ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 75 Zaterdag 24 Juli 1926 lie Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags Geschikt veor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek R. Bntzer, Hoogoven* IJmniden. IJMUIDER COURANT ■Jbonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen ten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agènten. j^vertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, gorden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ^oensdagnummer, Advertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran derd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Aivertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m, Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad li uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1,iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenti^s uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties .adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets, in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen, OPENBARE VERGADERING ran den Raad der gemeente Velsen, 3p Dinsdag 27 Jnli 1926, des namiddags 7 uur, ten gemeentehnize. AGENDA: Ingekomen stukken en mededeeling. (2, Uitstel van de beslissing omtrent doortrek king van den weg over het zeeduin. 3, Verkoop van grond te Veiseroord. t Grondovername voor wegverbreeding, 15, Verleenen van voorschotten, onder waarborg van tweede hypotheek, voor den bouw van arbeiderswoningen, k Opheffing onbewoonbaarverklaring van de woningen Hofgeesterweg, wijk G, nos. 17 sn 18. I Aanwijzing voor gesloten bebouwing van een gedeelte bouwblok langs de Evertsenstraat. J Wijziging en vaststelling van straatnamen. C, Exploitatie van de 295 gemeentewoningen, kj, Salarisregeling voor den directeur van- en het onderwijzend personeel aan de Handels avondschool. II, Vaststelling van eene gemeenschappelijke re geling met de gemeente Beverwijk omtrent de toelating van leerlingen uit deze gemeente op enkele o.l, scholen aldaar. |2, Bespreking straatverlichting. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- a brengen ter openbare kennis, dat de verzoe ken van: de Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der fnna Van Gelder Zonen, te Velsen, om op het «tfceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, kilie H, No. 4010, plaatselijk bekend wijk L, ikieksterrein benoorden Noordzeekana_al, haar airieken te mogen uitbreiden door het bijbouwen ru een montagegebouw met lichtdruk en teeken- haers door hen is toegestaan; Berghuis, timmerman te Wijkeroog, om op kt perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie C, No. 623, plaatselijk bekend wijk L, Wijkerstraatweg no. 32, te mogen oprichten een timmerwerkplaats, waarin gebezigd zullen worden Iwee electromotoren van resp. 3 en 41/,, P.K. door ken is toegestaan. Velsen, den 20 Juli 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ie secretaris, de burgemeester, 1. KOSTELIJK. RIJKENS. Loting voor den Dienstplicht. 'e Burgemeester van Velsen maakt bekend, de loting voor de lichting van 1927 voor deze Jjj gemeente zal plaats hebben te Velsen in het Gymnastieklokaal van School E aan den Stations weg, op Vrijdag, den 6 Augustus 1926, des voor- middags te 9.30 .uur, voor hen wier namen begin- :en met de letters A. tot en met K. en des voorm. 11 uur voor hen, wier nqmen beginnen met de letters L, tot en met Z. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting C afschreven personen, met uitzondering van hen, •atrent wie vóór den dag van aanvang der loting ,M' dat zij: bij onherroepelijk geworden uitspraak voor («4 ongeschikt verklaard of uitgesloten zijn k, zijn overleden; c. hebben opgehouden Nederlander te wezen "ook geen ingezetene zijn; als niet-Nederlander hebben opgehouden ■Jftetene te zijn; als ingezetene, niet-Nederlander, behooren 'fl een Staat, waar de Nederlanders niet aan '«plichten krijgsdienst zijn onderworpen of waar .«"aanzien van den dienstplicht het beginsel van Kt *ederkeerigheid is aangenomen; terecht in een andere gemeente zijn inge dreven. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten fönemen, worden uitgenoodigd om tijdig op de ungegeven plaats aanwezig te zijn. Wijze van loting. De loting geschiedt ten overstaan van den lo- ""^commissaris. De ingeschrevenen worden in "olgorde van het alphabetisch register opge- len. om zelf een nummer te trekken. Blijkt dat de opgeroepen ingeschrevene aanwezig "lOf is deze buiten staat of onwillig een nummer r hekken, dan wordt de wettige vertegenwoor- 1 opgeroepen. Blijkt niet, dat de ingeschre- Jto of de wettige vertegenwoordiger aanwezig zijn zij, voor zoover aanwezig, buiten staat ]i |.,,0Qwillïfi een nummer te trekken, of acht de 'lingscommissaris het niet aannemelijk, dat de Schijnende persoon de opgeroepene is, dan Shiedt het trekken door den burgemeester, lid van den gemeenteraad of den ambtenaar [Ik 2en?®ente< bij de loting tegenwoordig. Het ^mgsbiljet wordt alsdan bewaard ter secretarie IJn gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar 6 loteliné bet biljet binnen drie maanden trekking afhalen of doen afhalen. lei Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende Iotelingen of door hun wettigen vertegenwoordiger kunnen tegen de wijze, waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, het moet met redenen omkleed zijn en binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting is afge- loopen, tegen bewijs van ontvangst worden inge leverd bij den burgemeester. Deze zendt het ter beslissing aan den commissaris der koningin. Van de uitspraak van den commissaris der koningin zal een afschrift ter gemeentesecretarie gedurende tien dagen ter inzage worden gelegd, waarvan openbare kennisgeving zal geschieden. Het ter inzage leggen van dat afschrift zal tevens bij persoonlijke kennisgeving worden bekendge maakt aan hen, die de bezwaren inbrachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingeleverd op de hier aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Velsen, 20 Juli 1926. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Op weg naar Sodom en Gomorra. Zelden hebben we zulk een kras von nis gehoord tegen het jongere geslacht als dat van van Mr. Snyder van Wisse- kerke. In zijn openingsrede ter Jaar vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik beschuldigde hij de maatschappij, vooral haai- jongere le den van een zucht naar onafhankelijk heid, die door het verwerpen van de natuurlijke, goede leiding in bande loosheid en overmoed ontaardt, van een zich onttrekken aan het gezag, dat op grond van bloedverwantschap, hoogeren leeftijd en rijpere ervaring recht heeft erkend te worden, van een opzettelijk breken met beproefde rege len en gewoonten, waarbij de jeugd niet meer vraagt, of zij goed en heil zaam werkten, maar uitsluitend zich laat leiden door het voorop gezette wanbegrip, dat zij verouderd- zijn en niet meer passen in dezen modernen- tijd, van een bot vieren van het aldus steeds sterker wordend verlangen naar ontspanning en genot, van een terug dringen van de eischen van de plicht ter wille van de nieuwe leer, dat ook overdreven en vaak ongepast genot deugd is en ware levensvreugde ook met valsche munt kan worden ge kocht, van een daling van het peil van geestelijke en materieele eerlijkheid en een vermindering van medegevoel met anderen en van het besef, dat ieder verplicht is, anderen geen leed te doen, integendeel hulp en steun te verleenen, van een afnemend verantwoordelijk heidsbesef en een steeds aangroeiend individualisme, waarbij het -eigen ik op den voorgrond wordt gesteld als voornaamste doel enz. enz. Als dit vonnis juist was, bevonden we ons zeker op weg naar So'dom en Gomorra. Eer wordt een moriaan een blanke dan een met zooveel kwaad overladen geslacht de hoop cler toe komst. Hier worden de jongeren ons ze delijk zoo verdraaid en ontaard getee- kend, dat men hun niet kan toevertrou wen het goede, dat er nog is, te bewa ren -en nog veel minder, om het betere te doen komen. We kunnen bij dit vonnis vragen: Zijn er zoo? En het antwoord moet bevestigend zijn; maar ook: Zijn ze zoo? en gelukkig kunnen we dit met de meeste beslistheid ontkennen. Mr. Snyder van Wissekerke doet hier groot onrecht aan het jongere geslacht. Im mers er zijn hij de jeugd ook vele be moedigende verschijnselen op te mer ken. Zij verstaat beter de kunst, om vroolijk zonder ruw en gemeen te zijn als een vroeger opkomend geslacht. Zij zoekt meer de vreugden der natuur. Bij al haar overdrijving zit er toch ook veel igoeds en moois in de sport. Er zijn onder de jongeren idealen, die aller eerst de dragers ervan goed doen. De jeugdbeweging en organisatie van al lerlei aard werkt beschavend. Er zijn vele jongeren, bij wie het ernstig besef niet ontbreekt én die het leven waar-; lijk niet als een kermis beschouwen, waarop men zooveel mogelijk pret moet maken. Er zijn zeker minstens evenveel jongeren, die aan dezen lof beantwoorden als er zijn, die het von nis van Mr. Snyder verdienen. Hoe is hij tot zijn eenzijdig en on rechtvaardig oordeel gekomen? Waar schijnlijk door het gebrek aan belang stelling in de vereeniging, waarvan hij zoolang voorzitter is geweest. Hij ver geet dan echter, dat de jeugd radikaal is en als zij zich bemoeit met de drank bestrijding, niet wil weten van half heid en matigheid maar voor geheel onthouding ijvert. In elk geval komt brooddronkenschap en jenever dron kenschap bij jongeren thans minder voor dan een dertig, veertig jaar gele den. Men denke alleen maar eens aan de eens zoo beruchte lotingsdagen. Maar het vonnis wordt ook begrijpe lijk, wanner men bedenkt, dat Mr. Snyder een zeventigjarige is. Dat is de leeftijd, waarop velen in het verleden het goede en in de toekomst het kwade zien. Men idealiseert zijn eigen jeugd en ziet in de jeugd rondom zich allerlei buitensporigheden en teek-enen van ver derf. Men leeft niet meer mee, zijn tijcl- genooten vallen weg, men vervreemdt van de wereld, men begrijpt. de jonge ren niet en dan gaat men pruttelen en critiseeren en komt zelfs tot zulk een bar vonnis, als hier geveld wordt. Blijf jong en begrijp de jeugd en gij zult zeker beter over haar oordeelen, dan vele grijze hoofden en oude harten doen Be Padvinderij en het militarisme. De Padvinderij wordt door velen als een soort soldaatje-spelen beschouwd. Men wil niet dat 'zijn kinderen eraan meedoen, want de afkeer van het mili tarisme is groot. Een der leiders, de bekende opvoed kundige Dr. C. P. Gunning schrijft in „Kerk en Vrede" een warm pleidooi voor de Padvindersbeweging en ziet in haar eer een steun dan een gevaar voor de vredesbeweging. Volgens hem is er bij de Padvinders geen enkele vorm van militarisme te vinden. Zij zijn ook van schijnbaar militair gedoe vrij. In de Pinksterdagen was de heer Gunning met 800 Padvinders in Ommen, maar heeft daar geen enkele trompet of trommel gehoord. De tucht onder de Padvinders verschilt totaal van de oude, militaire tucht, waarbij de mensch e>en nummer is. Immers de Padvinder is een vrij en zelfstandig persoon, die tot zelftucht gebracht wordt. De uniform is niet anders dan een pakje, dat doodeenvoudig het meest praktisch is bij 't werk en leven van den Padvinder. Officieren als lei ders komen weinig voor. Op de alge- meene vergadering der Ned. Padvin ders in Amsterdam zag de heer Gun ning maar een militair. Het doel der Padvinderij is jongens te vormen, die niet alleen 'bereid maar ook in staat zijn, om hun medemensch te dienen, om hun leven te stellen in dienst der ge meenschap. Dit is de geest, die ons ook van het militarisme af kan helpen. Het militarisme wil zelfhandhaving, de Padvinderij zelfverloochening. Zoo neemt de hr. Gunning 't met heel zijn hart voor de Padvindersbeweging op. Hoe komt men vrij algemeen toch tot de meening, dat het niks dan sol daatje-spelen is? Inderdaad heeft men vroeger wel getracht ér 'n soort vrij willige recrutenschool van te maken.; Militairen van den ouden stempel heb ben getracht, zich van» <leze beweging meester te maken. Maar volgens den heer Gunning is dat mislukt on is de geest der tegenwoordige Padvinders juist de geest, die zich tegen den oorlog keert en den vrede dient. Hier is een pad gevonden, om de jeugd te brengen tot eerbied voor recht v*n vrede, dus tegen den oorlog. Een maatregel, die critiek zal uitlokken De minister van financiën stelt voor, dat 1 Juli 127 de belasting op de speel kaarten zal worden afgeschaft. Bij in voering had men gehoopt, dat deze be lasting ieder jaar twee ton zou op brengen. Inderdaad is de opbrengst ge woonlijk onder de ton gebleven. Boven dien is den laatsten tijd zeer toegeno men het smokkelen van speelkaarten, die ongestempeld over de grens komen en overal min of meer openlijk ver kocht worden. In een provinciestad zijn in korten tijd niet minder dari 6000 ongestempelde spellen kaarten in be slag genomen. Wat moet de minister daar tegen doen? Om tegen de overtreding van deze belasting te waken, zou hij nieuwe strenge bepalingen moeten nemen, die aan de ambtenaren veel werk zouden geven en de aanstelling van nieuwe ambtenaren noodig maken. De soep is de kool niet waard! Door de kosten zou de opbrengst der belasting onbeieeke- nend worden. Daarom aoht de minister het verstandiger deze wet te doen ver vallen. En hij heeft gelijk. Maar zeker zal deze maatregel critiek uitlokken. Men zal beweren, dat de minister de vlag strijkt voor de smokkelaars on zich aan hen overgeeft. Dat schijnt zoo te zijn, als men niet verder denkt dan zijn neus lang is en daarbij nog wel een ingedeukte stompneus heeft, dus niet erg ver denkt. Immers door deze belas ting te doen vervallen, ontneemt de minister den wind aan de zeilen van den smokkelhandel. Op de spellen kan men dan alleen een heel weinig verdie nen, als men de invoerrechten ont duikt, door ze niet aan te geven, maar heimelijk over de grens brengt. Dat loont de moeite en het gevaar zeker niet. Maar er zal ook nog wel een andere critiek gehoord worden. Bij de invoe ring der belasting op de speelkaarten is gezegd, dat hier twee vliegen in een klap werden geslagen. Immers de schatkist kreeg een. voordeeltje en bo vendien zou het spel, waarbij de duivel meedoet, minder gespeeld worden, als het speeltuig, daarbij noodig, zoo duur werd. De kaarten zouden b.v. buiten het bereik raken van opgeschoten jon gens, die er vaak even erg aan ver slaafd zijn als aan sigaretten. Er wordt over het kaartspel ook onder Christenen verschillend geoor deeld. Tot de fijne spelen behoort het niet. Er is zelfs kaartspel, dat niets dan kansspel is, waarbij dus de domste evenveel of even weinig kans heeft als de knapste. Er zijn ook spelen met de kaarten, waarhij het op berekenen en combineeren aankomt, hoewel het ele ment hazard altijd een vrij groote be- teekenis heeft. In elk geval is er ver schil tusschen dobbelen en kaarten. Er zijn waarlijk wel zwaardere zonden dan het leggen van een kaartje, waarbij het vaak gaat om 's keizers baard en ver der niemand geschoren wordt. Men heeft dus geen reden te zeggen, dat mi nister de Geer to,ch eigenlijk de ware Christelijke staatsman niet is. Boven dien worden er zoovele ongestempelde, dus igoedkoope kaarten verkocht of de spellen zoolang gebruikt, totdat ze door vieze vettigheid en scheuren op geen kaarten meer lijken en heeft deze be lasting dit al of niet erkende kwaad volstrekt niet tegengegaan. En toch zal zeker ook deze critiek op de opheffing der speelkaartenhelasting niet uitblij ven. Wie een hond wil slaan, kal wel een stok vinden en wie efen minister onaangenaam wil zijn, vindt zoo ook wel een of andere reden tot ergernis en critiek. PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partgen Forsche, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J- v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord VOGEL-VERDRIET. Midden in het heerlijk loover Van het uitgestrekte woud, Had een vogelpaar zijn nestje Met veel zorgen opgebouwd. En toen heel het Menschdom juichte „Welkom, welkom, lieve Mei!" Lag er in dat aardig nestje Reeds een blauw gespikkeld ei. En eer Meimaand was vervlogen Lag in 't nestje, klein en teer Onder trouwe zorg der ouders Reeds een viertal jongen neer. Maar een bengel stal die jongen Eii nu klinkt hun droevig lied: „Booze menschen, weet gij 't nog niet? Vogels kennen ook verdriet!" Uit „Voor 't Jonge Volkje" 1883. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Veiligheid en Volksgezondheid. Brand. Men sla bij brand nimmer ruiten in en houde zoo lang mogelijk deuren en ramen gesloten. Alleen de deskundige brandweer mag, indien dit noodig is, tot dergelijke maatregelen overgaan. Dit openen van deuren en ramen veroorzaakt steeds luchttoetreding, dus opleven van den brand. GEZONDHEIDSRAAD. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zag ik onderstaand stuk opgenomen in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. In verband met de sluiswerken zijn hier vele polderjongens aan het werk, welke in keten wonen. Zaterdags- en Zondagsavonds is het soms vrij rumoerig langs den weg van IJmuiden naar de Breesaap. Dit loopt niet altijd rustig af, daar deze menschen somtijds over hun bier zijn en 'er het een of ander incident er het gevolg van is. Zoo ook jl. Zaterdagavond hebben ze zonder eenige aanleiding van de zijde der bewoners van de Breesaap baldadigheden uitgehaald. Om streeks 11 uur in den avond hebben ze bij ver schillende bewoners de ruiten ingegooid. Het eigenaardigste is, dat juist in deze omgeving van de Breesaap geen veldwachter of politieagent is en dat nog in een plaats waar 3 a 4 honderd pol derjongens zijn gehuisvesd. Anders is dat bij de Zuiderzeewerken of an dere groote werken, daar toch is altijd politie wacht of veldwachter. Hieruit volgt de vraag is het niet noodzakelijk dat hier Zaterdags- en Zondagsavonds een poli tieagent aanwezig was? Dit zou een heele ge ruststelling zijn voor de in de Breesaap wonende menschen. Dankende voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik, Een bewoner in de Breesaap. Postkantoor IJmuidem. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 1ste helft der mnd. Juli 1926. Brieven Binnenland. 1. Batum v„ J„ Schiedam, 2. Niemeyer, Th„ Groningen. 3. Nieuwe Haarlemsche Courant, Haarlem, 4. Nolte, Jph„ Maassluis Briefkaarten Binnenland. 5. Kammen v, d. P., Egmond Zee, 6. Kessel v„ G„ Haag. 7. Rieuwers, R., IJmuiden. Briefkaarten Buitenland, 8. Bourlard, J., Seraing. 9. Daller August, Eraden. 10. Dörfern, Mannheim. 11. Haine Nuis Oranovier, Bivolari, 12. Ockmann, Dortmund. 13. Wagner, Mannheim. Brieven Buitenland. 14. Römer, Liselotte, Lübeck.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1