ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Mijnhardl's jfo. 64 Woensdag 16 Juni 1926 lie Jaargang ui zoi IJMUIDER COURANT VAN DEN WACHTTOREN. Nederland in den vreemde. •n^L jijan in fliet buitenland niet bij- U»r eoed aangeschreven. Wij zijn al a natie van kooplui, die altijd te veel it„T„n en te weinig geven. Een achter- d [>i? T0lk, dat zich allerzondigst kleedt. if vrouwen met zeven paar wijde, ïWll!en rokken en een gouden helm op »'oR hoofd, de mannen met hooge zijden Sten pofbroeken en witgeschuurde - '„én. De vrouwen brengen een t deel van hun leven door met ■cilen on poetsen en de mannen too uit lange pijpen en drinken „Schie- Ons land bestaat uit lage pol let hooge dijken en vette koeien in de wei en overal draaien urinj erg an di 1 n lJ Bil". oopt 1 h!H t Éi van toen ■fc iidroolens. Wij zijn even stijf als rdecLe kleeding: de Hollander lacht en nooit. Als de wereld verging, aVou de Hollander zich hoogstens ach- »r de ooren krabben. Onze taal is een a,|e:Joeilijk gebrabbel, dat. een vreemde- 1 WV nooit kan verstaan en onze gasten Vifrden in hotels en winkels schande ik afgezet. n2%r bestaat een vereeniging: „Neder- 1md in den Vreemde", die ons land en volk beter wil leeren kennen signefet buitenland. R. Casimir heeft voor haar ge- wijfproken en daarbij erop geiwezen, dat ■n m wereld ons niet kent als een land vis4et industrie en koloniën. Men denkt den Hollander in Volendamcos- elflUM- Wij hebben zelf ook schuld aan "'jet verkeerde oordeel over ons volk. Vij zijn bang, om groot te doen. Onze jbrikaten gaan vaak de wereld in met «4ngelsche of Duitsche opschriften en if pifliet plaatjes, die ons land laten zien Xjjpet de windmolens, die er niet meer 3 fijn en de nationale kleederdracht, die [efiwenen is. Onze taal is moeilijk aan feleeren en de kennis ervan heeft voor in buitenlander niet veel waarde, [én verstaat ons niet on zoo blijft de ilsche voorstelling. Daarom heeft [Nederland in den Vreemde1' een nut- iig en mooi werk te doen. Haar taak ."moet zijn, zoo zei Prof. Casimir, om ons olk een plaats te geven in het orkest <er naties, die de harmonie der Qenscbheid moet doen hooren. Deze vereeniging heeft een onderzoek ngesteld naar hetgeen schoolboeken aj; van niet minder dan 45 staten over ons Klèeren. Zelfs Chili,' Siam, Marokko, Liberia, San Salvador en Uruguay zijn niet vergeten. Zelfs de schoolboeken van aangren- mde landen geven vaak een scheeve irstelling van Nederland. Bepaald ge- ev.uaarlijk zijn de Belgische sclioolboe- van Fr. Neve, die het Belgische ind haat en nijd leeren tegen den |oorderbuur. Daarin worden de Ne oet planders geteekend als de vijanden Ier al te goedmoedige Belgen. Al de r t'anipen, die België eeuwenlang hebben jev-fetroffen, zijn aan ons te wijten. Wij an djn geslepen, nuchter, kleinburgerlijk, geile Belg fijngevoelig en nohel. Zeeland, eriBelgië en Brabant zijn van het Belgi- Tirache grondgebied „afgescheurd". In èóen tachtig-jarigen oorlog hebben wij, vo?de kruideniers, de arme Belgen de kastantjes uit het vuur laten halen, v Gelukkig heeft de tegenwoordige mi- i l nister van onderwijs Huysmans deze ,f boeken geschrapt. Dat de Duitschers ook niet goed kennen, blijkt wel lit den naa-m van Piet Hein, die in een litsch schoolboekje de vlootvoogd ieter Hele wordt genoemd. En onze 'oote schilder Rembrandt wordt met in enkel woordje geannexeerd en heet Duitsche Rembrandt. De Vereeniging doet goed werk, door leze fouten hekend. te maken en in het laitenland een juistere kennis van ons and en ons volk te verspreiden. Oorlog l^omt waarlijk niet alleen uit misver- stand voort, maar misverstand speelt ei' bijna altijd een grooten rol in. De Pikeren die elkaar haten en beoorlo- kennen elkaar allerminst en aller- j61 laster en vooroordeel wordt ge bruikt, om het vuur der vijandschap brandende te houden. Zoo is bij de ge spannen verhouding tusschen Neder land en België van groot belang, dat p Belgen en zij ons goed beoordee- School en gezondheid. Voor de Ver. van Nederl. gemeenten heeft de bekende Dr. L. Heyermans ge sproken over het geneeskundig school toezicht. Hij heeft daarbij eens uitge pakt en 'heel krasse dingen gezegd. Wie waarschuwen wil, fluistert niet. En te gen gevaar tikt men Iemand niet zachtkens op de schouder maar men geeft hem een por. Dr. Heyermans zei ook aardige, origineele dingen. Hij wees er op, dat de school van het kind veel eischt. Het is bewegelijk en onvermoei baar bij zijn spelen. Dwingt men een kind, om te wandelen, dan klaagt het reeds over vijf minuten, dat het zoo moe is. Het kind wordt gedwongen rus tig in een klasse te zitten luisteren naar een soms vervelende schooljuffrouw, die zelf geen kinderen heeft. Men ziet dan ook de kinderen dikwijls na eeni- gen tijd bleek worden. Wie er kinderen gehad heeft, vloekt dikwijls op de school. We moeten echter de school aanvaar den en de schadelijke gevolgen wegne men. De hoofdluis is een schooldiertje geworden. Het is zoo'n ellende, dat op de school bijna geen jongen of meisje gevonden wordt, die niet af en toe lui zen hebben. Het is een Hollandsc'he, bijna geziene gast. Een gast is de luis, want ze eet mee. Ontstellend was de «mededeeling van dezen directeur van den geneeskundi gen dienst in onze hoofdstad, dat in Amsterdam de zeer besmettelijke go- norrhoe, een geslachtsziekte, bij 2000 kleine meisjes voorkomt. De besmet ting geschiedt in huis door (het gebruik van handdoek enz. Ook, om het kind rechtvaardig te be- ooröeelen is het noodig, dat het onder zocht wordt. Een kind klaagt niet, als het niet goed hooren kan, maar wordt lastig. Hetzelfde geldt van bijziend heid. Op een „gezond'1 kind wordt niet gelet. Hoe noodig het is, dat ook dit kind opzettelijk wordt nagezien, toont het merkwaardige geval aan van den oogarts, die eerst laat tot de ontdek king kwam, dat zijn kind aan een oog blind was. Geheel gezonde en normale kinderen zijn er minder dan men denkt. In Amsterdam toont de helft der kinde ren afwijkingen, die geneeskundige be handeling noodig hebben. Dr. Heyer mans vindt onze huisvrouwen heele- maal niet zindelijk, wel op hun vloeren en kachels en potten en pannen maar niet op hun kinderen. De moeders moesten hun kinderen in een emmer water stoppen, maar doen het niet. Wij Hollanders zijn zoo intens vuil! Ook met het oog op de beroepskeuze is geneeskundig onderzoek zoo noodig. De ouders kiezen voor hun kind, al3 het zwak is, vaak een „licht" beroep, bet moet maar naar een atelier b.v., waarvoor het geheel ongeschikt is. Va der, die smid is, laat zijn zoory die een hartkwaal heeft, ook smid worden. Zoo hamerde Dr. Heyermans er op los. Hij doet dit en overdrijft daarbij wel eens, opdat men in het belang van het kind ga hervormen en verbeteren. Nog een uitspraak, om van te schrik ken. „Ons onderwijs is zoo vervloekt vervelend ingericht; spreker heeft aan zijn schooltijd de herinnering van een gevangenis. Hier moet een geheele ver andering komen." Zeker zullen velen Dr. Heyermans te ruw, te kras, te bar vinden. Het laat hem onverschillig. Hij wil gehoord wor den en dit is hem zeker gelukt en men kan niet ontkennen, dat hij op vele misstanden wijst, die wel niet dadelijk en makkelijk, maar toch op den duur geheel weggenomen kunnen worden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Staatscourant bevat de statu ten der Naamlooze Vennootschappen Transporteur I, voorheen J. Los; idem Transporteur II, Transporteur III en Transporteur IV, alle alhier. Loge „In veilige haven". De loge „In veilige haven'1 van de In ternationale Orde van Goede Tempelie ren herdenkt deze week haar 5jarig be staan te IJmuiden. Destijds werd ze Laxeertabletten werken bij on regel - matigen stoelgang zonder kramp of pijn. Doos 60 cent Bij Apoth.en Drogisten 614 opgericht als loge van de toen bestaan de orde van neutrale goede tempelie ren. In dien tijd heeft ze heel wat gedaan om het drankmisbruik en gebruik ter plaatse te beperken en vooral op de vis- schersvloot heeft ze veel goeds tot stand gebracht. Het eerste lustrum zal gevierd wor den met. een feestelijke open-loge zitting, Vrijdagavond 8 uur, in het I. O. F. zaaltje, boven hotel Nurrimer Een. Als spreker zal dien avond optreden de lieer Y. J. Reitsma, voorzitter van het C. D. E. in deze gemeente. Voor belang stellenden is er introductie mogelijk. De bazar ten bate van-de Vereeni ging tot bestrijding der Tuberculose zal gehouden worden van 28 September tot 2 October in het Gebouw voor Chr. Belangen alhier. De deelnemers aan het congres van den Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond te Amsterdam, hebben Zaterdag middag een excursie gemaakt naar de werken va,n den sluisbouw en de hoog ovens alhier. Met 'n boot van de Alk maar Packet keerde men 's avonds terug en de Harmonie „Kunst en Strijd", die den tocht niedemaakte,, gaf op de boot vóór het vertrek de Inter nationale en andere nummers ten beste. Boaz-baiik. Maandagavond had in het Gebouw voor Chr. Belangen de algemeene vergadering plaats der Coöp, Spaar- en Voorschotbank Boaz alhier. Van het financiëel verslag over 1925 verniel den" wij, dat aan spaargelden werd ingelegd f 65.330.07 en terugbetaald aan spaerder: f 83.531.44. De balans per 31 December 1925 is als volgt: Debet: rekening met leden f 18700.81, rekening met derden f 85387.35; voorschotten f 47119.45; gebouwen f 14387,50; meubilair f 40; kassa f 850.02; post-chequé- en girodienst f 69.05; be legde gelden f 139.56, totaal f 166.693.74. Credit: spaargelden f 152.680.88; reservefonds f 10704.35; afschrijving gebouwen f 2517.79, saldo winst f 790.72, totaal f 166.693.74. De verlies- en winstrekening over 1925 geeft dt volgende cijfers: Debet: exploitatie gebouwen f 792.09; afschrij ving meubilair f 20; onkosten f 1650.46; saldo winst f 790.72. Credit: administratiekosten f 4.65; renten f 3248.62. Totaal f 3253.27. Besloten werd de winst ad f 790.72 te voegen bij het reservefonds, zoodat dit thans groot is f 11495.07. Aangenomen werd een voorstel om de rente van voorschotten te brengen van 61/,, op 6 procent. De heer A. de Wit te Velseroord werd al lid van den Raad van Toezicht en de heer H. Mulder alhier als lid van het bestuur herkozen. Jaarverslag Zeemansrust. Verschenen is het jaarverslag der Vereeniging Zeemansrust IJmuiden, gevestigd te Amsterdam. Deze vereeniging, die het zeemanshuis aan de Bik- en Arnoldkade exploiteert, zag hare werk zaamheden in 1925 geweldig uitbreiden, nu de nieuwe concierge, de heer A. van der Steen, vol jaar in die functie was. Bedroegen toch de totaal-ontvangsten in 1924 f 4.828.73, in 1925 stegen zij tot f 9.029.93. Echter ook de uitgaven stegen van f 6.116.39 tot f 10.151.23, zoodat het saldo-verlies was f 1.431.63. Daarbij komt dat de contributies van leden en begunstigers voortdurend achteruit gaat en thans slechts f 596 bedroeg. In het overzicht wordt hulde gebracht aan den concierge, niet alleen voor diens net en zuinig beheer, doch ook voor zijn oog op de maatschap pelijke zijde van het werk. Herhaaldelijk kwam het voor dat gewonde zeelieden op het schip reeds den werisch te ken nen gaven naar dit tehuis te worden gebracht. Steeds meer wordt door de reeders, vooral nu er een telefoon is, gebruik gemaakt van de be middeling van den concierge, om menschen op de schepen te krijgen. In dit jaar gelukte het 72 keer. Bovendien werden nog 15 keer opstappers geplaatst aan boord van schepen, die' met een onvolledige bemanning uit Amsterdam vertrok ken waren. Het verslag eindigt met de noodzakelijkheid te betoogen van een grooter gebouw, daar alle arbeid ontzettend veel hinder ondervind, doordat dit gebouw veel te klein is. VELSEROORD. De E. V. I. E. H. T. De Eerste Velsensche Industrie- en Handelstentoonstelling, die hier van 5—13 Juni in het Patronaatsgebouw is gehouden, is weer voorbij en mag goed geslaagd genoemd worden. De tentoon stelling is door ruim 3400 personen be zocht, waarvan alleen den laatsten Zondag, ondanks het slechte weer, door 700 menschen. Deze avond liet de Harmonie „Soli Deo Gloria" van Drie huis zich hooren. Voordat de verloting plaats had, dankte de voorzitter, van het Tentoon- stellingscomité^ de heer A. de Wit, allen, die tot het welslagen der tentoon stelling hadden medegewerkt. De uitslag der verloting was ah volgt: 331 rijwiel; 645 klok; 384 servies; 285 groot kleedje; 555 coupe; 1284 pre senteerblad; 585 groote vaas; 401 klein kleedje; 405*fluitketel; 1170 theebusje: 430 kleine vaas; 335 bonbonnière; 19 voetbal en 77 coupe. Zaterdagmorgen reed de voerman G. W. met een wagen van den gemeen telijken reinigingsdienst in de Tromp straat. De wagen had even stilgestaan en W. wilde weer opstappen, maar kwam toen te vallen en bleef bewuste loos liggen. De man werd een poort naast, de win kel van den heer de Vr. ingedragen en door Di*. O. geholpen. Na bijgekomen te zijn, klaagde W. over pijn in den rug enz. Per ziekenauto werd W. naar zijn woning vervoerd. J.l. Zaterdag, zoo tegen het vallen van den avond, brachten een vijftal jongelieden uit Velseroord, waarvan de oudste 14 jaar was en de jongste nog slechts elf maal zijn verjaardag had gevierd, een bezoeJc a'an het kleed-ge- houwtje van „Stormveld", staande op het voetbalterrein te Velseroord. Door inklimming verschaften de jongelui zich den toegang tot het gebouwtje, terwijl ook binnen nog een glasruit, werd verbroken. Een voetbal werd voor goeden buit. verklaard en oen twaalftal kogelfleschjes vond -gereed e afnemers. De heeren werden. echter te midden van hun bachanaal gestoord door den veertienjarigen zoon van het in de na bijheid wonende hoofd der Chr. school, die hen in de richting va,n het voetbal- gebouwtje had zien gaan en het zaakje niet vertrouwde. Deze nam den voetbal af en begaf zich daarna op weg om de politie te waaschuwen., toen hij toeval lig den brigadier der Rij les veld wacht v. d. M. ontm-oette. Door dezen werd vef- volgens een onderzoek ingesteld en pro cesverbaal opgemaakt. Verschillenden van het ploegje hebben zich reeds eer der aan 'diefstallen schuldig gemaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben dieren een bezoek ge bracht aan de vischdrogerij van T. T., staande in de Maliebaan achter <le vis- scherijschool. Zij haalden in de schuur alles door elkander en zijn verdwenen met medeneming van zestien bossen droge visch. Hiervan werd aangifte ge daan bij de politie, die een onderzoek instelt. VELSEN. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschrfeven 12 Juni 1926: 2 mandenmakers,1 1 machinist, 1 chauffeur, 1 ketelmaker, 1 bankwerker, 2 sigarenmakers, 1 bakker, 2 kantoor bedienden, 35 los arbeiders. Wij moeten een ernstige vergis sing herstellen. De vorige week alhier overleden 'heer C. J. van Heyst was niet. het lid van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente, maar C. J. van Heyst Gz., de vertegenwoordiger der Alkmaar Packet alhier. Vrijdagavond omstreeks half ne gen, heeft de vischauto, bestuurd door den beer IJ. G. te IJmuiden, op den Sta tionsweg, komende van de pont, nabij het postkantoor een wielrijdster, de 16-jarige A. IJ., tijdelijk wonende te Driehuis, aangereden. Slechts door hard te remmen kon naar Hl. Dbl. meldt, worden voorkomen, dat het meisje onder de wielen kwam. Zij werd echter tegen den grond gesmeten. Dr. de W., bij wien het slachtoffer werd binnengebracht, constateerde, dat zij behalve een buil aan het hoofd, tenge volge van den val, geen verwondingen had bekomen. Door den schrik was zij echter geheel van streek. Toen zij weer wat opgeknapt was is ze onder geleide van familie naar huis gegaan. IJct rijwiel werd geheel vernield. DRIEHUIS. Vrijdag j.l. beleefde men te Drie huis weder ééns het onverkwikkelijke schouwspel van een zoogenaamclen naakt looper. Zekeren J. L. B. uit Haarlem had zich geheel van zijn onderste kioo dings tuk kon ontdaan en vertoonde zich in dien toestand op den Duin- en Kruidberger- vveg aan de aldaar passeerende vrou wen en meisjes. Nadat bedoeld individu bij de poli tie was gesignaleerd, werd hij te Velsen door den aldaar gestationeerden Briga dier der Rijksveldwachi Engels aange houden en overgebracht naar liet poli tiebureau te IJmuiden alwaar hij voor den waarnemend commissaris van po litie werd geleid, die hem na verhoor weder heeft losgelaten. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. VOOR BILLIJKHEID EN RECHT Mijnheer de Redacteur, Toen de verpletterende tijding kwam dal Beste- vaer, Nederlands grootste zeeheld, was gesneu veld, zat Droogstoffel die vóór den laatsten tocht, van achter de groene tafel nog had getwij feld aan den moed en onverschrokkenheid van den held, wellicht te peinzen dat het toch wel jammer was omdat het een schadepost beteeken- de voor zijn firma daar geen ander zoo veilig en wel de schepen gevuld met specerijen kan thuis brengen. Batavus Droogstoffel, die toen reeds leefde, gevoelde niets voor de ware onverschrok kenheid en zelfopoffering! Dat gebeurde eeuwen geleden en die benepen en duffe geest zijn wij in deze lage landen nog niet kwijl. Wanneer wij de verhalen hooren over 'l vergaan v. den loodskotter bij Terschelling, zoo kort na den ramp bij de Eem, waar mannen, on verschrokken ter zee, weifelend optreden als het gaat om duistere dingen te onthullen omdat zij vreezen voor hun vrouw en kinderen, dan welt er een bittere aanklacht op jegens hen die min ol' meer verdekt de loodsen tegenwerken en be- nadeelen en niet luisteren willen naar de billijke en rechtvaardige klachten Te oordeelen dat het mogelijk beter zou zijn het loodswezen bij een ander Departement in te deelen of dat het een op zichzelfstaand lichaam moest zijn zooals in Engeland, het land dat bij uitstek zijn zeelieden waardeert ligt buiten mijn bevoegdheid, maar wel kan de strekking van dit stukje dienen als een aanklacht tegen de volksvertegenwoordigers die zoo weinig aandacht schenken aan het zeewezen en zoodoende ook niet tijdig in de bres zijn gesprongen voor de loodsen die moedig en onverschrokken ter zee niet kunnen optornen tegen het kleingeestig werken van Droogstoffel die steeds en altoos weer hen tracht te dupeeren en ontmoedigen. Onze loodsen, die varen op zee tusschen de Eem en de Wester Schelde, die y.oo noode terug- deinsen voor gevaar en wier groote bekwaam heid en trouwe plichtsvervulling bekend zijn bij alle natiën die naar Nederland hun schepen zen den. Santpoort. Hoogachtend, W. CHR. TEGEL. POLITIERAPPORT. IJMUIDEN. Dinsdag zijn dooi de politie twee Duitschers aangehouden, die hier zondtr middel van bestaan rondliepen. Op last van den commissaris zijn ze via Zevenaar over de grens gezet. Door R. v. d. H. te Velseroord werd aangif te gedaan, dat hij in een café alhier mishandeld was door J. B. Een onderzoek wordt door de politie ingesteld. Mej. J. P. uit de Adrianastraat deed aan gifte, dat een buurvrouw bij haar een glasruit had ingegooid. De politie stelt een onderzoek in. VELSEROORD. Door C. v. d. Z. werd aangifte gedaan, dat hij, toen hij per rijwiel op den Zeeweg nabij den spoorwegovergang reed, werd aangereden door een hondenkar, bestuurd door B. S. te Haarlem, v, d. Z. kwam op den weg te vallen en bezeerde zich nogal ernstig, zoodat hij nu met een zijner armen in 't verband loopt. Tegen S. is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij met zijn hondenkar niet uitweek. Donderdag is door een vischauto op den IJmuid er straatweg een stand pijp van de waterleiding stukgereden, waardoor een schade van f 25 werd veroorzaakt. De chauffeur van de vischauto reed door. De politie stelt een onderzoek in.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1