is om een gelegenheid tot ergernis on zonde af te palen en het zou ons niet verwon deren, als vele raadsleden daarin non reden zagen, om maar niet naar IJmui den te halen, wat Zandvoort op zijn strand niet vvenscht. Want het gemeen tebestuur van eisen is er nog niet in geslaagd om den indruk weg te nemen, dat het hem daarom in hoofdzaak te doen is. Andere raadsleden zullen ech ter rekening willen houden met hot. feit dat er nu eenmaal een onbegrijpe lijke dl-ang is bij een deel van onze be volking om hare gezondheid bloot te stellen aan de verraderlijke en soms venijnige zomernachttemperatuur van ons zeestrand en die zucht tot kampee ren, met voorbijzien van eigen bezwa ren, in goede hanen willen leiden. Deze zullen het met dit reglement eens wil len probeeren en zien of en hoe liet de zen zomer -wordt toegepast. Ten slotte nog een punt van meer al- gemeenen aard. Wij begrijpen eigenlijk niet hoe open bare besturen er toe komen het kam peeren des nachts aan ons zeestrand te bevorderen. Kampeeren zou zoo ge zond zijn. Wij kunnen het niet geloo ven. Hoe moeten de menschen zich be helpen in een kleine ruimte, hoe slecht is het eten in den regel toebereid en met hoeveel zand gesuikerd! Hoe nadeelig is met name een verblijf des nachts aan ons zeestrand voor de gezondheid der kampeerders? In bosch en op de heide is er beschutting tegen den wind, maar aan ons strand is overdag de zonne straal fel en de kleeding dus-dun, des avonds is de wind echter in den regel schraal en al spoedig guur. Kan dat nu bevordelijk zijn voor de gezondheid dei- kampeerders en ijveren voor dat kam peeren niet menschen, die anders den mond vol hebben over het leed dat ge leden wordt in krotwoningen, door menschen, die onvoldoende gekleed en gevoed worden? Wij kunnen de voor treffelijkheid van het kampleven aan ons strand des nachts niet inzien en wanneer een geïneentébestuur niet zoo veel liefde voor de kampeerders heeft, dat het voor hen behoorlijk geïnstal leerde barakken of huizen ter beschik king stelt, waar de kampeerders kun nen eten en vooral des nachts slapen, zonder aan weer en wind te zijn bloot gesteld, moest het maar liever propa ganda maken onder de liefhebbers van ons zeestrand om daar vooral niet des nachts te vertoeven. Dat zou zijn het be hartigen van de belangen der kampeer ders. Een enkele maal kan een zomer nacht aan het strand aangenaam zijn, maar wie er acht dagen achtereen ver toeft, heeft in den regel twee nachten te pakken, die zijn gezondheid zeer bena- deelen. Het onderzoek naar den vermisten loodsschoener. Zooals men weet heeft men het on derzoek op den zeebodem naar den ver misten loodsschoener, waarvan het ver gaan nog versch in het geheugen ligt. opgegeven. 1-Iet zoeken heeft geen re sultaat opgeleverd en nog steeds wor den de lijken van het meerendeel dei- opvarenden vermist, opgesloten als zij waarschijnlijk zijn in de verblijven be- nedendeks. Daar voor het noodzakelijke duikers werk de heer J. van Drimmelen te IJmuiden, een duiker, die zijn moeilijk en levensgevaarlijk werk reeds ruim 27 jaar uitoefent, was aangewezen, hebben wij hem dezer dagen eens bezocht om naar zijn wedervaren bij het onderzoek te informeeren en naar zijn persoonlij ke meening te vragen over den aard en den duur van het onderzoek. De heer van Drimmelen, die behalve een goed duiker ook een goed zeeman is we komen daar straks nog evei op terug heeft ons daarop met zee mans rondborstigheid en met joviale openhartigheid het een en ander mede gedeeld, en dit wegens eenige moeilijk heid van een geregeld intervieuw de heer Vain Drimmelen is door veel vuldig verblijf ia het duikerpak onder water nog al hardhoorend geworden voor ons in zijn eigen eenvoudige taal op schrift gesteld. We geven het voor naamste daaruit hier weer. We hebben dan- aldus de heer van Drimmelen, te Terschelling eerst een daar gestationeerden loodsschoener van hetzelfde type als de vergane on derzocht onder leiding van den Loods- commissaris aldaar. Dit onderzoek had grondig plaats, zoowel aan dek als be neden, daar er geruchten hadden gcloo pen, dat de schoener gekanteld en ge zonken zou zijn door het overwerken van do ballast. Mijn vaste overtuiging is, dat dit niet de ooi-zaak van de ramp kan zijn, daal de ballast door do bijzondere construc tie van het schip onmogelijk naar één zijde kan werken. Dat het schip water gemaakt zou hebben, komt mij al even onwaarschijnlijk voor. Elke schoener heeft een dubbele liuidwand en de dek ken zijn beslist waterdicht. Waar dus een dikwijls voorkomende oorzaak van een scheepsramp hier m. i. vrijwel is uitgesloten, is mijn ernstig vermoeden, dat de schoener op een door den storm en het werken van de zee losgewoelden mijn is geloopen. Er liggen daar langs c^e kust ongetwijfeld nog een aantal mijnen onder den zeebodem verzakt, welke bij vliegend stormweer naar bo ven worden gewerkt. Wat het onderzoek zelve betreft, wel we zijn met twee groote zeewaardige sleepbooten, uitstekend voor dat doel ingericht een veertien dagen drijvende geweest. Die sleepbooten behoord en aan de firma Doeksen en Drost, het wa ren de -,Noordvaarder" en de „Neptu- nus", doch noch zij, noch ik, hadden over de wijze van zoeken iets te zeggen. Het onderzoek stond geheel onder leiding en toezicht van een jong luite nant ter zee, die blijkbaar volgens vaste costrueties handelde. Zoodoende had ook geep overleg met de sleepbootkapi teins plaats, wat ik betreur, omdat an ders zeker het onderzoek zich niet be perkt had rond het eiland Ameland, waar wij dwars, bewesten en beoosten van gevischt hebben. Ook meen ik. dat de tijd van 14 dagen te kort is geweest. Men moet niet vergeten, dat men alleen bij stil mooi weer kan visschen. Dat gaat n.l. zoo. Evenals vroeger twee vis- schersvaartuigen een net achter zich aansleepten, om de visch op te vangen, zoo werden hier aan cle sleepbooten staaldraden aangebracht, ieder van 50 vaam. Aan het einde van iedere vijf tig- vaam was een gewicht bevestigd van vijf honderd pond, welke beide ge wichten, die dus langs den bodem gin gen, bevestigd waren door een staal draad van clrie honderd vaam, waarte gen ieder op den zeebodem liggend hoog voorwerp- binnen dien boogvorm komende moest vast loopen. Zoo spoedig er nu bries Komt en veel deining in het water gaan de sleepboo ten stampen en slingeren, daardoor gaan in de eerste plaats de gewichten van den bodem en wat erger is, je be speurt eerst later als je de staaldraden inhaalt,dat de verbindingsdraad gebro ken is, dus vastgeloopen moet zijn ge weest. wat je dooi- het werken der sleepbooten niet hebt bemerkt. Dat is ons meermalen overkomen <ui je weet dan niet waar je bent vastgeraakt gc weest en hoe lang 't geleden is. Niet om iets van den zeeofficier te zeggen hoor, hij had zeker bepaalde aanwijzingen, doch had men er nog een 14 dagen bij willen doen en dan drijven waar je- wil onder de beproefde leiding van de sleepbootkapiteins, die met de gronden en de ligging van vele wrakken goed op de hoogte zijn, dan zouden we zeker ons onderzoek uitgestrekt hebben tot dwars van Terschelling, waar we nu niet geweest zijn, terwijl er toch goede ren van den schoener op het Terschei lingerstrand waren aangespoeld. Doch nu hadden wij slechts bevelen op te volgen. Eenmaal zijn we vastgeloopen op het wrak van een groot stoomschip, zooals later bleek. We gooien aan een lijn een gewicht over boord en ik liet me langs het lijntje tot op ongeveer 75 voet zak ken. Daar vond i'k het wrak van een groot stoomschip te oordeel en naar den omvang der machines, welk wrak nog niet op kaart gebracht was, hetgeen echter terstond door den officier ge daan werd. Bij dit onderzoek kreeg ik water in het duikerpak dat binnen den ring (kraag) drong en maakte ik. dat ik spoedig opgeheschen werd. 't Werd tijd, want toen ik boven komende hukte, liep het zeewater langs mijn nek uit het pak. Ik had het onderzoek gaarne willen voortzetten, doch toen ik de vraag van -den officier of liet het wrak van den schoener was, ontkennend moest beantwoorden, omdat ik 'n groo- tcn stoomketel had aangetroffen, moes ten we verder en werd het. wrak op de kaart aangeteekend. Ons onderzoek heeft helaas geen re sultaat gehad, doch ik vind 't tekort geweest en niet uitgestrekt genoeg. En nu. ga ik waarschijnlijk de tweede helft van de Liberty Glo dichtmaken, als het zand er uitgezogen is en dan zullen we ook die helft zien te bergen, evenals de andere helft. Dat weet U wel. Kijk, daar staat ie op die zilveren plaquette. „Aan J. van Drimmelen, ter herinne ring aan Uw manmoedig gedrag in den stormnacht van 19 December 1919 ter gelegenheid van de berging van het Amerikaansche stoomschip Liberty Glo Nieuwe BergingsMlJ. Maassluis,-. Dat schip zit vol blanko reuzel en an dere kostbare dingen in vaten - els smokkelwaar bedoeld denk ik. Wan' het heette met stookolie geladen. En toen kwamen de medailles van -de red dingmaatschappijen en van Koning Willem III even op tafel, alle voor red dingen van schipbreukelingen in uiterst benarde en levensgevaar!'!]ke omstandigheden, o.a. van 23 men se he i van het stoomschip Yoxford den 28 No vember 1889, toen do reddingboot - sleepboot moesten terugkeeren r. zij met een blazer, waarop 4 menschen, dit stoute reddingswerk volbrachten en van den loods en opvarenden van een Franschen bark „de Equidv'" (naar hij meende) op 2 Januari 1892. Een -noi schilderij heeft liet eerste ledli.ig- werk vereeuwigd. Terwijl je dan tegenover dien tonge ren niet meer jonge man zit, dan denk je bij jezelf „wat zijn er toch boschoki-n groot-en en helden". Zoo één is de heer Jan van Drioinie- len te IJmuiden, die nimmer de medail les draagt, waartoe hij gemWigd is. Zou de lapel van zijn eenvoudig jasje op andere onderscheiding wachten? R. K. Volksbond., Dezer dagen werd alhier de vergade ring gehouden, welke voor de plaatse lijke af deeling van den R.K. Volksbond van IJmuiden de toetreding zou beslis sen tot centralisatie van den Bond in dc gemeente Velsen. Aan den herhaal den oproep van het Bestuur hadden slechts een gering aantal leden en een tweetal bestuursleden van de Zuster- afdeeling te Velscroord gevolg gegeven. De heer Aengenent, secretaris van het Hoofdbestuur, achtte het daarom ni< noodig in den breede de te behandelen reorganisatie uiteen te zetten en be sloot de voornaamste veranderingen, welke het plan bracht, te verklaren. Een algemeen reorganisatieplan in verband met de instelling van liet. R.K. Werkliedenverbond werd door hem kort en zakelijk voorgelegd aan de ver gadering. Wat het lidmaatschap van Stands- en Vakorganisatie betreft leg gen deze lichamen de wederzijdsche verplichting op: het lidmaatschap van de eene brengt van zelf die der andere mede. Deze grondslag voor lidmaat schap verkreeg - de Bisschoppelijke goedkeuring in alle Diosesen. Voor den R.K. Volksbond bleef onaangetast de taak, door den Bond aanvaard, naar het Bisschoppelijk communiqué van 1916, doch een tweede plicht rust nu op den Bond, die -der gecombineerde actie met de vakorganisaties. Voor het eor- ste deel der taak gold en geldt nog de leiding van het Diocesaan Bestuur van den Volksbond; voor de gecombineerde actie komt de regie van het R. Iv. W. V.; dit voert hier het beheer. Ook -de 'gemeentelijke centralcn wor den op dit fundament met de dubbele taak opgericht. Naast den Centralcn Volksbond zal dan functioneeren een centrale voor de 'gecombineerde actie. De verschillende, zooals deze in de ge meente Velsen leven en streven, vor men dan naar deze plannen een Be stuursraad. Voor den R.K. Volksbond wordt dan -de Al gem eene Vergadering, waartoe alle leden van den Volksbond en die der Vakvereenigingen der gehee- le gemeente toegang hebben 'Mi stembe- rechtigd zijn, het wetgevend lichaam, voor de totale vakaangelegenheden wordt dit de Bestuursraad. Dit college bestaat uit alle vakafdeelingsbesturen en dat van den Centralcn Volksbond. De centrale Volksbond voorzitter is tevens voorzitter van den Bestuursraad. In het algemeen kunnen ook voor bij zondere, het algemeen belang cler arbei ders rakende aangelegenheden, door het centrale Bestuur alle Vakvereoni gingen in het geweer worden geroepen. De competentie van deze lichamen, n.l. Centralen Volksbond en Bestuursraad, strekt zich gaarne zoover uit- dat steeds een breede centraal werkende kracht -kan uitgaan in het belang der vereenigde arbeiders. Een centrale dus, die werkstroom levert voor alle aange sloten vakvereenigingen en den volks bond, zoo nochtans dat de Volksbond 'de teugels houdt. Naast deze centrale lichamen blijven, zoo de plannen wor den -doorgevoerd, in Velsen drie zelf standige vakvereenigingen bestaan en drie zelfstandige afdaeiingen van den R.K. Volksbond kringen genoemd, alle met eigen Bestuur. Deze laatste afdee- ling parochieel ingedeeld, naar het voorbeeld der grooterc steden, regelen ieder voor zich hun wenschen en belan gen. en hun blijft een taak toebedeeld, die steeds het voornaamste doel beoog de van de standsorganisatie n.l. de be hartiging der godsdienstige en zedelijke belangen der leden. Want de Roomsche zeden ten volle te doen uitleven in deze moeilijke tij den van zedenverval en godsdienstige» strijd en sociale problemen, die vaak hèt zieleleven van den arbeider aantas ten, een verantwoordelijke plicht, waar aan alle Volksbondleden hun krachten moeten wijden.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5