ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN St Yerschgnt Woensdags Zaterdags No. «I Zaterdag 5 Juni 1926 lie Jaargang IJ MUIDER COURANT i 1.— P" 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen. rden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. l**?eotiên 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, JJJen koateloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend S^Mtiin^voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran. \i\( 4 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. 14 rten'tiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en ppUDAGS tot 4 uur n.m. rrTan advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad j^jStrodgerechtigd^e^dverte^e-bure^P^F^^Roels^J^ui^n^ Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN*' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 - TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenlies uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 'egels 1 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden mei 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. OPENBARE VERGADERING den gemeenteraad van Velsen, Dinsdag 8 Jnnl 1926, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: I„,ekomei> «tukk» mededeelingen. 1 Bestrating van een gedeelte van de Noorder laan te Wijkeroog. i Verbetering van de woning Hagelingerweg, wijk H, no. 231, te Driehuis, en verhooging 16i| van den huurprijs. Wijziging van het raadsbesluit dd. 1 Decem- 1 ber 1925, no. 9, waarbij vergunning werd verleend tot het plaatsen van een muziek tent te Velseroord. 6 Vergoeding van rente en aflossing aan het rfltó. grondbedrijf, voor gronden, welke voor de K stichting van openbare gebouwen zijn aan lijnt'. gewezen, en nadere bestemming van terrei Kosten van verplaatsing van electricileits- werken in en op wegen, als gevolg van maat- regelen der gemeente. U Verbetering van den Engelmundusweg te l Velseroord. W, Verkoop van een strook grond te Velseroord aan de Woningbouwvereeniging „Velsen". T 10. Onbewoonbaarverklaring van woningen te I Velseroord. :jj Verleenen van vrijstelling van het bepaalde f in artikel 68, alinea 3, der bouw- en woning, verordening. 12. Aangaan van een overeenkomst met het be. I stuur van het Kennemer Lyceum omtrent de toelating van leerlingen uit deze gemeente op die inrichting van onderwijs en wijziging der verordening op de heffing en invorde- ring van retributiegeld. —•13, Verleening van een voorschot op de gemeen- s*- telijke bijdrage in de kosten van het bijzon- Si der vervolgonderwijs over ï924. 14. Vaststelling van de gemeentelijke bijdrage in i de kosten van het bijzonder vervolgonder- wijs over 1923 en afrekening van deze bij- drage over het drie-jarig tijdvak 1921 t.m 1 1923- j 15. Prae-advies omtrent een voorstel van de le- den P. F. C. Roelse c.s., tot stichting van een voorbereidende klas, te verbinden aan I de openbare lagere school G te Wijkeroog. 16. Vaststelling van de over het jaar 1925 aan de bijzondere schoolbesturen uit te keeren vergoeding voor vakonderwijzers bedoeld in artikel 101, 9e lid, der Lager-Onderwijswet 1920. 17. Beslissing omtrent kampeeren en eventueel vaststelling van een kampeerreglement. 18. Wijziging en aanvulling der algemeene poli- tieverordening. 19. Overname van banken en wegwijzers te 1 Santpoort. 20. Prae-advies op een adres van de Wed. L. Stoop e.a,, melkslijters te Velseroord en IJmuiden, om herziening der art. lb en 1c der verordening op de winkelsluiting, welke betrekking hebben op het verkoopen en ven ten van melk en melkproducten des Zondags. Benoeming van een lid van de algemeene bur gerlijke instelling van maatschappelijk hulp betoon (vacature J. J. van Wort). 21. VAN DEN WACHTTOREN. Om de snelheid te keeren. man in de auto vindt niet gauw, ,dat het te hard gaat, het publiek buiten de auto klaagt, moppert, vloekt echter ^orer de verschrikkingen van den snel heidsduivel. De overheid stelt hier en Wl daar wel een maximum-snelheid. M'aar is heel moeilijk de overtreding te constateeren en menige chauffeur be kommert zich weinig om al die borden ö';met aanwijzingen, hoeveel K.M. snel- heid hij hoogstens hebben mag. Er zijn twee Fransche uitvindingen, e de snelheidsrazernij zullen kunnen itoomen, als ze toegepast worden. De rste bestaat uit 'n automatisch wer- 'nde fluit, die door de politie verze- |f.8«ld en gecontroleerd wordt. Rijdt de k'r4yto te snel, dan gaat de fluit werken, Pit als een sirene, brult dus den schuld den chauffeur uit. Een agent heeft het nummer te noteeren van de luitende auto en de chauffeur is er bij. ga andere uitvinding lijkt nog prakti- or. Overschrijdt de chauffeur een &re maxim.-snelheid dan wordt de g;£. invoer afgesneden en de auto Het is niet mogelijk sneller dan ^.ecn 40, 50 KAL per uur te rijden. De eerste uitvinding heeft echter ^ttieer kans, om algemeen ingevoerd te worden, dan de tweede. Immers in bui tengewone omstandigheden kan, om en hotsing te vermijden, om gevaar Ir luchten een extra snelheid nood- |**©hjk wezen. Bij de tweede uitvin ding zal de auto langzamer rijden, wanneer de chauffeur heel snel wil, om een ramp te yoorkomen. Bij de eerste daarentegen kan hij halen, wat in zijn motor zit, als de nood dringt en gebeurt er niets dan dat de fluit gaat gillen. Nu eenmaal de aandacht op de ze uitvindingen gevestigd is, zal men wel aan h?,t zoeken en verbeteren gaan en daar het aan uitvinders en talent niet ontbreekt, zal men wel een vernuf tig middel vinden, om de auto's te dwingen om de snelheid niet over de grenzen der publieke veiligheid op te voeren. Aanleg of besmetting. Er is lang gestreden over de vraag of de T. B. C. een gevolg is van aanleg of van besmetting. In het eerste geval is de strijd veel moeilijker. Men kan dan de hoop op het voorkomen dei- ziekte ook wel prijs geven. Gelukkig wint al meer het inzicht veld, dat de voornaamste oorzaak der tuberculose de besmetting is. Na twintig jaar in een dorp de prak tijk uitgeoefend te hebben is Dr. J. Ta- zeiaar tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd. Hij heeft praktijk en studie met elkaar vereenigd en zijn bijzondere aandacht gevestigd op de gezinnen in zijn dorp met t.b.c.-patiën- ten. Hij begon met de meening, det de aanleg verreweg den grootsten rol in deze ziekte speelt, maar zijn onder zoek en studie hebben hem van mee ning doen veranderen. In de gezinnen met een lijder aan open t.b.c. merkte hij de noodlottige werking der besmetting op, in de hand gewerkt door slechte woningtoestand, onwetendheid en on voorzichtigheid. In 93 zoodanige ge zinnen kregen niet minder dan 37 der kinderen de ziekte. Bij open t.b.c. der moeder bleek het besmettingsge vaar aanmerkelijk grooter dan bij die van den vader. De kinderen komen im mers veel meer met moeder dan met vader in aanraking. Veel vaker krijgt in het huwelijk de vrouw de ziekte van den man dan de man van de vrouw. Ook zeer verklaarbaar. Niet alleen heeft de vrouw minder -weerstandsver mogen, maar de gezonde vrouw heeft altijd de zieke man om en bij zich, ter wijl de gezonde man buitenshuis werkt ook al is zijn vrouw ziek. Plet besmet tingsgevaar is daarom voor de gezonde vrouw grooter dan voor den gezonden man. Dit alles pleit voor de verklaring der tJb.c. uit de besmetting der gezon den door de zieken en wijst den plicht, alle directe en indirecte maatregelen tegen haar te nemen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het Koninklijk bezoek. Het zag er Woensdagmorgen aan on ze haven echt fleurig en kleurig uit. Want is er wel iets, wat prettiger en fleuriger aandoet, dan havens en slui zen met veel vlaggen en wimpels en gepavoiseerde schepen? En als er dan een heerlijk zonnetje is en een lekker briesje, dat de vlaggen en wimpels doet wapperen, dan is het een en al leven en tinteling. Zóó is IJmuiden op z'n mooist. Helaas, dat de regen als zoo dikwijls al dit fleurige weer kwam bederven. Om 2 uur wachtte bij de kleine schut sluis reeds een groote menigte, om de Koninklijke familie te zien. Het geduld der menschen werd echter danig op de proef gesteld, omdat H. M. de Konin gin eerst de werken voor den sluis bouw ging bezichtigen. Tot Dinsdag was daar nog niets van bepaald, eerst Woensdagmorgen half elf kwam 't te legrafische bericht, dat de Kon. fam- ook de sluisbouwwerken zou bezichti gen. Om kwart voor drie kwam de Eiland Marken, het bootje, waarop de Kon. familie zich bevond, aan den steiger BEKROOND TE PARIJS BEKROOND TE LONDEN SYSTEEM WOHRYZEK. Binnen eenlge dagen opening der School Vanaf heden kannen Dames en Meisjes zich opgeven. Volledige opleiding voor EERSTE COUPEUSE OF DIRECTRICE Dag- of avondlessen naar keuze. Cursussen voor pasbeginnenden. Onderricht In handwerken. Vraagt prospectus. Prins Hendrikstraat 10 - IJmuiden. De Directrice A. KROOS. van den sluisbouw aan. 't Begon hard te regenen, toen de vorstelijke bezoe kers aan wal stapten. De Koningin, Prins Hendrik en Prin ses Juliana werden ontvangen door den hoofdingenieur J. A. Ringers, be last met de leiding van den sluisbouw, die de ingenieurs Volker, Josephus Jitta en Mulder van de sluisbouw en Ir. B. Peeser van de Holl. Beton Mij. aan de hooge bezoekers voorstelde. Hoewel -men daarvoor maar enkele uren had, was van planken een soort plateau gemaakt, waarop men een prachtig uitzicht had over 't machtige werk. Maar de Koningin toonde zich daarmede niet tevreden en verklaarde dat ze de werken ook in oogenschouw wilde nemen. En dus' trok het hooge gezelschap naar omlaag in de diepe zandvlakte en wérd het 'binnensluis- hoofd, dat gereed is, bezichtigd. Hare Majesteit wilde ook een van de deur- kasten zien en over stapels ijzer enz. ging het daarheen -en gingen de Kon. bezoekers de deurkast binnen. Ook het betonstorten enz. werden bezichtigd. De Koningin toonde zeer goed op de hoogte te zijn, o.a. vroeg ze dat het toch juist was, dat het water naar de prise d'eau der Prov. Water leiding te Wijk aan Zee wordt gevoerd. Zoo was dit bezoek onzer Lands vrouwe een ware verrassing voor hen, die dit machtige werk verrichten, want Hare Majesteit leefde geheel mee en trotseerde alle oneffenheden, stapels ijzer en den striemenden regen. Nadat de Kon. familie en het gevolg weer aan boord was gegaan, werd naar 'de kleine schutsluis gevaren, waar een groote menigte de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana toe juichten. Minzaam groetten de Konin gin, de Prins en de Prinses terug. In de sluis kwamen de burgemees ter en de directeuren van het Hoog- ovenhedrijf aan boord. De Koningin onderhield zich eenigen tijd met bur gemeester Rij kens. Begeleid door de booten van de ha venpolitie vertrok de Eiland Marken naar de haven der Hoogovens. In deze haven lagen de Spaansche stoomschepen Tour en Arinda Mendi met ijzererts en voorts een groot aan tal lichters, Hollandsche, Duitsche en Belgische. De schepen waren gepavoi- seerd en al die vlaggen gaf de haven een vroolijken aanblik. Aan het einde der haven meerde de boot aan een steiger en langs een trap begaf het hooge gezelschap, waarbij zich o.a. ook bevonden de waarnemend Commissaris der Koningin in Noord- IIolland, Jhr. Mr. D. E. van Lennep, de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt (die commissaris is van het I-Ioogovenbedrijf) en 'de regeerings- commissaris van het Iloogovenbedrijf, Ir. Lambrechtsen van Ritthem. Door Ir. Kessler werden de ingenieurs van het Hoogovenbedrijf aan de Kon. bezoekers voorgesteld. Op een tafeltje lagen de verschillende ertssoorten, die in het bedrijf worden verwerkt, ten toongesteld. Na een algemeenen aan blik over de haven, waar alles in vol bedrijf was en het lossen en laden ge woon voortgang had, werd langs de kade gewandeld naar de nieuwe hoog oven. Langs een fraaie getimmerde en met bloemen getooide 'trap ging men naar boven, waar langs de hoogovens en de windverhitters werd gewandeld, om vervolgens het openen van de nieuwe hoogoven te zien. Dit machtige schouwspel, als het gloeiende ijzer als een gele vuurstroom uit. -den hoogoven komt eji in de goten stroomt, boeide de vorstelijke bezoekers zeer en wel een half uur hebben zij hierbij doorge bracht. Achtereenvolgens werden nog bezichtigd het breken van liet ijzer, het laden van de staven ijzer door een reuzen magneet in de spoorwagens, de electrische centrale met de groote dy namo's en de cokesovens. Een der ovens werd uitgelaten en de wagen met de gloeiende massa, cokes werd onder de stoomdouche gereden. De Konin gin, die nog nimmer een hoogoven in werking had gezien, toonde zeer veel ■belangstelling voor dit grootsche be drijf en betuigde herhaaldelijk haar in genomenheid met al wat haar werd ge toond. Tijdens den rondgang werd H. M. de Koningin begeleid door Ir. G. A. Kess ler, Prins Hendrik door Ir. Dr. O. Wchr- heim en Prinses Juliana door Ir. A. H. Ingcn Housz. Bij het portiershuis stonden de auto's gereed en namen de vorstelijke bezoe kers hartelijk afscheid van bovenge noemde directeuren. Het kantoorper soneel stond hier opgesteld en juichte de Kon. familie toe. Over Wijkeroog ging het naar den aanlegsteiger der Alkmaar Packet te Velsen, waar de Eiland Marken reeds aangekomen was. Op den Wijkerstraatweg stonden voor het R.K. gesticht „Meerzicht" de weezen en de zusters opgesteld. Even werd door de vorstelijke bezoekers ge stopt en werden de Koningin en Prin ses Juliana door de weezen bloemen aangeboden, waarvoor zij minzaam dankten. De politie, die onder leiding van den commisaris zoowel te IJmuiden als te Velsen uitnemend voor de orde had gezorgd, had een gedeelte rondom den steiger laten afzetten. Een groote me nigte juichte de Kon. familie toe en aan boord bedankte de Koningin onzen burgemeester voor de hartelijke ont vangst door de bevolking. Een uur later dan bepaald was, ver trok de Kon. familie naar de hoofd stad, waar Zij om 7 uur weer terug was Bij het gezelschap van H. M. de Ko ningen bevonden zich ook de heeren Ir. W. C. G. Gelinck te Haarlem, hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat in Noord-Holland en Ir. G. Re- deker, hoofdingenieur van den Rijks waterstaat te Amsterdam, belast met het. toezicht op het Noordzeekanaal. VELSEN. Ons Park. De bloeimaand is achter den rug on al heeft zij weinig zonneschijn ge bracht, de boomen en kleinere plan ten, die in deze maand moeten bloei en, hebben aan hunne verplichtingen voldaan. De Meidoorn en kastanje heb ben een bijzonder rijken bloemenschat ten toon gespreid en op de niet verre gende dagen hebben honderden daar van genoten. Aan de uitgebloeide meidoorns, ka stanjes, beuken, eiken, eschdoorns enz. beginnen nu de vruchten zich te ver- toonen, al zijn ze van minder in het oog vallende schoonheid, maar nu ma ken andere hoornen zich gereed om hun bloemen te vertoonen. De linden riemen daaronder 'n belangrijke plaats in, omdat ons 'park heel wat van die hoornen vertoont. Eén laan heeft zelfs den naam van lindenlaan, terwijl er ook eenige groote exemplaren op het plein vóór het huis staan en jongere langs den weg naar den noordoostclij- ken uitgang. Deze boomen bloeien in Juni on Juli, maar op minder in het oog val lende wijze, daar de bloemen een geel groene kleur hebben. Ze kenmerken zich eohter door den grooten honigrijk- dom, waarop zwermen van bijen afko men. Van deze bloemen genieten de men schen bijzonder op een windstillen dag, wanneer de honiggeur onder de boomen blijft hangen en het reukor gaan van de wandelaars streelt, ter wijl het gegons der tallooze honigpu- rende bijen de lucht vervult. Wie een eigenaardige manier van bloeien zien wil, moet een laag han genden tak bekijken. Do bloemen staan in bij scherm en en zijn half vastge groeid aan 'n bleek, tongvormig schut blad. De lindebloesem is in gedroogdon toestand bij drogisten verkrijgbaar, als een kou afdrijvend middel (linden- bloesem thee). Linden zijn ook een ge liefde verblijfplaats van bladluizen en dat heeft voor de menschen. een onaan gename zijde. Deze dieren scheiden een zoete, kleverige vloeistof af, honig dauw genoemd', die soms zoo overvloe dig de bladeren bedekt, dat ze er af druppelt op den grond. Staat nu een linde bij een huis, waarvoor een blau we zerk ligt, dan wordt deze met die druppels bedekt, waardoor het 's mor gens lijkt of het 's nachts bij heldere ■lucht geregend heeft. Is het nu des zomers wat stuiverig weer, dan worden die lindebladeren met een laag stof op die kleverige vloei stof bedekt, waardoor de ademhaling door middel van de bladeren belet wordt, wat zeer nadeelig voor den boom werkt. Die honigdauw wordt soms door den wind op grooten afstand meegevoerd. We hebben het zelf ondervonden, dat bij een flinken oostenwind de honig dauw uit de Velserboomen ons dn het gezicht kwam, toen we op de sluizen te IJmuiden liepen. Een andere hoorn die in Juni bloeit is de Acacia, die groote, welriekende, hangende witte bloemtrossen heeft, van dezelfde soort als de goudenregen. Eenige van deze boomen vindt men onder meer in het acacialaantje, dicht bij het zwarte water. Een boom, die zeer de aandacht verdient en in ons park weinig voorkomt is de vleugel- noot. Er staat een bloeiend exemplaar op den noordwesthoek van het hotel. Er hangen lange katjes aan de takken. In de onmiddellijke nabijheid van de zen 'boom staat een andere merkwaar digheid, een beukensoort, waarvan in ons park maar één explaar wordt aan getroffen. 't Is de Fagus comptonifolia, een beuk met vinspletig ingesneden bladeren. Een Nederlandsche naam ontbreekt. De beide andere wel veel voorkomende beukensoorten zijn de groene (Fagus sylvatica) en de rood bruine (Fagus purpurea). Niet alleen omhoog, maar ook op den grond cn in niet mindere mate vertoont ons park een bloemenschat. Langs den boschrand vinden we de hoogopgroeiende witte bloemen van look zonder look (Alliaria officinalis), Witte doovenetel (Lainium album) en wilde kervel. (Anthriscus sylvestris) ook bekend als toeters, toetelof, pijp kruid en nachtegaalskruid. Geel zijn

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1