ii IJmader Courant Lrdu 29Mei 1026- 2e blad predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. ned. herv. kerk. .a t.iirDi. Ledeboer, van Amsterdam, 'j Jr: Ds. Veen van Haarlem jEUGDKERK (Koning Wülemshnis). ID uurDe Heer Doevendans. Doopsgra- Gem. Aid. Prot. Bond. lOMuur: Ds. A. Trouw van Heemstede geref. kerk. 10 uur: Ds. 1.0. Boerkoel. 5 uur: Dezelfde. chr. geref. kerk. 10 uur: Ds. T. A. Bakker. 5 uur: Dezelfde. mi,. evangelisatie hoogeberg. (Ill, 7findiemorgen 10 uur: Samenkomst. !l zodlgmiddag 12 uur: Zondagsschool. Zuudsgavond 7.30 uurSamenkomst. Spreker: B. Jenninga. Cln ninidieiv. 8 uurOpenlucht-samenkomst. Woemdsgavond 7.30 uur: Meisjeskrans, voor meisjes vanaf 12 jaar. onderdagavond 8 uurBijbelbespreking. Allen Welkom. Toegang vrij. iVELSEROORD. ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. W. Kroese. geref. kerk. 11 10 uur: Godsdienstoefening, kj 5 uur: Hetzelfde VELSEN. ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. Westenburg van Beverwijk. 4 uur: Openlucht-Samenkomst in Rooswijk. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur(Godsdienstoefening. 5 uurHetzelfde. SANTPOORT. ned. herv. kerk. 10 uurProf. Dr. O. A. van den Bergh van Eyslnga. m lokaal bethel. 9.45 uur: Ds.B.v. Schelven van Overveen. Of 5.30 uur: Dezelfde. evangelisatie santpoort. 10 uur: C. j. Morra, te Utrecht. 1 BEVERWIJK. b doopsgezinde gemeente. 10 uurDs. van Calcar. 12 uurZondagschool. hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N. V. Vereenigde Ijsfabrieken, te IJmuiden, met wijziging in zooverre van de reeds verleende vergunningen, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, .ifdeeling IJmuiden, Sectie L, Nos. 193, 194, 206, 228, 308, 361 en 374, plaatselijk bekend wijk C, Trawler- kade Nos. 17 tot en met 25, te mogen oprichten ijsfabrieken en koelhuizen, in welke inrichtingen o.a. gebezigd zullen worden 49 electromotoren, 13 dynamo's en 2 dieselmotoren, door hen is toe gestaan. Velsen, den 25 Mei 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, ten! J. KOSTELIJK, RIJKENS. hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek !6la ?.e* bijlagen van J. A. Stals, bedrijfsleider der j. Electrische Timmerfabriek „Vooruitgang" Stals ®n Co., te IJmuiden, om vergunning tot het uit- 3 k breiden van de inrichting voor machinale-hout- I)C8 bewerking, in welke inrichting o.a. geplaatst wor- M' ?epYier e^ec^romo^oren> resp. van 10, 3, 2 en 1 P.K., in het perceel kadastraal bekend Gemeen- JL? te Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L, No. 1419, St plaatselijk bekend wijk C, Loggerstraat Dinsda-g, den 8 Juni 1926, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid lf bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te zen tijd 'het best kunnen leeren kennen uit de groote dagbladen. De jeugd neemt hoogstens notitie van gemengd nieuws, van een of ande re sensatiezaak voor de rechtbank van sportberichten en leest trouw de feuilleton. Daarom wordt vaak alleen met zekere gretigheid door haar naai de krant gegrepen. De leeraar Dr. H. v. Werveke van Gent heeft een onderzoek ingesteld naar de belangstelling bij meisjes voor de krant. Zijn bevinding zal grooten- deels ook wel voor jongens gelden. Al leen geven meisjes niets om sport nieuws. Vooral voor politiek hebben ze al heel weinig belangstelling, minder nog voor de binncnlandsehe dan voor de buitenlandsche. Dr. Werveke betreurt dit, omdat de krant het onderwijs kan aanvullen, levende kennis geeft, omdat de weten schap door de krant wordt gebracht als iets ontluikends, veranderends, iets dat meeleeft met den jongen menscli en met hem grooter en sterker wordt, waarin hij zijn leeraar voor kan zijn. De opgroeiende jeugd moet toch den Volkenbond kennen, iets weten van het Bolsjewisme, van de beteekenis der Poolexpedities, van den nieuwen geest in het Oosten, van de finantieele moei lijkheiden van België en Frankrijk, van de worsteling tusschen de oude en nieuwe machten in Duitschland enz. enz. Dat alles is vrij wat belangrijker en nuttiger dan allerlei feiten en da tums uit de geschiedenis van de Grie ken >en Babyloniërs of den strijd tus schen de Sehieringers en Vetkoopers. Geregelde en ernstige lectuur van een goed dagblad is een uitstekend middel tot het verwerven van alge- meene ontwikkeling, van goed begrip van den tijd en zijn verschijnselen te midden, waarvan men leeft. Terecht maakt Dr. Werveke echter de opmerking dat de krant niet ge schreven wordt voor de jeugd. Ze richt zich tot de volwassen menschen, -die op de hoogte zijn van den gang der we reld. Hoe dit bezwaar te ondervangen? Door een krant, die zich speciaal tot de leerlingen van middelbaar onder wijs richt. Of door de jeugd stelselma tig (het oordeelkundig lezen van een krant te leeren. Dit laatste lijkt ons zeer aanbevelenswaardig. Indien een leeraar eens aanstreepte, wat hij ge schikt vond en dat een uur in de week met zijn leerlingen behandelde, door 't voor te lezen en te verklaren, zou de jeugd onzen tijd beter leeren kennen en tevens in kranteniectuur meer be lang stellen. Velsen, den 25 Mei 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 4e secretaris, a I KOSTELIJK. de burgemeester, J. P. HANDGRAAF l.b. van den wachttoren. De jeugd en de krant. Over 't algemeen zal de jeugd tus- flCüen twaalf en aclittien jaar wel wei- aan kranteniectuur doen. We li hier niet op een orgaan van een lei aiK*ere jeugdvereeniging, hoewel ze 6 °°k gewoonlijk meer inkijkt dan *eest, maar een algemeen nieuwsblad, flat op allerlei wetenswaardigheden op eierlei gebied in binnen- en buiten- aild de aandacht vestigt. Vooral de ijpoote dagbladen, die niet bepaald een Politieke partij dienen, doen hier uit- tekend werk. De geschiedschrijver •ver een of meer eeuwen zal eens on- plaatselijk nieuws. IJMUIDEN. ijmuiden's bloei. Door het bestuur van IJmuiden's Bloei wordt een fotowedstrijd uitge schreven voor amateur-fotografen. Hieraan kan een ieder deelnemen en de komende zomermaanden leenên zich uitstekend, om in onze gemeente mooie kiekjes te maken. Immers het strand, de zee, de havens en fabrieken te IJmuiden, maar ook het park Vel serbeek, de bosschen te Velsen, Sant poort en Wiikeroog bieden tal van as pecten voor de amateurs. Het bestuur beeft een bedrag beschikbaar gesteld voor prijzen, terwijl verwacht wordt, dat ook particulieren en firma's hier voor prijzen willen beschikbaar stel len, daar het een mooie reclame is voor onze gemeente. De foto's moeten kiek jes uit de gemeente Velsen geven, maar de deelname is niet beperkt voor inge zetenen, doch staat open voor iedereen, wat mede het vreemdelingenverkeer zal bevorderen. Een jury zal de inge zonden foto's beoordeelen en deze zal bestaan uit de heeren Adr. Boer te Bloem endaal, redacteur van het Foto grafisch tijdschrift Focus en L. P. Tis- meer en C. J. Snooij alhier De bekroonde foto's blijven het eigen dom van IJmuiden's Bloei, die daar van het reproductierecht heeft, terwijl het bestuur wellicht van niet-bekroon den goedgeslaagde foto's wil aankoo- pen voor f 2.50 per stuk. Het doel van dezen fotowedstrijd is om illustraties te verkrijgen voor den het volgend ja al door IJmuiden's Bloei uit te geven Gids. De bekroonden zullen dus hunne foto's in een keurig verzorgd boekje terugvinden en dit zal den wedstrijd voor velen zeker nog aantrekkelijker maken. Van de Kon. Luchtvaart Mij. heeft het bestuur van IJmuiden's Bloei bet reproductierecht verkregen van een prachtige luchtfoto van IJmuiden, welke in eenige duizenden exemplaren wordt verspreid. Er zijn reeds firma's geweest, die 50 of 100 ex. wan deze foto hebben genomen en die a an bun clien tèle in binnen- en buitenland hebben gezonden. Dit is een mooie reclame voor deze firma's en oo k voor IJmui den. Zij, di© deze foto's >ok willen ver zenden, kunnen die bestellen (50 ex.' a f 2.50) bij het Bureau Vreemdelingen verkeer van IJmuiden's Bloei, Kanaal straat 4648. In een der laatste vergaderingen van het bestuur zijn ook ter sprake geko men de hooge tarieven voor electrici- teit in onze gemeente en werd besloten een adres aan de Provinciale Staten te zenden, met verzoek deze tarieven te willen verlagen. Een mooi filmwerk. In Tbalia gaat de volgende week een prachtig filmwerk, een historische film, die het leven van een groot kun stenaar weergeeft. Een film, zooals er zelden wordt vertoond en die is van groote opvoedende kracht. Deze film heet: Mozart, sein leben, lieben und leiden. Wij hebben de film gezien en kun nen zeggen, dat die van 't begin tot het einde boeit. Wij zien Mozart als klein kind in het ouderlijk huis en zijn va der, die ook musicus is en verbonden aan het hof van den aartsbisschop van Salzburg, is trotsch op dit kind, dat een wonderkind is en niet alleen mu siceert, maar composities maakt. Wij zien dit wonderkind spelen voor Kei zerin Maria Theresia en hem daarna op haar schoot klimmen, wij zien hem en zijn zusje ook aan het schitterende hof van Lodewijk XVI en Maria An toinette te Parijs. We maken de reizen van den jongen Mozart mee, de geschiedenis van zijn eerste liefde en hoe hij bedrogen werd, maar hoe hij toen haar lief kreeg, die hem oprecht beminde. Aardig zijn de episoden aan het hof van den nieuwen aartsbisschop, in wiens dienst hij is en van wien hij zich eindelijk vrij maakt, om geheel te kun nen leven voor de kunst. We zien Mozart zijn liefste schaken en onderbrengen bij zijn bescherm vrouwe en later komt alles goed af en mogen ze trouwen. Vol boeiende en be koorlijke tafreelen rolt de film verder. Mozart komt nu op het hoogtepunt van zijn roem, na zijn opera „De brui loft van Figaro'' komt de schitterende ontvangst van „Don Juan" in Praag en zijn vrouw deelt in zijn groot geluk. Maar dan komt „das leiden". Had Mozart vroeger voor een aanbieding van Frederik de Groote, om voor 3000 thaler per jaar naar Berlijn te komen, bedankt, in Weenen liet men hem hon ger lijden. Tragisch is de opdracht en het componeeren van „Die Zauber- flöte". Ontroerend is aan het slot van d© film, als Mozart zijn kinderen „sein leben und lieben'' verhaalt en vertelt van zijn glorie, hoe hij door keizers en koningen is gehuldigd en door den paus is geridderd. En zijn lieve, zor gende vrouw staat daarbij en leeft al les mede. Als Mozart het einde voelt naderen, verzoend hij zijn vrienden zijn „Re- qiuem" te spelen en kort daarop geeft hij den geest, slechts 35 jaar oud. Maar in Figaro's Hochzeit en zijn andere heerlijke scheppingen leeft hij voort. Deze film kan en moet iedereen gaan zien. Wat de gang naar Thalia nog verhoogt, is dat de bekende operazan ger Jules Moes bij de film eenige aria's uit de werken van Mozart zal zingen, terwijl het orkest de film zal illustree- ren met muziek van den grooten com ponist. Laat het publiek nu toonen, dat bet deze kunstuiting (het is voor Jules Moes de première van de film op deze wijze) op prijs weet te stellen. Eenigen tijd geleden kreeg een machinist van het Hoogoven'bedrijf woorden met een ingenieur. Eerstge noemde gaf daarbij in drift den inge nieur een slag in het gelaat. Hem werd daarvoor een ernstige straf opgelegd, waarover zijn collega's zeer ontstemd raakten en zelfs tot staking overgin gen. Thans verneemt Hl. Dbl. dat het geschil is bijgelegd. De driftige machi nist werd voor den tijd van 8 weken geschorst, gedurende welken tijd hem een loon van 20 gulden per week zal worden uitbetaald. U.L.O^onderwijs. De ouders van kinderen die thans de leerjaren eener lagere school doorloo- pen hebben, worden attent gemaakt op een advertentie in dit nummer, waarin de gelegenheid tot inschrijving voor het U. L. O.-onderwijs aan school A wordt opengesteld. Wij wijzen daar van dezen keer eens speciaal op, omdat dit U. L. O. de rechtstreeksche voort zetting is van het vroegere M. U. L O. en het einddiploma dan ook bestaat m de gelegenheid tot deelneming aan de M. U. L.. O.-examens A en B. Gemeentelijke Handelsavondschool. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, bestaat in de week van 31 Mei—5 Juni weer de gelegenheid tot inschrijving aan de Handelsavond school. In onze plaats, kwaar jaarlijks een groot aantal jongens die van de school komen bestemd zijn voor han del en kantoor, is deze inrichting zeer zeker wel een der meest nuttige, waai de handelswetenschappen nu niet juist naar een mensch aanwaaien en meni ge zaak ten gronde gaat, wegens ge brek aan die kennis. Bovendien ontvangen zij, die 4 jaren met voldoende vrucht den cursus ge volgd hebben een diploma, wat vooral op kantoren waarde heeft. Ieder die het 7e leerjaar eener lagere school doorloopen heeft kan zoo wor den toegelaten, anderen doen een toe- latings-examen. De cursus begint 15 September er duurt tot half Mei. VELSEN. Het Koninklijk bezoek. Naar H. Dbl. meldt, is in de plannen van het bezoek der Koninklijke Fami lie aan de Hoogovens, een wijziging gekomen. De boot, die om 1 uur uit Amsterdam vertrekt, zal niet te Wij keroog aanleggen, doch doorvaren naar Hoogovens, vermoedelijk dooi de kleine sluis. De terugtocht heeft plaats van Wij- keroog. Het is natuurlijk zeer goed mogelijk dat er wijziging in het oorspronkelijke plan is gekomen, maar tot Woensdag avond was hiervan bij den vertegen woordiger der Alkmaar Packet te Wij keroog, nog niets bekend, diens instructies, welke wij schrijft Kenn. ter inzage hebben gehad, luidden als in ons blad van Dinsdag is medege deeld en ook de heer Commissaris van Politie was van een verandering in het programma nog niets bekend. Het bestuur van het Witte Kruis heeft van N. N. uit Santpoort een gift van f 2500 ontvangen. Naar Hl. Dbl. verneemt, zullen de linksche raadsfracties binnenkort in den raad voorstellen doen inzake de regeling van het bijzonder voorberei dend lager onderwijs. De heer W. Visser, commies ter secretarie, chef der afd. Financiën, is Dindag 1 Juni 12V2 jaar in dienst dei- gemeente. In den heer Visser heeft de gemeente een uitnemend ambtenaar, die tenvolle voor zijn taak berekend is per W. Zeilmaker te Terschelling door den inspecteur van het loodswezen te Hai'lingen geschorst is, omdat de ge- schorste aan leden van de Tweede Ka- mer inlichtingen zou hebben gegeven omtrent het vergaan van den loods- schoener? 2e. Is de minister bereid, het recht van ambtenaren, om vrij bun meening omtrent rampen, aan schepen van het loodswezen overkomen, tot uiting te brengen, te beschermen? 3e. Is de minister bereid, den in- specteur van het loodswezen te Ilar- lingen zijn inzicht te doen kennen? heeft de minister van marine a.i. ge antwoord: Ad I. Op 28 April jl. vroeg de loods- schipper der 1ste klasse W. Zeylema- ker den directeur van het loodswezen in het 1ste en 2de district te spreken en deelde aan dien directeur mede, dat hij zich ongeschikt voelde om schip per te blijven; dat hij zoowel thuis en aan den wal als aan boord buiten zijn de, steeds doende was met de ramp van den motorschoener no. 2; dat hij stil en zenuwachtig was en ongeschikt om zich er door te slaan en den moed er in te houden. Het ging hem bijzon der aan het hart, maar hij moest vra gen, om op wachtgeld gesteld te wor den. Zijn vader en alle naamgenooten stonden zeer goed bekend, maar hij kon niet anders dan zeggen, dat hij niet opgewassen was tegen zijn taak. Het verzoek, om op wachtgeld ge steld te worden, werd door den direc teur van het loodswezen aan den in specteur-generaal overgebracht, die er onder geteekende van in kennis stelde. Wijl er onder de loodsschippers geen overcompleet was, kon W. Zeylemaker uiteraard niet op wachtgeld gesteld worden wegens reorganisatie van den dienst, zooals zijn bedoeling was. Ook kon aan hem de dienst van loodsschipper niet langer worden op gedragen, nu hij zelf verklaard had, dat hij zich niet tegen die taak opge wassen voelde. Daarom is door onder geteekende 10 Mei heslist, dat W. Zey lemaker geen dienst meer zou doen als loodsschipper, in afwachting, dat eer lang een keuringscommissie uitspraak over hem zou hebben gedaan. i Hiervan beeft de commissaris van het loodswezen te Terschelling den loodsschipper W. Zeylemaker 13 Mei des voormiddags, dus drie dagen later, in kennis gesteld, terwijl hij toevallig ook dien zelfden morgen den loods en die zich door zijn humanen omgang schipper een opmerking maakte, dat veel vrienden heeft gemaakt. politierapport. IJMUIDEN. Een muziekliefhebber. Er was Donderdagavond tijdens het concert van „Concordia" op het Wil lemsplein een muziekliefhebber Waarmede de politie nogal wat te stel len heeft gehad. De man, J. S. ge naamd, wilde maar niet blijven staan, hoewel de politie hem daartoe drie maal aanmaande. Toen wilde de poli tie hem meenemen naar 't bureau, om zijn naam te doen opgeven. Maar daar verzette hij zich hevig tegen, ofschoon ook dit niets gaf, daar hij toch werd opgebracht. Het gevolg was, dat de man toen in arrest was gesteld en eerst den volgenden morgen werd ont slagen na door den commisaris te zijn verhoord. Een autobus-chauffeur van do fa. Sch. heeft Donderdag een paal der electrische geleiding op den hoek van Koningin Eïnmastraat en Enschedé- plein omver gereden. WIJKEROOG. Donderdag reed een wielrijder op den Wijkerstraatweg een klein meisje aan, waardoor het kind kwam te val len en ontvellingen aan een der hoen tjes bekwam. De wielrijder reed door. De politie stelt een onderzoek in. Wegens loopen op verboden grond werden bekeurd J. de G. en S. T. W. alhier. Vier wielrijders uit IJmuiden werden bekeurd wegens rijden zonder licht. Bij de politie werd aangifte ge daan van huisvredebreuk, gepleegd bij M. W. aan den Wijkerstraatweg. Des wege werd tegen R. H. uit Haarlem proces-verbaal opgemaakt. I hij hem, commissaris ter plaatse aan wezig, niet met het verzoek van twee leden der Tweede Kamer om tot den schoener te worden toegelaten, had in kennis gesteld. Den volgenden dag heeft de loodsschipper W. Zeylemaker zich bij den commissaris vervoegd ?n gezegd, dat er in het dorp praaxjes gingen, dat hij geschorst zou zijn, waarop de commissaris hem nog eens uitlegde, dat er van schorsing geen sprake was, doch dat hij een keurings commissie moest afwachten. Ad II. Voor zoover aan mij bekend, is van overheidswege geen bezwaar ge maakt tegen de opvatting, dat ambte naren gerechtigd zijn, betreffende ram pen, aan schepen van het loodswezen overkomen, vrij hun meening tot uiting te brengen, vooropgesteld, dat zulks op een behoorlijke wijze ge schiedt. Deze opvatting zal ook in de toekomst blijven gelden. Ad III. In verband met de beant woording van vraag 2 kan die van vraag 3, naar mijn meening, achter wege blijven. scheepvaart. De vergane loodsschoener. Op de vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Brautigam: le. Is het juist, dat de loodsschip- Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Herziening Octrooi- en Merkenwet. Op verzoek van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid bereidt het Bureau voor den Industrieelen Eigen dom een herziening voor van de Oc trooi- en Merkenwet. Belanghebben den worden verzocht berichten om trent gebleken leemten of gewenschte wijzigingen in deze wetten zoo spoedig mogelijk schriftelijk aan de Kamer van Koophandel, Kruisweg 70, Haar lem mede te deelen. bestel uw drukwerk bij de n.v. drukkerij sinjewel ijmuiden - willemsplein

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5