ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Koogovensteee Hoofdhuid go. 67 Zaterdag 26 Juni 1926 Verschijnt Woensdags Zaterdags Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Butzer, Hoogovens IJmniden. lie Jaargang IJMUIDER COURANT JuJinementsprijs: t 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen- tforden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, lertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, [orden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Poensdagnummer. V, rtentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- j j] 4,—, 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Ntf Adrertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG fot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad «itiluitend gerechtigd het Adyertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN-' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeclingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. HINDERWET. jurgemeester en Wethouders der 'Pi jieente Velsen, brengen ter openbare nis, dat ter Gemeente-secretarie ter ige ligt tie verzoeken met bijlagen Berghuis, timmerman te Wijker- om vergunning tot het oprichten p een timmerwerkplaats, alwaar ge- laatst worden twee electromotoren resp. 3 en U/s U.K., in het perceel pastraal bekend gemeente Velsen, «tie C, No. 623, plaatselijk bekend i L, Wijkerstraatweg no. 32; a, J H. Elzinga en H. Visser, resp. te 0! eeuwarden en IJmuiden, om vergun- Tjjg tot het oprichten van een visch- "Teelfabriek, waarin o.a. gebezigd zul- Hn worden twee electromotoren van TP.K. en twee stoomketels, in het per- [1 kadastraal bekend gemeente Vel- j n afdeeling IJmuiden, Sectie L, I 1.913, plaatselijk bekend wijk C, Log- Btraat no. 46. Op Maandag, den 5 Juli 1926, des lormiddags te elf uren, zal ten Ge- eentehuize gelegenheid bestaan om tzvaren tegen deze verzoeken in te irengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Velsen, den 21 Juni 1926. lurgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, I. KOSTELIJK. RIJKENS. KENNISGEVING. Ter kennis van belanghebbenden rordt gebracht, dat de vergadering der Schoonheidscommissie zal worden ge- louden op Donderdag 1 Juli 1926, ties mm. 9.30 uur, ten kantore van het bedrijf Openbare Werken te Velsen. Tijdens deze vergadering zullen be langhebbenden van 11 tot 11.30 uur in de gelegenheid worden gesteld de com missie te spreken. Schetsontwerpen, die zij aan het oordeel der commissie wen- schen te onderwerpen, worden uiterlijk tot Dinsdag 29 Juni, 's middags 12 uur hij den secretaris ingewacht, - Velsen, 26 Juni 1926. De secretaris der commissie, J. ARENDS. VAN DEN WACHTTOREN. Alcohol ei3 benzine. Alcohol en benzine zijn heiden ge aarlijke vloeistoffen; men moet er oorzichtig mee omgaan. Beiden kun nen licht brand veroorzaken. Inboor "j ingen noemen terecht den sterken 1C drank \uurwater. Hij schroeit niet al- 0i leen de kelen en magen, maar veel ge zondheid, verstand, goedheid en geluk worden erdoor verteerd. En menige j garage is al afgebrand, omdat een aj chauffeur met een brandende sigaret j111 den mond roekeloos met de benzine Jm&ing. Maar alcohol en benzine zijn Leiden K>k nuttig. In de scheikunde en indu- I rptoewijst de alcohol vele diensten. De neeste huisvrouwen hebben een spiri- usliohtje onder de thee- en koffiepot, zonder benzine zou de geweldige j! Itwi'kk-eiïng van het moderne verkeer jjl 'iet mogelijk zijn geweest, j; Maar alcohol en benzine moeten i y cheiden blijven. De man, die benzine jj Bebruikt, moet den alcohol laten staan. s een eisch, aan den koetsier gesteld, as men vroeger wel in advertenties: T'j van sterken drank. Van den auto- jj Jetsier wordt geëischt, dat hij vrij zal jjn van allen alcohol. Dat een dronken j, «auffeur een groot gevaar op den weg s.' begrijpt iedereen. Maai* wat zou nu •en borrel, één pot bier voor kwaad 'een? Door het Congres te Utrecht, ge- l'jd aan Alcoholbestrijding en Snelver keer, is echter zeer beslist de eisch ge steld, 0 dat de man aan het stuurrad geen druppel alcohol zal gebruiken. Want de kleinste dosis alcohol tast al eenigszins de zekerheid en vastheid van waarnemen aan. De heeren de Quay en v. d. Spek hebben op het Con gres gesproken over de bedrijfszeker heid" van den chauffeur onder den in vloed van alcohol. Men heeft een aan tal proeven genomen, om die zekerheid vast te stellen. De oogscherpte werd beproefd, verder liet juist schatten van den afsand, de handigheid en opmerk zaamheid, de vaardigheid, om op ver schillende dingen tegelijk zijn aan dacht te vestigen. Deze proeven zijn vaak zeer vernuftig bedacht. Om een voorbeeld te noemen. Met tusschenpoo- zen verschijnen op een bord drie ver schillend gekleurde lichtjes. Bij het rooide licht moet eeri sleutel aan den rechterkant neergedrukt worden, bij het groene licht een aan den linker kant; bij het witte licht moet niets ge daan worden. Dit alles moet zoo snel en juist mogelijk gedaan worden. Men stelt jdaaraaar het vaardig en vlot ge hoorzamen aan seinen en wenken \ast. Men heeft de verschillende proeven genomen hij eenige personen, die geen alcohol hadden gebruikt en daarna bij dezelfden na gebruik van zekeren do sis ervan. Het bleek, dat de alcohol op al de eigenschappen, voor den chauf feur van groot gewicht, nadeelig werk te. Zijn bedrijfszekerheid was achter uitgegaan en wel ongeveer 10%, niet weinig dus. Het moest vanzelf spreken, dat nu voortaan alle chauffeurs absoluut al coholvrij zijn, de kleinste verzwakking van hun waarnemingsvermogen kan mensc'henlevens kosten. De drinkge woonten, het aansteken en tracteei'en zijn echter heel sterk en 'het zal dus nog wel een heele poos duren, voordat er volledige scheiding komt tusschen al cohol en benzine en daarmee een niet gering aantal ongelukken voorkomen wordt, die nu nog geschieden. Verkeersongevallen in onze hoofdstad. Men went spoedig aan cijfers. We waren allen sterk onder den indruk van de eerste verliezencijfers van den oorlog: een honderd dooden bij de eer ste schermutselingen bracht menigeen tot machtelooze woede of tot wanhoop en angst. Latere opgaven van duizen den lazen we/daarentegen vrij onbewo- Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aan neemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven gen. Wanneer we êen twintig jaar geleden in een week tijds in ons landje tien ernstige verkeersongevallen hadden gehad, zouden we dit verschrikkelijk gevonden hebben en hemel en aarde bewogen hebben, om zoo iets te voor komen. Thans gebeuren er geregeld meer dan tien ernstige oogvallen op den weg en we vinden het vrij .gewoon Volgens de gegevens van het Amster- damsche Gemeentel. Bureau van Sta tistiek zijn er in het eerste kwartaal van dit jaar alleen in onze hoofdstad 1081 verkeersongevallen geweest; daarbij verloren er 12 het leven en werden er 73 ernstig vewond. Het totaal ernstige ongevallen nam met 44 toe. Trams, fiets, handkar en andere voertuigen waren er schuld aan, maar bijna de helft der voertuigen erbij betrokken, waren auto's en motorrijwielen. Waarschijnlijk heeft de sneeuwval in Jan. er schuld aan, dat het aantal ongevallen zoo groot is. Gladde wegen zijn gevaarlijke wegen. Ruim de helft der ongevallen werd veroorzaakt door bestuurders van voertuigen; roekeloos heid, verkeerd uitwijken, niet den ver- eischten voorrang geven hadden vaak zulke ernstige gevolgen. Bij 7 der on gevallen hadden voetgangers door ver- keersfouten schuld; bij 4% speelsch- heid en onvoorzichtigheid van kinde in. Het zijn toch wel cijfers, om over te huiveren, althans over na te denken; in een kwartaal in een hoofdstad nietl minder dan 12 dooden en 73 ernstig ge wonden door verkeersongevallen. De afgod, de snelheid is wreed en eischt veel offers. We kunnen ons niet onttrekken aan den indruk, dat de justitie tegenover de schuldigen aan verkeersongevallen te zacht optreedt. Hardere straffen zou den een sterke prikkel tot voorzichtig heid zijn en eigenlijk moest men nie mand, die door klaarblijkelijken schuld aan roekeloosheid, ruwheid, dronken schap, onoplettendheid een ernstig on geluk heeft veroorzaakt, nooit weer achter het stuurrad toelaten. Men doet veel, om het verkeer te rege len, om de verkeerswetten in te pren ten, om den weg door vaak vernuftige maatregelen zoo veilig mogelijk te ma ken, maar de justitie zou er den sclvrik bij onvoorzichtige benzinerijders in kunnen brengen, door hen even zwaar te straffen als een machinist, door wiens schuld een trein verongelukt. De straf heeft ook tot doei de algemeene beveiliging en dat. doel kan hier alleen door strenge straffen bereikt worden. Een vlaggenkwesiie. De vlaggenkwestie in Duitschland heeft de positie van president Hinden burg bij velen aanzienlijk verzwakt en den rijkskanselier Luther gedwongen heen te gaan. Bovendien heeft ze de politieke hartstochten en vijandschap in Duitschland nog feller doen bran den. Volgens Art. III der Grondwet is zwart, rood, goud de kleur van de vlag der Duitsche republiek. Bij de re volutie in '18 verscheen in vele plaat sen de roode vlag en die scheen wel de vlag te zullen blijven. Ook daarom heeft men in de nieuwe Grondwet de nieuwe kleuren voorgeschreven. Deze vlag heeft de liefde van allen, die re- publikeinsgezind zijn, de oude vlag vaiï het keizerrijk zwart, wit en rood is daarentegen het symbool van het nationalisme en monarchisme gewor den. De Duitschers in don vreemde schijnen in meerderheid terugkeer van de oude orde van zaken te won- schen en zijn daarom gekant tegen de nieuwe vlag. Maar de republikeinsche vlag moet wapperen van de gebouwen der consulaten en gezantschappen. Dat gaf moeilijkheden en wrijving en daarom besloot Hindenburg in Mei. dat op deze gebouwen beide vlaggen uitge stoken zullen worden. Dat besluit, door Luther geteekend, heeft in Duitsch land 'de poppen aan het dansen ge bracht. Men ziet in de beide vlagguï nu nog sterker zinnebeelden van de oude en nieuwe machten 'èn heeft de een nog meer lief en haat de ander nog er ger dan vroeger. Als er in tien dagen in Duitschland geen politieke onhandigheid is uitge haald, dan begaan op den elfden dag de politieke voormannen zeker een stommiteit, is eens gezegd. Het besluit van Hindenburg mag zeker zoo ge noemd worden. Het moest de verdeeld heid onder de natie wel grooter maken Een grappenmaker (misschien meen de de man het wel ernstig!) heeft voor gesteld, dat men voortaan een vlag zal gebruiken, waarvan de eene zijde zwart, rood. goud en de andere zwart wit, rood gekleurd is. Dan behoeft nie mand zich te. ergeren en hebben beide partijen hun zin. Zoo verwacht hij. Het is waarschijnlijk, dat dan geen der beide partijen tevreden zal zijn en ieder, vooral de hem vijandige kleuren zal zien. De fout is gemaakt en kan niet hersteld worden. De politieke on- eenigheid en haat zijn er niet. door ont staan maar wel zijn ze er nog feller door geworden en in Hindenburg ziet men nu niet meer den man, die bo ven -de partijen staat, maar den man, die de oude orde weer lierstellea wil. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. N.V. Industriëele Mij. SJHera". Aan het verslag van de Directie der N. V. In dustriëele Maatschappij „Hera" te IJmuiden, uit gebracht in de Jaarlijksche Algemeene Vergade ring van Aandeelhouders, gehouden op Woensdag 9 Juni 1926 in het American-Hotel te Amsterdam, ontleenen wij het volgende: De gang van zaken in ons bedrijf was in de eerste maanden des jaars verre van gunstig, In de eerste plaats duurde de in December 1924 uitgebroken staking in het visscherijbedrijf nog bijna de geheele maand Januari oort, zoodat de omzet van reparatiewerk in deze maand van weinig beteekenis was. Bovendien was, tengevolge der staking, de omzet van handelsgoederen ook geringer. Verder deed zich weder het verschijnsel voor, dat omvangrijke reparatie-werkzaamheden zooveel mogelijk werden uitgesteld lol die maan den, in welke de visscherij de laatste jaren het minst Ioonend is gebleken. Het gevolg hiervan is eene opeenhooping van werk in hel midde.i des jaars, waardoor dikwijls met grootere ploegen en in overwerk gewerkt moet worden, met daar tegenover onvoldoende werk in de voorjaars- en wintermaanden. Het behoeft wel geen n.ider be toog, dat een dergelijke gang van zaken van ongunstigen invloed moet zijn op de bedrijfs_ resultaten. Wat den totaalomzet der fabrieksafdeeliag Bl treft, zoo was deze hooger dan die van het voorafgaande jaar, doch zoowel tengevolge van de hierboven genoemde omstandigheden als door de hevige concurrentie, stond de behaalde bruto winst niet in verhouding tot het hoogure omzet cijfer. Het resultaat onzer handelsafdeeli.ng was ook dit jaar weder onbevredigend. Doordat in de bestaande ongunstige omstandigheden in handel en industrie weinig verbetering kwam, bleef de afze;t onzer handelsartikelen nog zeer beperkt, terwijl door cfe nog steeds heerschende hevige concurrentie het behalen van een redelijk winst percentage veelal uilgesloten was. Hierdoor was ook dif jaar de behaalde bruto-winst weder on toereikend tot dekking van de kosten dezer afdeeling. De exploitatie onzer vier stoomtrawlers gaf zeer ongunstige resultaten. In het begin des jaars waren de vischprijzen hoog, de vangsten daaren tegen zeer schraal. Door grooten aanvoer van versche Zuiderzeeharing begonnen echter de prij zen al spoedig te dalen; de toestand verd er niet beter op, toen later zeer belangrijke hoeveel heden visch uit de IJslandsche wateren ter markt kwamen. In de tweede helft des jaars werden de vangsten wel is waar ruimer, doch bleven de prijzen op een laag niveau. Verder werkten het feit, dat door den langen duur der in de maand December 1924 aangevangen staking in het vis scherijbedrijf eerst tegen het einde der maand Januari weder met de visscherij kon worden aan gevangen, alsmede de verhoogde exploitatie, kosten door drukkender arbeidsvoorwaarden en stijging van de prijzen der visscherij-benoodigd- heden, in niet geringe mate tot de slecnte uit komsten der exploitatie mede. In 't bedrijf der Droogdokken in 'l Oosterdok te Amsterdam was 'n liente verbetering te bespeu ren, evenwel niet van zoodanigen aard, dat 't be drijf daardoor winstgevend werd. Evenwel gaf de exploitatie een aanmerkelijk lager nadeelig saldo dan in het voorafgaande jaar. De slechte gang van zaken in het scheepvaartbedrijf, zoowel als de zware concurrentie op het gebied van repa raties, veroorzaakten echter nog een aanm* rke- lijk verlies. In den loop van het jaar gaf onze bankinstelling ons te kennen, dat zij het ons verleende crcdiet ten bedrage van ca. f 500.000.niet langer wenschte te bestendigen en derhalve met klem op aflossing daarvan moest aandringen. Na veler lei onderhandelingen mochten wij er ten slotte in slagen, de aan onze bankinstelling verschul digde som tijdelijk van particuliere zijde ter leen te verkrijgen op dezelfde onderpanden, welke tol zekerheid van 't bankcrediet hadden gestrekt. Doordat echter dit crediet van tijdelijken aard is, rustte op ons de verplichting, zoo spoedig mo gelijk middelen te beramen om tot aflossing te kunnen komen, waarin wij evenwel tot nog toe slechts ten deele zijn geslaagd. Reeds meermalen had het bij ons een punt van overweging uitgemaakt, of het niet raadzaam zou zijn, tot verkoop van onze vier stoomtrawlers over te gaan met het oog op het aan de explo;- tatie daarvan verbonden risico. Toen wij dan ook tegen het einde des jaars op de vier schepen te zamen een voor den tegenwoordigen tijd gun stig bod kregen, hebben wij gemeend van deze gelegenheid gebruik te moeten maken en zijn wij derhalve in overleg en met goedkeuring van den Raad van Commissarissen tot den verkoop over- gegaan. Zooals te verwachten was, is door uezen ver- PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen QOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord. koop een aanzienlijk verlies tot uitdrukking ge komen, hetwelk met andere op het hoofd „Be langen bij andere vennootschappen" geleden ver liezen en onder aftrek van het daarvoor indertijd gereserveerde en op de rekening „Besteimnings- reserves" opgenomen bedrag totaal de som van f 728.827.— beloopt. Zoowel op de fabrieks- als op de handelsgoede ren- heeft een belangrijke afschrijving plaats ge had, tengevolge van de daling der prijzen van verschillende artikelen. Evenals in vorige jaren werden de dochter maatschappijen gedebiteerd voor rente over de door haar in rekening-courant verschuldigde gel den. Door de gevolgde methode sluit de Exploi tatie-rekening over 1925 met een voordeelig saldo van f 47.433.84. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat de verliessaldi van eenige dochtermaatschappijen over dit jaar, welke in het hiervoor genoemde verlies op het hoofd „Belangen bij andere ven nootschappen'' zijn opgenomen, zonder toepas sing van de gebruikelijke afschrijvingen te zamen f 67.243.22 bedroegen, zoodat het exploitatie verlies der Hera-groep over 1925 met inbegrip van de gewone afschrijvingen op Vaste Goederen enz., ten bedrage van f 8565.79, ten slotte f 28.375.17 bedroeg. Belangen bij andere Vennootschappen. Dit hoofd omvat thans nog: de deelname in het kapitaal der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens erf Staalfabrieken, de aandeelen en rekening-courant-saldi der N. V. de Droogdokken in het Oosterdok en de N. V. Electrische Metaalbewerking Hera I, de nog te verrekenen saldi der visscherij-maatsctvippijen, ons aandeelenbezit in de N.V. de Haarlemsche Ijzergieterij te Haarlem, benevens een eerste hypotheek ten laste der laatstgenoemde Vennoot schap. Op dit hoofd hebben afschrijvingen ad f728.827 plaats gehad. De omzetten der afdeelingen Fabriek en Handel bedroegen in 1925 in totaal f 917.416.15 Het nadeelig saldo der winst- en verliesrekening over 1925 bedr. f 759.172.83 Het verlies per 31 Dec. 1924 bedr. f 690.108.28 zoodat de Balans per 31 Dec. 1925 een verlies van f 1.449,281.11 aanwijst. Dit verlies, ontstaan door de op de hoog conjunctuur van voor eenige jare» plotseling ge volgde scherpe waardedalingen, welke tcven9 gepaard gingen met een slechten gang van za ken en ruim 70 van het kapitaal onzer Ven nootschap bedragend, maakt ingrijpende maat regelen dringend noodzakelijk. Onder de tegenwoordige omstandigheden ia ten opzichte van den verderen gang van zaken weinig met zekerheid te zeggen. Daar het onze ker is of het bedrijf dermate Ioonend zal zijn tc maken, dat regelmatige betaling van rente en aflossing op de geleende kapitalen zal kunnen plaats vinden, zal het verkrijgen van nieuw ka pitaal bij reorganisatie van het oude aandcelen- kapitaal vrijwel als uitgesloten moeten worden beschouwd en achten wij eene verdere voortzet ting der zaken der vennootschap niet in het be lang der aandeelhouders. Na rijpe overweging moeten wij derhalve aan de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders adviseeren tot liquidatie der Vennootschap te besluiten.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1