ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN sis Smetten So. 85 Zaterdag 28 Augustas 1926 lie Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags Ode aan Amsterdam. IJMUIDER COURANT ^onemcnt«prijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen- U gorden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. jrertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, «fden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend k 0tnsdagnummer. I urtftentién voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran. j 4,13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. drertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot yjDAGS tot 4 uur n.m. tot 9 uur v.m. en m plaatsen van advertentiên van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad „H,lnitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Redactie en Administrate N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen, OFFICIEEL. Burgemeester van Velsen brengt hierbij ter «meene kennis, dat door hem is bepaald, dat tapperijen in deze gemeente op Dinsdag Augustus 1926 geopend mogen zijn tot des chts 12 uur. jjos- en muziekvergunningen worden niet af leren. •eisen, 24 Augustus 1926. De Burgemeester voornoemd, J. P. HANDGRAAF l.b. wA seenl BURGERLIJKE STAND. pui-uren op Dinsdag 31 Augustus 1926 (Koninginnedag). jjj Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der snle Velsen maakt bekend, dat op Dinsdag jjustus 1926 (Koninginnedag) het Bureau van Burgerlijken Stand op verzoek van een be- gliebbende zal worden geopend tussclien 9.30- |0 uur voormiddags, indien de verzoeker aan- ot dat de te verrichten werkzaamheid, in band met de bij de wet gestelde termijnen, kan worden uitgesteld, eisen, 24 Auugstus 1926. )e Ambtenaar van den Btlrgerl. Stand voorn., SUWERINK. DIENSTPLICHT. )e Burgemeester van Velsen, roept de hier-, Jjr vermelde dienstplichtigen op voor herha- ioefeningen in werkelijken dienst te komen: obannes Hendricus Scholte," lichting 1923/ be rende tot het 10e Regiment Infanterie, op derdag 9 September 1926, te Eede/ voor lagen; n Smit, lichting 1923, behoorende tot het Regiment Infanterie, op Donderdag 2 Sep- jjer 1926, te Delft, voor 24 dagen, felsen, den 20 Augustus 1926. De Burgemeester voornoemd, J. P. HANDGRAAF l.b. KENNISGEVING. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge nekt, dat vergadering der Schoonheidscommissie i! worden gehouden op Donderdag 2 September des voormiddags 9.30 uur, ten kantore van i it bedrijf Openbare Werken te Velsen. Tijdens deze vergadering zullen belanghebben den van 11 tot 11.30 uur in de gelegenheid wor den gesteld de commissie te spreken. Schetsont werpen, die zij aan 't oordeel der commissie wen- schen te onderwerpen, worden uiterlijk tot Woensdag 1 September, 's middags 12 uur, bij den secretaris ingewacht. Velsen, 28 Augustus 1926. De secretaris der commissie, J. ARENDS. POST EN TELEGRAFIE. Uitvoering van den dienst op 31 Aug. De directeur van het post- en telegraafkantoor maakt bekend, dat op 31 Augustus a s. het kan toor alhier voor den postdienst niet later zal zijn opengesteld dan tot 2 uur um De gelegenheid tot het afhalen van stukkeu door busrechthou ders ondergaat echter op dien dag geen veran dering. Mede wordt in de ooe-.stelling voor den teiegraaf- en telefoondienst op dien dag geen wijziging gebracht. De 3e postbestelling wordt op 31 Augustus niet uitgevoerd. Overigens is, wat den postdienst op dien dag betreft nog met de navolgende regeling lekening te houden: Voortaan zullen de kantoten op den verjaardag van de Koningin voor den postchèque- en giro dienst gesloten zijn, behalve voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedbehandeling- of spoedbericht wordt gevraagd, en voor het uitbe talen van chèques, waarvan de adviezen zijn voor zien van de aanteekening spoedbehandeling. Ook zullen de kantoren op dien dag gesloten zijn voor de behandeling van postwissels (met uitzondering van telegrafische), postbewijzen en Icwitantiën, alsmede voor de distributie van pasmunt, Het bovenstaande geldt mede voor de post stations en postagentschappen, voor zooveel deze postinrichtingen met de behandeling van voren- vermelde aangelegenheden zijn belast. Het centrale girokantoor zal op 31 Augustus eveneens gesloten zijn, behalve voor de afdoening van stortingen, girobiljetten en chèque-adviezen waarvan spoedbehandeling wordt gevraagd. VAN DEN WACHTTOREN. Werkeloosheid en oorlog. Na den oorlog, zoo is vaak beweerd, zal er volop werk zijn. Het verwoeste moet weer worden hersteld en het le ger van werkers zal met de honderd- Schrijnen en ^tukloopen der Huid, Door zitten bij Wielrijden, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. duizenden verminderd zijn, die bleven op het slagveld of althans hun werk kracht voor goed verloren. Dat is an ders uitgekomen! Door den oorlog heeft een zware malaise vele landen getroffen en nooit nog is de werkeloos heid zoo groot en algemeen geweest als thans.. Ook direct heeft de oorlog daar aan schuld. Toen de soldaten terug kwamen, vonden zij hun plaatsen door anderen ingenomen. Een groot deel der gede- mobiliserden kwam in het leger der werkeloozen terecht. In Duitschland, Oostenrijk en Hongarije zijn thans een half millioen man minder onder de wapenen dan voor den oorlog. De ont wapening, waartoe zij gedwongen wer den, heeft vele handen, die anders het geweer hanteei'den, vrijgemaakt voor nuttigen arbeid. Maar terwijl de werk krachten aldus toenamen, was er veel minder werkgelegenheid. Duitschland heeft ook het kwaad der werkeloosheid stevig aangepakt. Het is met groote werken begonnen, het gra ven van kanalen, aanleggen van we gen, 'houwen van woningen: Het is be ter geld als loon dan als ondersteuning uit te geven. Men heeft zich verwonderd en ge- ergerd zelfs, dat het arme Duitschland wel geld had en gaf voor zulke groote, dure werken. Maar het heeft terecht' ren eenige afname der werkeloosheid begrepen, dat zuinigheid hier geen wijsheid was. Er zal in de komende ja- zijn doordat in de oorlogsjaren het ge boortetal sterk is gedaald en dus de aanwas van nieuwe werkkrachten over eenige jaren minder groot zal zijn als gewoonlijk. Japans onoverwinnelijkheid. De Japannees hecht minder waarde aan het leven als de Westerling. Daar om kent de Japansche soldaat ook minder vrees. Bovendien leert zijn godsdienst, dat iedere soldaat, die sneu velt, als hij voor zijn volk en vorst •heeft gestreden, in een godheid veran dert. Deze goden strijden aan de zijde van hun aardsche makkers en daarom kunnen de Japanneezen nooit versla gen worden. Men heeft altaren voor de gevallen soldaten, de nieuwe goden, die plechtig vereerd worden. Tweemaal in het jaar worden er feesten gevierd ter eere der gevallen soldaten, waaraan ook alle schoolkin deren deelnemen. Het doet denken aan den eeredienst van den onbekenden soldaat in Parijs, Brussel en Londen. Het Westen verschilt in afgoderij van het zwaard niet veel van het Oosten. Maar het bijgeloof van den Oosterling maakt hem nog strijdvaardiger. Met het geloof der Japanneezen, zal men den strijd nooit opgeven, maar volhou den totdat men gewonnen heeft. Een van de leelijkste misbruiken van den godsdienst is wel het verheerlijken van den oorlog en oorlogswerk. Een schoone leuze is: God en mijn recht! Maar in den oorlog wordt de leuze: God en mijn zwaard! Men bouwt op het laatste en gebruikt daarbij den meest heiligen naam. Het zwaard moge erdoor aan kracht winnen, maar de godsdienst wordt erdoor verzwakt en bezoedeld. Franschen en Amerikanen. De Franschen en Belgen hebben de zen zomer veel bezoek van vreemdelin gen. De lage koers van'de franc maakt het verblijf voor hen er heel goedkoop. Maar zij worden als klaploopers met scheele oogen aangezien. En in het bij zonder de Amerikanen zijn in Frank rijk niet bijzonder vriendelijk ontvan gen. Zij zijn de schuldeischers van Frankrijk en niet van plan, om e<ui streep door de schuld te zetten. Ook schijnen vele Amerikanen in Frankrijk den rijken heer uit to hangen, en daar door hun vroegere wapenmakkers t.e ergeren. Er zijn vier wenken gegeven aan de Amerikanen, die In Frankrijk op bezoek zijn. Ze geven ons een aardi- gen kijk op de verhouding en moeilijk heden tusschen de beide volken.. 1. Zwets niet in café's, dat het Ame- rikaansche geld het eenige betrouwba re, echte geld ter wereld is. 2. Maak er in het publiek niet te veel drukte over, wanneer een diner, dat dezen Maandag nog 70 francs kost, den volgenden Maandag met 12b francs betaald moet worden. 3. Pruttel niet maar beschouw het als een voorrecht voor den Amerikaan, als gij bij het heengaan belasting moet betalen, niet alleen voor iedere sigaar, maar zelfs van elke knoop aan uw vest, in Europa gekocht. 4. Vertel in den trein niet aan uw medereizigers, dat Amerika de meest edelmoedige schuldeischer is, omdat het dat deel van de schuld heeft kwijt gescholden dat toch nooit betaald kon worden. Praat liever over tennis, golf of prohibitie (Verbodswet). Dat vreemdelingen niet precies vrien delijk in Frankrijk aangekeken wor den, kan blijken uit het persbericht van den prefect van politie in Parijs, EEN HERINNERING AAN HET VIJFTIGJARIG BESTAAN VAN HET NOORDZEEKANAAL. Wie heeft meegeleefd met de ontwikkeling van het Noordzee- tanaal, met den groei van Amsterdam en IJmuiden; wie heeft jevoeld de krachtige polsslag van het leven langs onzen waierweg - het kan niet anders die moet ondergaan de bekoring van die jonge, krachtige opbloei. En dan kan het geen verwondering baren, indien de dichter, die rich jaren één heeft gevoeld met al dit gebeuren, in kostelijke zangen noet zingen van wat ,,op 's herten grond leit En vooral, wanneer die zang zich zal paren aan den tijd, in welke dit jonge leven reden heeft tot herdenken. Daarom mag het Comité tot Herdenking vai; het Vijftigjarig Beslaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal onzea plaatsgenoot, den Heer George F. Haak, dankbaar zijn, dat aan zijn pen is ontvloeid de „ODE", welke wij hieronder afdrukken. Op initiatief van den dichter heeft het .Algemeen Comité aan den bekenden Nederlandschen Componist, den Heer Hub. Cuypers 1 opgedragen deze zang te toon zetten. Reeds hebben de plannen vasten vorm verkregen om dit werk ten uitvoer te brengen ter gelegenheid van bovengenoemde herden- 'ling. Een koor van 120 zangers zal zich dan laten hoor en onder leiding van den Heer N. Gonlag. Wij weten, dat het vooral .dezen zangers welkom zal zijn nu aeds kennis te mogen maken met het gedicht zelf. Waar eens door Gysbrecht, Aemstelsheer, Zijn trotsche Burchte werd gebouwd, Wiens torentransen forsch en stout, Zijn macht verkondden, heinde en veer, Waar eens aan IJ en Amstelboord', Bij zoele zilvren zomernacht Langs d'oevers, als een droeve klacht Het lied der Meermin werd gehoord. Daar ligt in drassig veen de oude Bakermat Van 't stoere Koopmansgild', van d'oude Amstelstad, Die eenmaal worden zou de Ster der lage landen. Het Sieraad van Euroop, de Roem der westerstranden, Die zich een zetel schiep voor Hollands Koopvaardij, Ten zegen van het Volk aan Amstel en aan IJ. Want wonder was uw groei bij 't klimmen van de jaren. Gevest op „stoere wil" ons eerlijk Vad'ren leen Zondt gij Uw schepen uit, naar 't verre Oosten heen. Om daar voor Land en Volk het kostlijkst goed te garen. Waardoor gij arbeidszin aan konstenzin kon paren En 't licht der Wetenschap van uit Uw Tempels scheen. En hooger steeg Uw roem bij 't went'len van de tijden. Toen Hollands trotsche vloot de zeilen blank en breed En „tot de boord belaen", langs Amstels boorden gleed, Om straks uit „verre Oost" ter kade uit te spreiden De Oogst uit Java's tuin, die hooge zou verbreiden De ongekende macht, die gij als Stad bekleedt. En door der tijden loop hebt gij de band gevlochten. Die Java's Lustwarand' met Holland saam verbindt. Die 't onverbreekbaar snoert aan 't wond're Insulind', Dat als een pronkjuweel, door Pioniers bevochten, De Kroon van Holland met een Parel heeft vermeerd, Waarvoor het nageslacht U eenmaal dankbaar eert. Nu staat Uw Zonne hoog, nu moogt gij éérlijk bógen, Gij, fiere Stad aan 't IJ, alom zoo hóóg geëerd Gij hebt het nageslacht de wijze les geleerd, Wat „stoere wil" en „wijs beleid" vermogen. Nu zijt Gij Neerlands roem, die trotsch en machtig troont, En wordt door gansch Euroop als Keizerin gekroond. Waar eens door Gijsbrecht, Aemstels Heer, Zijn trotsche Burchte werd gebouwd. Wiens torentransen forsch en stout, Zijn macht verkondden, heinde en veeF, Waar eens aan IJ en Amstelboord Bij zoele, zilvren zomernacht Langs d'oevers als een droeve klacht Het lied der Meermin werd gehoord/ Dóar heeft zich op het breede IJ Een wondér beeld ontplooid. Daar rijen schepen, zij aan zij, De Bloem van Hollands koopvaardij, Met vlaggen rijk getooid. En luide schalt een vroolijk lied Langs Amstels veilge ree. Eén zeemanslied, dat hóóge klinkt, 't Is „Jan Courage", die daar zingt Zijn zangen van de Zee. De zee is Hollands lijf en ziel, Het „Lief" van Jan Content De zee is trouw, de zee is rein, De zee is Hollands liefstemijn En Hollands Element. Hoera voor d'open. Vrije zee Hoera voor Hollands Vloot Zij bracht aan d'oude Amstelstad De „Zoete wijns" in Gouden vat, En maakte Holland groot I Zóó zingt de grijze Bard als zanger voor zijn land, Zoo zingt de blonde jeugd langs Amstels sqhoone dreven, En wordt in 't boek des tijds een roemrijk blad geschreven, Getuigend van een vrij en machtig Nederland 1 IJMUIDEN. GEORGE HAAK.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1