[Insider Courant Zaterdag 14 Aug. 1926. 2e blad. predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. ned. herv. kerk. - 10 uurD«. Dijckmeaiter. 3 uur: Da. Dijckmeester. (Doopsbediening). jgugdkerk (Koning Willemsbnis). 10 uur: De heer van Basten v. heemstede. Zaterdagavond 8 uur: Bidstond. Doopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. Oeen dienst. geref. kerk. 10 uur: Da. O. H. A. v. d. Vegte van Oroningen. j uurDezelfde. chr. geref. kerk. 10 uurGodsdienstoefening. 5 uur: Hetzelfde. evangelisatie hoogeberg. Zondagmorgen 10 uur: Samenkomst. Zondagmiddag 12 uur: Zondagsschool. Zondagavond 7.30 uurSamenkomst. SprekerB. Jenninga. Dinsdagav. 3 uurOpenlucht-samenkomst, Woensdagavond 7.30 uur: Meisjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar. Donderdagavond 8 uurBijbelbespreking Allen Welkom. Toegang vrij VELSEROORD. ned. herv. kerk. 10uur: Ds. W. Kroese. geref. kerk. 1 10 uurGodsdienstoefening, i uurHetzelfde. VELSEN. ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. geref. kerk. 10 uurDr. C. Veltenaar v. 's-Gravcnhage- J uurDezelfde. SANTPOORT. ned. herv. kerk. 10uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. geref. kerk (lokaal bethel). (.15 uurGodsdienstoefening. 130 uurHetzelfde. evangelisatie santpoort. 10 uurde Heer M. C. J. sle Graaft te A'dam. BEVERWIJK. doopsgezinde gemeente. Oeen dienst. hinderwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente ïtlsea brengen ter openbare kennis, dat de ver- tóen van: ie N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij, fe IJmuiden, om op het perceel, kadastraal be trad gemeente Velsen, Sectie B, No. 1313, plaat selijk bekend, terrein noordelijke oever Noord zeekanaal, te mogen oprichten reparatiewerk- plaatsen, alwaar gebezigd zullen worden een dieselmotor van 65 P.K. en 3 electromotoren van 15 P.K,, door hen is toegestaan; van de Bataafsche Import Maatschappij, te Am- erdam, om op het perc,, kadastraal bekend ge meente Velsen, af deeling IJmuiden, Sectie I, No. 705, plaatselijk bekend wijk C, Bik- en Arnold- kade, no. 15, te mogen oprichten een ondergrond- iche benzinebewaarplaats met bovengrondsche dtapinrichting, door hen is toegestaan onder 'oorwaarden, Velsen, den 10 Augustus 1926, Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, I KOSTELIJK, RIJKBWS. Afsluiting watertoevoer. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter kennis van belang hebbenden, dat in den nacht van 17 op tig. a.s. van des nam. 10 uur af tot dos morgens 6 uur, de watertoevoer "Dor de afdeelingen Velsen en Wijker- }g wordt stopgezet. Velsen, 12 Augustus 1926. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, kostelijk, j. p. HANDGRAAF, l.b. van den wachttoren. Klachten uit de onderwijzerswereld. Het Ned. Onderwijzers Genootschap toeft in Enschede zijn tachtigste alge mene vergadering gehouden. Er is in toe tachtig jaar zeer veel op het gebied onderwijs verbeterd, maar in de 'aatste jaren ook heel veel goeds weer ^gebroken. Minister de Visser wilde onder wij sher vormer zijn, maar toen hij zijn plannen gereed had én aan het uitwerken ervan was, kwam de stroom der bezuiniging opzetten en heeft ook zijn werk gedeeltelijk ver nield. Het is beter niet bezeten te heb ben, dan het gekregene te moeten ver liezen of in 'het beloofde te worden te leurgesteld. Er iheerscht in de onder wijswereld groote ontevredenheid; er is ook op deze jaarvergadering bitter geklaagd. Burgemeester Edo Bergsma begon in zijn woord van welkom tot de vergade ring al met aller ontevredenheid uit tc spreken. Hij noemde het vaststaande, dat de wetgever in zake het ondeïwijs zijn roeping onvoldoende heeft vervuld; er is 'bezuinigd ten koste van het kind, ten koste van den onderwijzer en ten koste van de volkskracht. Hij wees op het te gering aantal leerjaren en op het remmen van staatswege hij gemeente besturen in hun pogingen, om het on derwijs te verbeter eni en op hooger peil te brengen. De voorzitter dei* vergadering, de heer H. J. Bon sprak in dienzelfden geest, alleen nog wat scherper. Hij gaf uiting aan groote ontstemming over het vervallen van het premie vrij pen sioen, de vermindering der salarissen met 10 en 20 het achterstellen der ongehuwde onderwij zers(essen) bij al le andere ongehuwde ambtenaren, de verzwaring der arbeidsvoorwaarden door het 48-leerlingenstelsel, het prak tisch opheffen van het vervolgonder wijs, de opschorting van het verplichte zevende leerjaar, de verlaging van den leerplichtigen leeftijd, de iristelling van- het instituut der assistenten. Wat ver nietigd' is, moet weer worden opge bouwd. En dat kan volgens den heer Bon. Het geld is er i mme vs. De inkom sten over '25 hebben immers de raming met -46 millioen overtroffen. Hij hoopte, dat minister de Geer zou willen her stellen, wat minister Colijn aan het on derwijs heeft misdaan. Men kan er op aan, dat alle deze klachten bij de geheele onderwijswe reld een willig gehoor vinden en dat men daar algemeen oordeelt, dat de zuinigheid van Golijn de wijsheid, ook van het onderwijs, heeft bedrogen. Het kan ook niet ontkend wort?en, dat goed onderwijs een economische kracht van groote be teekenis is en dat dus bezuini ging op het onderwijs de volkswelvaart belemmert. Dit is de zaak alleen nog maar finantieel bekeken. Ook om idee ele redenen is de verslechtering van het onderwijs zeer te betreuren. En daarom ook zeer te hopen, dat het te genwoordige kabinet aan zoovele ge wettigde grieven in zake 'het onderwijs tegemoet zal komen. Waar het op aarde het gevaarlijkst is, Niet meer onder de wilden. Men be hoeft voor eien zwerftocht in de binnen landen van Afrika zelfs geen revolver mee te nemen. Is niet een Engelsche da me van Kaapstad naar Cairo getippeld met geen andere geleide dan van een klein hondje, zonder dat er haar een haar op het hoofd wend gekrenkt? Wil dernissen vol verscheurend en vergif tig gedierte zijn er op aarde bijna ner gens meer en de wilden zijn zoo getemd, dat ze voor een vreemdeling hun pet afnemen, in plaats van, gelijk vroeger, hem op te eten. Zelfs in de wildernis is het lang zoo gevaarlijk niet, als India nen- en jachtboeken ons verkiezen wijs te maken. Een ambtenaar van het Indisch -b-osch- wezen vertelt in het Djati-Mad van het reizen door de rimboe. Komt men er een kudde olifanten tegen, dan moet men tegen boomen en blik ken slaan en de vleeschkolossen gaan op den loop. Wil men in de rim boe veilig slapen, dan heeft men maar een brandende lantaarn hoog in eer boom te hangen en de wilde -dieren blij ven op een afstand. Elk in het wild le vend dier, hoe woest ook, zal den mensch ontwijken, zoolang hem dit mo gelijk is. Deze kenner van de rimboe noemt zelfs de koningstijger een der lafste dieren1, die hij kent. De tijger is "even bang voor den mensch als de mensch voor -de tijger! Als dit alles waar is, zijn de donkere achterbuurten der groote steden eigen lijk de gevaarlijkste plaatsen onzer aarde. Daar doet men verstandig al thans des nachts weg te blijven, als men er niets te maken 'heeft. Daar loopt men kans aangerand, neergeslagen en be roofd te wonden. Geen stad is gevaar lijker dan Chicago; daar staat de poli tie machteloos tegenover een wereld van brutale misdadigers, die de revol ver even makkelijk hanteeren als wij lepel en vork. I-Iet pleit zeker niet voor onze bescha ming, dat het thans in het hart cener wereldstad minder veilig is dan in de donkere binnenlanden van Afrika. Koning Albert, de bezuiniger. De koningen hebben in den nieuwe- ren tijd almeer hun oude macht verlo ren; door den oorlog hebben meerderen ook het symbool dier macht, hun krbon moeten afstaan. De macht van den al- leenheerscher der middeleeuwen is al- meer beperkt en het koningschap daar mee tot een ornament van den staat ge worden. Het kenmerk van dien moder nen tijd is dan ook -de demokratie. De nood en verwarring, door dien oorlog veroorzaakt, hebben echter naar don sterken man dn 'den staat doen verlan gen. Zoo hebben de 'landen, die erg on der den oorlog geleden hebben, thans een dictator. Het is eigenlijk verwon derlijk, dat dit niet het geval is in Duitschland en Oostenrijk. Waar-' schijnlijk een gevolg van de ervaring, die men nog kort geleden gehad heeft, met een vorst, die nog mdldldeleeuwsche macht en manieren bezat, voor oen an der deel te verklaren uit de sterke ge hechtheid dezer beide volken aan de demokratie.- Waar thans een dictator heerscht, is de koning verdwenen of zijn macht is nog meer afgenomen. De ware majes teit in Italië is Mussolini; de koning zelf is niets dan een bleeke schim in den staat. In België echter heeft men den populairen konirig Albert tot finan- tieelen 'dictator gemaakt voor een half jaar. Senaat en Kamer hebben hem de macht gegeven, verdere inflatie tegen te gaan, het uit België gevluchte kapi taal tot terugkeer te dwingen, veran dering iri belastingen aan te brengen en het volk tot soberheid te dwingen. De koning cn zijn hofhouding eten thans bruin 'brood, het goedkoopste en voedzaamste brood' en da.t voorbeeld heeft zooveel navolging gevonden, dat. daardoor naar scha'tting, iedere maand 10 millioen franc bespaard worden. Aan den koning is deze macht ver leend, opdat 'het finantieel vertrouwen in een half jaar hersteld zal zijn en het aan België gelukken zal geld uit het buitenland te leenen. Daarmee is aan Albert eén zware taak en verantwoor delijkheid opgedragen. Het zal hem gaan als in menig geval den dokter. Wordt de patient beter, dan is voor hem de eer en de dank, maar gaat bij niet vooruit, dan weet de dokier er ook al niks van. Er zijn verschillende fac toren, die geheel buiten de macht van den koning liggen en een goeden of kwaden invloed op den finaniieelen toestand kunnen uitoefenen. Het lot van België is innig met dat van Frankrijk -verbonden. Zij hebben samen gevochten en daarna samen za ken gedaan. Het gevolg daarvan is, dat de Fransche en Belgische franc vrij re gelmatig op en neer schommelen. Lukt het Poincaré de franc langzaam in waarde te doen rijzen,, dan is ook België gered. Maar omgekeerd zou Frankrijk als de franc bleef dalen, België in zijn finantieelen ondergang meesleuren. En al is Albert dan ook dictator, men zou met recht het oude deuntje kunnen zingen: DaJar kan (de koning niks an doen! De benoeming tot economisch dictator van zijn volk is voor Albert even bezwaarlijk als eervol. PLAATSELIJK NIEUWS. Om een naam. What's in a name? Aldus zouden we met Shakespeare kunnen zeggen. Maar in een naam zit toch ook weer zeer veel, n.l. historie, traditie, herin nering en nog meer. Onze gemeenteraad heelt pas beslo ten, om dc benamingen Velseroord; Wijkeroog en Jan Gijsenvaart met in gang van 1 November af te schaffen. Wij juichen dit besluit toe en zullen zeggen waarom. Ten eerste, omdat on ze gemeente steeds grooter wordt en voor een groot deel een stedelijk karak ter gaat krijgen. Dit geldt zeker voor IJmuiden en Velseroord. Als straks de straten bij den watertoren worden doorgetrokken cn verschillende nieuwe straten zullen zijn aangelegd, zijn deze twee doelen saaimgegroei-d tot één flinke stad met ruim 20.000 zielen. Waarom zal men dit eene stadsdeel nu met twee namen .blijven noemen? Wij hebben bezwaren hoor en opperen van zakenmenschen enz. Maar die zijn o.i. te weerleggen. De naam Velseroord is nog maar 20 jaar oud. Vroeger heette Velseroord anders en noemde men het De Heide. Men noemde als bezwaar, dat men nu 9preekt van de Hervormde, Ge reformeerde en R. Kath. kerk te Velser oord. Maar men kan dan toch spreken van de Herv. kerk in de Kalverstraat, van deGeref. kerk aan den Wille-ms- beekweg te IJmuiden. En voor de za kenmenschen geldt dit eveneens. Een zakenman vertelde ons, dat hij na 1 November zal adverteeren: straat, IJmuiden, voorheen Velseroord. Dit nu is% te bejammeren, want men moest medewerken om de verouderde benamingen zoo spoedig mogelijk in geburgerd te krijgen. En dat kan, als een ieder meewerkt. Zeiter, er zullen namen van vereenigingen gewijzigd moeten worden. Men zal dan niet meer moeten spreken van -de Velseroordsche Oranjevereniging en van het Zieken fonds Velseroord. Maar men zal dar toch gemakkelijk een anderen naam kunnen kiezen, b.v. Oranjevereenigint Juliana en Ziekenfonds Voorzorg of iets dergelijks. Van de drie namen, die officiéél af geschaft worden, is die van Jan Gijsen vaart de meest historische, omdat dit deel onzer gemeente aldaar genoemd werd naar de daarlangs stroo-mende vaart van dien naam. De naam van de ze vaart blijft dan ook, maar er is toch niets tegen om het deel ten westen en zuiden van het station ook Santpoort te noemen? Wijkeroog zal wel de grootste moei lijkheden opleveren, omdat dit deel aan den noordelijken oever van het Noord- zeekanaal ligt en Velsen aan den Zui delijken oever. En vooral ook, omdat de bewoners van Wijkeroog zich aange wezen voelen op Beverwijk. Wij lezen daaromtrent in „Kennomerland": Het besluit van den gemeenteraad, om met 1 November den naam Wijker oog op te heffen en deze afdeeling Vel sen te noemen, heeft bij de bevolking niet veel sympathie ondervonden. De naam Wijkeroog had in de laatste jaren burgerrecht gekregen, vooral door het werk der winkeliersvereeni ging, maal- nog meer door de vestiging van het postkantoor. Was n.l. op een poststuk, bestemd voor een inwoner van Wijkeroog, als plaats van bestemming vermeld „Vel-' sen", dan duurde het minstens 1 of 2 bestellingen langer eer het in het bezit van den geadresseerde was, dan wan neer er op stond Wijkeroog". De reden hiervan is, dat de post voor Velsen be stemd, eerst naar IJ-mui-den -gaat. Er zullen heel wat jaren over heer, gaan eer dus de naam Wijkeroog is verdwe nen. En „Kennemerland" voegt er dan nog bij, clat de Wijkeroogers zoo graag bij Beverwijk willen! Wij voor ons kunnen niet begrijpen, dat men hier telkens weer op terug komt. Want de Wijkeroogers kunnen, als zij even nadenken, toch heel goed begrijpen-, dat geen regeering er toe zal medewerken, om den noordelijken oever van het Nioordzeekanaal aan een andere gemeente toe te wrjizen. Wijker oog blijft tot Velsen behooren en den geheelen noordelijken oever tot de Noordzeekust, tot we misschien bij Am sterdam zullen wor d e n*i n gel ij f«d Wij hopen, dat men op Wijkeroog wijzer zal zijn en dat men ook daar zal willen medewerken, om den ouden naam Velsen meer ingang te doen vin den ook in dat deel, want ook de naam Wijkeroog is als benaming voor dat deel der gemeente nog niet ou-d. Hier waar vroeger Watervliet, Westerwijk enz. stonden, heette het van ouds Vel sen, al duizend jaar lang en -deze histo rische naam moeten- we bewaren. IJMUIDEN. - w Geheimzinnig bezoek. Dinsdag vernamen wij, dat onze plaats Woensdag een ministeriëel be zoek zou krijgen. Wij belden WToensdag de secretarie op, waar alleen Wethou der Handgraaf was, die zeide dat het absoluut onjuist was. Ook andere auto riteiten vroegen wij, die het ook ont kenden, maar wij vonden dat men toch erg geheimzinnig deed. Wij opperden de veronderstelling, dat het wel de mi nister van waterstaat zou zijn. Toen men ons wees op het bericht in de bladen, dat minister v. d. Vegte on gesteld was. Later bleek onze gedachte juist en nu blijkt, dat de minister zijn bezoek heeft uitgesteld. Althans, Haarlems Dagblad had Don derdag het volgende bericht: „Naar wij vernemen, zou de Minister van Waterstaat gisteren (Woensdag) met den secretaris-generaal van het departement en een tweetal hoofdamb tenaren een bezoek brengen aan -de ge meente Velsen. Het lag in de bedoeling des namiddags een conferentie te hou den met het dagelijksdh bestuur der ge meente. Het bezoek is echter, ten gevolge van een ongesteldheid van -den -minister, tot later uitgesteld." Wij begrijpen nu alleen nog niet, waarom men -dit bezoek geheim hield en tegenover ons zeer geheimzinnig deed, terwijl een ander blad weet, dat de minister en zijn hooge ambtenaren irfet het gemeentebestuur een bespre king zullen hebben. Het kampeerec. Door B. en W. is thans ook het kam- peeren aan het zeestrand verboden, welk verbocl he-den ingaat. Van van daag af moeten alle kampeerders dus verblijven op het daarvoor aangewezen duinterrein dat nu gereed is. In het kamp hebben reeds een kleine honderd kampeerders vertoefd. Toch moet, naar wij hoorden, de animo voor het kamp bij de kampeerders niet groot zijn. Het voornaamste bezw-aar was, Bij Müggebetan en Beten van Andere Insecten geeft hr Inwrijven met PUROL dadelijk verlichtin dat men er zich voelde-opgesloten als ii een concentratiekamp. Maar eerst e-ei volgend jaar zal kunnen blijken, of di kampeerterrein druk bezocht zal wor 1 den Al'geheele vrijheid van handelei zullen de kampeer liefhebbers wel ner gens meer aan het zeestrand in on land vinden. Een reeks ongevallen. Donderdag zijn alhier drie ongeval len gebeurd, -die alle betrekkelijk nog al gunstig afliepen. Op het terrein van den sluisbouw ge beurden des morgens twee ongevallen Op het werk van -de Hollandsohe Betor Mij. geraakte de arbeider K. met eer zijner beenen tusschen- twee graniet- blokken beklem'd, waardoor dit beer brak. K. werd -door Dr. Rutten verbon den en vervolgens per ziekenauto naar zijn woning te Wijkeroog vervoerd. Het tweede ongeval gebeurde op het werk der aannemers Broekhoven en van Zuylen. Door het plotseling rem men van een tractor werd een- materi aal-trein tot stilstand gebracht, maar van een aanhan-glorrie, geladen met ijzer, werd de koppe-lstang verbogen, waardoor -de lorrie tegen den tractor opbotste. De machinist J. S. heeft zich daarbij aan deni rug verwond. Hij werd -door Dr. vian Haselen verbonden cn naar zijn woning alhier vervoerd. Het derde ongeval gebeulde aan de zuidzijde der visschershavcn. De voer man A. de G., in dienst bij Gebr. Boon, was naar het strand -geweest, toen op den terugweg een- der paarden op hol sloeg. De voerman sloeg van den bok dp de straat en kreeg een- der achter wielen over het linkerbeen, -dat brak. De man werd naar het politiebureau vervoerd en -daar door Dr. van Haselen verbonden, waarna hij naar zijn wo ning werd gebracht. Veiligheid en Volksgezondheid. Melkbesluit (Warenwet). Melk, voor menschelijk gebruik be stemd, mag niet afkomstig zijn van dieren, die lij-den aan: uierontsteking, darmontsteking, waarbij hevige diar- rh optreedt; -baarmoeGerontstekiiig, gepaard met herhaaldelijk optredende uitvloeiingen, tuberculose, waarbij de smetstof van deze ziekte wordt uitge scheiden (open tuberculose), Wonden, waarbij de uier, de tepel of üe melk met etter of andere uit de wond afkomstige stoffen ernstig verontréinigd kunnen worden. Gezondheidsraad ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie, Kantpraatje. Kwik; Onlangs sprak men mij van de regeling, deze heeft niet aan de verwachting beantwoord, maar Kwak. Het heeft ons zeer teleurgesteld. Zooals je weet, was aanvankelijk de bedoeling, men- schen in vaste dienst, zooals pakhuispersoneel, vischknechts, geen schepen meer te mogen hebberi, of rekening houdende met hun inkomen, zoo zelfs (dat bij een algemeene havenarbei dersvergadering) in 't Gebouw voor Christelijke Belangen, door een der voorzitters deze uit spraak werd gedaan; bijv.: ik heb een lid in los vaste dienst, die gaarna bereid zou zijn een paar trawlers per week te laten slippen, ter wille van de Regeling. Kwik: Dat is ook zoo Kwak, en daar is geen spaan van terecht gekomen en werd er ook niet gezegd Kwak, (van de 'voorzitters), mocht het echter blijken, dat de losse arbeiders meer trawlers zouden lossen dan de arbeiders in het ploegverband, dan zouden ook deze' in aan merking komen voor een losse boot. Kwak; Ja zeker Kwik, dat alles is gezegd op die bewuste vergadering en ik meen (dat het in de Notulen aangeteekend is) en als dat doorgevoerd had geweest zouden wij geen re den hebben gehad tot klagen. Kwik; En als wij reden hebben tot klagen, dan' komen die voorzitters in een moeilijke positie, want deze strijd gaat niet tegen de kapitalis tische- (maar tegen Egoïstische Proletarische uitbuiters) zelfzuchtig niets-bezittenden eener- zijds en de weerlooze achterlijke massa ander zijds. Dus met deze geschetste groepen wolven en schapen is het moeilijk een- standpunt in te nemen voor het bestuur, wat nu eenmaal een behoorlijk weekloon is, en vergis ik mij niet, dan zullen ze door de drang der omstandig heden genoodzaakt zijn hun houding te bepalen voor de schapen en tegen de wolven in 't be lang van 't algemeen welzijn. Kwak: Als men bij 't bestuur komt en spreekt over het aantal geloste trawlers (te weinig in vergelijking tot het ploegverband), dan wordt dit gezegd, je kunt van trawlers lossen niet le ven, je moet er wat bij verdienen, roest bikken, schilderen, zout en kolen laden en lossen, ketel bikken, metselen, palingvisschen, overzetveer bedienen, onbezoldigd vletterman, vischknecht (alzoo baas), sluisbouw, hoogovenbedrijf, pa pierfabriek, nettenbreien, stempelen (leven uit de werkloozenkas) enz. Dat alles zonder beper king der arbeidswet, of aan critiek onderwor pen uitwassen. Ziedaar het advies der bestu ren. Kwik: Sakkerloot het is al half elf en moet om 2 uur beginnen, ik sta op de lijst voor ruim- gastl Saluut! C,.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5