muider Courant 12 Juni 1Q26. 2e blad OFFICIEEL. pkteeken voor Juliana v. Stolberg. 16 Februari 1506, dus 420 jaar jen, werd op het Slot Stolberg, het stadje van 'dien naam in den jden-Hartz, geboren Juliana van erg, de moeder van Willem van je, den Vader des Vaderlands, den strijd om de vrijheid van het rlandsche Volk heeft Juliana van (erg in stilte een groot aandeel ge- jar geloof, haar dienende liefde, trouw en standvastigheid zijn lichtend voorbeeld en eene bezie- jv kracht geweest voor hare zonen lun groot ondernemen de vrijheid Nederlanden te grondvesten. Zij |I jkte in hen 'de zedelijke eigen- ippen, welke alleen hen konden in istellen goed en bloed te offeren liunne rechtvaardige zaak. oogenblikken van twijfel en twee- ijl was het Juliana van Stolberg, aan Willem van Oranje den eisch liet ihooge beginsel, den eisch van geweten voorhield en hem tot vol len bewoog, waarom zij 'dan ook .het geweten van haren grooten genoemd wordt. beproevingen zijn haar niet ge- pd. Zij zag verscheidene harer zo- ^neuvelen; de aardsche goederen ibaar en de haren werden geofferd; jen eenzaam, doch in onverzwakt af, stierf zij. edele vrouw is 'door Hare Maje- onze geliefde Koningin, tot eerste noeder gegeven aan Hare doch- Piunses Juliana van Oranje-Nas- met het daaruit opgemaakt alphabetisch register gedurende tien dagen, van 11 tot en met 20 Juni a,s,, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tijd be zwaar worden ingebracht bij een met redenen omkleed verzoekschrift. Dit moet bij den burge meester, ter secretarie dezer gemeente worden ingediend. Aan den verzoeker wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. De burgemeester zendt het verzoekschrift aan den Commissaris der Ko ningin; deze beslist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. Velsen, 8 Juni 1926, De burgemeester, RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. linses Juliana hoopt op 30 April den achttien-jarigen leeftijd te he li. den lande heeft zich een Comité jrmd met het doel dit feit te leren j de onthulling Van een ged enk - voor de 'doorluchtige Stam- iwe van het'Huis van Oranje-Nas-- [.naar wie Prinses Juliana is ge- Het heeft aan Hare Majesteit IKoningin, met dit denkbeeld in 4s gesteld, behaagd van Hoogst- Üver waardeering te doen blijken. ligt in 'het voornemen het ge iteeken te plaatsen të 's-Graven- $zoo mogelijk, op het Juliana van ta'gplein, het 'middelpunt van ver- lende straten, die hun naam ont- aan Prinsessen en Vorstinnen iet 'Huis van Oranje-Nas sau. jdragen kunnen gezonden worden ondergeteekende, (secretarie le $ng). De burgemeester van Velsen, RIJKENS. KENNISGEVING. kennis van belanghebbenden ioA gebracht, dat de vergadering r SCHOONHEIDSCOMMISSIE zal den gehouden op Donderdag 17 oi 1926, des voorm. 9.30 uur, ten more van het bedrijf Openbare Wer- !0 Velsen. ijdens deze vergadering zullen be- hebbenden van 11 tot 11.30 uur in gelegenheid worden gesteld de com- te spreken. Schetsontwerpen, zij aan haar oordeel wenschen te jhverpen, worden -uiterlijk tot sdag 15 Juni a.s., 's middags 12 uur, iea secretaris ingewacht, eisen, 12 Juni 1926. De secretaris dei- commissie, J. ARENDS. BEKENDMAKING. DRANKWET. I ^meester en wethouders der gemeente Vel- I ibngen ter openbare kennis, dat op 4 Juni f^ijhen is ingekomen de verzoekschriften van: •|C, Bakker Jr., van beroep zonder, wonende 'tlseroord, om verlof voor den verkoop van ülend alcoholvrijen drank, in de navolgende iïleit; melksalon van het perceel, plaatselijk «tl E 59 en gelegen aan den Zeeweg aldaar; Jneu twee weken na de dagteekening dezer '•"dmaking kan een ieder tegen het verleenen dit verlof schriftelijk bezwaren bij burge- iler en wethouders inbrengen. C. Bakker Jr., van beroep zonder, wonende feroord, om verlof voor den verkoop van Whoudenden drank anderen dan sterken i in de navolgende localiteit: Concertzaal aangrenzende zaal van het perceel, plaatse- jamerkt E 5961 en gelegen aan den Zeeweg I koen twee weken na de dagteekening dezer 'adraaking kan een ieder tegen het verleenen 1 dit verlof schriftelijk bezwaren bij burge er en wethouders inbrengen. 'Jen, den 8 Juni 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd, «Cretans, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. DIENSTPLICHT. Jdtfijvingsregister en alphabetisch register. burgemeester van Velsen maakt bekend, ^t inschrijvingsregister voor de lichting 1927 Wijze justitie. Vroeger zagen de rechters vaak de misdaad alleen en te weinig den mensch. Tegenwoordig wordt meer rekening gehouden met den mensch, zijn karakter en omgeving-. Recht en zachtheid zijn geen tegenstellingen. En in menig vonnis sprekt niet alleen het strafrechtboek maar ook het hart van den rechter en daardoor krijgen we vaak een wijze justitie. Een paar voorbeelden daarvan ont- leenen we aan Afd. IV van het Maand blad voor Berechting en Reclasseering Een twintig jongens zijn in een gym- nastiekschool binnengedrongen en hebben daar op 'n piano om gehamerd zoodat de eigenaar ervan een f 60 re paratiekosten had. De officier van justitie vroeg onder, opmerking, dat de jongens overigens goed hekend stonden, een voorwaarde lijke tuohtschoolstraf van een maand mèt de bijzondere voorwaarde, dat de jongens ieder f 3 schadeloosstelling zouden 'betalen. Een der vaders vond het wel wat heel erg, dat zijn jongetje nu voortaan levenslang te hoek zou staan als iemand, die tot tuchtschoolstraf was veroordeeld. De kinderrechter schorste de zaak voor drie weken len gaf daarbij te ken nen, dat het van bijzonderen invloed zou zijn op het uit te spreken vonnis, indien de jongens in dien tijd de schade zouden vergoeden. Na drie weken hadden alle jongens hun aandeel in de berokkende schade vergoed en de kinderrechter liet hen zonder toepassing van straf naar huis gaan. Recht en zachtheid gaan ook in dit geval samen. Een jongen van 17 jaar, woont hij zijn ouders, niet eerder ver oordeeld. Hij geeft thuis groote moei lijkheden. Hij is onhandelbaar en pleegt oneerlijkheden. De inlichtingen van sommige werkgevers zijn daaren tegen vrij gunstig. Hij werkt zeer goed als hij liefhebberij in het werk heeft. Tegen landwerk heeft hij eèn sterke tegenzin. Zijn vader wil hem hiertoe dwingen. Kan in 't geheel piet met zijn vader opschieten. Hij verklaart: Wij zijn als twee bokken tegen elkaar. Va der is een grof en zeer dom man, maar niet slecht. Met moeder gaat 't beter, maar zij is uiterst zenuwachtig en kan geen leiding geven. De verhouding is thuis zoo slecht, dat de moeder bij het verhoor verklaart den jongen nog te zullen vermoorden, als hij thuis bij ft. De vader verbaast zich, dat hij zijn zoon al niet lang vermoord heeft. De jongen komt tot allerlei kleine oneer lijkheden thuis: oplichting en dief stal. Hij komt op zestien-jarigen leef tijd in aanraking met een vrouw van 50 jaar. Er ontstaat een bedenkelijke verhouding daaruit. Een gevaarlijk sujet dus, die maar 'eens zwaar gestraft moet worden! De rechter oordeelt er anders over. Hij stelt den jongen onder toezicht in een geheel nieuwe omgeving. Hij krijgt de minimum-straf van 50 ct. boete. De ouders moeten alleen voor kleeding bijpassen, daar de jongen vrijwel zijn kost kan verdienen. Hij is in een ander dorp aan het werk gezet en er is een gesc'hikten gezinsvoogd voor hem ge vonden. „Bij tooverslag is alles veranderd en geen enkele moeilijkheid deed zich voor in de 8 maanden, die sedert ver- loopen zijn". De rechter was eens bijna uitslui tend de wreker. Hij wordt thans al meer ook de helper, soms zelfs de red der der misdadigers. Het een sluit het ander niet uit. Men kan de vergelding zoo kiezen, dat deze tevens weldadig werkt. Het is natuurlijk veel makke lijker ieder geval naar de desbetreffen de artikels van het wetboek te bekij ken en de straf daarnaar af te meten. De tegenwoordige rechter moet niet alleen de wet maar ook den mensch kennen. Hoe beter menschenkenner, des te beter rechter. wettelijke bepalingen. De sociale wet ten zijn een onduldbaar juk voor ons vrijheidslievend volk enz. enz. In dien toon wordt veel gesproken en ook wel geschreven. Dat echter de ver schillende wetten ter bescnerming van den arbeider noodig zijn en ook uit stekend werk gedaan hebben, blijkt wel, als men de arbeidstoestanden na gaat, voordat er sociale wetten waren. In een studie in „De Socialistische Gids" vertelt B. Bymholt over kinder arbeid voor 1874, toen een wet op den kinderarbeid werd aangenomen. Hij noemt daarbij als kampioen voor het in fabrieken arbeidende kind den be kenden romanschrijver J. J. Cremer. Deze hield in 1863 in den Haag een rede: Fabriekskinderen, een bede, maar niet om geld. De regeering en kamerleden waren uitgenoodigd, om te komen luisteren. In zijn schets: Fa briekskinderen beschrijft Cremer, hoe kinderen te Leiden 's morgens naar de fabriek gingen, waar ze ïn een kleine ruimte 13, 14, 15 uren daags moesten werken, ja somtijds den ganschen, lan gen nacht, wanneer de Zondag volgde. Cremer vraagt in zijn geschrift, dat men zelf de Leidsche fabrieken zal be zoeken, als men hem niet geloofde; en hij vraagt, of er niets gedaan wordt voor de rampzaligen, die daar lang zaam vermoord worden. Aan het slot richt hij zich tot de wetgevers met deze woorden: „O, toeft dan geen oogenblik langer, zendt de hulp, die gij gebieden kunt; dat 'heeft haast, groote haast. Dóet de stad verrijzen uit haren nood en hare zusteren met haar." Het heeft echter nog eenige jaren ge duurd, voordat de wetgever de fa brieksarbeid voor kinderen eenigszins beperkte en regelde. Dit verleden bij het heden te vergelijken, is ook goed, omdat het ons leert inzien, dat er op het gebied van den arbeid veel is ver anderd en verbeterd'. De arbeiders cloor heeft aan het gereedmaken der Ten toonstelling te Velseroord. De heer Bunnebier zegt dat genoem de directeur gevraagd heeft of hij en kele middagen verlof mocht hebben, wat is toegestaan. De heer Visser zegt dat genoemde di recteur drie heele dagen in het ge bouw der Tentoonstelling heeft ge werkt. De heer Dunnebier zegt de zaak na der te zullen onderzoeken. In het verslag van den Gemeente raad in ons blad van Woensdag staat o.m. hetgeen dé heer Schilling zegt betreffende het kampeerreglement: „Spr. zegt dat, vergeleken bij alle strandplaatsen, het nergens zoo erger lijk toegaat aan het strand als te IJmui den.'1 Het spijt ons dat hierin een ern stige fout geslopen is, daar de heer Schilling heeft gezegd: zoo ordelijk toegaat. hun organisatie en hun invloed ook in de politiek met een geest van humani teit, die sinds Cremer al sterker is gaan spreken en hahdelen, zij hebben veel misstanden weggenomen en verzacht. Veel blijft echter ook nog te verbeteren over. GEMEENTERAAD. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan.haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De sluisbouw. Sociale wetgeving. Er wordt veel geprutteld over de bedelzucht van 'dein staat. De overheid treedt als toeziende voogd op in iedere fabriek en werkplaats. Ambtenaren bemoeien zich met het bedrijf. Zijn bloei wordt verhinderd door allerlei In het raadsverslag in ons blad van Woensdag is niet opgenomen de rond vraag, gehouden aan 't eind der verga dering. Wij laten die hier nog volgen. De heer Gr Geneveld vroeg of er niet een hetere regeling van het autobus- verkeer zou kunnen komen. Met de Pinksterdagen waren de bussen, over vol en was er te Velsen een groote op stopping van menschen, die vervoerd moesten worden, maar geen plaats konden krijgen. En dat, terwijl een stalhouder twee bussen had staan, waarmede hij heel wat menschen had kunnen wegbrengen. Maar -dat mag niet. Spr. vraagt of dit nu niet anders kan, of bonafide-stalhouders, die goede autobussen hebben, er op drukke dagen niet mee mogen rijden. De Voorzitter zegt dat het z.g. „snor-g ren'1 verboden is en daaraan moet de hand worden gehouden. Wel zou het mogelijk zijn, dat zoo'n stalhouder als filiaalhouder van een autobushouder optreedt. De heer Schilling zegt dat" ze dit niet doen, vanwege de vrees voor concur rentie. Spr. zegt, dat er echter nog wel snorders zijn, daar hij onlangs nog een- bus zag, waarin menschen werden opgenomen, terwijl spr. ondanks zijn verzoek, niet mede mocht, zeker om dat hij raadslid is en de bestuurder daarom bevreesd was. Eenige leden merken op, dat de stalhouder zijn bussen wel had kunnen verhuren \oor reizigers naar een be paalde plaats. De Voorzitter zegt dat dit natuurlijk mag, maar niet het onderweg in- en uitlaten van passagiers. Spr. zegt toe de zaak nog eens in overweging te wil len nemen. De (heer Dalmeijer vraagt hoever men nu is opgeschoten met de verplaatsing van 'de vuilnisbelt te Santpoort. De heer Bunnebier zeide te meenen, dat deze zaak al in orde was. De heer Handgraaf zegt dat de ma terialen onderweg zijn en de uitvoering dus zeer nabij is. De heer Visser zegt dat het tot nu toe de goede gewoonte was, dat de advertenties van het gemeentebestuur in alle locale bladen geplaatst werden. Onlangs wilde de directeur van de Handelsavondschool in de bladen een advertentie plaatsen, ook ln het Velser Weekblad, maar later bleek dit te zijn uitgeschakeld. Spreker vraagt waarom dit gebeurd is. Voorts vraagt de heer Visser of een der directeuren van onze bedrijven de vorige week drie dagen verlof heeft ge had en of dit wettelijk verlof is ge weest. Spr. zegt dat het de directeur van den reinigings- en ontsmettings diens betreft, die drie. dagen gewerkt In aansluiting aan de op 26 Mei ge houden excursie van het Departement Amsterdam van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, naar de sluiswerken te IJmuiden, heeft de hoofd-ingenieur van den Rijks Water staat, de heer J. A. Ringers onder wiens leiding de werken worden uit gevoerd Dinsdagavond ln het ge bouw der Industrieele club te Am sterdam den sluisbouw besproken. Hij ving voor een talrijk gehoor aan met een historisch overzicht te geven van de scheepvaart naar Amsterdam. In 1828 bestond de oude weg over de Zui derzee, die een groote omweg was en die een maximum diepgang van 3.50 Meter toeliet. De bekende scheepska- meelen hieven de bezwaren van Pam pus op, doch waren van geen dienst toen 'de schepen grooter werden. Het Noordhollandsch Kanaal liet een groo- teren diepgang toe, doch ten slotte be gon men in te zien dat een rechte weg naar de Noordzee boven alles de voor keur verdiende. De zandige kust was aanvankelijk een beletsel, doch ten slotte liet de Amsterdamscbe Kanaal Maatschappij den rechten weg graven. Zoo kon Koning Willem III in 1876 de Noordzeesluis openen. Deze had een lengte van 119 M., een wijdte van 18 en een diepgang van 8 M. A. P. Een later gebouwde sluis met 225-25-10, doch de geschiedenis heeft bewezen, dat de scheepvaart er later nog niet volkomen mee gebaat was. De sluis, welke thans in wording is, heeft de afmetingen van 4005015, en is tevens de grootste ter wereld. Zij zal tot noodzakelijk gevolg hebben, dat 't Noordzeekanaal in overeenstemming wordt gebracht met dezen geweldigen toegang tot de wijde watervlakte. Deze kanaalwerken zullen in twee fasen worden uitgevoerd en als het zoover is, beteekent dat tevens, dat het Noord zeekanaal het grootste ter wereld is, mits men in andere landen geen groot ere maakte. Een der bezienswaardige bijzonder heden zijn de roldeuren, waaraan men in tegenstelling met draaideuren de voorkeur heeft gegeven. Ten opzichte hiervan heeft de rijkswaterstaat mach tigen steun ondervonden van eenige Amsterdamsche industrieën, de Ned. Scheepsbouw Mij. en Werkspoor, welke mede de' plannen hebben uitgewerkt. Tot dusverre waren dergelijke wer ken niet in ons land gemaakt. Het noodlot, zoo zeide spr., heeft echter ge wild, dat de gigantische deuren te Rotterdam op stapel moesten worden gezet. Het gewicht per stuk bedraagt 1250 ton. Op vernuftige wijze wordt de zware druk op den grond tot het be reikbare minimum beperkt en ook 'dit is weer op zichzelf een triomf voor de Nederlandsche techniek. Zoo'n deur bestaat uit 16 waterdichte schotten en beweegt zich in een tank met een in houd van 1460 ton. Omstreeks September zal de eerste deur te Rotterdam te water worden ge laten. Plat op het water drijvende zal zij door sleepbooten naar IJmuiden worden gebracht. In het voorjaar van 1927 zal nummer twee de Maasstad kunnen verlaten en in September 1927 de derde. Een ander reusachtig onderdeel is het grondwerk, hetwelk 19 millioen kub. M. zand omvat. Hiervan zullen de volgende week 13 millioen naar Am sterdam zijn verscheept, waar men het heeft aangewend om den bouw van nieuwe stadsgedeelten mogelijk te ma ken. Spreker zette vervolgens uiteen, van welk belang het is, een rustige vulling van de schutkolk te krijgen, en welke ontzaglijke proeven, meestal laborato rium-testen daarvoor gehouden zijn. Want het water, dat de kolk moet vul len komt niet door de deuren. Bij de systemen stonden de ontwerpers de aanvankelijk teleurstellende ervarin gen er mede in het P^namakanaal voor oogen, waar de schepen van de trossen sloegen. Ook is in zoo'n geval de gedraging van zout- an zoetwater in de schutkolk van belang. Zeer uitvoerig ging spr. de zoetwa terkwestie onder den grond na, welke wij vroeger reeds uitvoerig hebben uiteengezet. Wij stippen daarom uit 's lieeren Ringers betoog slechts aan, dat de geniale berekeningen van zijn staf, o.a. de zoute en zoete wateraders en stroomen betreffende, niet gefaald hebben en dat 6.000.000 kub. meters wa ter aan de Prov. Waterleiding geleverd worden. Zoo verdiepte spr. zich verder in de problemen van den druk- en tegendruk op het geweldige betonmassief, dat crp de zandige kust ligt, in de bekende kwestie, in hoeverre zeewater een vij and kan zijn van betonsoorten en hoe een bepaalde menging vooraf van tras ën cement dezen vijand heeft onscha delijk gemaakt. Tenslotte zeide de heer Ringers, dat men in 1928 met het geheel© werk klaar hoopt te zijn. Een applaus, dat naar De Tel. meldt, minuten lang duurde, benevens eenige hartelijke woorden van den voorzitter, beloonden den leider van de werken te IJmuiden voor zijn buitengemeen in teressant betoog, dat door talrijke licht beelden werd verduidelijkt en versterkt Maatschappij „Hera". In de Woensdag 9 Juni te Amster dam in het American-Hotel gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van houders van gewone en prefe rente aandeelen der N. V. Industrieele Maatschappij „Hera" te IJmuiden, werden de balans en de winst- en ver liesrekening over 1925. met algemeene stemmen vastgesteld. De heer H. Zijl stra werd als commissaris herkozen. Er werd met algemeene stemmen tot ontbinding der vennootschap besloten. De liquidatie zal door de directie ge schieden. In de daarna gehouden buitenge wone algemeene vergadering van hou ders van gewone aandeelen werd het besluit tot ontbinding der vennoot schap eveneens aangenomen. VELSEROORD. Centraal Brankweer-Comité. Deze week vergaderde het Centraal Drankweer-Comité in de gemeente Velsen in de Lunchroom Eynthoven alhier. Daar werd de jongste blauwe week- actie besproken, waarbij bleek, dat die actie, ondanks een korte voorberei ding, 'dit jaar buitengewoon goed is ge- loopen. Mede tengevolge van het batig saldo van den verkoop van blauwe bloempjes had men van die propagan da-week slechts een klein tekort. Inzake een enquête aangaande het alcoholgebruik onder schoolkinderen zal nog een nader onderzoek ingesteld worden. Besloten werd toestemming te vra gen tot het plaatsen van een propa- gandahord in Velserbeek. Ten einde de valsche berichtgeving omtrent de werking van het drankver bod aan het publiek te kunnen demon- streeren, zal een circulaire ontworpen worden. Het C. D. C. zal lid worden van het congres over: De alcohol en het snelverkeer. Opgemerkt werd nog, dat in sommige gevallen de politie weinig serieus op treedt bij het handhaven der Drank wet. Over den brand alhier in den nacht van Dingdag op Woensdag lezen wij in Hl. Dbl. nog het volgende: Omstreeks 2.15 uur bemerkte de heer P. Sr., die aan den Velserduinerbuurt- weg nabij de Kalver.str.aat een zaak heeft in zang- en siervogels enz, onraad in het benedenhuis. De heer P. die al leen thuis was spoedde zich naar be neden en kwam tot de ontdekking, dat het geheele benedenhuis in brand stond. Er was geen tijd meer om iets te redden. Langs de dakgoot kroop hij naar het aangrenzende pand, bewoond door een gehuwden zoon van den heer P., met vrouw en kind. Ook deze bewoners

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5