0 HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- sen, brengen ter openbare kennis dat ter gemeen tesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van de Bataafsche Import Maatschappij, te Amsterdam om vergunning tot het plaatsen van een ondergrondsche benzinebewaarplaals met bo_ vengrondsche aftapinrichting in het perceel ka dastraal bekend gemeente Velsen, Afdeeling IJmuiden, Sectie I, No. 705, plaatselijk bekend wijk C, Bik- en Arnoldkade no, 15. Op Vrijdag, den 23 Juli 1926, des voormiddags te elf uren, zal ten gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- sen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de Maatschappij „Franco-Egyptiennete Amsterdam om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie F No. 1583, plaatselijk bekend wijk A, Bloemendaalschestraatweg, nos. 168170, te mogen oprichten een ondergrondsche benzinebewaarplaats met bovengrondsche aftap inrichting, door hen is toegestaan onder voor waarden. Velsen, den 7 Juli 1926. Burgemeester en wethouders •eoornoerad, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. KENNISGEVING. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de vergadering der Schoonheidscommissie zal worden ge houden op Donderdag 15 Juli 1926, des voormiddags 9.30 uur, ten kantore van het bedrijf Openbare Werken. Tijdens deze vergadering zullen be langhebbenden van 11 tot 11.30 uur in de gelegenheid worden gesteld de com missie te spreken. Schetsontwerpen, die zij aan het oordeel der commissie wenschen te onderwerpen, worden uiterlijk tot Dinsdag 13 Juli, 's middags 12 uur, bij den secretaris ingewacht. Velsen, 10 Juli 1926. De secretaris der commissie, J. ARENDS. Velsen. De lijk-auto werd gevolgd door een auto, waarin de naaste familie van den overledene had plaats genomen. De begrafenis geschiedde in allen eenvoud. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEROORD. Ver. tot bestrijding van tuberculose. Deze yereeniging had gisteravond een verga dering uitgeschreven in hét consultatiebureau. Als eenige punt der agenda wis vermeld de verkiezing van een besiuurslid, in de plaats van den heer S. Baarda, die als zoodanig had bedankt. Met algemeene stemmen werd thans gekozen Dr. L. S, Limborgh Meyer, gemeente-geneeskundige. Het bouwen van een dokterswoning met wachtkamer," spreekkamer enz. aan de Frans Nae- reboutstraat alhier, voor rekening van het Zie kenfonds Velseroord, is opgedragen aan Tierserl en Weernekers te Velsen voor f 16125. Het schilderwerk werd opgedragen aan den heer Joh. van Reeuwijk alhier voor f 1800. Vergadering Ziekenfonds. Ia het verslag over bovengenoemde "vergadering in het eerste blad staat: dat ,d& vergadering door den voorzitter tot a.s. Maandag werd geschorst. Men deelt ons mede dat. de vergadering tot nader order is uitgesteld. VELSEN. Sedert Zaterdag wordt alhier vermist de on geveer 56-jarige P., stoker bij het stoompontveer. P. was dien dag zijn pensioen, dat hij uit hoofde van een voormalige betrekking geniet, gaan halen en is sedert dien niet meer teruggezien. Overal is al naar hem gezocht, doch zonder resultaat, zoodal het vermoeden is, dat hem een ongeluk is over komen. Vergadering van lotenverkoopers. In ^lujochroom -Eynthovèn "had een vergadering plaats van Totèrijcollecteurs der N.V. Witte Stad. Als sprekers traden op de heeren Meyer en De Vries, die ten doel hadden het oprichten eener vereenigihg te bepleiten. Vooral werd in h.et bij zonder besproken het wedervaren der heeren bij de .catastrophe met de.Utilité- en Witte Kruis loten. Dergelijke gevallen zijn niet illeen een te leurstelling voof het publiek, die loten hebben, doch ook een nekslag voor dè verkcopers. De sprekers meenden nu dat deze gevaren afgewend kunnen worden, als de verkoopers zorgen voor een goede organisatie, die controle over de obligatie- ondernemingen kan uitoefenen. Tevens kan daar door oneerlijke concurrentie voorkomen worden. Nadat nog eenige vragen van financieelen aard bevredigend waren beantwoord, werd tot oprich ting der vereeniging besloten. Als bestuur wer den gekozen de heeren Heynis, voorzitter; P. Ver hoeven, secretaris; Van Ginneken, „penningmees ter; Olievier en Dunkier, commissarissen. Inrichting van de nieuwe raadzaal. Door eene industriëele onderneming te IJmui den is ten behoeve van de inricnlïng der nieuwe Raadzaal een fraaie klok aangeboden. Eene handelsfirma aldaar stelde een zilveren inktkoker beschikbaar, terwijl door de Nijver heidsschool plafond-verlichtings ornamenten zijn toegezegd. Overigens zijn nog eenige geschenken te wach- •ten. Het lijstje der benoodigdheden vermeldt voorts: vast vloerkleed, gordijnen, wandbespanning, wandlichten (ornamenten), aschbakken, geslepen "kristallen drinkstellen, olieverfschilderijen. Woensdagmorgen half tien werd het stoffe lijk overschot van wijlen onzen oud-gemeente secretaris, den heer Th. J. Wijnoldy Daniëls per lijk-auto vervoerd naar Warnsveld, waar de be grafenis 's middags om 3 uur plaats vond. Ver schillende kransen en bloemstukken werden voor het vertrek van de woning Bloemendaalsche weg 303 te Overveen aan de baar gehecht. Bijzonder fraaie kransen hadden gezonden: het Polderbestuur van ,Velserbroek'; het fanfarecorps „V7ilhelmina" te Santpoort; de Vereeniging van Volkszang Afd. Haarlem en 't Witte Kruis Afd. Burgerlijke Stand Velsen. Geboorten: L. Schipper—Butter d., Zanderstraat 25, Veiserocrd; A. M. Dam— Bark d., Middendorpstraat 1, Santpoort; 0. Oosterwaai— Kos z., Hagelingerweg 47, Santpoor!; J. Sluimers—de Waard z Kalver- straat 111, Velseroord; S. Feitsma—de Ko ning z,, Wilhelniinakade 40, IJmuiden; G Baakde Witz., Casembroodstraat 5, Vel seroord; E. van Roon—Waterlander d. Watervlietstraat 6, Wijkcroog; 11. Janssen— Cremer z., Duin- en Kruidbergerwcg 73, Santpoort; O. Luppens—L'roekema z Pr Hendrikstraat 13, IJmuiden; M. Vis—Visser d., Pres. Steijnstraat 16, IJmuiden; A. Fid- der de Koning d Drebbelstraat 34, IJmui den; C. M. Muntz—Bergwerf z., Terrasweg 1. Santpoort. Ondertrouwd: C. L. v. d. Zee en N, C. Selderbeek; J. de Looff en K. Schaap O e h u w d W. Jong?jan en E, C. Prins, Bloemstraat 131, IJmuiden; S. Groen en G. Cramer, Marconiestraat 18, IJmuiden; J. C Polderman en F. Schrander, Lumeijstraat, Velseroord; A. Duindam en H. den Heijer, Frans Naereboütstraat, Velseroord; J. Pol d^rvaart en T. Zwart, Schoolstraat 15, IJmuiden. WIJKEROOG. Aan het verslag van de,directie der N.V. „De Plaalwellerij" te Velsen, uit le brengen in, de jaar. lijksche algemeene vergadering van aandeelhou ders op 13 Juli 1926, ontleenen wij het volgende: Dank zij het feit, dat de omzet onzer Vennoot schap gedurende het afgeloopen boekjaar belang rijk meer heeft bedragen dan ten vorige jare, n.l. ca. f 432.000.—, zijn de exploitatieresultaten gun stiger. Het totaalverlies bedroeg f 56.689 16, waar onder begrepen f 45.000 wegens de gevormde „Re serve voor bepaalde Belangen De resultaten van het tweede semester zijn aanmerkelijk gun stiger geweest dan die van het eerste. De toestand in de metaalindustrie is evenwel nog zoo, dat de prijzen, die men kan bedingen, hoogstens de productiekosten dekken, en alleen een verhoogde productie zal in de toekomst blij ken in staat te zijn de verliezen le stuiten. Op grond van de gedurende de eerste maanden van het nieuwe boekjaar ontvangen orders, mo gen wij hopen, dat de toestand zich langzamer hand ten goede zal keeren. Onze afzet vond we derom hoofdzakelijk plaats in Nederland en naar Nederlandsch Indië. Na afloop van het boekjaar ontvingen wij weder eenige orders voor export bestemd en wij hopen, dat het komende jaar een verhoogde afzet in exportzaken zal toonen. De netto-exploitatiewinst bedroeg dit jaar f 5.769.41, terwijl na aftrek van het bedrag aan in trest ad. f 17.097.61 cn het saldo diverse baten en lasten ad f 360.96, een saldoverlies van f 11.689.16 ontstaat. Afschrijvingen op magazijnvoorraden werden dit jaar niet' toegepast, evenwel is het gewenscht te genover onze Belangen in aanverwante onderne mingen en een uitstaande vordering, een bedrag van f 45.000 te reserveeren. Het totale verlies wordt hierdoor f 56.689.16. In overleg met de Commissarissen stel ik U voor het verliessaldo ad f 56.689,16 te voegen bij het verliessaldo van het vorige jaar ad f 81.712.635, en het gezamenlijk verlies groot f 13S.401.79-' op nieuwe rekening over te brengen. Stoompont-misère. Donderdagavond, om kwart voor tien, dus toen er nog heel wat verkeer over de pont was, werd de dienstdoende kettingpont Velsen defect. Het was niet mogelijk er mee te blijven varen cn wel dra stond aan beide kanten van het kanaal een g'roote massa wachtenden. Daarbij waren vele auto's en, aan de Noordzijde, vele aardbeienwa gens, die van de markt in Beverwijk terugkwamen. Om vlug in den dienst te kunnen voorzien, werd het kleine pontje, dat overdag vaart, spoedig klaar gemaakt, dat echter voor auto's enz. niet vol doende is. Het duurde echter een paar uur eer de andere groote kettingpont klaar voor het werk was, zoodat er een vrij belangrijke verkeersstrem ming, tot 12 uur was. - Vrijdagmiddag kwam de heer M. te Wijker- oog met zijn zeswieligen vrachtauto luid toete rend uit de Burgemeester Weertssiraat den Wij. kerstraatweg op. Een uit de richting Beverwijk komende auto, bestuurd door een dame, gaf geen acht op deze signalen en reed den vrachtauto precies in den flank. Deze ondervond weinig schade, maar de kleine luxe auto had zich vrij ernstig bezeerd, echter niet zoo erg, of de reis kon worden voortgezet. SANTPOORT. In den vroegen ochtend van Donder dag j.l. ontdekten eenige vroeg op zijnde plaatsgenooten een begin va»? brand in de choenmakerij van den heer vanlngenaan den Hagelingerweg. De brandweer werd .-net bekwamen spoed in 't geweer geroepen, doch veel werk bleek er niet „aan den winkel" te zijn, althans binnen betrekkelijk zeer korten tijd was men het vuur(tj-) meester. Toch mag het gelukkig geacht worden, dat een en ander zoo spoedig ontdekt is geworden. - Het schijnt, dat ook het jaar 1926 weer door de tuinders met een zwarte kool zal moeten worden aangeteekend. Nu er, dank zij het eenigszins betere weer, de omstandigheden in aanmerking genomen, nog wat aardbeien geplukt worden, beant woorden de prijzen weer niet aan de ver wachtingen Vooral Donderdag j I. werden zeldzaam lage prijzen besteed Wij hoorden zelfs spreken van 19 cent per K.G., wat neerkomt op ongeveer 60 cent per slof. Den daarop volgenden dag waren de prij zen wat beter, maar toch niet van dien aard, dat zij voldoende geacht kunnen worden. Voor degene, die „op struik" hooge prijzen besteed hebben, mag met recht van een „strop" gesproken worden. Ook met de groenten loopt het tegen. Sla is zoo goed als onverkoopbaar, rabarber, jonge tuinboonen en doperwten brengen weinig loonende prijzen op Alleen de worteltjes blijven prijshoudend. Zooals uit een en ander blijkt, mag er wel spoedig verbetering komen, willen verschillende tuinders niet met ondergang bedreigd worden. Postkantoor IJmuiden. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der mnd. Juni 1926. Brieven Binnenland. 1. van Hoek, J., IJmuiden. 2. Troost, W., Assen. 3. No. 198 Zonder adres. Briefkaarten Binnenland. 4. Buys, J., Haag. 5. Linden v. d. Hilversum. 6. Nieuwenhoff, Amsterdam. 7. Schroder, W., Haag. Brieven Buitenland, 8. Bon sec. Liverpool. 9. Teyinck Kok A., Brussel. 10. Vulco 8 Brussel. Briefkaarten Buitenland, 11. Bruning H., Zonder adres. SPORT. Iets over trainen. Dit artikeltje vloeide ons uit de pen, toen we Vrijdagochtend lazen van het succes, dat Moeskops Donderdagavond in den internationalen sprintwedstrijd op de Stadion-haan had gehad. Het zal onzen lezers hekend zijn, dat Moeskops na zijn achtereenvolgende successen in de wereldkampioenschap pen tenslotte den wereldkampioens-ti- tel moest afstaan aan Kaufman. Deze nederlaag had een ongunstigen invloed op „Big Pete", zoo zelfs, dat hij nadien meerdere malen door sterren van min dere grootte geklopt werd. Het gerucht ging, dat Moeskops zijn training ver zaakte, wat natuurlijk tot gevolg had, dat de Hollandsche reus, die anders met een paar ferme trappen van zijn krachtige faèenen zijn tegenstanders voorbijvloog, nederlaag op nederlaag leed. Den laatsten tijd echter heette het, dat Moeskops weer .wat ijveriger train de en het gevolg was, dat hij zich plaat ste in de finale van de „Grand Prix de Paris". Wel bezette hij hierin niet de eerste plaats, maar toch „Big Pete*' begon weer op den ouden Moeskops te gelijken. En toen kwam de strijd om den grooten Stadionprijs op Donder dag j.l. Evenals in Parijs, kwam hij weer te staan tegenover Faucheux, Mi- chard en Schilles en bovendien tegen zijn landgenoot Meijer. En „old Piet" heeft ze alle 4 op regelmatige wijze ge klopt, aldus het bewijs leverend, dat hij nog tot de snelste sprinters ter we reld gerekend kan worden. Maar dit be wijs kon hij pas leveren, nadat zijn training weer regelmatiger was gewor den. Met dit beeld voor oogen willen we van de rennerswereld naar de Holland sche voetbalwereld overstappen. Een Hollandsche voetballertraint niet graag. De meesten hunner hebben bo vendien niet 't. minste begrip van wat trainen eigenlijk b'eteekent. Ze willen wel „iets" doen alsof je er met „iets'' komt maar vergeten, dat ze ook veel moeten laten, 't Mag algemeen bekend geacht worden, dat Visser één der ijve rigst trainende voetballers uit IJmui den, ja zelfs uit Holland genoemd kon worden, maar na de reis der Stormvo gels naar Dusseldorf verklaarde hij ons, dat zijn trainen maar „kinder werk" was vergeleken bij dat van één Liicke e.a. En toen Union hier eenige weken geleden Stormvogels klopte, hebben we kunnen constateer en, wat met een strenge systematische training valt te bereiken. 't Spreekt ook van zelf, dat het «trai nen van een paar spelers uit een elftal niet zijn stempel drukt op het geheel e elftal. Heel duidelijk werd dit in 't af geloopen seizoen vaak geïllustreerd door het Ned. Elftal. Voor de reis naar Denemarken bijv. trok Glendenning, de Nederl. Elftal-trainer, her- on der waarts om de verschillende spelers on der handen te nemen. In Utrecht be zocht hij Buitenweg, Van Nus en Gie- lens en in andere plaatsen weer andere spelers. En het resultaat? Het elftal hing als -droog zand aan elkaar. Neen, wil trainen algeheel succes af werpen, dan dient 't geheele elftal, al thans verreweg het grootste deel, zich hieraan te onderwerpen. En daar man keert, ook hij Stormvogels, nog wel eens wat aan. En vooral bij een trainer, als Mr. Magner is, komt ons dit dubbel onbegrijpelijk voor. Uit bovenstaande volgt natuurlijk niet, dat 't trainen van den enkeling uit den booze is, verre van dat! Uithoudingsvermogen, halcontro le enz. zijn er uitstekend mee te verkrij gen. Maar „het" succes komt pas na ge zamenlijk trainen. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. VISSCHERIJ. Men schrijft aan de N. Rott. Ct, uit Lerwick: Ds. J. J. Bouwman van Urk en ds, F. Tollenaar van Pernis zijn naar Lerwick vertrokken, om daar onder de Hollandsche visschers te werken. Voor dien arbeid heeft de „Parih Church" van Lerwick heel gewillig een harer kerkgebouwen afgestaan. Het werk der predikanten, die Bethsai da uitzendt, wordt door de visschers over het al. gemeen bijzonder gewaardeerd. Door de bemoei ingen van dr. Van Asperen, den dokier van het „Hospitaal Kerkschip „de Hoop" en den vice-con sul mr. D. Laurenson hebben de Hollanders hier een apart gedeelte van het kerkhof gekregen. Zondag 27 Juni is die grond aan de Hollanders overgedragen. De Engelschen beschouwden het als een „Dutch Service'1, en waren in grooten getale opgekomen. Er waren ook veel Hollandsche sche. pelingen. Ds. Engelsma, de predikant van het Hospitaal- kerkschip, hield een rede in het Tlollandsch en in het Engelsch; ds. ToRenaar wees namens Beth- saida eerst de Hollanders op de beteekenis van een eigen graf en dankte daarna de Engelsche autoriteiten voor het welwillend afstaan van een deel van hun kerkhof. Een der wethouders van Lerwick nam daarna het woord en wees op de hartelijke betrekkingen, die er al eeuwen tusschen Engelschen en Hollan ders op Lerwick hadden bestaan, en die door de ze gebeurtenis weer waren versterkt. Gedurende de week van 1 t/m, 7 Juli 1926 kwamen de navolgende vaartuigen aan den afslag, 66 stoomtrawlers, 11 Duitsche stoomtrawlers, 2 Engelsche stoomtrawlers, 1 motorlogger, 10 zeil- loggers, 1 stoomharing-logger en 1 motorharing- logger en 100 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: stoomtrawlers van f 200 tot f 2453; Duitsche stoomtrawlers van f 792 tot f 2465; Engelsche stoomtrawlers van f 22 lot f 1155; motorlogger f 240, zeilloggers van 112 tot f 395, stoomharing- logger f 5433; motorharing-loggei f 751, terwijl de kustvisschers f 7068.21 besomden. De aanvoer bestond uit 713,450 K.G. trawlvisch en 331 kantjes pekelharing. De totaal opbrengst bedroeg f 130.484.24. Men meldt ons: Door het bestuur der reedersvereeniging is aan de organisaties van havenarbeiders kennis gege ven, dat zij per circulaire aan de reeders zal be richten, dat vanaf 15 Juli a.s. alle reeders vrij zullen zijn in het aannemen van vischlossers. Mochten intusschen echter de organisaties tot overeenstemming komen over het indienen van een 3-tal candidaten voor de functie van ambte naar der vischlosregeling, waarmee zij allen zich kunnen vereenigen, dan zijn de reeders bereid met de veranderde omstandigheden rékening te houden. De stoomtrawler Greuvers, IJM. 290 van de N.V. Visscherij-Maatschappij „Vooruitgang', is verkocht aan de reederij Erenst en Wefcnar. SCHEEPVAART. IJmuiden. Aangekomen 8 Juli: Edith, st., Ant werpen, ledig, Visschershaven; 6 Juli: Liberty, st., Amsterdam, haven Hoogovens, om fruit te laden: 9 Juli: De Hoop, hospitaal-kerkschip, Noordzee. Vertrokken 6 Juli: Liberty, st., Goole, stukgoed en fruit. Velsen. Aangekomen 8 Juli: Edenforce, st., Londen, Papierfabriek, om te laden. Vertrokken 8 Juli: Haneland, st., IJmuiden, waar het schip kolen geladen heeft, Het stoomschip Arinda Mendi arriveerde 4 dezer van IJmuiden te Norfolk (Ver.St.). Zaterdag 3 dezer had van uit Rotterdam de proeftocht plaats met het motor-vrachtschip Adelaar, van Salomons' Shipping Forwarding Office Ltd., te Rotterdam, een der eerste Nederl. zeeschepen, welke met het Oertz-patent-roer is uitgerust. De Adelaar is een schip van ca. 400 ton. d.w., dal uit de hand gestuurd wordt. Het is bij dezen proeftocht gebleken, dat voor het sturen een uiterst geringe kracht aan het stuurrad benoodigd is. Het schip bleek op de rivier zoowel cjs op zee bijzonder goed bestuurbuur; zeer kleine uitslagen van het stuurrad bleken voldoende om het schip op koers te houden, ook bij zéér geringe snelheid. De xAdelaar bleek de voor dit schip zeer hooge snelheid van 8.S a 8,9 mijl op zee te behalen. Vol gens de overtuiging van den reeder, den heer Sa lomons, moet een snelheidsverbetering van zeker 3/4 mijl per uur op rekening van de gunstige wer king van het Oertz-roer gesteld worden. Het nieuwe roer heeft dan ook aan alle gestelde verwachtingen voldaan. Het stoomschip „Meliskerk"' van de Holland- Oost-Afrika lijn, dat Zondagavond bij het inva ren van de nieuwe sluis te IJmuiden in aanviring is gekomen met het remmingswerk, is in het Ju- liana.dok vand de Amsterdamsche Droogdok- raaalschappij opgenomen. Van de schroef zijn drie bladen gebroken, welke vervangen moeten wor den. Dinsdag kwam hier binnen de Finsche vier- mast-motorschoener Brandö, op reis van Charles ton (Eng.) naar Rarmö, wegens motorschade, wel ke alhier hersteld wordt. HOSPITAAL-KERKSCHIP. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is gisteren van zijn eersten kruistocht onder de haringvis- schers op de Noordzee alhier teruggekeerd. De reis heeft geduurd van 26 Mei9 Juli. Door den geneesheer, Dr. F. G. van Asperen uit Haarlem, werden 93 personen behandeld, waaron der 8 Duitschers. Hiervan werden er 7 in het hospitaal aan boord opgenomen, waarvan 5 patiën ten werden meegenomen naar IJmuiden, n.l. 2 uit Scheveningen, 2 uit Katwijk aan Zee en 1 uit Hel- levoetsluis. Van de 93 patiënten werden er 88 in Lerwick behandeld en 5 op zee. Verdeeld naar de herkomst der schepen kwamen de patiënten van 13 sche pen uit Scheveningen, 13 uit Katwijk aan Zee, 13 uit Vlaardingen, 5 uit Maassluis, 4 uit IJmuiden en 8 uit Embden. De predikant, Ds. K, Engelsma uit Zwartsluis, verleende geestelijken bijstand aan boord der schepen en mocht meermalen optreden in de St. Clemens Hall church te Lerwick. De monteur van De Hoop, Jac, de Best uit Kat wijk, heeft aan verschillende loggers technische hulp verleend. De meegenomen patiënten konden allen op eigen gelegenheid naar hun woonplaatsen gaan. „Het zwakke Kind". Heden ontvingen wij het versb Vereen. „Hulp in nood" voor de ifo* voeding en kleeding over't le halfjairJ Hieruit blijkt dat de ontvangsten f 362.44 en uitgaven aan kleeding,Vle(l, en melk f 229.88, zoodat er nog eenw saldo is, groot f 132.56. Aangezien nu binnenkort wederom aantal kinderen naar buiten moeten wok gezonden en waarvan nog enkelen of gedeeltelijk gekleed moeten wotfc plus nog diegenen welke thuis de sterkende middelen ontvangen, daar ho;;" het bestuur zich voor kleeding en financltt steun zich ten zeerste aanbevolen. Het Bestuur: Mej. Loendenloot.vocr Mej. v. d. Boogaard,^ Mej Lust, penningm, GEVONDEN VOORWERPEN. Een missiemedaille aan zilveren ketting, een nomuts, een wollen muts. Terug te bekomen politiepost Velserbeek. WENKEN VOOR VEILIGHEID GEZONDHEID. Van kiespijn en kunsttanden. Wie dan alleen tandheelkundige hulp in als hij kiespijn krijgt, loopt gevaar, zijn taci |4 vroegtijdig te verliezen. Wie zijn tanden regelmatig laat onderzoeken: zoo noodig vullen, behoudt deze en blijft schoond van kiespijn. De natuurlijke tanden zijn voor het kauventi meer waard dan kunsttanden. GEZONDHEIDSRAAD, 5 GEMENGD NIEUWS. Vijftigjarig jubilee der telefoon, De telefoon bestaat nog maar 131 halve eeuw. Ze werd uitgevonden d< Prof. Graham Bell. Hij was met i doof meisje gehuwd en zocht naar 31 instrument, waardoor hij ze in sti zou kunnen stellen te hooren. Zoo voi hij de telefoon uit. Drie jaar later wei in Londen de eerste centrale met nog geen twaalf aangeslotenen.fi j[ is vaak de zucht naar geld of na roem en ook wel de nood, die tot uitvi j; dingen leidt; in dit geval was hetf liefde, die vindingrijk maakte. voor een doove vrouw bestemd was, ten slotte een onmisbaar communica: geworden voor millioenen. Ieder blik klinken ontelbare: Hallo's over aarde. 33 Centrale Ver. tot bestrijding van di tuberculose. Een vereeniging, die veel goed wé doet. Ze is niet conservatief maar it gankelijk voor nieuwe methoden ft bestrijding en nieuwe inzichten in' oorzaken van de ziekte, die mensch dier zoo zeer teistert. Ook in de tute culosebestrijding zijn richtingen, mai de Centr. Ver. laat allen recht wedero. ren en zoekt liet juiste in de verschild de methodes en inzichten^ In het pas verschenen jaarversk staan enkele wetenswaardige feil» en cijfers vermeld. De sterfte aan tufe culose voor alle vormen is in '23 beneden 10 per 10000 inwoners* daald. Dat is een verblijdende voon gang. Toch sterven er jaarlijks ine; land nog*7000 personen aan tuben; lose. Dat wil zeggen, dat ieder jaar geheele bevolking van een door wordt .uitgemoord. Maar de strij wordt steeds krachtiger gevoerd het sterftecijfer zal geleidelijk welbl: ven dalen. De Emmabloemcoller bracht het vorige jaar bijna f \M op. Er werden «ruim een millioe bloempjes verkocht. Daaruit blijkt, de meesten voor het bloempje nieti dan een dubbeltje geven. Hoevelen den er zonder bezwaar een kwartj rijksdaalder en meer van kunnen nu ken. Wie een maximum bestrijding moet zich niet met een minimum bi drage vergenoegen. Het volledige diploma van huisfe zoekster werd door de Ver. het vory jaar aan 161 leerlingen, bijna allen v pleegsters uitgereikt. Zij zullen do hun bezoeken aan de patiënten in fin veel goeden raad en waarschuwt kunnen geven en zoo de gezonden gen de besmetting beveiligen en tev» voor de zieken de beste voorwaard;' scheppen tot genezing. Het verslag geeft ook mededeelt over een nieuwe tak van werkzaaz beid, de nazorg. Het is niet voldoend beter te maken, men moet ook béte houden. De overgang van het rium naar het gewone leven en werk voor velen te groot. De nazorg bou* een brug, waardoor dit zonder ongelv" ken kan geschieden. Terugvallen herhaling der ziekte zullen doordfi nazorg zooveel mogelijk voorkok worden. Kamer van Koophandel en! Fabriek voor Haarlem en Omstreken. Belanghebbenden maken wij er op attent, di bet Turksche tentoonstellingsschip KaraDe^W vanaf 9 Juli a.s, te Amsterdam zal liggen a*"1 ty Westerdoksdijk. Belanghebbenden bij den handel op Turkije yiseeren wij deze tentoonstelling te bezoekt

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 6