jmoider Courant J NED. HERV. KERK. )01( 2e blad. ^iterdag 21 Aug. 1926, PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. ÏJMUIDEN. NED. HERV. KERK. Ds. Dijckmeester. ur; Qs. van Leeuwen van Velsen. [üGDKBRK (Koning Willemshuis). 0. De Heer Arends. fjterdagavond 8 uur: Bidstond, poopsgez- Gem. Afd. Prot. Bond. Hflten dienst. GEREF. KERK. Ds. S. van Leeuwen. Dezelfde. Air: jur: CHR. GEREF. KERK. Docent A. v. d. Heyden, Hoog leeraar aan de Theol. School te Apeldoorn. Dezelfde. gVANGELISATIE HOOGEBERG. idagmorgen 10 uur: Samenkomst. ad ^middag 12 uur: Zondagsschool, dagavond 7.30 uurSamenkomst. fnrekerB. Jennlnga. [digav. 8 uurOpenlucht samenkomst, fc tnsdagavond 7.30 uur: Meisjeskrans. voor meisjes vanaf 12 jaar. iderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. Hen Welkom. Toegang vrij. VELSEROORD. fy NED. HERV. KERK. Ds. W. Kroese. GEREF. KERK. uur: Ds. B. Bolwijn, em. pred. te Zeist, jur: Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. urDs. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. GEREF. KERK. ourGodsdienstoefening, uur: Ds. J. D. Bo?rkoel. pal SANTPOORT. Wr: Prof. Dr. O. A. van den Öergh van Eysinga. [BEF. KERK (LOKAAL BETHEL). uur: Ds. van Giffen, em. pred. te Rloemehdaa!. uur: Dezelfde. EVANGELISATIE SANTPOORT, uur: De heer J. Dijkstra te Haarlem. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, uur: Ds. B. P. Plantenga van Haarlem. PLAATSELIJK NIEUWS. ÏJMUIDEN. I aan het strand iIJmuiden. Woensdagmorgen, omstreeks half tr, ontdekte de kustwacht brand in op èen hoop gestapelde strandstoe- van den heer Goedhart. Zij waar- uwde de vletterlieden die den eige- r wekten en met hem trachtten te ion wat te redden viel. Bij den ste il wind haalde dat echter niet veel n die rietmassa, en na een kwartier oorde deze zonderlinge hrand weer liet verleden. politie stelt een onderzoek in, om- het niet ongerijmd is dat nachtelijke Velaars hier door verregaande roe- loskeid of erger, een zeer ernstige adepost hebben veroorzaakt. IJimiidensche hr^mdweer. ton een hrand die niet doorging. "Was Woensdagmiddag 5.20 uur D per alarm gemaakt w*.rd voor zwa- öpnd en de manschappen van beide pieten <de boodschap werd gezon- onmiddellijk naar het politie- 8 ^u, om het materiaal enz. mee te j fn. Natuurlijk, wij er heen en, daar teer kort bij de alarmplaats waren, 1 den we vrijwel tegelijk aanwezig ril 'toet den opperbrandmeester en een ^meester, to5.25 verscheen de eerste der man en om ruim half zes was het Wes- 'djstrict, voor zoover er geen wettige 'todering was, aanwezig. Reeds beraadslaagd over het mee te ne- Over de wijze van het f?°rt daarheen was verschil van iPtog. De opperbrandmeester dacht een Ford, de le brandmeester Pe zijn auto ter beschikking, terwijl 'ito- mannen reeds een Blitz-trans- 'tootor aanwezig had. Zoo kon men f Ja<lslagen, want de opperbrand- lskr wilde geen order geven voort te i J eer de gansche bemanning com- was en uit 't Oosterdistrict kwam QaQd opdagen. Eindelijk, ruim 6 uur, kwam een kind van den ordonnance van dat district met een boodschap, waaruit bleek, dat deze van de oproeping niets begrepen had en dus het alarm niet had doorge geven. Natuurlijk moest het kind toen direct vader halen. Intusschen begon het weer dreigend te worden en om de zakenmenschen niet al te lang op te houden, deelde de opperbrandmeester mee, dat de bedoe ling was geweest om, zoo spoedig mo gelijk, met volledig materiaal en kracht een oefening te houden, doch de reeds opgekomenen konden nu hun taak voor volbracht houden eninrukken. Eindelijk om kwart na zes verscheen de Oöster-ordonnans. Natuurlijk volgde eerst het overleg naar aanleiding van het misverstand, daarop vertrok om 6.20 uur de ordonnans naar zijn district om alarm te maken. Voor half zeven was reeds een drietal present en 6.40 verscheen de laatste, die zichtbaar ge heel niet op brand berekend was. Daar het nu alleen maar een alarm oefening betrof en de materiaaloefe ning afgelast was, kon men dra vertrek ken. De meesten erg tevreden, dat het zoo' goed afliep; alleen een enkele had er op tegen, dat hij niet vooraf gewaar schuwd was, dat men loos alarm zou maken. Wij willen naar aanleiding van deze oefening enkele opmerkingen maken over vragen, die hij ons oprijzen. Allereerst rijst de vraag of de opper brandmeester goed deed op eigen initia tief deze oefening te honden dan wel, of hij eerst met anderen moet overleg gen. En dan zijn we, mits het niet te dikwijls geschied, zeer beslist van mee ning, dat slechts deze militaire wijze van alarm effect kan sorteeren. Nie mand van het korps moet het weten. Een brand komt toch niet als de men schen het goed achten? Dan waren er die meenden, dat een ander uur beter succes gebracht zou hebben. Misschien is dat mogelijk, doch moet men niet juist een willekeurig uur zoeken, dat toch* dezen keer niet het meest ongunstige was? Wij geloo- ven werkelijk, dat deze kleine, tacti sche opmerkingen onjuist waren en- verheugden ons dat de ontevredene al leen bleef staan in zijn critiek. Doch nu komt de hoofdtaak: de oefe ning mislukte volkomen en leverde het bewijs, dat het huis afgebrand ware ge weest, eer de volle brandweer bijeen was. Hier moet beslist ingegrepen wor den, 'want, ook al was het onder alJe omstandigheden en ten allen tijde mo gelijk om den schuldigen ordonnans te lefonisch te waarschuwen: waar alles bij een brand op snel handelen aan komt, mag niet het geheele systeem afhankelijk zijn van één man, die eerst van achter de visschershaven moet ko mend Daar gaan steeds 10 kostbare mi nuten mee verloren. Overigens voor de snelheid van op komst allen lof, in het bijzonder voor het Oosterdistrict, dat even snel aanwe zig was al-s het Westerdistrict, ondanks den veel grooteren afstand. En nu het practische? Welnu, was het ernst geweest, dan hadden, als steeds in de praktijk, de 3 eerste man nen die na het'alarm aanwezig waren, dus 5 minuten na het alarm, uitgerukt met het materiaal en de blussching kon beginnen. Practisch is de aanwezigheid van allen 'bij het uitrukken toch niet noodig. En dat is de veiligheid der be volking. De heer H. B. Donkers, stationschef lste klasse A te IJmuiden zal met in gang van 1 October, na een diensttijd van 43 jaar, gepensionneerd worden. Da feesten met het 50-jarig bestaan van IJmuiden. Mogen we nog even de aandacht vra gen van de dames, die willen meewer ken voor de a.s. herdenking van de stichting onzer woonplaats? De com missie heeft hunne medewerking noo dig, eer het feest daar is. Ze moeten zich eerst even indenken dat deze herdenking niet vergeleken kan worden met elders wel eens ge vierde feesten, die op de stichting der stad' of het dorp wijzen, gewoonlijk daarin bestaande dat een graaf of her tog aan de bewoners van zekere plaats; tegen betaling van zekere hoeveelheden geld, het recht gaf om wallen aan te leggen of om handelsplaats te zijn. Der gelijke dingen zijn hoogstens van plaat selijk belang en nog verouderd en te genwoordig dwaas tegelijk. Die feesten hebben dan in den regel ook slechts al leen ten doel wat reclame te maken, een paar yroolijke dagen, enz. De eeni- gen die er zich voor interesseeren zijn de bewoners der plaats, hoogstens der streek. Denk u maar in dat het wellicht 12 of 13 eeuwen geleden is dat H. Wille- brord en H. Engelmundus met hunne prediking Velsen stichtten. Zeer belang rijk en vredelievend bovendien, doch van een zeer betrekkelijke waarde voor ons en onzen tijd. En dat is het wat de herdenking van IJmuiden onderscheid. Het was geen gHeden begint dë verkoop van Heeren- en Jon- genskleeding te vens Dames- en Meisjes Gaber dine- en Gummi mantels van de bekende Amsterdaoische Confectïehnndel Dat zegt genoeg. Ongekende koopjes. Prima kwaliteiten. Restanten-Opruiming Komen kijken is koopen. Bij aankoop van een Costuum, aardig Souvenir. Tot Woensdagavond 8 uur bij de WED. OUTENAAR, Enschedestraat. behoefte van dit buurtje, doch het' landsbelang zocht en vond een uitweg voor de hoofdstad des rijks, naar zee. En het vinden van dien uitweg, waar voor de gansche wereld den durf en de kunde van Dirks en zijn staf roemde, was oorzaak dat hier, in de wilde dui nen onder Velsen, deze stad ontstond, doch ook van den grooten opbloei der Nederlandsche- handel en zeevaart in het laatste kwart der vorige eeuw. Daarom, zal het feest niet alleen het feest van IJmuiden zijn maar van het gansche land, en-van Amsterdam in het bijzonder. IJmuiden zal slechts middel punt en gastvrouw zijn. Het vele geld, dat voor een waardige herdenking noo dig is, zal dan ook wel ten deele komen van de Amsterdamsche beurs en zee vaartwereld. All right. Doch de gastvrouwe zal toch het ha re moeten bijdragen om de eer van haar huis waardig op te houden. Daarvoor heeft de commissie natuur lijk de hulp van dames noodig. Een ad vertentie in dit nummer vraagt om die hulp. We willen niemand meer aan sporen die hulp te geven. Doch wij ver wachten dat de commissie eerder met dan om d£ hulp der dames verlegen zal zijn. De gelden verzameld door de verschil lende buurtcomi'tó's hebben een ander doel, dan welke door het Algemeen Co mité zullen worden verzameld. Dit even ter kennisgeving aan hen, welke ver- meenen dat de strekking hiervan het zelfde is. Een nieuwe zaak. De Kennemerlaan krijgt steeds meer winkelzaken. Nu weer heeft de heer L. W. Valter in het perceel Kennemer laan 11 een Electro-Technlsch Bureau geopend, een zaak in verlichtingsarti kelen, die er keurig uitziet en zeer bij draagt tot de verfraaiing van de Ken nemerlaan, daar een mooie winkel zeer bijdraagt tot de verlevendiging van het stadsaspect. De nieuwste uitvindingen op elec- trisch. gebied, als electrische wasch- machines, verwarmingsapparaten enz. zijn hier te bekomen, alsmede alle be- noodigdheden voor de radio. Wij twij felen niet of deze nieuwe zaak in het nieuwe deel v^n IJmuiden voorziet in een behoefte. Feesten IJmuidens 50-jaritj bestaan. AIer* deelde ons mede, dat de vergade ring van winkeliersters) aangaande de te organiseeren winkelweek tijdens de feest week van het 50-jarig bestaan van IJmuiden en 't Noordzeekanaal zal ge houden' worden op Dinsdag 24 Aug. te half negen in bet Vereenigingsgebouw (Witte Bioscoop; Kennemerplein. Wij twijfel ui er niet aan of de op komst zal zeer belangrijk zijn. VELSEN. Naar Hl. Dbl. verneemt, hebben Burgemeester en Wethouders besloten, •de nieuwe muziektent op Velserbeek op Koninginnedag in gebruik te nemen. Dien dag zullen verschillende muziek- vereenigingen uit alle afdeelingen wor den uitgenoodigd een concert te geven. Be Internacia Radio-Revuo meldt: Op voorstel van onzen Zweedschen geestverwant Ir. Harald Thilander, den blinden redacteur en uitgever van „Es- peranta Ligilo por blinduloj'', zijn wij overgegaan tot de uitgave onze Revuo in blindensohrift. Reeds zijn 6 num mers verschenen, vreugde brengende aan de ongelukkigen, verspreid in alle deelen van de wereld. Het scheen een groot vraagstuk, daar dit blad slechts bestemd was voor blinde radio-ama teurs. In een nationale taal was de uit gave onmogelijk door de geringe op lage, zoodat men aangewezen was op Esperanto. De uitgave is een groot suc ces geworden. Opmerkenswaardig is de internationale medewerking: een Zweedsche uitgever, een Fransche re dacteur (dr. Pierre Corret), een Rus (de heer E. Aisberg). De teekenaar, want voor een blindenuitgave zijn speciale teekeningen noodig, is de heer Holmes, een Engelschman. Hier blijkt zeer dui delijk de noodzaak en de zegen van de wereld'hulptaal. Witie Kruisjesdag. Evenals het vorige jaar hoopt de afd, Velsen van de N. H. Ver. „Het Witte Kruis", op 25 Aug. a.s.. haar Witte Kruisjesdag te houden. Enkele dames waren zoo vriendelijk de leiding van dit mooie werk op zich te nemen. Veel jonge dames hebben zich reeds opgegeven, om dien dag beter als ooit te doen slagen. Dat niemand in onze gemeente, dien dag zonder een Wit Kruisje op de borst gezien worde, en vergemakkelijk het werk der jongelui door uwe gave ge reed te 'houden. Bijna ieder jaar heeft onze afd. met een tekort te kampen, en veel geld is er noodig, om het werk in stand te houden. Laat daarom iedereen a.s. Woensdag medewerken, opdat deze Witte Kruis jesdag alle vorigen zal overtreffen. Met een met vlaggen versierde stoomboot arriveerden uit Zaandam'n 225 kinderen van de Speel tuinvereeni ging „Het Zuiden". Onder een 25-tal ge leiders ging de blijde schaar naar ons park, waar ze op het groote veld bij het station een aangenamon dag door brachten. Er schijnt plan tc bestaan om op 31 Augustus a.s. de muziektent in Vel serbeek in te wijden. Als we goed ingelicht zijn zullen alle muziekvereenigingen in de gemeente uitgenoodigd worden om daaraan mee te werken, zoodat een groot gedeelte van dien dag aan muziek gewijd kan worden. Niettegenstaande een felle strijd tegen de ratten in Velserbeek gevoerd wordt, waarbij verscheidene van die brutale roofdieren sneuvelen, dank zij sprenkel en geweer, vallen er toch her haaldelijk kuikens als slachtoffers. Weer is een ophaalboom van de stoompont afgeknapt. Een auto kwam aanrijden en juist vlak voor het "voertuig v-iel het touw, dat aan den boom zit en daar gewoon lijk op ligt, op den grond en raakte tus- schen de wielen. Voor de auto stoppen kon knapte de boom af en viel één der inzittenden op den rug, gelukkig zonder ernstige ge volgen. Vrijdag is de kabel voor de electri sche verlichting van de muziekUi t in het park gelegd. Er is aansluiting ge maakt op den kabel, die in den Drie- huizerkerkweg ligt. Thans heeft ook ben derde kegel- club uit Beverwijk de banen van Hotel De Prins te Wijkeroog als oefeningster rein gekozen. SANTPOORT. Uitslag veilihg in „Zomerlust" ten overstaan van Notaris Dolleman. 1. Villa Duinrpos, groot 11 A. 82 c.A. Kooper Bouwmaatschappij ,,'t Kloos ter" voor f 12850. 2. Twee woonhuizen aan de Ensche- déstraat en het Kerkpad. Kooper de hr. J. de Ruyter te Driehuis voor f 5502. Dinsdag j.l. werd door ons fanfa rekorps „Wilhelm ina" deelgenomen aan het concours uitgeschreven door de Federatie voor Harmonie- en Fanfa rekorpsen. Het korps kwam uit in de eerste afdeeling, waarvan 2 verplichte nummers moesten worden ten gehoore gebracht, n.l. „Entree des Liberateurs" van Fred. Sali en „Pax et Labor", ouverture van G. Parès. „Wilhelmina" zag zich met 78 punten een derden prijs toegekend. Twee punten- meer en de heer Dekker en zijn mannen waren met een tweeden prijs thuisgekomen.. In den marsehiwedstrijd sloeg „Wil helmina" inderdaad een kranig figuur. Met 35 punten werd de eerste prijs be haald. Ongetwijfeld zal het minder groote succes in den concertwedstrijd menig een tegenvallen. Niet vergeten mag echter worden, dat op een concours van 'bovengenoemde Federatie zware eischen gesteld worden. Toch is het ook onze overtuiging, dat „Wilhelmina" be ter kan! VOOR DEN RAAD. Verieeaeai van crediet voor herstelling van die riolsermg te Velseroord. Het uiteinde "der rioleering, welke uitloost op het Noordzeekanaal, nabij de spoorwegbrug te Velseroord, is voor eenigen tijd terug ingestort. Spoedige herstelling hiervan was noodzakelijk, waarom tot uitvoering dezer werk zaamheden is overgegaan. De kosten, welke vermoedelijk ongeveer f 1500. zullen 'bedragen, kunnen echter niet uit de begrooting voor het loopende dienst jaar worden 'bestreden. B. en W. stellen mitsdien voor, als nog een crediet tot gemeld bedrag voor het aangegeven doel beschikbaar te stellen. ONZE PAARDEN. Altijd willig, altijd v aardig, om zijn meester bij te staan, Ziet -men 't paard met zware vrachten daagTijks langs de wegen gaan. Gaat de last schier boven krachten, Wordt 'hij met de zweep gespoord, Dan nog sleept het dier geduldig, Vol 'beladen wagens voort. Heerscht er 's winters felle koude, is het 's zomers brandend heet, Altijd zal het paard ons trekken, altijd is het paard gereed. Over slooten, over hoogten draagt het zijn berijder heen, 't Eischt daarbij geen and're leiding, dan een vaste hand alléén. Moedig, krachtig, trouw, verstandig, Vlug en sierlijk zacht van aard, Groote steun en Vriend der, menschen, Rijk aan deugden is bet paard. Trots dat alles zijn er menschen, Zonder inzicht, ruw van aard, Die, uit ongeduld of domheid, Telkens slaan, dat goeie paard. 't Dier heeft recht op onze liefde, Op verzorging met verstand; Dit nu vraag ik aan de menschen, Voor het paard, in onze krant! (Uit 't weekblad voor Dierenvrienden). SPORT. Besteed niet minder zorg aan -de be veiliging van een werktuig (vooral cir kelzagen, houtfrais- en schaafbanken) dan aan zijn goede werking. Gezondheidsraad. T. V. IJ. Nog een paar dagen en dan is de va- cantietijd weer voorbij en komen gelijk met ons werk ook onze turnavondjes weer op het program. Wat zal het weer heerlijk zijn na 4 weken rust eens flink aan de ringen te zwaaien, een sprong over het paard te doen of een hancl- standje op -den brug te maken. Ik ge loof dat we daar allen weer hard naar verlangen, en hoop ik volgende week alle bekende gezichten op de oefenings avonden terug te zien. Vooral de jon gens wil ik hier even zeggen, moeten die eerste les bezoeken, want het, les uur moet verzet worden en kunnen jullie dat even met elkaar en met mijn heer Beets bespreken. Dus allen pre sent hoor. Verder worden er de volgende week op alle afdeelingen mededeelingen ge daan omtrent ons groote feest in Octo ber a.s., zorgt dus dat je er bij bent. Een heel klein beetje mag ik er wel van verklappen, een heel klein lipje, van het geheimzinnige doek oplichten. Allereerst zie ik daar staan: „gele genheid in Thalia om ons T. V. IJ. te feliciteeren met haar 25ste verjaardag voor allen die zich daartoe gedrongen voelen. Dus een z.g. receptie. Deze wordt gevolgd door een feestavond voor leden, ouders van adspiranten' en genoodig- den, maar daar mag ik verder niets van vertellen. Dat is dus het begin. Dan ko men onze jeugdige gymnasten aan de heurt. Eerst die van 7 tot 12 jaar, hier voor staat een feest te boek, opgelui sterd door een 'beroemde goochelaar, muziek en dans, afgewisseld door het eten en drinken van lekkere dingetjes. En dan de grooteren, dus boven de 12 jaar, wat is er voor jullie te genieten denk je? Ik durf het bijna niet te ver tellen, zoo iets leuks, heerlijks, grootcn- menschen-achtigs heb jullie met T. V. IJ. nog nooit meegemaakt. Zou ik het eigenlijk wel al vertellen? Nou, voor uit dan maar, jullie krijgt een oen gecostumeerd bal. Maar meer vertel ik niet, op de les hoor je wel meer en kun je alle mogelijke inlichtingen krijgen. En dan, ja eigenlijk is het de verkeerde wereld, na alle pretjes komt ons werk, n.l. een groote openlucht-uitvoering in het voorjaar. Maar misschien is het wel juist goed zoo, want na al hetgeen we genoten hebben, zullen allen natuur lijk hun volle medewerking en beste krachten willen geven, om die uitvoe ring tot een grooten gedenkwaardigen dag voor T. V. IJ. temaken. Dus zijn de verschillende oorzaken die het onmoge lijk maakten de uitvoering het gepas seerde voorjaar te geven, zooals oor spronkelijk 't plan was, misschien nog tot ons voordeel. En nu héb ik weer genoeg geklikt. Allen tot de volgende week. Turnia.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5