PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het strandkampeeren. Nadat deze week bekend was gewor den, dat B. en W. aan d'iii hoer Beuk- man, pachter van het strand achter de Zuidpier, vergunning hadden verleend, om op zijn strandgedeelte kampeeren toe te staan, mits de maatregelen van orde en goede zeden in het kampeer- reglement der gemeente voorgeschre ven in acht werden genomen, hebben wij eens onderzocht welke gevolgen dat besluit zou hebben. Voor ons toch staat vast, dat zoolang die gelegenheid er is doel en opzet van het gemeentelijk kampeerterrein niet bereikt wordt. Men heeft daarvoor toch noodig ge oordeeld: le. het kampeeren te concentregren op een onder voortdurend toezicht staand gemeenteterrein; 2e. -de te maken kosten voor een deel vergoed te krijgen uit een zeer ge ringe huur; 3e. de ordemaatregelen te doen be rusten op do meest, authentieke gege vens. Van den opzet, onder 1 genoemd komt natuurlijk niets terecht, want ook al zijn alle maatregelen verder precies gelijk, de ondervinding zal ras leeren dat do menschen, die kampeeren willen, liever staan op het strand, on der particulier toezicht,- dan onder ambtelijk toezicht, op een terrein, een eind binnenwaarts gelegen. Natuurlijk faalt dan de onder 2 genoemde opzet, omdat indien de menschen hun huur betalen, dit voor den pachter en niet voor de gemeente is. De onder 3 genoemde stukken veroor zaken minder moeite, daar autheticiteit en de controle daarop, slechts van amb telijke zijde in ernst worden genomen, Nu schijnt het dat B. en W. zich uit gelaten hebben dat de verleende dis- pensatie slechts van zeer tijdelijkn aard is-, in dat geval zijn natuurlijk ook al de gevolgen slechts tijdelijk. Intus- schen merken wij^ op dat, in het aan de pers verstrekte communiqué geen spra ke van tijdelijk is en we ook niet don indruk kregen, dat de ambtenaren dit er in lazen. In elk geval geldt het voor dit seizoen. Toen we dus op onderzoek uittogen, ontmoetten we allereerst een lid van den gemeenteraad, wiens persoon en politieke richting ons waarborgen dat hij, noch blind alle kampeéren veroor deelt, noch blind is voor de gevaren daarvan. Toen wij zijn oordeel vroe gen, vertelde hij ons, met een zekere verbazing van dezen stap van B. en W. gehoord te hebben, daar hij dacht dat al het gedane werk op deze wijze tever geefs was. Wel was hem ter oore geko men dat, voor dit seizoen, weinig kans meer was op het in gebruik nemen van het gemeentekamp. Vervolgens hebben wc ons begeven naar den heer Beukman. Deze beves tigde ons, dat op zijn terrein liet kam- peerreglement van de gemeente moet worden nageleefd. Overigens vatte hij de zaak vrij kalm op. Indien de men schen zich fatsoenlijk' gedragen, heeft hij er niets op tegen dat ze daar kam peeren en reeds maanden geleden had hij aan B. en W. doen hooren dat hij wel bereid was een stuk strand voor dat doel af te staan. Het heeft hem dan ook wél cenigszins verwonderd dat de raadsleden onkundig van dat aanbod zijn gebleven. Voor exploitatieobjecten acht hij evenwel de meeste kampeer ders niet geschikt, vandaar dat ze bij hem totaal geen huur hebben te beta len. Zijn medewerking in deze zaak grond zich dan ook alleen op het wer ken om de menschen terwille te zijn en op het koopmansstandpunt: waar volk is, is nering. Want allicht gebruikt een deel der kampeergasten iets bij hem, zij 't onverplicht. En, dit eischt de heer B. met nadruk, men lieeft zich fatsoenlijk en volgens zijn aanwijzin gen te gedragen. Trouwens, smakelooze en schandalige tafreelen, zooals elders -zijn hier, volgens den heer B. die 15 jaar hier aan het strand is, nooit voor gevallen. Het resultaat van ons onder zoek kunnen we aldus thans samen vatten: De kampeerders zullen voor een groot deel dit jaar wel niet naar het ge meentekamp gaan, maar naar dat van den heer Beukman. Men staat daar onder dezelfde orde maatregelen als bij de gemeente, met •dit verschil, dat het niets kost. In elk geval is het besluit van B. en W. niet ten nadeele dergenen die hier wen- schen te kampeeren. De werkloosheidsregeling voor de treilervisschers. In de jaarvergadering van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders te Rotterdam heeft de heer Swiebel den wenstih uitgedrukt, dat voor de treiler visschers van IJmuiden een andere werkloosheidsregeling zou worden ge troffen, in dien zin n.l. dat het recht op uitkeering niet wordt beperkt tot Dc- cember-Mei, doch veeleer uitgebreid met de maanden Juli en Juni die voor deze visschers veelal werkloosheids maanden zijn. Bij het op 14 Juli te Amsterdam gehoudenexamen van de „Federatie voor Stenografie Groote" slaagde voor het Diploma „Kantoorstcnograa.f 130— Ned." o.m. Mej. G. J. Küthe, opgeleid door den heer F. de Vries, alhier. Uitstapje. Gisteren was het een feestdag voor de 60 oudste kinderen van de bewaar school in de Breesaapstraat. Ze gingen n.l., evenals de kinderen van de „groo te school" een dagje uit, onder leiding van het hoofd der school, Mej. Vijlbrief en de andere onderwijzeressen. Daarvoor waren de ouders financieel bijgesprongen. Om 9 uur in den morgen gingen ze in optocht weg, naar de Ro land, om over te varen. Wat waren die kleuters allen groot toen ze, evenals heusche badgasten, den geheelen dag aan het strand moch ten spelen en, verschillende keeren, zelfs in het badpaviljoen, een versnape ring kregen. Tegen 5 uur gingen ze allen weer te rug, op dezelfde wijze als ze gekomen waren, om weer aan de ouders te wor den afgeleverd. Toen was de tijd van danken geko men. Voor de ouders om het personeel der school te danken. Maar ook voor Mej. Vijlbrief en hare staf. Dezen waren dankbaar voor de vele hulp die ze ge noten hadden. Van velen die graag de kleinen een pleizier doen, zooals b.v. de heer van Oosten, die met zijn Roland zoo goed hielp. En van het onderwijzend personeel aan de ouders, die niet alleen voldoen de gaven, doch ook zooveel, dat men in staat was te kunnen zeggen dat,hun, binnenkort, allen een souvenir van de zen dag zal worden aangeboden. Tevens worden vandaag alle kinde ren der school nog feestelijk onthaald. VELSEN. Geslaagd voor het Mercurius-di- ploma Boekhouden: Mej. N. van Sluy- ters te Haarlem en de heeren J. Coe- zand te Velsen en H. C. G. Lamoen en W. Nieuwenhuyzcn te Beverwijk, al len opgeleid door den lieer J. van der Laan, Accountant eii Leeraar M. O. Boekhouden te Wijkeroog. Vacantferels Het doorzitten bij Wielrijden en stukloopen van Huid en Voeten of verbranden der Huid door de Zon, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 ct. Wanneer men door onze gemeente wandelt en vooral door de straten, waar ruimte genoeg is voor voortuin tjes bij de woningen, dan merkt men een groot verschil op. Hier ziet men een lief tuintje waar het oog met wel gevallen op rust, daar weer ziet men er een, waar zoo goed als niets aan ge daan is of dat. het kenmerk draagt van verwaarloozing en vervuiling en dik wijls ook van weinig smaaK. Sommige bewoners, wien het niet aan geld mangelt, laten hun plekje grond door een deskundige verzorgen, anderen, die er niet veel geld voor over hebben of voor kunnen missen, hebben zelf tijd, liefhebberij en smaak genoeg, om er wat aardigs van te maken. We hebben wel eens een gezelschapje Amsterdammers voor een perceel zien staan, met jaloersche blikken een en ander opnemende en waarvan de vrou welijke vooral de verzuchting slaak ten, hè, hier zou ik wel graag willen wonen. Mooie tuintjes lokken vreemdelingen en zou het dan niet op den weg liggen van vereenigingen die het vreemde lingenverkeer willen bevorderen, om het aanleggen en in orde houden van tuintjes zooveel mogelijk aan te moe digen? Gezwegen nog van het verhoo- gen van het levensgenot van eigenaren en dorpsgenooten. Niet ieder kan tot deskundige in den tuinbouw opgeleid worden, maar als nu eens een deskundige een lezing hield over dit onderwerp en den men schen den lust wist bij te brengen om wat meer geld of wat meer zorg aan de tuintjes te besteden! Ligt dit niet op den weg van „IJmuidens Bloei''? Als deze Vereeniging zich nu eens met een deskundige in verbinding stel de om in den aanstaanden herfst of winter desnoods eenige avonden be schikbaar te stellen om in.de verschil lende afd. der gemeente deze zaak to bespreken. Wellicht zou de eerst volgende zomer reeds zulke resultaten toonen, dat de laatste onverschillige op dit gebied het goede voorbeeld zou vol gen en onze gemeente liet doelwit van vele bezoeken zou worden. Wat het aantal inschrijvingen aan gaat, is het succes verzekerd, daar er zich niet minder dan 100 partijen in de verschillende groepen hebben opgege ven. Onder de deelne(e)m(st)ers bevin den zich zeer goeden spe(e)l(st)ers, zoo dat het werkelijk een waar tennisfes- tijn beloofd te worden. Heden, Zaterdag zal met de wedstrijden begonnen wor den. Roodkapje in Velserbeek. Wij hebben Woensdagmiddag alleen maar het slot van de vertooning van Roodkapje in Velserbeek door Het Zo- mertooneel kunnen 'bijwonen. Maar dat laatste gedeelte was alleraardigst en zeker ook het meest spannende voor de kinderen. Het was voor ons, oude ren, aardig om te zien, hoe de kinderen meeleefden. Ze waarschuwden voor de wolf, ze riepen dat grootmoeder door de wolf was opgegeten en ze stonden te roepen, toen de wolf over den muur keek, maar het werd een gejuich toen de wolf gedood was en zijn kop uit de bedstede te zien kwam. Zóó zuiver en onverdeeld genieten kunnen alleen kin deren. A.s. Woensdagmiddag zal Roodkak- je nogmaals in Velserbeek gespeeld worden en zeker zullen er dan weer veel kinderen komen om -dit voor hun zoo mooie spel te zien. Met rijwielen in Velserbeek. Sinds, na de jongste raadsvergadering het verbod om op sommige tijden van den dag door de Lindenlaan te fietsen, is opgeheven, lijkt het er dikwijls meer op een race-haan als op een wandelpad Meer dan eens pet men er zoo schrik wekkende toeren op de fiets, dat de toeschouwers er de oogon dicht knij pen en het mag wel een wonder heeten dat ernstige ongelukken tot heden niet voorkwamen. Intusscher. wordt het tijd om maatregelen te nemen tegen al te roekelooze dwaasheden Gevonden voorwerpen. Een zilveren manchetknoop; een kin derceintuur; een tabaksdoos; een kin der tascli je. Inlichtingen politiepost Velserbeek. SPORT. KOREBAL. Als ik zoo een en ander bekijk in G. S. D., dan krijg ik net een gevoel of ik voor een winkel sta, die een uitverkoop georganiseerd heeft. Tusschen de courante goederen tref ik ook artikelen aan, die men met gelegenbeidskoopjes betiteld heeft. In den regel is het wel zoo, dat het dan een kat in de zak is. Zoo ook in G, S. D. Daar heb je nu ook iets dat bepaald voor een koopje gekocht is, want het voordeel heb ik er nog niet van ingezien, nog minder het nut. Maar ja, daar vergat ik zoowaar nog wat. Gister heb ik iemand van de athletiek_ commisise gesproken, die tezamen met de feest commissie een athletiek-feest zou geven. Wan neer er nu maar enkele leden zijn, die eenige stukjes willen insludeeren, dan zal dat een reuze fuif geven.^ waarna de respectieve feest-, enz., enz. commissies gerust weer voor enkele jaren op non-actieviteil gesteld kunnen worden. Binnen kort krijgen wij onze Jaarlijksche Alg. Ledenver gadering. Wel wat laat, maar enfin, en d?n zul len wij zien of het systeem mir nichts, dir nichts gehandhaafd kan worden, L, Gymn.- en Athletïek-Vereen. Olympia. Wij maken er den léden, zoowel da mes en heeren als meisjes en jongens op attent, dat alhoewel de vacantie voor het turnen in de zaal begonnen is, de lessen in Openluchtspel en Athle ti-ek op de gewone uren doorgang blijft vinden. Ook is de directeur weer begonnen met zwemles te geven, waar voor de Woensdagmiddag beschikbaar is voor de leden. De leden die naast de Vereenigingsles, ook nog onderwijs in zwemmen wcnschen te hebben, kun nen hiervan^profiteeren door naast de contributie voor het geheel e seizoen f 2.50 extra te betalen. Zij maken van deze gelegenheid ge bruik om den heer P. Goedhart, den pachter van bet zeestrand tusschen de pieren, hun hartelijken dank te be tuigen, daar zij zonder zijn medewer king hier in IJmuiden van zwemonder wijs verstoken zouden blijven. Zooals u allen reeds weet organiseert de Propaganda-commissie Zondag 25 Juli een wandeltocht naar Groenen- daal, die heel gezellig beloofd te wor den, daar de animo hiervoor zeer groot is, maar niettegenstaande dat kunnen nog" veel meer dames- on liee- ren-leden zich met hun introducé's op geven. A.s. Maandag op 't sportterrein wordt hier over nader nog 't een en an der medegedeeld, dus komt allen. P. Burgerlijke Stand Velsen. Geboorten: C. W. JansenJan sen, d.A. SchoormansMosynessen d.; C. OudendijkHandgraaf, d.; L. Roos Hoefgeestdé Bie, d,; M. A. de Vries—de Roo, z.; H. C. Oldenburg- Both, z.; E. de Best—v. Voorst, z. O nd e r t. Po u w d W. N. A. Reijg- waal en G. J. M. Kruiswijk; C. Stigter en G. Hoekstra; A. W. de Pagter en J. Bremerkamp; J. W. G. Gomes en A. C. Rozemeyer; L. C. Schellevis en L. Ras poort; C. Bergwerf en L. v. d. Vossen; J. Boekelaar en A. Siewertsen; A. Kui pers en G. L. G. van Zadel; L. Groene- veld en T. M. Kaper; J. v. d. Burg <ui T. Kraaijer. Gehuwden: J. Visser en P- G. Wartenhorst; P. C. Hildering en M. de Graaf; B. J. W. Haak en J- A. David son; J. Oudendijk en D. Wever. SANTPOORT. Dinsdag j.l. werd onze plaats be zocht door het Vrijzinnig Kerkelijk zangkoor uit Enkhuizen. Het werd rondgeleid door den heer Cornegge, wien de verzekering werd gegeven, dat men niet gedacht had, dat onze plaats zoo mooi was. In „Zomerlust" werd ge dineerd, waarvoor men ook niets dan woorden van lof had. Het rioleeren en aanleggen van eenige straten te Santpoort is door B. en W. opgedragen aan de firma J. Die naar en Zn. te Helder voor f 13887. Tennis-tournament „Velserbeek". Tot hun spijt is de commissie er niet geslaagd de medewerking van* de uitgenoodigde spelers voor een „exhibi- tion-partij" te verkrijgen. BEVERWIJK. Het begint met den aanvoer der aardbeien minder te worden. Donder dagavond bedroeg dit ongeveer 150.000 K G. tegen 175.000 K.G. op Woensdag avond en 200.000 K.G. op vorige dagen. Dé prijs handhaaft zich op f 30f 40 per 100 K.G. Bijna alles gaat naar de jamfabrieken, daar bet product voor export niet meer geschikt is. De verlading naar Engeland is ge heel stopgezet. De firma Gebr. Scheuer is naar Hl. Dbl. meldt, zoo coulant ge weest de met de verschillende veilingen getroffen overeenkomst te annuleeren. VOETBAL. NederL Bonds-Elftal Belgisch Bonds-Elftal. Op 29 Augustus a.s. speelt een Ne derlandsch Bondselftal tegen een Bel gisch Bondselftal op het terrein van S'parta te Rotterdam. Het betreft hier geen wedstrijd tusschen „het" Nederl. Elftal en „het" Belgisch Elftal, hoewel niet ontkend kan worden, dat het vori ge jaar, toen deze officieuse land en- ontmoeting voor het eerst werd ge speeld, de Belgen vrijwel „het" Belgi sche elftal in 't veld hadden gebracht. Wij vaardigden echter een elftal van jeugdige spelers af. Desondanks werd een gelijk spel behaald. Het was in de zen wedstrijd, dat de Stormvogel Vis ser een niet te versmaden vleugel-half bleek te zijn. Ook voor dezen wedstrijd zijn weer jongere spelers uitgenoodigd. Men oor- deele. v. d. Bergen Seegers Koster Van Nus Massy Reuvekamp Gïlle Elfring, Hoogmoed, Wentink, v, d. Eb, v. Gelder. Het. doet ons natuurl/jk genoegen, ook Koster weer in 't elftal te zien. Met den Excelsior-doelman v. c\. Bergen en den M. V. V.-back Seegers zal hij zeker een hecht achtertrio vormen. In de middenlinie zijn naast den Ne derl. Elftal-man Van Nus opgenomen Reuvekamp Gille uit H.F.C. en Massy uit Roermond. Wij voor ons hadden graag den E.D.O.-spil Dinkla eens op de midhalf-plaats gezien, doch ook de zui delijke spil moet het nemen van een proef wel waard zijn. De voorhoede-spelers hebben wij al len het vorige seizoen één of meerma len in proefelftallen in actie gezien. Het spel van den Alcmaria-speler Elfering en van den V.U.C.-er v. Gelder is ons toen hest bevallen. Vooral eerstgenoem de is uiterst snel, zet keurig voor en ziet er tenslotte „geen been" in, om zelf een goal te maken. De midvoorplaats is toevertrouwd aan Wentink uit 't Gooi, een handig speler met een flink schot en een vrij goeden kijk op spel- verdeelen. v. d. Eb zagen wij ook tegen Stormvogels reeds eenige malen in ac tie. Hij is een goed speler,, kan het al thans zijn, maar „voelt" zich nog al eens, hetgeen op zijn spel geen gunsti- gen invloed heeft. Hoogmoed uit. Z. F. C., zoowel als v. d. Eb, hadden wij wel eens vervangen willen zien door de E. D. O.'ers Tanis en Perukel die voor het Haarl. Elftal tegen Amsterdam zoo keurig speelden en niet minder dan 5 goals scoorden. O. i. was dit de sterkte van het team ten goede gekomen. Het protest C. V. V.V. Onder bovenstaand opschrift wij in de Sportkroniek het volgend. Het bestuur van Haarlem had Jj., aanleiding van de uitspraak der^6' -v.u geprot jiijstel So 1 ,1 testcommissie inzake C. V. V.- tengevolge waarvan V. U. C. veerd en Haarlem gedegradeerd is het bestuur van den N. V. B. het'yV'c zoek gericht aan de protest-eorru^ f®1 herziening van haar uitspraak op" dragen. Volgens Haarlem's meenv flCtë was die uitspraak n.l. foutief, daar k i Rij de doelman van C. V. V. art. 13a spelregels overtreden had en dus del- slissing van den scheidsrechter (ys schop en uit het veld zenden van speler) juist was. In de Zaterdag gehouden vergaf ring van het N.V.B.-bestuur is 9^ besloten aan Haarlem's verzoek b gevolg te geven, daar de beslissing protestcommissie juist is en Haarlei verzoek geen nieuwe gezichtspunt opgeleverd heeft. 1 Fietstocht T. V. IJ. Zooals reeds bekend is gemaakt zal de fiy, tocht a.s. Zondag 18 Juli worden gehouden, to len de deelnemers(sters) er op rekenen te 7 op het Willemsplein aanwezig te zijn. Wij rij' dan langs de IJmuider straatweg naar de en zullen te Wijkeroog ongeveer half acht nog enkele leden aansluiten. Neem vooral pak mee daar het de bedoeling is op de teruw te Egmond of Castricum den liefhebbers gelegenheid te stellen een bad te nemen. Vooty U van te voren van een Vereenigings-fiey,, welke verkrijgbaar zijn bij Mej. R. de Paeten! N. Driessen, We rekenen op groote opkomst en mooi w«L TURNk VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART WATERSTAND IJMUIDEN. water n.n Juli 1926 H. water L. Dagen v.m. n.m. v.m. 17 7.40 8 05 3.11 18 E.K. 8.31 8 57 3.53 19 9.28 9.56 4.46 20 1031 10.59 5.48 21 11.40 6.57 22 0.04 0.41 8 05 23 1.03 1.34 9 04 24 1.52 2.24 9 57 urli Qeen Zomertijd. VISSCHERIJ. Engelsche stoomtreilers te IJmuidej 4 In de week van 9 tot en met 16 Ji! 015 N) zijn te IJmuiden binnen gekomen kolen te laden 52 Engelsche stoomtrei Iers n.l. 36 van Grimsby, 8 van Lowe J stoft, 2 van Yarmouth, 3 van Aberdeen 2 van Hartlepool en 1 van Fleetwood, jjj Een groote visch. Donderdagmorgen ontdekte naardt Tel. meldt, een visscher in het biez-n- land aan de Zuiderzeekust tussches het Ganzendiep en het Zwolsche i een groote visch, die telkens met rugvin boven water kwam. Toen er des middags nog bleek te zijn trok ken eenige visschers er met hun vier booten op af. Direct werd er jacht op gemaakt en getracht h,et dier r wierplaatsen te drijven, waarin zich minder goed kon bewegen. Dem- schers hadden geen andere wapens dan de vaarboomen en een staak m een stomp puntijzer. Hiermede weid het dier bewerkt, het kreeg wond na wond, maar naar het scheen met wei nig succes. Na drie uur tevergeefs jacht gemaakt te hebben, warende mannen van plan den strijd op te ven. Zij wanhoopten er aan het „mon ster" te overwinnen. De kleinste boot had het zwaar te ver duren, wanneer zij in de nabijheid van de staart kwam, die het water zoodanig li in beroering bracht, dat de booten sterk 35 schommelden. Het bleek hun echter, dat zij het dier meer naar den wal ge kregen hadden en dat het zich in wier vastwerkte. Zij kregen het dier tus schen twee booten in en slaagden erin, een ketting met een oog, als een lus om de staartvin te krijgen, welke steeds meer toehaalde, toen het dier aantrok. Het dier trok de twee booten nog evc» mee, maar een anker aan de kettiit werd uitgeworpen en de visch lag vei lig voor anker. Het was intusschen eü nur 's avonds geworden. De jagers gen -doodop naar huis en 's morgei» a vroeg vond men het dier dood. Met veel moeite werd de ketting losgemaakt. In triomf werd de visch in Genemui- den binnengebracht en per auto naar Zwolle vervoerd. Het dier woog onge veer 300 kilo, de grootste omvang is 2 meter, lengte 3.20 meter. Het heeft een gladde, zwarte leerachtige huid, der schubben, liet dier behoort tot de familie der dolfijnen. De IJsland-visscherij. De visscherij op IJsland is nu al weer grootendeels beëindigd. Slechts de Wilhelmina en de Odin beiden van de V.E.M. zijn weer daarheen vertrokken, terwijl mogelijk ook nog de Anna, van dezelfde reederij, een reis zal doen. O0 anderen zijn allen, voor dit seizoen, weer op de Noordzee gegaan of lig?011 te repareren

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 6