ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN I Yerschjjnt Woensdags Zaterdags Geschikt voor alle Bouwdoeleinden - Steenfabriek R. Butzer, Hoogovens IJmniden. Zaterdag 29 Mei 1926 lie Jaargarg IJMUIDER COURANT fiZZSat'PW 1 Per 3 maanden, tranco per post 1 1.35. Abonnemen- •orden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. '•Lrfmti.n 2 maal achtereenvolijeiid opgegeven op het gewone tarief, kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ^pertenttén voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran. *j. t a13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. i'Lertetttië'a uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en ÜSlJPAGS tot 4 uur n.m. ------ ïTtrTtïên van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad ^°^^it^^gerechtig^^e^Advertentie-bureat^\^^^Roelse^[Jmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Redactia en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN II TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties .adres bureau van dit blad" 10 ets, extra; voor bezorging «van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening .gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. bekendmaking. d rankwet. JT Burgemeester en Wethouders der Gemeente 'Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 22 Mei 1926 bij hen is ingekomen een verzoek- "vü schrift van W. F. Kuit, van beroep timmerman, wonende te Jan Gijsenvaart, om verlof voor den mj rerkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, in teiftdc navolgende localiteit: achterkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt B 33 en gelegen aan den Brederodeweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 25 Mei 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. J. P. HANDGRAAF l.b. Teekenen van welstand. Ken vroegere grondwet kende het kiesrecht toe bij aanwezigheid van tee- k$nen van geschiktheid en maatschap- pelijken 'welstand. De vrouwen werden Idtl toen nog allen als ongeschikt uitgeslo ten. Er moesten dus voor de mannen tee- kenen van geestelijken en van stoffe- FJ lijken aard zijn, om kiezer te kunnen worden. Men weet hoe minister van Houten die teekenen bepaalde. Er wa ren belasting-, loon-, huur-, spaarbank boekje-kiezers. Dat waren de men- aohen van voldoenden welstand. Ont braken die teekenen, maar had men een of andere acte of diploma, dan werd men als examen-kiezer voor het kiesrecht geschikt geacht. Dit alles was vrij willekeurig en niet minder omslachtig. ïn het algemeen kan men zeggen, I dat de geschiktheid en de belangstel- I ling komen met het kiesrecht, zooals I met het ambt het verstand en met het eten de honger. Zelfs het voorstel van minister Tak, om allen, die lezen en schrijven konden, tot kiezer geschikt te verklaren, trok geen zuivere scliei- dingslijn. Immers de analfabeet kan wel een zeer schrander man zijn met I een klaarder inzicht in het openbare leven dan degene, die een beetje spel len en hanepooten kan. Het is. ook niet, makkelijk teekenen van welstand te bepalen. Schijn be- |driegt dikwijls. Men kah een mooi huis 'onen en veel belasting moeten be talen en toch onder nul zijn. En er zijn stille potters, die voor straatarm door gaan. Maar de teek enen van welstand zijn uiterlijk en dus makkelijker te herkennen dan de teekenen van ge schiktheid. Men beschouwt het als een bewijs van groote welvaart in Amerika, dat er steeds grootere kapitalen ingelegd wor den op de spaarbanken. Armen hebben weinig of niets, om te sparen. Soms i echter is er bij het publiek wantrou- wen tegen de spaarbanken en de eene tijd is meer spaarzaam de andere meer verkwistend*. Hooger bedrag der op brengst van de inkomstenbelasting o: geldt in ons land als een teeken, dat de malaise aan het afnemen is en dat de welvaart zich herstelt. Het is zeker ®en waardevol bewijs. Maar ook hier moet men voorzichtig zijn. De cultuur- ondernemingen hebben het vorige jaar rijke winst opgeleverd; daarvan heeft een zeer klein deel van ons volk gepro fiteerd. Zij zullen vrij wat hoogere be tasting moeten betalen. Zoo kan deze jjji Post bij de Rijksmiddelen er fraai uit- zien, terwijl toch de al gem eene wel vaart niet veel verbeterd is. Men wijst in Amerika ook op de toe name der weelde als een uiting van meer welvaart. Meer dan de helft der huizen in de Ver. Staten hebben, al ii; thans in de groote steden, een telefoon I ou een auto, Electrische strijkijzers worden, in 70 der gezinnen gebruikt. trische waschmachines in 23 Er zijn nog meer cijfers over de armlasti gen, de werkeloozen enz., die ons over vooruitgang of achteruitgang in wel vaart kunnen leeren. Op waarde en waardeverlies van het geldmiddel van een volk moet men niet te veel staat maken. De franc is nog geen dubbeltje waard tegen 50 cent vroeger en de Fransche staat zit tot over de ooren in de finantieele moeilijkheden en toch maken handel, industrie en landbouw in Frankrijk goede zaken en zou het volk hij een hoogere en vooral een strengere heffing van belasting den staat wel uit zijn moeilijkheden kun nen helpen. Een rijke toekomst. Sommigen vreezen, dat de aarde op den duur overbevolkt zal raken en dat de levensstandaard dan zal moeten da len en de armoede toenemen. De snelle aanwas der bevolking van vele landen zooals het onze achten zij een hoogst bedenkelijk teeken. Ford denkt er an ders over. Hij ziet bronnen van kracht en dus van rijkdom, die nog gebruikt kunnen worden en aan da toekomst groote diensten bewijzen. Alles wat hij schrijft is even klaar als verrassend eenvoudig. Het schijnt althans eenvoudig! Zoo schrijft hij, dat wij aan den ingang staan van de eeuw der energie; goedgebruikt, zal die kracht de mensch elijke voortbrenging verhoogen en goedkooper maken, zoo dat er voor iedereen meer van 's we- •relds goederen beschikbaar komen. De weg naar de vrijheid en naar gelijke kansen voor iedereen gaat over „kracht". De taak van de machine is den mensch te bevrijden van zware lasten en zijn geestkracht vrij te ma ken voor het opbouwen van geestelijke vermogens, om daarmee overwinnin gen te behalen op het veld van de gedachte en van hoogere werkzaam heid. Hij denkt hier bij vooral aan de elec trische kracht door het water opge wekt. Er wordt nu veel kracht verspild en er zijn nog rijke bronnen van kracht niet geopend. Er is zeker nog een onmetelijke hoe veelheid kracht in de natuur, -die aan gewend zou kunnen worden. Hoeveel kracht geeft ons niet de electriciteit, die thans in het kleinste dorpje al in allerlei bedrijven ook in het huishou den gebruikt wordt. En de natuurwe tenschap leert ons, dat overal nog kracht sluimert, die wij maar behoe ven te wekken en ze zal ons gehoor zaam en ijverig dienen. De kracht van de getijden der zee en groote rivieren zal zeker in de toekomst niet nutteloos verloren gaan. We behoeven dus niet te vreezen voor overbevolking en verarming; integen deel gaan we een rijke toekomst tege moet, indien we de kracht maar goed gebruiken en de diensten, die zij kan verrichten, aanwenden in het alge meen belang. De toekomst is het ware land der on begrensde mogelijkheden. Toen de eerste ossenkar op wielen ging, heb ben onze voorouders zeker gedacht, dat men nooit een beter vervoermiddel zou kunnen vinden. Zoo hebben wij ge dacht van trein en auto en fiets, maar over een eeuw zal daaraan weer zoo veel verbeterd zijn of zullen nog prak tischer vervoermiddelen gevonden zijn, dat men de tegenwoordige auto en trein even dwaze en onbeholpen dingen zal vinden als wij den ossenkar. Er hoort natuurlijk een beetje van het zelfvertrouwen van Ford bij, om zoo te durven oordeelen. Moet de boterham dunner worden? De menschbeid is bezig de aarde uit te putten. Er komt eens een eind aan de kolenmijnen en petroleumbronnen het gebied van woeste gronden, die door hun vruchtbaarheid waard zijn, Stofzuiger» vindt men in 47 en elee- ontgonnen te worden, krimpt al meer in. Maar de bevolking der aarde neemt toe en door geneeskunde en gezond heidsleer wordt de levensduur langer. In sommige landen, die toch al dicht bevolkt zijn, is de toename zelfs zeer snel. In ons land moet er ieder jaar voor 100000 burgers en burgertjes meer gezorgd worden. Gaat het zoo door, dan zal onze bevolking binnen een halve eeuw verdubbeld zijn! Dat moet spaak loopen. Een algemeene verarming kan niet uitblijven! Er komt zeker een tijd dat onze aarde, ook bij een billijke ver deeling, niet genoeg voor allen geven zal. Het is zeker wijs, om dit vraagstuk eens goed onder de oogen te zien en niet luchthartig te zeggen: Komt tijd, komt raad. Als die moeilijkheden er zijn, zijn wij er immers toch niet meer. Mogen we ons wellicht geruststellen met de verwachting, dat er door allelei nieuwe uitvindigen en toepassingen ook hij een snelle toename der aard- sche bevolking ook in de verre toe komst nog wel genoeg voor allen zal zijn? Het is altijd gevaarlijk op onze kere en onbekende kansen te specu- leeren. Toch meenen we, dat er voldoende grond voor deze geruststelling is. Ford heeft onlangs gezegd, dat we nog maar aan den drempel staan van de eeuw der kracht. De heele natuur is inder daad een groote krachtbron, waaruit we nog maar heel weinig weten te put ten. De paarden staan klaar, als wij ze maar inspannen vcor den wagen van onze belangen en ons nut. De geweldige krachten der getijden worden nog niet gebruikt. Evenmin de kracht, die in ieder atoom sluimert. De voorraad electriciteit is grenzeloos. De kracht der zonnewarmte gaat grootendeels voor den mensch verloren. Het is wel waarschijnlijk, dat we nog niet aan het. eind maar veeleer aan het begin zijn van uitvindingen, waardoor deze krachten aan ons dienstbaar gemaakt worden. Maar er is nog iets. Te Biarritz zijn de groote mannen der stikstofindustrie samen geweest uit tien verschillende landen. Dr. Julius Bueb wees erop, dat deze industrie in DuitsehJand door ha re enorm© uitbreiding in de laatste ja ren aan den landbouw van alle landen in stijgende mate stikstofmeststoffen in nieuwe vormen en tegen lagere prij zen dan voor den oorlog levert en daar bij de belangen van den landbouw dient. De Engelsche deskundige F. C. O. Speyer toonde aan, dat deze prijsver laging niet alleen het gebruik ervan sterk heeft bevorderd maar ook de be mesting van die plantensoorten moge lijk gemaakt, waarbij zij tot dus verre niet rendeerde. Een derde stikstofge- leerde Prof. H. Warmbold wees op de toename der productie-capaciteit door de toepassing der stikstofmeststoffen van alle cultuurlanden, waardoor van dezelfde bebouwde oppervlakte een grooter aantal mensc'hen kan worden gevoed dan vroeger. Maar aan die stikstofvoorraad komt toch ook een eind, vooral als ze zoo overvloedig wordt gebruikt? Die vrees was vroeger gegrond, maar thans niet meer, want wij kunnen thans uit on beperkte voorraad stikstof in de lucht putten, zooveel wij willen. We behoeven ons dus niet al te onge rust te maken, als wij maar een goed en rechtvaardig gebruik maken van de schatten en krachten der natuur, zul len wij geen gebrek behoeven te lijden, ook al blijft de bevolking snel toe nemen. Engelands kolenkwestie. Het is de regeering nog niet gelukt een oplossing te vinden in de kolen- kwestie, die beide partijen, eigenaars en arbeiders aannemelijk achten. De kolen zijn voor Engeland haasi even veel waard als brood; ja voor de Engel - schen zijn de kolen brood. Zij geven het vuur voor de industrie, het voor naamste bestaansmiddel voor Enge land en bovendien zijn ze een zeer be langrijk uitvoerartikel. Er zijn 1120000 mijnwerkers in Engeland; hun gezin nen vormen een tiende deel der bevol king. De kolenuitvoer is de laatste jaren sterk gedaald. In de eerste plaats heb ben landen als Zuid-A frika, Indië, Spanje en Nederland zich meer onaf hankelijk gemaakt van de kolen van het buitenland door kolen uit eigen bodem te halen. Verder wordt er voel stookolie inplaats van kolen gebruikt. De gevolgen daarvan zijn natuurlijk kleinere uitvoer, lagere prijzen, min der winst of zelfs verlies. Had de re geering geen subsidie gegeven, dan zouden de mijnen het laatste kwartaal van '25 een verlies van dngevecr f 50000000 gehad hebben. De mijneigenaren willen daarom de loonen verlagen en den werktijd lan ger maken, althans een van beiden. De mijnwerkers verzetten zich daartegen, omdat hun arbeidsvoorwaarden toch al niet schitterend zijn en zij de oorzaak van het verlies der exploitatie zien in het voortwerken in uitgeputte mijnen en slechte bedrijfsvoering. De Engel sche mijnen zijn voor een deel allang in exploitatie. Er zijn er 3000 met 1500 maatschappijen. Dezen moeten winst maken, maar bovendien ook voor do kolen uit de mijnen vergoeding geven aan de landeigenaren. De kolen moe ten voor een deel heel diep weggehaald worden; de productiekosten worden daardoor hoog en de opbrengst gering. De Amerikaansche mijnwerker produ ceert ongeveer driemaal meer als de Engelsche. De mijnwerkers willen, dat de arme mijnen verlaten zullen wor den, dat er betere werktuigen en mid delen hij de exploitatie zullen worden aangewend en het geheele bedrijf gere organiseerd, omdat het hopeloos ver ouderd en verward is en daarin hebben zij zeker geen ongelijk. Regeeringscom- missies zijn bij hun onderzoek tot het zelfde resultaat gekomen. Hier zien we in korte trekker, het ko- lenconflict in Engeland voor ons. Het zal wel heel moeilijk op te lossen zijn. Er wordt naar gezocht, ondertusschen duurt de staking voort en lijdt heel Engeland daaronder. De regeering kan en wil niet langer de subsidie geven: een bedrijf, dat kunstmatig in het le ven gehouden moet worden, verdient te verdwijnen. De komende dagen, al thans weken zullen wel een of andere schikking brengen, waardoor de zaak althans voorloopig weer zal gaan. Maar de kwestie zelve blijft. Rij-, vaar- ©n vliegtuig. Vader Ford is specialiteit in auto's, de zoon legt zich op het vliegtuig toe. Volgens Ford Sr. is zijn zoon bezig aan een klein vliegtuig, dat „tegen kuren" bestand is. Dit baby-vliegtuig zal slechts twee personen kunnen bergen, den vlieger en een passagier. Het zal in een vrij groote garage opgeborgen kun nen worden. Men kan het echter ook buiten laten staan, ergens in zijn bleek of op 't platte dak, want het is geheel van roestvrij metaal. Ford Jr. is vrij wel al klaar met een geschikt vlieg tuigje voor iedereen. Het toestel kan geen neus- en staartduikelingen ma ken. Is de motor afgezet, dan landt het haast vanzelf. Het is even makkelijk te bedienen als een auto. In don eersten tijd moet het nog 2500 dollar kosten, maar door massa-productie en bezuini ging op de fabricage zal het nog goed kooper worden. De oude heer schudt niet wantrou wend zijn hoofd over het fantastische plan van zijn zoon, om een vliegtuigje voor iedereen te maken. Zijn fantasie vliegt nog hooger dan van zijn jongen, die anders wel stoute droomen durft droomen. Ford Sr. toch beweert, dat het vlieg tuigje spoedig een deel van ons leven zal worden. Zooiets dus als je fiets of PRIMA Hoogovensteen Direct lererbaar in s-root» en kleine partij en Forsche, lichte en spijkerbere Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J- v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord. je schoenen. Binnenkort gaan we 's avonds hij mooi weer niet een half uurtje wandelen of fietsen maar we zoeken afkoeling en verpoozing in er» boven de wolken! We weten niet eens, wat de auto eens voor den mensch zal beteekenen, laat staan het vliegtuigje, zegt Ford Sr. Maar zijn fantasie gaat nog hooger dan het hoogste vliegtuig. Waarschijn lijk zal zijn achterkleinzoon zijn aller- stoutste idee trachten te verwerkelij ken: een rij-, vaar- en vliegtuig! Onmogelijk? Het watervliegtuig is al een vaar- en vliegtuig tevens. Zou het niet mogelijk zijn, een auto zoo in te richten, dat men er ook de lucht mee in kan gaan en ter afwisseling een watertochtje maken. Men geniet zoo van al de gemakken van weg, water en lucht. Een volgende generatie zal vol gens Ford deze logische combinatie van auto, vliegtuig en boot vinden. Het komt er maar op aan, opvouwbare vleugels te vinden en een geschikten motor. En dan natuurlijk een goedkoop ar tikel door groote omzet en rationeele productie, zoodat onze achterkleinkin- deren, als ze niet varen, rijden »n als ze niet rijden vliegen en een soort den kende zeemeeuwen zullen zijn gewor den. Maar laten we er maar geen grap je jes over maken, want die komende ge- neratie mocht deze krant eens in han- den krijgen en zich vermaken over de domme, achterlijke denkbeelden van hun voorouders, die toch eigenlijk niets waren dan kruipende slakken, bij hen vergeleken. In elk geval is het 't veiligst, om zich nog maar geen baby-vliegtuigje aan te schaffen. Het ding kon eens spoedig verouderd zijn. Daarom wachten we, totdat het rij-, vaar- en vliegtuig voor een geschikt prijsje verkrijgbaar zal zijn. Als we tenminste tijd van leven hebben! witte kruis. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1