limuider Courant frtud'S 24 Juli ,926- 2e blad. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. ned. herv. kerk. (uur: Dj. Jilinlr, van 's-Oravenhage. 5 uurDs. Warners, Vloot-predikant. jüUGDKERK (Koning Willemshnls). iromj,j,uur: De heer Doevendans. Zilerdagavond 3 uurBidstond. Doopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. i)30 uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. ij uur: Ds. S. van Leeuwen. MtTljuur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. uur: Ds. T. A. Bakker, juur: Dezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG. jndsgmorgen 10 uur: Samenkomst, jjndagtniddag 12 uur: Zondagsschool. Zondagavond 7.30 uur Samenkomst. Spreker: B. Jenninga. jiusdigav. 8 uurOpenlucht samenkomst, ïoenrdagavond 7 30 uur: Meisjeskrans. voor meisjes vanaf 12 jaar. Donderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. Allen Welkom. Toegang vrij. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. Duur: Ds. W. Kroese. GEREF. KERK. II uurDs. Bronkema, van N. Amerika, j uurDs. J. D. Boerkoel van Wijkeroog. VELSEN. NED. HERV. KERK. Kuur: Ds. W. S van Leeuwen, tuur: Openluchtsamenkomst, Velserbeek WIJKEROOG. GEREF. KERK. 5 !0uur: Ds. J. D. Boerkoel. 5 uur: Ds. Bronkema v. N. Amerika. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurProf. Dr. Q. A. van den Bergh van Eysinga. GEREF. KERK (LOKAAL BETHEL). I.J5uur: De heer D. J. de Oroot, Cand. te Zandvoort. L EVANGELISATIE SANTPOORT. Kuur: Ds. Gouverneur te Rozendaal. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Huur: Ds. van Calcar. kei 9ft OFFICIEEL. Afsluiting watertoevoer. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- i«n brengen ter openbare kennis, dat op 21 Juli 1926 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. P. van Tiggelen, van beroep metselaar, wonen de te Velseroord, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteit: de gelagkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt E 95a en ge- l«fen aan den Kanaalweg aldaar, r Binnen twee weken na de dagteekening dezer J kiendmaking kan een ieder tegen het verleenen dit verlof schriftelijk bezwaren bij burge- ■fcter en wethouders inbrengen, felsen, 22 Juli 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Burgemeester en wethouders van Velscn bren- Ijen ter kennis van belanghebbenden, dat in ver bind met de uitbreiding van het hoofdbuizennet dn waterleiding in den nacht van 26 op 27 Juli as, van des nam. 10 uur af tot des morgens 6 uur, de watertoevoer voor de afdeelingen Driehui: Santpoort en Jan Gijsenvaart wordt stopgezet. Pelsen, 22 Juli 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. BEKENDMAKING. DRANKWET. Waterschouts-ambt Velsen. De waterschout zal van den 24 Juli t- en m. 28 Juli a.s. afwezig zijn. De waarneming berust bij den Com missaris van Politie. De Waterschout, P. C. LANDEWEERT. VAN DEN WACHTTOREN. De ex-keizer en de penning. Wilhelm heeft indertijd geweigerd 2lJU belasting aan de gemeente Doorn te betalen; een weigering, die een zeer onaangenamen indruk maakte. Dat liij een zeer genoegelijke ballingschap ge niet, heeft hij groo'endeels aan ons land te danken. Zijn verblijf bier kost ons Rijk ieder jaar een heele som. Hij moest het bijna als een eereschuld beschou wen en zonder eenig tegenstribbelen zijn aanslag in onze belastingen vol doen. Ook tegenover zijn eigen volk blijkt bij op de penning te zijn. Ook hij heeft als de andere Duitsche vorsten een eisch om schadeloosstelling van zijn be zittingen in Duitschland gesteld. Men weet, dat de beslissing hierover uitge steld1 is en dat deze zaak reeds heel wat beroering in Duitschland heeft ver wekt. Er zitten allerlei moeilijke rechts kwesties aan vast. Wat behoort aan de kroon en wat aan de familie Ilohenzcl- lern, wat aan het ambt en wat aan den persoon? De eischen om schadevergoeding van hun bezittingen heeft het aanzien der vorsten kwaad gedaan, men mag gerust zeggen, dat door deze kwestie de repu bliek vaster is komen te staan. Maar oordeelen we niet onbillijk eii| mogen wij wel een edelmoedig afstand doen van alle aanspraken eischou? De ex-keizer moet toch ook leven. Heefi hij op een verzoek om steun tot hem ge richt, niet geantwoord, dat hij wel zou willen maar niet kon geven? De gewe zen keizer heeft reeds groote bedragen ontvangen. In den herfst van '19 is een bedrag van 40 millioen Mark naar Doorn gezonden ter waarde van 6.4 millioen goudmark. In Mei '21 ontving hij uit de z.g.n. koninklijke huisschat ten 32 millioen Mark. Behalve de krooninsignes zijn persoonlijke ju- weelen en sieraden, gouden en zilveren voorwerpen naar Nederland verhuisd. Sinds Jan. '24, wordt aan den vertegen woordiger der gewezen dynastie 50000 Mark uitbetaald. Verder heeft Wilhelm schadeloosstelling ontvangen van het door hem verloren bezit voor zoover 'zich dit in bet buitenland en in het af gestaan gebied bevond. Er zijn millioenen Duitscliérs dooi den oorlog arm geworden en zij ont vangen niets terug. Honderdduizenden in valleden en weduwen ien weezen van militairen en zij krijgen 'n heel gering pensioentje. Er zijn mensehen, die hun oogen, hun armen, hun beenen, hun ge zondheid en geluk, hun leven verloren hebben en voor goed. Toch eischt ex- keizer het volle pond, alles, wat hem toekomt, volgens velen zelfs veel meer dan hem rechtens toekomt. Hierbij verliest Wilhelm al meer epn ding zeker: de afgodische liefde van een groot deel van zijn volk, de k(ans, om ooit in zijn oude waardigheid hersteld te worden. Er is niets, wa» zoo radikaal de liefde en eerbied doet verliezen dan hebberigheid. Hoeveel aan Wilhelm eens zal worden toegekend, is moeilijk te raden, alles krijgt hij zeker niet, maar hij zal ondervinden de waarheid van ons spreekwoord: Wie het onder ste uit den kan wil hebben, krijgt de deksel op zijn neus. Misschien kent men in Duitschland dit spreekwoord niet, maar wel de waarheid ervan. Welk een gansch anderen indruk zou het gemaakt hebben, als de ex-keizer gezegd had: Ik wil niets hebben, wat mij wellicht niet toekomt. Ik wil vol staan met een eenvoudig leven en zoo ook mijn deel dragen van den nood, uit den oorlog ontstaan. „Christelijk''. 'Men late zich niet afschrikken door die aanhalingsteekens, want wij zijn niet van plan over kerkelijk of politiek Christendom te schrijven; dat veld is zoo kaal afgegraasd als het weiland midden in een heeten zomer. Men late zich ook niet aantrekken door den ti tel, belust op hatelijkheden en scherp heden over de onchristelijkheid der „Christenen". Die kluif is afgekloven tot aan het laatste vezeltje, ook al sab belen sommigen graag nog op het kale hot, dat overgebleven is. Er is een tijd geweest, dat „Christe lijk" ouderwetsc'h was en die tijd is nog niet geheel over. Een Christelijk boek was saai, een Christelijk zangnummer lijzerig, een Christelijk huis deed den ken aan de smaak van onze groot ouders, een Christelijke toespraak was lang en vervelend. Het heele Christen dom als een kamer, waai* men de gor dijnen nooit hoog optrekt en de ramen nooit openzet. Daarin komt echter ken tering, zooals uit een beschrijving van de Ernst Sillem-hoeve in het Christelij ke Weekblad voor Christendom en Cultuur blijkt. De hoeve is geen hoeve maar het nieuwe buitenhuis vari het Ned. Jongelingsverbond. De schrijver van het opstel over dit nieuwe huis merkt op, dat men' aan Christelijke ver gadergelegenheden allicht de voorstel ling verbindt van ongezellige, bolle ruimten, witgepeisterde muren, „ver sierd" met een aantal teksten, zwart met zilveren letters, en een paar gravu res, voorstellende „De breode en smal le weg", of „Luther op den Rijksdag te Worms", hooge ramen met groene gor dijnen, die een onmiskenbare neiging tot scheefhangen vertoonen, kasten, die, voor zij aan een der voeten kreupel gingen, de garderobe van een dienst meisje in verzekerde bewaring had den., kortom een demonstratie van goedwilligheid en gebrek aan smaak. Maar radicaal is met deze voorstelling gebroken bij het nieuwe huis van hel Jongelingsverbond. Men heeft er een gezellige huiskamer met knusse hokjes aan den achterwand, dooi- lage muur tjes van elkaar gescheiden, met. een paar stoelen, tafel en bank met kussens, een oude Engelsche prent en schemer lampje, een goed hoekje voor gezellige of ernstige conversatie. Er is een prachtige vleugel in de huiskamer en overal versterkt inrichting en beschil dering den indruk van het geheel. Dit gebouw maakt zoo een modernen in druk en ook op allerlei gebied, -poëzie b.v. zien we, ddt het „Christelijke" gaat breken met oude vormen, niet langer saai en duf is maat- ook het nieuwe woord durft spreken. Dat is een bewijs van leven en kracht, die vele tegenstan ders daar niet gedach; haddei:. We wil len niet zeggen, dat elke verandering- een teeken van leven is, maar wel dat er geen leven zonder verandering is. Zichzelf gelijk blijv-n ell stilstaan is on dergang en dood. Gevonden voorwerpen en dieren. IJmuideu. Een postduif, een sleutel, een kinderarm'bandje, twee kinder schoentjes, een rijwielbinnenband, een bos sleutels, een halsketting met han gertje, een izwarte damesportemonnaie met inhoud, een gouden horloge, een kettinghanger, een dameshoed, een kinderkous, een jongensjasje, een hon denpenning 1926, 'een zilveren arm bandje, een colbertjas, een rij wiel belas tingplaat je in étui; een damesporte monnaie met inhoud, een ceintuur, een rijwielhandpomp, een rijwielbelasting- plaatje, een ongemerkte reddingboei, een zwarte das, een pakje zeeppoeder, een bovenhelft, van rijwiel, een bruine dames-portemonnaie met inhoud, een schoen, een kousje. Velseroord. Een lederen zak met twee leege flesschen, een nummerbord van motorrijwiel, een huissleutel, een reputatiebewijs, een grijze ceintuur, een postduif, een zweep, een Duitsche herdershond, een ceintuur. Wijkeroog. Eenig los geld, een huis sleutel, een reclamepotlood. POLITIERAPPORT. De wielrijder J. van D. uit Heemste de werd door de politie bekeurd, omdat hij zich vasthield aan een motorrijtuig. Wegens openbare dronkenschap werd Donderdag door de politie in ar rest gesteld A. v. d. Z. uit Noord-wijk. Wenken voor Veiligheid en Volksgezondheid. Indien personen, die in brand geraken, de straat oprennen, staat dit met zelfmoord gelijk. Men trachtte de vlammen te dooven door zich plat op den grond te werpen, om en om te rollen. Omstanders kunnen de vlammen dooven met kleedingstukken, dekens, kleeden. Afrukken ,van zeer licht brandbare kleedingstukken verdient daarbij aanbeveling. Bij verbrande patiënten roepe men onmiddellijk geneeskundige hulp in. GEZONDHEIDSRAAD. GEMENGD NIEUWS. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Spaansch tarief van invoerrechten. Blijkens een mededeeling in het Spaansche Staatsblad van 14 Juli 1926, worden alle rechten der hoofdstukken 3, 4, 5, 8, 9, 10 en 11 van het Spaansche douanetarief verhoogd met 10 tot 20 Bovendien is een bijzonder verhoogd invoer recht vastgesteld voor boonen en aanverwante artikelen van 12 peseta per 100 K.G., tweede kolom. Verder zijn bijzondere verhoogingen vastge steld voor staalband, aluminium in bladen en huishoudelijke artikelen van aluminium. Het de creet is op 17 dezer van kracht geworden Voor verdere inlichtingen wendde men zich tot de Kamer van Koophandel, Kruisweg 70, Haarlem. Kosten handelsreizigerspatenten in Denemarken. Op 19 Juli j.l. zijn de overeenkomsten tusschen Duitschland en Denemarken over tariefreducties voor Deensche producten bij invoer in Duitsch land en aangaande de behandeling van Duitsche handelsreizigers in Denemarken van kracht ge worden. Door de Deensche Regeering werd indertijd bij de Volksvertegenwoordiging 'een wetsontwerp ingediend tot verlaging van de kosten van de handelspatenten voor den düur van één jaar van 400 tot 300 Kronen en van de handelspatenten geldig voor den duur van 45 dagen van' 200 tot 100 Kronen. Dit wetsontwerp werd goedgekeurd Deze regeling is thans, als boven werd opge merkt, op 19 dezer van kracht geworden. Inge volge de door Nederland genoten meestbegunsti- ging zijn ook door Nederlandsche handelsreizigers voor de benoodigde handelspatenten geen hoogere kosten verschuldigd, dan-de bovenvermelde. Ook werkingssfeer der handelsreizigers buiten de eigenlijke koopsteden is uitgebreid. Brutale overval van de Boaz-Bank te Bussum. Donderdagmiddag tegen kwart voor vier waren de d.recteur van de aan de Brinklaan te Bussum gevestigde Boaz Bank, de heer Joostcn, en de bankbediende mej. Sikking, rustig bezig met hun dagelijkschen arbeid toen aan het matglazen lo ket getikt werd. De heer Joosten school het loket op en zag een ongeveer 25-jarig jongmensch met een donker uiterlijk tegenover zich staan, ftie hem een m elkaar gefrommeld bankbiljet van tien gulden overhandigde, met het verzoek wel zoo vriendelijk te willen zijn, dit te wisselen. Tot goed begrip van de gebeurtenissen, waar van dit onschuldig verzoek de inleiding was, mo gen wij allereerst een schets van de situatie ge ven. De Boaz Bank is gevestigd in een villa, die door een tuin wordt afgescheiden van de Brink laan. Deze is ter plaatse een tamelijk drukke verkeersweg. Wanneer men de vestibule be treedt, ziet men aan zijn rechterhand een be tin mering met matglazen loketten er in, die de vesti bule van het vertrek, waar hel kantoor der hank is gevestigd, afscheidt. Onmiddellijk naast de lo ketten bevindt zich een deur, die met een veilig heidsslot is afgesloten. Aan den wand recht tegenover de loketten staat de brandkast, die op het tijdstip, waarop de misdadiger zich aanmeldde, geopend was, terwijl een portefeuille met bankpapier^ alsmede een geldbak, er bovenop waren geplaatst. De geen kwaad vermoedende heer Joosten ver wijderde zich dus met het ineengefrommelüe bil jet naar de brandkast en vroeg onderwijl nog: ,,Hoe wilt u het gewisseld hebben?" Geeft u maar vier rijksdaalders, luidde het op kalmen toon gegeven antwoord. De heer Joosten nam vier zilverboas uit den geldbak, doch groot was zijn verbazing, toen hij zich omwendde om naar het loket terug te kee- ren! Immers, zijn cliënt vertoonde zich in een hoogst zonderlinge houding, eenigszins zwevende tusschen hemel en aarde en met groote lenigheid pogingen ondernemend, zijn lichaam door de be trekkelijk nauwe loketopening heen te werken, Eerst dacht men nog aan een misplaatste grap, maar het werd den heer Joosten en me;. Sikking al spoedig duidelijk, dat het bloedige cinst was. Luid vloekend en zich van den klassieken term ,,je geld of je leven!" bedienend, 'oondé de man een revolver, waarmede hij de beide aanwezigen bedreigde. Intusschsn wilde de bankdirecteur niet aan stonds gewonnen spel geven. „Bel onmiddellijk de politie op!" gelastte hij zijn assistente en zelf opende hij de deur van de betimmering om den indringer, die zich nog steeds het kantoorvertrek niet had weten binnen te werken, in de vestibule te lijf te gaan. Dit was ongetwijfeld een dappere houding van den heer Joosten, maar zij werd tevens zijn nood lot. Want de misdadiger, bemerkende dat de deur geopend werd. wrong zich snel uit de loket opening terug en drong zich door de deur naar binnen, den bankdirecteur buiten gevecht stel lende door hem een slag met de kolf van de re volver op het achterhoofd te geven, waardoor deze een wijle verdoofd ineenzeeg. Van dit moment maakte de man gebruik om vlug het kantoor door te loopen en de tasch met bankpapier van de brandkast te nemen. Hij rende daarop de vestibule uit, den tuin door en sprong op een fiets. Zoowel de heer Joosten, die een bloedende hoofdwonde had, als mej, Sikking snelden hem na onder luid hulpgeroep, hetgeen natuurlijk niet naliet, de aandacht der voorbijgan gers te trekken. In razende vaart fietste bij 'n klein stuk de Brinklaan af en sloeg vervolgens rechtsaf de Eslaan in. Daar verloor hij uit de geroofde tasch een pakje bankbiljetten, dat door klerken van het ter plaatse gevestigde kantoor van nota ris Scheffelaar Klots in veiligheid werd gebracht. Intusschen werd spontaan een klopjacht op den vluchtenden roover georganiseerd. Een voorbij rijdende auto, toebehoorende aan den heer G., nam de leiding van de achervolging, alleen even stoppend om een toevallig passeerenden politie man op te nemen. De dief had een betrekkelijk geringen voorsprong en men had goede hoop, hem nog.te kunnen pakken. In suizende vaart ging het langs de bochtige Eslaan naar de Vliet laan, die naar het spoorwegstation voert. Bij den spoorwegovergang stond men voor het dilemma, in welke richting men de achtervolging zou voortzetten. Reeds had men den man uit het oog verloren. Maar op den hoek van de Generaal de la Reylaan schafte een wissellooper, die ook wel voor de Boaz Bank werkt, raad. De man was zoo meende hij de Generaal de le Reylaan ingefietst. Met een vaart van 80 K.M. aan snelheidsvoorschriften stoorde men zich onder deze omstandigheden begrijpelijkerwijs niet ging het nu de rechte Generaal de la Reylaan den Brediusweg af. Tot aan den Amersfoortschen straatweg zette men de vervolging voort, doch van den roover was geen spoor meer te vinden. Dit behoeft in tusschen geen verwondering te baren, want vlak vooraan op de Generaal de la Reylaan had de man reeds de keuze van twee wegen. Rechts kon hij de Englaan nemen en links de Albrachtlaan, die hem de slingerende wegen van het Prins Hendrik Park kon binnenvoeren. Het merkwaardige van dit misdrijf ligt niet al leen in de omstandigheid, dat het zooveel gelij kenis vertoont met de stationsroof, maar ook, dal de dief zich onmiddellijk in de richting van het stationskwartier begaf en daar ook nu weder verdwenen is, alsof de aarde hem heeft verzwol- gen. Trouwens het signalement komt mede eenigs- zins overeen met dat van den bedrijver van den stationsroof. De man is tenger, heeft een donker uiterlijk en zijn gelaat verkeerde in een opvallend ongeschoren toestand. Hij droeg een donkergrijs costuum, doch over de vraag of hij een regenjas aan had loopen de meeningen uiteen. Onmiddellijk na het plegen van het misdrijf werd een spoedvergadering belegd van het bestuur en den raad van toezicht der Boaz-Bank, waarbij t*et bedrag van den roof is vastgesteld. Na aftrek van de f 900 aan bankbiljetten, die de notaris-klerken op straat bijeen konden grab belen, komt het netto-verlies op f 6260.50 te slaan. De bankdirecteur, de heer Joosten, die door het gebeurde zeer was aangegrepen, kon deze verga dering persoonlijk bijwonen, na zich aan de Ma- jella Stichting te hebben laten verbinden. De op winding over het gebeurde is te Bussum zeer groot. Rijks- en gemeente-politie namen onmiddellijk uitgebreide maatregelen, doen het mocht tot dus ver niet geulkken om ook maar een enkel spoor van den dader te vinden. Nader vernemen wij nog, dat de dief op bijzon- j, der gelukkige en handige wijze aan zijn achtervol- gers heeft weten te ontsnaopen. Tot een van zijn eerste belagers behoorde een ongeveer 15-jarige jongen, die op /iet hulpgeroep van den beroofden bankdirecteur cfen dief op de j fiets nazette, In de Eslaan slaagde hij er in dezen in te halen luist op het oogenblik, dat de man, die zich een i handig fietser loonde en geheel met los stnui teed, zijn tasch vóór zijn rijwiel opende, blijkbaar om er het bankpapier uit te halen e:i het ::i zijn binnenzak te steken. De jongen toonde niet voor een kleintje ver vaard te zijn en ondernam een tactische manoeu vre om zijn tegenstander tegen een boom le laten rijden, doch deze gaf den knaap een forst hen duw, waardoor hij zich weer vrij baan verschafte. INog gaf de knaap het niet op, en werkelijk slaagde lnj er wederom in den dief nogmaals in te halen en vóór te komen. Hij gooide daarop zijn rijwiel voor dat van den dief, doch deze riposteerde door handig en lang zaam over het voorwiel daarvan heen te rijden. Even balanceerde hij nog en toen ging hel er, na dat hij zijn evenwicht herkregen had. weer pijl snel verder. Men meent hem daarna op den hoek van de la Reylaan en Bredius weg te hebben zien rijden, doch hierna ontbreekt elk spoor. Naar verluidt, moet de man, evenals de bedrij ver van den stationsoverval, zich zwart om de oogen geschminkt hebben. In ieder geval staat vast, dat de man zeer goed op de hoogte moet zijn geweest van plaatselijke toestanden, want de Boaz-3ank is geen opvallend gebouw, maar een bescheiden instelling, die de aandacht van vreemdelingen zeer zeker niet zal trekken. Binnen het uur na den overval was het gchecle Gooi gealarmeerd, en waren dozijnen politieman nen bezig den dader op te sporen, waarbij ook van de hulp van politiehonden gebruik werd gemaakt. Tot circa halftwaalf echter alles zonder eenig resultaat. Tel. Zeebad Kampen. Op den landelijken weg van Kampen naar de Zuiderzee, tot voor een week of drie een der meest eenzame wegen in de omgeving, hcerscht thans, naar de Msbd. verneemt, een drukte van belang. Auto's, autobussen, rijtuigen, fietsers en voetgangers ziel men er, in bijna onafgebroken rij op sommige tijden van den dag naar het vroeger zoo stille Zuiderzee-strand, dat nu de plaats ge worden is van een groote bedrijvigheid en drukte. Er waren een groot aantal pessimisten die voorspelden, dat de opening van een badplaats „Kampen" zeker op eerj mislukking zou uilloo- pen. Deze zwartgalligen hebben ongelijk gekre gen en de enkele optimisten kunnen thans zege vierend wijzen op een onverwacht succes. Want druk is het aan onze nieuwe „badplaats". Wel is natuurlijk alles er nog zeer primitief inge richt. maar dat neemt niet weg, dat honderden dagelijks van de gelegenheid gebruik maken in het zilte nat een bad te nemen. De zee is op deze plaats niet diep. Bij eenigszins lagen waterstand kan men wel 20 minuten gaans zich in zee bege ven, alvorens men een diepte van 1 M, heeft be reikt, Een nadeel evenwel is, dat de bodem, vooral dicht aan de kust, niet hard is, maar be staat uit taaie, modderige klei. Deze ongerieflijk heid moet men echter maar voor lief nemen. Ter voorkoming van ongelukken heeft het gemeentebestuur op verschillende plaatsen waar schuwingsborden doen plaatsen, terwijl ook aller lei reddingsmateriaal aanwezig is. Bovendien houdt een aldaar gestationneerde oppasser den geheelen dag een oog in 't zeil Behalve de zwem mers en baders zijn er honderden anderen, die alleen naar het strand gaan om te genieten van de zeelucht en van de mooie zeegezichten. De Zuiderzee toch, wier oppervlakte bij stil weer als een spiegel is zonder plooien, waarop de vaak talrijke visschersschuiten langzaam voort glijden, biedt bij helderen hemel en stralenden zon een verrukkelijken aanblik. De toeloop naar het Kamper „Zeebad van elders begint ook reeds te komen er. het lijkt wel dat de exploitanten een goed seizoen zullen maken. Voor de bezoekers is in den vorm van radio- muziek gezorgd voor amusement, terwijl de wap perende vlaggen aan het terrein wat fleurigheid geven. Dit'eerste jaar wordt beschouwd als een [-roef. Nu staat al wel vast, dat deze proef geslaagd is, zoodat men voor het volgende jaar kan rekenen op uitbreiding en betere regeling. Gevaarlijke granaten. Onlangs beweerde de „Oeuvre'', dat een groot gedeelte van het fransehe kustgebied aan een ernstig gevaar bloot staat, 'daar er nog tal van on- ontplofte Britsche granaten en mijnen liggen ui: der, oorlogstijd, die de Britten niet zouden heb ben wegeruimd. Zij liggen meerendeels maar heel even onder den grond en een s-'hop met een kin derschepje zou ze kunnen doen ontploffen De plaatsen Hardelot, Paris-R'.age en Etaples zouden o.a. worden „bedreigd". Een medewerke*- van de Morning Pest .s naar het Londensche departement van ooi log ge stapt om inlichtingen in te winn. 11. .Men heeft hém daar medegedeeld, dat de Britsche ..Dispo sal Board" destijds alle ongebruikte Engelsche munitie en overgebleven fragmenten aan verschil lende firma's heeft verkocht, die uiteraard alles onttakeld hebben, daar er dikke winst op zat. Het is natuurlijk mogelijk, ctat er enkele granaten ever het hoofd zijn gezien, die onder den gi'-nd zijn ge raakt, doch in al die jaren zijn er maar één of twee gevonden. In Juni 1920 kocht de Briisch-Fransche firma F. N. Pickett and ^on uit Wimercux den ge heelen nog in Frankrijk aanwezigen voorraad gra naten, op 50 millioen geschat, tegen twee millioen pd. st. op. Zij werden met de grootste zotgvuidig- heid onttakeld en de onderdeden werden weder om verkocht. Een brutale zakkenroller. Woensdagmiddag heeft de politie naar de Tel. meldt, op het station D.P. te Rotterdam zekeren J. A. aangehouden, terwijl deze op heeterdaad betrapt werd toen hij trachtte de portefeuille van een reiziger te rollen. Dit geschiedde bij het binnenkomen van den trein uit Bazel. De mar. heeft daarbij een nieuwen truc gebruikt. Met een vriend, die een koffertje droeg, had hij af gesproken, om, zoodra de stroom reizigers uit den hein kwam, dit koffertje te laten vallen. Aldus geschiedde. De geheeie inhoud van het koffertje relde over den grond. Het natuurlijk gevolg was. dat verscheidene relz'gers bleven staan om be hulpzaam te zijn bij he! oprapen der voorwerpen. J. A. heeft toen van da gelegenheid gebruik ge maakt, door van een z:|ner helpers een porteieuil- le te rollen. Echter een rijksrechercheur, die het tweetal in de gaten had gehouden, daar het geval hem wat verdacht voorkwam, zag, dat J. A. de hand in den zak van den reiziger st ik. De dief werd terstond gearresreerJ, Zijn vriend wist te ontsnappen.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5