ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Zaterdag 3 Juli 1926 JÏO. 69 11e Jaargang IJMUIDER COURANT u^ementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen- -orden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, lertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, jrden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend fdentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- 4 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. erten'tiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en ?!f«i/-tc t0t 4 uur n.m. jolaatsen van advertentiën van.Buiten de gemeente VELSEN in dit blad Uisluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. VefschHut Woensdags Zaterdags Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tol en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets, Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenlies uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 lot en met 5 regels f 0,75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties adres bureau van dit blad" 10 ets. extra, voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- brengen ter openbare kennis dat ter Ge- ü'ntesecretarie ter inzage ligt een verzoek met [jgefl van: f fe°American Petroleum Company te 's-Graven- om vergunning tot het oprichten van e'rgrondsche benzinebewaarplaats met hoven- Indsche aftapinrichting, in het perceel kada- ral bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmui- Sectie M, No. 3676, plaatselijk bekend Naereboutstraat no. 4. Dinsdag, den 13 Juli 1926, des voormiddags elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid ,.|aan om bezwaren tegen dit verzoek in te en deze mondeling en schriftelijk toe te Velsen, den 29 Juni 1926, Burg'emeester en wethouders voornoemd, e secretaris, de burgemeester, kostelijk. RIJKENS. lereiening van het uitbreidingsplan voor de gemeente Velsen» Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen enft ter openbare kennis', dat, in uitvoerige sarlen uitgewerkt, op .de gemeentesecretarie (4e Heeling) voor een ieder ter inzage is nederge- gd, plan II tot herziening van het plan van uit reiking voor de gemeente Velsen, zooals dat is uedgekeurd door Gedeputeerde Staten dezer rovincie, bij hun besluit van 9 Juni 1926, no. 130, Velsen, 29 Juni 1926, Hel hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Krishnamurü. In het geestelijk leven heerscht ook Indische denkers en dichters ju thans bij ons, Westerlingen zeer in ek. Indische sprekers met koolzwart Sar, bruine gelaatskleur, een wijd osterscli gewaad hebben zeker suc- es. Eens kwamen wijzen uit het Oos- en, om te aanbidden, thans worden zij aanbeden. Er is een godsdienstige vereeniging, die de Ster uit het Oosten heet en de ioiiist van een nieuwen wereldleeraar envacht. Hij is nu gekomen in den ersoon van een voornamen Ooster- iien jongeman, den Hindoe Rrishna- urfci. Annie Besant heeft hem to ereldleeraar uitgeroepen en hij maakt ans een rondreis door Europa en is n plan, daarna Amerika te bezoeken. Parijs trok hij een stampvolle zaal, ei e zich onderscheidde door veel goud juweelen, schitterende, uniformen di i decolleté. Een publiek, ciat den ver- ivene kwam aanhooren, niet dors ten- naar gerechtigheid maar naar sen- tie. Ze werden teleurgesteld. Een man, een prettige verschijning, ip toropeesch gekleed, die heel eenvoudig eel gewone dingen zei en blijkbaar ven blij was als zijn hoorders, toen hij iet podium kon^ verlaten. Hij sprak uit- tkend Fransch en wekte het publiek iederen dag een korten tijd aan "Mtelijke dingen te wijden. Het aard- e leven noemde hij een klein deel eeuwige ontwikkeling der ziel. Hij ong aan op lichamelijke reinheid, Me en barmhartigheid en de eenheid au alle godsdiensten. Zelf heeft hij 'oit alcohol gebruikt, gerookt of eesch gegeten. Hij hecht groote waar aan het vasten, waardoor de hel- irheid van denken bevorderd wordt, ij vindt het zelf niets prettig, dat men hem den nieuwen Wereldleeraar et en wenscht niets liever dan een woon mensch te zijn. Volgens zijn ïgers is hij dat ook, maar de Ver- !^ue, de Messias, de Goddelijke daalt in hem neer en spreekt dan door !d. Hij is eerder in Europa geweest bewoog zich toen in de hooge we-' ft'eld en deed veel aan theepartijen, bissen en dansen. Er is dan ook bij a deel der volgelingen v an Annie Be rt verzet gekomen tegen het uitroe- •eu van dezen jongen man tot den Ver- evene. Men noemt hem wei spottend Tennis-Messias. De eerste, de beste is hij zeker niet. Op twaalfjarigen leeftijd schreef hij reeds een boekje, dat zeer bekend is geworden: Aan de Voeten des Meesters. Daarin dringt hij in eenvoudige taal aan op een hoogcr, meer geestelijk le ven. Hij zegt zelf van dit werkje: Het zijn niet mijn woorden, maar de woor den des Meesters, die mij onderwees. Zonder Hem zou ik niets kunnen doen, maar door Zijn hulp heb ik mijn voet op het Pad (het ware leven) gezet. Deze jonge mart zou liefst stil en on opgemerkt leven en acht het geen voorrecht, dat velen in hem de ver schijning van den Grooten Leeraar zi<m. Hij is nu wel gedwongen, tegen zijn aard in, veel in het openhaar te ver schijnen en te psreken. In zijn boekje geeft hij dezen wijzen raad over bet spreken. Gij moet op uw hoede zijn tegen kleine begeerten, die veel voor komen. Gij moet niet wenschen, wijs te schijnen en u te laten hooren. Het is goed, weinig te spreken. Beter nog, om niets te zeggen, tenzij gij zeker zijt, dat wat gij gaat zeggen, wa^r is, vriende lijk en nuttig. Denk er ernstig over na, voor dat gij gaat spreken, of uw vvoord deze drie eigenschappen heeft. Zoo niet, zwijg dan! Al zien we in 'dezen Hindoe niet den grooten Wereldleeraar, uit be vinden voor hen, die zich in hun func tie geheel ingewerkt en ingeleefd heb ben, maar het spreekwoord: Nieuwe bezems vegen schoon, blijkt dikwijls bij bestuursverandering juist te zijn. Op den duur zal er in de samenstelling van den Baad wel verandering komen. Er zijn meer ontevreden staten en 'moei lijkheden zullen zich bij de bestaande regeling zeker weer voordoen. Het besmettingsgevaar. Op het G e zo üdheids congres, de vori ge week gehouden,: is ook gesproken over het gevaar van besmetting duor lijders aan tuberculose, werkzaam in verschillende beroepen. Men dacht; hierbij aan onderwijzers, dienstmeisjes en anderen, die met kinderen omgaan. Door Dr. Eykel en Dr. Ileinsius van den Berg was in prae-adviezen dit gevaar heel groot en ernstig genoemd. Op het Congres kwamen andere deskundigen daar tegen op. Een waarschuwde, dat de strijd tegen de tuberculose geen strijd tegen de tuberculeuzdn mag wor den. Ook de bekende Amsterdamschc Dr. Heyermans keurde het af, dat het besmettingsgevaar vaak zoo sterk overdreven werd. Hij ziet vooral heil in sociaal-hygienische maatregelen, die ze woorden blijkt wel, dat hij een leer-dus de maatschappelijke toestanden aar is, van wien we nog wel een en an-j geschikter maken voor het behoud van der kunnen leeren. Hoeveel wordt im- leven- en gezondheid. Ook hier bleken ners door allen en dagelijks gespro- de deskundigen het* niet eens te zijn. ken, dat met deze wijsheid van hetImmers de Rotterdamsche Dr. Sanders woord in strijd is. 'achtte besmetting met tuberbacillen De Volkenbond voor Europa of de wereld. In den Raad van den Volkenbond, een soort hoofdbestuur, zijn voor de groote mogendheden vaste zetels en verder-zetels, die wisselen. Brazilië had zulk een wisselenden zetel en liep dus kans, eens geen plaatsje in den Raad te hebben. Duitschland daarentegen krijgt bij het toetreden tot den Volken bond zeker een vasten zetel. Daarover is reeds in Maart groote oneenigheid ontstaan. Spanje eischte aanvankelijk ook een vasten zetel op. Brazilië heeft dien eisch volgehouden en is nu uit den Volkenbond getreden, om-dat het zijn zin niet kan krijgen. Het is een zwakheid in de positie van den Bond, dat op de staten geen ver plichting rust, om ertoe te treden. Grootmachten als Rusland en Amerika staan er nog altijd buiten en denken nog niet aan aansluiting. Erger nog is het, dat een lid, als het hem niet naar den zin gaat, uit den Bond kan treden. Gelukkig kan de Volkenbond tegen een stootje. Het is al door heel wat moei lijkheden heengekomen. En het is al heel onwaarschijnlijk, dat de Bond weer zou verdwijnen of tot een ij-del praatcollege zou ineenschrompelen. Maar het heengaan van Brazilië is toch een harde klap voor den Bond. Er zijn heel wat leelijke woorden over geval len aan het adres van Brazilië en (och kunnen we Brazilië niet geheel ongelijk geven, althans ons best in zijn stand punt indenken. Er is geen reden, om groote woorden te spreken over de on betrouwbaarheid der Zuid-Amerikaan- sche republieken. Wat toch is het ge val? De Volkenbond wil een Wereldbond zijn en is toch eingenlijk een Europec- sche hond, waarbij vooral Engeland, Frankrij k en Italië de lakens uit deel en. Brazilië is geen rijkje; ceii blik op de kaart kan ons wel anders leeren. Door het een vasten zetel te geven zou de Bond meer heel de wereld vertegen woordigd hebben, zou de macht ook over de andere werelddeelen rechtvaar van het vee door de melk van weinig of geen beteekenis. Hij ziet in de melk 'geen gevaarlijke besmettingsbron voor tuberculose. Bij de besprekingen bleken de hoeren echter niet zoo ver van elkaar te staan, als eerst wel bleek. Zoo acht Dr. San ders het wel noodzakelijk, dat de melk gekookt wordt. En Dr. Heyermans wil tuberculeuze onderwijzers ook uit de klas weren. De andere heeren erken den daarentegen ook de groote waarde der sociaal-hygienisc'he maatregelen, maar wezen er op, dat vooral voor het kind de besmetting het grootste gevaar is. Beide partijen hadden aanvankelijk wat overdreven, maar het sloi was, dat de tegenstelling vrijwel verdween. Zon der in dwazen' bacillenvrees te verval len, is het verstandig vooral kinderen tegen besmetting te behoeden. Maar men maakt dit gevaar al kleiner door te zorgen voor goede volkshuisvesting, zindelijke behandeling van het voedsel enz. enz. Ook in den strijd tegen de tu berculose zijn ei- verschillende wapens, die met elkaar den vijand moeten ver slaan, althans steeds verder terugdrin gen. Nieuwe woningen. Van een gezin, -dat een nieuwe wo ning van een Bouwvereeniging betrok, waar het bijna twee maal meer huur moest betalen dan in de vroegere, slechte en kleine woning, hoorden we eens zeggen, dat zij nu tweemaal zoo veel huur betaalden en toch goedkoo- per woonden dan vroeger. In de oude woning had het voortdurend te kam pen met ziekte der kinderen en nu reeds in het eerste jaar in de nieuwe woning had het geen doktersrekening te betalen gehad. Het eind uer reke ning was voordeel en veel meer geluk, geen zorg en angst, omdat er ziekte was. De waarde van een goede woning is veel grooter, dan wij wel meenen en ook onder cijfers kunnen brengen. Iederen dag krijgt men even een be- hagelijk gevoel, als men in een ruime, lichte, nette kamer met de zijnon zit. diger verdeeld zijn. De fout schuilt injDe algemeene geest wordt erdoor wi de verdeeling van vasce en wisselende 1 1"'™"v',,uni,n "v zetels. Zoo iets kent geen enkele andere vereeniging. Ieder bestuur wordt door de leden gekozen en er is zelfs veel te zeggen voor de bepaling, dat aftreden- beterd afgezien nog van hygiënische en zedelijke voordeelen. In onze hoofdstad bestaat thans geen woningnood meer. Het aantal in- woningen, twee of meer gezinnen in wijls persoonlijk lastig vallen om een woning; -nu komt dit niet meer voor. Maar het aantal slechte woningen is in Amsterdam nog zeer groot. Volge ns den heer de Miranda zijn ei' nog niet minder dan 1200 kelderwoningen; in het geheel nog 12000 a 13000 krotwo ningen. In een straat als de joden Houttuinen moet elke woning afgebro ken worden. Mot steun van het rijk, aanvankelijk is ongeveer 5 millioen toegezegd, gaat deze wethouder nu de krotten oprui men en nieuwe, goéde woningen bou wen. Hij begint met 1500. Juist de slechistbehuisde gezinnen zijn meest groote gezinnen. Er komen in 400 dei' nieuwe woningen vier slaapkamers; in 600 drie. De woningen zullen f 3200 kosten. De huur bedraagt f 4.50; voor de armste, gezinnen f 2.50. Voor een roote stad zijn deze huren niet hoog. Er worden ook woningen gebouwd voor oude mensch en. Die kunnen dan dicht bij hun kinderep blijven en be hoeven niet in een gesticht te word -n opgenomen. Het is voor hen veel pret tiger en v oor de stad goedkooper. Het is een gröotsch plan, waaraan wethouder de Miranda wil beginnen. ITet zal ook de stad veel geld kosten. Maar afgezien van liet groote belang voor de bewoners is er ook voor de stad voordeel in gelegen. Men maakt iemand nog niet een ander mensch, door 'hem uit een krot in een hehoorlij ko woning over te brengen. Maar op den duur zal daarvan een goede in vloed uitgaan. Bovenal zal.de volks gezondheid er niet weinig door gebaat worden. Zeker zullen de uitgaven voor armenzorg en gezondheidsdienst ver minderen, als allo krotbewoners goed gehuisvest worden. S. S. en H. S. M. liet verslag over '25 der béide Spoor wegmaatschappijen is vrij gunstig. Ba ten en lasten zijn ongeveer met elkaar in evenwicht. Maar vliegtuig en auto vooral zijn concurrenten, die aan den trein veel schade doen. De opbrengst uit het reizigersvervoer ging in '25 met f 1.747.786 terug; geen kleinigheid voorwaar! De exploitatiekosten toedroe gen f 121.154.665; ruim 7% millioen minder dan in '24: een gevolg van ver dere vermindering van personeel, min der gebruik en lagcren prijs der brand stoffen. De brutoopbi'cngsten warei f 162.667.929. De totale opbrengst van het reizigersverkeer was f 79.223.000, De opbrengst verminderdo alleen voor eerste en 'tweede klasse, de opbrengst der derde klasse nam een weinig toe. Met Juli krijgen we de lagere tarie ven. Aanvankelijk zal dit de heide maatschappijen zeker verlies -brengen, maar het reizigersverkeer zal erdoor toenemen en de spoor moet tegen de auto concurreeren. Men denkt hierbij gewoonlijk aan den autobus. Ook de particuilere - auto's echter maken de treinen leeg. Iloevele handelsreizigers hadden vroeger een abonnem .'nt en thans een Fordje of Citroen! de leden niet herkozen worden. Hel is j een woning, is sterk gedaald. Vroeger wel eens moeilijk plaatsvervangers te j kwam men wethouder de Miranda dik- Klachi van een kettinghond. (Ingezonden door de Afd. Velsen en Omstreken an de Nederl. Ver. tot Bescherming van Dieren,) And're honden mogen rennen, Vroolijk met hun meester gaan. Aan een ketting vastgeklonken, Slijt ik hier mijn droef bestaan. Hoort ge niet mijn klagend janken? Merkt ge niet mijn helsch geblaf? 't Is een aanklacht voor den wreedaard, Die mij aandeed kettingstraf. Menschen hebt toch medelijden, Gaat geen kettinghond voorbij, Maar begeeft U tot zijn meester, Roep hem ioe: „Uw hond moet vrij! Voorburg. ENNIk. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad le vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegevei. door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mcvrouv/ Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15. RIJKSPOSTSPAARBANK. Postkantoor IJinuiden. Aan het postkantoor IJmuiden en de daaronder i-essorteerende 3 hulppostkantoren werd geduren de de maand Juni 1926 ingelegd f 48.314.11, terug betaald f 54.927.22. Het laatste door dal kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 11543. POLITIERAPPORT. IJMUIDEN. Door .Mej. J, G. uit de Bloemstraa! werd aangifte gedaan, dat zij mishandeld was door Mej. Z., die bij haar in dienst was. Door de po litie wordt een onderzoek ingesteld. Woensdag reed de heer J. G. uit Groningen met een auto in de Oranjestraat, achter de auto kwamen eenige soldaten met een handwagen en een der soldaten op de wagen hield zich aan de auto vast. Op een zeker moment moest de auto plotseling sloppen, waardoor dc kar tegen de auto botste. De auto werd van achteren geheel ingedeukt. Woensdag ontstond een klein brandje bif den heer J. K. aan de WilhelminakaJe en wel in een kamer aan de straat. Aan de voorzijde van het huis was een schil der aan 't afbranden van verf bezig en vermoede lijk is de vlam door een opening in het raamko zijn gedrongen en zijn de gordijnen in brand ge raakt. De politie kwam met de koolzuurspuit, maar deze behoefde geen dienst te doen, daar het brandje door den schilder en eenige omstanders reeds was gebluscht. Mej. H. de Gr., het hoofd der lnsinger Be waarschool, deed aangifte dat jongens eenige rui ten van de school vernield hadden. Door de po litie wordt een onderzoek ingesteld. Door de politie werd aangehouden de va rensgezel E. S., die gesignaleerd stond in het Al gemeen Politieblad, daar hij nog f 6 boete of 6 dagen had te vereffenen. Daar de man geen geld had, is hij naar Haarlem overgebracht, Zaterdag is in de v. d. Pollstraat een groote, gele hond door een auto overreden en gedood. ITet dier droeg geen halsband en penning en is door de gemeentereiniging verwijderd en ler aar debe stel d. WIJKEROOG. Aan de Hoogovens is ten nadeele van den smelter M. W. alhier een fon kelnieuw rijwiel ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Door J. v. d. B. werd aangifte ge daan, dat hij door B. G. was mishan deld. Ook hiernaar stelt de politie een onderzoek in. Wegens het venten, zonder daartoe vergunning te hebben, werd bekeurd A. L. te Amsterdam, terwijl de wielrij der H. N. te IJmuiden werd bekeurd, wegens het zich laten voorttrekken door een auto. Door A. F. P. alhier werd aangif te gedaan dat hij. per rijwiel gaande op den Wijkerstraatweg, werd aangere den door een auto. Hij bekwam een paar blessuren aan een der armen, ter wijl het rijwiel onbeschadigd bleef. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Wegens het berijden van den Groo te Hout- of Koningsweg werden be keurd'de motorrijders P. M. te Uitgeest en C. B. S. te Amsterdam. .Wegens loopen op verboden grond wertjen bekeurd D. li. de P., YVde R. en S. v. d. D. te Beverwijk, L. Bt te Amster dam, M. K. te Wijk aan Zee cn Duin, K. G. te IJmuiden en A. A. II. alhier.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1