OFFICIEEL. Kiezerslijsten Kamer van Koophandel en Fabrieken, De Burgemeester van Velsen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een uittreksel uit elk der kiezerslijsten voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken ter se cretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd en dat een ieder bevoegd is tot en met 14 Juli a.s. bij de Kamer verbetering der vastgestelde lijsten te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voor komt, of verkeerd geplaatst is. Velsen, 30 Juni 1926. De burgemeester voornoemd, RIJK£NS. OPENBARE VERGADERING van den Gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 6 Juli 1926, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Interpellatie van den heer P. F. C. Roelse betreffende: ade vaststelling van een leerplan voor de scholen AI, All en D en b. het verstrekken van inlichtingen door ambtenaren aan raadsleden. 2. Als voren van den heer D. F. G. Schilling inzake de klasseficatie voor de heffing der Personeele belasting, in verband met de hoo- ge huurprijzen van woningen. 3. Toekenning van voorschotten, onder waar borg van tweede hypotheek, voor den bouw van arbeiderswoningen. 4. Verleenen van machtiging tot het in huur aanvaarden van een gedeelte zeestrand. 5. Vaststelling van een straatnaam. 6. Machtiging tot verhuring van woningen. 7. Verhooging van het reservefonds der waier- leiding, 8. Aangaan van een overeenkomst met het be stuur van het Kennemer Lyceum omtrent de toelating van leerlingen uit deze gemeente op die inrichting van onderwijs en wijziging der verordeningen op de heffing en invorde ring van retributiegeld. 9. Herziening der jaarwedden van de gymnas- tiekonderwijzers aan de openbare lagere scho len. 10. Aanvrage om vrijstelling-vaj de verplichting tot oprichting van een gymnaeium. 11. Prae-advies op een verzoek van de ouder commissie van school F om te besluiten tot den bouw van een u.l.o. school te Santpoort. 12. Aanbieding van drie lokalo., van de open bare lagere school G te Wijkeroog, als af. zonderlijk schoolgebouw, aan de vereeniging lot oprichting en instandhouding van sche len voor lager en meer uitgebreid lager on derwijs aldaar. 13. Prae-advies op een verzoek van den secre taris der commissie tot wering van school verzuim te Velseroord om verhooging zijner belooning. 14. Beschikbaarstelling van een extra-bedrag per openbare lagere school voor onderwijs doeleinden. 15. Prae-advies op een adres van G. Eikelen boom om eene toelage ten behoeve van de uitgave van een adresboek. 16. Wijziging der verordening, houdende eiscfaen, Waaraan een lokaliteit moet voldoen om voor „Vergunning of „Verlof" in aanmerking te komen. 17. Idem der verordening, houdende opdracht tot benoeming van sommige gemeente-ambtena- ren. 18. Wijziging der verordening op de commissie van advies voor de werkloosheidsverzeke ring. 19. Benoeming van: a. een hoofdopzichter bij het bouw- en wo ningtoezicht; b. vier leden der commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering. c. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs (vacature Osendarp). Ter benoeming worden aanbevolen: 1. F. J. M, Pinxter, Kanaalstraat 244, IJmui- den. 2, G. A, Verkade, Kennemerlaan 29, IJmui. den. geldt, terwijl de fabrieksarbeiders bet bedrijf beschouwden als bestaan uit in hoofdzaak ongeschoolden arbeid. Over deze kwestie is veel geschreven en geconfereerd tusschen de beide hoofdbesturen. Tenslotte werd door de moderne organisaties de bemiddeling van het N. V. V. ingeroepen. Door de uitspraak van bet N. V. V. zal het nu de metaalbewerkersbond zijn, die voor de organisatie heeft te zorgen. Hl. Dbl. De directie der Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken, te IJmuiden, richtte tot Ged. Staten bet verzoek, om vergunning tot het leveren van electrischen stroom tot een ver mogen van pl.m. 2200 K.W. aan de Vereenigde Koninklijke Papierfabrie ken der firma Van Gelder Zonen al daar. Ged. Staten hebben de vergun ning verleend, omdat de belangen der doelmatige stroomlevering in de ge- heele provincie door haar niet worden geschaad. Nutsspaarbank „IJmuiden". Gedurende de maand Juni 1926 werd ingelegd: a. te IJmuiden f 16.190,59 b. te Velseroord f 3.810.0S *1 20.000.67 Terugbetaald werd: a, te IJmuiden f 4,421.73 b. te .Velseroord f 408.50 f 4.830.23 Meer ingelegd dan terugbetaald f 15.170.44 Op 1 Juni 1926 bedroeg het tegoed der inleggers f 231,836.24 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. In den nationalen tooneelwedstrijd, welke de Kon, Letterlievende vereeniging „J. J. Cremer," ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan, gedu rende het seizoen 1926—1927 zal houden, dingen de navolgende tooneelvereenigingen mee: 1. Tooneelvereeniging „Nieuw Jan van Beers", Amsterdam, met „Zaken zijn zaken", tooneelspel in 3 bedr, door Octave Mirbeau, vertaald door A. G. Blomert. 2. Vereeniging ^„Vrije Werkkring", Amsterdam, met „Fiat Justia tooneelspel in 4 bedr, door Carl Schüler, vertaald door M. C. Hofman. 3. Tooneel- en Letterl, Vereeniging „Varia", Vlaardingen, met „De Grond", tooneelspel in 3 bedr. door Geert Teis Pzn. 4. Vereeniging van Spoorwegambtenaren, Utrecht, met „Freuleken komedie in 3 bedr. door Herman Roelvink, 5. Rederijkerskamer „Inter Amicos", Dord recht, met „De Motor", tooneelspel in 3 bedr. door J. van Randwijk. 6. Tooneelvereeniging „Varia", IJmuiden, met „Sonna Indisch tooneelspel in 3 bedr. door Jan Fabricus. De Jury bestaat uit de heeren: 1. L. B. J. Moor, oud-tooneelspeler, te Am sterdam. 2. C. C, M. van Hees, directeur van den Stadsschouwburg, te Haarlem. 3. G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum, te Haarlem. 4. Frits van Dommelen, Regisseur te 's-Gra- venhage. 5. H. Bakker, Bestuurs. en werkend lid van „J. J. Cremer". Zooals reeds door ons is mede gedeeld, bestond er bij de arbeiders organisaties verschil van meening over de vraag, waar en boe bet personeel der hoogovens zich moest organisee- ren. In hoofdzaak betrof dit de organi saties van metaalbewerkers en fa brieksarbeiders. De metaalbewerkers gronden hun aanspraken hierop, dat de bewerking van ijzer als boofdfactor Op 30 Juni 1926 alzoo f 247.006.68 Uitgegeven werden 22 nieuwe boekjes en inge leverd 4 boekjes. Het laatst uitgegeven boekje droeg hel num mer 760. VELSEN. Een jubileum. Op den 19en Juli a.s. hoopt de beer J. de Vries te Velsen, den dag tc berden ken waarop bij, zestig jaren geleden, werd aangesteld tot onbezoldigd rijks veldwachter en benoemd werd toi jachtopziener en jager bij den beer L. G. van Hoorn, de grootvader van zijn tcgenwoordigen patroon, den grond bezitter L. G. van Hoorn, wiens gron den zijn gelegen, bier in de gemeente, Velsen tusschen die van Jhr. Boreel van Hogelanden en die van den heer Cremer. De beer de Vries viert dien dag on getwijfeld een zeer zeldzaam jubileum. Hij is ongetwijfeld de oudste dienst doende politieman in de geheele omge ving en zeer waarschijnlijk de nestor van de geheele Nederl. politie. Hij stamt uit een familie van jachtopzie ners en vóór hem bekleedde zijn vader de zelfde functie als jager en jachtop ziener bij de familie van Hoorn. Hij zelf diende die familie onder vier generaties en zijn 5 broeders van wien bij de eenigst overgeblevene is, hebben allen op eervolle wijze een of ander po litieambt bekleed. Een hunner was de eerste veldwachter in de destijds pas drooggemaakte Haarlemmermeer en de anderen waren in dienst bij vel schillende aanzienlijke familiën in de omgeving, o.a. de familie Boreel, Bors- ki en v. Lennep. De oude hr. is nu drie en tachtig jaren oud en niettegenstaan de bij beweert dat de eerste jeugd er nu zoo zachtjes aan af begint te gaan, is hij nog kras en gezond en Kan men nog eiken dag zijn patriarchale verschij ning ontmoeten in Velserbee'k en om geving en verricht bij nog opgewekt zijnen dienst. De beer de Vries trad eerst op later en leeftijd in het huwelijk daar hij zijne bejaarde moeder onderhield en haar niet alleen wenschte te laten. Hij mocht zijn echtgenoote slechts veer tien jaren behouden en is nu weder even langen tijd weduwnaar,. Sedert dien tijd heeft bij zijn intrek genomen bij Jacob de Vries, de jacht opziener van Velserbeek, wonende in bet witte buisje nabij den ingang, een zoon van zijn broeder Eliza, dié jacht opziener was, eerst bij de ramilie Bors- ki, later bij de familie Heineken te Heiloo. Vanzelf sprekend is bet dat de beer de Vries, wiens organen allen nog uitstekend functioneeren, heel wat weet te vertellen van alle veranderin gen die gedurende die lange reeks van jaren in de gemeente Velsen plaats von den, toen bet Noordzeekanaal nog moest worden gegraven en IJmuiden als het ware nog .moest ontstaan. Prettig kan hij verhalen van zijn uit gestrekte dwaaltochten door duin en boscb, bij dag en bij nacht, bet geweer aan den schouder en de tascb op den rug. Vele roofvogels vielen ten prooi aan zijn nimmer falend schot en meer dere .prachtexemplaren prijken nog beden opgezet in de jachtkamers des aanzienlijken hier in de omgeving. Ook de artis is nog in het bezit van een reuzen arend, door den beer de Vries geschoten. Zijn vele avonturen in het jachtveld hier op te sommen zou on begonnen werk zijn. Ieder die met de werkzaamheden van een jachtopziener op de hoogte is, kent de gevaren, aan dit bedrijf verbonden. Even mag bier worden aangestipt boe door hem vele jaren geleden des nachts in het duin een strooper werd gevonden wiens dij been door een ongelukkig schot van zijn eigen kameraad was verbrijzeld en welk een moeite bet kostte den man naar zijne woning te Velseroord te transporteeren. De ambtspenning die de oude heer nu zestig jaren bij zich draagt is er nog een van bet ouderwetsche model en met de afmetingen van een niet te groot wagenwiel. Zij is meer versleten dan de oude beer zelf en vertoont nog enkel het nummer. Dooy zijn tegenwoordigen patroon, den heer L. G. van Hoorn, werd bij op zes en zestigjarigen leeftijd gepensioneerd, terwijl hem werd toegestaan, zijn dienst naar verkiezing te mogen blijven verrichten. Een woord van hulde aan het adres van den beer van Hoorn moge daarvoor hier een plaats vinden. Gezien bet feit dat de beer J. de Vries zich in zijn langdurigen loopbaan vele vrienden en kennissen maakte, twijfe len wij niet aan of velen zullen er prijs .op stellen, hem op den 19en Juli a.s. van hunne belangstelling te doen blij ken. Wij wenschen de beer de Vries toe dat dien dag voor hem een zeer genoe- gelijke moge zijn en dat het hem moge gegeven izijn dien dag nog meerdere malen, onder de meest gunstige om standigheden te kunnen herdenken. In de 28 Juni gehouden buitenge wone algemeene vergadering van aan deelhouders der Kon Ned. Papierfa briek Van Gelder Zonen werden de voorgestelde statutenwijziging ongewij zigd aangenomen. Tot commissarissen werden benoemd de heeren Dr. F. E. Posthuma en J. H. Smidt van Gelder, Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 26 Juni '26: 1 wagenmaker. 3 mandenmakers, 2 stokers, 1 chauffeur, 1 ketelmaker, 2 bankwerkers, 1 metaaldraaier, 4 siga renmakers, 2 kantoorbedienden, 31 los arbeiders. SANTPOORT. Zondag werd in den ochtenddienst de Geref. Kerk van Santpoort officieel als zoodanig geïnstitueerd en werden de de ambten ingesteld. Na een wordingsperiode van ongeveer drie jaar, waarin eerst Ds. G. B. Würth de grondslagen legde, waarop Ds. E-. L. Smelik voortbouwde en thans de heer V/. van Deth, theol. candidaat, de voltooiing kon helpen bewerkstelligen, bestaat er thans een Geref. Kerk van Santpoort; en nam ook een einde de opdracht, welke de classis Haarlem gaf aan de Geref. Kerk van Bloemendaal, om de institueering van Santpoort voor te bereiden. Zondagochtend dan besloot Ds. J. C. Erussaard namens de Geref. Kei k van Bloe mendaal deze werkzaamheden met een pre- dikatie over Zacharia 3:2. Na een schoone peroratie over dezen tekst, hield Ds. Srus- saard een korle toespraak iot de gemeente van Sanipc.ort in 't algemeen en tot de a.s. ambtsdragers in het bijzonder en me moreerde met dank aan God de 'werk zaamheden der voorgaande hulppredikers en ook den arbeid van den thans werk zaam zijnden candididaat. Met een opwek kend woord besloot spr. zijn preek, waarna hij overging tot het bevestigen der ambts dragers. Tot ouderling werden bevestigd de broe ders J. Bakker, W. v. Deth (theol candidaat) A. Markerink en J. Wielinga en tot diaken de broeders A. Dodder en A. Eykelenboom. Hierna werd nog het woord gevoerd door Ds. J. D. Boerkoel, van Velsen, ra mens de classis Haarlem. Het was voorj de Geref. Kerk van Santpoort een blijde dag. Kenn. Ed. Door den Rijks veld wacht te Wij keroog en te IJmuiden is procesver baal opgemaakt tegen een viertal ar beiders genaamd:' J. v. d. S., A. M. H., F. P. en C. S., werkzaam aan den sluis bouw bij de aannemers B. en V. Z., we gens het verstrekken van onjuiste me- dedeelingen aangaande werktijdrege ling, eveneens is door ben procesver baal opgemaakt tegen de aannemers, wegens bet arbeid doen verrichten, door deze arbeiders, na het einde van den daglijkschen werktijd. Kenn, GEMENGD NIEUWS. Visschersellende aan d© Noordzeekust. Een speciale verslaggever van de Telegraaf is naar Egmond aan Zee geweest en doet nu daar van het volgende verslag: In den stillen zomeravond ligt Egmond aan Zee te wachten op zonsondergang. Het is in 't dorpje vredig, slechts af en toe klepperen er klompen over de hobbelige straten, of hoort men 't schreeu wen van een troepje spelende kinderen. Hier en daar staan wat visschers, de handen in den zak, en geleund tegen hek of deurpost, bijeen. Het schijnt, alsof er alleen maar vrede en welvaart heerschl, alsof er geen armoe, geen zorgen be staan. En toch men heeft ons gewaarschuwd, geschreven dat er veel, heel veel ellende in dit kleine visschersdorp geleden wordt, dat het hóóg tijd is voor hulp. Óp die geruchten zijn wij afge gaan, om ons er van te overtuigen, of het werke lijk zoo erg is, en inderdaad: het duurt niet lang, of wij beginnen de werkelijkheid te zien, te be grijpen, dal hier in de benauwd-kleine visschers- huisjes veel geleden wordt.... Egmond aan Zee heeft een drieduizend inwoners, waarvan zeker tweeduizend leven moeten van de zee. Maar de vangst is tegenwoordig slecht, de zee wordt dood- gevischt, de besommingen, waarmee de booten thuiskomen, zijn laag, en menig reeder gooit een of meer van zijn trawlers „in den hoek d.w.z. hij legt ze op. omdat de vaart niet meer loont en dan begint voor den Egmonder visscher werk loosheid en ellende. Toch een zeeman is 'gehard, hij is aan zuur verdiend geld gewoon, kent het leven van den moeilijken kant. Hij ziet niet op legen een paar uur gaans langs het strand in den winternacht, om ginds schipbreukelingen van een wrak te ha len, en Egmonds burgemeester vertelt ons, hoe hij de kerels tot aan de borst in het ijskoude water heeft zien gaan om de reddingsboot af te duwen.... en daarna kilometers ver te loopen naar huis. Als de boot, bij nacht en ontij, in zee moet, en er wordt om „afdouwers" gevraagd dan véchten ze om een plaatsje! En ook hooren wij van een „schulper", die midden in den winter des nachts met zijn schelpkarretje strandwaarts trekt, om daar uren lang, staande in het water, schelpen te visschen. Neen, gemakkelijk verdient de visschers- bevolking haar levensonderhoud niet Tien tol twaalf dagen blijft een visschersschip uit, en er worden dus 2 a drie reizen per maand gemaakt. De meeste booten gaan naar de Noor- sche kusten. Daar wordt schelvisch, kabeljauw en 'eek gevangen, terwijl verder onder Helgoland jkustvisscherij wordt gedreven op schol en andere kleine visch. Thans begint zoo langzaam aan de haringtrek, die ongeveer duurt van „Pir.kstei drie" tot 1 October. De haringvisscherij kent een garantieloon voor de opvarenden van pl.m. f 10. per week, en wel wordt in de trawlvisscherij een garantieloon van pl.m, f 80.per maand betaald, maar wat moet daar niet af! De visscher betaalt zijn eigen levensonderhoud aan boord, al krijgt hij daarin een kleine tegemoetkoming van den reeder, die echter, als de vangst niet gelukkig is, de bemanning ontslaat, omdat ze geen „verstand op zee" heeft, zooals het heet. En voorts moet de visscher zorgen voor zijn kleeren: een paar baaien pakken kosten f 60.een paar zeelaarzen f 35. een oliejas die in twee maanden is opgeslo ten f 14.Doorgaans zijn de postwissels, die iedere reeder des Zaterdags aan de vrouwen van zijn personeel toezendt, dan ook mager, en het komt dikwijls voor, dat een gezin met vijf, zes, soms acht kinderen leven moet van ternauwer nood f 10.in de week. Niettemin, Egmonds be lastingen zijn hoog! Na een aftrek van noodzake lijk onderhoud ten bedrage van f 500.en f 25.- per kind betaalt een visscher nog 6 van zijn inkometje. Laat een gemiddelde visscher f 1200. per jaar maken er zijn er heel wat die er niet aan toekomen, al halen enkelen een hooger be drag dan beteekent dat nog voor een gezin niet vier kinderen f 36.per jaar! Is het wonder, dat tal van Egmonder visschers met de betaling ach terop raken, en dat de deurwaarder zijn handen vol heeft met het leggen van loonbeslagen? Dat geschiedt dan onder den reeder, rfïe in IJmuiden woont, want de burgemeester wees er ons op het is wel vreemd, dat de scheepsbemanning Egmond, de reeders daarentegen in IJmuiden wonen, In het dorpje ontmoeten wij een visschers- vrouw. Op een vraag vertelt ze dat haar man na maanden van thuiszitten morgen weer een „stee" aan boord heeft, maar niettemin moet zij elke week f 7.aan achterstallige belasting wegbren gen, Dat is voor Egmond een van de groote kwa den: de menschen raken er in de schuld, leven er op de pof, werken'er zich noodgedwongen steeds dieper in. In den goeden tijd, den tijd van de be houden teelt", zooals^het in Egmond heet, komen ze nauwelijks boven de schulden uit, want de kleine winkeliertjes leveren op crediet, op „be houden teelt" en dikwijlsduur. Aan werkloozenzorg en armenzorg wordt in Eg- mond maar weinig :gedaan. Zeker, er is daarvoor wel een post op de gemeentebegrooting uitgetrok ken, maar daarvan schiet voor de noodlijdende visschers maar weinig over. Strijk en zet hooren dan ook de klacht, dat men er niet komen kan, dat een uitkeering van een kerkelijk armbestuur ten bedrage van drie kwartjes.in de week, of van de gemeente ten bedrage van twee, drie gul- "den in de week nu eenmaal niet genoeg is. Maar daarnaast valt 't op, dat het bijn^ overal zindelijk en helder is. In Egmond heerscht veel stille ar. moede, en zij is vaak de allerergste. En er heerscht ook veel tuberculose. Verleden jaar stierven er 35 menschen aan! en in het algemeen veel ziek te. Dat komt van het harde leven, dat den vis scher de kans niet gunt om zich te ontzien, en het komt van de werkloosheid, maar ook van het vele trouwen-onder-elkaar en van den drank. In Egmond zoekt men tevergeefs naar een geheel- onthopderslokaal, wèl is er een vermakelijkheids belasting" en een rij van kroegen.... En het vis- schersvolk is eenvoudig, weinig ontwikkeld door gaans, geneigd tot potverterenals er eens wat te verteren valt. Maar waarom dan geen tege moetkoming aan die eigenschappen, waarom geen gemeentelijke ophaaldienst, opdat de menschen bij dubbeltjes en kwartjes hun hooge kosten kun nen betalen, instede van voortdurend te kampen met loonbeslagen over zestig, tachtig gulden? IJmuiden, Helder, Alkmaar zij alle hebben zulk een ophaaldienst wèl, in Egmond doet men het maar met dendeurwaarder. Ook een arbeidsbeurs ontbreekt. Wel is er nog steeds een correspondent voor de arbeidsbemid deling, maar er gebeurt niets, en de visschers wor den aangenomen via de beurs van IJmuiden, wat hun voor elke heen- en terugreis weer ruim f 2. kost. Wat er wel is? Egmond heeft een Vereeniging voor Maatschappelijk Werkmet nog f 70. contributie per jaar. Daarvoor kan, zooals van zelf spreekt, vrijwel niets worden gedaan. Voor de rest zijn de visschers als het ware op de kroeg aangewezen. De burgemeester tracht het kroegloo- pen te weren door harde maatregelen: drinkers gaan onverbiddelijk in 't cachot. Maar waarom dan geen geheel-onthouderslocaliteit, opdat het visschersvolk wat onschuldig vermaak zoeken kan? Op onzen rondgang ontmoeten wij een ouden visscher, met een ruw, verweerd gezicht-. Veertig jaar heeft hij op zee gevaren, nu bij die, dan bij die reederij. Thans is hij 67 jaar, en hij.... schooit zijn onderhoud bedelend bij elkaar. Verderop ko men wij in een van de kleine bedompte woningen, die alle nog f 2,f 2.50 per week aan huur doen, het is na eindeloos tobben gelukt, een ern stig t.b.c.-patiëntje daar varfdaan te halen en over te brengen naar een lighal in de duinen. Het Roo- de Kruis gaf de tent cadeau maar tegen de transportkosten ten bedrage van f 12.50 maakte men in Egmond nog hevige bezwaren.... Zoo gaan wij het eene huis in en hei andere uit; tel- ■0 kens hooren yvij dezelfde klachten over blijven van gemeentelijke hulp, over den die de visscherij als seizoenbedrijf over de gemeente, die niet bij he* WerkU^ besluit is aangesloten, zoodat de daar tige verzekerden hoogstens op een halvH ring recht hebben. Het begint donker te worden, Ais wij je gekomen bij de Alkraaarsche tram ontrno^ zuster De Vries, de wijkverpleegster van F die ons tal van treurige verhalen doet of vele zieken, voor wie zij geen hulp heelt de gemeente geen geld beschikbaar stelt, fc telt ons van een jonge vrouw die al te y6(; t.b.c. was aangetast om nog in een sanat kunnen worden opgenomen, en die daaro wonen bij een 70_jarige moeder, zelfs moeder in één bed moest slapen; en van kit eveneens t.b. lijders, die te hoesten liggen vlak naast een tafel, waaraan broertjes en zitten. En telkens heet het: „het is treil en er zijn zooveel gevallen". Wat helpt l een dokter al zegt, dat zoo'n kind uit huk! als er geen geld is om het zoover te krijgt zoo blijven de kinderen in hun omgeving, besmettend, totdat er hulp komt.... komt zoo dikwijls te laat", zegt de zuster 6-, enkele keer wordt er eens een inzameling j den in Alkmaar. Van Egmond zelf komt niets.tenzij eens een paar gulden van ei je uit de Prins Hendrikstichting, En moesten zoo noodig nog wat tenten bijkom zoo menige patiënt moet nog worden - Er is veel armoede en zorg in Lo_ hoorden zelfs dat eenige leden van de Pro- Staten samen met een medicus bezig zijn ai rapport over de toestanden dat eerlang schijnen. Wellicht, dat daarin middelen' worden aangegeven, om verbetering te bren, den nood, die nu in menig Egmondscil heerscht De vergane Terschellinget loodsschoener. Op verzoek van de door den minister v-; rine ad interim ingestelde commissie tol zoek naar de oorzaken van de ramp, we| loodsschoener no. 2 van Terschelling is oi men, zal vanwege het departement vani eerlang nog een nader onderzoek worden steld door mijnvegers, en wel ter plaatse, bij het vorige onderzoek, de sleeplijn gepaki achter een op den bodem liggend voorwer men toen vermoedde een anker te zijn, dat zulks door een duiker-onderzoek was tigd. Luitenant ter zee 2de klasse A. J. H. bare Lynden, die de vorige maal het onderzoel geleid, is ook thans met de leiding van het onderzoek belast. Kamer van Koophandel en Fabri voor Haarlem en Omstreken, Certificaten van oorsprong voo Lithauen. Belanghebbenden wordt medegedeeld B legrafisch van den Consul te Kowno ben ontvangen, dat de voorgestelde regeling oi certificaten van oorsprong bij invoer in L; en, voor onbepaalden tijd is uitgesteld. Verhooging van invoerrechte! in België. De Kamer van Koophandel deelt mede, Belgische Regeering het invoerrecht in voor een groot aantal artikelen belangrijk r- verhoogd, in sommige gevallen verdubb verdriedubbeld. Genoemd kunnen worden de volgende len, waarvan de rechten verhoogd zijn all achter aangegeven: kaas 3 maal; cacaok maal; meelfabrikaten en bakker ijprodt- maal; cacao, chocolade en suikerwerk 2 maal, aardbeien 11/ maal; groentenconsem ^maal; tabak en sigaren l1j2 maal; verven nissen 2 maal; wollen stoffen ll/3 maal; h: 'stoffen 1 !/2 maal; linnen stoffen 2 maal; k garens 11 /3 maal; papier en karton 1^ 'aardewerk li/5 a li/3 maal; brandkasten maal; sloten l1^ maal; schoenwerk ll|J maal; margarine 2 maal. els Handelsrelaties Poleu. j Belanghebbenden, die handelsrelaties uitbreiden of aanknoopen met Polen, veirL wij hiervan mededeeling te willen doen Bureau der Kamer van Koophandel, Kruis*! Haarlem. Wenken voor Veiligheid J< en Volksgezondheid. 11. Van zeilen en onweer. j Het is hoogst onaangenaam, soms beangst op een zeiltocht door onweer te worden ove j len. Tegen den regen is nog te vluchten ia kajuit, als deze tenminste aanwezig is, en a j weet men zich met een zeil wel te dekken. I men voelt terecht, dat de mast, als hoogste der wijde, vlakke omgeving een bedreigd vormt voor blikseminslag, terwijl het vaal' doenlijk is den mast spoedig te strijken. In dit geval kan men zich troosten j overweging, dat blijkens de ervaring de tn niet zoo heel groot is, en overigens een zen voudige maatregel treffen om het risico t# minimum te beperken. Bedoelde maatregel bestaat in het aanlx van een primitieven bliksem-afleider met b van een stuk metaaldraad, bijv. telegraaldn (dubbel genomen) telefoondraad. Het eent einde van dezen metaaldraad wordt in den omhoog geheschen en het andere uiteinde, bijv. een stuk ijzer bezwaard, Iaat boord zinken. Bij jachten met stalen stag of e*alen wat? deze maatregel overbodig, omdat stag ol W dan zelf den afleider vormen. Alleen moei scheepjes met houten romp deze afleider verbinding worden gebracht met de aarde, middel van een om den straaldraad geslage: taaidraad, of desnoods een ketting, die io water afhangen. Maar hiermee is dan 0)1 geheele bliksem-afleider voltooid, GEZONDHEIDSRAD1 .1 WATERSTAND IJMUIDEN, Juli 1926 H. water L. Wil Dagen v.m. n.m. v.m. 1 4 10.17 10.47 5.34 i 5 11.24 11.55 6.46 1 6. 0.32 751 1 7 0.56 1.26 8.49 l 8 1.43 2.14 9.41 11 9 N.M. 2.28 2.57 10.31 10,1 10 3.11 3.39 11.14 10 Ocen Zomtrtijd.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2