ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Woensdag 28 Juli 1926 lie Jaarg&Dg IJMUIDER COURANT hinderwet. ojeester en wethouders der gemeente Vel den ter openbare kennis, dat hun verzoek gedeputeerde Staten van Noord-Holland te om op het perceel kadastraal bekend Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M, plaatselijk bekend gemeentewerf, Vel- buurtweg ~te Velseroord, te mogen op een ondergrondsche benzmebewaarplaats ,[ovengrondsche aftapinrichtüng is toegestaan ïoorvvaarden. den 26 Juli 1926, ujemeester en wethouders voornoemd, ji secretaris, de burgemeester, OPSTEDE l.s. RIJKENS plaatselijk nieuws. IJMUIDEN. £(U buitengewoon belangrijke beslissing. Siert, van Donderdag 22 Juli '26 No. 140. 0etié van Arbeid, Handel en Nijverheid. DfMinister van Arbeid, Handel en Nijverheid; &|il op art. 22 van het Koninklijk besluit van ^pril 1922 (Staatsblad no. 225); [(([t goedgevonden: jtpalen; vleesch, dat wordt ingevoerd langs het die kantoor" Velsen (IJmuiden), moet wor- jjekeurd in de koelhuizen van de N.V. Ver- ifde Ijsfabrieken te IJmuiden, Grtvenhage, 19 Juli 1926. Voor den Minister De Secretaris-Generaal, (w.g.) A, L. SCHOLTENS. Uoliteriën van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financiën. |j Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid an Financiën; itlel op artikel 27, eerste lid, dér Vleesehkeu- (swet (Staatsblad 1919, no. 524), gewijzigd bij nt\ van 18 Mei 1922 (Staatsblad no. 305). lebben goedgevonden: ['„eerste kantoor" in den zin van artikel 27, lit lid, van bovengenoemde wet aan te wijzen jiaeente Velsen (IJmuiden), doch alleen .voor lillaar geëntreposeerd vleesch. fravenhage, 19/22 Juli 1926. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, (w.g.) A. L. SCHOLTENS. De Minister van Financiën, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, (w.g.)DE VRIES. SteMi leer weinig onzer lezers zullen, toen ze uttilaande bekendmaking lazen in ons nummer Ialndag, hebben gedacht dat hier heel iets an- itnvasdan een ambtelijke regeling, van belang voor de direct betrokkenen. Ja, wij geloo- rawleens dat er velen waren die verband leg- deattuchen dit bericht en het feit, dat Vrijdag de rla$n»apperden op het koelhuis Frigo. Het is oootóel, koel. Doei, desniettegenstaande, daar zijn gedurende 350 jaren dat IJmuiden bestaat, weinig of geen foifeo in de Nederlandsche Staatscourant ver rem, die van zoo groote beteekenis zijn voor economische ontwikkeling onzer woonplaats, deze. [Dili is deze zaak belangrijk genoeg om ze in de rader Courant nader te bespreken en de op- Hing toe te lichten. 311 fet doel, waarmede de monden van het IJ, in 5, naar hier verlegd werden, was geen andere eenig en alleen Amsterdam te helpen aan een den weg naar zee, waardoor de groote sche- 8* i aldaar in de havens konden komen. Secun- S r, omdat het de eenig mogelijke oplossing was, da daarbij geregeld de waterloozing van Rijn- i enr. en de toegangswegen te water naar udam, Haarlem, enz. Die waterwegen echter 0® b zoo gedrongen mogelijk, om plaatselijke Orf arrentie buiten te sluiten. Het werd dan ook 1 eer Zaandam, de oude scheepvaartplaats, i« fdijk een behoorlijke zeehaven aan dat kanaal 1 Werden zoo de oudere plaatsen achteraf ir *nog minder was het natuurlijk in den opzet Hun o hier, waar zonder dat kanaal niets tand en duinen waren, een havenstad te gjjj die door hare ligging alles op de hoofd- |d'wr zou hebben. Het kanaal was en moest W: de toevoerbuis voor Amsterdam; IJmuiden "f roorhaven. Doch, de ontwikkeling v?.n het 1 rnte dwingen is altijd een hopeloos voornemen. "torzorgen werden anders uitstekend genomen, j Oa de vaart vrij te houden werd verboden ha- 'werken aan te leggen, zelfs nu ontbreekt nog t un de eischen des tijds voldoende kclensta- |}1 waar een bijleggende boot kolen kan innemen. U <rts was het, doordat IJmuiden geen „eerste 'loor" voor invoer van vele goederen werd, on- (tlijlc om hier entreepots en veemen te vesti- joch in die 50 jaren die sinds verloopen zijn, die bepalingen toch niet geheel houdbaar, usscherschepen, die vooral in het begin, wei- kostbare haven-installaties gewend waren, aen en gebruikten den kanaalmond als haven, •talen in zoo groote getale dat zij hinderlijk ftl voor de vrije doorvaart naar Amsterdam. geen 20 jaren was het kanaal daar of het "k en machtigste beginsel moest worden op- al was het maar voor een visschershaven; Waalmond gaf een ruime toegang voor een el 'tt te IJmuiden, De papierfabriek kwam, eigen min een te Amsterdam gevestigde firma. Zij *»t rechtstreekschen aanvoer van grondstoffen 3 over zee hebben, wat niet wel tegengegaan gl" worden. Nog enkele inrichtingen aan het ka- h kregen soms overzeeschen aanvoer. Tenslotte d ooit Taaitiflnifl bare zeehaven te verkrijgen. Zoo brokkelde die eenzijdige doelstelling van het kanaal af. Eindelijk, in 1917 was het de gemeente Amsterdam zelve, die uit vrees voor den Water weg, den doorslag wist te geven waardoor hier het hoogovenbedrijf kwam, met een eigen koopvaar- dij-zeehaven. Men was dus zoover gevorderd dat er, desnoods wel kans is op het aanleggen van havenetablisse menten en dat reeds een zeker deel, niet al te klein, der de pieren binnenkomende schepen, niet met Amsterdam heeft uit te staan. De belangrijk ste belemmering voor een ruime ontwikkeling der koopvaardij bleef nog de bepaling dat IJmuiden geen „eerste" kantoor was. Doch ook in dat op zicht begon er kentering te komen. In IJmuiden ontstond een voortvarende en veerkrachtige koop mansstand. Die bouwden daar inrichtingen, ten deele ook zeer bruikbaar als er koopvaardijsche pen kwamen. Men denke slechts aan de koelhui zen, Doch, men stuitte op die wettige beperkin gen. Tegelijk voltrok zich een ander proces. In de eertijds landelijke, rustige gemeente Velsen, zon der handelsadspiraties, waar bijna uitsluitend ge hoord werden de wenschen van boeren en land jonkers, begonnen die kooplieden, wier blik over zee ging, zich politiek te doen gevoelen. Ze kwa men zelf in den Raad. Daar werd hun stem stel selmatig gehoord. Wij denken dan aan de overle den heeren Meeuwenoord, Schuitemaker en Pol derman. Of aan de nog levenden Vermeulen en de Boer. Om van de kleineren en hen die slechts zijdelings tot den handel in betrekking stonden te zwijgen. Zij zorgden dat de koopmansgeest in de officiëele genieente vaardig werd, velen van hen namen zelfs korter of langer tijd, sinds 1910, zitting in het dagelijksch bestuur der gemeente. Zoo trad ook in den raad de heer Tusenius, technicus-koopman. Wij laten hier zijn politieke beteekenis en krachf buiten beschouwing. Slechts de combinatie koopman-gemeentebestuurder heb ben wij op het oog. In die eerste kwaliteit was hij persoonlijk een der leiders, die hier ondernemin gen stichtte met een draagvermogen, ver boven dat van den visscherijplaats uitgaande, welke onder nemingen niet tot bloei konden komen, door de beletselen om hier waren te lossen en te entrepo- seeren, mogelijk op veemceduls te verpanden en verhandelen. In de tweede kwaliteit de raadsheer, die met taaie volharding zijn „maar Carthago moet val len" deed hooren. Welk Carthag'o in gegeven om standigheden was: het niet genoemd worden van IJmuiden als eerste kantoor". Bij de behandeling der gemeentebegrooting 1925 waren vele bespie gelingen met of zonder politieleen achtergrond ge houden over de ontwikkelingsmogelijkheden van IJmuiden. Toen kwam de heer Tusenius met en kele korte desiderata. We zullen ze niet allen hier weer ophalen, al leen die, waarin hij wees op de groote mogelijk heden, indien slechts bewerkt kon worden dat IJmuiden „eerste kantoor" mocht zijn. Hij stelde voor dat men dit aan de regeering zou verzoeken. En de raad nam het voorstel aan. Het maakte op ons den indruk alsof men, in den Haag, eenigszins verlegen was met die vraag. Ten minste, het werd najaar, eer van de regeering een weigerend antwoord ontvangen werd. Het stond zoo gemoedelijk in de raadsagenda gedrukt, als een ijzeren noodlot. Doch toen die mededeeling voor kennisgeving zou worden aangenomen, sprong weer de heer Tusenius naar voren. Hij wees op het ongemotiveerde dezer weigering, op het be lang der gemeente bij de zaak en, smaakte het ge noegen dat de raad besloot onmiddellijk opnieuw het verzoek weg te sturen. Toen is de regeering opnieuw aan het overwegen en onderzoeken ge gaan. Stuurde, zelfs een secretaris-generaal hier, om een onderzoek in loco in te stellen. Doch terwijl dit in den Haag werd voorbereid, verhuisde de heer Tusenius uit de raadszetel naar de groene tafel. Wat daar, in het college van B. en W. beraadslaagd werd, wordt het publiek nooit gewaar. Doch wel weten we dat, toen de regee ringsvertegenwoordiger kwam, de N.V. Vereenigdt Ijsfabrieken bereid was hare inrichting te laten zien en directeur Tusenius hem rondleidde. Met het gevolg dat bovenvermelde gunstige be slissing eindelijk de vorige Vrijdag publiek werd. Ter zijner tijd zal wel blijken dat die beschikking ruimer moet worden. Doch eerst wenschen wij den heer Tusenius geluk met zijn poging om dit hek van den dam te werpen. Door het welslagen daarvan is veel gewonnen voor IJmuiden. Zeker we zijn er nog niet. Doch in vol vertrou wen dat ook dan wel weer de beletselen zullen verdwijnen, aanvaarden we het volgende deel der reis tot, in dubbelen zin, „de volgende haven". Omtrent het groote belang der gemeente, bij het totstandkomen van dit Desluit, valt natuur lijk nog veel te zeggen en ook te critiseeren. De beperkingen, dat slechts alleen vleesch geintrepo- reerd mag worden en de keuring moet geschieden in een bepaalde, met name genoemde instelling, zullen ter zijner tijd wel geheel of ten deele op geheven moeten worden, wil de uitbouw voort schrijden tot een eerste klas havenplaats. Intus- schen, zonder bij toekomstmuziek te verwijlen, zijn er ook direct aanwijsbare voordeelen. Wij verwijzen b.v. op het niet onbeteekenende finanti- eel belang. Van elke K.G. gekeurd vleesch ont vangt de gemeente 5 ct., wat natuurlijk op groote massa een zeer beduidend bedrag wordt. Voorts het indirecte voordeel in de vermeer dering van werkgelegenheid. De directie van de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken besloot onmiddel lijk voort te varen met de uitbreiding harer in richting. Het koelhuis Frigo, ten vorige jare be groet als een werkelijk groote inrichting, wordt thans slechts een onderdeel van een veel grooter geheel. De oppervlakte van de uitgebreide in richting zal dan strekken vanaf het tegenwoordig bestaande stuk tot waar, aan de Trawlerkade, het kantoor der V. E. M. is. Achteruit strekt de ruimte tot aan de Middenhavenstraat, zoodat de bestaande werkplaats der V. E. M. en al wat daar verder is, verdwijnt en plaats maakt voor een koelinrichting met 6 verdiepingen. Het geheel is dan ook 6 keer zoo groot als Frigo. Zooals men kan weten komt nog dit jaar een spoorbaan door de Middenhavenstraat, geheel achter dit etablis sement langs. Verder wordt het vleesch aange voerd met een groote transportinrichting van de losplaats naar den Icentralen lifttoren, die reeds bestaat. De schepen komen dan te liggen waar thans,'in de visschershaven de remmingsteiger is en daarachter. Zooals men ziet is het plan reeds vrijwel geheel uitgewerkt en teas voor verwezen lijking gereed, eer het besluit der regeering af kwam. De Staatscourant bevat de gewij zigde statuten der N.V. Vereenigde Ex ploitatie Maatschappij alhier. De leerlingen van schooi A, A. W. van der Meer en J- Sterteveld alhier, zijn te Amsterdam geslaagd voor diplo ma M. U. L. O. A. Ring Kennemerland Ned. Jong. Verbond, Zaterdag was er te Koog aan de Zaan een gecombineerde vergadering dei- ringen Zaanstreek en Kennemerland van het N. J. V. Het was voor de Ken- nemers, die daar ten getale van 30 heengingen, een reis met hindernissen. Om half drie zou men per auto vertrek ken van de hetonbrug, doch om drie uur was er nog geen auto te zien, zoo dat men ten einde raad toen een andere bus ging huren. Men kreeg een chauf feur, die naar Zaandam reed in plaats van naar de Koog, dus veel te ver. Bo vendien zakte op den Wesizanerdijk nog de auto in elkaar, zoodat men nog een half uur moest wachten en Vl2 uur te laat ter plaatse van bestemming kwam. Gezamenlijk met de Zaanlan- ders maakte men in de pauze een boot tochtje op de Zaan, doch nauwelijks op het water, barstte een zwaar onweer los. Dat echter de Kennemers den moed niet verloren hij al dien tegenslag, kan daaruit blijken, dat men ten slotte on derling een voordrachtenwedstrijd j hield. Daarbij gingen de beide prijzen mee in deze richting, n.l. de eerste voor den heer Meyering te Wijkeroog en de tweede voor den heer Smit, te IJmuiden. Wreedheid. In den nacht van Vrijdag op Zater dag werden personen, die achter het i station liepen, getroffen door het ake- lig huilen van een hond. Bij onderzoek bleek een jonge hond, éen soort Belgi sche herder, bij laag water te zijn vast gebonden met een touw aan den onder kant van den steiger waar het overzet veer aanlegt. Het touw'was kort ge maakt, zoo dat bij het wassen van het water het beest verdrinken moest, als langzaam aan het water hooger-dan het touw rees. Om één uur was het zoo ver dat het dier slechts zwemmend kon blijven leven, toen een dierenvriend kwam en het touw doorsneed. Hulde aan den dierenredder; diepe verachting voor den dierenbeul. VELSEROORD. Voor het examen hoofdakte is te Haarlem geslaagd de heer G. Doets al hier. VELSEN. Rijks h.b.S. Toegelaten tot de le klasse: Maria Altema, H. J. de Bruijn, W. Colenbran der, F. J. H. Duvergé, Francisca Donkers, C. Deutekom, B. Dunnebier, Ch. Gordijn, Maria de Geus, J. v. Halten, J. M. Heere, A India, Louise Keuter, K. Kots, J. Kostelijk, A. Lichthart, J. M. W. van Lamoen, Willy Mooyen, D, C, Molenaar, Th. G. Maters, K. Middelbeek, Carolina v. d. Meer, A. J. Molanus, P. J. Melchers, Jansje de Nobel, Maria Niepoort, Marie Ommering, P. M. Pleijler, Maria Polderman, II. J. Stammer, K. Schenk, M. D. Spuls, H. H. Stein- gröver, Bernardina Schanikes, N. Vooren, A. Veldmeyer, P. C. Visser, Louise Vreugdenhil, G. C. van Westen, Neeltje Wijminga, F. Zwart. Toegelaten tot de 2e klase: A. v. d. Klift en Ursula Hooij. Toegelaten tot de 3e klasse: k. Th. Doorn. Toegelaten tot de 4e klasse: C. H. Reurink. Toegelaten tot de 5e klasse: J. Reurink. Overgangsexamens: Bevorderd van de le naar de 2e klasse: P. C. Bais, J. Carst, H. Ghijs, J. M. Gordijn, H. H. van Dalen, F. Jansen, D. de Ridder, A. v. d. Mast, M. Roeske, B. A. Hhedinga, J. M. Verwoerd, D. Th. Winter, D. J. Wijminga, L. Walbrecht (taak), J. Kleve, J. Bakker, J. Dalhuijsen, A. J. Dalhuij- sen, W. Ch. Hage, H. Klijnveld, C. Maters (laak), A. Paap, J. Ringers, N. A. Schol, D. Sterk, C. F. Theeuwen, H. Vons (taak), H. J. Zuidweg, Ha. Gouda, L J. Groen, J. G. Middelraad, Elsje de Nobel, Jansje Reitsma, Rie v. d. Schaar, Ina Wuis, Marietje de Jonge, Tine Visser. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: J. Bo- beldijk, J. C. Groen, J. W. Hovij, J. Klein, J. P. Landeweert (taak), Dina Lootsma, A. Mantje, N. Poppe, C. v. d. Ploeg, E. C. M. Roderkerk, J. Saaf (taak), C. Semeijns, Aa. van Voorst, W. Doeksen, Marietje de Haan, Corrie Janzen, J. Ko per, E. Kuiper (taak), W. Kuiper, André Lande weert, H. L. Ouwekerk, J. Sanders, Ab. Stolp, J. M. de Vries, D. v. d. Werf, Jetty Wiersma. Bevorderd van de 3e naar de 4de klasse: P. C. Ghijn, G. J. W. Langendijk, Saartje v. d. Linden, W. v. d. Meer, D. P. Rietbergen, A. Rietdijk, W. Ritman, M. P. Wiebenga, J. J. Flameling, Gerda Groenendaal, H. Z. Hommes, R. C, de Jonge, W. 'J. Klaassen, J. A. Langendijk, T. Paap, J. L. A. Pfundt, J. W. v. d. Schuijt, M. II. Visse, Th D. Winter, Lucie de Wit. Voorwaardelijk bevorderd 2. Bevorderd van de 4e klasse A. naar de 5e klasse A.: P. Beekelaar, K. Broeksma, W. J. Fournier, Engeltje Gouda, B. de Graaff, Nelly Koper, Ina Küthe, R. v. d. Mast, A. v. d. Plas, Henny Slui ters. Bevorderd van de 4de klasse B. naar de 5e kl. B.: L. Dalhuysen, A. v. d. Linde, C. Mets (taak), A. Marlet, J. de Nobel, F. B. Swalve. Voorwaardelijk bevorderd 2. Aan de Da Costa Kweekschool te Haarlem is geslaagd voor het onderwij zersexamen de heer D. P. Bierma al hier. Tennis-tournament „Velserbeek'*. Ondanks eenige regenbuien zijn toch in de af- geloopen week heel wat wedstrijden gespeeld en zonder al te veel tegenslagen zal het tournament Zaterdag over acht dag«:n wel beëindigd worden. De uitslagen zijn: Vrijdag 23 Juli. Dames-single: 3e ronde: mej. E, Renses sl, mej. N. van Calcar 108, 6—1. Mixed-double. 2e ronde: mej. G. v. Splunter en D. M. Bus sl. mej. de Vries en D. v. Ees 60, 62. Heeren-singles. le ronde: D. A. W. de Kamper sl. P. Roeske 75, 46, 62; J. Maas sl. J. C. v. d. Ploeg 63, 60. Zaterdag 24 Juli: Dames-single. 2e ronde: mej. Conipanjen sl. mevr. K. Naessen 108, 55 (afge broken en opgegeven.) Dames-doubles: mej. E. Renses en mej. G v. Splunter sl. mej. N. v. Calcar en inej. M. Don ker 62, 62; mej. T. Seuft en mej. J. v. Laar w. o. Mixed-doubles. 2e ronde: Mej. E. Renses en G. v. d. Ploeg sl. de heer en mevr. Kiihn 61, 6 —3; mej, T, Seuft en E. v, d. Weiden sl. mej. J. Spruyl en J Geerts 61, 61; le ronde mej. J. v. Laar en A. Surtser sl. mej, A. Huisman en A, Vendel 6—1, 6—1. Heeren-doubles. H. de Vries Robles en D. M. Bus sl. R. Heiloo en J. Max 63, 62; v, d. Werf en Prinselaar w. o, Heeren-snigle. le ronde: A. Weyers sl. A, v. d. Bliek Sr. 61, 60; E. v. d. Weiden sl. J. Deege naar 61, 26, 75; 2e ronde, J. G. Meyer sl. Th. W. Deinum 97, 63; W. Levie sl, A. Weijers 6—8, 6—1, 6—3. Zondag 25 Juli. Dames-single, le ronde: mej. A. Huisman sl. mej. Q. Sj. Deinum 61, 63. Mixed-doubles: !e ronde, de heer en mevr. Tijs- seling'sl. mej. M. Versteege en A. Weyers 6-1, 6-3; 2e ronde: mej. N, v. Calcar en C. Zwager sl. mevr. G. Kooiman en D. Nieman 64, 8J6. 3e ronde: mevr. F. Naessens en C. Naessens sl. mej. M. Bos en L. Byvoet 86, 62. Heeren-doubles. 2e ronde: G. v, d. Ploeg en C. Zwager sl. J. C. v. d. Ploeg en M. Zwager 2, 119; L. en C. Naessens sl. L. Adam en J. Sturm 62, 62; A. Tysseling en D. Nieman sl. A. v. d. Bliek Sr. en D. H. Renses 6-2, 6-1. 3e ronde: D. A. W. de Kamper en Stoof sl. A. Deegenaar en H. J. v. d. Laan 63, 63. Heeren-singles: le ronde: G. v. d. Ploeg sl. J. de Waard 6—2, 75; 2e ronde: Bey-ben-Kië sl. C. Zwager 6—3, 6—1; A. v. d. Bliek Jr. sl. D. A. W. de Kamper 61, 63; 3e ronde: Z. Verwaal sl. W. Levi 10—8, 6—4. Dinsdag 27 Juli: Dames-single. 2e ronde: mevr. K. Naessens sl. mej. Companjen 108, 75 (ver beterd bericht). Dames-double. demi-finale: mevr. 1'Naessens en mevr. K. Naessens sl. mej. T. Seuft en mej. J. v. Laar 86, 75. Heeren-doubles. 2e ronde: A. v. d. Bliek Jr. en Th. W. Deinum sl. D. M. Bus en H. dc Vries Ro bles 6—3, 57, 61; 3e ronde: J. Maas en Bey- ben-Kie sl. v. d. Werf en Prinselaar 6 —0, 60. Heeren-singles. 2e ronde: G. v. d. Ploeg sl. E. v. d. Weiden 6—2, 7—5; J. .Maas sl. M. Zwager 6—3, 6—1. Voor het eerste gedeelte van het notariëel examen is te 's Gravenhage geslaagd de heer W. Boerlage alhier. Maandag liepen twee muzikanten over Wijkeroog, die tweestemmig Duit- sche liederen zongen, zich daarbij be geleidende met gitaars. 't Klonk heel aardig en het lokte heel wat menschen naar buiten, waartoe het ongewone en de eigenaardige kleeding ook wel wat hijgedragen zullen heb ben. 't Bleken Duitsche jongelingen te zijn, uit Breslau afkomstig, die het niet om den brood e behoefden te doen, daar de één een 20011 van een fabrikant was en de ander als pianobouwer een ruime verdienste had. Ze hadden, toen een onoverwinnelij ke reislust zich van hen meester maak te, besloten, daaraan te voldoen en wandelende en muziekmakende zouden ze trachten met behulp van de wereld taal Esperanto een wereldreis te ma ken, alvorens zich als rustige 'burgers in de maatschappij te vestigen. Ze wa ren nu reeds drie weken op weg en hadden al allerlei ervaringen op ge daan, aangename en onaangename. Aangenaam was het hun, dat ze hier bij een esperantist gratis een nacht hadden kunnen logeer en en van het ge meentebestuur verlof kregen om te mu siceren, wat blijkens de ruime gaven j der burgerij op waarde geschat werd, WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Verecniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15. maar tot de droeve ervaringen der laat ste dagen behoorde hun logies in het bosch, daar ze in verscheidene der door getrokken gemeenten niet voor geld mochten spelen en hun reiskas geheel geledigd was. Het minder gunstige weer van Za terdag heeft zeker wel invloed gehad op de uitgaansplanncn der menschen voor Zondag, want er was heel wat minder volk op de been, dan de vorige week. Het concert in het park was Zondag avond ook slecht bezocht. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 24 Juli '26: 1 timmerman, 2 mandenmakers, 2 si garenmakers, 3 kantoorbedienden, 39 los arbeiders. WIJKEROOG. De heer Jan Zwart zal op Maandag 2 Aug. a.s. in de Gereformeerde Kerk te Wijkeroog zijn 4de orgelbespeling houden des avonds om 8 uur Hij zal het volgende programma uitvoeren: 1. Plechtige Marsch, door A. Mailly; 2. Va riaties „Wien Neerl. Bloed", door J. A. v. Eijken; 3. Andante door S. de Lange; 4a. Triomfmarsch, b. Andante; c. Menuetto; d. Scherzo, alle vier door A. Guilmant; 5. Fantasie op Ned. Volkslie deren door Jan Zwart; 6a. Romance; b. Fanfare, c. Aanroeping, alle drie door J. Lemmens; 7. Im provisatie over een op te geven thema. SANTPOORT Tot de Middelbare Technische school te Haarlem is in de afdeeling werktuigbouwkunde en electrotechniek toegelaten J. Hoosemans alhier. Vorige week werd door den archi tect G. Mulder alhier onderhands aanbesteed het verbouwen van perceel Rijksstraatweg 51 B te Santpoort voor rekening van den heer J. J. van Dille wijn. Ingeschreven werd door: P. de Boer, Santpoort, f 13.100; L. Rings, Jan Gijzenvaart f 13.625; J. J. v. Wort, Santpoort f 13.975; Jansen en Krom, Santpoort, f 14.700; H. J. de Graaf Santpoort f 14.750; J. Perquin, Sant poort f 15.413; Willem», Santpoort f 17.244; firma Tiersen en Weernokers, Santpoort f 17.435. Het werk is gegund aan P. de Boer. Clublied Jeugdgroep van Dierenbescherming. Wijze: Limburg is mijn Vaderland. Jeugdgroep die het dier beschermt, Die geen wreedheid duldt, Maar, daar waar het noodig is, Steeds zijn taak vervult. Als een dier wordt afgebeuld, Meer doet als het kan, Dan is onze groep er bij; ^jg Bestraft zoo'n wreede man Als een knaap eeir nest verstoort, Wreed de jongen rooft, Elk gevoel van medelij Bij hem is gedoofd, 't Angstig flad'drend ouderenpaar, Slaakt zijn hulpekreet. Dan is onze groep er bij, ^is. Grijpt dien lafaard beet. Komt de winter met zijn sneeuw. Glijdt de schaats langs 't ijs, Geven wij 't voglenheir, Ook van onze spijs. Wordt, door wie natuur niet mint 't Vogelnet gesteld, Dan is onze groep er bij, Duldt geen net in 't veld, Hond en kat beschermen wij, Laffe plagerij, Wordt door ons nooit toegestaan, Dat beloofden wij, Als wij dieren leed zien doen, Met opzet wreed gekweld, Dan is onze groep er bij, Weg met bruut geweld. Opgedragen aan de Leidsche Jeugdgroep voor Dierenbescherming, door den Heer J. Ennik, Alg. Insp. v. Dierenbescherming. November 1924.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1