ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN J" Yerschfjnt Woensdags Zaterdags Geschikt roer alle Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Butzer, Hoogovens IJmuiden. Draadlooze Jfo. 87 Zaterdag 4 September 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT „ujementsprija: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen- vorden aangenomen aan bet bureau en bij de Agenten. ^«rtentiêo 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, nijgen kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend .^dagnummer. Jrtrtentiên voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran. f 4.—, 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. «rfentiên uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en 1JDAGS tot 4 uur n.m. plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad jtilaitend gerechtigd het Advertentie-bureau P, F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN"' Adres voor Radactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1,25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties .adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. van den wachttoren. Diiiischland en zijn koloniën. itsühland had nog maar een halve zijn koloniën bezeten en bewerkt, het allen door den oorlog verloor, aarek voelde weinig voor koloniaal (en zeidë eens: Al het goede gebied s door andere landen als kolo- jn beslag genomen, waarom zullen druk maken over den rommel, ig is overgebleven, luitscbers hebben er anders over Jt. De groei van het Duitsche rijk [snel toenemende bevolking maak- hetbezit van koloniën steeds be- J |i:jker. Duitscland kreeg zijn kolo- jn Westelijk en Oostelijk Afrika en ;ze met zijn beroemde energie aan- im kt. In de Kölnische Zeitung schreef o Koeller onlangs: „Waar ik mij met mijn troepen een weg moest m, a door ondoordringbare wouden, Ie zeekust te bereiken, daar waren jet begin van den oorlog prachtige wegen; overal zag men de co cos- er- en koffieplantages, spoorlijnen iidiep in bet land." j| Duitscbers waren dan ook trotsch bii kolonies en ze voelen bet verlies a zwaar. De belangstelling ervoor :,J] en zij niet verloren. Ieder jaar ign ze een koloniale week. Er zijn igingen van koloniale ambtena- planters en officieren. Dr. Seitz, ouverneur van Z.W. Afrika en Dr. ie, oud-gouverneur van Oost-Afri touden de koloniale beweging in jchland gaande. Toch kan men izeggen, dat er in Duitschland een te begeerte en hoop is, de koloniën ij te krijgen of te winnen. De Duit- Is hebben zich leeren schikken in niet geringe verlies aan grondge-, loor den vrede. fEngelgchen, die de Duitsche kolo- gekregen hebben, maken het bun üelijk. Engeland gedraagt zich ge- @lijk verstandig grootmoedig legen de verslagen tegenpartij. Dit is ge- ïm den Zuid-Afrikaanscben oor- Jiaar ook -na '18 beeft Engeland malen de partij van Duitschland enonien tegen een al te wraakgierig angstig Frankrijk. De Engelscben laten thans de Duitscbers ook weer toe in bun vroegere kolonies. Ze mogen daar weer handel drijven en plantages houden. Wel hopen zeker vele Duitschers, dat hun als lid van den Volkenbond nog eens mandaten toevertrouwd zulleil worden. Voorloopig heeft de Volken bond niets te vergeven. De mogelijk heid, dat over een of ander gebied nog eens een vreemde staat als' voogd ge zocht moet worden, bestaat echter en daarom vooral wenscht Duitschland in den Volkenbond opgenomen te worden. Duitschland heeft een bevolking van 60 millioen en wordt met overbevolking bedreigd. Daaruit moet evenals bij Ja pan zijn drang naai' expansie verklaard worden. Waardeloos gebied is er eigen lijk niet meer door de snelle middelen van verkeer en het vernuft, om overal welvaart te ontdekken of te scheppen. In elk bezit van koloniën is eenig on recht. Immers men neemt daarmee een volk zijn vrijheid weg en Verrijkt zich met de schatten van zijn land. Aan den anderen kant brengt koloniaal bezit vaak orde en bestuur, waar deze geheel ontbraken en worden schatten te voor schijn gebracht, die de inlanders niet kenden of lieten liggen. Voor beide partijen kan koloniaal be zit van belang zijn, indien de bescha ving aan de inlanders met groote voor zichtigheid worden beschermd, men in hen menschen en geen goedkoop© werk krachten ziet' en de overheerschende mogendheid geleidelijk aan de oor spronkelijke bevolking deel aan het be stuur geeft en ze tot ontwikkeling brengt, opdat zij eenmaal zichzelf zal kunnen besturen. Dat de werkelijkheid nog ver van dit ideaal van kolonisatie verwijderd is, leert ons helaas de koloniale geschiede nis van menigeen staat ook van ons land. PLAATSELIJK NIEUWS, IJMUIDEN. Het Hospitaal-Kerkschip De Hoop is Donderdagmorgen van hier vertrok ken, voor het maken van zijn derden Dieren beschermen is menschen beschaveni Wordt dus lid van de afd. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. contr. f 1.25 per jaar- Secretariaat: Stationsweg K 86, Velsen. kruistocht onder de haringvisschers op de Noordzee. Als geneesheer is weder meegegaan Dr. F. G. van Asperen te Haarlem, ter wijl Ds. J. Th. Meyer, Ned. Herv. predi kant te Hoenderloo, deze reis als gees telijk verzorger medemaakt. De etalagewedstrijd. Wij hebben Woensdag wel den uit slag van den publiekwed9trijd bekend gemaakt, maar niet die van den etala gewedstrijd zelf. Deze is als volgt: Eerste prijzen werden toegekend aan de firma's: Jac. Tellier, Kanaalstraat, met etalage I; M. G. van Praag, Prins Hendrikstraat, met etalage II; Wed. Boonstra, Mahustraat, met etalage II; Jac. Gorter, Kennemerlaafi, met beide etalages; R. Blok, Kennemerlaan, met etalage I; Joh. de Waard Kanaalstraat, met etalage I; H. W. Lijding, Rijksweg; N.V. Spruyt, Kanaalstraat, met etaJage II. Tweede prijzen: D. Visser, Pres. Steynstraat; C. Verwer, De la Reystr.; met etalage I; Wed. Boonstra, Mahu straat, met etalage I; N. Wildschut, Kennemerlaan; Joh. de Waard; Ka naalstraat, voor etalages II en IV; L. W. Valter, KennemerlaanMej. Gouda, Oranjestraat; Maison Brachthuizen, Kanaalstraat; C. Ldbry, Prins Hendrik straat. Derde prijzen:*M. G. van Praag. Prins Hendrikstraat, met etalage I; C. Ver wer, De la Reystraat, met etalage II; C. J. Oerlemans, HuygensstraatE. de Boer, Kanaalstraat; Joh. F. v. d. Wel, Prins Hendrikstraat; N.V. J. Spvuyt, Kanaal straat, met. etalage I; M. Dekker, Wil lemsplein; j. Mooi, Aim&siraatR. v. Zanten, Snelliusstraat; P. Roozeiikraitt3, Prins Hendrikstraat; P. v. d. Kolk, De la Reystraat, voor etalage II; Joh. v. d. Zijl, Kennemerlaan, voor etalage II; A. Burggraaf, Kennemerlaan. De jury bestond uit de heeron M. Scheer, C. H. Vogelzang en J. E. Voet, allen uit Haarlem. Thalia. Woensdag 8 en Donderdag 9 Septem ber a;s. zal het in Amsterdam zoo po pulaire en beminde Revue-Gezelschap „Schakels" alhier optreden en de revue „Pas op je Buren" opvoeren, onder lei ding van den heer Maloïtz de alhier be kende tenorzanger, die de film „De Klokkenluider van de Notre-Damc" met zang illustreerde. Verschillende vooraanstaande bladen op kunstge bied, hebben niets anders dan lof te verkondigen over deze revue, die zon der eenige schunnigheid het publiek in extase weet te brengen. Vanaf het oogenblik dat het doek opengaat, tot dat het voor de laatste maal gesloten wordt, is de lach niet van de lucht, waarom deze revue ook lach- revue werd genoemd in de ware zin des woords, zonder dat het publiek ook maar een oogenblik aanstoot behoeft te nemen. De komische scènes worden afgewis seld door mooie zang. De schitterende costuums, die allen uit Parijs afkom stig zijn vertegenwoordigen een groote waarde. De Opr. Hrl. Crt. schreef o.a.: „Eindelijk een revue die succes wist te behalen, zonder banaal te zijn. Het succes was wel verdiend, en wij hopen het gezelschap spoedig weer te zien." Wij kunnen dan ook niet nalaten een ieder te adviseeren, deze revue te gaan zien, temeer daar het de eerste maal is, dat in IJmuiden een revue gegeven vverdt. De heer Maloïtz die oud-solist bij de Ned. en Nat. Opera was en als dusdanig ook bij de Operette-gezel schappen Max Gabriel Pauwels en Kreeft verbonden was, weet de smaak van het publiek, en wij kunnQn daar door overtuigd zijn, dat IJmuiden 2 bij zondere avonden mede zal maken. Thalia zal dus 8 en 9 Sept. wel op een druk bezoek mogen rekenen. PRIMA Hoogoveflsteen Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J* v- Tiggelen, Trompstraat, Velseroord Nutsspaarbank IJmuiden. Op 1 Augustus 1926 bedroeg het te goed der in leggers f 252.258,77 Gedurende de mnd. Aug. werd ingelegd te IJmuiden f 7.754.62 te Velseroord f 6.557.34 14.311.96 Gedurende de maand Augustus werd terugbetaald: te IJmuiden 3.820.66 te Velseroord f 1,875.96 f 266.570.73 4.696.62 Het te goed der inleggers bedraagt dus op 1 September 1926 261.874.11 Uitgegeven werden 13 spaarbankboekjes. Ingetrokken 4 spaarbankboekjes. Het laatst uitgegeven boekje droeg het Nr. 793. door D. Radeloos. idraadlooze wonderen zijn nu een t vijf-en-twintig jaar geleden be- eIDf I-u met telegrafie zonder draad. slegrafeeren met draden is onge- J vijftig jaar ouder; op 1 Dec. 1852 het telegraafverkeer op Rijkslij- geopend, zoodat er nu nog maar ij menschen leven, die den goeden 11J telegraaf-loozen tijd hebben ge- het telegraafkantoor te Amster- werd op dien eersten December door een personeel van vijf man aantal van 18 telegrammen verzon- en 19 ontvangen; de overbrenging telegram vorderde toen een ar- stijdvan meer dan een uur. Tegen- telegrafeert iedereen wel eens ft tijd, tenminste de meeste nien- verbeelden zich, wel eens getele- ewl te hebben en vinden de kunst J telegrafeer en een vrij eenvoudige Dji waar niets wonderlijks bij te pas 100 1 Men loopt naar een postkantoor, 3Y0 f een telegram formulier en tele- jai sert daarop met potlood of vulpen g orte kernachtige woorden, wat men 'zijn. opoe op Schiermonnikoog of in Lutjewinkel wil telegra- daarna gaat men naar een lo- waar de woorden worden geteld, hur. men betaalt aan den man achter het lok^t de kosten voor het gebruik van de Rijkstelegraaflijnen a zooveel per woord en klaar is Kees met telegrafee- ren. Mijn ménoires vermelden een geval, waarin iemand op deze wijze evei.tjes gauw wilde telegrafeeren, doch dat niet zoo vlot van stapel liep en waarbij bleek, dat telegrafeeren niet altijd even makkelijk is. Op het telegraafkantoor in den Haag kwam eens een chique Haagsche dame zenuwachtig binnen- loopen met een bos sleutels in de hand met de bedoeling die hos sleutels even tjes naar Maastricht te telegrafeeren. Op haar mededeeling aan het loket, dat ze naar Maastricht wilde telegra feeren, ontving ze een telegram-formu lier, waarop ze het adres van haar man in een hotel te Maastricht schreef. Dit formulier overhandigde zij met de sleu telbos aan den man achter het loket, met verzoek het zaakje zoo spoedig mogelijk naar het adres in Maastricht te telegrafeeren. Haar man was 's mor gens op reis gegaan naar Maastricht ©n had zijn sleutels- thuis laten liggen; hij had de sleutels beslist direct noodig voor het openen van zijn koffers, dus desnoods moesten ze maar als drin gend telegram worden verzonden. De man achter het loket beweerde, dat de sleutels te zwaar waren als tele gram en toen de dame aandrong om dan tenminste twee kleine sleuteltjes te willen over-telegrafeeren, die het aller- noodigst waren, beweerde hij tenslotte, dat de Rijkstelegraaf zich niet belastte met de overbrenging van stoffelijke dingen en zulks overliet aan de pakket- post, waar de overbrenging echter vier entwintig uren zou vorderen. Daar de sleutels binnen 't uur in Maastricht moesten zijn, is mevrouw verontwaar digd over de slechte inrichting van de Rijkstelegraaf, huiswaarts gekeerd. Het geval herinnert aan den boer, die zijn zoon in de kazerne in de stad een maaltje warm eten wilde sturen en op het postkantoor vroeg, het pannetje maar per telegraaf te sturen, dan kreeg de soldaat het vast nog warm in z'n maag. Het eerste geval is waar gebeurd en illustreert het feit, dat vele menschen niet weten, wat telegrafeeren is. Het woord beteekent: vèr-schrijven, dus iets schrijven op de eene plaats, wat op een andere, veraf gelegen plaats met een gelezen kan worden. Het schrijven van een telegram gebeurt hoogstens op armslengte afstand, dus wat de meeste menschen »onder telegrafeeren ver staan, is geen telegrafeeren. Dit begint pas als het telegram achter het loket verdwenen is en wat er dan mee ge beurt, is eigenlijk al even wonderlijk als de draadlooze wonderen, waarvan ik een en ander zou vertellen. Ik heb eens een lezing bijgewoond van een hoofdingenieur der telegrafie en telefonie, waarin hij begon te zeggen, dat hij zich nog dagelijks er over ver wonderde, hoe b.v. een telefoon-gesprek van Amsterdam naar Berlijn langs telefoondraden practisch mogelijk is. Toch worden dergelijke gesprekken da gelijks gevoerd, maar men deelt in de verwondering van den telefoon-autori teit als men bedenkt, dat zoo'n tele-; foongesprek van een woning in een wereldstad naar een woning in een andere wereldstad langs een draad van honderden kilometers lang zijn weg moet vinden. Die draad is gespannen aan duizenden telegraafpalen en reeds een kleine aanraking met een andere draad, met een boomtak of met het hout van een paal is voldoende om te- lefoneeren onmogelijk te maken. De bekende kleine witte potjes, die men isolatoren noemt, moeten de draden tegen deze ongewenschte aanrakingen beschermen en als men zich de einde- looze rij van duizenden van die breek bare potjes voorstelt, waaraan een draad van Amsterdam naar Berlijn is vastgemaakt, blootgesteld aan weer en wind en aan de baldadigheid der jeugd, dan beseft men de gevaren, waaraan zoo'n telefoongesprek onder hevig is. Ik heb me meermalen geërgerd aan onze baldadige jeugd op het platteland, die de aardige witte potjes tot mikpun ten van keisteenen pleegt te kiezen, misschien onbewust van de misères, die ze daarmee telefoneerende men schen en vooral telefoonpersoneel be rokkent. De meeste draden loopen daarom langs de spoorwegen, waar ze betrekkelijk veilig hangen en men is onlangs begonnen, de draden in kabels in den grond te stoppen, waar ze heelc- maal veilig zijn. De draden van telefoon en telegraaf zullen eerlang uit het gezicht verdwij nen, maar daarom zal 't nog niet alle maal draadloos gaande draden komen in ondergrondsche kabels en ondanks de vorderingen in draadlooze telegrafie en telefonie, zullen ze nog wel vele ja ren dienst moeten doen, omdat het per draad nog altijd veel makkelijker gaat dan draadloos. Men zal die zelfde witte potjes wel eens aan de draden van de radio heb ben gezien. Zoo'n „draadlooze" draad is maar heel kort vergeleken bij telefoon- en telegraafdraden. De meeste ama teurs hebben een draadje van nog geen 100 Meter lang en kunnen daarmee best telefonie uit Berlijn hooren. Zoo'n „draadlooze" draad wordt even goed of zelfs nog veel zorgvuldiger met die witte potjes beschermd; men ziet soms aan weerskanten een rij van drie of vier isolatoren en dat is meestal wel noodig ook. Bij de draad-telegrafie en -telefonie zoowel als bij de draadlooze hebben wo te doen met electriciteit, die ontzettend bewegelijk is, maar in beide gevallen in de draad moet blijven. Zoo'n wit porco- leinen potje is een bijna onoverkome lijke hinderpaal voor electriciteit; al leen als het potje nat is, krijgt do elec triciteit een kansje, om van de draad te wippen. De electriciteit van de draad looze is veel onrustiger dan de gewo ne soort, vandaar, dat één of twee natte potjes achter elkaar soms niet kunnen verhinderen, dat de electriciteit van de draad afvloeit, zonder haar werk be hoorlijk verricht te hebben. Wordt vervolgd»

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1