jlmuider Courant Bïf Pluggebstcn El vierdag 3' Juli I92e- 2e b|ad. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. ned. herv. kerk. uur: Ds. Warners, Vloot-predikant. iketi i uurDs- Bremer, van Breskens (vroeger te Egmond). jjt'GDKERK (Koning WUlemshnis), uur: De heer Tismeer. ■iJalerdagavond 8 uurBidstond. f|| Doopsgez. Gem. Aid. Piot. Bond. Oeen dienet. GEREF. KERK. pur: Ds. N. Buffinga, van Rotterdam, juur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. uur: Ds. T. A. Bakker, juur: Dezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG. (uudagmorgen 10 uur: Samenkomst, igndugmiddag'12 uur: Zondagsschool, giidagavond 7.30 uurSamenkomst, liindagavond 8 uur: SprekersJ.v.Essen ,n F. den Adel, uit Leiden, Dinsdagav. 8 uurOpenlucht-samenkomst, t'otnrdagavond 7.30 uur: Meisjeskrans. voor meisjes vanaf 12 jaar. donderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. Allen Welkom. Toegang vrij. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. jO surde heer T. Doevendans, van Ij muiden. GEREF. KERK. leg 10 uurGodsdienstoefening, juur: Hetzelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. uur: Dr. H. H. Meulenbelt, em. pred. te 's Gravenhage. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uurDs. H. Mulder, van Amsterdam. Juur: Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurProf. Dr. O. A. van den Bergh van Eyslnga, Vredes-Zondag. Collecte Orgelfonds GEREF. KERK (LOKAAL BETHEL)^ l,4S uur: Ds. Bootsma, H. Avondmaal. i.30 uurDezelfde. EVANGELISATIE SANTPOORT. 0 uurDs. J. Dijkstra, te Haarlem BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uur: Ds. van Calcar. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- Ho brengen ter openbare kennis, dat het verzoek ra de American Petroleum Company, te 's Gra- renhuge om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, aïdeeling IJmuiden, Sectie M Ae, 3676. plaatselijk bekend Frans Naerebout- rfrut no. 4, te mogen oprichten een ondergrond- da benzinebewaarplaats met bovengrondsche aiUpinrichtmg, door hen is toegestaan onder rwrwaarden."' Velsen, den 28 Juli 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, HOFSTEDE l.s. RIJKENS. van den wachttoren. Orde op zaken stellen en aanpakken. Wanneer de zaken in de war zijn, is het eerst noodi'ge, dat mèn precies vaststelt, waar men aan toe is en dan met alle kracht aan het werk gaat, om de inkomsten met dè uitgaven in over eenstemming te «brengen. Zoo alleen heeft men kans, er weer bovenop, te iomen. Frankrijk is arm, omdat het rijk aan francs is. Nooit is Duitschland zoo arm geweest, als toen ieder de zakken propvol met Marken had en het de moeite niet waard was. zich te bukken, om er een van den grond op te rapen. Een van do punten op het program van het nieuwe ministerie is het innen der achterstallige belastingen. Wel een hewijs'van slapheid van het finantieel beheer van Frankrijk, dat dit als een bijzondere maatregel moest worden aangekondigd. In weinige landen wor den de belastingen zooveel ontdoken ën wo traag geïnd als in de republiek, die het geld zoozeer noodig heeft. Frankrijk heeft zijn moeilijkheden Ifrootendeels aan zichzelf te wijten. Het heeft in den oorlog zware verliezen ge leden. Het rijke, industrieele gebied in het Noorden was grootendeels ver woest; het had in den oorlog telkens weer groote sommen moeten leenen van Engeland en Amerika. Maar na den oorlog heeft het toegegeven aan de dure eerzucht, om de eerste militaire mogendheid van Europa te worden. Het heeft bovendien twee koloniale oorlogen gevoerd, in Syrië en Marokko, die aan den kant van den vijand veel bloed, aan den kant van Frankrijk veel goud heeft gekost. Het heeft verder om den haverklap ministeries, die door nieuwe belastingen den finantieelen toestand wilden herstellen, doen vallen. Het heeft veel te lang getreuzeld met de regeling der schulden en altijd maai' gehoopt, dat Duitschland wel betalen zou en de schuldeischers wel genadig een streep door de rekening zouden zetten. Het gevolg was, dat de franc in waarde al maar daalde en dat Marian ne thans platzak is en niet weet, hoe zij aan geld zal komen. Vele rijken hebben hun geld in vei ligheid gesteld; het kapitaal is ge vlucht. Door een heffing in eens, was nog veel te redden geweest. Maar het parlement was daarvoor niet te vinden. Terecht is de opmerking gemaakt, dat er nu toch een heffing is eens heeft plaats gehad, die wel armer heeft ge maakt, maar geen geld opgebracht. Met iedere daling van de franc verloor immers ieder een deel van zijn vermo gen en werden de inkomens kleiner. Wanneer het kwartje plotseling maar tien cent waard zou zijn, zou ieder 60 verarmd zijn. Hoewel de vrede voorde eten* oplever de. Frankrijk kreeg Elzas-Lotharingen en eenige Duitsche koloniën en ieder jaar in natura of geld schadevergoe ding van Duitschland, is het voortdu rend armer geworden. Als de zaken slecht gaan, zoekt men de oorzaak over al elders maar niet bij zicnzelf. Zoo is in Frankrijk tegenwoordig een bittere stemming tegen Amerika, die de oor logsschulden niet heeft kwijt geschol den. Een betooging van invalieden heeft onlangs in Parijs tegen die hard heid en inhaligheid v an Amerika plaats gehad. Een droeve stoet van ongeluk- kigen in wagentjes, van blinden, van mannen met misvormde, weggescho ten gezichten enz. uitte zoo openlijk de teleurstelling en de verbittering ovel den vroegeren bondgenoot. Maar Amerika vindt, dat ook in de internationale vriendschap zaken za ken zijn en als zaken behandeld moe ten worden. Het is al royaal geweest door een regeling te aanvaarden, waar bij een groot deel van de schuld feite lijk cadeau gegeven wordt. Men maakt er in Amerika bezwaar tegen, dat men van de buitenlandsche schuldeischers de grootst mogelijke grootmoedigheid verwacht, terwijl de binnenlandschen hun volle pond eischen en geen Franschman er aan denkt zijn eigen staat van afbetaling vrij ie stellen. Het bedenkelijke voor Frankrijk is niet alleen de waardeloosheid van de franc maar het begint ook al meer een staat zonder crediet en zonder vrien den te worden. Hot heeft twee sterke mannen. Clemenceau, die den oorlog hielp overwinnen maar nu* te oud is, om te regeeren en Poincaré, die door zijn politiek van wantrouwen eh ver bittering tegen Duitschland na den oorlog veel kwaad heeft gedaan, maar thans wellicht zijn onmiskenbaar groo te talenten en kracht zal gebruiken, om gevaarlijker vijand dan de Duitschers te verslaan: toenemende verarming. Noodlijdende gemeenten. Minister Kan heeft aan de Ged. Sta ten der verschillende provincies een schrijven gericht over de gemeenten in finantieele moeilijkheden. De goedkeu ring der Ged. .Staten is noodig voor de vaststelling der gemeentelijke begroo tingen. Daardoor kunnen zij eenige controle en toezicht uitoefenen; als zij hun macht misbruiken, de gemeenten zelfs min x of meer onder curateele plaatsen. Het aantal gemeenten, dat „in finanti eele moeilijkheden verkeert- neemt steeds toe, schrijft de minister. In '25 waren er van de 265 gemeenten boven de 5000 zielen 45, wier rekening sloot met een nadeelig saldo. De schulden der gemeenten groeien snel aan. Het be drag der gemeentelijke leeningen was in 1893 230 en in 1924 1093 millioen gulden. Nog grooter is de toename dei- uitgaven: in 1900 110 en in 1921 1001 millioen gulden. De minister geeft allerlei goeden raad. Voorkomen dient te worden, dat een tekort van jaar tot jaar blijft op- loopen. Het aantal „kwade posten" bij de heffing der gemeentelijke belasting- moet tot een minimum beperkt worden. Scherp toezicht is uit te oefenen op het vaststellen der salarissen. Zonder- uiterste noodzaak moeten de finanti eele lasten niet verzwaard worden. Men ziet, dat men van dezen goeden raad goeddeels kan zeggen: Dat weet mijn grootje ook. Erg gelukkig is dit schrijven niet. Het rijk geefc zelf waar lijk niet zulk een goed voorbeeld. We denken aan de rappoitcn der bezuini-! en Beten van Andere Insecten geeft het inwrijven met PUROL dadelijk verlichting. gingscommissie-Rink. De gemeentebe sturen zijn zeker zuiniger ?n hun admi nistratie en beheer dan het Rijk. En het is niet zonder bedenken, dat men de zelfstandigheid der gemeentebesturen nog meer in gevaar brengt door de ge woonlijk toch al bemoeizuchtige Ged. St. te raden: Houdt ze kort. Nog altijd blijft oen billijke regeling der financiën tusschon rijk en gemeen- ten uit. Het rijk lieeft in do laatste Jar-.n de gemeenten zware lasten opgelegd. Dat meerderen finantieel nood Tijd end zijn, is over het algemeen geen eigen schuld. Ook is het eenzijdig alleen te letten op de groote kapitalen, die dooi de gemeenten geleend zijn. Dat geld is niet. weg, niet alleen gebruikt, om te korten te dekken. Voor een groot deel is dat geld gebruikt voor groote, 1100- dige en nuttige werken, die de wel vaart der bevolking dienen en voor een ander deel ook niet geringe, directe in komsten in den gemeente&as brengen. Dat het den meesi.cn gemeenten niet moeilijk valt, aan geld te komen, is wel; een bewijs. dat"zij over het algemeen finantieel niet zoo wankel staan, als men uit dit schrijven zou moeten op maken. Dat alles wil niet zeggen, dat zuinig heid niet noodig' zou zijn, of dat het fi nantieel beleid der gemeentbesturen overal in orde is. Maar dit is niet de voornaamste oorzaak der finantieele moeilijkheden, waarmee menige ge meente te kampen heeft, waardoor de gemeentelijke belastingen hier en daar ook bijzonder zwaai- en drukkend zijn. Zwakke kinderen. De zorg voor zwakke kinderen neemt gelukkig steeds meer toe. Er zullen thans duizenden bleeke, zwakke, bloed- arme kinderen naar buiten uitgezond"]! zijn en in vacantiekolonies plaats heb ben gevondefi. In de laatste jaren is er- aanmerking op gemaakt, dat de kin deren voor die uitzendïng bestemd, met te weinig deskundigheid en nauw gezetheid worden uitgezocht. Het is wellicht nog moeilijker, om zwakheid dan om ziekte te constateercn. Een leek zal met verwondering van sommige dier uitgezonden kinderen zeggen: Zijn dat nou zwakke stumpers! En er zijn mager, bleeke kinderen, die men zoo op liet oog tot de zwakken zou rekenen, die kerngezond zijn. Voor de Volkenbondartsen heeft Dr. Eykel over kinderuitzending gespro ken en geklaagd, dat de regeling en het uitkiezen niet naar bchooren geschiedt. Al te vaak komt het nog voor, dat ge zonde of te zieke kinderen naar de ko loniehuizen gezonden worden. Hij wil. dat de kinderen eerst door de huisart sen aangewezen worden en daarna door school- en kinderartsen nog nader onderzocht worden, om na te gaan, welke kinderen naar herstellingsoor den, buitenscholen of gezinnen kunnen worden gezonden. Het zal wel niet met wiskunstige ze kerheid vast te stellen, zijn, welke kin deren uitgezonden moeten worden en waarheen zij moeten gaan. Maar het schijnt tegenwoordig wel eens zonder voorafgaand ernstig onderzoek te gaan, waarbij het uiterlijk voorkomen bc slist en schijn bedriegt, ook hier wel. RAABSOVERZXCHT. Vergadering van 27 Juli. De Raad kwam Dinsdagavond weder bijeen, ditmaal ter behandeling van een agenda, die duidelijk het kenmerk droeg, dat men de bij vorige gelegcnhe- I den nog niet afgewerkte punten zooveel mogelijk •walde aan kant maken, om met een gerust geweten, met het gevoel, dat het werk is afgedaan, de vacantie te kunnen genietenen straks, in de Sep- tembermaand met een schoono lei het nieuwe „cursusjaar", het laatste voor I de eerstvolgende periodieke raadsver- kiezingen, te kunnen ingaan. Zoo be- S vatte deze agenda slechts weinig pun- ten voor de openbare vergadering, die een uitgebreide discussie deden voor- j zien, en inderdaad heeft de Raad zich j over het geheel met een vlotheid door de agenda «heen gewerkt, waarvan de Voorzitter mocht wenschen. dat hij zich dien tot regel maakte. En juist het agendapunt, waaromtrent men zeker wel de meeste wrijving mocht, verwach ten, het voorstel van B. en W. omtrent de wijze van exploitatie v an de thans nagenoeg gereed zijnde 295 gemeente woningen, tot welker bouw circa l1/^ jaar geleden werd besloten, werd op voorstel van B. en W., omdat alle be zwaren van het Bestuur der Woning- bouwvereeniging „Velsen", nog niet waren uit den weg geruimd, van deze agenda afgevoerd. Als men hieruit nu echter zou aflei den, dat «het slechts een korte vergade ring is geweest, slaat men de plank mis. Zijn gewoonte getrouw, kwam er ook dezen avond bij onzen raad weer een v ergadering met gesloten deuj-en aan te pas en daar moeten, afgaande op den daarvoor gevorderden tijd, wel ernstige vraagstukken aan de orde zijn gewec-st. Ja, die besloten vergaderingen! Die zijn ons perslui wel een doorn in het oog. Wij zien uit den aard 'der zaak al tijd met een zekeren spijt de deuren achter ons sluiten, .met ben. gevoel on geveer als de wandelaar en natuurlief hebber in zich voelt opkomen, als hij zich den toegang tot de schoonste brokjes natuur door het hatelijke bord je -.Verboden Toegang art. 361 Wetb. v. Strafr." ziet ontzegd. Ons over onzen spijt over die moeilijk te aanvaarden beteugeling van onze weetgierigheid heen zettend, moeten wij erkennen, dat er nu eenmaal din gen zijn, die de Raad niet aanstonds zonder schade voor de belangen van de gemeente aan «het publieke oordeel kan prijs geven of het groote publiek tot in finesses daaromtrent inlichten, maar toch, met eenigen goeden 'wil en vanl den ernstigen plicht doordrongen, om de gemeentezaken waarbij zoo groote, zoo verscheiden belangen vaak voor de burgerij of benig deel daarvan gemoeid kunnen zijn in liet openbaar te behan delen en dan zoodanig, dat voor be langhebbenden de gelegenheid bestaat desgewenscht van hun 'meening te doen blijken, ook van hun deskundige voorlichting ev. partij te trekken, moet liet toch mogelijk zijn verschillende be langrijke gemeentezaken op een andere, meer openbare, en daarmede naar onze meening beter v oorbereide wijze tot be slissing te brengen, dan tot dusver, vooral den laatsten tijd bij menig voor stel bet geval was. En de opmerking, door den lieer Vis ser namens de soc-dem. fractie in deze vergadering in die richting gemaakt, waartoe een voorstel van B. en W. tot uitbreiding en verbetering der straat verlichting, een gerede aanleiding bood van welk belangrijk voorstel de pers en het publiek in het algemeen in het geheel niet in de gelegenheid waren gesteld kennis te nemen voor het oogenblik waarop het door den Voor zitter ter behandeling aan de orde werd gesteld, bewijst wel, dat ons be zwaar niet denkbeeldig is en ook in den Raad wordt gevoeld. Tegen liet voorstel zelf werden van verschillende zijden nogal bedenkingen aangevoerd. hoewel bleek, dat vrijwel de geheele Raad wel in de voorgestelde richting wilde gaan. Het verschil zat hem meer in het tempo. De wethouder van gas en water deed dan ook zeker wijs door dat gedeelte uit zijn voorstel, dat het tempo beheerschte daaruit terug te nemen, waarna het z.h.s. kon worden aangenomen. Van de agenda bleven na terugname van het voorstel betreffende tie wijze van exploitatie der gemeente-woningen geen punten over, die in een overzicht als dit bijzondere aandacht vragen. Voorstellen als verkoop van grond, grondoverdracht voor wegverbreeding, verleening van voorschotten aan enke le personen onder waarborg van twee de hypotheek en meer dergelijke, zij mogen voor de rechtstreeks daarbij betrokkenen van belang zijn, de daar omtrent genomen beslissingen zijn te beschouwen als uitvloeisel van reeds vroeger genomen principleele beslui ten, over welker draagkracht en over het standpunt door de verschillende partijen in den Raad toen daaromtrent ingenomen te dezer plaatse bij die ge legenheid wel zal zijn uitgeweid; wij zullen daarbij dan ook thans niet stil staan. Iets anders echter is het met punt 2 der agenda, het voorstel van B. en W, tot beslissing omtrent doortrekking van den weg over het zeeduin en dat B. en W. een door hen zeker niet ver wachte verrassing bezorgde. Het 'betrof hier een- voorstel van de hecren Roelse, Visser, Schilling, Schaar en Dalmeijer, om den weg, langs de semaphore, bestraat op 2 Meter breed te, cloor te trekken tot de Zuidpier, reeds meer dan een jaar geleden inge diend. Dit prae-advies echter bleef achterwege, tot de eerste onderteeke naar van dit voorstel er B. en W. eenige vergaderingen terug eens aan kwam herinneren. En nu kwamen B. en W., in overeenstemming met het advies van de comm. v. O. W. voorstellen, be doeld voorstel gelijk met het vraag stuk betreffende den aanleg van een verbindingsweg tusscben de Haring- haven en de Zuidpier te behandelen, dat 'dan aan de orde zou komen, als antwoord op het dienaangaande aan den minister van waterstaat gerichte verzoek is ontvangen. De voorstellers kwamen hieviegen op. Zij meenden dat het hier een belang gold voor de ontwikkeling van hel strandleven, ook van IJmuiden zelf, dat in wezen geheel verschillend was; met het doel, dat men met de tot stand- koming van den grooten verbindings- 1 weg langs de Haringhaven of verder zuidelijk beoogde, welk laatste doel in i elk geval, lioe wensehelijk mogelijk ook, zich op toekomstmogelijkheden richtte, terwijl dezen weg. aan en j reeds thans bestaande behoefte, speei- 1 aai voor de IJmuidenaren en de dag- jesmenschen, die van elders via IJmuiden worden aangevoerd, beoog-» de te voorzien. B. en YV. vreesden, dat door het paar voren brengen van dit plan de tot standkoming van den „breeden weg" kon worden vertraagd, zulks speciaal met het oog op de met Waterstaat hieromtrent ic voeren on- i derliandelingen. Bij de nïeroviv gc- j voerde discussie kregen de voorsteller^ van verschillende zijden krach tigen steun, met name van de heerenWJaas en Vermeulen en het eind was, dat de i Raad z.h.s. een voorstel Roelse aan- nam, waarbij B. en W. werden uitge; noodigd onverwijld stappen te doen, onafhankelijk van andere bestaande plannen, tot het doortrekken van den verharden weg langs de Semaphore tot de Zuidpier. Maar behalve deze, waren er nog meer verrassingen. Zoo de mededeeling van den Voorzitter dat een ingezetene f 1000.— beschikbaar had gesteld voor behoeftige gemeentenaren, welke na tuurlijk gaarne onder dankzegging aan den milden schenker werden aanvaard. Een 2e aangename mededeeling, die B. on W. konden doen w.-.s, dat dank zij hun onvermoeide pogingen daartoe thans is verkregen, dat de Gemeente Velsen is verklaard lot le klas kantoor voor den invoer van vleesch. En dan kon Wethouder Dunncbier nog mededeelen, dat dc Directie der Ned. Spoorwegen zich bereid had ver klaard den tunnel onder het Station Velsen in de richting van Velscroord' door te trekken, zoodat we dan ook aan die zijde (op het Hanenland), recht streeks het station Velsen zullen kun nen bereiken, wat voor allen die aan de westzijde van de spoorlijn wonen, ge heel Velseroord, wel een zeer welkome mededeeling zal zijn. De Raad zorgde ten slotte op dezen avond van blijde verrassingen voor de laatste in die serie, door het besluit ie nemen, dat met 1 November a.s. Vel seroord bij IJmuiden, Wijkeroog bij Velsen, Jan Gijzenvaart bij Santpoort zullen worden ingelijfd, wijzigingen, die mogelijk aan hen, wier historische zin hen aan het behoud der namen doet hechten, die daarmede voor sommige deelen onzer Gemeente verloren gaan leed zal doen, die ook in den eersten tijd mogelijk nog wel eenige practi- sche bezwaren kunnen opleveren, wel ke echter van tijdelijken aarcl zullen blijken, wijzigingen echter, die hij den voortdurenden groei onzer gemeente, waardoor de verschillende deelen in en door elkaar heen groeien niet konden uitblijven. En daarna kregen we voor de geheele maand Augustus vacantie. INGEZONDEN, Buiten verantwoordelijkheid der Redactie, Een kantpraatje. Zoo, Kwik, ben je niet aan de beurt, sta jfl niet op de lijst? Neen, Kwak, eergister een boot gehad en nu moet het hard meeloopen, wil ik er nog een krij gen. Als er zooveel booten stilliggen om te bik ken en enkele varen op Engeland, is de kans voor losse afbeiders niet groot en als de regeling zoo blijft gaan, kunnen ze haar voor mijn part wel opdoeken; verbeeldt je, daar zag ik menscben los sen, die veel -Duitsche trolders gelost hebben en nu enkele dagpn niets gehad hadden, zij hebben zeker vijfmaal zooveel losgeld verdiend als een ander en nu worden ze nog eerst in de losse boo- ten genomen. Als je een paar vaste booten, zoo als jij, Kwak, en je krijgt dan nog één of ander los bootje, dan heb je niet te klagen en je gaat de andere losse menschen ver vooruit. Ja, Kwik, dat is zoo, maar met de nieuwe re geling wordt dat beter; dan krijg je roleering en wordt er voor elk ter inzage, een controlelijst op- - i, Kwak, als er nu zoo'n lijst hing, zou je rare cijfers zien. Er zijn bijna geen arbeiders, wel ke deze regeling goedkeuren; zoolang de kleine ploegjes niet opgedoekt worden, of als ze niet willen, dat ze dan gepasseerd worden, dan is er kans op verbetering. Kwik, dat komt wel; maar waar zijn de man nen, die zich er voor spannen; het comité van actie, zijn eenvoudige menschen, zonder invloed, en de voorzitters, zijn als winkeliers, die er geen eigen meening op na houden, omdat ze van alle menschen moeten eten. Dat betert wel, als de arbeiders hun waarde maar inzien, als ze één blok vorMen en ze begrij pen, dat ze dikwijls onmisbaar zijn bij groote aanvoeren, dan gaat er macht van hen uit, dan zouden ze zelfs, de "vaste ploegen Runnen dwin gen met hen mee te werken om hen ook hun deel te doen toekomen. Het is alleen hun laksheid, de losse arbeider is nu eenmaal gewend, om achteraf te worden ge zet, maar als eenmaal de oogen opengaan cn ze voelen dat ze onmisbaar zijn, dan, Kwak, is de oplossing nabij en verdwijnt alle troebel aan den kant. Nu, Kwik, hopen wij dat er binnenkort ver betering komt en dan praten wij nog wel >ens om door critiek verbetering te krijgen. G.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5