ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Hoofdpij No. 74 Woensdag 21 Juli 192fi lie Jaargang IJMUIDER COURANT HINDERWET. Burgemeester en wethouders der ge beente Velsen, 'brengen ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen uan J. A. Stals, bedrijfsleider der Elec- irische Timmerfabriek „Vooruitgang1' Stals en Co., te IJmuiden, om vergun ning tot het uitbreiden der inrichting voor machinale houtbewerking in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L, Xo. H19, plaatselijk bekend wijk C, jogger straat no. 10. Op Donderdag, den 29 Juli 1926, des voormiddags te elf uren, zal ten ge- meentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk: oe te lichten. Velsen, den 15 Juli 1926. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, HOFSTEDE l.s. RIJKENS. De burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat ter voldoe ning aan art. 7 der Onteigeningswet de stukken bedoeld in art. 6 dier wet, be treffende do verbetering van den Rijks- veg van Haarlem naar Velsen, in de gemeenten Haarlem; Schoten en Vel sen, Ier secretarie der gemeente ter in- van een ieder zullen worden ne- dergelegd van 23 Juli a.s. tot en met 12 Augustus d.a.v. Belanghebbenden kunnen gedurende dien termijn, alsmede gedurende acht dagen na verloop daarvan bezwaren legen de voorgenomen onteigening en let plan van het werk schriftelijk in brengen bij den Minister van Water- slaat. Zij, die dit bij hun bezwaarschrift verlangen, 'zullen in de gelegenheid worden gesteld hunne bezwaren mon deling toe te lichten. De bezwaarschriften zijn vrij van zegelrecht. Velsen, 17 Juli 1926. De burgemeester Van Velsen, RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De staking der steenlossers. 3 staking der steenlossers duurt al1 een paar weken. De vorige week moes ten de steenlossers te Velsen nog en kele schuiten lossen, waartoe ze con tractueel verplicht waren, maar te IJmuiden werden de schuiten steeds door de patroons gelost. Zaterdagmiddag is het daarbij nogal rumoerig toegegaan. Een schuit met steenen moest dezen middag leegko men, waarom de patroons doorwerk ten. Om 1 uur kwamen vele metselaars opperlieden opzetten, de meesten in hun werkgoed, die den bestuur- i van de wagens aanhielden en ver wekten niet meer te werken. Eerst nsten ze een drietal bestuurders te ^praten en deze vertrokken met hun wagens. Later kwamen deze freer terug met nog een drietal andere Opnieuw werden de bestuurders nu be merkt en blijkbaar met goed succes, want nu vertrokken alle bestuurders net hun wagens. De bouwpatroons waren echter vast besloten om de schuit leeg te maken, zoodat ze de eigenaars der transport ondernemingen, die de wagens en paar den leveren, wisten te bewegen, dat de- ;zeen hun zoons zouden rijden. Toen de ig dus werd voortgezet en er ge reden werd, begonnen de metselaars on opperlieden rumoerig te worden. Er werd eerst geschreeuwd, maar daarna trachtte een groep een wagon met stee ën tegen te houden. Eenmaal gelukte kt hun zelfs een wagen met steenen &odeeltelijk te ontladen, waarbij de steenen op straat gegooid werden. Ook werd met steenen gegooid en een der ^nnemers kreeg een steen rakelings 5 het hoofd. De politie wist echter orger te voorkomen, zoodat de lossing steeds doorging, waardoor de belang stelling der metselaars en opperlieden kfl&ameriaand verdween en deze ein delijk geheel verdwenen. Om 5 uur was de schuit leeg en deze vertrok toen da delijk naar de haven van het Hoogoven bedrijf, om een nieuwe vracht steenen te halen. De bouwpatroons willenmet de steenlossers wel onderhandelen over een vast tarief, maar eischcn dat de menschen dan eerst aan 't werk gaan en dat zij de voorstellen dan rustig kunnen bespreken. Daartoe zijn de steenlossers, die een z.g. directe actie voeren, echter niet te vinden. Naar wij hoorden, moeten de steenlossers na Zaterdag wel bereid zijn hun eischcn verder langs organisatorisch en weg te behandelen. Bij het gebeurde aan den lossteiger Zaterdagmiddag was een aardig inter mezzo het optreden der vrouwen. Eerst waren het de vrouwen aan den kant der patroons. Toen de voerlieden waren overgehaald en met de wagens wegre den, werden de wagens kort daarna weer teruggebracht door vrouwen, die parmantig op de platte wagens zaten en de paarden bestuurden. Het waren de vrouwen van de transportonderne mers, die zich zoo kordaat toonden. Maar eenigen tijd later toonde de vrouw van een der stakers, dat zij ook niet hang was. Zij kwam van Velser- oord geloopen, om de patroons cms echt de huid vol te schelden over zoo'n behandeling. De heer Ir. J. A. Ringers alhier is benoemd tot lid van de Vereeniging tot opneming en opvoeding van ver waarloosde weezen te Neerbosch. Aan de Da Costakweekschool te Haarlem is'geslaagd voör het onder wijzersexamen de heer G. don Duik alhier. VELSEROORD. Een lid van den Nëd. Aannemers- bond in deze gemeente heeft aan het Comité ter verkrijging van een muziek tent alhier de toezegging gedaan van 4000 steenen voor den opbouw. Voorwaar een goed begin. Wie volgt? VELSEN. De kwesties in den Vrijheidsbond. Zooals we indertijd reeds hebben gemeld, is door het Hoofdbestuur van den Vrijheidsbond een commissie benoemd, om de geschillen te onder zoeken, die gerezen zijn tusschen de bij den Vrij heidsbond aangesloten kiesvereenig.ngcn te Sant poort en IJmuiden en om te beproeven een op lossing tot stand te brengen. De commissie heeft de op deze zaak betrekking hebbende stukken bestudeerd en daarna te Haar lem de besturen van beide kiesvereenigingen ge hoord. Zij heeft ook daarna nog inlichtingen in gewonnen en als uitkomst barer overwegingen heeft zij aan het Hoofdbestuur het volgende rap port uitgebracht, „De kiesvereeniging te IJmuiden behoorde vroe ger tot den Economischen Bond, die ie Santpomd 'Burgerplicht) tot de Liberale Unie. Daar zij beide haar arbeidsveld hebben in dezelfde burgerlijke gemeente Velsen waren zij tot samenwerken verpilcht, toen de politieke partijen, waartoe zij behoorden zich oplosten in den '/rijJ>e.dsbond. Deze samenwerking heeft van den aanvang af tot moeilijkheden aanleiding gegeven, die vooral bij de keuze van candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad van Velsen een zeer schei- pen vorm aannamen. Toen in Maart 1923 aan Burgerplicht uit cou ranten-berichten bleek, dat de kiesvereeniging te IJmuiden niet geneigd was met Burgerplicht een gemeenschappelijke lijst in te dienen heelt het bestuur, bij schrijven van 1 April 1923 offici eel aan IJmuiden gevraagd of dit inderdaad het geval was en dringend verzocht hierop een ant woord van de kiesvereeniging te IJmuiden te mogen ontvangen. Het bestuur deelde mede, dat men van plan was, bij weigering, met eigen can didaten uit te komen en dat men in dat geval gaarne de lijst van Burgerplicht met die van IJmuiden wenschte té verbinden. Het gevraagde antwoord bleef uit, Alle pogin gen door Burgerplicht gedaan om in deze zaak tot klaarheid van positie te komen bleven vruch teloos, Eerst na vele weken w,achtens_ verklaarde de voorzitter te IJmuiden, de heer K, H, Tuseuius, telefonisch, dat zijne kiesvereeniging alle samen werking met Burgerplicht weigerde. Dit geschied de echter eerst den dag vóór dien waarop de can- didatenlijsten moeten worden ingeleverd. Burger plicht heeft toen nog handteekeningen verza meld voor een eigen lijst. Dit was. toen in een uit gestrekte gemeente als Velsen alleen nog moge lijk in het eigen district I Santpoort. Door het achterhouden van het antwoord was de lijd zoo ver verstreken, dat geen gelegenheid meer be stond in de districten II en III (IJmuiden en Vel- seroord) de noodige handteekeningen voor het indienen van een lijst in die districten te verkrij- gen. Het is begrijpelijk, dat Burgerplicht over deze handelwijze zeer verontwa.irdigd-was. Deze houding is zeer te betreuren, daar de on derlinge wrijving daardoor ontstaan, oorzaak was, dat de propaganda niet met die kracht werd ge voerd, als bij goede verstandhouding mogelijk ware geweest. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mjjnhardt's Hooldpljntabletten Buisje 60 ct Gelukkig heeft de kiesvereeniging in Santpoort in afwachting van een bevredigende oplossing met groote toewijding voortgearbeid en de-resuilaten daarvan bij de verkiezingen zijn dan ook niet uil- gebleven. In IJmuiden daarentegen* wérd bij Kamerverkiezingen volstrekt geen aclie ontwik keld, het aantal léden liep sterk terug, ?cn i er- dienstelijk bestuurslid bedankte wegens gebrek aan samenwerking met den voorzitter en de te rugslag daarvan kon bij den verkiezing'.uitslag duidelijk worden geconstateerd. Bij onze bespreking van deze zaak mei tien' vertegenwoordiger van IJmuiden heeft de voor zitter van IJmuiden, de heer Tusenius, namens zijne medeleden verklaard, dat van de zijde van bantpoort inderdaad alles was gedaan om lol een samenwerking te komen. Hij erkende daarbij dat zijne kiesvereeniging hierin niet ju,'-' i,.-.-f gehandeld. Burgerplicht heeft toen haar lijst verbonden met de lijst van Vrijz, Democraten om geen vrij zinnige stemmen te doen verloren gaan. Het bestuur meende, dal dit bij een raadsver kiezing niet de beteekenis had. die hel zou heb ben bij eene verkiezing voor Staten of Kam- r Unze commissie heeft er het bestuur op gewezen dat hét verbinden van eene lijst van den Vri>. heidsbond met die der Vrijz.-Demoer., die zulke vinnige bestrijders van den Vrijheidsbond zijn, uit een oogpunt van partijbeleid zeer beden ei ijk' i Wij mochten vaststellen, dat de verle-sen ivo..--- digers van IJmuiden afgelegd, geeft ons "hoop Ju vertrouwen, dat het mogelijk zal zijn een weg ie vinden, waarlangs beide kiesveriwnigmg. n niet behoud van hare zelfstandigheid regelmatig <m- menwerken. In een gemeente als Velsen is dit wel niet gemakkelijk, maar bijeenigen goed, n wil toch ook niet onmogelijk. Het komt ons voor dat men als oplossing zou kunnen vinden, dat de kiesvereeniging ie IJmui den haar werkzaamheid voorloopig zou bepakn tot haar eigenlijk terrein IJmuiden,'d.w.z. district dat Burgerplicht zich eveneens bepale tol hel dorp Santpoort en Velsen, District I - - dat in_ district III door een onpartijdige com missie een samenkom*:' zou worden belegd van kiezers in Velseroord, die gerekend kunnen wor den den Vrijheidsbondte steunen en Jai deze zouden beslissen bij welke de bestaande kies vereenigingen Velseroord zou worden gevoeg.], óf wel: dat in district II een derde kiesvereeniging Velseroord zou worden opgericht. Ook zoude een volkomen" samengaan onder een gemeenschappelijk Bestuur bij Kamer- en Sta tenverkiezingen mogelijk zijn, terwijl dan een re geling zou kunnen worden getroffen voor de Ge meenteraadsverkiezingen. Waar van beide zijden regelmatige samenwerking op prijs wordt gesteld, zou een dergelijke 'oplossing de beste zijn, wan neer maar de persoonlijke animositeit, die zooals dit veelal met dergelijke geschillen het geval is, een groote rol speelt, kon overwonnen worden of wanneer een of meer bestuursleden in het be lang der liberale zaak, bereid zouden zijn hun be stuursfunctie neer te leggen. Waar dit intusschen het beste kan beoordeeld worden door de onder-Centrale Haarlem, zal het bestuur dezer Onder-Centrale worden uitgenoo- digd, zoo spoedig mogelijk een samenkomst te be leggen met de Besturen der afdeelingrn Sant poort en IJmuiden, teneinde te beslissen aan wel ke van bovengenoemde oplossingen uilvoering zal worden gegeven. Een tweede geschilpunt betreft de houding van den heer Tusenius, als raadslid, bij een verzoek van'het Bestuur der Vereeniging voor Chrnsleliik Nationaal Schoolonderwijs te Santpoort. Dit vc- zoek werd. gedaan 11 Juli 1925. P-. er. W. brachten advies uit 11 Sept. Dit advies werd behandeld in de raadsvergadering van 22 Sept. 1925. Reeds eerder had dit bestuur van Chr. Nat. Sch. het verzoek tot den Raad gericht om te Wij- Iceroog een tweede Christ, school te stichten. Op voorstel van B. en W. had de raad op 26 Mei ziin medewerking geweigerd, omdat het vereisen!'! aantal leerlingen niet aanwezig zou zijn. De heer Tusenius had zich bij dit gevoelen van B. en W. aangesloten en zich tegen inwilliging verklaard. Bij het advies var. Burgemeester en Wethouders over de aanvrage van Santpoort gebruikten deze geheel dezelfde gronden, als bi' dat voor Wijkeroog. Zij -kwamen tot de gevolg trekking dat ook hier het vereischte getal kinde ren niet aanwezig was en stelden daarom ook thans voor de gevraagde medewerking niet te ver kenen. Ditmaal echter verklaarde het raadslid Tusenius zich tegen het afwijzend advies c-n werk te hij mede om den raad tot het inwilligen van het verzoek te doen besluiten. Deze houding van het raadslid Tusenius heeft ontstemming gewekt. De Vrijheidsbond toch is voor het behoorlijk na leven van de wettelijke verplichtingen, die uit de L. O, wet voortvloeien. Doch tegelijkertijd is hij er van doordrongen, ,-dat de wijze, waarop deze wet van kerkelijke zijde meermalen wordt gebruikt veroordeeling verdient. Daarom is als punt TI in zijn program van actie opgenomen „voorkomen van buiter.sporigen schoolbouw". B. en W. betoogden, dat op den dag dor ope ning van de gevraagde school het vereischte ge tal van 60 leerlingen niet aanwezig zou zijn. De' tegenpartij echter beriep zich op Je bepaling, dat met dit getal ook niet angstvallig rekening behoeft te worden gehouden, indien aanzienlijke toeneming van de bevolking in eenig deel der ge meente tot de stichting aanleiding geeft. Op deze laatste grond heeft de heer T. zich voor inwilliging verklaard. Hij zeiue „als het aantal zielen zich daar uitbreidt, kan men- verwachten, dat er meerdere zullen komen' Onze commissie kan niet goed beoordeclen of er te Santpoort inderdaad eene aanzienlijke toeneming van de bevolking is. Zij weet ook niet of de toeneming zoo die aanzienlijk is, bestaal uit voorstanders van Chr. Nat, Schoolonderwijs. In den raad werd er echter op gewezen, dat Santpoort een zich uitbreidend deel der gemeente is en dit werd niet weersproken. Het vrijz. de mocratisch raadslid stemde om practische reden voor inwilliging. Het komt ons daarom voor, dat in dit geval niet kan worden gezegd, dat het raadslid Tusenius in strijd met de wettelijke vereischten bij eene aan vrage voor een bijzondere' school is gekomen en daar bij had moeten tegenstemmen. Daar het voorstel tot inwilliging mei 13 tegen 7 stemmen werd aangenomen gaf zijn stem niet den doorslag. Uit de discussie in die raadsvergadering is ons gebleken, dat het stichten van een nieuwe school in de richting van Driehuis reeds door B. en W. was besproken, zoodat de bestaande toestand blijkbaar onvoldoende is. Hierdoor ls het geens zins zeker, dat dit voorstemmen in strijd komt met den eisch, dat buitensporige schoolbouw moet worden voorkomen. Bij het beoordeelen van de ons voorgelegde punten is het ons gebleken, dat de geprikkelde stemming, die in Velsen bestaat voor den in vloed van de beginselen van den Vrijheidsbond aadeelig is. I).- Commissie verwacht, dat alle betrokkenen zich uilen plaatsen op het standpunt, dat men slechts door eerlijke toenadering kan voorkomen, dat de liberale invloed aan onderling geschil te g onde gaat. Bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders van Velsen zijn de navolgende bouw- v ergunningen verleend aan Arn. A. M. Brüning, namens hol bestuur van het R.K. Ziekenhuis „Ma- riastichting", te Haarlem, tot het ver bouwen van een schoolgebouw tot ziekenhuis, aan den Zeeweg, te Velser oord aan firma van der Plas Jansen, ie IJmuiden, tot het bouwen van 20 woon- on 2 woon-winkelhuizen, aan de Bak kerstraat, aldaar; aan C. Ponsen, te Leiden, tot het houwen van een winkelhuis met bo venwoning, aan de Kuygensstraat, te IJmuiden; aan S. Koster "Sr., te Santpoort, tot het bouwen van een schuur op een per ceel nabij den Slaperdijk, aldaar; aan de Expl. Mij. „Shamrock I", te IJmuiden, tot liet verbouwen, van een kantoor tot woonhuis, aan de Trawler kade, aldaar; aan A. van der Wal, te Velseroord, tot het bouwen van een woon- en een woon-winkelhuis, aan den Zeeweg, aid aai;. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 17 Juli 1926: 1 timmerman, 2 mandenmakers, 1 machinist-bankwerker, 2 sigarenma kers, 3 kantoorbedienden, 32 los arbei ders. SANTPOORT. Zondag n.m. 5.30 ure stond een 3- jarig kind van G. Kors te Santpoort na bij de ouderlijke woning op den Rijks straatweg te zien naar een persoon die nblaar bezig was zijn motorrijwiel te herstellen. Dat kind liep plotseling dwars over 'Lui weg, juist toen een auto, bestuurd door R. N. te Amsterdam, aldaar pas seerde met het gevolg dat liet kind wercl aangereden en op den grond werd gesmakt. Het kind werd opgenomen en stierf :;ort daarop, zoodat de ontboden arts v. de Groot, slechts den dood kon con- stateeren. De Rijks- en Gemeenteveldwachter waren spoedig ter plaatse en stelden een onderzoek in, terwijl aangenomen kan worden dat de bestuurder van de auto geen schuld heeft aan het onge val. POLITIERAPPORT. VELSEROORD. De melkslijter G. D. werd door de. politic bekeurd wegens het op Zondag in verboden tijd venten van melk. Door de politie werden 11 perso nen bekeurd wegens overtreding' der Motor- en Rijwielwet en 3 personen wegens het los laten loopen van hon den op den openharen weg. Vijf personen werden opgebracht wegens openbare dronkenschap. Een van hen, II. J. K., verzette zich hevig tegen zijn arrestatie en kreeg daarom j nog een bekeuring wegens wederspan- j nigheid. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding' aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven! door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven-1 genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wendeI men zich tot het bestuurslid der Vereeniging,! Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord.' Tarief naar draagkracht f 5f 15. Zaterdag is in de Willobrordstraatl een luxe Fordauto in elkaar gezakt,) doordat er een voorwiel afreed. Per soonlijke ongelukken kwamen niet f voor. Het gezin van Z., dat vorige week t uit een noodwoning der gemeente is ge- I zet, maakt het de politic en ook zich- zelf niet gemakkelijk. Het gezin'huist op liet Hanenland, allee., de kinderen moeten s nachts bij omwonenden on derdak vinden. Door Z. werd Vrijdag een tent gezet, opdat men althans daarin 's nachts zou kunnen slapen. Dc politie maakte echter proces-ver baal op, omdat Z. daartoe geen ver- I gunning had en de tent moest weer worden afgebroken. Naar men ons meedeelde, verdient Z. ongeveer f 40 per week en kan hij dus best een huis huren. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen twee bestuurders van auto's en een bestuurder van een handwagen, wegens het rijden van den 1 Jmuiderstraatweg in verboden richting. WIJKEROOG. De heer A. F. W. uit Amsterdam deed bij de poltie aangifte, dat de bij hem in dienst zijnde M. K. een bedrag aan geld had verduisterd. Door de po litie wordt een onderzoek ingesteld. Wegens overtreding der maximum snelheid werden Zaterdag 8 autobe stuurders bekeurd. Wegens openbare dronkenschap werd in arrest gesteld W. V. te Bever wijk. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie! Open Brief Aan het Bestuur der Oranje-Vereeniging" „Wilhelmina", te IJmuiden. Geacht Bestuur, Bedoeling van dit schrijven is het onder Uwe aandacht brengen van een reeds lang door onder- geteekenden gekoesterden wenscb. Bij iedere feestelijke herdenking van den ver jaardag onzer Vorstin treedt deze wensch steeds weer naar voren, temeer, daar de vervulling hiervan ook een geheel nieuw en aantrekkelijk punt op het programma der feestelijkheden voor dien dag zou zijn. Het betreft n.l. HET UITSCHRIJVEN VAN EEN ZWEMWEDSTRIJD, in verschillende klassen cn het eventueel aanvullen met eenige attracties op zwemgebied. We twijfelen er niet aan of er zou o.i. veel ani mo voor bestaan daar er toch in IJmuiden een voldoend aantal zwemliefhebbers gevonden wordt. Ook dunkt ons dat er ter plaatse genoeg zwem- gelegenheid is die met eenigen goeden wil aan dit doel kan beantwoorden. In de hoop dat bovenstaande regelen mogen medewerkpn aan de vervulling van onzen wensch en Uwe volle aandacht mag ontvangen, teekenen we, Eenige Zwementhusia sten. SPORT. Fietstocht op Dinsdag 27 Juli a.s. voor de oudste jongens der T.V.IJ. Jongens daar is weder een pretje in het voor uitzicht op den eersten Dinsdag in de vacantie. Eenige heeren-leden w.o. onze voorzitter gaan als leiders mee. Ik weet niet of jelui allemaal een fiets hebben maar anders moet je van je groo_ tere broer of vriend er maar een zien te leenen voor een dagje. Jelui zorgen natuurlijk allemaal dat het karretje goed opgepoetst is en de banden zijn nagezien opdat we geen „pech" hebben hoorl De rit gaat "naar Bergen of SchoorI en op de terugrit gaan we op bezoek bij onze familie te Egmond. Nietwaar de meeste jongens hebben daar nog wel een oom of tante wonen die zij gaarne eens willen bezoeken. En aan het strand gaan we ook zwemmen, spelen, enz. enz. Zorgt dus allen voor een goede fiets, proviand, bad- costuum en dan mag op zoo'n tocht ook de ver- eenigingsvlag niet ontbreken. We vertrekken on geveer 8 uur vanaf het Willemsplein. En dan gaan we allemaal op de fiets hoera! TURNIA.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1