Courant Gem" A£d" Pr0t" BOnd' r,,ni 1026, 2e blad •^bikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. p,ed. herv. kerk. Prof. Aalders van Groningen. Bevestiging. p, Dijckmeester. Intrede ngjRK (Koning WiUemshnis). dl He" van Basten, van Heemstede. ,30uur: Ds. LuikinSa' geref. kerk. n= 1 K. Wessels van Veere. sue. CBR. geref. kerk. uur: Dl. T. A. Bakker. „ur: Dezelfde. otaimielisatie eoogeberg. tbndagmozgen 10 uur: Samenkomst. Erf.lmiddag 12 uur: Zondagsschool. «dKI'ond 7.30 uurSamenkomst. ker: B. Jenninga bSjeav. 8 uurOpenlucht samenkomst, d 7.30 uur: Meisjeskrans, voor meisjes vanaf 12 jaar. anderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking, men Welkom. Toegang vrij VELSEROORD. bed. herv. kerk. uur: Os. W. Kroese. geref. kerk. uur: Ds. J. Solwijn, em. pred. te Zeist. >L Ui r: Dezelfde. 11 VELSEN. ned. herv. kerk. uur: Ds. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. geref. kerk. juur: Ds. J. D. Boerkoel [uur: Dezelfde. SANTPOORT. ned. herv. kerk. uurProf. Dr. G, A. van den Bergh van Eysinga. LOKAAL BETHEL. 5: Godsdienstoefening. 0: Hetzelfde. EVANGELISATIE SANTPOORT. uurDr. O. Norel te Heemstede. BEVERWIJK. i' doopsgezinde gemeente. pit 10 uur: Ocen dienst. a- 12 uur: Zondagschoolvacantie. PROCLAMATIE. Aan de burgerij. HM, de Koninigin heeft mij opgedra- jfi Baren bijzonderen dank te willen inbrengen aan de inwoners der ge- neente Velsen, voor de wijze, waarop teze Hare Majesteit hebben begroet bij iet bezoek in deze gemeente op beden. I Hare Majesteit was bijzonder getrof- en door de kulde en de hartelijke blij- i .«n van belangstelling, Haar en de [oninklijke Familie allerwegen be tond. Het is met groote voldoening, dat ik lij van deze mij opgelegde taak kwijt. Velsen, 2 Juni 1926. De 'burgemeester van Velsen, RIJKENS. r C KENNISGEVING ,:izake tijdelijke afsluiting van wegen. lüjföungemeester en wethouders van brengen ter openbare kennis, at het Wijk aan Zeeërvoetpad, van ten Biezenweg af tot aan 't Heiletje, ïc'aii heden af tot 1 October a.s., voor iet Publiek verkeer gesloten zal zijn. Velsen, 2 Juni 1926. urgeuieester en wethouders voorn., lè secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. IJciuidens's Bloei. lil de Donderdag gehouden verga- irm& van bet bestuur der Vereeni- IJmuiden's Bloei werd besloten jaarvergadering te houden op Vrij- ■ws 2 Juli. Qor den iloor bet bestuur uitgescbre- p boto-wedstrijd wordt veel deelne- PJg vmvaebt. Op deze bestuursver- aaenng werden 7 medailles beschik- pi gesteld. De deelnemers zullen een aggeld van 50 cent moeten betalen. Le yoor <le Vereeniging uitgegeven oto van IJmuiden beeft veel sue- S;es; Tf 210 ez'^n- ex. werden reeds bSi ónn6 <Urectie c«iier fabriek be titelde 300 ex. Wanneer het zoo door gaat, zal een tweede oplage noodig zijn van den vice-voorzitter der Vereeni rang-, den heer W. Jongstra, was be- hcht ingekomen van zijn bedanken Ms bestuurslid, wegens zijn benoeming tot onder-chef te Feyenoord De voorzitter, de beer Dolleman, her pacht wat de beer Jongstra, een der "oprichters en de groote stuwkracht, an IJmuiden's Bloei, voor de vereeni- ring was geweest en boe zijn beengaan oor IJmuiden een groot verlies is. Meegedeeld werd dat de directie van Het Sohouwtooneel te Amsterdam gaarne eenige openluchtvoorstellingen n het park Velserbeek wilde geven. Besloten werd clit door te geven aan bet bestuur van de vereeniging „Onder Ons' te IJmuiden 'en dit te verzoeken len onderzoek te wilen instellen naar de mogelijkheid van deze voorstellin- jgen. j Tot hoofdinspecteur van politie [alhier is benoemd de heer B. F. Kipp, {inspecteur te (Hillegersberg. Ds. IT. J. Dijckmeester, die het beroep naar de Ned'. Herv. - gemeente alhier heeft aangenomen, heeft Zon dag j.l. afscheid genomen van zijn ge meente te Welsum. Als afscheidstekst had hij gekozen Deut. 30 196. De scheidende leeraar werd toegesproken door den consulent, Ds.. Scholte van Olst, door Ds. Haas van Wezep en den heer Tissingh, hoofd der school. Zooals we reeds eerder meldden, doet Ds. Dijckmeester morgenmiddag zijn intrede, na des morgens bevestigd te zijn 'door Prof. Dr. W. J. Aalders van (Groningen. Ds. J. B. G. Croes, predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Bussum, voor dien alhier, ontving een beroep naar j Maassluis. Voor de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel en de I vereeniging „De Industrieele Club'1 zal in aansluiting aan de op 26 Mei ge- houden excursie naar de sluiswerken ;in IJmuiden, op Dinsdagavond 8 Juni een voordracht met lichtbeelden ge' i houden worden door den hoofdinge- jnieur van den Rijkswaterstaat te IJmuiden, den heer J. A. Ringers, over „Den Sluisbouw te IJmuiden". Deze voordracht, zal worden gehou den in „De Industrieele Clu'b" te Am sterdam. Dezer dagen is te Heemstede de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging van ambtenaren werkzaam op de bureelen van den Rijkswaterstaat, gehouden. Aan deze vergadering ging vooraf een excursie naar den sluisbouw te IJmuiden, waar de werken na een in leiding van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, den hr. J. A. Rin gers, onder 'diens persoonlijke leiding werden bezichtigd. Brand. Gistermorgen, omstreeks 10 uur, ont dekte men dat een der vischrookerijen. aan de Maliebaan, achter de Vissëhe- rijschool in brand stond. De brandweer kwam onmiddellijk met de koolzuur- spuit, doch toen zij aankwam was er van het houten gebouw natuurlijk wei nig meer te redden en zag men spoc' dig niet anders meer dan een rookende en vlammende puinhoop, die men, na dat eenige keer en de inhoud der koolz.- spuit opgewerkt was, in het zand moest smoren. Behalve de brandweer hielp de politie, onder persoonlijke lei ding van den commissaris bij het blus- schingswerk. Voor den eigenaar der rookerij, den heer A. van Os, staat dit brandje vrij wel gelijk met een totale venietiging. De lichte opstallen op deze gepachte terreinen,, waarin een uiteraard brand gevaarlijk bedrijf wordt uitgeoefend, kunnen niet verzekerd worden, te meer omdat de waterleiding slechts komt tot aan de Visscherijsohool en daar, in die brandkraan op het einde der leiding, juist zeer weinig druk is. Intusschen is het zeer zeker van groot belang voor de gemeente, dat daarin verbetering komt. Want een ernstige brand aldaar zou zeer groote schade aanrichten, vooral economisch. Immers in een uitgebreide mogelijk heid tot conserveeren van visch, waar hij het rooken nog steeds de meest ge wilde is, ligt de toekomst van het ge heele bedrijf. En het zijn vooral de wei nig kapitaalkrachtige ondernemers die op dit gebied hun initiatief laten wer ken: Ze vragen over het geheel ,'zeer weinig van de gemeenschap, zijn ge vestigd huiten de bebouwde kom, doch hebben toch minstens wel recht er op, dat er voor gewaakt wordt, "dat niet al die bezittingen daar, op een gegeven moment, een prooi der vlammen wor den, omdat er geen water is. Aart den Toondichter P. J. Wierts opgedragen. Oij hebt geheel uw schoone leven Gezongen voor uw volk en land. En in Uw lied den draad geweven Waarmêe gij vlocht den sterken band, Die, taal en klank tezaam zou snoeren In 't Hollandsch lied, ons dierbaar pand. Gij hebt de taal in al uw zangen Gekoesterd als uw blonde bruid, En in uw lied haar teêr omvangen, Haar schoon getooid met geurend kruid Uit hollands tuin en bloemengaarde, Waar 't "welig voor uw oog ontspruit. Gij hebt het lied uw hart gegeven, En streelde 't met uw klankenschoon, „In Holland Hollandsch" was uw streven, Opdat het lied in kleur en toon Een schoon en treffend beeld zou malen Van eigen kunst, in eigen „woon". Blijf lange nog uw liefde wijden Aan 't Hollandsch lied in Hollands taal. Blijf met uw kunst ons Volk verblijden, Opdat het lied in huis en zaal In ieders harte door mag dringen, ,Ons Hollandsch lied" Uw ideaal. IJmuiden. GEORGE HAAK Geen subsidie. We hebben onlangs bericht dat naar aanleiding der verhoogde be lasting op de publieke vermakelijk heden, de Haamonie,vereeniging „Con cordia", directeur S. Vlessing, zich tot B. en W. gewend had met een verzoek om 'den raad voor te stellen, aan „Con cordia" een subsidie te verleenen. ITet korps zou zich, in ruil daarvoor, ver plichten tot een aantal concerten op Velserbeek en in de Muziektent te IJmuiden. Thans is op dat verzoek een afwijzende beschikking ontvangen. Het dagelijksch bes turn- der gemeente acht voor een subsidie het moment nog niet gekomen, daar de gemeente in Velserbeek nog geen muziektent bezit. We hebben ons over die moti veering eenigszins verwonderd, daar de tent te IJmuiden toch in elk geval wel gemeente-eigendom is. Dammen. De damclub Haarlem komt a. s. Dinsdagavond hier een wedstijd spe len tegen de damclub IJmuiden. De match heeft plaats in het Koning Willems Huis en begint om 8 uur. Belangstellende toe schouwers er bij zijn hartelijk welkom. De Sumatra. Gistermiddag kwam de nieuwe groote kruiser, Sumatra, hier binnen en nam ligplaats aan den toeristensteiger. Het mooie schip lokte natuurlijk in den mooien avond heel veel menschen naar den kant. Naar we vernemen zal de Sumatra hier eenigen tijd blijven liggen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Het kampveren te IJmuiden. Met de meeste belangstelling, hier en daar zelfs met een tikje verbazing, nam ik kennis van den inhoud van het artikel, door u overgenomen uit de Nieuwe Haarlemsche Courant en voorkomen de in uw nummer van Zaterdag 15 Mei j.l. U ver- oorloove mij eenige gastvrijheid in uw blad ten einde uiting te kunnen geven aan eenige mijner beschouwingen die nogal afwijken van die van den schrijver van bovenaangehaald artikel. Ik wil trachten, den steller van dat artikel op den voet te volgen en begin dus, met te verkla ren dat ik het volkomen met hem eens ben waar hij beweert dat bij onderwerpen als het onder havige, de burgerij zich ook wel eens wil uitspre ken en dat dit zeer moeilijk wordt als een voor stel slechts vier dagen voor de raadszitting waarin het in behandeling komt, openbaar wordt. Ik zelf b.v. behoor tot de burgers die zich wel eens willen uitspreken, hoewel niet tot denge nen die zich in dit geval in de eerste plaats had den moeten uitspreken, want ik ben slechts be langstellende en geen belanghebbende en juist van deze laatsten had ik meer oppositie verwacht, 't Is dikwijls verbazingwekkend hoe velen door een kleine minderheid met hunne belangen laten sollen, zulks zonder zich in het minst te versie ren, om dan later, als de klap die zij wellicht hadden kunnen voorkomen, eenmaal gevallen is in zak en asch te zitten. Men ziet het voorbeeld te Zandvoort waar men, in strijd met de belangen van duizenden neringdoenden bet kampeerverbod heeft doorgeschreven en waar nu die zelfde ne ringdoenden, nu de omvang van de ramp tot hen is doorgedrongen, alle moeite doen, waarschijn lijk te vergeefsch, om die verbodsbepaling te krijgen ingetrokken. De steller van het bedoelde stukje schijnt de meening te zijn toegedaan dat kampeeren is, on gezond en gelijkstaande met het wonen in krot woningen, dat kampeeren is persé onzedelijk, althans aanleiding geeft tot onzedelijkheid en dat het blijkbaar beter was indien de overheid het kampeeren geheel verbood, inslede van het aan te moedigen. Duidelijk komt dit tot uiting waar hij, met betrekking tot het kampeer-terrein zegt; maar men ziet hoe moeilijk het is"om een gelegenheid tot ergernis en zonde af te palen en het zou ons niet verwonderen als vele raadsleden daarin een reden zagen om maar niet naar IJmuiden te halen wat Zandvoort op zijn strand niet wenscht". Verder insinueert hij, ..want het gemeentebe stuur van Velsen is er qqg niet in geslaagd om den indruk weg te nqmen dat het daarom in hoofdzaak te doen is," De kampeerders kunnen het zich dus voor ge zegd houden; men gaat kampeeren tot het geven van ergernis en ,om te zondigen, Is de schrijver er nog wel zoo erg van over tuigd dat Zandvoort, dat de meerderheid der in gezetenen van Zandvoort inderdaad geen kam peerders op zijn strand wenscht? Ik ben zoo vrij om zulks 1c betwijfelen. Heeft hij zich wel eens eerlijk de vraag gesteld, om welke redenen eigenlijk de badplaatsen Ber gen, Zandvoort en wellicht anderen geen kam peerders op hunne stranden dulden? Gelooft hij werkelijk dat deze redenen uitsluitend te zoeken zijn in de ergernis die de kampeerders door hun zondig leven verwekken. Ik voor mij, geloof daar niets van. Hij weet zoo goed als ik dat in dergelijke bad plaatsen de elite den zomer pleegt te passeeren en waar de elite vertoeft is zij nu eenmaal niet op de aanwezigheid voor den kleinen man gesteld. Zij wil zoo mogelijk niet dezelfde lucht inademen die door de eenvoudige huismoeder en haar kroost wordt ingeademd en zij vindt het vreeselijk te baden in hetzelfde zeewater waarin de werk man, na een week arbeid, het flcnaam dompelt. Zij wil niet dat de kleine man getuige is van hare overigens zeer gepaste vermaken, waarbij men weinig naakt ziet doch waarbij het naakt- handig wordt gecomufleerd door glinsterend en doorschijnend vleesch, of metaalkleurig tricot, vei maken waarvan de geïllustreerde bladen ons zulke schoone voorstellingen geven, doch die toch m.i. meer onzedig of, beter gezegd, meer ze- deprikkelend zijn dan het eenvoudig strandleven hier te IJmuiden, Men versta mij goed. Ik beweer niet dal de grooten der aarde meer zedeloos, of zoo men wil, minder zedig zouden zijn dan de minder met aardsche goederen bedeelden, doch ik ontken dal het tegengestelde het geval is en ik ontzeg een ieder het recht om een kampeer terrein te noemen „een gelegenheid tot ergernis en zonde". Dat men overigens in de genoemde hadplaat sen, ten gerieve der badgasten uit de hoogere klassen, den kleinen man tracht te weren is uit een menschelijk, zij het ook egoistisch oogpunt te begrijpen en hel eigen belang der hotel- en pensionhouders van de meer deftige gelegenhe den in die plaatsen vordert wellicht dat zij hunne medewerking verleenen tol het tot stand komen van kampeerverhoden, doch men blijve eerlijk, verschuile zich niet achter moralileitsoverwegin- gen en werpe den kleinen burger niet met slijk. Bo vendien gelden deze motieven niet voor IJmui den. IJmuiden is geen badplaats en zal, indien ik mij niet grootelijks vergis, nimmer een bad plaats, althans geen mondaine badplaats worden. Ik wil hiermede niet zeggen dat IJmuiden geen aantrekkelijke zeeplaats is of mogelijk geen be scheiden badplaats worden kan, maar het wil mij toch voorkomen dat IJmuiden met zijn vele havens, zijn doorsneden en moeilijk bereikbaar strand, zijn groot-industrie met de daarmede ge paard gaande water- en luchtverontreiniging, zijn gemis aan vermakelijkheden, zooals de rijkdom zich die wenscht en zijn totaal gemis aan vrije wandeling, nimmer een badplaats zal worden, waarop de beter gesitueerden, die immers overal elders terecht kunnen, het oog zullen laten val len. Hieruit volgt dus dat IJmuiden is aangewe zen op de minder met aardsche goederen bedeel den en uit den aard der zaak zijn het de Amster dammers die te IJmuiden kampeeren. 't Zijn dus reeds bijna onze plaatsgenootcn want is IJmuiden niet de voorhaven van Amster dam' en openen zich in de toekomst geen pers pectieven voor „IJmuiden één met groot-Amster dam", Waar nu IJmuiden er geheel anders voor staat dan de hiervoor aangehaalde badplaatsen, zou voor deze plaats, naar mijne bescheiden mee ning, een kampeerverbod alleen dan zin hebben, indien een dergelijk- verbod noodzakelijk was in het belang der openbare orde, zedelijkheid of gezondheid en zouden de voorstanders van een dusdanig verbod moeten kunnen aantoonen dat door het kampeeren de openbare orde wordt bedreigd of de zedelijkheid en gezondheid wor den in gevaar gebracht. Ik ben zoo vrij, zulks te betwijfelen. Meerdere malen, zeer veel zelfs, vertoefde ik in vorige zomers aan het strand en in de duinen tuschen de kampeerders, doch nim mer was ik getuige van ernstige verstoringen der orde, daargelaten kleine meening verschillen die men overal aantreft. Waarom ook zou het anders ?ijn? Kampeerders zijn menschen precies als an dere en onder hen trof ik vele zeer geachte in woners der gemeente Velsen, menschen die niet de minste neiging vertoonden minder ordelie vend te zijn dan tijdens hun gewone dagelijksche leven. De Amsterdammers die hier komen kampeeren zijn in den regel heel gemoedelijke menschen met wien te praten valt. Zij mogen in den aanvang, meestal door onwetendheid, eens wat onvoorzich tig met vuur omgaan of 'n weinig ruw omspringen met de duinbeplanting, doch met eenige over reding van de zijde der politie is dat in den regel gauw over. Wat nu de zedelijkheid betreft, dit is een teer punt en het zal wel moeilijk, zoo niet onmogelijk blijken de juiste scheidingslijn aan te geven waar het oirbare overgaat in het onzedelijke. Een ge zond mensch, ook naar den geest, heeft met be trekking tot zedelijkheid geheel andere opvattin gen dan iemand die pervers aangelegd of zieke lijk is, Het aanschouwen van een gedeelte li chaamshuid van een medemensch die normaal doet en zich niet. aanstelt, is niet onzedelijk en geeft mij geen ergerins. Evenmin geeft het mij ergernis wanneer ik stedelingen, die een p^ar dagen hunne benauwde woningen hebben kun nen verruilen voor de ruime zee en het frissche strand, zie plassen in het water en stoeien op het strand en het feit dat zij van beiderlei kun nen en in badcosluum zijn, wekt in mij geen on zedelijke gedachten. Een goed opmerker ergert zich aan zee meer aan gekleeden dan aan onge- kleeden. Men lette maar eens op den stiekemen gluipers die men op elk zeestrand kan gadeslaan, staande of liggende om een hoek of een kant en trachtende iets af te loeren ter bevrediging zij ner wellust. Ook anderen zijn er die hunne be doelingen beter weten te maskeeren en die met een inquisiteursgezicht nabij en tusschen de. ba denden rondloopen. Zij hebben er niets te maken, doen nimmer zelf aan de slrandvermaken mede en de voorgewende ergernis leest men op hun gelaat. Toch zou het mij wel eens iels waard we zen om dezulken eens door hunne schedelhuid te kunnen kijken. Onder deze personen zijn er die later den mond vol hebben over onzedelijkheid, doch zij beoordeelen anderen naar hunne eigen droevige figuur. Zien zij een gehuwd paar in bad- costuum een tent binnengaan dan zien zij daarin ontucht want hunne perverse gedachten vermoe den ontucht in de onschuldigste zaken, ook daar waar die niet is. Men zou zich ergeren aan men schen die in badcostuum een zonnebad nemen? Naar mij bekend is, doen meerderen het op dok tersadvies en al weder zie ik daarin niets onzede lijks, mits men overigens de welvoeglijkheid in acht neemt. Ik zie op het strand, doch in veel erger mate in duin en bosch veel en veel meer gekleede, dan ongekleede onzedelijkheid en in die gevallen demonstreert zich de onzedelijkheid in de houding der betrokkenen, want juist de houding waarin sommige menschen zich niet schamen in het openhaar bij elkander te liggen is onzedelijk en niet het ontbreken van eenige kleedingstukken, waardoor armen en beenen on bedekt zijn. Ik geef onmiddellijk toe dat in elk kamp wel eens iets zal gebeuren dat niet door den beugel kan, maar dat zulks in een kamp meer dan elders: zou geschieden waardoor men gerechtigd zou zijn een kampeergelegenheid te bestempelen als „een gelegenheid lot ergernis en zonde", of dat kam peerders in het algemeen lieden zouden zijn die er ccn ander moraal op na houden dan andere menschen, dit is in flagranten strijd met de fei ten. Vceleer ben ik geneigd, le gelooven dat menschen die van kampeeren, dus van verblijven in de open lucht, aan zee en strand houden, cr over bet algemeen gezonder moraliteitsbegrippcn op na houden dan zij, die de natuur niet bemin nen en wier lichaamshuid nimmer de zon gezien heeft of met het zeewater in aanraking geweest is. Mij zijn menschen bekend, overigens heele brave fatsoenlijke, vooral fatsoenlijke menschen, die zich uit ziekelijk schaamtegevoel niet in bad costuum aan anderen zouden durven vertooncn en die zich ergeren aan een damespantalon aan een drooglijn, of als zij zien dat een moeder haar wAi ZOj^ van een schoonen luier voorziet. Willen die enkelingen nu het strand voor zich alleen opeischen? Laten zij dan tevreden zijn met hei gedeelte strand, benoorden het Noordzeekanaal, alwaar zij ongestoord in eer en deugd Gods lieve natuur 'iUnnifj ficniclen. een geheel strand met precies dezelfde zee voor zich alleen hebben en door het kanaal gescheiden zijn van de onzedelijke kam peerders. De schrijver van hel door mij geciteerde stukje stelt o.a. de vraag: „Hoe zal, om maaY iels te noemen, de politie uilmaken of twee jongelui, die zich aanmelden voor kampeergelegenheid, ge huwd zijn?" Zal zij ze gelooven op hun woord, of dienen zij voorzien te zijn van een trouw boekje met portret?" Hij had er bij kunnen vra gen: „Hoe zal de politie uilmaken of twee niet meer jonge menschen of twee menschen waar van de een jong, en de ander niet meer jong is gehuwd zijnmet elkander, wel te ver slaan Vraagt men in die gevallen in de hotels, pensions, in logementen, zelfs in de meest ordi naire, om een trouwboekje met portret? Neen immers, dit geldt uitsluitend voor onzedelijke kampeerders. Het antwoord op de gestelde vragen is overi gens eenvoudig. Men informeere bij de hotel- en pensionhouders in de meer deftige badplaatsen, noe die dat kunstje opknappen, Daar komt het immers nimmer voor dat jongelui tezamen logee- ren, dat mijnheer met een vriendin een slipper maakt of dat mevrouw zich doet chaperonneeren door chauffeur öf huisknecht. Dezulken worden in die plaatsen streng geweerd en het is alleen bij eenvoudige kampeerders dat men zulke ver- keerdhedens mag veronderstellen. Daarom dus voor hen den eisch gesteld: „trouwboekje met portret". Doch alle scherts terzijde, want wil men iets in die richting, de zaak is werkelijk eenvou dig. De logeergast die in en hotel of pension een valschen naam opgeeft gaat vrij uit. De kampeer der echter, die aan de politie een valschen naam opgeeft, indien het opgeven van namen bij ver ordening is verplichtend gesteld, maakt zich strafschuldig. Men stelle dus het opgeven der namen verplichtend en men heeft al direct meer zekerheid, goede namen te krijgen dan welken pensionhouders dan ook. Dit is toch dunkt mij, ruim voldoende. Van zelf sprekend is het, naar het mij voor komt, dat men de leden van één gezin niet moet scheiden, ook al zijn daarbij niet uisluitend klei ne kinderen. Men dient aan de menschen zelf ook iels over te laten en le begrijpen dat een verstandig vader of moeder wel weet te zorgen dat hel ontkleeden beurtelings en niet in elkan ders bijzijn geschied. Een afscheiding des nachts, tusschen de manlijke- en vrouwelijke tenlbewo- ners, is met een lapje zeildoek of iets dergelijks gauw gemaakt en bovendien ontkleeden de mees te kampeerders zich 's nachts niet in die mate, zooals men dat thuis, en onder gewone omstan digheden pleegt te doen. Kampeeren zou ongezond zijn en wordt door den door mij aangehaalden schrijver gelijkgesteld met het wonen in krotwoningen. Iioe moeten vraagt hij de menschen zich behelpen in een kleine ruimte, hoe slecht is het eten in den regel toebereid en met hoeveel zand gesuikerd! Hoe nadeelig is met name een verblijf des nachts aan ons zeestrand voor de gezondheid der kampeer ders? In bosch en op de heide is er beschutting tegen den wind, maar aan ons strand is overdag de zonnestraal fel en de kleeding dus dun, des avonds is de wind echter in den regel schraal en al spoedig guur. Kan dat nu bevorderlijk zijn voor de gezondheid der kampeerders en ijveren voor dat kampeeren niet menschen, die anders den mond vol hebben over het leed dat geleden wordt in krotwoningen, door menschen, die onvoldoen de gekleed en gevoed worden? Wij kunnen de voortreffelijkheid van het kampleven aan ons strand des nachts niet inzien en wanneer een gemeentebestuur niet zooveel liefde voor de kampeerders heeft, dat het voor hen behoorlijk geïnstalleerde barakken of huizen ter beschikking stelt, waar de kampeerders kunnen eten en voor al des nachts slapen, zonder aan weer en wind te zijn blootgesteld, moest het maar liever propa ganda maken onder de liefhebbers van ons zee strand om daar vooral niet des nachts le vertoe ven. Dat zou zijn het behartigen van de belangen der kampeerders. Een enkele maal kan een zomer nacht aan het strand aangenaam zijn, maar wie er 8 dagen achtereen vertoeft, heeft in den regel twee nachten te pakken, die zijn gezondheid zeer benadeelen. Men zou geneigd zijn, te gelooven dat hij zich noch van kampeeren, noch van het wonen in krotwoningen een erg juiste voorstelling vormt. Zeer zeker is hem niet bekend dat het terrein, waarop men hier hel kamp wil vestigen veilig en beschut is gelegen in het duin en niet op het strand en dat bedoeld terrein de vergelijking kan doorstaan met de heide, waarop het, volgens liem, wel gezond is te kampeeren. Het ontgaat hem ook blijkbaar dat voor velen kampeeren middel en geen doel is. Hoe velen kunnen nu van een korter of langer verblijf aan zee genieten, die vroeger, vóór het kampeeren in zwang was, nimmer de duffe steden konden verlaten, daar de pensionprijzen boven hunne financiëele draagkracht gingen. Dit klemde nog meer waar met veel kroost gezegende gezinnen en men lette maar eens op hoeveel gezinnen met kinderen zich onder de kampeerders bevinden. Vraag liet hen zelf eens hoe zij zich gevoelen in hun tijdelijk nomadenverblijf en gij zult vernemen dat het genot des daags een ruim equisolent vormt legen een weinig ongemak des nachts. Uit den aard der zaak vertoeven de kampeer ders, natuurliefhebbers als de meesten zijn, bijna den geheelen dag buiten de tent. Het eten moge niet geheel aan de eischen voldoen, doch als men ziet, hoe smakelijk het er bij de meesten ingaat, ondanks een weinig zand, dat immers de maag schuurt en rekening houdt met het oude gezegde dat „honger de beste saus is" is, dan behoeft men zich over de gezondheidstoestand der kam peerders niet ongerust te maken. Bovendien ge loof ik dat desnoods een brood en melkdieet voor een paar dagen niemands gezondheid zal schaden. Dat het 's nachts aan zee wel eens guur kan zijn geef ik toe doch de kampeerders die, nu ja, wel allen onzedelijk, doch daarom nog niet allen gek zijn, kunnen zich door behoorlijk geslo ten tenten en voldoende dek, volkomen tegen de gure nachten beveiligen. In elk geval komt het mij voor dat dit nu zaken zijn die men aan de

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5