ORGAAN VOOR DE GEMEENTEVELSEN Hoofdhuid PUROL Verschijnt Woensdags Zaterdags Ifo. 62 - lie IJ Ml) IDER COURANT THoBBemenUprijs: f 1— per J maanden, franco par post i U5. Abonnemen" L, worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, ïdvertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief ;Mden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend rt^Qg jjgdagDuinmer. .Jvertenüën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran. j| j 4,13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Adrertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VBIJDAGS tot 4 uur n.m. T-t plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad -n.lnitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, Umuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN hinderwet. I Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- ten brengen ter openbare kennis, dat het verzoek "j H. Elzinga en H. Visser, resp. te Leeuwar den en IJmuiden, om op het perceel, kadastraal hekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L, No. 1809, plaatselijk bekend wijk C, i Industriestaat no. 23, te mogen oprichten een 1 vischmeelfabriek, in welke inrichting gebezigd I rullen worden een electromotor van 15 P.K, en een stoomketel, zulks door verlenging van den proeftijd door hen is geweigerd; Burgemeester en wethouders der gemeente Vel sen brengen ter openbare kennis, dat de beslis sing op het verzoek van: de N.V. MeubeL en Timmerfabriek „Bever wijk", te IJmuiden, om vergunning tot het op richten van een inrichting voor machinale hout bewerking, alwaar gebezigd zullen worden twee electromotren van 10, 7 van 9, 1 van 2 en 3 v. 11 /0 F.K., tot aandrijven van diverse werktuigen, op het perceel, kadastraal bekend gemeente Vel sen, afdeeling IJmuiden, Sectie L, No. 1266, plaatselijk bekend wijk C, Industriestraat no. 47, door hen is verdaagd op grond dat het bericht van den Hoofdinspecteur van den Arbeid nog niet is ingekomen. I Velsen, den 7 Juni 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Pilsudski. De man, (die met geweld in Polen or de op zaken heeft willen stellen, heeft een karakteristieken kop. De oogen liggen diep onder wenkbrouwen, die boven den neus samengegroeid zijn. Een hoog en breed voorhoofd met zeer opstandige haren. Daar is geen kuif van te maken; een echte stoppelkop. Langs den fors oh en neus 'n paar diepe groeven, die den indruk maken van heerscbzucht, althans van wilskracht. Een zware knevel verhoogt dien in druk. Een echte officierskop. Maar als men lang naar het portret ziet, ont dekt men hij de strengheid toch ook ze kere vriendelijkheid. In elk geval een buitengewoon krachtige figuur. Zal hij de redder van 'zijn land worden? Of zal zijn staatsgreep slechts de ellende van verwarring en bederf vermeer derd hebben? Het schijnt zijn plan niet te zijn, de reeds vrij lange lijst van dictators over Europeesche staten met 'n te vermeer deren. ^Hij heeft de benoeming tot staatspresident niet aangenomen. Hij vond de meerderheid, waarmee hij verkozen werd, te klein. En hij vreest, dat de wil, om eene duchtige schoon maak te houden in den Poolschen staat, te zwak is. Want dat is het doel van zijn staatsgreep geweest. In een rede tot de vertegenwoordigers der po litieke partijen heeft hij in krasse woorden 'het bederf in het staatsleven bestraft. Van een nieuwen geest in den nieuwen staat, zoo zei hij, heeft men niets kunnen merken. Hij verklaarde den oorlog aan de dieven en schurken en moordenaars, die Polen ongelukkig en zwak hebben gemaakt. En hij dreig de de leden van den senaat en landdag met de zweep te zullen regeer en, indien rij den staat niet helpen zuiveren. Het leger heeft u een staat geschon ken, die leven kan. Wat hebt gij van dezen staat gemaakt?" Volgens Pilsudski's vrouw „heeft de- w revolutie gemaakt, zonder het te weten en te willen. Hij was rustig bezig wn een boek over zijn oor slogs er var in- fen. Hij doet niets liever dan bijen hou den en boomen kweeken. Maar 't leger riep hem, om een eind te maken aan de ellende van zijn land en naar de hoofdstad op te trekken, om te betoo- SPn tegen de onwaardige regeering. gaf daaraan gehoor, omdat hij vreesde voor anarchie, een opstand rithans van minderwaardige elemen- en> de ellende eer zouden ver meerderen. De bloedige strijd om de hoofdstad eu net regeeringsgebouw, waarhij zes HOftderd dooden vielen, zou door Hem Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenlies uit de gemeente, uitsluitend bi) vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties .adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen niet voorzien zijn en heeft hem sterk aangegrepen. Hij heeft zich urenlang teruggetrokken en leed aan erge ze nuwbuien. Of het hem lukken zal, om het door economische en politieke cri sis zwaar geteisterde Polen tot her stel te brengen, zal moeten blijken. Het is hem zeker niet om eigen macht, maar om zijn land en volk te doen. Heel Europa volgde met spanning de verdere gebeurtenissen in Polen Men vreest, dat Duitschland, Rusland of Letland zich op den jongen staat zullen werpen, als deze niet in staat blijkt te zijn, op eigen beenen te staan. Door zijn ligging tusschen Rusland en Duitschland hebben de andere staten groot belang hij een krachtig er ge zond rijk. Pilsudski is de man der arbeiders en hoeren en al is hij een vurig en eer zuchtig man, toch zal hij zeker trouw blijven aan de democratische staatsin richting. Of echter de omstandigheden hem niet zullen drijven naar de dicta tuur? Het is lang niet onmogelijk, dat hij in het gezelschap komt der sterke mannen Mussolini, Priino de Rivera Pangalos enz., ook al bedoelt hij 't niet. De voorzitter der internationale arbeidsconferentie. Mgr. Nolens behoort zeker tot de fijne geesten in ons land en hij is een der meesL gezaghebbende leden in on ze Tweede Kamer. Hij spreekt zelden en weinig, ook daardoor heeft zijn woord gezag. Als hij spreekt, heeft hij ook wat te zeggen. Aan zijn eerlijkheid twijfelt niemand. Hij is wel het beste bewijs, dat de politiek het karakter niet behoeft te bederven. Door nooit kwet sende en grove, steeds aardige, vaak iijne geestigheid onderscheidt zich ieder zijner redevoeringen. Hij is lang een soort super-premier geweest. Men zou hem de toeziende voogd kunnen noemen, jarenlang van den vroegeren premier Ruys. Sommigen hebben zijn houding bij de afstemming van het gezantschap bij den paus dom gevonden. Immers door zijn dreigement voor de stemming, verloor hij voor zijn partij de regee- ringsmeerderheid, spatte de coalitie uit elkaar, moesten Roomsch-kat'holie- ke ministers wel 'hun ontslag nemen en ging het. gezantschap, dat anders 'nog een kansje had, verloren. Bij dit oordeel vergeet men echter, dat het voor Nolens ging om de eer van zijn kerk en haar hoofd. Hij heeft kunnen zeggen: Alles verloren behalve de eer. Liever in de minderheid dan de meer-j derheid te behouden door een te ver gaande plooibaarheid. Zoo heeft No- lens het waarschijnlijk gevoeld en daarnaar gehandeld en al heeft hij daardoor in macht, niet in gezag ver loren. Nolens is tot voorzitter gekozen van de achtste internationale arbeidsconfe rentie, die de vorige week te Genève geopend is. Deze conferenties gaan uit van den Volkenbond. Veel hebben zij nog niet bereikt. Zij wijzen wegen aan, die niet bewandeld worden. Haar be sluiten zijn niet veel meer dan pro grams van wenschelijkheden. De mees te deelnemende staten laten na, die besluiten te ratificeeren. Men vindt dat woord telkens terug in stukken en redevoeringen der Tweede Kamer. Waarom gebruikt men niet het goed Nederlandsche woord bekrachtigen? Ook in '19 was Nolens voorzitter de- der arbeidsconferentie, die toen in Washington gehouden werd. Hij be schreef toen haar doel, als het dienen van de sociale rechtvaardigheid en den vrede tusschen werklieden en wekge vers. Hij omschreef de conferenties als organisaties, die beslissingen treffen, welke* strikte verplichtingen voor de staten meebrengen, o.a., om de wetge ving aan het minimum der internatio nale converenties aan te passen. Thans moest hij als voorzitter wijzen op den grooten afstand tusschen dit ideaal en de werkelijkheid. Hij sprak daarbij een merkwaardig woord uit, dat tevens de mislukking van den Vol kenbond en veel Volkenbondswerk verklaart. De staten beseffen niet, dat reeds het lidmaatschap van den Volkenbond on de daartoe behoorende internationale arbeidsorganisatie van zelf mede brengt eenige aantasting van de sou- vereiniteit van het eigen land. Zij moe ten beseffen, dat de toetreding uit vrij en wil tot een internationale organisa tie vanzelf uit vrijen wil beperkt don omvang van hun souvereiniteit. Daar- dit inderdaad het kwaad. De staten doen, wat particulieren ook in hun vereeni'gingen en overeenkomsten vaak doen, het eigenbelang altijd boven het gemeenschappelijk belang stellen. Men betracht niet de wijsheid, die het eigenbelang onderwerpt, al thans in overeenstemming brengt ten opzichte van het algemeen belang. Het „eigen- ik" is ook hier de booze macht, die veel goeds tegen houdt. Eerst als het internationaal besef de nationale eer zucht en heerschzucht en zelfzucht leert betoomen, zal de Volkenbond een zegenrijke kracht in de wereld wor den. Nu moet men er helaas van zeg gen, dat hij het goede, dat hij wil, niet doet'. Het geldt ook van de internatio nale arbeidsconferentie, een der stich tingen van den bond. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. „Handelsbelangen" No. 1928 be vat de crediteurenlijst in het faillisse ment J. de Nobel, reeder ie IJmuiden. Zij telt 12 namen, met een bedrag aan vorderingen van f 15.213.62. De baten zijn nog niet volledig bekend. Intrede Ds. H. J. Dijckmeester. Na een half jaar is Zondag de vaca ture bij de Ned. Herv. gemeente, ont staan door het vertrek van Ds. T. J. van Oostrom Soede naar Ned. Indië, vervuld door de overkomst van Ds. H. J. Dijckmeester van Welsum. Des morgens werd de nieuwe leeraar in zijn dienstwerk alhier bevestigd door Prof. Dr. W. J. Aalders v. Gronin gen, die tot tekst had gekozen Hand, 26 19: „Daarom ben ik dat hemelsch gezicht niet ongehoorzaam geweest". Na de predikatie ging Prof. Aalders tot de bevestiging over en nadat Ds. Dijckmeester op de hem gestelde vra gen met het „Ja, ik, van gansoher harte" had geantwoord, zong de ge meente hem op verzoek van den be vestiger de zegenbede uit Psalm 134 3 toe: „Dat 's Heeren zegen op u daal!" Des middags hij de bevestiging was de kerk zoo mogelijk nog voller dan 's morgens. Onder de aanwezigen wa ren de burgemeester onzer gemeende en wethouder Tusenius; Ds. Luikinga, Doopsgez. predikant en een deputatie van den Kerkeraad <ler Doopsgez. ge meente; deputaties van den Kerkeraad der Chr. Geref. Kerk en het Kerkbe stuur der Oud-Kath. Kerk alhier; de pedikanten Ds. W. Kroese te Velser- oord, Ds. W. S. van Leeuwen te Velsen, Ds. J. L. A. Hovy te Wijk aan Zee en Duin, Ds. Joh. IJzerman te Heemskerk en Ds. V. Roos, em. predikant van de gemeente van het Prov. Ziekenhuis te Santpoort. Als intree-tekst had Ds. Dijckmees ter gekozen Jesaja 43 10a: „Gij zult mijne getuigen zijn, zegt de Heere". Na de predikatie, waarin de predikant vooral deed uikomen, dat de gemeente en ieder lid individueel mede heeft te getuigen, hield hij de gebruikelijke toespraken, waarbij hij zich richtte tot zijn bevestiger, de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, predikan ten, Kerkeraad enz. Ds. Dijckmeester achtte het verblijdend, dat ook andere Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven kerken hun belangstelling toonden. Van zijnwoorganger, Ds. van Oostrom Soede, was uit Ambon een hartelijk telegram ingekomen, dat hij voorlas. De heer T. Doevendans, ouderling, riep den predikant namens kerkeraad en gemeente een hartelijk welkom toe. Spr. zeide dat de Ned. Herv. gemeente van IJmuiden een kostelijke gemeente is, die veel eischt, maar dan ook veel kan geven. Op zijn verzoek zong de groote schare den nieuwen leeraar toe met de woorden van Gezang 224 1: „U zeegne God, Hij stelle U tot een zegen!" Hiermede was de plechtigheid ge ëindigd en onder de als altijd prach tige "variaties van den organist ver liet men het kerkgebouw. Nutsspaarbank „IJmuiden". Gedurende de maand Mei 1926 werd ingelegd: a. te IJmuiden f 5.416.30 b. Ie Velseroord f 6.213.97 f 11.630.27 Terugbetaald werd: a. te IJmuiden f 12.988.15 b. te Velseroord f 4.125.25 f 17.113.40 Meer terugbetaald dan ingelegd f 5.483.13 Op 1 Mei 1926 bedroeg het tegoed der inleggers f 237,319.37 Op 31>Iei 1926 alzoo f 231.836.24 Uitgegeven werden 13 nieuwe boekjes en inge leverd 6 boekjes Het laatste uitgegeven boekje droeg het num mer 738. VELSEN. Ons gemengd koor „Zang Ver edelt" heeft het er op hét te Rotterdam Zondag j.l. gehouden concours kranig afgebracht. Voor den eersten keer meedingende in de eerste afdeeling behaalde het daarin met algemeene stemmen den eersten prijs en 'den directeursprijs met felicitatie van den componist van het verplichte nummer „God", van Henri van Nieuwenhoven. Onder groote belangstelling en vrij goed weer werd Zondagmiddag in den tuin van het Sint-Jozefinstituut „Meerzicht" de 'gewone jaarlijksche processie gehouden. Zondagavond heef de Harmonie- vereeniging „De Eendracht" te Wijker- oog in het park van „Concordia" een concert gegeven. Hoewel de lucht zeer dreigend stond waardoor velen zich zeker hebben la ten weerhouden óm het te gaan bijwo nen, hebben toch maar een paar kleine buitjes zich ontlast, zoodat het concert kon doorgaan. Daar het windstil was en de temperatuur niet te laag, was het een genot te zitten luisteren naar de schoone muziek dezer vereeniging, die dan ook na elk nummer een dankpaar applaus in ontvangst had te nemen. ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ds kinderen nit de Veenstreken. In de barak bij de zuidpier te IJmuiden zijn nu vijftien jongens uit de Veenstreken ondergebracht. Zij worden daar goed verzorgd en hel is hun reeds aan te zien, dat zij in de drie weken, die ze hier zijn, vooruit zijn gegaan. De vermoeide, doffe, ouwelijke uitkijk van de jongens verdwijnt reeds, er komt weer levenslust en opgeruimdheid op de gezichten. De donkere wolken van ellende, die hun bestaan thuis zoo somber maakten, trekken hier weg en laten de zon door, die nu met haar stralen deze misdeelen koestert en versterkt. En, al zal later de overgang, wanneer ze weer thuis zijn, groot zijn cn hard, toch zal dc heilzame in- t vloed van de hier doorgemaakte kuur zich nog I lang laten gelden; hun weerstandsvermogen zal beduidend verhoogd zijn, zoodat zij beter het I hoofd kunnen bieden aan de moeilijkheden, die I hen thuis weer te wachten staan. En, door hier te I leven in opgewektheid cn onbezorgdheid, zijn zij I een tijdlang opgeheven uit hun doffe berusting I en onverschilligheid, en hebben ze weer gevoeld, j dat het leven toch nog waard is om geleefd te I worden. Zij weten, als zij weer thuis zijn, dat achter de I wolken de zon schijnt, en al zullen zij dan niet dikwijls haar stralen gevoelen, zij zullen met een I gelukkige herinnering aan hun lijd in de barak I te IJmuiden terugdenken. En als de ouders hun I kinderen versterkt en opgevrolijkt terugzien, dan zullen zij zeker de ellende, waarin hun kinderen terugkeeren, nog schrijnender gevoelen, maar zij zullen ook dankbaar ziin voor hetgeen er voor hun I gedaan is. En als zij dan sterker dan ooit besef- I fen, hoe ellendig hun leven daar is, en dat het niet is, zooals zij langzamerhand zijn gaan gelo- ven, dal het overal ellendig is en slecht cn liefde loos, dan zal dat misschien voor hen een aanspo ring zijn om die sleden van armoede te verlaten en elders een beter bestaan te zoeken. En dat is noodzakelijk. Na de jongens komen er nog vijftien meisjes. Dat wordt tezamen dertig. Maar wat zeggen die dertig in vergelijking met het i groote aantal, dat hulp noodig heeft. Er zijn er nog veel meer, die zoo noodig eens een tijd in dc zon moesten leven. En daar zijn verscheidene kinderen, die eigenlijk geen deskundige hulp noodig hebben, maar uit stekend gebaat zouden zijn met opname in een gezin, waar gezorgd wordt voor goede voeding en gezonde slaapgelegenheid. Hoe schitterend zijn de resultaten daarvan ge. weest bij de buitenlandsche kindercnl Zou het niet mogelijk zijn, dat de ingezetenen van de gemeente Velsen, die met zooveel liefde die vreemde kinderen in hun eigen huis opnamen en als hun eigen kinderen verzorgden, cn hetzelfde doen voor deze kinderen van ons eigen Neder landsche volk? Er wordt zoo vaak gezegd, dat o/ize sympathie en steun bij voorkeur over de grenzen gaal, sedert de ramp van Borculo en de overslroomingen we ten we wel beter. Daarom geloof ik stellig, dat een event, oproep om voor een week of zes één of meer kinderen uit de Veenstreken in huis te nemen, succes zou hebben. Er is in onze gemeente gevestigd een afdeeling van „de centrale commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten". Tot nu toe bemoeide deze afdeeling zich alleen met het uit zenden van kinderen uit dé gemeente Velsen naar elders. Meestal gaan zulke kinderen naar het platte land. Maar verleden jaar is een groot aan tal kinderen uit Drenthe een tijdlang in Rotter dam ondergebracht, en wel met uitstekend resul- taat. De hier bestaande vereeniging overweegt de mogelijkheid om ook in onze gemeente kinderen uit de Veenstreken bij gezinnen onder te brengen. De centrale commissie in den Haag heeft zich reeds bereid verklaard geldelijk te steunen, zoo dat een tegemoetkoming in de onkosten tenge volge van de huisvesting van één of meer kinde ren een vergoeding kan worden gegeven. De Cen trale commissie stélt daartegenover enkele voor waarden, n.L, le, de leden van het gezin van de pleegouders en de pleegkinderen mogen geen ziekte hebben, 2e. de pleegkinderen moeten be hoorlijk gekleed zijn, 3e. de pleegouders moeten goed vinden dat er eenig deskundig toezicht wordt uitgeoefend op de verzorging der pleeg kinderen. Indien de alhier bestaande vereeniging een advertentie plaatst, hetgeen waarschijnlijk binnen zeer korten tijd zal gebeuren en waarin zij vraagt, wie één of meer kinderen uit de Veenstreken in huis wil nemen, moge dan blijken, dat in de har ten van menige huisvader en moeder ook de zon schijnt, en dat zij hetzelfde doen, wat zij voor de buitenlandsche kinderen deden. Velsen, 7 Juni 1926. Dr. L. S. LIMBORGH MEIJER. danktoon. Zij zaten met elkander, Te saam in blijden stond; E,en glimlach op de lippen, Ontspon om beider mond. Een glimlach en een danktoon, Voor lieve levensvrucht; Een traan zelfs bij het plukken, Gaf aan het harte lucht. Zij dachten aan 't verleden, Aan vroolijkheid, aan smart, Aan liefde, vree, aan hope, Voor 't sling'rend broze hart. En zie! die hoop gaf ruste, Gaf kracht, gaf levensmoed, Om opwaarts nu le blikken, In Godd'lijk goudengloed. Zij zaten met elkander, Een danktoon God gewijd; Ontvlood hun beider harte, In dezen gulden tijd. IJmuiden, Mei 1926. V-

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1