ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 57 Zaterdag 22 Mei 1916 dêj :en£H 'zoen 11e Jaargang IJ MUIDER COURANT 1 1— per 3 mai*nden, 'ranco per post f 1.35. Abonnemen- tiea aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. "5 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, toén kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend IWHaJ voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran. pjiM 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. IderoJ in te zenden WOENSDAG tot 9 uur Erlmtiê'n uiterlijk lam TOIdDAGS tot 4 -ur n.m. ■^°^-1^|^^erechtiéd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad Yerschjjnt Woensd&gg Zaterdags Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL TELEFOON 153 IJMUIDEN WILLEMSPLEIN 11 I HINDERWET. I n,„Meest" cn wethouders der gemeente Vel- uLden ter openbare kennis dat ter gemeen- sen' Hrie ter inzage ligt een verzoek met bij- \file'seCZo He Vereenigde Koninklijke Papierfabrie- Ulagen yan Qe\^er Zonen te Velsen om 'Urttonning tot Het uitbreiden harer fabriek door «bijbouwen van een montagegebouw met licht- r, 'ea teekenkamers in het perceel kadastraal kénd gemeente Velsen, Sectie H, no. 4010, ÏLelijk bekend fabrieksterrein. Op Woensdag, den 2 Juni 1926, des voormiddags jé elf uren, zal ten gemeentehuize gelegenheid be- Ln om bezwaren tegen dit verzoek in te brem- Jen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich- i Velsen, den 19 Mei 1926. I Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J KOSTELIJK. RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. De neger in Suriname. In 1863 is in Suriname de slavernij afgeschaft. De negers moesten nog tien jaar onder staatstoezicht staan, maar /Mze a'aren vrij. l.. Thans hoort men altijd weer klacli- '(én over Suriname met zijn schatten in ^den grond en in 'de hosschen, dat noch- lans een arme kolonie is en ons. land ieder jaar geld kost. Als een der oorza- ken daarvan noemt de heer C. K. Ke.sler de bevrijding der slaven zonder hen te fcleeren van de vrijheid een goed ge- bruik te maken. Men prijst wel de goe jde verhouding tusschen blanken er 'arten in deze kolonie. Men wijst er met zekeren trots op, dat bijna alle ibtenaren er uit negers bestaan. Maai de heer Kesler vindt dat volstrekt niet if zoo mooi. I Hij vergelijkt de negers bij hun invrij n heidstellen bij kindererv die uit een donkere ruimte plotseling in het volle licht worden gebracht. Zoo moesten de iegerslaven zoekend en tastend, ver- ilind door het licht hun weg trachten vinden, zonder middelen en zonder hulp moesten zij zich een bestaan jscheppen te midden van een hun vreemde maatschappij v-an vrijen. Het is verklaarbaar, dat de negers in '63 de plantages den rug toewenden en in het j landbouwbedrijf iets vernederends za- r.gen. Maar het is ook noodlottig voor De negers verrichten thans bijna ge-'ii productieven arbeid, hou den zich met landbouw en veelteelt niet [bezig. Zij willen graag heer zijn en :aarom trachten er zoovelen ambts jaar te worden. Nu zijn er te veel ambtenaren in Suri- tame en men mist, er den nuttigen en nijveren stand van boeren, die hun grond liefhebben, op hun grond hard werken en de schatten uit den grond te I voorschijn halen. De neger is nog een groot kind, dat H liefst zoo weinig mogelijk doet, graa; r mooi is, geen geld weet te behouden en weinig dingen met energie doorzet. Dat alles is de vloek van het verleden. Rn voor de negers en voor Suriname zelf zou het zeker van belang rijn, indien de negers hun doel, hun welvaart, hun ar beid gingen zoeken in den over het al gemeen vruchtbaren grond. Ook zelf zijn ze dragers van verborgen schatten, ook in hen zijn krachten, die aan het werk gezet moeten worden. Het is niet bet eenige maar wel een voornaam middel, om Suriname op de been te helpen. Thans is het voor het moeder land een kindje van zorgen en kosten. Mussolini, de gevaarlijke. Een geschonden neus is een merk, waarop niemand gesteld is. Voor Mus solini is het een eereteeken. Het volk beeft hem er nog vuriger lief om. Toen bij met een verbonden neus in het open baar verscheen, gingen alle handen en rj hoeden omihoog ;en brulden het volk zijn i' trouw en eerbied jegens den dictator r Uit. Een zenuwzieke Engelsche dame, Mevr. H. V. Gibson heeft met haar re volver de positie van Mussolini niet Weinig versterkt. Na dgn aanslag jg, hij met een escorte Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. van de beste oorlogsschepen van Italië naar Tripolis gereisd. Hij zegt Julius Caesar tot voorbeeld gekozen te hebben, maar doet meer denken aan keizer Wilhelm uit den tijd zijner grootheid. De stelregel van Mussolini is: De massa kan niet over de massa, regeer en; daar om doet h!ij het. Het kan niet ontkend worden, dat hij zijn vaderland politiek en economisch sterker gemaakt heeft. Maar de middelen, waarmee hij dit deed en doet! Mussolini is een gevaar voor den vre de van Europa. Een dictator is gewoon lijk een man van het zwaard, die zoo al niet om eigen eer dan toch om de groot heid van zijn land te dienen, oorlogen voert. Mussolini wil Italië groot maken. Hij droomt van een herstel van het eens zoo groote Romeinsche wereldrijk. Hij weet zeer wel, dat hij Italië in Europa niet grooter kan maken. Maar hij heeft zijn oog begeerig geslagen op Afrika en vooral op Azië. De Middellandschc zee durft hij een groot Italiaansch meer noemen. Die uitdrukking spreekt een heele bibliotheek! In de tijden van Ju lius Caesar was de Middellandsche zee inderdaad Romeinsch water. Maar thans hebben de Engelschen er meer te zeggen, dan alle landen, die aan die zee wonen samen. Maar de Engelschen konden het nog wel eens niet zoo kwaad vinden, dat de Italianen trachtten Smyrna met het achterland van de Turken af te snoe pen. De internationale politiek, nog is een wonderlijk ingewikkelde kluwen van toevalligheden en ongerechtighe den. Als het nóg altijd hangende gesehil tusschen Turkije en Engeland eens tot een oorlog leidde, zou het Engeland hoogst aangenaam zijn a's de Turken met nog meer vijanden te doen kregm. De Grieken zouden van de gelegenheid gebruik kunnen maken, om Oostelijk Thracië op de Turken terug te winnen. Mussolini, om een expeditie te begin nen naar Smyrna en de Turken zouden dan op drie fronten moeten vechten. Ook Griekenland heeft een dictator, een man, die ook de droom van een her nieuwd en groot Griekenland koestert en zeker niet zal aarzelen het zwaard tegen de Turken te trekken, als hij kans ziet die droom te verwerkelijken. Zoo zouden Mussolini en generaal Pangolos de Engelschen helpen, indien de Md- zoelkwestie uitgevochten moet worden. De zucht, om van Italië een imperium te maken, een groot rijk wordt nog ver sterkt door de sterk toenemende bevol king. Italië met zijn 40 millioen inwo ners heeft al een grooter bevolking dan Frankrijk. Bovendien komen er ieder jaar een half millioen Italiaantjes bij. Geen land ook ziet zooveel van zijn bur gers naai* andere landen viii werelddee- len vertrekken. Italië heeft behoefte aan een grooter huis voor zijn volk. Daarbij de roemzuchtige en geweldige persoonlijkheid van den dictator; er is dus wel reden, om in Italië een gevaar te zien voor den vrede. Als het zwaard uit de schede komt, is Italië vrij zeker van de partij. Duivelskunstenaar. Misschien is het bedrijf verdwenen bij gebrek aan talent, maar vroeger kon den we een man, die zijn brood ver diende als duivelskunstenaar. Hij kon alles, wat kapot of verknoeid was, weer heel maken en in orde brengen. Was er een schaakstuk gebroken, hij herstelde het, wilde een of ander speel goedmechaniekje niet meer werken, na een bezoek aan hem, snorde het weer lustig. Was er een stuk van een echt barnsteenen pijpje afgebroken, hij sleep er een nieuwe van, dat alleen maar een beetje korter was. Mtiste er een scherfje uit een fijne, porseleinen schotel, hij wist die bij <te werken. Zijn werkplaats was vol lorren en prullen en ze gingen als dingen van waarde weer uit zijn handen naai* de eigenaars terug. Als we hem vroegen, hoe hij dit of dat toch in orde gekregen had, zei hij: Dat doe ik doodeenvoudig zoo! En het was dood eenvoudig. maar je moet maar op do ge dachte komen. kracht en aanzien verloren. De Aziaten voelen zich al meer, ze willen vrij zijn van het Europeesdhe juk. Dat verlan gen werkt ook in het Perzische volk en al zal het Reza wel niet gelukken het oude, wereldrijk Perzië te herstellen, ze ker zal hij zijn land tot. nieuwen bloei brengen. Een les aan het publiek. Er zijn overal laatkomers. Nauwelijks as het gordijn opgehaald, of men hoort voetstappen. Midden in een mooi mu ziekstuk, flapt een deur. De aandacht voor (het woord in de kerk en in de zaal wordt in den beginne telkens verstoord door menschen, die gewoon zijn, altijd een minuut of tien over den tijd te ko men. De Amerikaansche Mengelberg, de dirigent van het beroemde Philadel- fia-orkest, Dr. Stokowski heeft de laat komers een duchtige les gegeven. Het orkest kwam nu eens te laat. Het con cert begon met twee spelers! Nu en dan kwam er een bij en greep naar zijn in strument. Ze kwamen niet stil binnen maar luidruchtig en stieten tegen de anderen aan. Sommigen stonden op en gingen midden in het spel heen. Zoo gaf Dr. Stokowski een ironisch voor beeld van het eigen gedrag van het pu bliek. Hoe nam het publiek het op? De verstandigen lachten, de onver st andigen floten en waven boos en sommigen, die geen verstand van mu ziek hebben, vonden het heel origineel, ze meenden, dat het erbij hoorde. Hy permoderne muziek! Je hebt op ieder gebied duivelskun stenaars. Zulk een op het gebied van ziekenverzorging en gezondheidsleer is de onlangs overleden Dr. Nord geweest. Longlijders moet je brengen, waar de zon veel schijnt en de lucht zuiver is. Dr. Nord gaf hier den stoot tot het op richten van sanatoriums. Je moet van ziekenhuizen, vooral van krankzinni gengestichten geen groote kazernes en pakhuizen maken. Dr. Nord heeft het eerst geijverd voor het paviljoenstelsel. Als officier van gezondheid deed hij tal van uitvindingen o.a. een barak, die zonder spijkers of schroeven in elkaar gezet kan worden en naar het noodig is, grooter of kleiner kan worden gemaakt. Doodeenvoudig is ook zijn idee geweest, om twee fietsen samen te koppelen met twee stangen, zoodat men een prachtig op luchtbanden loopend voertuig heeft voor het vervoer van zieken en gewon den. Vroeger wist men nog beter, wat zadelpijn beteek ent. dan tegenwoordig. Op de fietsen zonder luchtbanden en zadelveeren werd men leelijk door el kaar geschud en gehotst. De luchtban den waren een groote verbetering. Maar niet minder het veerende zadel. Dr. Nord bevestigde een paar oude canape- veeren onder zijn zadel. Zijn vrienden lachten hem uit, maar hij reed prettig en thans zitten we allen op de fiets als op een canape. Het zijn geen grootscke en geweldige vondsten, die Dr. Nord ge daan heeft, maar door de toepassing van allerlei kleine vernuftigheden heeft hij toch velen grooten dienst bewezen. De nieuwe Sjah van Perzië. Perzië is eens een machtig wereldrijk geweest. In den laatsten tijd was het de voetbal van Rusland v?n van Enge land en de speeltafel voor verschillende kapitaalbonden, die er hoopten conces sie te winnen. Innerlijk sterk verdeeld met een vorst, een Sjah, die meer voor zijn vermaak dan voor zijn rijk leefde. Daarin is een paar maanden geleden verandering gekomen, doordat Reza Pahlevi den Sjah heeft onttroond en zich zelf gekroond. Niet de oude troon, beroemd door zijn pauweveerversiering en niet de oude kroon, beroemd om zijn paarlen heeft hij bemachtigd. Hij heeft een nieuwen, eenvoudigen troon laten maken en een kroon van goud. Dezen heeft hij zichzelf op het hoofd ge zet en thans is hij Raza Sjah Pahlevi. Het verhaal gaat, dat hij van stalknecht en gewoon slodaat is opgeklommen eerst tot minister van oorlog en nu als staatshoofd van Perzië. Maar men moet zich Reza niet denken als een man, die alleen door geluk en een ijzeren wil omhoog gekomen is. Zijn vader was een der kamerheeren van den vorigen Sjah. Hijzelf is een man van fijne beschaving,, een zeer muzikaal man, die zelf uitste kend piano speelt en behalve zijn moe dertaal vloeiend Russisch, Fransch en Duitsch spreekt. Wat is er dan waar van het verhaal, dat hij als stalknecht is begonnen, [n Perzië moet een officier eerst alle ran gen doorloopen, voordat hij de sterren krijgt. Dit gaat echter zeer snel. Zoo is Reza inderdaad als gewoon soldaat be gonnen en heeft hij toen ook voor de paarden der officieren moeten zorgen. Maar al spoedig klom hij tot de hoogste officiersrangen op. Hij v/ll zijn vader land weer groot en krachtig maken. Als Mussolini aan het oude Rome, zoo denkt hij aan het oude wereldrijk vap Cyrus. De glorie en macht van het ver leden moet hersteld worden. Een vurig karakter en een sterke wil, als hij is, kan het niet dulden, dut er niet zijn volk gesold wordt en zijn land eigenlijk niet wordt meegerekend. Perzië zal en moet zijn plaats als groote mogendheid in den rij der volkeren weer innemen. Daarom heeft het onlangs een vasten v™. r ----- zetel in den raad van den Volkenbond; klachten van de zijde der omwonenden opgeëischt. Het is haast wel zeker, dat zijn hiervan het gevolg geweest. De het Reza gelukken zal, zijn volk uit zijnl commissie heeft bij B. en W. er op aan- vernedering op te richten. De tijd is gedrongen, dat den eigenaars nieuwe daarvoor gunstig. De Europeesche mo- voorwaarden worden opgelegd. Hierbij gendheden, die baas of voogd speelden dient er op te worden gewezen, dat ve in Azië, hebben door den oorlog aan le zich in do omgeving bevindende pak- GEZONDHEIDSCOMMISSIE. Wij ontvingen het jaarverslag der Gezondheidscommissie over 1925 en ontleenen daaraan het volgende: Algemeane beschouwingen. Te oordeelen naar het sterftecijfer, 7.43 per 1000 inwoners, mag de gezond heidstoestand in deze gemeente gunstig worden genoemd. Het verslagjaar ken merkte zich echter door twee verschijn selen, wat de morbiditeit betreft, nl. het veelvuldig voorkomen van roodvonk en diphtheritis, speciaal te IJmuiden en Velscroord en van mazelen te Wijker- oog. De mazelenepidemie gereikte haar hoogtepunt in de maanden Juni en Ju li. In dien tijd werden op advies van den gemeente-geneeskundige sommige klassen van voorbereidende- of lagere scholen gesloten. De ziekte was niet van kwaadaardigen aard. liet geboortecijfer is ook in 1925 te- ruggeloopcn, n.l. van 25 geboorten per 1000 inwoners tot 23 per 1000 inwoners. Verontreiniging van water. Het verslag zegt dat het de commis sie verheugt, dat thans te verwachten is, da binnen afzienbaren tijd de veront reiniging van het Noordzeekanaal niet meer zal plaats vinden. Het verslag herinnert er aan wat hieromtrent hei vorige verslagjaar door de commissie is gedaan. De directie der Papierfa briek gaf onomwonden de gegrondheid der ingekomen klachten toe en beloof de binnen zes maanden een voorstel te doen omtrent te nemen maatregelen om verbetering te verkrijgen. Van niet-officieele zijde mocht de commissie vernemen, dat deze maatre gelen in -voorbereiding zijn en een defi nitieve oplossing van het vraagstuk spoedig te verwachten is. Verontreiniging van lucht. Het verslag meldt- dat nog steeds een zeer hinderlijke luchtverontreiniging plaats vindt aan de Zuidzijde der vis- schershaven te IJmuiden, door een al daar opgerichte vischmeelfabriek. Vele huizen als noodwoning zijn ingericht, zoodat een groot aantal ingezetenen van de aanwezigheid van bedoelde fabriek last ondervindt. Verbetering van woningen. Van een algeheele opruiming der on- bewoonbaarverklaarde woningen was ook in dit jaar geen sprake. Voor de meeste bewoners dezer woningen zijn ongetwijfeld de huurprijzen der nieu we woningen te hoog. Ook de pakhui zen aan de Zuidzijde der visschersha ven worden nog steeds bewoond. Uil een en ander blijkt, dat ontruiming van deze en van de onbewoonbaar verklaar de woningen alleen dan kan geschie den, indien kan worden overgegaan tot het bouwen van een flink aantal goed- koope arbeiderswoningen met steun van de regeering. Het aantal gereedgekomen woningen in 1925 (11 maanden) bedroeg 363, het aantal verminderde door slooping enz. met 11. De netto-vermeerdering be droeg dus 352. Op 1 December 1924 bedroeg het aan tal woningen in de gemeente 6428, het vermeerderde in 1925 met 352, zoodat op 1 December 1925 beschikbaar waren 6780 woningen. Besmettelijke ziekten. In 1925 deden zich in de gemeente niet minder dan 83 gevallen van be smettelijke ziekten voor, nl. 1 geval van typhus, 36 gevallen van roodvonk, 43 gevallen van dyphtheritis, 1 geval van meningitis en 2 gevallen van encephali tis epidemica. Tegenover den gemiddel de van nog geen 14 gevallen over de laatste 5 jaren, steekt 1925 met 43 ge vallen van dyphtheritis zeer ongunstig af. Het verslag vermeldt, wat door de commissie in dit opzicht is gedaan. Drinkwatervoorziening. Met betrekking hiertoe kan worden gemeld, dat vele perceelen nog niet zijn aangesloten op de waterleiding. Dien tengevolge komt des zomers gebrek aan deugdelijk drinkwater nog veelvuldig voor. VOOR DEN RAAD. Door E. Loendersloot, te Velseroord, is der gemeente in koop aangeboden, h^t hem toebehoo- rend winkelhuis, met schuur en erf, gelegen op den hoek van den Zeeweg en den Stationsweg, aldaar, kadastraal bekend gemeente Velsen, afd, IJmuiden, sectie M, no. 1740, ter grootte van 91 M2, zulks voor een prijs van f 7000.en met be paling, dat op of in het verkochte nimmer het be drijf mag worden gevestigd, dat thans door ver- kooper wordt uitgeoefend, zijnde een handel galanterieën en huishoudelijke artikelen, glas aardewerk, kachels en fornuizen. Aangezien het aangeboden perceel grootendeels is gelegen door de rooilijn, welke voor de opge- melde wegen is vastgesteld, en dus in de toekomst voor wegverbreeding noodig zal zijn, achten B. en W. den aankoop daarvan in het belang der ge_ meente, terwijl zij den bedongen prijs alleszins billijk achten. Zooals gemeld is, is dit voorstel in de vorige week gehouden raadsvergadering aangenomen. POSTER IJ EN. POSTKANTOOR TE IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 1ste helft der mnd. Mei. 26. Brieven Binnenland. Griffioen, Woerden, van Lierop, B., Amsterdam. Zwaan, A.( Amsterdam. Bireikaarten Binnenland. Zonder adres. Groen Lena, Koornstra, J., Koster, v. d. Linde, D., 7 Lemmer. Stadskanaal. Utrecht. POLITIERAPPORT. VELSEROORD. Door de politie is procés-verbaal opgemaakt tegen A. J. K., die Zondagavond in een autobus alhier een meisje, P. K. genaamd, zoo ernstig heeft mishandeld, dat het meisje onder het bloed moest worden thuisgebracht. De man verkeerde onder den invloed van ster ken drank.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1