ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Woensdag 1 September 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT VAN DEN WACHTTOREN. Melk en wetenschap. pe directeur van het Instituut voor Jfolksvoeding, Dr. E. C. van Leersum ^■jeeft OP de vergadering van den Alg. jgd. Zuivelbond een lezing gehouden ver melk. Hij sprak niet als een man an de praktijk. Hij kan zeker geen joa melken en zou in een zuivelfabriek $een W6£ weten, maar hij sprak als ge- trde en zijn rede was geheel theore- Dan is ze ook zonder be teekenis en jjjl jut, want het komt immers op de prak tijk maar aan! Zoo zou men vroeger 3er geredeneerd hebben, maar zoo spreekt men tegenwoordig niet meer, want men weet ook in den Landbouw de groote flensten der theorie voor de praktijk le waardeeren. pe geleerde 'begon over de melk een M&rheid als een koe te zeggen. De Lj| j;lk is van nature bestemd voor on- Ipddelijk gebruik. Ze moet thans lan- pr bewaard worden, dan de natuur jetft bedoeld. Deze bewerking werkt L ichter niet alleen op de schadelijke he il «fanddeelen maar tast ook andere be- jtanddeelen, eiwit, vitaminen r-i;z. aan. jlarmotten met gepasteuriseerde melk d, konden daarbij het leven niet iouden, omdat aan die melk een der vitaminen ontbrak. Er hangt echter veel af van de wijze, waarop gepas- - ieuriserd wordt. En gelukkig kan men door andere voeding in het tekort aan vitaminen voorzien. Het meest aan te bevelen is het ge bruik van rauwe melk van volkomen ide koeien, die zoo kort mogelijk jan de lucht heeft bloot gestaan. Bij k daaraan moet men gepasreuri- seerde melk gebruiken, desnoods de ioelk koken. Prof. van Leersum bedoelt met zijn lleoretische bezwaren niet het gebruik tan melk af te keuren. Zijn theorie moet in de praktijk van het melkge bruik zooveel mogelijk in acht geno men worden. Juist het melkgebrek, de melknood in Duitschland tijdens dep oorlog heeft de ondervoeding tot eefi kwaad gemaakt en vooral ge zondheid en weerstandsvermogen van vele kinderen aangetast. Hoe groote waarde Prof. van Leersum san de melk voor menschelijke voeding hecht, kan blijken uit deze woorden vsn zijn rede: „Melk is een compleet voedsel voor Ja zuigelingen. Verder is het een uit stekend voedsel voor kinderen, zwak- ien, zoogende en zwangere vrouwen, terwijl het ook een ruime plaats in de volksvoeding is gaan innemen. De volksmond roemt dan ook de melk als voor elk en melkspijzen worden zeer veel gebruikt. De reden waarom melk voor het groote deel der man nelijke bevolking, dat Jan heet, niet ge schikt zou zijn, is absoluut ontoerei kend en waardeloos. Ook voor de Jan nen is de melk een goed voedsel!" De Potemkin. Voordat de film van dien naam in verschillende landen heel wat opschud verwekte en als gevaarlijk werd beschouwd, was die naam Potemkin loor de meesten geheel vergeten. Het iad iets met Rusland te maken, dat herinnerden we ons flauw. Een Russi sche generaal of revolutionair of zoo iemand! Toch hebben we allen eens met spanning in de krant de Potem kingeschiedenis gevolgd. Het is de i van een schip der Russische ma rine. Toen Rusland in 1905 klop kreeg Japan en behalve zijn vloot der Zwarte Zee goeddeels zijn marine ver loren had, is er oproer uitgebroken op Potemkin en heeft dit schip eenigen rijd op zijn eentje zeer avontuurlijk ge uren het heeft een stad gebombar deerd, is door andere schepen vervolgd het eind was, dat het schip met de roode vlag zich moest overgeven. 'Het begin van het oproer ontstond ij Daar aanleiding van een moord. Na- Diens de bemanning klaagde een ma- koos over het slechte eten aan boord bij Den officier; deze schoot daarop den klager dood. Toen ging de geheele be manning muiten en begon de wilde, revolutionaire tocht van het roode schip. DIEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de afd. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. contr. f 1.25 per jaar- Secretariaat: Stationsweg K 86, Velsen. Daarvan is een film gemaakt, die in Duitschland verboden is. Ze wordt thans in ons land opgevoerd, want tot nu toe heeft men in geen enkele stad de film verboden. Er worden dan ook waarlijk wel gevaarlijker trilbeelden toegelaten. De eenvoudige waarheid, die de geschiedenis met de Potemkin ons leert, is deze: onrecht en wreedheid leiden tot opstand. Het is een waar heid, die nog wel eens verkondigd mag worden. De filmmaatschappij en de bioscoop directeuren mogen de Duitsche over heid, die de_ opvoering verbood, wel hartelijk bedanken, want dit verbod heeft deze film tot een succesnummer, tot een Schlager gemaakt. Ook bij het verbod is de oude geschiedenis van het oproerschip weer herleefd en bij het hooren ervan, ziet men wederom in, dat een onmenschelijke behandeling van de meerderen tenslotte de minde ren in opstand brengt. Ook bij de kleinste revolutie wordt in de geschiedenis de wet voltrokken, dat wie wind zaait, storm oogst. In het le ger komt in kleinigheden onrechtvaar dige behandeling nog steeds voor. Zij, die het onrecht begaan, ondermijnen hun eigen gezag het meest en werken de daden van ongehoorzaamheid en er ger in de hand. Een extra vertooning van deze film voor allen, die over an deren gezag uitoefenen, zou daarom zeer leerzaam zijn. In het land van sikkel en hamer. Het tegenwoordige Rusland heeft ha mer en sikkel als emblemen van zijn willen en werken. Het kon er het zwaard wel aan toevoegen, want Sov jet-Rusland is een militaire staat. Al zal het roode leger den eersten tijd wel niet gebruikt worden tegen het buitenland, het is een machtig instrument, om de binnenlandsche orde en rust te hand haven. Onlangs meende men, dat het Sovjetbewind op vallen stond. Zeker is het thans roerig in het rijk, waar de proefnemingen met het communisme onder een armelijke bevolking en in een tijd van armoe en verval door den oorlog, weinig succes hebben gehad. Wat er eigenlijk aan de hand is, we ten we niet. Maar van alle kanten ko men tegenwoordig berichten over on derlinge verdeeldheid in de regeering en over onrust en ontevredenheid bij het volk. Finantieel verzwakt Rusland steeds meer. Er wordt geklaagd over corruptie, oneerlijkheid en onbe kwaamheid der ambtenaren bij de staatsbedrijven. De boeren zijn weer on willig, om 'hun oogst af te staan, omdat zij te weinig producten van de industrie ontvangen of die te duur moeten beta len. In het land der dictatuur zijn meer dere dictatoren, die elkander benijden en tegen elkaar kuipen. Toch moeten we voorzichtig zijn met voorspellingen over een naderenden val. In verschil lende Europeesche hoofdsteden zijn ko lonies van Russische ballingen, vijan den dus van de Sovjetregeering, die hun Russische kranten uitgeven. Daar uit moeten we voor een deel het nieuws over Rusland putten. Geheel vertrouw baar en onpartijdig zijn de berichten in die pers zeker niet. Men ziet graag, wat men wenscht en deze ballingen zien graag den ondergang van het tegen woordig bewind in hun vaderland. Maar ook in de bladen, die onder censuur in Rusland zelf verschijnen, komen den laatsten tijd berichten over toenemende onrust en verdeeldheid bij volk en regeering. Wellicht handhaaft het communisme, dat allang geen com munisme meer is, zich in Rusland, maar het is ook niet onmogelijk, dat we plotseling van groote bewegingen en veranderingen in Rusland hooren. Een drachtig is de regeering er niet en ook daarom reeds staat ze niet sterk meer. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Herdenking van het vijftigjarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal. Wij vernemen van het Algemeen Co mité dat de door ons gepubliceerde na menlijst van het Eere-Comité in ons blad van 24 Augustus j.l. onvolledig is en éenige onjuistheden bevat. De offi- cieele lijst zal zoo spoedig mogelijk be kend worden gemaakt. Bazar ten bate T. B. C. Het comité tot het houden eener ba zar op 28, 29 en 30 September, teiï bate der T.B.C. Vereeniging, heeft Vrijdag 27 Augustus wederom vergaderd. Gedurende een maand heeft het co mité niets van zich laten hooren en zou men in de meening kunnen verkeeren, dat er niet hard gewerkt wordt. Dit is echter geenszins het geval. Natuurlijk is de groote vacantie een tijdelijke ver slapping geweest, maar nu is men .veer druk aan het werk. Tijdens de vergadering werd verslag uitgebracht van de ingekomen stuk ken, waaronder enkele belangrijke gif ten vermeld werden. We gelooven ech ter, dat velen met hunne gaven ge wacht hebben, tot na de vacantie, en we hopen dat nu het bestuur wederom ter plaatse is, de gelden en gaven ruim schoots mogen toevloeien. Van de scholen ondervindon we veel medewerking. Aardige handwerken zijn in wording. Een onderwijzeres heeft het plan opgevat, om met have geheele klasse op de bazar te verschij nen. De handwerken der meisjes kun nen dan nog eens bewonderd worden, terwijl zij hunne moeite en zorg be loond zien. Dit prachtige denkbeeld zal .zeker navolging vinden. Mogen we hierbij nog eens iedereen aansporen om te doen voor de bazar, wat hij kan. VELSEROORD. De heer N. Huizing, bakker alhier, behaalde de vorige week op de te Pur- merend gehouden bakkerswedstrijden, ter gelegenheid van de Middenstands tentoonstelling aldaar, een eersten prijs voor zijn inzending waterbrood. De heer B. Zwanenburg en mej. H. Engelhart- alhier hopen Dinsdag 7 September hun gouden huwelijks feest te vieren. VELSEN. In de week van 1319 Augustus is in deze gemeente één geval van rood vonk voorgekomen. Wanneer koetsiers en chauffeurs het eenigszins kunnen doen, dan gaan ze met de groote stoompont mede, daar de op- en afrit van de „Wijkevoog" zeer nadeelig voor de rijtuigen is. Zaterdagmorgen reed een geladen vrachtauto van de „Wijkeroog" af en brak een bout van een der voorwielen, zoodat dit er afliep en de aspunt op den weg kwam. Gelukkig was er nog wei nig gang in den wagen en liep alles zonder persoonlijke ongelukken af. Zaterdagmiddag weigerde een autobus, op weg van IJmuiden naar Beverwijk, te Wijkeroog plotseling dienst. De motor wilde wel, maar de wagen kon slechts over een meter ruimte vooruit en achteruit gereden worden, ondanks alle bemoeiingen van een viertal chauffeurs. Toen kwam er nog een vijfde bij, die zei-de, den wagen met zijn kuren te ken nen en hij gaf advies. De motor werd aan het werk gezet, eenige gingen van achteren tegen den wagen duwen, het stuur werd omgezet en het leed was geleden. De staking was opgeheven. Het bleek, dat de wagen wel eens meer niet verder wilde, als hij op den schuinen kant van den weg tot stil stand gebracht was. 't Komt ons wenschelijk voor, dat een bekwaam vakman opgedragen wordt, den wagen zulke kuren af te leeren, daar hij die wel eens op een zeer onge legen tijdstip zou kunnen vertoonen. Zondagmorgen werden een twee tal vrachtauto's met inuziek door de stoompont naar den noordelijken oever over gebracht. De „Mond-Accordeonclub" van den speeltuin „Het Zuiden'' te Amsterdam maakte een uitje. De jeugdige leden, allen van een aar dige uniformpet voorzien, toonden wat ze konden, en dat was heel aardig. Dat anderen en meer bevoegden er ook zoo over geoordeeld hadden, bleek uit het met eereteekenen pronkende mooie vaandel. Aan de omstanders werden photo's verkocht en deze vonden nog al afne mers. We kunnen ons voorstellen, dat de Club een aardigen dag gehad heeft. Een schadepost. De vorige week moest er aan de wa terleiding een reparatie gebeuren, waardoor in de afdeeling Wijkeroog, de watertoevoer van 's avonds 10 tot 's morgens 6 uur was afgesloten. Dit zou op zichzelf niet erg zijn ge weest, als aan het geval maar vol doende bekendheid was gegeven, maar behalve „Haarlem's Dagblad", had geen enkele andere courant de mededeeling ontvangen, terwijl evenmin do omroe per de zaak had bekend gemaakt, iets wat anders altijd gebeurt. Hierdoor wist natuurlijk het groot ste deel der bevolking van deze tijde lijke afsluiting niets en zaten zij dus 's avonds en 's nachts zonder water. Ook de Wed. M., een alleenwonende oude vrouw, wilde 's avonds nog water hebben en kwam tot de ontdekking, dat het er niet was. In haar zenuwach tigheid, draaide zij de kraan inplaats van dicht, geheel open en werd toen 's nachts (het was nog donker en nog lang geen 6 uur) wakker van het stroo mende water. Eerst meende zij dat het hard regende, maar toen het niet op hield, ging zij haar bed uit en bemerkte toen wat er aan de hand was. Zelf kon zij toen de kraan niet dicht- krijgen, zij moest haar schoonzoon roe pen, die de kraan dicht wist te krijgen, doch waarmee toch ook nog weer ge- ruimen tijd heenging. Hoeveel water er op dezen manier verloren is gegaan is haar nog niet be kend, maar daar het minstens een uur heeft geloopen, zal dit heel wat zijn en daar zij het zelf moet betalen, is dit dus een aardige schadepost. Men heeft haar echter nu aangera den, om bij het gemeentebestuur scha devergoeding aan te vragen. Kenn. 't Was Zondagmiddag ook in Wij keroog te zien, dat in Beverwijk de Districtsdag gevierd werd door de pa tronaten Haarlem en Beverwijk en Omstreken. In een langen optocht met muziek, vaandels en banieren en doeken met opschriften en wimpels met de pause lijke kleuren, begeleid door geestelijken en leeken, trokken de Jongelieden woonachtig aan den zuidkant van het kanaal, afgehaald door de Beverwij- kers naar Beverwijk, waar de feeste lijke bijeenkomst bij de Bisschoppelijke Kweekschool voor onderwijzers zou plaats hebben. Dank zij het mooie weer is het in ons park Zondag weer druk geweest. Niet alleen bij de muziek waren veel menschen, maar ook in de meer afge legen gedeelten waren talrijke wande laars om nog van de laatste zomerda gen te genieten. Het concert van „De Eendracht" in het park van Concordia is Zondag avond druk bezocht. Er waren ruim 1000 betalende bezoekers. Het programma was heel mooi op het papier, maar niet minder mooi wat de uitvoering betreft. Bijzonder schoon was het reeds meermalen uitgevoerde nummer Wil lem Teil, waarvan enkele pianissimo uitgevoerde deelen onder ademlooze stilte werden aangehoord. Dit nummer- zal nog vele malen gegeven kunnen worden, zonder dat het de belangstel ling zal verliezen. Het laatste nummer was de marsch „La Victoire" gecomponeerd door den heer Amse te Wijkeroog. De directeur, de heer K. H. Kerkhoff, stond hij de uitvoering van dit num mer zijn plaats als dirigent af. Ieder was er nieuwsgierig naar, wat het resultaat van de eerste poging van den heer Amse in deze richting zou zijn, en uit het applaus bleek, dat de pittige marsch naar den zin geweest was. Op zoo 'n schoonen zomeravond in een park naar zulk een concert te mo gen luisteren is een groot genot en dit wordt, hoe langer hoe meer blijkt het uit de houding van het publiek, zeer ge waardeerd. In onze omgeving bijv. werd geen voetgeschuifel in 't grint ge hoord en de gesprekken werden bij den aanvang van elk nummer ge staakt, terwijl een luid applaus de j dankbaarheid vertolkte. Een vreemd ventje! Een leerling der Ambachtsschool al hier, wonende te Wijkeroog, had van zijn leeraar strafwerk opgekregen, dat thuis moest worden gemaakt. De jon gen had hierin evenwel geen lust, hij maakte het niet en zei ook niets aan zijn ouders. Den volgenden morgen ging hij op gewonen tijd van huis, doch in plaats van naar school te gaan, trok hij aan den wandel en kwam 's avonds niet thuis. Toen het al donker werd. gingen zijn ouders en ook eenige buren aan het zoeken^doch zonder resultaat. Den anderen dag is hij weer boven water ge komen. Hij vertelde toen, dat hij eerst naar IJmuiden was gegaan, vandaar langs het strand naar Zandvoort, ver volgens naar Haarlem en Amsterdam. Toen was het hem blijkbaar ver ge noeg; bij begon den terugtocht, temeer daar ook zijn boterhammen op waren. 's Nachts heeft hij aldus lezen wij in verschillende bladen, een poos in een ledigen tramwagen geslapen. Na een langen slaap heeft de Ver eeniging „Kindervreugd" weer een tee- ken van leven gegeven. Op het concert in het park van Con cordia werden Zondagavond bonnetjes van 5 cent te koop aangeboden. De op brengst zou komen ten bate van een binnenkort te geven kinderfeest. j In de kerk te Wijkeroog heeft Zon dagavond Pater Kee, geboren to Wij keroog, zijn afscheidspreek gehouden, vóór zijn vertrek naar Brazilië. 't Is wel te begrijpen, dat het gebouw met belangstellenden gevuld was. 't Is blijkbaar een lange- en moei lijke weg tusschen producent en con sument. In de couranten lazen we van den slechten tijd voor de tuinders, daar ze geen loonenden prijs voor hunne geteel de groenten konden bedingen, ja bloemkool was onverkoopbaar, zoodat sommigen ze niet eens oogstten. In dien zelfden tijd betalen de consü- menten 15 cent voor een bloemkool en dezen prijs zullen de groenteboeren toch zeker moeten vragen om zelf staande te kunnen blijven? Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 23 -Augustus 1926: 1 boekdrukker, 1 mandenmaker, 2 bankwerkers, 1 loodgieter, 1 metaaldraaier, 2 sigarenmakers, 3 kantoorbedienden, 16 los arbeiders. SANTPOORT. Maandagmorgen 1.1. trokken drie kommiezen en de rijksveldwachter van Santpoort naar de omgeving van den Biezenweg te Santpoort, met het doel om een geheime distilleerderij te ont dekken, reeds eenigen tijd was het hun opgevallen dat het aldaar niet klopte. Alzoo werd een inval gedaan in de woning van een zekere C. G. aan den Biezenweg en werd aldaar een volledi ge distilleerinrichting gevonden. Ook werd nog een inval gedaan bij een zekeren B. aan den Rijksstraatweg, alwaar niets noemenswaard werd ge vonden, ofschoon wel is gebleken dat die twee personen in dezen zaak ver band hebben gehouden. Het een en ander werd in beslag ge nomen en met een bespannen wagen weggevoerd. Zeer begrijpelijk zal uit dit. geval eene strafzaak voortvloeien.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1