ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Waarschuwing tegen misleiding yo.82 Woensdag 18 Angustng 192fi lie Jaargang IJMUIDER COURANT u tegenspraak met, kennelijk met I) -erlijke bedoelingen, verspreide ge iten, dat de uitgave der IJmuider nant binnenkort zou worden ge- te dezer plaatse onzerzijds de stellige verzekering, dat van de beffing van ons blad geen sprake is, dat deze ook nog nimmer met ernst or ons is overwogen. N Het moge voor hen, die voor het ne- !n van een abonnement op oi het jatsen van advertenties in het even- pel te verschijnen nieuwe plaatselijke i gblad, (zooals men het voorspiegelt, werkelijkheid een Haarlemsche Cou- ijt, hier onder gewijzigd hoofd te be- pjen, een z.g. popblad' dus, als tbans ^Kennemer Editie en volstrekt geen plaatselijke onderneming,) orden lastig gevallen, voldoende reder, ^om ook de verdere beweringen en •hoone beloften van die heeren niet met de noodige restrictie te aan- tarden en1 zich niet in eenlgerlei op- ïht te binden zonder eerst de proef- uiimers van het nieuwe blad te heb- d afgewacht. De Raad van Beheer. HINDERWET fcrjjemeester en Wethouders der Gemeente brengen ter openbare kennis dat ter Ge- late-secretarie ter inzage liggen de verzoeken Ibijlagen van: Sinclair Union Petroleum Companv S. A te Blerdam, om vergunning tot het plaatsen van benzine tankwagèntje met een inhoud van L., in het perceel kadastraal bekend gemeente >n, Afdeeling IJmuiden, Sectie M, No. 2185, itselijk bekend E, Trompstraat 17. Zaterdag, den 28 Augustus 1926, des voor- lags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gele- leid bestaan om bezwaren tegen dit vei zoek Ie brengen en deze mondeling - n schriftelijk te lichten. felsen, 14 Augustus 1926; Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der Van Gelder Zonen te Velsen, om vergunning bel uitbreiden harer fabrieken door het ver van een kabelmagazijn tot transformator- waarin transformator- en hoogspanningcel- 2 draaistroomtransformatoren, in het per- kal kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie <Vb. 4010, plaatselijk bekend fabrieksterrein "rijde Noordzeekanaal. Op Maandag, den 30 Augustus 1926, des voor- eicdags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gele- inbeid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in brengen en deze mondeling en schriftelijk toe lichten. Velsen, den 16 Augustus 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, rafe secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. J. P. HANDGRAAF, l.b. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. - Wij vernemen, dat de zaken der l Industriëele Maatschappij Hera ,7. liquidatie., omvattende den handel technische artikelen en scheepsuit- slingen, alsmede de machinefabriek l. dok- en sdheepsreparatie-inrich- iev 2?en te IJmuiden en Amsterdam, zijn Ogenomen door de N.V. Hera Tech- ai tsche Handelmaatschappij en voor re- an ?ning van deze vennootschap zullen - orden voortgezet. Tot directeur van onieuwe vennootschap is benoemd de j oor ir. F. H- Luchsinger. )U - De commissaris van politie te c^lmuiden, gemeente Velsen maakt be- 11 dat aangifte is gedaan van het l< inden van een Iersche Setter, reu, jjodbruin, 60 c.M. ihoog met lederen fjolsband. Het dier is terug te 'bekomen jjj het politiebureau, gemeente Vel- pte IJmuiden. Omtrent den toestand, van den ftnnan A. de G., wien Donderdagmid- gd een ernstig ongeluk is overkomen, 'torbij (hij onder een wagen terecht Rnm, kunnen wij mededeelen, dat hij veel pijn heeft, linkerbeen is op verschillende plaatsen gebroken- De dokter achtte het noodig, De G. op te laten nemen in de Mariastichting waarheen hij dan ook Zaterdag is vervoerd. Van de a-s. feesten. Dezer dagen vergaderde de sub-com missie voor de te houden winkelweek, ter gelegenheid van de feestviering bij het 50-jarig bestaan van IJmuiden. De sub-commissie, waarin ook een groot aantal leden zitting hebben uit dat deel der gemeente, dat. alsdan ook IJmuiden zal heeten, hei tegenwoordige Velseroord, juichte eenstemmig het plan toe. Eerst waren de nieuw-IJmui- denaars slechts schoorvoetend geko men, doch toen bleek, dat alles in het werk zal worden gesteld cm. niet het feest te concentreeren in het oude deel van IJmuiden, doch speciaal ook dooi te houden concerten, enz. leven en be weging te brengen in al de buurten, •werden zij enthusiaste oorstanders. De winkels der deelnemers zullen overal voorzien worden van oen duide lijke herkenningskaart. Aan de winkelweek zullen "verschil lende attracties verbonden worden. Men denkt zoo het publiek te dwin gen* terdege de etalages te bezien en door aanlokkelijkheid cn kwaliteit het duidelijk te maken, dat inkoopen te IJmuiden verkieselijker is boven het inkoopen in de steden uit de omgeving: le. door de -lagere onkosten der win keliers; 2e. door de bezuiniging op de reis en verblijfkosten; 3e- door de kans de fraaie prijzen., uit de verloting te winnen. Het bestuur der commissie werd op-j zettelijk dubbel gekozen om beide dee- len gelijk naar voren te doen treden en dus voor elke functie een oud- en een nieuw-I Jmuidenaar. Aldus: de he er en M. G. van Praag en P. Verhoog, voorzit ters; C. Warmer ,en G. van Telgen, se cretarissen en J. de -Waard en Ik de Boer, penningmeesters. Teneinde nog speciaal de nieuw- IJmuidenaren te bewerken om mee te doen voor stratenversiering, enz-, werd een commissie, onder voorbehoud van goedkeuring door het hoofdcomité, be noemd die door huisbezoek en anders zins, zal trachten daarvoor stemming te maken. Deze heeren zijn allen oud- Vel s er oord er s. Dezer dagen zullen alle winkeliers van Velseroord en IJmuiden tot. een vergadering worden opgeroepen waar in de plannen .zullen worden medege- deeld. Concert op het plein. Donderdag a.s., 's avonds om 8 uur geeft de Harmonie-vereeniging Concor dia een uitvoering in óe /tent op het Willemsplein. Wel is juist de heer Vlessing door vacantie afwezig, doch de~gastdirigent van dien avond is ze'ker niet minder gunstig hekend. Het is n.l. de hr. Maas, directeur van het stedelijk muziek korps te Alkmaar- Wij vertrouwen er op dat het IJmuider publiek zal toonen de overkomst van dezen dirigent naar waarde te schatten, b.v. door op het plein te luisteren naar de muziek in plaats van te praten en rond te vliegen. Gegund. Het maken van versterkingen aan de remming, aan de Zuid-Westzijde van de Visschershaven, is gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren P. Wij- ker te Egmond aan Zee en P- van Duyn te IJmuiden, voor f 5247. W. v. d. H., hier 't best bekend on der den bijnaam „Mobilisatie'', die voor een 10-tal dagen naar Haarlem werd vervoerd, is in het gesticht Joannes de Deo te Haarlem, waar hij nog een ope ratie ondergaan heeft, overleden. Een vechtpartij. Maandagmorgen zou een stoomtraw ler naar zee gaan, doch vooraf kwamen de stuurman en een der matrozen sa men aan den wal en begonnen, onder algemeen© belangstelling, samen te vechten. Wij gelooven dat de meerdere de meeste slagen kreeg, doch om uit te maken wie het gewonnen heeft zal wel meer'berekening kosten. De schipper en reederij begrepen natuurlijk* wel dat -men met dergelijke verhoudingen aan boord niet veilig naar zee kan gaan, en de trawler vertrok met den stuurman,1 doch zonder den betrokken matroos aan boord. j j De nieuwe regeling bij de afslag. Zooals reeds gemeld is, was met Aug. in de afslag verboden in den kring rondom de afslagers te staan, zonder zichtbaar een ^erkenningsteeken te dragen, uitgereikt door den directeur van het. vissdherijhavenbedrij f of door de IJmuider vischhandelvereeniging- Ecnige handelaren, overigens zeer goed als zoodanig bekend, ontkenden dat de directeur tot deze regeling bevoegd zou zijn en, daar ze wellicht die regeling ook niet goed vonden, weigerden zij het teeken te dragen. Eerst ging men, bij elke boot opnieuw proces-verbaal tegen deze heeren opmaken, doch thans is besloten het geschil tc laten rusten, tot de bevoegdheid bij rechterlijk vonnis is bewezen. Kolenhokken. Reeds eenige jaren is het Westelijk deel van de trawlerkade ontsiert, door dat het middenvak van de straat is be bouwd met houten kolen'bergpiaatsen, waardoor de winkels, kantoren, pak huizen en fabrieken niet aan de ruime kade, doch meer achteraf staan. Thans is men daar ook meer Ooste lijk moe begonnen en wij vernamen, dat men dit tot het einde der haven wil doen, waardoor de breede, mooie kade, voorgoed verdwenen is. Toch zouden we wel willen vragen of de Schoon heidscommissie voor dergelijke ontsie ringen toestemming heeft gegeven. De kolenvoorzienmg- Hoe langer de crisis van het mijn wezen duurt, des te meer regelen zich ook de omstandigheden in de verschil lende buitenlandsche havens daar naar Ook in de visschershaven alhier. Steeds groot er wordt het aantal vrachtsche pen, dat hier komt om een lading kolen, steeds grooter wordt ook het aantal En- gelsche trawlers, dat hier komt om den voorraad kolen voor eigen gebruik aan te vullen. Dat, desondanks steeds een grooter aantal schepen in de Engelsche havens opgelegd wordt, bij gebrek aan kolen, bewijst intusschen, dat deze wijze van handelen niet voor allen mogelijk is. Intusschen is dat opleggen geen ge ring voordeel voor de Hollandsche trawlers, -die in Engeland markten; de vischprijzen gaan daardoor uiteraard in de hoogte- Toch schijnt het, alsof deze omstandigheden niet aan alle kan ten voordeelig zijn voor de IJmuider reeders. In de afgeloopen week waren er tenminste wel IJ-booten, die, na een zeer korte reis weer terugkeerden, om dat de kolen niet voldoende warmte ontwikkelden en men dus geen stoom kon houden. VELSEROORD. Opening Bazar. Zaterdagmiddag werd in Tivoli de bazar geopend ten bate der gem. zang- vereeniging Polyhymnia. Hoewel de opening tegen 4 uur was aangekondigd, werd het bijna vijf uur, toen de direc teur der .vereeniging, de beer Jac. Bos uit Haarlem, het woord kreeg voor de openingsrede. Deze wees op de vele moeite, die alle lecfen zich getroost heb ben, om deze bazar tot stand te bren gen; een bewijs van de eendrachtige samenwerking in dezen kring. Hij hoop te dan ook dat deze bazar niet alleen zal strekken om den penningmeester een goeden kas te bezorgen, doch ook om de vereeniging te helpen aan «e<m grooter aantal werkende leden en do nateurs, waaraan zij behoefte heeft. Men heeft besloten de helft der netto.- recette af te staan aan de vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Na den heer Bos, werd het woord ge voerd door den heer J. Visser, namens het symphonie-orkest Euphonie, door den heer K. Ebbeling, namens Kunst na Arbeid en door den heer H. Peek na mens de vereeniging tot bestrijding der t. b. c- Nadat aan de aanwezigen een kopje. thee was aangeboden, begon de bazar met koopjes, raden en verder vermaak of wel, door een der brochures te koo- pen van de t.h.c.-bestrijding. Des avonds maakte Kunst na Arbeid een rondgang door de straten om ver volgens op het terrein een uitvoering te geven. Het was een gezellige drukte. Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur. had op het gevaarlijke kruispunt TrompstraatKanaalweg weer een autobotsing' plaats. Een luxe auto, be stuurd door den heer T. C- R., uit Be verwijk, kwam in botsing met een vischauto, bestuurd door H. de V. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor, beide auto's werden echter beschadigd. De bestuurders hebben naar 111. Dbl. meldt, deze schade onderling geregeld. VELSEN. UIT HET GEMEENTEVERSLAG. Uit het verslag van de keuring van waren en vleesch blijkt dat hét aantal vleeschwinkels in de gemeente 45 be draagt. Geslacht werden in L925: 913 runderen, 111 paarden, 3591 varkens, 180 kalveren, 22 schapen en 1 geit- In gevoerd werden 48772 K.G. verscli vleesch en vet, 3 varkens, 9 nuchtere kalveren, 2 schapen en 41ammeren. Aan bevroren vleesch werd ingevoerd 310590 K.G. Het aantal noodslachtingen bedroeg 39, waarvan 29 dieren werden afge keurd. De veemarkt werd in 1925 beperkt tot één marktdag per jaar. Er werden o.g. 360 dieren aangevoerd. Waterleiding- Het totale water-vei- bruik in 1925 bedroeg 361.806 M3. Het aantal verbintenissen voor waterver bruik nam in 1925 met 384- toe en be droeg op 31 December 6117. Brandweer. Uit het verslag van de brandweer vermelden we, dat in 1925 plaats hadden 16 branden met een to taal aan kosten van f 841.30. Armwezen. In het verslag van het armwezen lezen we, dat aan de Alge meen burgerlijke instelling van maat schappelijk hulpbetoon en de R.K. Bur gerlijke 'instelling van maatschappelijk hulpbetoon over 1925 een subsidie werd verleend van resp. f 54540 en f 28000- Voor rekening der gemeente, werden in 13 krankzinnigengestichten ver pleegd 53 patiënten. In 1925 is betaald •voor verpleging van armlastige krank zinnigen en idioten f 43.004. Landbouw. In het verslag over den landbouw wordt gezegd, dat de alge- meene toestand gunstig was. Ook de resultaten van den tuinbouw waren gunstig en die van de bloemisterij zeer goed.v De toestand van den veestapel was vrij gunstig, echter kwamen nog enkele gevallen van mond- en klauwzeer voor. De veestapel bestond uit 465 paarden, 16 springstieren, 840 melkkoeien, 400 kalveren en pinken, 40 stuks mest vee cn trekossen, 50 schapen, 500 geiten en bokken, 350 varkens, voorts uit 3700 stuks pluimvee. De oppervlakte der gemeente, groot 4208 H.A-, bestaat uit 412 H.A. bouw land, 1254- H.A. blijvend grasland, 260 H.A. tuingrond, 567 H.A. bosch, 59 H.A. dijken en bermen, 1394 H.A- duin. Nijverheid. Een lijst van fabrieken vermeldt 28 verschillende industrieën, waarbij werkzaam waren 2952 arbei ders, waarvan bij de N.V. Ver. Kon. Pa pierfabrieken der fa. van Gelder Zonen 1086, Hoogovenbèdrijf 732, Amst. Bal. last Mij. 394; N-V. Ind. Mij. Hera 117. Het verslag bevat verder mededeelin- gen over de gemeente-politie, onderwijs, bet verslag der Gezondheidscommissie, visscherit enz., welke reeds vroeger door ons zijn vermeld. Succes van „De Eendracht". Zondag werden weer uitslae-en be kend gemaakt van het te Krommenie gehouden muziekconcours. Voor de afd. e ere-wedstrijd Harmonie waren deze: lste eereprijs de Eendracht, Velsen, dir. K- IJ. Kerkhof f 120 1/2 p., 2de eere prijs Zaanlands Kapel, Koog a.d. Zaan, dir. N. Zwager, 108 1/2 p., 3de eereprijs Ons Genoegen", YVormerveer, dir. Alb. Meijns; 4de eereprijs Diemer Harmonie Diemen 102 1/2 p. De dir acteursprijzen werden als volgt toegekend: lste directeursprijs (met het maxi mum aantal punten) werd toegekend aan den heer K. H- Kerkhoff, dir. van De Eendracht te Velsen. Tevens be haalde de Eendracht den prijs voor liet hoogste aantal punten over het geliee- heele concours (een piston) en een ex tra directeursprijs (schilderij). 2de 'directeursprijs aan Alb. Meyns, dir. van de fanfare „Concordia" te Oostzaan; 3de directeursprijs aan J. W. v. d. Laan, dir. van -de R-K. Harmonie Kunst en Vriendschap te Krommenie. Na de verworven prijzen schrijft Hl. Dbl., dus weer nieuwe successen voor -de harmoniekapel van de Konin klijke Papierfabrieken. Al deze succes sen werden door hard cn onvermoeid werken verkregen. Ten gevolge van 't concours te Vilvoorden had de Een dracht slechts vijf weken voor het be- studeeren van het verplichte werk terwijl haar concurrenten daar vier maanden tijd voor hadden. De Egyptenaren uit den tijd der Pharao's gaven hun doodon allerhande voorwerpen mee voor hun duizend jarig verblijf in het rijk van Osiris. Bij de mummies, die door de Egyptologen werden opgegraven werden nog dik wijls overblijfselen van deze voorwer pen aangetroffen. Zooals Woensdag in ons land onder „Gemengd nieuws" werd medegedeeld, heeft een Engelsch- man ook een handvol erwten bij een mummie aangetroffen. Hij gaf deze aan een vriend in een dorpje in de buurt van Norwich. Deze plantte ze en thans wor den deze erwten in de omgeving van Norwich druk verbouwd, daar men tot de ontdekking kwam, dat ze een uit stekend voedsel vormden. Het bleek dus dat de kiem in al die vele eeuwen niet dood was gegaan. Maar niet alleen in Engeland, ook in ons land is dit product van den Oud-Egyptischen land bouw terecht gekomen. En wel op liet landgoed „Waterland" te Velsen, toe- behoorend aan Jihr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, van wien Hl. Dbl. v er- nam, dat hij eenige jaren geleden een handjevol van deze erwten door tus- schenkomst van een vriend had gekre gen van een Zwitserschen professor, die ze bij zijn opgravingen in Egypte had gevonden. De heer Boreel liet de erw ten in zijn tuin planten en thans groei en ook op Nederlandschen bodem deze oud-Egyptische peulvruchten, die be stemd waren als voedsel voor den doo den Nijldalbewoner- De tuinman van den heer Boreel ver telde schrijft het blad, dat de erwten nu al drie jaar in bloei zijn geweest. In het eerste jaar bevatten de peulen slechts twee erwten, thans reeds vier of vijf, waaruit blijkt, dat het product op den Nederlandschen bodem goed ge dijd. De vrucht doet meer denken aan een capucijner; ook de bloeiwijize heeft daarmee veel overeenkomst. De strui ken zaten vol peulen. Het spreekt vanzelf, dat men eerst niet wist of de vruchten eetbaar wa ren; het was dan ook alleen om de merkwaardigheid van de herkomst, dat de heer Boreel ze deed planten." We hebben ze nu evenwel geproefd en ge constateerd, dat de Egyptische capu- cijners een aangenamen, zoetachtigen smaak hebben. Zal het met deze vruchten gaan als met de aardappel. Zal ook eenmaal de ze „Pharao-erwt" 'n algemeene verbrei ding ondergaan gelijk het Zuid-Ame- rikaansche knolgewas? Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 14 Aug. 1926: 1 drukker, 1 stratenmaker, 1 wagen maker, 2 mandenmakers, 1 loodgieter, 1 bankwerker, 2 sigarenmakers, 3 kan toorbedienden, 29 los arbeiders.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1