ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek R. Bnfzer, Hoogovens IJmuiden. No. 63 IJMUIDER COURANT plaatselijk nieuws. IJMUIDEN. n Memorlam Dr. F .H. VELDMAN. Men schrijft ons: Wanneer de loop der dingen niet Manig ware geweest, dat Dr. Veld- ,an ver van huis gestorven ware en i ook daar in het hooge Noorden als het land -zijner vaderen zijn graf ge- jlven was, maar hij zijn rustplaats vonden zou hebben hier in de plaats jner inwoning, dan zouden zeker tal- ozen o-m de groeve hebben gestaan idan zou zeker aan die groeve van uit »n kring zijner patiënten een woord afscheid gesproken zijn. Aan het openbare leven nam Dr. ldman weinig deel, in vereenigings- ■en en op vergaderingen trof men [m zelden; dat was een terrein, waar- hij zich weinig voelde aangetrok- ,"n. Maar juist dit kwam zijne patien- ,1 ten goede. Hij ging op in zijn prak- jk en leefde geheel voor zijn praktijk. Voor wie op het meest onverwachte Joedig medische hulp noodig had was iet een rust te weten, dat Dr. Veldman Itijd bij de hand of spoedig te vinden is. En dat leven slechts voor zijn jktijk en zijn patiënten bracht ook lede dat Dr. Velman nooit haastig ram en ging, maar gaarne eens met !n gemoedelijk woord bij zijn patien- toefde. Hij was de oudste onder de ^ktiseerende geneesheeren hier. Veel mutatie onder de doktoren heb wij hier de laatste jaren gezien, r Dr. Veldman was en bleef. Een veeljarige praktijk had hem in lenig gezin tot den echten vertrouw- in huisdokter gemaakt, fin vooral de- allen en hun aantal is groot illen het betreuren, dat zijn rustige, chtige gestalte niet meer aan hun iekbed treedt en op zijn eerlijke, een- iudige wijze hun ziekte op het spoor icht te komen en te bestrijden. Dr. 'eldman deed dit niet met veel ophef, maar wel met taaie volharding, nog neer verheugd dan de patient, wan neer eindelijk het pleit gewonnen was. orJ Waar nu denkt het hoofd niet meer en e"J werkt -de hand niet meer van hem, die ^zoolang en zoo vaak het leven van an- ere ieren beschermd heeft. e!; Hij is heengegaan. Het leven gaat JjWr zijn gang en laat ons slechts de herinnering aan ihet verleden. Maar in i f die herinnering zal ook bij menigeen art de persoon en werkzaamheid van Dr. Veldman met dankbare erkentelijk- an, beid zijn omkleed. 0 „Feestcourant" van Stormvogels. We ontvingen de keurig uitgevoerde Feestcourant'' uitgegeven ter gelegen- leid van de huldiging van de IJmuider Joetbalclub „Stormvogels", wegens het oor de tweede maal behalen van het ampioenschap in de Westelijke Af- 1 Reeling le klasse van den N. V. B. I De kopletters en -de randen in blauw oll%engen ons de blauw-witte kleuren S"ler spelers in herinnering. I De Feestcourant bevat 8 bladzijden mijdruks, waarvan 4x/2 bldz advertentiën, pagina lectuur en x/9 bldz. kop met ftffoto. Onder de lectuur vinden we sympa- löj thieke bijdragen van den burgemees- Ier, van notaris Dolleman, van den beer G. A. Kessler, Directeur van het u- Hoogoven-bedrijf; een woord van her innering aan het le kampioenschap, 51 een welkom van den voorzitter van ifgt Stormvogels aan de Voetbalclub Union, pi van Düsseldorf, die een return-wed strijd tegen Stormvogels speelt en een stukje Varia. Het groot aantal advertentiën be- wijst ondubbelzinnig, dat onze ingeze- tenen met -deze huldiging medeleven, [et Hoe frisch en aantrekkelijk deze feest- vö courant er oo'k uitziet, toch heeft zij flf ons na de lezing, met alle waardeering if voor bovengenoemde bijdragen, niet geheel bevredigd. Wat wij er in missen? In de kop de -datums en de reden van 3 verschijning der courant. In den inhoud missen we een korte oiografie van de IJ. V. V. Stormvogels; do samenstelling van het Eere-Comité; van de Huldigings-Commissievan het tegenwoordig bestuur van Stormvo- gola en van do elftal-commissie. Ook een schematisch overzicht van ue resultaten der gespeelde wedstrij den, zoowel bij het eerste als bij het tweede kampioenschap zou vele lezers ongetwijfeld geïnteresseerd hebben. Had de trainer van Stormvogels niet een hartig woordje te spreken over zijn jongens en tot de supporters? Had daar niet een pittig woordje in gekund voor de spelers-van de diverse elftallen om „den moed er in te hou den" Wij kunnen den indruk niet van ons afzetten, dat bij de uitgifte van deze feestcourant in hoofdzaak bet materi- ale heeft gesproken en „sport" in het algemeen en de „sport" van Stormvo gels I te veel als bijzaak heeft gegolden. Wat we betreuren, omdat een meer uitvoerig feestnummer, verlicht met de foto's van spelers, bestuur en trai ner e.a. de waarde van deze courant ontegenzeggelijk zou verhoogd hebben. Ons dunkt over „Stormvogels I" ware wel wat meer te schrijven ge weest. Doch misschien heeft men ge roeid met -de riemen, die men had, die in dit geval weinig water hebben ge nomen. Bij de examens, ingesteld door het Nederlandsch technicum P.B.N.A. te Arnhem, is geslaagd G. A. Struyken— Boudier alhier, voor motormachinist. De Rijks H. B. S. Voor eenigen tijd liepen er geruchten, dat er, tengevolge van het faillissement der aannemers van het gebouw dei- Rijks Hooge Burgerschool kans zou bestaan, dat het gebouw niet op tijd ge reed zou komen. Naar aanleiding van deze geruchten hebben wij te bevoeg- der plaatse geïnformeerd naar den stand van zaken. Men deelde ons me de, dat er absoluut geen sprake, van was, dat het gebouw niet op tijd gereed zou komen. Anders is het gesteld met de rioleeringswerken, die echter in uit voering zijn bij de gemeente. Deze werkzaamheden vorderen slecht, om dat de rioolbuizen eerst over 4 weken verwacht worden, waarna met het leggen nog heel wat tijd gemoeid is. Alléén als gevolg hiervan zou het vol gens Hl. Db-1. kunnen gebeuren, dat de opening niet, overeenkomstig het plan in September kan geschieden. 9 VELSEN. Bij het deze maand te houden examen voor het practijk-diploma van de Vereeniging van Leeraars in het Boekhouden te Amsterdam werd tot examinator benoemd de heer H. J. van der Laan, leraar M. O. Boekhouden en Accountant te Wijkeroog, De pauwen van het park Velser-! beek schijnen hun verblijfplaats nog niet groot genoeg te vinden of zoo; nieuwsgierig te zijn, dat ze daar buiten: ook wel eens een kijkje willen nemen. Dezer dagen zaten ze aan den Stati onsweg op het gebouw van Opehbare Werken, maar zijn tocli gelukkig later weer in het park teruggekeerd. 't Zou jammer -zijn, als we ze kwijt raaktên. De haan wordt hoe langer hoe mooi er en is nu door zijn sierlijken vederdos gemakkelijk van de hennen te onder scheiden, Dezer dagen schoot de jager van Velserbeek, De Vries, 2 groote ratten, terwijl een derde met een poot in den sprenkel gevangen raakte. Hier bleek ten duidelijkste hoe dier baar dezen beesten hun vrijheid is en welke opofferingen ze zich daarvoor willen getroosten. Dit beest knauwde zich daarvoor den gevangen poot af en zou juist van de zoo duur gekochte vrijheid gaan genieten, toen ze den politiehond, die den hoek om kwam, ik zou haast zeggen in de armen liep.. Met één beet was ze uit haar lijden. Nog steeds bevindt zich snoek in den parkvijver. Dezer dagen zagen wij er een in het midden staan, nu en dan door e en sprong doo del ijken schrik verspreidende onder een school van; kleine visschen. j De jager heeft er al eemge malen op SYSTEEM WOHRYZEK. Volledige opleiding in hei Modevak. Opleiding voor pasbeginnenden. Dag- of avondlessen naar keuze. Vraagt prospectus. Prins Hendrikstraat 10 - IJmuiden. De Directrice A. KROOS geschoten, maar bevond zich voor een resultaat op te grooten afstand. Ratten, die zich in de schuren van Velserbeek bevinden, worden stelsel matig vervolgd in de hoop ze te kun nen uitrooien, maar ook op de water ratten, die in de holen aan den water kant verblijf houden, wordt jacht ge maakt en hoe noodig dat is bleek nog dezer dagen, daar door zulk een on guur beest een eendenkuiken een poot afgebeten werd. In de week van 30 Mei5 Juni is in deze gemeente één geval van rood vonk voorgekomen-, Terzake overtreding van art. 251 bis, werd door de Hüarlemscke recher che aangehouden de 51-jarige J. v. d. R. te Vel^bn. Hij heeft bekend en is aan de Justitie overgeleverd. Woensdagavond kwam op den Wijkerstra.atweg te Wijkeroog, een wielrijder uit de richting Beverwijk, doordat een- kleine jongen zijn hoepel, een oud fietswiel, tegen het rijwiel op stuurde, te vallen, met gevolg dat hij zich ernstig aan handen, knieën en ge zicht bezeerde, terwijl het rijwiel werd beschadigd. De verwekker van het ongeval, had heel spoedig „de beenen" genomen en liet zijn hoepel Jn de steek. Kenn, DRIEHUIS. Woensdagmiddag had op den Ha- gelingerweg een ernstige botsing plaats tusschen twee vrachtauto's, welke te wijten is aan de zenuwachtigheid van den leerling-chauffeur. Tegenover het Missiehuis stond de vrachtauto van de Mineraalwaterfabriek der firma R. te Haarlem. Van de richting Santpoort kwam een vrachtauto aanrijden be stuurd door S. S. te Wijk aan Duin, die reed onder toezicht van- een chauffeur. Het was al een heelen tijd goed gegaan maar ter hoogte van hei, Missiehuis reed naar Hl. Dbl. meldt, de toekom stige chauffeqi' tegen een paar hoo rnen. Hij gooide snel het stuur naar links en wilde door remmen den wagen doen stilstaan. Inplaats daarvan trapte S. op het gaspedaal waardoor de auto in volle vaart tegen de auto der firma R. botste en beide wagen* zeer ernstig beschadigd werden. Zij moesten door transportauto's worden weggevoerd. Daar de auto's dwars over den weg stonden, werd het verkeer gedurende eenigen tijd belemmerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. SANTPOORT. Woensdagmiddag is in een openbare zitting van Gedeputeerde Staten behandeld het raads besluit van 22 September 1925, inzake het be schikbaar stellen van de benoodigde gelden voor de stichting van een Chr. Nat. school te Sant poort, benevens de daartegen ingediende be roepsschriften. De beroepsschriften waren ingediend door liet bestuur der afd. Santpoort van de Vereeniging Volksonderwijs en het bestuur der aid. bant- poortBloemendaal van de S. D. A. r. Voorzitter was de waarnemend commissaris der Koningin, jhr. mr. D. E. van Lennep. Namens de vereeniging Volksonderwijs trad op de lir. W. v. Diesen te Amsterdam. Deze lichtte het beroep toe van de heeren H. Groenewout en D. Clay, bestuursleden der afd. Santpoort. Spr. zeide dat erkend moet worden het argu ment van de bevolkingsaanwas te Santpoort; maar niet is dit het geval met degenen, waaruil deze nieuwe school bevolkt moet worden. Het schoolbestuur toch heeft op de lijst van aanvrage 15 kinderen uit Spaarndam en 14 uit Haarlem- merliede opgegeven, totaal 29. Dit bewijst wel, al mogen deze kinderen worden opgegeven, dat de bevolkingsaanwas te Santpoort niet als argu ment voor de slichting van deze school kan wor den gebruikt. Spr. kwam dan tot het verzamelen der hand- teekeningen en wees er op, dat ouders van 12 kinderen verklaard hadden, dat zij bij het zetten hunner handteekening niet van plan waren hun kinderen naar de te stichten school te zenden. Spr. bestrijdt de meening, dat hier zou mogen gelden: eens geteekend blijft geteekend. Spr. wijst er op, dat het gemeentebestuur van Velsen een nauwkeurig onderzoek naar de hand- leekeningen heeft ingesteld, zoodat 23 kinderen moesten worden afgetrokken en er maar 50, dus niet voldoende overbleven. Op deze gronden bepleitte spr. vernietiging van het raadsbesluit. De heer M. van Veen, voorzitter der afd. Sant poort der S, D. A. P., zeide dal het bestuur dezer vereeniging tot nog kleiner aantal kinderen was gekomen, n.l, 35, Al was dit voor sommige kinde ren niet zoo, dat het gemeentebestuur deze mocht aftrekken. Spr. sluit zich verder aan Jbij het be toog van den heer van Diessen. Voor het .bestuur der Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Santpoort trad als gemach tigde op mr. P. J. Idenburg te Amsterdam. Spr. zeide dat tegen het bestuur der Schoolver- eeniging ernstige beschuldigingen, als van mislei ding der - ouders enz. zijn ingebracht. Mochten deze beschuldigingen gegrond blijken, dan zouden Gedep. Staten alle recht hebben, om zoo streng mogelijk op te treden. Spr. zegt eerst heden van deze openbare zitting van Gedep. Staten te hebben gehoord en zegt geen gelegenheid te hebben gehad de betreffende stukken in te zien en vraagt alsnog gelegenheid dit te kunnen doen. Nadat Ged. Staten hierover hadden beraad slaagd, deelde de voorzitter mede, dat tot dusver door Ged. Staten als partijen werden beschouwd in deze zaken het gemeentebestuur en requestran- len. Het schoolbestuur is echter belanghebbende en daar Gedep. Staten meenen, dat het goed is, dal het schoolbestuur van de stukken op de hoog te is, was besloten de zitting tot naderen datum te schorsen. Gevonden voorwerpen en dieren. IJmuiden. Een zilveren kettinkje, een contributieboekje, een leerboekje voor Ghr. onderwijs, een beerenrijwiel, een kinderseboentje, een nummerplaat van auto, een bond', een zilveren broahe, een sleuteltje, een beenen rin getje, een lederen portcmonnaie met inhoud, een poesje, een beitel, een ko peren gewicht. Velseroord. Een lipssleutel, een bril in etui, een pak spijkers, een kinder wandelstok, een zilveren armband, een rijwielbelastingplaatje. Wijkeroog. Een paar glacé-band schoenen, een R.K. kerkboekje, een doos met poederchocolade, een courant met kousen. SPORT. DAMMEN. Uitgesteld. De damwedstrijd, die Dinsdagavond zou plaats vinden, in het Koning Willenmshuis, is niet doorgegaan, omdat het 10-tal der Damclub Haarlem juist een competitiewedstrijd moest spe len. Zij zal nu plaats vinden op a.s. Dinsdagavond, op denzelfden tijd en plaats gehouden worden. Be langstellenden er bij zijn steeds welkom. t. V. ij. Zoo zijn de wedstrijden welke door de Kennemer Turnkring voor turners en turnsters georganiseerd waren ook weer voorbij en mogen we gelukkig zeggen dat ons T, V. IJ. glansrijk uit het strijd perk is gekomen. Zoowel de dames als heeren hebben het er goed afgebracht, te meer, daar de deelname, dus ook de concurrentie heel groot was. De uitslag laat ik hieronder volgen. HEEREN: 2e graad. J.. Visser en P. v. d. Duyn Schouten beiden een 2e prijs diploma. 3e graad. A. W. Driessen (onze wakkere voor zitter) een le prijs diploma en medaille. De heeren Westerhuis, Hazevoet, Bank en Ingelse 2e prijs diploma en de heeren Zwart en Ras 3e prijs diploma. DAMES: 2e graad. A. Hofman 2e prijs diploma en voor het hoogste aantal punten een medaille no. 1; D, Tand 2e prijs diploma. 3e graad. J. Bouwmeester 2e prijs diploma, medaille no. 3; A. Dik 2e prijs diploma, medaille no. 4; D, Stark 2e prijs diploma, medaille no. 5. De dames C. Hamburger en G. Koningstem beiden 2e prijs diploma en A. Tand 3e prijs diploma. Al deze dames en heeren onze welgemeende gelukwenschen en onzen hartelijken dank voor de wijze waarop zij ons T. V, IJ. in Haarlem en Be- PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Porsche, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord. verwijk vertegenwoordigd hebben. Hierna volgen weer de vaardigheidsproeven. Begint nu reeds te oefenen, zoodat we ook daarbij weer goed voor den dag kunnen komen. Maar eerst nog komen onze jongens en meisjes aan de beurt. Jullie hebt het druk jongelui, twee Zondagen achter elkaar op stap. Weet jullie allen reeds dat Haarlem een week vervroegd is en we dus 27 Juni naar Hilversum gaan? De voorbereiding voor de vaardigheidsproeven wordt nu wel wat erg kort hé, dus maar extra je best gedaan. Het uitstapje naar Hilversum belooft weer een groot feest te zullen worden, een gezellig trein- reisje, dan een fijne speeltuin en spelletjes in bosch en hei. Ik heb er nu al zin in en jullie? Naar ik hoor zijn er dan ook al heel wat opga ven binnengekomen. Voor wie het nog niet weel, de reiskosten bedragen 1 gulden en 5 cent. Als het dan maar wat mooier weer wil worden hebben we weer een heerlijken dag. Maar eerst in Haarlem je beste beentje voor gezet, zorgd er voor dat jullie evenals de dames en heeren met prijzen thuis komt hoor. We wen- schen jullie allen veel succes. TURNIA. Dames Gymnastiek vereeniging „Gratia". Aan de door de K. T. IC. uitgeschreven gymna- stiekwedstrijden voor dames in 3 graden, is door 11 damesleden van „Gratia" deelgenomen in de 3e graad. Aan den geheelen wedstrijd werd door 78 dames deelgenomen. Voor „Gratia" is deze wedstrijd een goed succes geweest, wat blijken mag uit de volgende uitslag: Mej. C. Heiligers, diploma le prijs en hoogste aantal punten. Hiervoor werd haar de medaille le prijs toegekend: Diploma 2e prijs, de dames: Mej. W. v, d. Plas, Mevr. Spiers, F. v. d. Kolk (de eerste tevens een medaille 4e prijs, de beide laatsten medaille 5e prijs), M. Ras, G. Buis en A. Hartendorp. Diploma 3e prijs de dames: Mej. C. de Vries, D. v. d. Berge, A. Scheers en T. v. Dijk. Op Zondag 20 Juni is het woord aan -de adspi- ranlen, waarvan ongeveer 40 aan de vaardigheids proeven zullen deelnemen. KORFBAL. Morgen weer een wedstrijd voor het 2e. Voor waar, er wordt wel de gang ingehouden. Denkt erom dat er nu tegen S, V. II beter gespeeld moet worden dan tegen T, H, B. verleden week. Dames doelt niet in het wilde ^veg, daar schiet je niets mee op en laten de heeren een beetje meer bovenhandsch schieten dan geloof ik stellig dat er succes meebehaald wordt. Dus allen .om half drie present. L. IXe Olympiade Amsterdam 1928. Uitslag der medaille-prijsvraag. De Jury voor de nationale prijsvraag voor de Olympische medaille kwam dezer dagen Ier keuring van de ingezonden ontwerpen bijeen. Na een zorgvuldige beoordeeling der' modellen heeft de Jury tot haar leedwezen geen der inge zonden ontwerpen kunnen bekronen, v/at zij te meer betreurde, daar eenige inzenders blijk van talent gaven, dat ongetwijfeld een aanmoediging verdiende. Daar echter ook de beste ontwerpen voor een praclische uitvoering niet in aanmerking konden komen, kon de Jury geen ander oordeel uitspre- De onlwerpen zullen voor belangstellenden in een der lokalen van het Algemeen Secretariaat van hel Comité Olympische Spelen, .Weesper- zijde 32, Amsterdam, tentoongesteld worden en wel vanaf Maandag 14 Juni a.s. tot en met Za terdag 3 Juli d.a.v., telkenmale van des v.m. 10 uur tot des n.m. 4 uur, met uitzondering dei- Zondagen.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1