ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Parol by Huiduitslag en Hnidverwonding So. 60 WoenBdag 2 Juni 1926 IJMUIDER COURANT officieel. hinderwet. k nurderoeester en Wethouders der Gemeente VI en brengen ter openbare kennis dat ter Ge- I eente-secretarie ter inzage ligt de verzoeken Dj' niet W^eijcr( j>aj£jcef| te Wijkeroog, om vergun- jüt het uitbreiden van zijn bakkerij, door S plaatsen van een gasoven, in welke inrichting i gebezigd wordt een electromotor van 1 P.K., '°'a'het perceel kadastraal bekend Gemeente Vel- Sectie C, No. 648, plaatselijk bekend Wijker- Jraalwet wijk L, no. 18; je Maatschappij Franco Egyptienne. te Am. rferdam, om vergunning tot het oprichten van en ondergrondsche benzinebewaarplaats met bovengrondsche aftapinrichting, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie F, No 1583, plaatselijk bekend Bloemendaalsche- ilraatweg 168170. Op Maandag, den 14 Juni, des voormiddags te dl uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid be- jtaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te échten. Velsen, den 31 Mei 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. kostelijk. j. p. HANDGRAAF l.b. I - plaatselijk nieuws. IJMUIDEN. Prins Hendrik zal 5 Juni deelne men aan de excursie van de Bosch- jjèuwvereeniging, waarvan hij be- ihermheer is, naar de bezittingen van Mr. Boreel van Hogelanden in de Roord-Hollandscbe duinen alhier. r Bij de Vrijdag door de Genie te Haarlem gehouden aanbesteding voor !het doen van voorzieningen aan de mi- pitaire gebouwen en werken van het lordelijk gedeelte van het westelijk rónt der stelling van Amsterdam met rjjmuiden was voor bestek no. 60 laag- I gie inschrijver de heer D. Stada alhier met f 4980. De raming bedroeg f 5275. De voordracht ter benoeming van eèn hoofdinspecteurvan politie alhier j bestaat (alphabetisch) uit de heeren de Groot, inspecteur van politie te Breda en Kip, inspecteur van politie te Hille- gersberg. Door den heer J. van der Kuil te IJmuiden, is de gemeeiite voor de his torische verzameling, ten geschenke aangeboden, een door hem vervaardig de penteekening, voorstellende „den kop van de Visschershaven en den toe- gang tot de sluizen in 1900". Onder begunstiging van goed _weer hebben Zaterdagmiddag 29 Mei jl. [een dertig tal leden en genoodigden van R.K. Metaalbewerkersbond een be- gebracht aan het waterleiding be- ila jrijf onzer gemeente, reel Wij hadden het genoegen de Eerw. ïefHeeren Geestelijken van de Parochie ke; IJmuiden in ons midden te zien. Zoo kwam het gezelschap aan het lügebouw der Gem. Waterleiding en rtmaakte wij kennis met den deskundi- ïÊi gen leider den heer J. E. Slieker. Ver as gezeld van den heer Slieker daalden wij af in een ongeveer acht meter diepe pompkelder en vandaar ging de tocht zeven meter diep onder den grond door een tunnel, welke een lengte heeft van 150 meter. Hier zagen wij de drie groo- n> ie zuigleidingen, met de daaraan ver- et bonden 11 bronnen, welke van 35 tot 65 n|M. diep zijn en elk 10 Kub. Meter water idper uur geven. In het filtergebouw i^waar de reiniging van het water plaats D-'Tond had de heer Slieker een teeke- ing ter verduidelijking tentoonge- eld, waarop wij allen den loop en de 'erking van het water konden volgen. Tenslotte begaven wij ons naar de ratertoren, wat een ware klimpartij ras, daar het een hoogte is van 50 M. wen A. P. Hier aangekomen zagen ij een groot waterreservoir, waarin -~n hoeveelheid aanwezig was van 550 Kub. Meter. Van hieruit wordt het W'water gevoerd naar de verbruikers. f Indien de gemeente Velsen zich zoo Mij ft uitbreiden als de laatste jaren, |ïal ©r eveneens een uitbreiding van het J^Rem. Waterleidingbedrijf plaats moe ten vinden, daar de pompen thans met volle capaciteit werken. Wat velen on- jer opmerkten was de zindelijkheid ook zoo ia de machinekamer zelve als dn de overige gebouwen viel waar te nemen. Nadat hier allen flink gebruik ge maakt hadden van het mooie verge zicht, vanaf dezen watertoren, werd onze leidsman de heer Slieker harte lijk bedankt voor zijn keurige wijze van uiteenzetting en toogen allen vol daan huiswaarts, zoodat deze excursie als goed geslaagd mag worden be schouwd. n. Hl. Ct. Met het inwerkingtreden van de zomerdienstregeling der Spoorwegen is het aantal treinen, dat aan de halte IJmuiden-Oost stopt, belangrijk: uitge breid. Thans stoppen aan de halte ruim 60 treinen. Met deze uitbreiding van den dienst heeft het personeel ech ter geen gelijken tred gehouden, want nog steeds bestaat het geheele perso neel uit één, zegge één arbeider-ran geerder! Het spreekt vanzelf schrijft Hl. Dbl., dat dit tot vele onaangenaam heden aanleiding geeft, niet alleen voor de reizigers, maar ook voor het ver keer langs den overweg. Want het komt eenige malen per dag voor, dat van beide zijden een trein aankomt en stopt. De boomen moeten worden ge sloten en geopend, kaartjes moeten worden afgegeven en ingenomen, alles door één en denzelfden man. Dat op zulke tijden de boomen langen tijd ge sloten blijven, is te hegrijpen. Het is reeds voorgekomen, dat men 8 tot 10 minuten moest wachten, hetgeen voor al des voormiddags, als de vele viseh- auo's het land in vertrekken, een heele opstopping veroorzaakt. Amsterdamsche Ballast Maatschappij. In de Financdëele rubriek van De Telegraaf lezen we onder den titel „Af nemende rentabiliteit" de volgende be schouwing over de Amsterdamsche Ballast Mij. De uiterst beknopte jaarverslagen der Amsterdamsche Ballast Maat schappij maken slecht gissingen mo gelijk omtrent de oorzaak van den achteruitgang der bruto-winst,. Ten opzichte van 1922 is een vermindering van ca. 83 .te constateeren; men de finieert de behaalde resultaten echter nog steeds als „bevredigend". Uitslui tend tengevolge van de conservatieve afschrijvingspolitiek in voorgaande ja ren, kan door verlaging der afschrij vingen tot een minium, over 1925 nog 10 dividend uitgekeerd worden. De vermindering der rentabiliteit vindt waarschijnlijk in de eerste plaats haar oorzaak in de Inkrimping der winstmarge sedert de na-oorlogsche haussejaren, welke tendenz zich eerst geleidelijk doet gevoelen, daar de A. B. M. werken op langen termijn uitvoert. Niettegenstaande de opeenv olgende jaarverslagen melding maken van een groot aantal onderhanden werken, trachtte men toch aan het groote en uitgebreide materieel de gelegenheid tot loonend emplooi in de toekomst te verzekeren door deelneming in de Uni on Générale Industrielle te Parijs, een maatschappij, die o.a. de uitvoering van allerlei groote werken ten doel heeft. Deze expansie in het buitenland ten tijde van een inflatieperiode heeft tot nog toe geen resultaten op kunnen leveren. In 1923 constateerde mem al leen, dat de relaties zich uitbreidden. Het verslag 1924 schreef: Betreffende onze werkzaamheden m Frankrijk kunnen wij u mededeelcn, dat de wisselende toestanden aldaar oorzaak waren, dat resultaten niet zoo spoedig werden verkregen als door ons werd verwacht. Wij zetten onzen arbeid aldaar met kracht voort in de overtuiging, dat zulks ten slotte voor onze maatschappij goede voorbeelden zal opleveren. In 1925 is men minder optimistisch gestemd: Daar nog steeds In Frankrijk geen stabiele wisselkoers is ingetreden, heb ben wij gemeend, aldaar een zoo con servatief mogelijk beleid te moeten voeren. Zonder groote kosten handha ven wij aldaar onze organisatie, om, zoodra normale toestanden zijn inge- BEKROOND TE PARIJS met de Grand Prix. BEKROOND TE LONDEN met Ooi den Medaille SYSTEEM WOHRYZËK. Ondergeteekende bericht hiermede, dat zij voornemens is te IJMUIDEN een VAKSCHOOL te openen opeen nader te Bepalen datum. AAN DEZE ACADEMIE bestaat ge legenheid tot volkomen opleiding voor EERSTE COUPEUSE OF DIRECTRICE Ook kleinere cursussen voor eigen gebruik en onderricht in handwerken Opleiding tot volledige bekwaamheid. De Directrice A. KROOS. treden, van onze aldaar opgedane er varing te profiteeren. Vijf maanden van het jaar 1926 zijn inmiddels verstreken zonder dat de stabilisatie van den Franscben franc tot stand is gekomen, zoodat ook in het loopende boekjaar met de buiten- landsche expansie nog weinig resul taat behaald zal kunnen worden. De post „Deelnemingen" is in den loop der jaren tot f 238.000 gestegen; omtrent den omvang, den aard en de waardee ring is niets bekend. Zichtbaar hebben geen afschrijvingen op dit actief plaats gehad, mogelijk werden deze in min dering van het „Saldo Exploitatiereke ningen" (vroeger enkelvoud) gebracht en is de ongunstige gang van zaken in Frankrijk mede een der oorzaken van den teruggang der bruto-winst. Door verkoop van f 471.000 bouwter reinen, welke transactie een winst van f 23.400 liet, is de kaspositie per uit. 1925 belangrijk verbeterd. De bank- schuld ad. f 135.000, dien in 1924 ten gevolge van meerdere vastlegging van middelen ontstaan was, heeft plaats gemaakt voor een tegemoet van f 285.700. Door de geringe afschrijvingen dei- laatste jaren is de boekwaarde van het materieel, dat uit. 1923 pro memorie op de balans paraisseerde, tot f 177.000 opgeloopen, welk bedrag echter gering is in verhouding tot de aanschaffings waarde van f 2.5 miilioen. De zichtbare reservevorming heeft, wat de statuairo reserve betreft, geleidelijk uit de winst plaats; de reserve diverse belangen, die in de jaren 1921—1923 met belang rijke bedragen uit de overwinst werd gedoteerd, daalt geleidelijk. Omtrent het doel en de aanwending dezer reser ve worden geen mededeelingen gedaan. Voor 1926 is een aantal belangrijke werken onderhanden, zoodat de voor uitzichten niet ongunstig schijnen. De financieele positie is krachtig, zoodat ook de invloed van den stilstand van het bedrijf in Frankrijk ook verder met succes overwonnen zal kunnen wor den. VELSEN. Wie volgt? Eenige families, wier historie met die van Velsen is samengeweven, heb ben zich bereid verklaard mede te wer ken tot opluistering van het intérieur der nieuwe raadzaal. Het is te hopen, dat dit goede voorbeeld navolging mag vinden. Jubileum W. Visser. Gisteren was 'de lieer W. Visser, com mies, chef der afdeeling Financiën ter gemeentesecretarie, 12jaar in ge meentedienst. Ofschoon een 121/2-jarig jubileum hij de gemeente niet officieel wordt gevierd, bestaat hij de ambtena ren de goede gewoonte een collega bij zulk een jubileum te huldigen. Zoo was dan ook gistermiddag de raad zaal geheel gevuld met het personeel der secretarie, den gemeente-ontvanger en zijn ambtenaren, den verificateur der gemeente-financiën met den amb tenaar der verificatie en bet hoofd van de maatschappelijke instellingen voor hulpbetoon. Op de tafel van B. en W. stonden eenige mooie bloemstukken. De gemeente-secretaris, de hécr J. Kostelijk, zeide dat aan hem de taak was om den heer Visser geluk te wen- schen. Spr. zeide dat het niet zijn ge woonte was, om in den dagelijkschen wet de ambtenaren te getuigen van waardeering, maar nu bij dezen mijl paal voor den jubilaris mocht dit wel. Spr. herinnerde dat de heer Visser hier gekomen was als klerk en zich door ijver en plichtsbetrachting had opgewerkt tot zijn tegenwoordige func tie. Spr. zeide den heer Visser van na bij gekend te hebben, toen deze com mies aan de afdeeling algemeene za ken was. Dat was in den oorlogstijd, toen het levensmiddelenbedrijf er nog niet was en een stroom van regeerings- circulaires los kwam en bakkers, sla gers, groentenhandelaren enz. kwamen bestellen en klagen. De heer Visser heeft toen met grooten ijver gewerkt. Voor alles wat de jubilaris in deze ja ren had gedaan, bracht spr. hem na mens het gemeentebestuur hartelijk dank. De heer Kostelijk zeide dat B. en W. en de ambtenaren gemeend hadden den jubilaris een souvenir te moeten aanbieden. Een doek werd weggetrok ken en aan den wand hing een mooie antieke Friesche klok. De heer Koste lijk merkte hierbij op, dat de heer Vis ser wel geen man van de klok was, omdat men hem altijd moest zeggen „ga nu heen" of „neem nu verlof", maar spr. wilde de klok dan ook aan bieden als een symbool van de accura tesse, waarmede de jubilaris zijn werk op de secretarie heeft vervuld. De heer Ph. ten Napel, adj. commies aan de afd. Financiën, huldigde den heer Visser als een humaan chef, met wien het goed werken is. De gemeente-ontvanger, de heer J. J. Wringer, sprak van de goede verstand houding tusschen het ontvangerskan toor en de afd. Financiën, de verifica teur der gemeente-financiën, de heer W. van Doorn, deed dit namens zijn tak van dienst. De heer Wringer bood den jubilaris een kleine antiek-koperen blaasbalg aan. De heer Visser dankte voor de hulde en goede wenschcn en zeide met groote dankbaarheid op de voorbijgaande ja ren terug te zien. Spr. dankte allen voor hunne mede werking en zeide met de ambtenaren steeds prettig te hebben samengewerkt. Een gezellig samenzijn op Velser- beek na 5 uur besloot de huldiging van den sympathieken jubilaris. Bazar Vereen- tot bestrijding der Tuberculose. Men meldt ons: Het damescomité van de Vereeniging tot bestrijding der T. B. C., heeft op hare vergadering van Donderdag 27 Mei j.l. besloten, de data van de te hou den bazar vast te stellen op 28, 29 en 30 September a.s. Onder meer werd bepaald, een verzoek te richten aan de hoofden van scholen, om hunne mede werking te willen verleenen, door de leerlingen der hoogste klassen aan te sporen, tot het vervaardigen van arti kelen ten behoeve van genoemde ba zar. Ten einde de al geheele steun te ver krijgen tot het bereiken van het goede doel, dat de bazar beoogt, werd be paald dat circulaires enz. zouden wor den verspreid, waarin een verzoek aan witte kruis. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven- genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5—f 15. de geheele gemeente wordt gericht, reeds thans een aanvang te maken met het vervaardigen van artikelen en het inzenden van gaven in welken vorm dan ook. De Schoonheidscommissie. Donderdag heeft ten'gemeentehuize de Schoonheidscommissie een uiteen zetting gegeven van haar werkzaam heden in het algemeen en in het bij zonder van haar plannen ten opzichte van de bebouwing van sommige lande lijke gedeelten van de gemeente Velsen Hierbij werden ter verduidelijking een aantal lantaarnplaatjes vertoond. De bijeenkomst werd naar Hl. Dbl. meldt, bijgewoond door raadsleden, hoofd en ambtenaren van het bedrijf openbare werken en eenige belang hebbenden. Tegen de verontreiniging van het Noordzeekanaal. In 1924 werd op initiatief der Ge- zon dheidscormnissie te Velsen een on derzoek ingesteld, naar de oorzaak der verontreiniging van het Noordzeeka naal, welk onderzoek uitwees, dat de verontreiniging geschiedde door de waterloozingen der papierfabriek van de Ver. Kon. Papierfabrieken der fir ma van Gelder Zonen, met name door het afvoeren van sulfietlooghoudcnd water en door het waschwater der cel lulose, van welk laatste water per uur o.g. 750 Ms. in het kanaal wordt ge loosd. Deze aangelegenheid heeft geleid tot een uitvoerige correspondentie met verschillende autoriteiten. De directie der Papierfabriek gaf onomwonden de gegrondheid der ingekomen klachten toe en beloofde binnen zes maanden een voorstel te doen omtrent te nemen maatregelen om verbetering te verkrij gen. Wij vernemen thans, dat men met de voorzieningen tegen deze waterveront reiniging zoo goed als gereed is. Bin nen zeer korten tijd, waarschijnlijk binnen 14 dagen, zullen ze in werking worden gesteld. Na langdurige proeven is het de di rectie der papierfabriek gebleken, dat de verontreiniging van het kanaalwa ter door het vezelwater zoo goed als ge heel kan worden opgeheven. Hiervoor zijn echter zeer omvangrijke en zeer kostbare installaties noodig, bestaan de uit reservoirs «n pompinstallaties. In het kort is de oplossing deze, dat het afvalwater van dc papierfabriek, na gezuiverd te zijn, zal gebruikt worden in de cellulosefabriek bij de fabricage der cellulose. Daartoe komt het afval water van de papierfabriek in twee groote reservoirs, enorme betonnen bakken, waar het een zuiveringsproces ondergaat. Door het verwijderen en neerslaan der vezels zullen deze vezels dus niet in het kanaal komen. Wijl te Velsen twee cellulosef abrieken zijn, zal de proef van het gebruiken van het af valwater eerst voor eene fabriek geno men worden. Mocht deze proef gunstig slagen, dan zal zeer waarschijnlijk ook voor de andere cellulosefabriek deze installatie worden gemaakt. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 29 Mei 1926: 1 mandenmaker, 1 machinist, 2 sto kers, 2 bankwerkers, 2 chauffeurs, 1 metaaldraaier, 1 ketelmaker, 2 sigaren makers, 1 visscher, 2 kantoorbedien den, 30 los arbeiders. Het druk foutenduiv eitje maakte dat Zaterdag het Witte Kruis van N.N. uit Santpoort een gift van f 2500 ont ving. Dit moet echter zijn f 25 en ook voor deze gift was het bestuur zeer dankbaar.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1