ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN PU ROL Verbrander- huid door de zon Se. 70 Woensdag 7 Juli 1920 11e Jaargang IJ MUIDER COURANT OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Oe ente v' e I s e n brengen ter openbare yjnis, dat het verzoek van H. H. Meijer, lakker' te Wijkeroog, om op het perceel, adastraal bekend QemeenteVelsen, Sectie C [0 648, plaatselijk bekend wijk L, Wijker- jl-aatweg No 18, zijn bakkerij te mogen Ijlbreiden door het plaatsen van een gas- i( in welke inrichting electromotoren van P K- wordt gebezigd, door hen is loegeslaan. Velsen, den 30 Juni 1926. Burgemeester en wethouders voorn, de secretaris, de burgemeester, j. KOSTELIJK. RIJKENS. KENNISGEVING inzake tijdelijke afslui'ing van een weg. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Drie- hiiizerkerkweg, van den Rijksstraatweg af lolden Zeeweg, op Donderdag 8 Juli a.s. voor het verkeer met rij en voertuigen B| n\ zijn afgesloten, wegens het leggen van kabels in dien weg. L Velsen, 7 Juli 1926. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de Secretaris, de 3urgem'ester, kostelijk. rijkers. De electrïciteits-tarieven. Er is al wat gemopperd over de hooge prijzen, die wij in onze gemeente voor den eleciriscnen slroom moeten betalen. Harde en bittere verwij ten zijn door raadsleden in den raad aan het adres van Gedeputeerde Staten gericht, verwij ten. die wij zóó niet zouden kunnen neerschrijven, lilden we misschien niet met de justitie kennis naken. Het gemeentebestuur heeft er ai heel wat over gecorrespondeerd en geconfereerd, het bestuur van de vereeniging IJmuiden's Bloei heeft voor «enigen tijd een adres gezonden, het geeft alles niets. Wij moeten nog steeds 42 cent per K. W. U. betalen. Hoe onbillijk (om ons nu maar heel zacht uit tc drukken), dit is, wordt openbaar, als wij de ver slagen zien van gemeentelijke lichtbedrijven. Wij lazen pas het jaarverslag over 1925 van heL gemeentelijk electriciteitsbedrijf van Deemster. Deze gemeente weigerde tot 1924 50 procent op de maximale belasting te betalen, maar toen daar door moeilijkheden ontstonden en het Prov. Elec- trisch Bedrijf zelf stroom zou gaan .2veren aan watergemalen en fabrieken, werd deze 50 procent betaald. En wat betaalde de gemeente Beemster cu in 1925 voor den geleverden stroom De in loop bedroeg per K.W.U. 7.35 en met de 50 pro eral verhooging 9.5 cent. De gemiddelde verkoopprijs bedroeg in die ge meente per K.W.U. 18,8. cent, tegen een jaar tc voren 24,8 cent, dus 6 cent per K.W li. minder dan in 1924, ondanks de 50 procent maximale be lasting. Het lichttarief bedraagt in de Beemster 25 cent pe r K.W.U., terwijl n1en stroom voor kracht- en dagverbruik kan bekomen vanaf 12 cent tot 7 cent per K.W.U. Ondanks de tariefs verlaging maakte dit gemeentebedrijf een winst van f 3366. Is het nu niet om kregel te worden, als .men •ziet dat het Prov. Electrisch Bedrijf aan de ge meente Beemster stroom levert voor 9 5 cent, terwijl het ons 42 cent 41/., maal zooveel laat be talen. Stel u voor, dat dit onder particulieren ge beurde. Dat iemand bij een sigarenwinkelier 100 sigaren kocht voor 9.5 cent per stuk en dat die winkelier u voor één sigaar van hetzelfde merk 42 cent liet betalen. U zoudt dien sigaar natuur lijk niet lcoopen en u zoudt dien winkelier de-n rug toekeeren en nooit weer zaken met hem wil len doen. Maar hier geldt het een overheidsbedrijf ea daarbij schijnt alles geoorloofd. Men zal ons misschien tegenwerpen, dat we loch voor veel minder stroom kunnen bekomen, nl. bij het vastrecht-tarief. Nu, dat hebben wij ondervonden. Wij zullen als voorbeeld nemer, een vastrecht-tarief van f 4.per maand. Een ge bruiker betrok in 10 maanden, van JuliApril dus zomer- en wintermaanden, 160 K.W.U. Daar voor betaalde hij totaal f 60.60 of gemiddeld 38 cent per K.W.U. Notabene 38 cent cn dan staat er iedere maand op de nota: Neem loch vast' recht-tarief, 10 cent per K.W.U. Als we genoemde rekening van 10 maanden nemen per maand, dan betaalde deze verbruiker in JuliAugustus 67 cent per K.W.U., in Septem ber 46,3 cent, in October Maart en April 36.6, in November 24.3 cent, in December 28.1 cent. 111 Januari 33.4 en in Februari 31 cent per K.W.U. In de voor hem voordeeligste maand moest hij dus nog 24.3 cent betalen, maar daartegenover staat, dat hij twee zomermaanden 67 cent be taalde. En dat terwijl men in Beemster zonder vastrecht-tarief voor iedere K.W.U. 25 cent be taalt. De gemeente Velsen heeft met het Prov. Elec trisch Bedrijf een overeenkomst voor de straat verlichting. Dat kost onze gemeente c.,g, f 12000 Per jaar, voor welk bedrag o.g, de gemeente neemster in 1925 alle benoodigde stroom inkocht, dus voor dag, avond en nacht. Terwijl in de ge meente Beemster de gemiddelde verkoopprijs voor alle stroom 18.8 cent bedroeg, .betaalt onze gemeente alleen voor avondverlichting 15 cent Per K.W.U. We hebben dan ook het gevoel, dat We aan alle kanten gevild worden, wantdie straatverlichting moeten wij belastingbetalers ook opbrengen. En we begrijpen niet, waarom onze ge meente in de nieuwe straten geen gas gaal ge bruiken voor straatverlichting. Nog minder begrijpen we, dat er geen Staten leden te vinden zijn, die tegen deze ongehoorde prijzenpolitiek van het Prov. Electrisch Bedrijf een krachtig protest doen hooren en een voorstel, om daarin verandering te brengen. Of is het niet ongehoord, dat een gemeente mét de 50 procent maximale belasting slechts 9.5 cent per K.W.U. betaalt, terwijl onze gemeente alleen voor de avondverlichting 15 cent en wij particulieren 42 cent per K.W.U. betalen! Raadsleden als de heeren Vermeulen tn Slui ters hebben in den raad wel hun gloeiende ver ontwaardiging over deze politiek uitgesproken, het geeft alls niets. Wij moeten bloeden. Maar als zóó een overheidsbedrijf wordt gevoerd en wij daaraan zoo met handen en voeten zijn gebonden, mochten wij liever de leiding zien in handen van particulieren. Die zouden het niet aldus doen en het ook niet kunnen doen, omdat geen gemeente dit zou laten welgevallen. G. PLAATSELIJK NIEUWS. LJMUIDEN. - Bij de Vrijdag door den ontvanger der regi stratie en domeinen te Zaandam in Hotel No. Een gehouden verkooping van het woonhuis aan de Julinanakade 60 alhier, werd dit gekocht door den heer J. v. d. Lijn te Santpoort voor f 6235. Als een merkwaardigheid zij nog vermeld, dat de verkooping geschiedde door den waarnemend ontvanger, een lieftallige jonge dame van 25 jaar. Maandag is bij de familie M., wonende in een keet nabij de Insingerschool, een 6_jarige jongen komen aanloopen. Hij was druipnat en bleek zeer achterlijk, want hij kon zijn naam en woonplaats niet opgeven. Het arme ventje was zeer hongerig. De familie M. gaf het geval aan de -politie kennis, welke geen aangifte van de vermissing van een knaapje had gekregen en ver klaarde zich bereid den jongen zoo lang onder dak te verleenen, tot de ouders of familieleden, zich zullen aanmelden, Voor de politiepost aan hei Zeestrand zijn thans aangeschaft een koolzuurapparaat en eenige zwemvesten, waarvan er een geplaatst is aan de politiepost; een bij de tent van den heer Beukman en een bij de tent van den heer Goed hart. Arbeiders-Ziekenfonds Kent uw plicht. Vrijdag 2 Juli belegde het Arbeiders-Zieken fonds „Kent uw plicht", haar 12de Algemeene Jaarvergadering in Cycloop. Met een korte en krachtige inleiding opende de voorzitter, de heer A, Smit de vergadering, welke matig bezocht was. De notulen werden na voorlezing onverandert goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris gaf een dui delijk beeld van het vereenigingsleven. Uit het verslag bleek, dat het ledental met 39 is vooruit gegaan en thans 230 bedraagt. Daarna gaf de penningmeester verslag over de finantién, waar uit bleek, dat het ook met de finantién gaande weg beter gaat. Het saldo 192425 bedroeg f 1678.43. Aan con tributie van 230 leden werd ontvangen f 2738.50. Aan rente werd gekweekt f 70.72. De uitgaven bedroegen voor 1208 ziekendagen f 2114.aan bodeloon f 273.01, schrijfbehoeften en drukwerk f 6.38/ Zaalhuur en diversen f 61.65. Inkomsten f 4487.65; uitgaven f 2455 04; voor- deelig saldo f 2032.61. Gezien de vooruitgang in hare finantién, kan de vereeniging met voldoening op het afgeloopcn jaar terug zien, daar dit jaar ruim 60 gezinnen bij ziek te gesteund zijn, en ook omdat al hare leden ar beiders zijn, die meer of minder te dragen hebben de crisislasten, zooals men ze op 't oogenbhk maar al te duidelijk- kan waarnemen. De penningmeester verwierf dan ook een har- j telijk applaus. Van de controle-commissie werd j geen verslag uitgebracht, daar van de drie com- j missie-leden niet één aanwezig was. Er werd een'; nieuws controle-commissie benoemd. In de bestuursverkiezing kwam geen verande ring, zoodat weder gekozen zijn als 1ste voorzitter de heer A, Smit, 1ste secretaris de heer M. Ko ningstem, 1ste penningmeester de heer J. Olden burg. Door het bestuur werd voorgesteld, aangezien het fonds in October zijn 121/., jarig bestaan zal mogen herdenken, dit bij een gunstig jaar feeste lijk te doen plaats hebben, wat met applaus werd begroet. Alvorens tot sluiting over te gaan, richtte de voorzitter nog een krachtig woord tot de leden om vooral goede en flinke propaganda voor de veresniging te maken, daar het toch bij ziekte het eerste is wat men noodig heeft, zeifs het belang rijkst is, om direct niet hulpeloos te zitten. Te ongeveer 9.30 uur sloot de voorzitter de vergadering. Zondagavond begaf een matioos van het hier in de haven liggend oorlogsschip „Sumatra", die van passagieren thuiskwam, zich weder aan boord. Toen hij boven op de slijl liggende loop plank gekomen was, kwam hij daarvan af te val len. Hij kwam met een smak op den steiger en daarna in het Noordzeekanaal terecht. Zeer tot zijn geluk slaagde hij er in een afhangende tros te grijpen en zich daaraan boven water te houden, want bet duurde vrij lang eer men aan boord een touwtje bij de hand had. Iemand van bet haven personeel, die het ongeluk zag gebeuren, wierp den drenkeling een dreg toe en bracht hem be houden op het droge. Naar wij vernemen iiep hei ongeval nogal goed af en had de betrokkene zich gelukkig niet erg bezeerd. Zondagavond kwam bier binnen het stoom schip Meliskerk, van Hamburg. Het was ongeveer geheel leeg en lag dus zeer luchtig in het water, terwijl de windvang zeer groot was. Vanaf de pieren werd het schip in de manoeuvres bijge- slaan door de sleepboot Nestor, om beter te kun nen sturen. Zoo ging men in de richting van de nieuwe sluis. Vlak bij de sluis gekomen wierp de Noordelijke wind nog eens de kop der boot naar den wal; zoowel door met de machine achteruit slaan als door ophalen met de sleepboot trachtte men ongelukken te voorkomen; »e Iaat, de boot was te dicht bij en liep recht op den remstoel, voor het sluishoofd, in. De man, die op de rem ming stond te wachten tot hij een tros kon over nemen moest zich, haast je rep je, bergen; toen een luid gekraak, balken en ijzerbeslag werden als rietjes afgebroken of verbogen, zelfs de brug naar het sluishoofd schoof een eind op en de ge- heele remstoel was vernield. Ongeveer 1.50 M. drong de boot in de balken, daarna ging het terug. Toen de boot vrij kwam sloeg de voorsteven nog meer naar den wal en zat, bij het lage water, weldra op den grond. Nadat men eerst getracht had met een tros op den overkant het schip los te hieuwen, werd de sleepboot Cycloop ontboden, waarmee de boot spoedig vlot was en kon door varen, oogenschijnlijk onbeschadigd. Men schat de schade aan de remming op 50 a 60 duizend gulden. Rijkstelefoonnet IJmuiden. Nieuwe aansluitingen. 548 Amsterd, Ballast Mij. N.V.; Dïrectiekeet sluisbouw opzichter J, Kat. 549 Brandwijk, L,; kruidenier, Kennemerl. 38. 458 Zijl van der Jo; fotograaf, Kennemerl. 25. 550 Admiraal, S.; café Amstelstraat 4. 547 Tol Pzn., A. P.; vischhandel, Willem Ba- rendszstraat 20. Ien stukloopen van huid en voeten geneest men met 612 VELSEROORD, Uitstapje der oudste leerlingen van de Gemeentel. Bewaarschool Velseroord Vrijdag 2 Juli werd door de oudste leerlingen der Gemeentelijke Bewaarschool, te Velseroord een uitstapje gemaakt rtaar 't IJmuider strand. Hoewel het weer 's morgens niet zoo heel gunstig was, behoefde men toch geen spijt te hebben dat men de reis had doorgezet. De tocht werd gemaakt in twee groole auto's van de N.V. Gebrs, Darphorn te Velseroord, die zeker wel een bijzonder woord van dank mogen hebben voor de billijke en prettige wijze waarop zij de kinderen vervoerd hebben. Het is vooi de kinderen een heerlijke dag geworden, waaraan zij nog langen lijd met vreugde zullen terugdenken. Een woord v.an dank aan alle ouders, die dit uilslapje financiëel steunden, en daardoor het welslagen mogelijk maakten, en bovenal een woord van dank aan het personeel der school, dat niet alleen dit uitstapje wist te bedenken, maar door haar prettige samenwerking het geheel zoo goed deed slagen. Opening Vacantiehuis vOosterspee!tuiïT'. Zaterdagmiddag werd het vacantiehuis, met toe stemming van ons gemeentebestuur, verrezen op „De Ralels" bij de spoorlijn Driehuis.Velsen, ge opend. Daartoe waren samengekomen de leden en het bestuur der vereeniging „Oosterspeeltuin" te Amsterdam, verschillende genoodigden en afge vaardigden van zustervereenigingen. Voor de openingsplechtigheid was uitgenoodigd onzen weihouder van onderwijs, den heer K. H. Tusenius, Behalve met het ceremoniëele door knippen van een lint, dat den ingang versperde, deed deze dit met een hartelijke toespraak. Namens het gemeente-bestuur heette hij deze gasten hartelijk welkom, die uit de groote stad r-aar hier komen, om van onze gezonde, ruime lucht te genieten. Doch als ze hier ee-i stuk ge zondheid halen, een ding brengen ze, n.I. hun voorbeeld Deze vereeniging toch doet zeer veel, buitengewoon goed werk, zonder in hoofdzaak te steunen op de publiek kas. Dat is een gevolg van sociale saamhoorigheid der menschsn. Men tracht elkander te helpen. Spr. hoopt dat men daar hier een voorbeeld aan zal nemen, omdat juist dat be grip saamhoorigheid in de nieuwe deelen van Velsen, waar de menschen nog maar zoo kort bij elkaar wonen, ontbreekt. Toen werd het lint doorgeknipt, begon de klok le luiden en werden de vlaggen geheschen. Nadat allen hadden plaats genomen, vertelde de •voorzitter van de vereeniging een en ander over de totstandkoming van dit gebouw. Van verschil lende groote werkgevers in de buurt van deze vereeniging, de Kon. Holl. Lloyd, de Commandant der Marine en Werkspoor kreeg men de noodïge materialen, waarvoor men zeer dankbaar was. Doch een ontzettend werk hebben vele leden moeten doen om alles in orde te maken. Doch thans heeft men voor de kinderen een mooi va cantiehuis. Namens het gemeentebestuur van Amsterdam sprak de heer van Deelen, inspecteur van het vrije jeugdwerk. Hij zegde de vereeniging, bij het zoeken naar exploitatiemogelijkheden alle mogelijke hulp toe. Van al wat gesproken werd door de afgevaar digden van den bond van Amsterdamsche speel tuinen, van andere Amsterdamsche en Zaanland- sche zusterorganisaties zullen we maar niet te veel zeggen. Namens het bestuur van Kindervreugd te Wij keroog sprak de heer van den Bos. Hij hoopte dat ook zijn vereeniging, die reeds een speeltuin bezit, zeer veel nog zal leeren van deze, oudere zuster organisatie. Namens het bestuur van de afd. Kennemerland der Vereeniging voor herstellingsoorden en va- cantiekolonies sprak Dr. P. C. de Weerdt. Deze zegde ook persoonlijk, indien noodig en ge- wenscht, het bestuur zijn hulp toe. Namens „Volksonderwijs" sprak de heer Y. J, Reitsma, die, waar haar doel is op te komen voor de gees telijke ontwikkeling der kinderen, dankbaar is dat een vereeniging, zooals deze, zorgt voor de lichamelijke ontwikkeling. Mens sana, in corpora sana. VELSEN. Th. J. Wijnoldy Daniëls f. Onze vorige gemeente-secretaris, de heer Th. J. Wijnoldy Daniëls, is Vrijdag op 66_jarigen leef tijd te Overveen, waar hij zich metterwoon ge vestigd had, overleden. Aldus heeft'de heer Da niëls nog geen 4 jaar van zijn rust kunnen genie ten, want op 16 September 1922 trad hij af als secretaris, na dit ambt 29 jaar te hebben vervuld. Wij willen hier in 't kort dezen vriendelijkcn man, die voor ieder altijd een goed woord had, ge denken. Veel toch is hij voor onze gemeente ge weest in een tijdperk, waarin de bevolking zich verviervoudigde. Aan zijn heengaan, dat voor de zen man wel zeer pijnlijk moet zijn geweest, zul len wij niet teveel herinneren, liever herdenken wij, hoe hij in 1918 bijzijn- 25-jarfg jubileum werd gehuldigd. Wij nemen hier nog eens over, wat de toenmalige burgemeester, Mr. Dr. Ver Loren van Themaat, heeft gezegd. „U hebt, zeide de burgemeester, een zeer eer vollen loopbaan achter u, die begon met uw be noeming bij de politie te Leeuwarden. Toen u als gemeente-secretaris van Sliedrecht naar hier kwaamt, was dit iets btj'zonder.s, omdat Velsen niet zoo groot was als Sliedrecht. Maar juist in uw tijd is de gemeente Velsen groot ge worden, onder uw 25 jaren valt de geweldige groei der gemeente. Bovendien vervormde onze ge meente zich in dezen tijd van een dorp tot een stad. Dit bracht allerlei moeilijkheden mee e; toch heeft u daaraan steeds het hoofd weten t bieden en hebt u alles kunnen bijhouden. Het aantal ambtenaren nam verbazend toe en toch hebt u zich bekwaam getoond aan 't hoofd der secretarie te staan. Bij uw drukken arbeid vond u ook nog lijd scheppend werk op 't gebied der gemeente-admi nistratie te doen. Bekend toch is uw stelsel van agendeeren, dat in tal van gemeenten is inge voerd." De toenmalige burgemeester sprak van de aan gename samenwerking en bood nem namens den raad een zilveren plaquette met het gemeente huis aan. Zeer hartelijk was de hulde dien avond. De heer Handgraaf sprak namens de raadsleden, schr. dezes namens de verslaggevers, lerwijl de heer Vermeulen een hartelijke toespraak hielcj. Nog beter in ons geheugen ligt het afscheid van den heer Wijnoldy Daniëls. Toen was er wel geen woord van waardeering namens het gemeen tebestuur, maar het afscheid, door de ambtena ren hun heengeganen chef bereid, was zeer har telijk. De heeren J. Kostelijk, M. K. Hofstede en E. W, de Boer hielden zéér hartelijke toespraken. De heer Hofstede zeide: „Ook voor U heeft ge golden „een hooge boom vangt veel wind". Gij hebt gebogen, doch zijt niet geknakt." En toch, het heengaan op deze wijze voor den man, die 29 jaren onze gemeente trouw heeft ge diend en dien de heer de Boer roemde als een gentleman en als een, die voor Je ambtenaren was, wat een moeder is voor de kinderen, is voor hem een knak geweest, want wie had gedacht, dat het einde van dezen grooten en krachtigen man zoo spoedig zou komen! In de Kenn. Editie werd medegedeeld, dat een ziekte, die den heer Wijnoldy Daniëls reeds sinds eenigen tijd ondermijnde, hem eenige we ken geleden op het lijdensbed had geworpen. Aan den hoofdredacteur van genoemd blad had de overledene nog meegedeeld, dat 5 Juli, dus Maandag -j.l., voor hem een stille gedenkdag zou zijn, hij zou dan n.I. den dag herdenken, waarop hij een halve eeuw geleden in militairen dienst trad bij het Instructie-bataljon te Kampen. De heer Wijnoldy Daniëls werd. geboren in I860 en had dus den ouderdom van 66 -jaar bereikt. Naexpiratie van zijn militairen diensttijd in 1882, ging bij over in gemeentelijken adminislra- tieven dienst, aanvankelijk te Gorssel, later te Leeuwarden in 1883, toen' te Landsmeer in 1884, daarna te Sliedrecht in 1888 en ten slotte te Vel sen in 1893. Na vervulling van het secretariaat dier beide belangrijke gemeenten, tezamen gedurende tij kans 35 jaar, werd hij in 1922 om gezondheidsre denen gepensionneerd. Sinds 1910 en tot heden was hij tevens secre taris-penningmeester van den polder „de Velser- broek". Gedurende zijn civiele loopbaan was de over ledene tevens achtereenvolgens officier der schut terij, reserve-kapitein der infanterie van den landweer, in welke hoedanigheid hij van Aug. 1914 lot medio Sept. 1916 gemobiliseerd was, en voorts van 1917 af stations-commandant te Dor drecht. Jaren achtereen was hij voorzitter van „Volks weerbaarheid" te Haarlem en bestuurslid van „Volkszang" aldaar. Op humanitair gebied heeft hij zich geinteres- seerd voor het werk van het Roode en Witte Kruis en voor dat van het Reddingswezen. Hij werd deswege benoemd tot ridder in de or de van Oranje-Nassau met de Zwaarden, ridder in de Orde van den Rooden Adelaar van Pruisen en Officier d'Académie van Frankrijk. Het Ned. Roode Kruis begiftigde hem met het Kruis van Verdienste, terwijl het N.-H. Witle Kruis, hem benoemde tot eere-lid, in verband met zijn initiatief en zijn bemoeiingen op het gebied der wijkverpleging. Voorts was hij gerechtigd tot het dragen van het eereteeken" voor langdurigen dienst als offi cier en van het mobilisatiekruis 1914. De heer Wijnoldy Daniëls is de aanlegger ge weest van de Historische verzameling onzer ge meente, hij deed veel aan archivaria en schreef in de IJmuider Courant en de Oprechte Haarlem- sche Courant artikelen over „Velsen in den ouden tijd". De naam van dezen ridderlijken en trouwen I hoofdambtenaar zal in de geschiedenis onzer ge- 1 meenle een eervolle plaats innemen. De begrafenis van het stoffélijk overschot zou hedenmiddag om 3 uur te Warnsveld bij Zutphen plaats vinden. G. V. VELSEN. Geslaagd voor het examen ter verkrijging J van het Mercurius-diploma boekhouden D, Koo- I ger en J. Blok, beiden te Wijkeroog en leerlingen j, van den heer Karstbergen te Driehuis. 't Was Zondagmiddag te Velsen wel le zien aan de drukte, dat er te Beverwijk een meeting zou gehouden worden door de voorstanders van de Syndicalistische vakbeweging. Er gingen o a. van de stoompont af een meisjescorps „Voor- waarts" onder volle muziek en ontplooide banie- ren in optocht heen. Dat de heer Kooger te Wijkeroog een ijverig student is blijkt wel uit het feit, dat hij de vorige week 2 diploma's boekhouden behaald heeft. Maandagmorgen hielden een zestal militaire vrachtauto's halt aan de noordzijde der stoom- pont. Ieder der auto's droeg een stuk geschut, dat i in oorlogstijd dienen moet voor het schieten op vliegmachines, 's Morgens 3 uur waren de militai- j ren uit Utrecht vertrokken en waren op reis naar j- Den Helder, waar oefeningen gehouden moesten j' worden. Er waren 3 kanonnen van 6 c.M. en 3 I van 7 c.M. doorsnede. Het huis op het buiten Meervliet wordt ge sloopt door de heeren Outshoorn en Wiegman, die op de door hen aangekochte strook grond voor- j loopig. een drietal gebouwen zullen zetten. Bij het sloopen blijkt ten duidelijkste hoe hecht en degelijk vroeger gebouwd werd. Bij het sloopen van zulke oude gebouwen ver- keert men altijd eenigszins in spanning, omdat men hoopt iets te vinden zonder nu juist te vo ren te kunnen aangeven wat. Omtrent den tijd van stichting van het gebouw heeft men geen enkele aanwijzing gekregen, wel dat er in .1823 en 1824 aan gewerkt is. Er is één plank voor den dag gekomen, waarop met podlood geschreven staat: In het jaar 1823 benne Deeze kamers betim mert Door H. v. d. Berg en Willem fleyscher oud 26 jaar geboortig uit Tiel. Die tijd was De Baas Dirk van Lith. Wij werkte met 33 timmerlij op het Dorp. Op verschillende plaatsen werden balken ge vonden, waarop te lezen stond Flip de Koning 2 Januari 1824. 't Schijnt, dat deze Flip veel van schrijven hield. In het gevonden schrijven wordt gesproken van baas Van Lith, wiens naam onder de oude inge zetenen van Velsen wel bekend is. Van Lith's timmerwinkel ging later over in handen van D. Gaijkema, die weer opgevolgd werd door D. van Heyst, den vader van den te- genwoordigen eigenaar H, C. van Heyst, die nu 20 jaar in die zaak zit, terwijl zijn vader haar 25 jaar gedreven heeft. Zaterdagavond is voor de Harmoniekapel „De Eendracht" en hare supporters «en aangename avond geweest. Voorafgegaan door de vrienden van Spaarndam, het fanfarecorps „Excelsior", di recteur den heer Dekker, lsten pistonblazer van „De Eendracht" ging het feestvierende corps in optocht over Wijkeroog. Nu eens klonk de tonen van een opwekken de marsch, dan weer vervulde tromgeroffel de lucht, waarbij de corpsen elkander afwisselden, zoodat de vermoeienis op den langen tocht niet al te groot werd. Natuurlijk trok een groote menigte mee. In het gebouw Concordia werd na afloop eenigen tijd vertoefd, waar de Tooneelvereeniging „Concor dia" de feestvierende Kapel een bloemenhulde bracht met een hartelijke toespraak van den heer Van der Bliek. Intusschen had een talrijke menigte de -plaatsen rondom de feestelijk versierde muziektent inge nomen, in afwachting van de dingen, die komen zouden. Toen het corps in de tent had plaats genomen, en de directeur, de heer Kerkhoff, de dirigeer- staf omhoog hield, zwegen alle gesprekken en klonken de eerste tonen van het nummer, dat in Brussel op het eerste gezicht gespeeld was en waarmee men den eersten prijs behaald had. Daarna werd het verplichte en ten slotte het vrije nummer ten gehoore gebracht. Met alle aan dacht werd, de schoone muziek gevolgd en het daverend applaus bewees, dat het publiek, zoo het in zijn macht gestaan had ook wel een eersten prijs had toegekend. Hierna zong „Zang Veredelt" op zeerverdien- stelijke wijze eenige liederen, waarbij echter weer ten duidelijkste bleek, dat instrumentale muziek met minder inspanning in de buitenlucht ten ge hoore kan worden gebracht dan vocale Ten slotte vergastte „Spaarndam" het publiek nog op een viertal mooie nummers. Na afloop van het concert vereenigden de ge noodigden zich in het gebouw, waar men op zeer gezellige wijze het feest tot 's nachts twee uur voortzette. Geslaagd in het eindexamen H, B. S. 5-jarige cursus economische afdeeling C. Haver en H, Groot, beiden te Wijkeroog. Met het bouwen eener muziektent in het park Velserbeek is een begin gemaakt. Ze wordt geplaatst op het notenveld. Deze aanduiding zal echter niet voldoende zijn voor alle ingezetenen, daar er velen zijn, die nog niet zoo lang in de gemeente wonen, dat ze met de namen van enkele- deelen van het park op de hoogte zijn. Het notenveld is gelegen tusschen de thee- schenkerij en het jeneverhuisje. Het mooi weer heeft Zondag weer heel wat menschen naar Velsen gelokt. De beide groole stoomponten hadden geregeld veel te vervoeren, zoodat we weer eenigszins herinnerd werden aan een der zomersche Zondagen van voor eenige ja ren. Ook per stoomboot werden vrij wat rrfén schen uit Amsterdam aangebracht.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1