ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 84 Woensdag 25 Angnstlis 1926 IJMUIDER COURANT PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De directeur van het Post- en Te igraafkantoor alhier maakt bekend, at te dezer plaatse telefoongesprek- f tea kunnen worden gevoerd met Bazel Zwitserland), voorloopig tot 15 Sep tember a.s. Prijs f 3.40 per 3 minuten, (teen nachttarief. De regeling aan de kant. In de Zaterdagavond gehouden ver gaderingen van de beide grootste ar beidersorganisaties, werd het voorne men der commissie, reeds in ons num mer van Zaterdag meegedeeld, bespro ken. 'De Chr. Bond besloot tot mede werking daaraan. In den Centralen oud werd dit echter verworpen. Dientengevolge zal ook de heer Dam me, een der twee commissieleden, die als gedelegeerden waren aangewezen, tpbeurten niet vervullen, jjeeds Zondag gingen er geruchten •jt thans ongeregeldheden te wachten iraren. Maandagmorgen verscheen namens commissie de heer C. van der Steen jp de kant. Verschillende mannen, die jan de beurt waren voor een z.g. losse boot, weigerden aan het werk te gaan net een anderen aannemer als den heer Shilling. Dat waren vooral leden van [en Centralen Bond. Doordat echter de vaste ploegen in- act bleven en velen 2 booten losten, 'swam alles gereed, zij het met eenige vertraging. Ook Dinsdag ging het even- *oo. Natuurlijk gaat dat alles niet even rustig en vallen er wel eens harde woorden. Op onze desbetreffende vraag, deelde 'ibestuur van den Centralen Bond ons iede, dat het hier geen bondsactie i?ldt, doch een spontaan, onder de le ien opgekomen verzet. De loodsgelden te IJmuiden In de Berichten aan Zeevarenden deelt de Regeering mede, dat de ver schuldigde loodsgelden voor het bin- ncnloopen te IJmuiden even hoog zijn voor schepen, welke door den nabij Texel kruisenden loodskotter van een seeloóds worden voorzien. Onwillekeurig zou men denken, dat deze bepaling gloednieuw was, doch dit is niet het geval, omdat de berekening 1 dezelfde is geweest. Zelfs kon vroeger na'bij Dungeness een zee Is aan boord nemen zonder dat het lariel verhoogd werd. Het zal de bedoe ling dan ook wel zijn meerdere bekend heid aan deze bepaling te geven door pame in 't „bericht in de zeevaart- z0Jfiieldingen" der onderscheidene lan: den, waardoor de gezagvoerders z;c{.meer toe zullen overgaan tot het nemen fan een loods „om den Noord" waar- loor de toch al zware dienst der lood sje en op de voor gaats van IJmuiden (en. misende stoomloodsboot eenigszins eiplicht zal worden. -Het Noorsche stoomschip Huldea, 3an iat kier 6 Augustus in ontredderden •leIl! iiaat en met zware slagzijde werd bin nengesleept door de stoomtrawlers I Mka XIII, IJM. 127 en Catharina toyvis, IJM. 60, heeft Zaterdag de reis J'^ar Londen voortgezet, naiiat het pp herstellingen had ondergaan en h lading hout was herstuwd. eD-1 - Naar de directie van het Hoog- wnbedrijf aan Hl. Dbl. mededeelde, fordt er hard gewerkt aan het her tellen van den onlangs beschadigden 'oogoven. In verband met de groote =enheden waarmede moet worden ge- 'erkt, zal het echter nog wel eenige banden duren eer het werk gereed is. Mén is thans bezig met het bouwen an een tweede cokesoven-batterij. Wanneer deze gereed is en beide ovens feer in gebruik zijn genomen, zullen t!i dezer batterijen een oven bedienen. - Zondagmorgen in de vroegte, bij water, kwam de Engelsche stoom- "wler „Searron" G.Y. 935, van de ^ndart reederij te Grimsby, hier naar Jneiï om kolen te bunkeren. Het was van den regen en, wellicht mede :°or den hevigen Z.W. wind, liep de kwler uit den koers on kwam, kort 0?nn den Noorderstrekdam op het fr&nd terecht. Pogingen om op eigen kracht vlot te komen mislukten en, terwijl het water zakkend was, moest men die hoop opgeven. Het schip had kolen noch visch aan boord, zoodat het van voren zeer luchtig lag, met het ge volg dat het zeer hoog gestrand bleek te zijn toen de ebbe goed doorbrak. Men kon er heen wandelen. Toch werd aangeboden sleepboot- assistentie geweigerd. De factoor dacht het anders te kunnen klaren en ging, met een andere Engelsche trawler die in de haven lag, bij het rijzen van het water om ongeveer half een, naar de plaats van het ongeluk. De sleepboot- diensten hadden volstrekt geen be zwaar daartegen omdat ze wisten dat bij een ernstige poging, onvermijdelijk de tweede trawler ook stranden moest. Het kwam echter niet zoover. Met het, voor dit werk geheel niet berekende stoomschip en een bemanning die onze haven vreemd was, bleet' men in dit weer op een veiligen afstand. Eerst werd getracht een verbinding tot stand te brengen door middel van een tros aan een drijvende ton, later zette men een boot buiten boord. Dat was nog erger. Inplaats van de practi- sche- platboomde vlet met een kielboot en- daarin menscben die geen strand werk noch roeien gewoon zijn, verkeer den die mannen in de hooge branding weldra in levensgevaar. Na eenigen tijd moest men dan ook de poging; sta ken en kwam de trawler naar binnen. Intusschen waren eenige zeer kostbare uren verloren gegaan, terwijl de hooge zee maar op het schip beukte, als op een kostbare prooi die tot den onder gang gedoemd was. Nu nog wilde de factoor niet toege ven. Hij zocht de beschikking over an der materiaal te krijgen. Tot, om ongeveer half vier, de toe stand aan boord blijkbaar als nijpend werd ingezien en men de noodvlag heesch. Weldra hadden toen 2 booten van Bureau Wijsmuller en 1 van de Sleep boot Exploitatie Mij. IJmuiden vastge maakt en 'begonnen, onder groote be langstelling van het publiek aan de kant, te trekken. Na eenigen tijd kwam er beweging ,en reeds verwachtte men de boot vlot te zien, toen de tros knap te. Doch het werk was reeds gedaan en met een enkele sleepboot, die opnieuw vastmaakte, werd het schip vlot ge trokken en veilig in de haven gebracht. Gedurende de stranding was echter werkelijk schade toegebracht aan roer, schroef on schip, zoodat de trawler gis teren is opgestoomd naar Amsterdam, om te dokken en te repareeren. VELSEN. De Harmoniekapel der Koninklijke Papierfabrieken „De Eendracht" zal a.s. Zondag 29 Augustus in den tuin van Concordia een concert geven. Op verzoek zullen de nummers ge geven worden, waarmede de vereeni- glng den lsten prijs behaalde te Vil voorde in België en te Krommenie. Ook zal op dat concert ten gehoore worden gebracht „La Victoire", de nieuwe marsch, gecomponeerd door den heer H. Amse, te Wijkeroog. De componist heeft de vereeniging dezen marsch aangeboden ter herinne ring aan hare overwinning te Vilvoor de. Gelijk we reeds meldden, waren verschillende muziekvereenigingen in deze gemeente uitgenoodigd om hare medewerking te verleenen bij de in wijding der muziektent in ons gemeen tepark op 31 Augustus a.s. De Harmonie'kapel der Koninklijke Papierfabrieken „De Eendracht'' heeft tot haar spijt voor deze uitnoodiging moeten bedanken, daar te veel leden der vereeniging wegens werkzaamhe den op de fabriek aan het concert niet konden meewerken. Er bestaan, in strijd met sommige geruchten, geen principiëele bezwaren, hetwelk voldoende blijkt uit het feit, dat de leden, die niet door hunne werk zaamheden verhinderd zijn, op 31 Aug. 's morgens ongeveer half negen van den toren der cellulosefabriek, koraalmu- ziek zullen uitvoeren. De vereeniging heeft het gemeente bestuur aangeboden op een nader vast te stellen datum na 31 Augustus in de nieuwe tent een concert te geven. Tennis Tournament „VelserbeekA Zoo is dan Zaterdag j.l. bovenstaand, zeer geslaagd tournament besloten met de final Mixed-double. ïn een zeer vlot en fraai gespeelde partij wisten onze plaatsgenoten: mej. E. Renses en G. v. d. Ploeg te zegevie ren over mevr. F. Naessens en C. Naes- sens met 4—6, 61, 6—4. Vooral de 2e set, waarin eerstge- noemden uitblonken was bijzonder mooi. Na afloop werden de prijzen, be staande uit twee fraaie klokjes aan het winnende paar overhandigd. Op de stoompont wilde een chauf feur een luxe auto op gang brengen, maar alle pogingen faalden, daarom stapte hij uit en ging van achteren du wen. Dit hielp en opeens schoot de auto snel vooruit en scheen van plan de stoompont aan den zijkant de willen verlaten, maar ondervond daarbij te genstand van een zitbank en een ijze ren hek. Hij gaf zijn poging daarom maar op, te meer dewijl de chauffeur ijlings de motor had stop gezet. Het ijzeren -hek was geheel verbogen n te vens was een in den weg staand rijwiel, beschadigd. De chauffeur stelde zich voor een en ander aansprakelijk. Zaterdagavond heeft op den Stati onsweg 'n ernstig motorongeval plaats gehad, dat echter geheel te wijten is aan de roekeloosheid der berijders. In de bocht, die den weg maakt bij de woning van den heer Van het Kaar, reed iemand met een motorrijwiel, waar een dame achterop zat zoo snel voorbij, dat een heer, die- daar met vrouw en dochter wandelde, zuchtte, als zulke menschen een ongeluk krij gen, is het toch hun eigen schuld. Toch ging dit nog niet hard genoeg want een tweede motorrijwiel snorde nog voorbij. Het werd bereden door den heer Beentjes met den heer Wiersma op de duozitting. Of het nu kwam door de te groote snelheid of door de kromming van den weg of door beide dat weten we niet maar de fiets reed vlak voor de villa van den heer Bijvoet tegen den trot toirband' en de heer Wiersma, die het hoogst zat, vloog over het ijzeren hek op het grasveld. De heer Beentjes bleef aan de scherpe punten van dat hek haken en werd- daarbij vreeselijk ge wond. Nadat beiden door Dr. De Weerdt onderzocht en verbonden waren, wer den ze naar het ziekenhuis te Haarlem v ervoerd. Men schrijft aan Hl. Dbl.: De laatste dagen is het met den stank in het Noordzeekanaal weer bijzonder erg, zoo zelfs, dat het op betrekkelijk grooten afstand van het kanaal niet doenlijk is de ramen der huizen open te hebben. Alle vertoogen tot heden aan de autoriteiten gericht, hebben nog in het geheel geen uitwerking gehad. Hierbij komt nog, dat ook de logerij der papierfabriek een allesbehalve aan- genamen geur verspreidt, zoodat het thans geen pretje is in de nabijheid van kanaal of papierfabriek te wonen. Tot zoover dit bericht. Wij herinneren er aan dat wij on langs nog eens naar de werking van de stankbestrijdingsinstallatie van de Pa pierfabriek te Velsen hebben geïnfor meerd. Ons werd daarbij medegedeeld dat de installatie nu was beginnen te werken en dat zij geleidelijk zou worden uitge breid. Met deze uitbreiding zouden wel eenige jaren gemoeid zijn. Of de instal latie voldeed kon nu nog niet gezegd worden en men betwijfelde of dit ook wel op den duur zou kunnen worden medegedeeld, daar dit fabriekszaken waren. Vanuit Velsen vertrekken iederen morgen per trein een twintigtal meis jes naar Krommenie, die daar werk zaam zijn op de blikfabriek, die dan des avonds weer hier arriveeren. Nu schijnt de harmonie onder deze jongedames niet bijster groot te zijn, zoodat er dik wijls ruzie is, welke soms hoog loopt. Als terrein om deze scheld- en ruzie partijen verder af te handelen heeft men het perron van het station Velsen; gekozen, waar men den laatsten tijd nog al eens wat kon hooren en zien. Donderdagavond was het wat al te erg. Reeds eenige malen was de politie al op het perron geweest, doch nu moest zij handelend optreden, daar een der dames hevig rumoer maakte, en zelfs wederspannig tegen de politie was, toen deze haar aanmaande zich spoedig van het perron te'verwijderen. Het gevolg was, dat tegen haar proces verbaal werd opgemaakt. De overige jongedames werden naar de N. Hl. Ct. meldt, met een waarschuwing huis waarts gezonden. Zondagmiddag half zes, stonden op den Velserweg bij den spoorover gang, eenige auto's te wachten. Van den Schulpweg naderde in flinke vaart een motorrijwiel bestuurd door v. d. B. uit Beverwijk, die naar Hl. Dbl. meldt, zonder vaart te verminderen, den ver keerden kant der weg hield en daar door een kind van de II. aanreed. Het meisje raakte onder het motorrijwiel dat omviel en bezeerde zich ernstig aan de beentjes. Door omstanders is het naar haar huis gebracht, terwijl door een passeerenden agent proces-verbaal is opgemaakt. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 21 Augustus 1926: 1 wagenmaker, 1 stratenmaker, 1 bankwerker, 1 loodgieter, 1 instrumentmaker, 2 sigarenmakei s, 1 matroos, 3 kantoorbedienden, 26 los i^rbaiders. POLITIERAPPORT. WIJKEROOG. Op den Wijkerstraatweg werd een meisje, A. W. genaamd, dat per rijwiel was, aangereden door een auto. Het meisje kwam er goed af, maar haar rijwiel werd ernstig beschadigd. De autobestuurder reed door, maar het num mer van de auto is bekend. Maandagmiddag had de politie nog eens een autoval uitgezet en weer werden 6 bestuurders bekeurd, wegens overtreding der maximum-snel heid. De politie alhier ontving bericht dat uit het Prov. Ziekenhuis nabij Castricum een 60-jarige vrouwelijke patiënte was ontvlucht, wier opspo ring werd verzocht. Zaterdagmiddag werden 4 autobestuurders bekeurd wegens overtreding der maximum-snel heid. G. B. alhier werd bekeurd wegens overtre ding der Arbeidswet. Twee personen uit Haarlem werden bekeurd wegens loopen op verboden grond Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Het Fransche douanetarief, dat in April j.l. werd verhoogd met 30 heeft thans wederom een verhooging onder gaan van 30 Vrijgesteld van de verhooging zijn en kele artikelen met name: tabak, fruit, papier, electrische machines, meubelen en hoeden. De electrificatie HaarlemDelft. De tweewagen-treinen, welke op het traject HaarlemIJmuiden zullen loo pen, worden van een dergelijke con structie, dat de treinen van den aan hangwagen af te 'berijden zijn. Hierdoor wordt dit tij ds voorde el verkregen, dat men den motorwagen niet aan den kop van den trein behoeft te plaatsen, doch de bestuurder van den bijwagen den stroom kan inschakelen. Wat den dienst op het baanvak Rot terdamAmsterdam betreft, hierom trent kan worden medegedeeld, dat een gedeelte daarvan hoogstwaarschijnlijk reeds 1 Januari 1927 in gebruik zal wor den genomen. De thans loopende lo- caaltreintjes HaarlemDelft V.V. zul len dan door electris'che treinen vervan gen worden. Men is bezig alle perrons op dit baan vak te normaliseeren, d.w.z. in zooverre op te hoogen, dat zij ongeveer op gelijke hoogte komen met de wagenbodems. Deze verandering heeft speciaal ten doel een zeer kort stationnement van de treinen te bevorderen. Om een klein beeld te geven, welke ontzaggelijke werkzaamheden nog moe ten worden verricht, speciaal voor dit normaliseeren der perrons, zij opge merkt, dat alleen voor het station Lei den, waar men thans bezig is, ongeveer 30.000 kub. meter zand; noodig is. STRANDLEVEN. Kampeeren - Zwemmen - Zonnebaden. De burgemeester van Caslricum schrijft aan de N. Haarl. Ct.: Wij lazen onlangs in :'en der dagbladen, dat de gemeenten geen bevoegdheid zouden bezitten om regelend op te treden op dat gedeelte van het Noordzeestrand, dat niet door dc regelen stel lende gemeente zou zijn gepacht. Het zoogenaam de vrij strand. Daar zou volkomen vrijheid heerschen, daar zou men mogen kampeeren raar hartelust, men zou er mogen baden op de v/ijze, welke de vrijheid lievende mensch zelf verkiest, men zou zich des noods den geheelen dag mogen vermijden, in het mooiste, het chiqste, het luchtigste badpakje. De gemeentelijke politieoneele maatregelen zouden daar buiten werking zijn. Vrijheid blijheid! De praktijd der laatste weken heeft aangetoond, dat deze opvatting maar al te graag wordt aan vaard. Als het werkelijk waar zou zijn, dat op het z.g.n, vrije strand volkomen vrijheid zou mogen heerschen, dan wordt het toch wel hoog tijd, dat de gemeentelijke autoriteiten zich m vrrbinding stellen met de bevoegde macht, teneinde hierin de gewenscht verandering te verkrijgen. Een zoogenaamd vrij strand, dit woord schijnt burgerrecht te hebben verkregen, is o.i. alleen aanvaardbaar als ook daar maatregelen kunnen worden getroffen in het belang der openbare ze delijkheid en orde. In tegenstelling met hen, die van meening zijn, dat de plaatselijke autoriteiten geen bevoegdheid bezitten regelend op het vrije strand op te tie- den, meenen wij, dat de gemeenteraad bij plaat selijke verordening, krachtens art. 135 der Ge meentewet de macht bezit, voor 't geheele strand, voor zoover dit binnen de grenzen der gemeente ligt, voorschriften te geven en verbodsbepalingen vast te leggen. Of het strand al of niet gepacht is door een gemeente doet o.i. voor het stellen van regelen bij algemeene politieverordening niets ter zake. Op het gepachte gedeelte heeft de gemeente boven de algemeene bevoegdheden nog speciale rechten (en plichten), van privaat rechtelijken aard, in het pachtcontract met het Rijk nader te omschrijven. Bij het vastleggen der bepalingen omtrent het strandleven is de gemeenteraad gebonden aan art, 150 der gemeentewet, dat o.a. bepaalt, dat de plaatselijke verordeningen niet mogen treden in hetgeen van algemeen Rijks- of Provinciaal be lang is. Zou eene wet of algemeene maatregel van bestuur voor het strandleven bindende regelen gaan voorschrijven, dan zou de gemeentelijke ver ordening daardoor van rechtswege ophouden te gelden. Maar ook dan nog zou te overwegen zijn, in hoeverre een gemeenteraad aanvullende voor schriften bij verordening zou mogen vastleggen. Wil eene gemeente het strandleven binnen be hoorlijke perken houden, dan zal de Raad bij plaatselijke verordening maatregelen dienen te stellen, waarbij een omschrijving van dat wat de verordening onder strand verstaat, niet mag ont breken. De meest op den voorgrond tredende vraag stukken van het strandleven in den tegenwoordi- gen tijd zijn wel: het kampeervraagstuk; het zich op het strand ontkleeden zonder gebruik te ma ken van een tent en het zich gedurende geruimen tijd geheel of gedeeltelijk ontkleed op "net strand ophouden. Uit hetgeen wij hiervoor reeds zeiden, blijkt dat wij de gemeenteraden bevoegd achten bij plaatselijke verordening rege'en te stellen voor het geheele strand. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de rechter zal bij overtreding der vastgestelde verordening de bepalingen door het opleggen van straf bekrachtigen. Wij gaan nog verder en zou den de stelling durven poneeren, dat wat bij plaatselijke politieverordening op de openbare straat verboden is, ook op he' strand niet behoeft te worden toegelaten. Hit hoofdstuk straatpolitie in een algemeene politieverordening zal ook groo- tendeels van kracht zijn op het strand. Een aardig voorbeeld hiervan geeft een overtreding vnn de algemeene politieverordening te 's-Gravonhage in 1923 op het Scheveningsche strand gepleegd. De Haagsche verordening luidt: „Het is verboden zonder vergunning van B. en W. met eenig voor werp een vaste standplaats op straat in te ne men." Een haringventer nam standplaats in op het strand, zonder de vareischte vergunning, wel ke volgens politieverordening voor de straat noo- dig was. De zaak diende vo jr den kantonrechter; het O. M. vroeg vrijspraak, de kantonrechter ver oordeelde den haringventer tot f 1boete subs. 1 dag hechtenis. Het Openbaar Ministerie ging in hooger beroep. De Officier van Justitie vroeg schuldigverklaring en de rechtbank veroordeelde den beklaagde overeenkomstig het vonnis van den kantonrechter. Tegen dit vonnis teekende beklaagde cassatie aan. Aldus kwam de zaak voor den Hoogen Raad. Deze wees vonnis in dien zin dat voor cassatie geen termen aanwezig waren. (Arrest Hoogen Raad 2 Juni 1924). Hiermede is dus uitgemaakt, dat in het •."•nder- havige geval strand is gelijk te stellen met straat. Dit arrest lijkt ons van veel waarde, het steunt in ieder geval niet dc meening van hen, die be weren dat de plaatselijke autoriteiten hun handen hebben af te houden van het Noordzeestrand, dat niet uitdrukkelijk door hen is gepacht. Strand gelijk aan openbare straat. De openbare zedelijkheid en orde' kunnen er niet anders dan bij winnen. Het badseizoen loopt teneinde, maar wij achten het toch niet overbodig stelling te nemen tegen hen, die meenen, dat op het z.g.n. vrije strand, absolute vrijheid mag heerschen en dat de ge meenteraden de bevoegdheid missen daar binden de maatregelen te stellen. Veel goeds ware o.i. te bereiken, als de ge meentelijke autoriteiten van de aan de Noordzee grenzende gemeenten het winterseizoen besteed den, om in gezamenlijk overleg die maatregelen te nemen, welke bevorderlijk zouden kunnen zijn aan de openbare zedelijkheid en orde aan de Noordzeestranden. 't Wordt tijdl

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1