Hl Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - StuKloopee ■fa PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Vereeniging Sociëteit Onder Ons. Bovengenoemde Vereeniging houdt DÏnsdag 1 Juni a.s., des av. 8 uur, hare Jaarlijksche Algemeene Vergadering in Hotel No 1, bij welke gelegenheid ter afwisseling een tweetal humoristen zal optreden. Een bezoek aan de sluiswerken. Onder begunstiging van bijzonder fraai weer hebben Woensdagmiddag ongeveer 200 leden der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del een uitstapje gemaakt naar IJmui- den om een bezoek te brengen aan de geweldige sluiswerken. Aan deze excursie werd deelgenomen door leden der departementen Amster dam, Zaanstreek, Tiel, Zalt-Bommel, Gcldermalsen en Haarlem. Laatstge noemd departement was sterk verte genwoordigd. Vele heeren hadden hun huisgenooten medegenomen. De Haarlemsche groep vertrok te on geveer kwart over 1 van het Stations plein in twee van die groote, gerief lijke Brockway-bussen, die op zoo uit nemende wijze een dienst op IJmui- den, enz., onderhoud'en. De leden der overige departementen waren met de AlkmaarPacket uit Amsterdam geko men. Volgens afspraak zou men elkan der in het golxmw. „Concordia'' op liet terrein der Kon. Papierfabrieken (wel willend door de directie daartoe afge staan) ontmoeten. In de groote zaal zou dan een voordracht over de sluis werken, door den hoofd-ingenieur Rin gers, worden gehouden. Helaas, de regeling van dit alles was zeer goed, maar door een ongelukkige samenloop van omstandigheden was de Alkmaar Packet een 'half uur telaat, zoodat van de lezing niets komen kon, wilde-men tenminste tijdig in IJmui den arriveeren en op de vastgestelde tijdstippen door de groote draaibrug stoomen. Reeds waren de Haarlemmers in „Concordia'' aanwezig, en hadden zich een goed plaatsje uitgezocht om van de voordracht te genieten, toen de tij ding van liet oponthoud der boot kwam. Er zat natuurlijk niets anders op dan dadelijk weer heen te gaan en dus bleven de mooie teekeningen, schetsen en plannen van de sluis, die reeds aan den muur waren gehangen, al-leen achter. Men begaf zich naar de aanlegplaats bij de ponten, waar de boot inmiddels reeds gemeerd lag en ging aan boord. Het was 'n gezellige vaart naar IJmui- den, die slechts één gebrek had, n.l. van te kort te zijn. De dames en hee ren maakten kennis met elkaar, oude kennismakingen werden hernieuwd, zooals dat bij dergelijke gelegenheden gebeurt en elkeen voelde zich in aan genaam gezelschap. IJmuiden werd dus in goede condi tie bereikt. Ter voorkoming van te groote groepeeringen, werden papier tjes, met een letter er op gedrukt, rond gedeeld, die de bezoekers hun groep aanwezen. Zoodoende werd het g schap in achten verdeeld en iedere groep kreeg een deskundige leider voor de bezichtiging van het werk. Aangezien de lezing in het water was gevallen, werd nu, zij het dan ook erg in het kort, groepsgewijze een over zicht van den sluisbouw gegeven^ zoo dat men tenminste niet als een volsla gen vreemdeling behoefde rond te do len. En toen gingen de groepen op stap, onvervaard, en slechts ten deele vermoedend welk een zware karwei te volbrengen viel. Want voor velen was het inderdaad een moeizaam werk. Vooral voor de dames, 'hoewel deze zich buitengewoon kloek en „manhaftig'' in de ongemak ken van het zeer ongelijke terrein schikten, 't Was toch klimmen en da len en van steile bermen glijden van het begin tot het eind. Doch allen had den het er gaarne voor over én vonden trouwens deze ongewone inspanning tienvoudig beloond door de vele inte ressante bijzonderheden, naar welke de leiders hen heenvoerden. Welk een werk! De mensch gelijkt een mier bij die ontzaglijke ontplooiing der hedendaagsche techniek. Waar heen men het oog wendt, overal ziet men een bewonderenswaardige bedrij vigheid, ordelijk in het volmaakte, rustig maar onweerstaanbaar voort schrijdend. Alleen reeds de organisatie van een dergelijk reuzenwerk dwingt, afgescheiden nog van den technischen kant, de hoogste bewondering af. Eer bied voor onze waterbouwkundigen! Hoeden af voor deze Nederlandsche technici, die thans bezig zijn de mach tigste sluis der wereld te voltooien. Want, zooals men wetefn kan, wordt zij de grootste die er bestaat. Laat Ne derland er trots op zijn, dat het met eigen kapitaal en eigen mensehen dit enorm wonder der moderne weten schap weet uit te voeren. Zoo ziet men, waartoe een klein volk als het onze, met een zoo voortreffelijke kern van ontwikkelde technici in staat is. Mgn ga naar IJmuiden om eerbied voor on ze Natie te krijgen, zoo men die nog niet bezit. •Nu dan, met groote voldoening, met volkomen appreciatie- vodr hetgeen te aanschouwen werd gegeven, heeft men alles bezichtigd. Onvermoeid waren de leiders bezig met het verstrekken van inlichtingen. Geen détail werd als 't ware overgeslagen. Of alles echter in het geheugen der luisteraars is geble ven? Het mag betwijfeld worden en daarom geven wij straks aan het slot nog eenige gegevens voor een opfris- schertje. Om half 5 ongeveer was het bezoek afgeloopen. De Alkmaar Packet was naar het andere einde van de werken gestoomd, zoodat men dadelijk aan boord kon gaan. Men plaatste zich de- partementsgewijs op de groote boot en liet zich de thee, die direct na de af vaart geserveerd werd, heerlijk sma ken, gelijk ook de andere ververs chiii- gen, welke den verkwikkelijken dronk vergezelden. In Velsen gingen de Haarlemmers aan wal, waar de bussen stonden te wachten. Zoo ging het huiswaarts; al len waren zeer voldaan over het vele dat men gezien had, hetwelk nog lang in het geheugen zal blijven. Bijgevolg mag deze excursie der Maatschappij voor Nijverheid en Han del als een buitengewoon goed geslaag de geboekstaafd worden. En thans nag eenige bijzonderheden over den bouw zelf. De Hollandsche Beton Mij. was schrijft de Kenn. Ed. zoo attent ge weest om een der interessante onder deden van het werk in aciie te stellen. Dat was de 78 M. 'hoogc storLtoren (die anders op dezen dag niet zou gewerkt hebben), waarheen het droge materi aal, zooals zand, grint en cement, per transportband wordt gebracht. Na de menging worden de bakken met ce ment dan zoo hoog in den toren gehe- schen, als noodig is om het vloeibare cement, door middel van natuurlijk verval, langs ontzettend lange goten naar de verschillende deelen van den put te brengen, waar de storting moet plaats hebben. Werklieden versprei den het cement dan geleidelijk over het ijzeren vlechtwerk, dat den bodem bedekt. De capaciteit dezer centrale betonmakerij bedraagt pl.m. 60 a 70 kub. M. per uur, waardoor het moge lijk is, gietstukken van 3 a 4000 kub. M. tegelijk en aan één stuk te maken. De nieuwe sluis krijgt 3 schuifdeu ren. Elk dezer deuren krijgt de respec tabele lengte van 54 M. bij een breedte van 7^2 M. en een hoogte van 27 M. Zoon deurtje weegt eventjes 11I4 mil- lioen K.G. en kost f 350.000. De deuren worden bij dé firma Burgerhout te Rotterdam gemaakt en zijn verdeeld in een aantal waterdichte luchtka mers, zoodat ze na de opstelling in de kassen vrijwel zullen drijven, dus niet met hun volle gewicht op den vloer zullen drukken. Ze zullen over zee en drijvende naar IJmuiden worden ver voerd. 19V2 millioen kub. M. zand moet worden verzet, d.i. het vierde deel der Cuiebra-doorgraving van het Panama kanaal. Alles is door Amsterdam op geslorpt. In groote trekken kan men de sluis werken verdeelen in het buitenhoofd, verder is 400 M. lange sluiskolk en ten slotte het binnenhoofd, welks houw is aangenomen voor 3 millioen. De bouw kosten der schutkolkmuren bedragen 1.6 millioen gulden voor het buiten hoofd. De kosten van het geheele werk be dragen ongeveer 20 millioen gulden. Op dit oogenblik zijn er 800 menschen werkzaam. Verwacht wordt dat de sluis in 1929 zal kunnen worden door-1 varen. SPORT. VOETBAL. StormvogelsUnion. De wedstrijd van Stormvogels I tegen Turn_und Rasensport „Union" uit Düsseldorf is thans vast gesteld op Zaterdag 12 Juni a.s., des namiddags 3 uur. De gasten zullen vermoedelijk in den avond van den llen Juni alhier arriveeren. Het gezel schap zal bestaan uit ca. 20 personen. Naar men ons mededeelt, zal de Düsseldorfer vereeniging een zeer sterk elftal in het veld brengen, zoodat een spannende kamp kan wor den tegemoet gezien. Voor den winnaar van dezen wedstrijd is door het gemeentebestuur een groote gouden medaille met inscriptie beschikbaar gesteld, terwijl onder handeld wordt met de Harmonievereen, „Con cordia", om dit sportfeest met muziek op te luis teren. In onze volgende nummers komen wij nog nader op dezen wedstrijd terug. KORFBAL. Zondag a.s, is weer eens een dag van rust. Hetgeen feitelijk verkeerd is. Mijfn meening is dat de eerstvolgende maand nog benut moet worden i om vriendschappelijke wedstrijden te spelen, daar dit natuurlijk in Juli en Augustus slecht zal gaan. Maar mijn eigen meening legt waarschijn lijk geen gewicht in de schaal. Een beetje wrang doet onderstaande aan. Dit is n.l. ontleend uit de Stads-Editie van 26 Mei 1.1. HALFWEG. Korfbalvereeniging Halfweg Vooruit. Men schrijft ons: Deze vereeniging die nog maar kort bestaat, heeft, dank zij het flinke oefenen, reeds flinke successen geboekt. Zondag heeft zij het weer ge toond door Achilles I te slaan met 21. Te meer is dit een succes daar Achilles le Klas Amst. Korfbalbond speelt. Zou dit een poging zijn na de debacle van het 12-tal van den H. K. B,, om de aandacht op deze vereeniging te vestigen. Het is een goede recla me, maar is dit wel de manier om dit nu zoo maar onder Stadnieuws (Halfweg-nieuws) te pu- bliceeren. Als beter bekende met de A. K, B. betwijfel ik hel hard of hel wel het volledige Achilles I is geweest. Als enthousiast korfballer betreur ik het ten zeerste dat er op zoo'n manier reclame gemaakt wordt voor de korbalsport. L. Gymnastiek- en AthletiekveTeeniging „Olympia''. Te midden der ontluikende natuur heeft dt N. H. A, B. 2e Pinksterdag eenige wedstrijden ge. organiseerd, waaraan de volgende leden deel genomen hebben: 3000 M. Nieuwelingen. J. Asjes, D. Asjes, de Ronde, H. Pletting. 1500 M. W. Effern, F. de Boer. De 1500 M. had een sensationeel verloop, dank zij de medewerking van Jan Zeegers. Deze looper keerde n.l. zijn heele sportieve ziel bin nenst buiten, zoodat deze voor buitenstaanders geen geheimen meer verbergt. Het zal niettemin wel een onopgelost raadsel blijven, waarom Zee gers niet kan velen dat er loopers zijn die hem passeeren en ook niet waarom hij qp de 200 M. nieuwelingen uitkomt. Na de start nam Jan Zeegers direct de leiding die in de laatste ronde door W. Bolton van A. V. 1923 overgenomen en gehouden werd. Achtereenvolgens waren de loopers binnen gekomen: 1 W. Bolton, A. V. 1923; 2. Lijflander, idem; 3. W. Effern, Olympia. Voorwaar een goede prestatie van onzen Olym- piaan. Een troost is het, (alhoewel een schrale) dat genoemde heer de kleuren van Olympia op gehouden heeft. Op de 3000 M. wist alleen J. Asjes de eind streep te bereiken, terwijl de anderen allen den strijd opgegeven hadden. Dat moeten jului niet meer doen jongenlui. Je hebt als Olympiaan de plicht ook voor de vereeniging te werken en maar niet willekeurig de eer te grabbel gooien. Knoop dit dus in je oor voor een volgende keer. Zooals reeds bekend is hebben wij weer de be schikking over het Stormveld-terrein en vanaf Maandag a.s., om half acht 's avonds, bestaat er voor de heeren-leden dè gelegenheid om tot na der bericht te oefenen. De vaardigheidsproeven voor de heeren, die eerst vastgesteld waren op 9 Juni a.s., worden afgenomen in Tunrlust te Beverwijk, op Woens dag 2 Juni a.s, Daar de heer C. F. Smit jury-lid is wordt er natuurlijk Woensdag a.s, niet ge turnd. L. KENNEMER TURNKRING. Grens- en Slingetrbalwedstrijden. Gedurende enkele jaren werden door verschil lende vereenigingen aangesloten bij de Kennemer Turnkring het grensbal en het slingerbal beoefend Het eerste is een spel voor dames, terwijl slin gerbal meer door heeren wordt gespeeld. Aange zien een grens- en slingerbalplc-eg uit 5 spelers (sters) bestaat, hadden sommige vereenigingen eenige geoefende 5 tallen, terwijl bij competities, die ook in de Kennemer Turnkring gespeeld wer den, er zelfs nog van le en 2e klasse sprake was. Elke Turnkring kreeg zoo haar eigen kampioen en deze kampioenen kwamen weer tegen elkaar in den strijd om het kampioenschap van Noord- Holland. Het schijnt evenwel dat deze spelen den laat- sten tijd niet meer zoo gewild zijn, want èn ver leden jaar èn ook nu weer dezen zomer, hebben zich zoo weinig 5 tallen aangemeld dat er geen competitie gespeeld kan worden. Het is toch vreemd, dat naast voetbal zich bijna géén ander spel kan handhaven. Toch is slingerbal een spel, waarbij vooral lenigheid en vaardigheid in springen op den voorgrond ko men, alsmede durf om den zwaren bal te vangen. Het is dan ook uitnemend geschikt voor turners, doch aangezien het zich alleen leent voor den zomer, en omdat er uit den aard niet zoo zeer van spanning sprake is als bij voetbal, zal hierin de reden gezocht moeten worden dat er niet veel animo voor is. Hetzelfde is het geval met grens bal. Het schijnt te zwaar voor de dames. Zouden zij liever tennissen? Laten do dames in de ver eenigingen er eens mee beginnen. Na eenige oefening volgt van zelf de handigheid en als dan straks het voor korfbal te warm is en net gym nastieklokaal te benauwd, dan kunnen zij zich toch alzijdige beweging verschaffen door een uurtje grensbal te spelen. Ten einde de vereenigingen gelegenheid te ge ven zich met elkander te meten, zullen door d< Kennemer Turnkring z.g. Serieweqs'rijden wor den gespeeld op Zondag 11 Juli op een terrein in Haarlem. Leider dezer wedstrijden is de beer Chr. Smit, Directeur van de Gymn. en Athl vereen. „Olympia" te IJmuiden. In de Sportkroniek lezen wij het volgende over Een voetbalwedstrijd in Spanje. Het was op een .Zondagmorgen te Madrid. M'n Spaansche vriend Fernando was binnen komen vallen en we bespraken het programma voor den dag, Fernando had zich n.l. in 't hoofd gezet om mij in vier dagen wegwijs te maken in Madrid. Van het eene museum vlogen we, figuurlijk ge sproken, naar het andere en Fernando broeide waarachtig weer op een museum! „In 's hemelsnaam, cher ami, geen museum van daag, geen dierentuin en geen parken. Geef me liever eens wat sport!", smeekte ik. Fernando, die zich tot 'n menscheiijke vermake lijksheids-agenda ontpopt had, telde op z'n vin gers na: „Bokswedstrijd in het Circus; stierenge vecht in de Plaza en een voetbalwedstrijd!" Ik stond in dubio. Een stierengevecht is altijd de moeite waard en een voetbalwedstrijd iets doodgewoons. Maar met dit laatste was Don Fer nando het niet eens. Een voetbalwedstrijd, dat is voor een Spanjaard het neusje van den zalm. Heusch, het ontloopt een stierengevecht niet veel. In plaats van 6 stieren, zooals bij Corrida, heb je er bij een voetbalmatch 22, pardon 24, want de scheidsrechter telt voor 2. In Spanje tenminste! „Ga maar eens naar een voetbalwedstrijd", raad- i de Fernando, „dan zal je een onvergetelijken in druk meenemen!" „Van het spel?", vroeg ik. „Neen, van 't publiek!" En zoo trokken we, uit belangstelling voor het publiek, niet voor de ontmoeting, naar een wed strijd tusschen twee tweede-klasse kampioenen, die het zij ter loops gezegd, goed Hollandsch Ie klasse spel vertoonden. Ongeveer 8000 toeschouwers waren aanwezig, het waren allen supporters der thuisclub, want de tegenpartij kwam uiri Sevilla! Eventjes 12 uur sporen voor het bijwonen van een kampioens wedstrijd! Zelfs de meest enthousiaste supporter zal voor zooiets wel geen lust hebben! 8000 man publiek, dus 8000 monden. Monden, die geen oogenblik stil hebben gestaan, die zich" 2 maal drie kwartier geroerd hebben. Een Span jaard kan nu eenmaal moeilijk zijn mond houden en bemoeit zich gaarne overal mee. Het lawaai begon al vóór den wedstrijd. De kansen werden druk besproken en omdat toch allen aanhangers der thuisclub waren, kon geen ruzie uitbreken. Dat wisten de gendarmen, die het publiek moes ten „bewaken" en rustig leunend op hun met scherp geladen karabijnen, indutten. Voor hen was tot nog toe geen werk! Het Madrilleensche team kwam in 't veld. Donderend gejuich! Toen verschenen de Sevilla- nen. Even een stilte, daarna onderdrukt gesis en gefluit. Geen vriendelijke ontvangst dus! Eigen aardig was, dat het meerendeel der spelers for- sche kerels waren, terwijl over 't algemeen de Spanjaard klein is. Dat zooals bijv. in Holland, bijna iedere jongen voetbalt, komt in Spanje niet voor. Het is daar meer een lcrachtspel, men moet aardig uit de kluiten gewassen zijn, om als „stootblok" in een wedstrijd te kunnen fungee- ren. Men loopt nogal eens op elkaar in, en val- of duikelpartijen zijn dan ook schering en inslag. De scheidsrechter, een jonge lange kerel, floot beginnen. Terstond na den aftrap bleek, dat in het veld maar één team was, dat fair speelde, in de oogen der S000 supporters tenminste. Dat was de thuisclub. Van wat de tegenpartij deed, kon niets door den beugel. De minste vermeende overtreding der Sevillanen veroorzaakte een ge weldig kabaal van het publiek. De beslissingen van den scheidsrechter waren alleen juist, wan neer zij in het voordeel der thuisclub waren. Iedere beslissing in tegenovergestelden zin, werd met een sis_ en fluitconcert van het publiek ont vangen, Maar de scheidsrechter was een held, trok zich nergens iets van aan en gaf rustig zijn beslissingen, die m.i. meestal zeer juist waren. Het publiek leefde mee, schreeuwde mee en schold niet alleen de gasten, maar ook af en toe de spelers der thuisclub geducht uit. Eenmaal stoof de rechtsbuiten der Madrillenen op het vij andelijk doel af, zette mooi voor, maar de mid- voor miste jammerlijk. Een luide weeklacht „waarde" over het terrein,. Don Fernando, die in enthousiasme mijn arm haast fijn kneep, slaakte een zucht. Een meneer achter me had in deze se conde van spanning, bijna mijn hoed -1- hoofd in elkander gedeukt. En de ongelukkige bewerker van dit onheil? Hij lag snikkend om de gemiste kans op den grond! Ditmaal kwam hij er genadig af, maar toen hij vijf minuten later weer een op gelegde kans miste, ontstak het publiek in woede en schold hem den huid vol. Heel lyrisch waren deze Spaansche ontboezemingen: „Ga liever met je meisje wandelen!", of „Wat doe je op het veld, jij langzame hardlooper!" De minder nette uit drukkingen en het waren er heel vele, Iaat ik lie ver achterwege! Een voordeel is, dat de spelers er nu eenmaal aan gewoon zijn, zoo door het pu; bliek behandeld te worden. Zie! Daar snelt de voorhoede der thuisclub weer op het vijandelijk doel af. Een voorzet volgt. De rechtsbinnen heeft den bal, maar loopt als het ware op een der achterspelers te pletter en blijft voor „dood" liggen. Dit laatste is, ter geruststel ling voor den lezer zoo erg niet. De speler past zoo'n trucje wel meer toe, om indruk op den ar biter en het publiek te maken. Het publiek schreeuwde dan ook in dit geval om een straf schop en de leepert bleef daarom ook luid kreu. nend op den grond liggen rollen. De scheidsrech- er had echter geen overtreding gezien en liet doorspelen en de speler was daarop in één seconde weer springlevend! Het publiek, dat om een strafschop gebruld had, stikte van woede, 8000 kelen brulden en tierden en de scheidsrech ter werd uitgejouwd op een wijze, welke men ze. leer in Holland niet dulden zou. Elke Ilolland-.che arbiter zou op zulk een oogenblik den wedstrijd gestaakt hebben, maar zoo'n behandeling zijn de Spaansche scheidsrechters nu eenmaal gewoon. De tegenpartij, die hier alles in het nadeel had, speelde kalm verder en scoorde zoowaar ook nog, Het was een eerlijk doelpunt, waar niets tegen in te brengen was. daarom was het publiek 1/100 seconde stil, maar daarna begon het lieve leven weer. De thuisclub werd sterker, maar de voor hoedespelers bleken specialiteiten te zijn in het missen van kansen. Een der spelers kopt mooi in, buiten bereik van den doelman, maar de bal stuit van de lat terug. O, de emotie van een bal, die had kunnen zitten! Over deze teleurstelling kwam het publiek niet meer heen! Gelukkig dat het pauze werd. Gedurende de rust hebben we tot driemaal toe getracht zit plaatsen te veroveren, waarop we geen recht had den. Met zijn honderden hebben we een aanvul op een duurderen rang gedaan, zoo a la Duitschland Holland te Düsseldorf, maar ook tot driemaal toe werden we door controleurs teruggeslagen. Een aardig spelletje, totdat eindelijk de gewapen de gendarmen er bij te pas kwamen en toen was de grap uit. Toen begon weer de wedstrijd. Een copie van de eerste helft. Er werden heel wat kansen ge mist en het getier der supporters overtrof alles. Rts, daar snelt de midvoor der thuisclub op het vijandelijk doel af. Het publiek juicht al, maar hij Iaat zich op onnoozele wijze den bal afpakken en wordt daarom vergast op een fluitpartij, die minu tenlang aanhoudt. De Spaansche spelers moeten wel sterke zenuwen hebben, om al die onhebbe lijkheden van het publiek te kunnen slikken. Maar de scheidsrechter is een held, die stelt zich tweemaal drie kwartier bloot aan de meest erger lijke beschimpingen van het publiek. Het was werkelijk meer dan bar, dien middag te Madrid. Holland heeft veel goede scheidsrechters, maar weinigen van hen, zelfs onder de „upper ten" zullen in staat zijn een voetbalwedstrijd in Spanje onder de oogen van het Spaansche publiek, naar behooren te „fluiten". Daar behoort groote koel bloedigheid toe, een dosis Oost-Indische doofheid om de hatelijke opmerkingen van het publiek te negeeren en zelfs doodsverachting! Want is niet eenige jaren terug bij een wedstrijd in Spanje een scheidsrechter door een teleurgestelden suppor ter doodgeschoten? Ook hier, bij dezen wedstrijd, dreigde voor den arbiter gevaar, omdat de thuisclub verloor. En daarom snelden even voor afloop van den wed strijd een tiental gendarmen naar den doorgang, die het veld met de kleedtent verbindt, om dezen af te zetten en toen de scheidsrechter dan ook einde floot, liep hij al even snel naar den uitgang en verdween tusschen de haag der tot de tanden gewapende gendarmen, veilig tent. Gevloek nen, veilig en wel it gehuil der teleii,,e A - I on It am I porters achtervolgden hem! Jpaai [t bi nijn achandeT.i' dat ik mij ook een beetje heb 'i Ik heb u iets over het Spaansche ,ni 1® teld, hoe het zich gedraagt bij een vo L Jr strijd. Ik moet echter tot mijn j dat ik mi] ook een beetje heb „aangek u'l vriend Fernando had mij gewaarschuwd- V> 's hemelsnaam enthousiast, anders verj! je er van tot de tegenpartij te behoord heb daarom heel hard meegejuicht en i klein beetje meegescholden en zelfg bi"\ zekere kans „mee8e„e 1!«j marnriri on Ir 1 missen van een werd het me te machtig en kreeg ik eenjJE Maar, dat haalde me de gramschap ran nen Spanjaard op den hals en toen heh^1? weer „meegeweend". Zoo was mijn eerste kennismaking voetbalwedstrijd in Spanje! IXe Olympiade De Commissie van Advies inzake d ganda voor de Olympische Spelen hieli 1 eenige vergaderingen gehouden om de Jil voor de propaganda in binnen- en bespreken. Allereerst werd besloten aan liet Conii; e voor te stellen een reclamebiljet te Uien] Men stelde zich voor dat een oproep derlandsche kunstenaars moest geschied ontwerpen in te zenden. Het beste onl».> dan aangekocht worden. Een tentoonste' Cnkel alle ontwerpen zal dan later zeker de S«ri belangstelling tr.ekken. Verder zal aan alle groote verkeerjfoTj ji bankinstellingen, enz., verzocht worden - Lm d< briefpapier melding te maken van de ftCFj v i i" !92S- Overwogen wordt een propaganda op Jjar gó schaal met diverse drukwerken als 1 - - «-• sluitzegels enz. Zoo begint nu reeds de propagand», I^dat die stelselmatig en steeds intensiever ral -ftoegcr gevoerd worden. n0j Ook hield de propaganda-comtnissie dt!t, ukt gen een gecombineerde vergadering mei de commissie om verschillende aangeleg bespreken, in welke bijeenkomst de heid is gebleken van een nauwe der verschillende commissies en waarin ook de noodige stappen zijn gedaan, WITTE KRUIS, 'Stel niet uit lid. te worden tuil Witte Kruis tot dit noodig is. M komt onverwachts, het noodiide schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per ju,-, 3 cent per week is men lid en heelt], recht op kostelooze hulp van eeitt wijkzusters en tevens gebruik tv3 pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gt men te richten aan den Administri den heer J. Woltman, Gebouwd Kruis te IJmuiden. ItgeTuil l gek, n halt, itatie ei at bij cn on miana, itversun NIEUWE UITGAVEN. Geïll. Gemeenteblad. Directeur-uitgercr Pons te 's-Gravenhage. Het Aprilnr. bevat o.a. een mooi l artikel „Uit de oude Spaarnestad en f ving", handelend over de exploitatie ij zeeweggronden te Bloemendaal; het kao~- op Zandvoort's strand; het nieuwe zenburg te Heemstede; een nieuw en t uitbreidingsplan te Bloemendaal Eendjespoortbrug te Haarlem. Verder bevat dit nr. Amstclodaraiana, rikzeesche stadspoorten, Nieuw-Hilver ningsche gemeentewapens, een gemeentêlrir gebouw; de ontwikkeling van Assen ent Het Meinr. van hetzelfde tijdschrift betiti artikel over de Betüwe, niet over de Ktm i boomgaarden, maar over de oude Sint fer kerk te Tiel. Verder Amstelsdamiana, Cri Naarden's Weeshuis, Gelderland in de 18e tr de Haagsche plantsoenen enz. Wij ontvingen de jaarverslagen orer If van de Haarlemsche BankvereeniginJ cn ran Levensverzekering Mij, van het NditW»c Onderwijzers Genootschap. De Kon. Luchtvaart Mij. zond om v haar Nederlandsche Luchtreisgids voorin,: is een aantrekkelijke reisgids, meet wal m en interessanter dan de dienstregelingen m spoorwegen. Het boekje bevat o.a. eeoige np ducties van uit de vliegtuigen der K. L, nomen foto's, Een fraai_uitgevoerde reisgids ij ook van de Stoombootdienst Alkmaar Packet. W hierin kiekjes, o.a, van de Waag te Alimu-V een beschrijving van de boottochten, die neut de Alkmaar Packet kan maken. Van de N.V. Carp en Korter's Handel schappij te Amsterdam'sGravenhage onln:! wij een typografisch zeer mooi uitgevoerd over: Oertz patent-roer. Dit is het nieuwe dat reeds aan vele binnenlandsche schepea geplaatst en dat ook in ons land zijn weg wd: vinden. Onlangs is in Spaarndam het eersle in ons land te water gelaten, dat met een f' patent-roer wordt uitgerust. Nijverheid en handel, het Maandblad der Kt van Koophandel en Fabrieken voor Haarbf Omstreken, is er typografisch hard op acblc gegaan. Eerst met een aardig omslag en op glanzend papier gedrukt, verschijnt het n: een soort courant en met de advertentie' schen den tekst. Dit laatste zeker terwille den uitgever. Wij kunnen niet begrijpen, wu men tot deze verslechtering is overgegaan,Ti de Kamer toch zeker niet krap m haar En dat een orgaan als dit nu adverlenl:»^ vraag en aanbod gaat opnemen, vinden te laken. Ons dunkt dat de belanghebbendöW'j tegen moesten opkomen. Het Aprilnr. beval M zakelijke dingen en geen enkel lezenawaaiai kei en is daarom verre van interessant, Van het Internationale Antiquariaat P Hertzberger) te Amsterdam, ontvingen wij! w rature Neerlandaise, supplément au no. 24. Ons werd toegezonden „Handél eü orgaan van de N. V. Maatschappij voor en Rechtsbelangen te Amsterdam. De Reddingboot, orgaan van de Noord-' Zuid-HolL Redding Mij., heeft als omskÉ het Aprilnr. een prachtige teekening heer E, M. Eden, voorstellende de «e»- reddingboot met motor „Eierland" in de brs" Handelsoverzicht NederlandBelgle» der Ned. Kamer van Koophandel in Belji® Brussel. Het Maart_nr. van deze Kamer was es0, C boekwerk met het verslag der werkzaamM van de Kamer en vele keurige illustratie». Het April-nr, bevat een artikel: „Bednjl nomie", verslag der lezing van den heer C. Hoek, gehouden voor de leden der gelegenheid van de Algemeene Vergaienng

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2