Fietstochten c PLAATSELIJK NIEUWS. IJ MUI-DEN. Dinsdagavond kwamen in de Ken- nemerlaan twee wielrijders met elkaar in botsing, waarbij het rijwiel van een hunner beschadigd werd. Met orgaan van den C-entr. Bond van Transportarbeiders schrijft o.m. 't volgende: De arbitragecommissie in het vissche- rijbedrijf te IJmuiden moet in haar eerstvolgende zitting uitspraak doen in een belangrijk geschil, welke uitspraak voor alle opvarenden, met uitzondering van de schippers, van zeer groot belang is. Het gaat om de volgende kwestie: Eenige weken geleden kwam de „Jo hanna Marie" IJM. 238, schipper Schol, tevens reeder, binnen en moest opleg gen voor ketelkeuren en reparatie. Daal de schipper wist dat. het schip voor on bepaald en tijd zou blijven liggen, mocht de bemanning het register voor de volgende reis niet teekenen, zoodat ze dus was ontslagen, want de 4de ali nea van art. 7 zegt: „Schepelingen, die door den schipper niet zijn uit.genoodigd hun handteeke- ning voor de volgende reis te zetten, worden geacht te zijn ontslagferT. In soortgelijke gevallen is er tijdens den duur van dit contract niet één ree der ij geweest, die ook maar twijfelde wat den opvarenden betaald moest worden. Wat o. i. verklaarbaar is, daar art. 24 van het contract aan duidelijk heid niets te wensohen overlaat. Daar in wordt het recht der opvarenden bij het opleggen van een schip als volgt omschreven: „Wanneer een schipper de beman ning het register niet heeft laten tee kenen, omdat het schip voor reparatie moet blijven liggen of uit anderen hoofde voor ombepaalden tijd wordt opgelegd, zal aan de bemanning even eens ecne schadeloosstelling worden uitbetaald. Deze schadeloosstelling zal bedragen 1/30 der vaste maand gage voor iederen dag ononderbroken werk loosheid, hieruit rechtstreeks voort vloeiende, met dien verstande, dat aan niemand meer zal worden betaald dan ten hoogste 5/30 van deze maandgage", De schadeloosstelling kan worden in gehouden, wanneer een opvarende plaatsing in den zelfden rang op een gelijkwaardig schip wordt, aangebo den en hij dat weigert. •Noch in art. 24 noch in een ander tikel van het contract kan men vinden, dat een opvarende verplicht kan wor den om tijdens den duur van de scha deloosstelling aan boord te werken. En dat is nu hetgeen schipper Schol van de opvarenden verlangde. De sto kers weigerden echter aan boord te werken en eischten uitbetaling van liun vijf dagen schadeloosstelling. Schol wilde echter niet betalen, om dat deze mensclien geweigerd hadden aan boord te werken en stond er op. dat deze zaak in de Arbitragecommis sie uitspraak zou doen. Kranig werk. Honderden bij honderden hebben zich Woensdagavond, den kouden Noordnoordwestenwind en den stric- menden regen trotseerende aan den kop van de visschershaven verdron gen om de toeristen van het En- gelsche zeekasteel Cathania te zien? Ja daarom ook, maar meer nog en dat verheugt ons om een kranig stuk werk te zien. Want de belangstelling verminderde niet toen de laatste dol lar koning met een mand, bevattende zes paar klompen den lioog-m ladder was opgeklauterd, integendeel de be langstelling nam toe. Men wilde zien hoe onze kleine, doch sterke sleepbooten onder zeer ongunsti ge weersomstandigheden het zonden leveren dit reuzengevaarte te draaien en slaags te krijgen. Het reuzenschip, dat slechts in ballast al wegen dol lars en ponden zwaar als een leege blaas (een scheepsterm) op het water lag en door den krachtigen Noordwes ter tegen den steiger en de remstoelen werd gedrukt, moest achterwaarts zóó gesleept worden, dat het nadeel van den wind op den achtersteven in een voordeel werd omgezet. Dit kranig stuk werk werd door on ze sleepbootkapiteins en de loods aan boord zóó beleidvol en met zoov eel zee manskunst ten uitvoer gebracht, dat aan den wal een algemeene roep van bewondering uit de compacte menigte opsteeg. Zonder eenig incident werd deze ma noeuvre op de meest bewonderens waardige wijze uitgevoerd. De havenmeester was persoonlijk te genwoordig bij dit schitterend stukje sieepbootwerk. VELSEROORI). De heer W. A. Teune, coiffeur al hier, heeft in zijn kapperszaaK aan den Stationsweg een aparte damessalon ge opend. Wij hebben een kijkje genomen en moeten zeggen, dat dy heer Teune geen kosten gespaard heeft, om er werkelijk iets fijns van te maken. Het salonnetje ziet er keurig uit on heeft een rustige intimiteit, die voor dames zeker aantrekkelijk is. VELSEN. Voor het examen hancltcekenen l.o. is te 's Gravenhage geslaagd de lir. F. J. ten Brink alhier. Bij de Staatscourant zijn gevoegd de statuten van de Vereeniging tot be hartiging van bouwbelangen in de ge meente V'elsen. Comité tot behartiging van de belangen van het Openhaar Onderwijs in de gemeente Velsen. Men schrijft ons: Door een aantal vereenigmgen in de gemeente Velsen, verschillend in politiek inzicht en maat schappelijk streven, maar allen gelijkdenkcnd op dit ééne punt, dat hel Openbaar Onderwijs dient te worden gesteund en behartigd, is met dit doel voor oogen een Comité opgericht, bestaand uit afgevaardigden van elk dier- verecnigingen Deze zijn: SANTPOORT, Vrijheidsbond, S- D A. P. en Volksonderwijs. WIJKEROOC: Vrijz.-Üem. Bond, S. D. A. P. en Nederl Onderwijzers Genoot schap. VELSEROORD, Volksonderwijs, Vrijz - Dem. Bond, S. D. A. P. en Bond van Nederl. On derwijzers. IJMUIDEN: Vrijheidsbond, S.D.A.P., Vrijz.-Dem. Bond, Departement v. h Nut van Al gemeen en S. D.-Vrouwenclub. Waar elk dezer Vereenigingcn op haar wijze en op haar beurt in den Gemeenteraad of daar buiten voor het Openbaar Onderwijs tracht op te komen, daar wil dit Comité dit nu voortaan ge zamenlijk doen, overtuigd dat ook hier door de eendracht meer kracht kan worden ontwikkeld en dat op menig terrein en op menig oogenblik mis verstand kan worden opgehelderd en tegenstrijdige inzichten en belangen kunnen worden verzoend. De werkwijze van het Comité zal misschien menigmaal worden bepaald door den loop der ge beurtenissen; het zal waakzaam zijn, als er ge vaar dreigt; maar ook waakzaam, als alles zijn rusligen gewonen gang gaat. Dan wil het Comité zich wenden tot de ouders om hun voortdurend alle gewenschte inlichtingen en noodige voorlichting te geven over de ver schillende Openbare Onderwijsinrichtingen in on ze Gemeente, hen opwekken om de Openbare School te blijven kiezen voor hun kinderen als de'school, die om aard en wezen voor geen ande re, welke ook, behoeft onder te doen. Voorts wil het Comité de verguizing en laster te niet doen, waaraan de Openbare School zoo dikwijls onrecht vaardig blootstaat. Het Comité zal dit doel na streven door zich steeds bereid te verklaren aan ieder ten allen tijde alle gewenschte inlichtingen te verschaffen over het Openbaar Onderv/ijs in onze gemeente, door het verspreiden van geschrif ten, het houden van vergaderingen en verder al les wat tot dit doel dienstbaar is. Het Comité, waarvan het Secretariaat gevestigd is Julianakade 20 IJmuiden, houdt zich aanbevolen voor het ont vangen van wenken en raadgevingen, welke tot richtsnoer bij zijn handelingen kunnen dienen, voor mededeelingen van feiten en toestanden, welke ten nadeele van het Openbaar Onderwijs zijn of kunnen zijn. Ter voorlichting diene, dat de volgende Opi bare Onderwijsinrichtingen in onze gemeente be staan: Het doorzitten bij Wielrijder en verbranden der Huid door de zon, alsmede het stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 ct. Voorbereidend onderwijs. VELSEROORD. Nabij school H. Hoofd Mej. Moerlee. Toelating per 1 April. •IJMUIDEN. In school C. Hoofd Mej. Vijlbrief. Toelating per 1 April, Gewoon Lager Onderwijs, IJMUIDEN. School A 1, Kerkstraat, hoofd de heer Pleyler. Toelating per 1 September. School A 2, Kerkstraat, hoofd de heer Faber. Toelating per 1 September. School B, Bothastraat, hoofd de heer Klap, Toelating per 1 April, School C, Willemsplein, hoofd de hr. v. d. Werlf. Toelating per 1 April, VELSEROORD. School D, Schoolstraat, hoofd de heer v. Oos- terom. Toelating per 1 April. School D 1, Schoolstraat, hoofd de lieer De Mooy. Toelating per 1 April. School H, Wijk aan Zeeërweg, hoofd de heer Ten Napel. Toelating per 1 April. VELSEN. School E, Rijksstraatweg, hoofd de heer Van Soest. Toelating per 1 April. WIJKEROOG. School G, Wijkerstraatweg, hoofd de heer Kleefstra. Toelating per 1 April. SANTPOORT. School F, A.chterweg, hoofd de heer Dekker, Toelating per 1 April. Aan de scholen A en D zijn centraal zevende klassen verbonden, die bestemd zijn voor de leer lingen uit de geheele gemeente, die middelbaar onderwijs willen volgen. De M.U.L.O. School A 3, Deze school, Hoofd de heer Janssen, staat aan de Kerkstraat te IJmuiden, Hier kunnen worden toegelaten alle leerlingen, die de zesde klasse van een gewone lagere school doorloopen hebben. De ze school leidt op voor de diploma's M.U.L.O. A en B, Andere tijden, andere zeden. Dezer dagen langs den Driehuizer- Kerkweg wandelende werd mijn aan dacht getrokken door de groote hoe veelheid hooi langs den weg, dat afge vallen was van voorbijrijdende wagens, die den voorraad naar de boerderij brachten. Toen ik nog een kind was, gingen jon gens en ook wel meisjes met harken, zakken en wagentjes dit gestorte hooi verzamelen, om het als wintervoorraad aan te wenden voor eigen huisdieren. Zouden er tegenwoordig geen geiten en konijnen meer gehouden worden? Of hebben de bezitters er van wel geld'ge noeg om een wintervoorraad t.e koo- pen? In mijn jeugd gingen de kinderen ook gras snijden langs de bermen en liepen daarbij wel eens een bekeuring op, waarbij messen en zakken in beslag genomen werden, maar ik kan me niet herinneren, dat er een veroordeeling door den rechter op gevolgd is. „Hooizoeken" of „Grassnijden'" of „Paardebloemensteken" was in die da gen, toen leerplicht nog niet bestond, in den zomer meermalen em reden van schoolverzuim, terwijl in den winter „Stookiezoeken" dikwijls de afwezig heid van enkele leerlingen moest ver klaren. Velen zullen er tegenwoordig in onze gemeente wonen, die niet eens weten wat „stookiezoeken" be toekende. 't Was het verzamelen van dood hout om als brandstof te dienen. Er waren toen gezinnen, die geen geld genoeg hadden, om een wintervoor raad steenkolen op te doen of om bij den turfboer turf en hout te koopen. De kinderen uit zulk een gezin werden dan naar het bosch gestuurd, om dor hout te verzamelen. Zulke gezinnen bestaan er blijkbaar niet. meer of aan brandhout kent men niet meer zooveel waarde toe, dat het der moeite waard is het uit het bosch te halen. In. landbouwstreken is het gewoonte, dat arme kinderen gaan „areolezm", dat wil zeggen, dat ze de aren gaan op zoeken, die de boer, nadat hij den oogst van het land gehaald heeft, daar per ongeluk achter liet. Zoo ook gingen vroeger kinderen naar het bosch, om de takjes ie verza melen, die de kooper van een boschje bij het weghalen van zijn koopje had achtergelaten. Tegenwoordig' schijnt dat niet meer gedaan te worden,, tenminste toen ik in Februari 1.1. in Beekestein wandelde zag ik daar op een paar afgehakte per- eeelen nog een hoeveelheid klein hout liggen die voldoende was om verschei dene takkenbossen te maken cn in den voorzomer lag dat hout er nog. Moeten we daaruit opmaken, dat on ze tegenwoordige tijd geen armoede meer kent, dan verheugen wij onsj daarover ten zeerste. Er zal toch geen andere reden zijn? SANTPOORT. De Chr. Nat. School. In de Woensdag gehouden zitting van Ged. Staten van N.-Holland werd voortgezet de behandeling van liet raadsbesluit der gemeente Velsen, omtrent de medewerking tot den bouw van een school voor Chr. Nat. Onder r wijs te Santpoort en de daartegen inge diende bezwaarschriften, welk behan deling in de zitting van 9 Juni ge schorst werd. Het woord is nu aan don vertegenwoordiger van het schoolbe stuur, Mr. P. J. Idenburg. Spr. begon met. op te merken, dat on der de appèllanten was de afdeeling Santpoort van de S. D. A. P. doch dat deze niet ontvankelijk was. Slechts natuurlijke personen kunnen, gelijk bij Koninklijk besluit van 16 December 1922, no. 16 is beslist, in beroep komen. Wat de zaak zelf betreft, schetste spreker de groote uitbreiding der be volking te Santpoort, gelijk deze blijkt uit de stijging van het bevolkinscijfer en toename van het aantal woningen. Ook de Gemeenteraad van Velsen en de "vorige Wethouder van Onderwijs hebben deze uitbreiding erkend. De ap pèllanten hebben haar niet wederspro ken. Naast de Gereformeerde Kerk en de Evangelisatie ton bate van de Ned. Hervormde Kerk, 'begeerde liet orüio- dox-protestantsche deel der bevolking thans ook een Christelijke school. Mr. Idenburg wees er verder op, dat- van de ernstige beschuldigingen, in de pers en in vlugschriften tegen de han delwijze van het Schoolbestuur inge bracht, er noch in de stukken, noch ter zitting één was herhaald. Hij heeft geen achting voor zulk een wijze van doen. Spreker heeft de zaak nagegaan en is er van overtuigd, dat alles naar waarheid en recht is geschied. Tenslotte wees spreker op het Ko ninklijk besluit van 27 Maart 1926, no. 10, waarbij in een schoolbouwkwestie te Wijkeroog is beslist, dat de omstan digheid, dat enkele ouders achteraf hebben verklaard hun kinderen niet naar de te stichten school te zullen zen den, aan de waarde van de ouderver- karing niet afdoet. De heer W. van Dieren, optredende namens een aantal appèllanten, merk te op dat de uitbreiding van Santpoort niet is tegengesproken. Echter wordt in de betrokken aanvrage met geen woord over die uitbreiding gerept. Er waren andere motieven. Indien die uit breiding, en specaal onder de ortho doxe protestanten zoo groot was, bad men niet allerlei menschen 'behoeven te zeuren om hunne handteekening, die toch nooit hunne kinderen naar de ze schóól zenden, b.v. een Roomsch- Katholiek. Op de lijst komen ook nog voor de handteekeniiigen voor 11 kinderen, die thans een gelijksoortige school bezoe ken. Mr. Idenburg heeft niet aanneme lijk gemaakt dat deze kinderen terecht daarop zijn geplaatst. Moet men ze af trekken dan blijven er, als er verder nog zijn afgetrokken die kinderen, die er volgens den gemeenteraad ten on rechte op waren geplaatst, slechts 50 over en moet de aanvraag worden afge wezen. De heer Groenewoudt van Santpoort, een der appèllanten, achtte Mr. Iden burg, met zijn pleidooi over de uitbrei ding van Santpoort en het deel, dat daarin genomen wordt door de ortho doxe protestanten, slecht op de hoogte. Feit is het dat het schoolbestuur, on danks alle aangewende moeite, er slechts in slaagde van de ouders van 13 kinderen, die tha,ns de O. L. S. bezoe ken te Santpoort, de verklaring te krijgen, dat zij hunne kinderen naar de Chr. school zullen zenden. De meest<m die er op staan wonen ver weg, eenige tientallen uit Spaarndam en Haarlem- .merliede. Spr. heeft verschillende ouders bezocht, -die op de lijst getee- kend hadden. Een daarvan, de zooeven ook reeds genoemde katholiek Vosse. verklaarde dat hij zulks gedaan had, om van den man, die hem bezocht, af te komen. Hetzelfde verklaarde mej. de Wed. van Dijk. De heer De Haan had geteekend, omdat het bestuur hem had wijsgemaakt dat de school in de buurt van zijn woning zou komen. Toen dat niet het geval bleek te zijn, verklaarde hij dat zijn kinderen op de openbare school zouden blijven. De lieer Romeyn meende dat hij teekende voor een school die uitging van de Ned. Herv. Kerk. Nadat hij vernomen had dat de school van een bestuur uitging, be staande uit Hervormden en Gerefor meerden, trok hij zijne verklaring te rug. Spr. is overtuigd dat nog veel meer ouders op een dergelijke wijze voorge licht zijn. De vodrzitter wijst er cp dat Ged. Sta ten slechts de formeele zaak hebben te behandelen. Dientengevolge beslist de uitbreiding van Santpoort over de vraag of die 11 leerlingen van andere chr. scholen moeten worden meegeteld. In dit verband leest hij voor dat dit mo tief zeer zeker wel genoemd wordt in. het besluit van den raad. Mr. Idenburg repliceert en is in staat verschillende van de door den heer Groenewoudt genoemde gevallen nader te bespreken, hoewel dit toeval is, ■daar die feiten in de stukken niet ge noemd worden. Vosse is R.K. en. of schoon de combinatie eigenaardig is, heeft spr. hier een brief van hem, d.d. 19 Juni, waarin hij nogmaals verzekerd dat zijn kinderen op de te stichten school zullen gaan. De omstandighe den maakten dat deze kinderen niet op de R.K. school kunnen gaan en V. acht ze op de openbare school niet op limi ne plaats. Ook de lieer De Haan was blijkbaar niet zoo erg misleid, want ook hij heeft nadien nog eens schrifte lijk herhaald, dat zijn kinderen toch komen. En de heer Romeyn schreef oen brief, waarin hij zegt zijn handteeke ning terug genomen te hebben, op val-' sche voorwendsels der tegenpartij. Hij hoopt dan ook dat zijn kinderen toe gelaten zullen worden, als de chr. school geopend wordt. De aanwezige leden van het school bestuur, de heeren Markerink en Rey hebben de personen, door den heer Groenewoudt genoemd, bezocht en vef- klaren dat geenerlei ongeoorloofde pressie, etc. is gebruikt. Nadat ook de heeren Groene woud en van Dieren nog gerepliceerd hadden, legden Mr. Idenburg en Groene woud j eenige overtuigingsstukken over en werd de behandeling gesloten. Ged. Staten zullen later uitspraak doen. MALLE GEVALLEN. „Die snelle Taite; Deze week ontvingen wij 0p 0n 50 passen afstand van het postij wonend aan huis de eerste Dn»w ling reeds te 9 uur en reeds ee, tier later mochten wij ten kam eerste post in ontvangst nomen Is dat niet vlug? Natuurlij'], K die snelle bezorging gelijken tik de niet minder snelle verzend: poststukken. 8 Zoo lezen we omtrent de busn.v gen boven één onzer postbussen le lichting 9.46 v.m. (voo dus s morgens 2e idem 11.33 n.m. (namj/ dus 's avonds 3e idem 3.18 n.m. (nam^ dus des middags enz. Werpt men dus bijv. des Ma morgens te 10 uur een brief in dan blijft hij daar rustig (of r0fl liggen tot de 3e lichting des avo minuten over half twaalf. Daarna! de derde, dus de volgende 1% eerst plaats des namiddags 3.i| volgens gewone tijdrekening eers'. Dinsdagmiddags. Dan wordt de buslichting de eerste van Dinsda, •eerste wordt overgeslagen en de t» lichting iwordt de derde. Onze bewondering voor zoo'n pre «ddsj M 'ei Jol BE II Toeristen te IJmuiiieil Naar we vernemen zijn de iNefe Spoorwegen voornemens om de sjw, baan langs de rijksvischhallen door! trekken op den toeristensteiger daarbij gebruik te maken van ha>- nicawagons voor het inladen van* risten. Men schuift dan zoo'n hari^ ca tegen den uitlaat van het toerist schip en voorkomt men op die wij geheel en absoluut, dat de toeristen e glimp van IJmuiden te zien krijgen. Onze neringdoenden, die vroeger wel eens klan'disie hadden van dei, hun gemak naar en van het stall kuierende dollarkoningen en dol princessen zullen een adres van dl betuiging sturen aan de Nederl. Sp wegen en IJmuidens Bloei voor de ze, waarop toeristen op onzichtbai wijze IJmuiden in- en uitgewerkt wor den. Maar onze „internationale gidr heeft voor zijn lidmaatschap v& IJmuidens Bloei bedankt, zoo we ren. De forensen-belasting. Naar het Wkbl, v. Bloembollencultuur nwdt deelt is er ernstig sprake van, dat degenen, dit ia een der bloembollenveilingsgebouwen 'n zilpbjj gepacht hebben voor zoover zij niet in de meente wonen waar de veiling gelegen is ij len worden aangeslagen als forens in de plaat», lijke inkomstenbelasting. DE BESTE JAGER! Een man, die veel van wandelen en van spori hield, kwam Des morgens vroeg zijn woning uitgetreden Verrukt van 't heerlijk weer en dat met rèdaa, Terwijl hij geen geweer, maar 'n kodak medtm Het landschap, warm gekoesterd in de morganion, Deed allerlei verlangens in hem rijzen. Vooral naar 't bosch leek alles hem te wijzen, '.vaar vogel, haas of ree hij zeker „treilen" kan. De herten, die hij „schoot", ze lagen kalm temêa, De vogels, die hij „trof', ze bléven zingen! Geen moordtooneel, maar vree bleef hem omring En toch met „buit" beladen kwam hij 'savoids weer. Vrij n/h. Engelsch van Ella Wheeler Wilcos. (Dierenbescherming). WATERSTAND IJMUIDEN, POLITIERAPPORT. IJMUIDEN. Door een jongen, G. J. P. uit de Krugerstr., werd aangifte gedaan, dat hij Dinsdagavond, ter wijl hij met zijn rijwiel in de Kennemerlaan reed, werd aangereden door een auto, bestuurd door A. D. Hij zelf kwam er goed af, maar zijn rijwiel werd geheel vernield. Namens zijn vader verzocht de jongen een straf rechterlijke vervolging tegen den autobestuurder. WIJKEROOG. Maandagnacht heeft de politie twee dronken Noorsche zeelieden van een hier liggend Noorsch stoomschip in arrest gesteld, omdat zij nogal te keer gingen. J. P. te Velsen werd bekeurd, omdat zijn mo torrijtuig niet voldoende van letter en nummer was voorzien. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Leipzig er-Na jaars-Mssse. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken deelt mede, dat de Leip- ziger-Najaars-Messe gehouden wordt van 29 Aug. A September 1926. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen aan het adres der Kamer, Kruisweg 70 te Haarlem. Juli 5926 H: water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m 31 L.K. 7.35 8.04 3.19 3.37 Aug. 1 8.34 9.04 4 06 4.25 2 9 39 10.12 5.00 5.2! 3 10.52 11.27 6 08 645 4 0.11 7.28 801 5 0 41 -1.16 8.37 901 6 1.35 2.05 9 34 95! 7 2 19 245 10.19 lO.fl Oeen Zomertijd. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot dn® uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in dt Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis is de gelegenheid raad te vragen omtrent de voedin( aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegevfl door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15,

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2