ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN nrassjK- -» Kinderen PUROLH In een Als Uw Woensdag SS Juni 192ft lie Jaargang IJMUIDER COURANT i plaatselijk nieuws. IJMUIDEN. CONCERT <reven door Harmonie „Concordia", Directeur Sam. Vlessing, L ponderdag 24 Juni a.s. 's av. 8 uur J de muziektent o. h. Willemsplein. PROGRAMMA. I pro Gloria, marehe, Jac. Grit. 9' Ouverture „Stradella", Flotow. 3 Auge d'Amonr, Valse, E. Watdteufel. 4. Ballet „Marion", S. Vlessing. 5. Antigone, Ouverture, F. Rousseau. Nelly, Mazurka de Concert, J. Spoel. I Dorfskinderwalzer, E .Kalmann. i. Potpourri Anno 1926. Het vreemdelingenverkeer. Ofschoon de tijd van het jaar, en vooral het aanhoudende ongunstige neer, tot groote schade der direct be- jlanghebbenden, oorzaak zijn dat het al vreemdelingen Jat hier komt zien zeer gering is, blijkt toch de gore- propaganda zeer goede vruchten jie dragen. Het zijn vooral de gezel Ïïhapsreizen, die niet zoo gemakkelijk un programma veranderen, waaruit nat blijkt. Telkens weer ziet men min of meer groote gezelschappen bij de hoogovens en sluisbouw, om de havr os of langs strand en pieren d walen. Vooral ook een bezoek, zooals de vo rige Vrijdag, van de vereeniging voor ïreemdelingenverkeer, zegt in dat op zicht zeer veel, niet om de directe voor deden, maar om de indirecte, door de verslagen der afgevaardigden, enz. Toch heeft het ons e enigs zins verbaasd dat, toen de vorige week de Ned. Aan' nemersbond een autotocht in deze stre ken maakte, daarbij alleen het aan na tuurschoon rijke, doch voor deze tech nici toch minst interessante zuidelijk onzer gemeente werd bezocht. Doch wenschen zullen er altijd wel blijven. Wij hadden het over wie hier wel ko men. Dat is vooral het opkomend ge slacht, scholen onder leiding van on derwijzers en leeraren. Dagelijks ziet men ze dwalen. Voorheen zag men die ook wel, doch dan kwamen ze meestal uit de naaste omgeving en was het doel bijna uitsluitend het strand, waarvoor men bijna even goed een andere zee plaats kan uitzoeken. Thans brengt, de stelselmatige propaganda en de hulp die van 'hieruit geboden wordt, daarin verandering. Het bureau voor vreem delingenverkeer van IJmuidens Bloei helpt de leiders bij het ontwerpen van een geschikt programma. Daardoor hij 'Jkunnen ze van heinde en ver komen. We hoorden b.v. van scholen uit Bussum, uit Eindhoven, uit Dordrecht en uit Monster. Geeft men die nu alleen een passe-partout programma, dan 'blijft het alles zeer aan de oppervlak te. Doch daar wordt voor gezorgd. Zoo zullen b.v. die 'kinderen uit Eindhoven lallicht weinig anders van de scheep vaart en havens weten, dan wat daar in het Wilhelminakanaal, passeert, etLogisch, was het dus, voor hen vooral den sluisbouw 'en de havens naar voren te brengen. Mogen nu de Dordtonaren al wel aan havens en scheepvaart gp- woon zijn, voor hun loont het zeker wel ide moeite juist de speciale inrichtingen als de vischhal, enz. te zien. En die van Monster? Ach, haven en stranci is in de nabijheid hunner woonplaats ook wel ta vinden, doch heel groot is de be langstelling daarvoor uiteraard niet. |In het Westland zweert men bij al wat groente teelt en die cultuur ontbreekt bier, bijna of geheel. Doch de groote koelinrielitingen, zoo als Frigo, leggen zich toe op het con- serveeren van groente. En dus geeft de Hi*»-." - - - i -l J i. .1 1.1^ A 'directie, ook wel wetende dat de kinde jren van het heden de volwassenen van morgen zijn, voor deze kinderen juist Jveor gaarne 'de gelegenheid om die, hoogst moderne installaties eens te be- .J wonderen, waardoor zij straks zullen w«|weten welke conserveeringsmogelijk- h&den bestaan. Om alle dergelijke uitstapjes te be denken en te regelen, dat is een deel *an de taak van het bureau voor ^mdelingen v erkeer. InaVveiHge haven haar vijf-jarig be staan. Deze-vergadering werd viij go beD°oor 'den voorzitter van Centraal nr ank weer Comité in de gemeente ei •on werd een woord. van opwekking lot, VImoediging in den strijd gesproken Verder was aanwezig een oud-hidei loge Mej Kuneken, thans wonende te Haarlem, die de aanwezigen vergastte on een serie declamaties. De lest van den avond werd met zang en muziek doorgebracht. Het was een gezellig „e heel. Rectificatie. Tn ons vorige nummer hebben we het ^"fgXkWrU rijn 458. Donderdagnamiddag werd de ar- hevig bloedende aan hoofd en handen naar hoven gehaald en naai de vei bandkamer gebracht, waar hij weer sooedig tot bewustzijn kwam. Hij klaagde over inwendige pijnen. door een geneesheer te zijn verbonden en onderzocht, kon hij per ziekenauto naar zijn woning worden vervoerd. Kolen voor Engeland. ^^rC^nuanlè\^uècn meer in het ook in de visschershaven laden voor de viss.hersplaat.cn, al daar Eenigszins dus het gewone leven op dén kop gezien. De vonge week vva het de Engelsche kotter G. L. Muuro aie hier met kolen geladen werd uaar Yar- mouth, Maandag de Deensclic moto schoener Edel, bestemd voor Loue- 'üe verlading had plaats door de fii ma Gsoen. VELSEN.. Ons Park. Vele bloemen hebben haar leven ge leefd en hare plaatsen worden men door de minder in het oog vallende vruchten, nu nog groen en klem later grooter en met meer 111 het oog vallen de kleuren prijkende. Evenwel zijn er nu weer hoornen en struiken, die voor bloei aan de beul t gekomen zijn en dat is juist het mooie van de zaak. Niet alles tegelijk en dan in overweldigende hoeveelheid want dan kan men niet alles verwerken en men profiteert er veel meer van, wan neer de bloemen elkaar opvolgen en dus de schoonheid over langeren duur verdeeld is. Thans is de beurt aan de vertegen woordigsters van de iamilie der Vlier- achtigen of Caprifollaoeeën..Wanneer we die opnoemen, dan zullen velen, niet deskundigen, waarschijnlijk vreemd opzien, niet denkende, dat dit zulke nabije verwanten zijn. Bij den zuidoostelijke ingang «nden we de sterk riekende gewone vlier (Samhu- cus nigra), die na den bloeitijd de zwarte bessen levert, welke voor de jonge spreeuwen een lekkernij worden. Lager bij den grond vertoont zich de hoogstens anderhalven meter hoog wordende Sneeuwbes (Symphoricar pus racemósus). Deze heester lijkt al zeer weinig op de vlier. De bloemen zijn klein en roodachtig, maar wie in den herfst de vruchten gadeslaat, zal den naam Sneeuwbes of Radijsboompje goed gekozen achten. Bii den noordoostelijken ingang vin den we een vertegenwoordigster in de Diervillia met hare roode bloemtrossen. Ze is ook bekend als Weigelia. Een vierde is de Sneeuwbal (Vibui- num opulus) of Geldersche roos. De bloemen zijn wit en herinneren wel aan de vlier, maar als men de veredel de exemplaren daarvan ziet, dan is de overeenkomst weer minder. zich bezeerd hebben {jebruik dan dadelijk 499 Naast de genoemde heesters treft men daar aan de prachtige en sterk rie kende bloemen van een heel andere plantenfamilie, van Jasmijn en Deutzia. De bloemen van Jasmijn (Philadel phus) zijn de grootste en sterkst rieken de. Beide heesters behooren tot de fami lie der Saxifragaceeën, waartoe ook het vroeger genoemd Haarlemsch klok kenspel behoort, wat men niet zoo di rect zou denken. De door ons genoemde bloeiende hees ters zijn te vinden, waar we reeds zei den, maar vallen daar minder in het oog, omdat de jonge lindeboomen daar veel verbergen. Prachtig komen Jasmijn en Deutzia uit langs het laantje van de politiepost naar de tlieeschenkerij. Dat is nu één van de mooiste wegen Aan den eenen kant de door ons ge noemde prachtige sterk riekende bloe men en de groene vruchten en de glan zende op hulst gelijkende bladeren van de groenblijvende Berberis (Mahonia Aquifolium) en aan den anderen kant de schoone witte en lila bloemen dei- Klokjes of Campanula's. Bij het hotel vinden we een schat van heerlijk riekende roode on gele rozen en de rijk bloeiende Rhododendrons terwijl langs het pad naar den zuid- oostelijken ingang de bloemen van Dui zcndschoon (Dia.vlhus) Vingerhoeds kruid (Digitalis), Bigonia en Geranium en 'de geelgerande bladeren van een Hulst (Ilex aquifolium) onze aandacht vragen. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen van de Nederl. Vereeniging voor gemeentebelangen slaagde voor het diploma gemeentefinanciën onze vroegere plaatsgenoot, de heer L. J. Natte te Nijmegen. Naar Kenn. verneemt heeft de di rectie der Ver. Koninklijke Papierfa brieken, 'n nieuwe „jubileüm"-regeling ontworpen. Voorheen» werd voor die arbeiders, welke minder dan 40 jaren in dienst der N.V. waren, bij een of ander jubi leum, niets officieels gedaan en ont ving de arbeider bij een 40-jarig dienst- verband een gratificatie. Thans zal hiervan worden afgeweken in verhand met het feit, dat een 40- jarig, onafgebroken dienstvervulling, zoo zoetjesaan tot de zeldzaamheid gaat behooren. Voorheen was het. dit niet, daar toen de kinderen vaak reeds op 12-jarigen leeftijd, sommigen nog eerder, aan de fabriek kwamen, nu is het minstens 17 jaar. De Directie moet nu het plan heb ben, om hen die 25 dienstjaren hebben, dezelfde emolumenten te doen genie ten, wat voorheen bij 40 jaar gebeurde en zij die 40 jaar in dienst zijn, te be schouwen als voorheen 50 jaar. Ook moet in den aard van het ge schenk een wijziging zijn gekomen, doch 'hieromtrent kan men ons nog nieit met zekerheid inlichten; doch wel verzekerde men ons, dat zij die reeds hun 40-jarig jubileum hebben gevierd, nog van de nieuwe regeling zullen pro- fit eer en. De heer J. Duineveld te Driehuis was gisteren 50 jaar werkzaam op de buitenplaats Waterland van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. In de week van 612 Juni zijn in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk voorgekomen. Vrijdag is nog een derde hertje geboren, zoodal we, daar het tweede ge storven is nu weldra de twee jolige lam metjes door den kamp zullen zien huppe len, wat voor vele kinderen een bijzondere attractie zal zijn. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 19 Juni '26: 2 mandenmakers, 2 machinisten, 1 stoker, 1 chauffeur, 1 ketelmaker, 1 bankwerker, 5 sigarenmakers, 1 bak ker, 1 kantoorbediende, 29 los arbeiders SANTPOORT. In de Staatscourant zijn de statu ten vermeld van de volgende Naam- looze Vennootschap: Bloembollenkweekerij en Handel Gebr. A. en P. Nijssen, te Santpoort, gemeente Velsen. Het 'kapitaal der ven nootschap bedraagt f 100.000, verdeeld in 20 aandeelen van f 5000. De aandee len moeten bij hun uitgifte worden vol gestort. De voorbereidingen, onder leiding van den kerkeraad van Bloerncndaal, tot het institueeren van een zelfstandi ge Gereformeerde Kerk te Santpoort., zijn thans zoover gevorderd, dat Zon dag 27 Juni de ambten zullen worden ingesteld. De eerste ambtsdragers zul len dan bevestigd worden door Ds. J. G. Brussaard te Bloemendaal. Maandag werd Mej. H. de J., ter wijl ze per rijwiel op den hoek van Zeeweg en Velserduinerbiiurtweg reecl, aangereden door een met steenon bela den wagen, waardoor haai* rijwiel ern stig beschadigd werd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. - Maandag was A. v. P. voor een overtreding bekeurd en vertoefde des wege op het politiebureau. Hij maakte zich daar boos en wilde het bureau niet verlaten,, waarom hij nog een bekeuring kreeg wegens huisvrede breuk. WIJKEROOG. - Wegens het maken van muziek op den openbaren weg, zonder daartoe vergunning te hebben, werd door de politie bekeurd de woonwagenbewoner P. H. voor den raad. Geen gymnasium. B. en W. deelen den raad mede, dat van den minister van onderwijs een brief is ontvangen, waarin gewezen wordt op liet voorschrift van art. 6 der Iloogonderwijswet, houdende de ver plichting voor de besturen van meenten met meer dan 20.000 zielen, tot oprichting en instandhouding van gymnasium. Daar B. en W. oordeelen dat op be zoek van een gymnasium alhier weinig te rekenen valt, stellen zij den raad voor aan de kroon deswege vrijstelling te vragen. Het openbaar onderwijs te Santpoort. Naar aanleiding van een verzoek van de oudercommissie van school F om te besluiten tot den bouw van eetf school voor uitgebreid lager onderwijs te Santpoort, merken B. en W. op, dat in de raadsvergadering van 2 Maart jl. naar aanleiding van een door do leden W. F. Visser c.s. voorgestelde motie houdende verzoek aan B. en W. om voorstellen in te dienen, strekkende tot stichting van een openbare lagere school in de afdeeling Jan Gijsen- vaart in overeenstemming met het advies van de commissie van bijstand voor onderwijszaken de meening is uitgesproken, dat in de naaste toe komst de bouw van een openbare la gere school in het zuidelijk deel der gemeente noodig is, maar dat het, al vorens tot de uitvoering van dit plan over te gaan, gewenscht is, nog eenigen tijd de ontwikkeling van dat deel dei- gemeente af te wachten, ten einde met meer zekerheid omtrent de plaats van vestiging dier school te kunnen oordee len. Naar aanleiding van dit principieel'e besluit zal te zijner tijd definitief moe ten worden beslist omtrent den bouw en de plaats van vestiging van de la gere school in genoemde afdeeling, waarbij dan tevens kan worden uitge maakt, of de school zal dienen voor lager, dan wel voor uitgebreid lager onderwijs, of dat naast een te bouwen gesticht een aparte school voor uitge breid lager onderwijs. B. on W. stellen daarom voor aan bovenbedoeld verzoek thans geen ge volg te geven. politierapport. IJMUIDEN. Door de politie werd aangehouden L. M., die gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad, daar hij nog ge vangenisstraf tegoed had. Do man is naar Haarlem overgebracht. VELSEROORD. Door J. W. van E. uit de Tromp straat werd aangifte gedaan van dief stal van een bankbiljet van f 10 uit zijn woning. Terzake hiervan is door de politie verbaliseerd E. Z. Zondag is in de Tuindersstr-.at een paal der electrische geleiding om gevallen. Dat door de neervallende draden geen ongelukken werden ver oorzaakt, mag een geluk heeten. De paal was bij den grond afgerot en is door personeel van het P. E. N. ver wijderd. korfbal. Zeg mij wie Uw vrienden zijn, dan zeg ik U wie gij zijt. Gedachtig aan dit spreekwoord, kan ik maar niet begrijpen, wie dan die vriend van S. V. moet zijn. Opmerkelijk is het, dat daar nu zoowat alle spelers uitmunten door ruw spel. Het moet er dan ook Zaterdagmiddag, toen G S. D. II te gen S. V. III gespeeid heeft voor de zomer competitie, weer aardig gespannen hebben, het geen de uitslag dan ook wel aangeelt, n.l. 4t voor S.V. Moed houden, lui, er komen betere tij den. Voor het eerste 12-tal wordt voor Zondag a.s. een wedstrijd aangevraagd tegen K. Z. uit Koog- Zaandijk. En dan allemaal komen kijken, lui, dan kan je nog eens zien wat korfbal is. Verder i9 cr geen vuiltje aan de lucht en daarom zal ik eins probeeren een verslag te maken, wat betreft het samenspel. HET SAMENSPEL. Het 12-tal, 't welk 't beste samenspel vertoont, heeft ook de meeste kans te overwinnen. Wel is het een groot voordeel als alle spelers goed per soonlijk spel leveren, maar een combinatie die naast goede krachten goed samenspeelt, zal te genstanders, die persoonlijk spelen gemakkelijk de baas blijven, omdat bij persoonlijk spel alleen de besten op den voorgrond treden en 't meeste werk hebben te verrichten; terwijl het 12-tal dat samenspeelt zijne krachten gelijkelijk over allen verdeelt, elk speler in 't spel betrekt, en zich dus veel minder vermoeit daar dezelfde resultaten door meerdere personen worden behaald. Door samenspel leert men persoonlijk spel on dergeschikt achten aan dat van 't twaalftal; de enkele speler deelt in de glorie van de heele com binatie. Mooi korfbalspel ontstaat dus naast persoonlijk, uit goed samenspel en dit wordt verkregen door geregelde oefening onder goede leiding van een zelide twaalftal spelers. Bestaat een twaalftal uit onvermoeide spelers met groot uithoudingsvermogen, dan moet de bal in 't middenvak door veel handen gaan; dit kan de tegenpartij afmatten. In de verdediging echter beperke men samenspel zooveel mogelijk en men moet steeds trachten door flinke, krachtige, maar niettemin goed geplaatste worpen, het veld te zuiveren. Daarentegen spele het aanvalvak veel en zoolang samen, tot er een geschikte doelkans ontstaat. In zeer vele gevallen komt het voor dat wel de spelers uit een veld goed samenspel leveren, doch dat het zeer veel te wenschen overlaat bij de spelers uit de verschillende vakken onderling. Meestal gaat de bal met een worp via het midden, vak door naar het aanvalsvak. Dit is verkeerd, want zoolang men den bal heeft, is men er zeker van; bij een verren hoogen worp heeft elk der beide partijen 50 kans hem te vangen. Voorts moeten in een twaalftal de dames even zeer in 't samenspel betrokken worden als de hee- ren, en den heeren zij aanbevolen niet alleen in geval van nood on hun partijgenoote te spelen. Worden de beide heeren in een vak goed verde digd, dan is het ook nuttig, dat de dames, die mogelijk in gunstiger conditie verkeeren, onafhan kelijk van de twee heeren den bal kunnen op brengen. Dames Gymnastiekvereeniging Gratia. Begunstigd door fraai zomerweder hadden op Zondag 20 Juni te Haarlem de gymnastiekwed- strijden voor adspiranten van de vereenigingen aangesloten bij de K. T. K. plaats. Van Gratia waren reeds vroeg in den morgen 43 meisjes uit Velseroord vertrokken, om de eer van hunne vereeniging te verdedigen. En even als hunne oudere zusters van de hoofdafdeeling, hebben zij zich ook kranig van deze taak gekwe ten. Van de 43 meisjes wisten 39 een diploma te behalen. Aangezien ongeveer 300 adspiranten aan de vaardigheidsproeven voor meisjes deelnamen, kon den de volledige uitslagen nog niet bekend zijn, zoodat wij deze z. n. later hopen te publiceeren. De namen der geslaagden voor een diploma zijn: jongste meisjes: A. Visser, N. Glas, A. de Wit, Sj. Moojen, C. v. Pel, A. Gerrits, D. Kelder, N. Jansen, B. Wringer, P. v. d. Brink, N. Looyen, G. Wringer, J. Otto, J. de Bruin, D. Kraak, J. v. Leeuwen, A. v. Pel, N. Mijsen, M. Zwanenburg, C. v. Nieuwkoop, F. de Wit, D. Bos, A. Zeilmaker, H. de Bruin. Oudste meisjes: A. Looyen, G. Dekker, L. de Wit, A. v. d. Vlerk, L. Dykstra, E. Wisman, M. Besse, M. Bos, B. Ebbeling, L. Saala, N. v. d. Kolk, W. Moojen, A. Reitsma, M. Bierenbroodspot, M. Zandbergen. Naast de Dftmesvereeniging Gratia is nu ook opgericht de Mannen.Gymnastiekvereeniging Plato", waarvan de jongens reeds een 40-tal zijn aangesloten waarschijnlijk een ander jaar ook mede kunnen optrekken. Evenwel nog meer volwassenen moeten zich aansluiten.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1