I Reclame-Uitverkoop Joh. do Waard's TRUUS SMIT Het foes- es IssMsis Park ¥siserï»sk (Theescfeenkerjj) CJ O NT Cf JU JEU W I Kon. Neef. Hoogovens Staalfabr. iMa! 11 bi 1876 - 1926 Tut Zaterdag a.s. RUc Flrtikeïen belangrijke K^RTI^ö. Net Dagmeisje net Meisje, dagdienstbode een Werkster, Geopend tot des avonds 11 aar. Hedenavond v. S tol 10.30 uur Wederom verkrijgbaar Parelkooks a f 12.00 per 1000 K G-, ajgehaald aaêjde fabriek. a Ie koop. Net Kosthuis Commensaals Damesfiets te koop woon-winkelhuis Ier overname Vrije Woning Gemeubileerd Huis Comité tot Herdenking van het Vijftig-jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal. Oproeping duurt onze Heeren Modes - Hoeden en Petten Msgazjjnen Kanaalstraat 0 464.8, Telefoon 171. 1 rtnj ffiTER8TAND IJMUIDEN. 1926 H. water L. water li" v.m. n.m. v.m. n.m. 9.35 10 09 4.51 5.19 10.53 11,29 6.05 6 41 0.13 7.28 8 04 0.44 1.20 8.46 9.13 1.41 2.10 9.46 11.22 10.09 V.M- 2.28 2.59 10 36 0.16 11.02 3.17 3.46 11.27 1.15 11.54 4.01 4.32 0.15 2.12 Geen Zomertijd. yan de IJslandvisscherij kwam binnen de ^trawler Wilhelmina IJ.M. 35, met 380 kant- rtutevisch. Sedert de vorige opgave kwamen van de ,jer haringvloot binnen de loggers K.W. 121 last, K.W. 28 met 10 last en K.W. 106 met ijst pekelharing. Het zoeken naar eventueele overlevenden ,|e in de vorige week tijdens den storm ver twee vischtrawlers uit Nieuw-Schotland, de Mosher" en de „Sadie Nickel" en van de ^ghe stoomboot „Ringhorn" is vruchteloos :e[t «est- In tota£d zijn bij deze schipbreuken 52 in a' rsonen omgekomen, waarvan 47 op de beide veil lep"1 uit Nieuw-Schotland en 5 op de Noorsche a g| thuis behoorden. Scheepvaartoommlssie. „Jer dezen titel lezen we in de N. Vlaard. Ct.: ï„en indertijd de Scheepvx «rtcommissie wer i il hefclcn ve dadelijk dcc diuger g" .-on lliffd. [j de eerste plaats dat er bij de scheepvaart- uptctie, mitsgaders de verwante afdeeling invaart aan het ministerie van waterstaat, e®! ^lijk veel cp te knappen, te veteeDvoudigei. e3"* bezuinigen was. m «5 l Big -• bij, i' :nde te rijvc Ü"3, In de tweede plaats dat vanwege de leiding der cheepvaart-inspectie en der afdeeling scheep vaart op de volle tegenwerking gerekend kon worden als het er op aan zou komen opruiming te houden in deze wereld van bureaucratische ge wichtigheden. In de derde plaats dat de samenstelling der com missie er wel op berekend scheen om werkelijk tot opruiming van veel overbodigs en schadelijks te komen. In ons vorig nummer is een uittreksel opgeno men uit het eerste verslag der commissie, en het ons een groote voldoening daaruit te hebben bespeurd, dat de commissie bij machte is geble ken. voet bij stuk te houden, blijkende uit de door haar geformuleerde voorstellen. Ingrijpende veranderingen en vereenvoudigingen worden voorgesteld, waardoor alle gewichtigheid met één beweging zal worden weggevaagd. Het woord is thans aan de regeering en de volksvertegenwoordiging. Het moeilijkste komt dus nog. Het staat toch bij ons niet bij voorbaat vast, dat hier dezelfde objectiviteit en hetzelfde doorzet tingsvermogen aanwezig zullen blijken, welke de commissie heeft getoond. Nu toch eerst zal de beslissende strijd begin nen met bureaucratie en politiek. Beide grootmachten zullen taai vechten voor hun standje, en het aan schoonschijnende theorie- en om de voorgestelde, rationeele veranderingen tegen te houden, geenszins laten ontbreken. Het begint reeds in „Voorwaarts" van heden, 12 Augustus! Wij hopen, dat het zakelijke, objectieve inzicht het ten slotte echter zal winnen. Bij voorbaat willen wij van onzen kant nadruk kelijk verzekeren, dat het er ons niet om te doen is om het toezicht op de naleving van veiligheids voorschriften, of die voorschriften zelf, te zien ver zwakken. Integendeel; de veiligheid van bemanningen en passagiers behoort, ook in de toekomst, zoo goéd als slechts eenigszins mogelijk is, verzekerd te worden. Hier is alle transigeeren uit den booze, en ontduikingen moeten met kracht worden te gengegaan. Aan de bevoegdheden van de ambtenaren der scheepvaart-inspectie willen wij dan ook niet ge tornd zien. Deze zijn te handhaven, en zelfs te versterken, met afschaffing van overbodige, dus schadelijke rangen; met inkrimping van p^perasserie; met het overboord zetten van kleinzieligheden en futili teiten, waaronder het hoofdbeginsel en de hoofd taak van dezen dienst thans jaren lang bedolven hebben gezeten. Slechts één bezwaar willen we thans opperen tegen hetgeen de commissie voorstelt; ter verhoo ging van inkomsten toch wil zij voor het onder zoek van niet-geclasseerde- visschersschepen een retributie heffen, terwijl verder de overblijvende kosten der Scheepvaartinspectie dienen te wor den afgewenteld op de reederijen, hetgeen neer zou komen op 3.8 cent per ton, voor de visscherij gemiddeld f 13.60 per schip per jaar. Geclasseerd of niet, maar deze heffing dient be streden te worden. Zulk'soortige afwenteling van kosten wordt te genwoordig wel als hooge wijsheid en bezuini ging beschouwd, maar ze is het geenszins. Er wordt niet één cent mee bezuinigd; het beteekent slechts verplaatsing van uitgaven. Bovendien is er geen enkele redelijke grond voor aan te voeren, dat de reederijen deze kosten zou den hebben te dragen. Het toezicht over de schepen is niet ingesteld in haar particulier belang, doch omdat het algemeen belang dit vorderde. De Scheepvaartinspectie was en is een dienst in het algemeen belang, waarvan de kosten uit de algemeene geldmiddelen moeten worden bestreden. In die algemeene geldmiddelen dragen de reede rijen in den vorm van belastingen bij, juist zooals alle andere belanghebbenden bij dezen dienst. Tegen dit voornemen past dus verzet. Een paar jaar geleden heeft hetzelfde verkeerde inzicht geleid tot afwenteling van de kosten van den dienst van het stoomwezen op de bezitters van stoomketels; het gevaar dreigt dus dat hier precies hetzelfde zal gebeuren indien de belang hebbenden en hun organisaties niet tijdig en krachtig tegen dit gevaar verzet bieden. Men kan er van verzekerd zijn,' dal bureaucratie en politiek juist dit voorstel der commissie zul len steunen! Rotterdam, met ijzer; Patersonion, st., Newcastle, met ijzer. Velsen. Aangekomen 17 Aug.: Iris, st., Hun- gerburg, papierhout, Papierfabriek. Vertrokken 16 Aug.: Roedelheim, st., Emden, le dig; 17 Aug.: Kangars, st., Rotterdam, ledig. In de week van 2 tot/met 7 Aug. zijn te IJmuiden om kolen te laden binnengekomen 64 Engelsche stoomtreilers, waarvan 38 uit Grimsby, 5 uit Lowestoft, 7 uit Northshields, 1 uit Fleet wood, 3 uit Yarmouth, 5 uit Huil, 4 uit Aberdeen en 1 uit Campbeltown (Schotland). POLITIERAPPORT. SCHEEPVAART. IJmuiden. Aangekomen 15 Aug.: Aldebaron, motorschoener, Londen, cement, steiger Binnen haven; 16 Aug.: Patersonian, st., Newcastle, le dig, Hoogovens; Hessle, st., Cardiff, ledig, Hoog ovens. Vertrokken: 13 Aug.: Edel, motorschoener, Yar mouth, met kolen; 14 Aug.: Marita, st., Hartlepool, met kolen; Southwick, st., Aberdeen, met kolen; 16 Aug.: Aldebaron motorschoener, Amsterdam, restant-lading; 17 Aug.: Hessle, st., Engeland, via IJMUIDEN. Het onde liedje. Maandagavond ontstond tegen slui tingstijd, een gevecht in het café van v. R. in de Visseringstraat- Bij die gele genheid werd de caféhouder, die de be- schonkenen wilde verwijderen, bloe dend verwond en een raam in het ca fé ingeslagen. De politie kwam om de orde te herstellen, doch men weet dat de rekeningen der H. Hermandad een bittere bijsmaak hebben. WIJKEROOG. Zaterdagmiddag werden 7 auto bestuurders bekeurd, wegens overtre ding der maximum-snelheid. Een bestuurder van een motorrij wiel werd bekeurd, omdat het nummer op zijn rijwiel niet goed zichtbaar was. WIJKEROOG. Door J. W. B., wonende aan de Kanaalkade, werd aangifte gedaan van diefstal van 4 postdui ven, G. D.f wonende aan den Doodweg, deed aangifte, dat uit zijn tuin des nachts knol-bego nia's waren ontvreemd. F. van B. uit Velseroord werd in arrest ge steld wegens openbare dronkenschap. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie "-uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat .77 te Velseroord, Tarief naar draagkracht f 5f 15. j Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Handelsovereenkomst met Portugal. Op 5 Augustus 1926 is de voorloopige handels overeenkomst met Portugal wederom verlengd en el tot 1 September 1927. De Nederlandsche Re geering heeft zich bij de verlenging verbonden voor den duur der verlenging geen wijziging te brengen in de gunstige behandeling, welke de Portugeesche Port- en Madeirawijncn h.t.l. bij invoer ondervinden, op voorwaarde, dat het per centage alcohol de 22 niet overschrijdt en deze wijnen bij invoer vergezeld zijn van certificaten van oorsprong, afgegeven door de competente Portugeesche autoriteiten. Verder is aan de over eenkomst eene bepaling toegevoegd, waarbij is vastgelegd, dat de handelsreizigers van Nederland sche en Portugeesche firma's over en weer op meestbegunstigde behandeling kunnen aanspraak maken. Handelsovereenkomst met Turkije De voorloopige handelsovereenkomst met Tur kije, welke op 15 Augustus 1926 zou afloopen, is voor een tijd van 10 maanden verlengd. Fransch-Spaansche Handelsovereen komst. Belanghebbenden bij den handel op Spanje ge ven wij in overweging zich tot de Kamer van Koophandel, Kruisweg 70, te Haarlem te wenden. De Heer en Mevrouw VAN DALEN—SCHRIEMER Inrichten u de geboorte van hun Zoon JAN JENNIUS. IJmuiden, 15 Augustus 1026. Juiianakade 40. IM Oeboren Henrietta Paulina Wilhelmina, dochter van A. P. STOLK H. P. W. STOLK—BECKËR. IJmuiden, 14 Aug. 1026. Koningstraat 4. Heden overleed plotseling tol onze diepe droefheid onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer ANTONiE DIRK SCHATBORN, Vertegenwoordiger en Procu ratiehouder derScheepvaart en Steenkolen Maatschappij te Rotterdam en IJmuiden, in den ouderdom van 58 jaar. M. Schatborn- Groen. E. M. JongejansSchatborn C. Jongejans. Deventer W. van der Woerd— Schatborn. Joh. van der Woerd. IJmuiden J. Schatborn en Verloofde G, M. Schatborn. en kleinkinderen. IJmuiden, 17 Augustus 1926. Sluispiein 30. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 20 Aug. a s., vertrek 2 uur n m. uit huis. Mr. A. Moens, Notaris te Bever wijk, zal DONDERDAG 2 SEPT. 1926, 's nam. 2 uur precies in Hotel „De Prins" te Velsen publiek ver- koopen. waarin fruit, en groentenzaak, L 275 met pakhuis, uitweg, erven en grond aan den Rijksstraatweg (Wijkerstraatweg) ie Velsen, groot, 22.73 Are. In 2 perceeten en gecombineerd Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen op 14 October 1926. gevraagd, niet onder 15 jaar. Adres bureau dezer coulant. Biedt zich aan bij weduwnaar, ieefiijd 36 jaar. Br. no. 2827, bureau van dit blad. Heden overleed zacht en kalm ten huize van haren zoon, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw Maarfje Struyk, 'Wed. van den heer GIJSBERT blijdorp, eerder Wed. van den heer pieter de zeeuw, in den ouderdom van 82 jaar en 10 maanden. Heemstede Poortugaal IJmuiden P. de Raadt. C. M. de Zeeuw J. de Zeeuw de Munter G. W. Blijdorp L. Blijdorp— v. d. Valk en Kleinkinderen. IJmuiden, 16 Augustus 1926. Bik- en Arnoldkade 27. Gevraagd een neite AdresMej. Kuijl, Zeeweg 57 Velseroord. Gevraagd voor direct voor 2 dagen per week. Mevr. Ommering, Juiianakade 34 Mr. A. Moens, Notaris te Bever wijk zal Zaterdag 21 Ai g. 1926, 's nam 2 30 uur precies op het land van wijlen CHRIS DUIKER in de Breesaap om CONTANT GELD, publiek verkoopen, 27 koopen te veld staande AARDAPPELEN (te zamen ong. 2003 roe)eneenige koopen ROGGESTROO (ong. 1700 roe). Piano- en Orgelonderwys TROMPSTRAAT 193. buitengebruik gestelde goederen alskasten tafels, kachels, banken enz. Te zien dagelijks in het gebouw van de voormalige Tuchtschool te Velsen. Schriftelijke biedingen vóói of op 23 Augustus 1926 vóór 's morgens 11 uur ien kantore van den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Zaandam, die inlich tingen geeft. Gevraagd met vrije kamer te IJm. of Velseroord. Br. onder no. 2828, bureau van dit blad. TWEE NETTE GEVRAAGD, in klein gezin, (geen beroepskosthuis). Adres te vernemen aan het bureau van dit blad. Prijs f 17,50. Trompstraat 47, Velseroord. Te koop, solied gebouwd bev.winkel, 4 kamers, sei re, keu ken, kelder, flinke tuin en schuur. Gelegen: Huygensiraat50IJmuiden. Te bevragen Willebrordstr. 85, Velseroord. aangeboden een Kruideniers zaak te Velseroord. Ruime bij verdienste. Br. onder No. 2823, bur. van dit blad. Wegens vertrek te huur tegen f 30.— per maand, met over name van eenige stoffeering. AdresBlormstraat 79. 81 te huur, te aanvaarden 1 October. Brieven onder H. 10, aan't bureau van dit blad. 80 van Dames tot het inzamelen van gelden te Ifmaiden en Velseroord voor de feestelijkheden voor de Her denking van het 50-jqrig bestaan van Ijmuiden en het Noordzeekanaal. De Dames kunnen zich vanaf heden aanmelden bij een der leden van de ftnancieele Commissie. Daar er zeer veel geld noodig is voor boven genoemd doel om de Herdenking zoo grooisch mogelijk te doen slagen, hopen wij dat de opkomst der Dames zeer talrijk moge wezen. Namens hel Algemeen Comité. De Financleele Commissie, Voorzitter: R. S. v. d. Veen, Wilhelminakade 77. Secretaris: C. Luchsinger, Wilhelminakade 90. Leden Baart, 2de Havenstraat. D. Bais Jz., Wilhelminakade 79. L. Uitzinger, Juiianakade 47. A. Veltkamp, Kanaalstraat 256. A. de Wit Willebrordstraat 27. AANBEVELEND,

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 3