Insider Courant Moda-Academie \l lZ Volledige opleiding vooc Leerarea of Directrice. Dag- ot avondlessen naar keuze Pr. Hendrikstr. 10. Jiterdag 4 Sept. 1926. 2e blad. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. ned. herv. kerk. ,gr. D«. Dijckmeeater. ,ur: Da. Foeken, van Haarlem. jjCDKERK (Koning Willemshuls) de Heer Tismeer. iltrdagavond 8 uur: Bidstond, joopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. p( uurDs. W. Luikinga. geref. kerk. Ds. S. van Leeuwen. Dezelfde. chr. geref. kerk. ,gr: Ds. T. A. Bakker. llt: Dezelfde. [vangelisatie hoogeberg. rilgmorgen 10 uur: Samenkomst, gdigmlddag 12 uurZondagsschool, gdagavond 7.30 uurSamenkomst, tprekerB. Jennlnga. -jdagav. 8 uurOpenlucht-samenkomst, „„idagavond 7.30 uur: Meisjeskrans. voor maisjas vanaf 12 jaar. pdtrdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. Allen Welkom. Toegang vrij. VELSEROORD. ned. herv. kerk. Ds. W. Kroese. Doopsbediening. geref. kerk. i.-ir: Godsdienstoefening, uurDs. S. van Leeuwen van Ijmuiden. VELSEN. ned. herv. kerk. uurDa. W. S. van Leeuwen. Doopsbediening. WIJKEROOG. geref. kerk. uurGodsdienstoefening. uurHetzelfde. SANTPOORT. ned. herv. kerk. Iiur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eyslnga. Collecte orgelfonds, bef. kerk (lokaal bethel). Rl! uurD. B. Groenewegen, van Halfweg, ill uurDezelfde. evangelisatie santpoort. uur: Ds. Terlinden, te Amsterdam, BEVERWIJK. doopsgezinde gemeente. uurDs. van Caicar. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. ijteekuur Gemeentel. Geneeskundige. B» gemeentelijke Geneeskundige is wlitiderd 8 September a.s. zijn gevvo- «preekuur te houden. hinderwet. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare jjjimnis dat ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek van de N.V. Am- ilerdamsche Ballast Maatschappij, te iJmuiden om vergunning tot het uit traden van hare scheepshelling door kt plaatsen van een dieselmotor van ilP.K. voor het opwekken van electri «hen stroom, in het perceel kadastraal telend gemeente Velsen, afdeeling fauiden, Sectie M No. 180, plaatselijk telend zuidelijke kanaaloever. Op Woensdag, den 15 September te 'i uren, zal ten Gemeentehuize gele enheid: bestaan om bezwaren tegen dit ttrzoek in te brengen en deze monde- 'ng en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 1 September 1926. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, l KOSTELIJK. RIJKENS. OPENBARE VERGADERING den Raad der gemeente Velsen, op 7 September 1926, des namid- 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA Belastingzaken. Ingekomen stukken. Aanbieding van de volgende reke ningen óver 1925: de gemeente b- het gasbedrijf; de waterleiding; d- het bedrijf openbare werken; Dinsdag I 1- Bel; e. Het bedrijf reinigings- en ont- smettingsdienst f het grondbedrijf g. de Algemeen burgerlijke instel ling van maatschappelijk hulp betoon; h. de R.K. burgerlijke instelling van maatschappelijk hulpbetoon i. den ophaal- en stortingsdienst; jde gezondheidscommissie k. de commissie van toezicht op het lager onderwijs. 4. Praeadvies op een verzoek van Mevrouw de Wed. A. A. F. Wijnol- dy DanielsSmit te Overveen, om haar een pensioentoeslag te verlee nen, ingevolge artikel 5 der „veror dening in verband met de invoe ring der pensioenwet voor de ge meenteambtenaren 1913 en der we duwen wet voor de gemeente-amb tenaren 1913''. 5. Intrekking van het Raadsbesluit van 29 April 1919, no. lm, om het drukwerk van de gemeente alleen op te dragen aan georganiseerde drukkers. 6. Vaststelling van het over het tijd vak van 1 Mei t/m. 31 December 1926 -aan het Bestuur der vereeni- ging voor Christelijk volksonder wijs te Velseroord: te verleenen voorschot op de vergoeding be doeld bij artikel 101 der „Lager On derwijswet 1920", zoomede van de regelen, volgens welke de uitbeta ling zal plaats hebben. 7. Overplaatsing van het hoofd van school AI, naar school B te IJmui den. 8. Prae-advies op een adres van de N.V. Vereenigde Koninklijke Pa pierfabrieken der firma van Gelder Zonen te Velsen om vergunning tot het aanleggen van een straat. 9. Prae-advies op een verzoek van S. Koster te Santpoort om verplaat sing van een urinoir. 10. Verleenen van machtiging tot het doen rooien van hoornen in de Mo lenstraat te Santpoort. 11. Verleenen van een crediet voor herstelling van de rioleering te Velseroord en te IJmuiden. 12. Aankoop van een gedeelte van den Rijksstraatweg Velseroord- IJmuiden. 13. Lastgeving tot bestrating van den Engelmundusweg te Velseroord. 14. Grondovername voor wegverbrec- ding. 15. Verleenen van machtiging tot het dempen van een gedeelte van de Jan Gijsenvaart en toestaan van het daarvoor noodige crediet. 16. Verlenging van den termijn van beslissing, als bedoeld in artikel 121, alinea 4, der bouw- en woning verordening op aanvragen van de N.V. Exploitatie-Maatschappij „Vel- serduin", te Velseroord. 17. Toekenning van een voorschot, on der waarborg van tweede hypo theek voor den bouw van arbei derswoningen. 18. Vaststelling en verandering van straatnamen. 19. Ingebruikgeving van grond langs den Zeeweg te Velseroord. 20. Vaststelling van eene nieuwe brandweerverordening er- wijziging der verordening tot regeling van het vervolgonderwijs en der veror dening, regelc.ridc het openb. lager onderw., uitgebr. lager onderwijs en buitengewoon lager onderwijs. 21. Wijziging der algemeene politie verordening. 22. Aanvulling en wijziging van a. de instructie voor den kcurings- veearts, Hoofd van dienst; b. de instructie voor de hulpkeur meesters; 23. Benoeming van: a. vijf leden der commissie van bij stand in het beheer der openba re werken; b. vijf leden der commissie voor gas en water p c. vier leden der commissie van bij stand voor de financiën; d. vijf leden der commissie van voorbereiding voor de plaatselij ke strafwetgeving; e. vijf leden der commissie van bij stand voor onderwijszaken; f. drie leden en twee pioatsvervan- gende leden van de reclame com missie inzake vergunningsrecht. 24. Loting ter vaststelling van de bei de afdeelingen van den gemeen teraad. SYSTEEM WOHRYZEK. VRAAGT PROSPECTUS plaatselijk nieuws. IJMUIDEN. De Comm^gsie voor Raad en Voor lichting, waarover wij in ons nummer van vorigen Zaterdag berichtten, ver zoekt ons mede te deelen dat haar we- kelijksche zitdag is vastgesteld; op Woensdagavonds 8 uur. De losregeling aan den kant. Twee weken heeft de heer C. v. d. Steen thans de leiding gehad van de losregeling aan den kant. Naar we ver nemen is de heer v. d. Steen nog gedu rende twee of zoq noodig vier weken met dit werk belast. Verder vernemen we, dat men over 't algemeen zeer te vreden is over deze regeling en dat de Centrale Bond thans ook tot medewer king is bereid. Er wordt streng de hand gehouden aan het rouleerstelsel, wie niet aanwezig is bij de voor hem be stemde boot, wordt uitgesloten en komt eerst weer in een volgende ronde aan de beurt. Dit is ook de eenige manier, om orde in de arbeidsregeling te krij gen. De arbeiders zuil.«n nu uitzien naar een candidaat voor de functie van volkaannemer en dezen dan aan de commissie voordragen. Nu de Centrale Bond ook-tot medewerking bereid is, mag men verwachten, dat over eenigen tijd de losregeling tot volle tevreden heid van alle partijen zal zijn geregeld. Een actie voor een tremmer. Vrijdagmorgen moest een der onlangs door de V.E.M. aangekochte stoomtraw lers, de Catharina Duyvis IJM. 60-, uit varen. De bemanning eischte voor dit schip, waarop het naar hun zeggen zwaar stoken is, een tremmer. Ook de bemanning van de Henriette Jacoba IJM 190 eischte een tremmer. Deze eischen gingen buiten de organisaties om. De directie van de V.E.M. zegde toe de verzoeken in overweging te zullen nemen en gaf op de Catharina Duyvis een deskundige mee, om na te gaan, of voor dit schip een tremmer noodzake lijk is. VELSEROORD. Van een gouden echtpaar. Zooals wij in ons vorig nummer reeds hebben gemeld, herdenken de heer en mejuffrouw B. ZwanenburgEngel hart. a.s. Dinsdag hun gouden huwe lijksfeest.' Dit gaf ons aanleiding óm met het gouden bruidspaar eens een praatje te gaan maken, want beiden be hoor en tot de oudste Velseroorders: Niet zoozeer in leeftijd, want de brui gom is 74 en de bruid nog maar 68 jaar, maar de heer Zwanenburg is hier gebo ren en zijn vrouw heeft het graven van het Noordzeekanaal ook meegemaakt. Zoo heeft tie bruigom de geheeie ont wikkeling van IJmuiden en Velseroord gezien. Behalve het huis, waar hij ge boren werd, stonden er toen in Velser oord eenige houten woningen. Alles was toen nog zand en duin. Hoe kwam men toen aan den kost. Ja. 't was schar relen. Er werd wat verbouwd, aardap pelen en groenten en in den herfst ging men naar 't strand om schelpen te scheppen. Een mulle zandweg voerde door de duinen naar het strand en met dit scheppen van schelpen, die aan de eigenaars van de groote buitenplaatsen verkocht werden, werd' dan wat ver diend. Ook met het snijden van tiemcn voor de mandenmakers werd wat ver diend. Deze tiemen stonden in groote bossen in de plassen van de duinen en in den Breesaap, zoodat er een paar da gen veiling was. Het snijden werd dan van de koopers aangenomen. In den herfst en den winter had men veel last van het water. Dan stonden de paden onder en stroomden de beken met groote kracht. De Engelmundus- beek was een flinke stroom dan en voerde het water doqj' een duiker in de Meerweitien bij Velsen. Men reed des winters schaatsen op een groote plas, die er steeds was achter waar nu het café Braam staat, dicht bij den water toren. De bruigom heeft ook aan het"graven van het Noordzeekanaal meegewerkt. Dat graafwerk geschiedde geheel met de hand; de bovenste laag zand werd in kruiwagens geschept en verder in kar ren, waarin het naar Velsen vervoerd werd, waar reeds water was en daar werd het dan in de bakken gestort, die het zand naar Amsterdam vervoerden. We hebben nog eens weer gehoord, hoe het er toen toeging en daar wist de bruid ook van mee te praten, want die moest als kind van 10 jaar met bier langs de polderwerkers venten, om ook wat te verdienen. Dat was nu juist geen mooi baantje, want de polderwerkers waren niet frisch. Er werd ontzaglijk gedronken, het meeste verdiende geld werd in drank omgezet. Maar de bruid was niet bang uitgevallen en wist ze al tijd flink te antwoorden, al heeft ze van een Engelschman wel eens een stomp gehad. De ouders van de bruid woonden in het eenige huis een huis van planken dat toen op IJmuiden stond. Veel on gelukken zijn er toen bij het graven van het kanaal en den bouw der sluis ge beurd. De bruid vertelde ons daarvan griezelige voorbeelden. Eens stond ze als kind in den sluisput, vele meters diep. Steenhouwers waren boven bezig de granieten dekstukken gelijk te bik ken, toen'er een steenhouwer rakelings langs haar heen naai- beneden viel en den nek brak. En zoo hoorden we van meer ongelukken, te griezelig, om te vertellen. Bruid en bruigom hebben nog in Vel sen school gegaan, op de oude school tegenover de Hervormde kerk. Ze na men dan voor den middag brood mee. Later ging de bruid op de school van „meester Vermeulen" op de Heide. Het doet ons goed, weer eens te hooren van de groote sympathie, die men voor de zen opvoeder heeft gehad. Ook al de kinderen gingen op de school van mees ter Vermeulen. En dat waren er heel wat, want het gouden paar heeft 17 kin deren gehad, waarvan er nu nog maar 8 in leven zijn. Al zijn ze beidon dus ge spaard, het leed is hun niet gespaard gebleven. Maar den moed hebben ze nooit verloren en hun leven is een zeer werkzaam leven geweest. De humor komt dadelijk w«e.r, als de bruigom vertelt, dat hij ook nog bij meester Ver meulen op school is geweest. Maar dat was op de avondschool, want hij was toen 20 jaar. Meester Vermeulen hield n.l. ook avondschool, om de ouderen wat meer kennis bij te brengen, waarop dan jongens en meisjes gingen. De bruigom vertelt ondeugend,' dat de jon gens vooral graag naar die avondschool gingen, omdat cv ook meisjes in de klas zaten. Toen de meester bemerkte, dat de jongens en de meisjes samen naar huis gingen, bedacht hij er wat op. De meisjes moesten het eerst weg, de jon gens móchten dan nog een klein kwar tiertje blijven. Maar dat gaf niet veel, zei de bruigom oolijk, want de meisjes wachtten ons op en we ghagen toch sa men. De heer Zwanenburg heeft de ontwik keling van IJmuiden en Velseroord niet alleen gezien, hij heeft er ook aan mee geholpen. Menige straat in IJmuiden heeft hij helpen meemaken en dan heeft hij te IJmuiden en hier heel wat wel putten gemaakt. Vlak bij de school op het Willemsplein heeft hij een groote put helpen maken en het moeilijkste werk was altijd voor hem. Diep in dien put staande, heeft hij toen een bak met zand op zijn rechterarm gekregen, waardoor die arm toen verbrijzeld werd; maar dat is toen weer geheeld en de 74-jarige werkt nog steeds. Ook het pantserfort te IJmuiden heeft de bruigom helpen maken. Daar heeft hij 5 jaar aan gewerkt. In den zomer liep hij dan wei eens weg, omdat er met grasmaaien bij de boeren meer te ver dienen vyas, maar hij kon altijd weer te rugkomen. Zoo praten we en hooren we allerlei wederwaardigheden. Wij mopperen nu wel eens over onze wegen, maar we zijn nu ook verwend er: kennen niet meer het primitieve van 50 jaar terug. Toen ons gouden echtpaar trouwde, is het van IJmuiden met een bootje naar Vel sen gevaren, want met rijtuigen zou dit toen moeilijk zijn gegaan. En de bruid woonde op IJmuiden, al heeft ze daar na steeds op Velseroord gewoond. Ze vertellen nog van de postkoets en de vele zeilschepen en raderbooten. De bruigom heeft ook nog de eerste palen langs den spoorweg VelsenIJmuiden gezet. Ze zijn met eere oud geworden en heb ben Velseroord en IJmuiden zien groei en. Straks is het één groot-IJmuiden met 22000 zielen. Het gezin van de bruid waren de eerste bewoners van IJmui den. Daar zit loch een aardig stukje historie in. Nu wordt er weer een sluis gebouwd, de derde, en worden putten en kanalen gegraven. Vóór 50 jaar werd het zand bij enkele kruiwagens tegelijk uit de diepte opgehaald langs een rails en boven op dei.- dijk trokken paarden die dan omho:og. Thans gaat alles me chanisch en veel sneller. De bruigom praat nog over de mannen van de 1ste sluizen, van hoofdingeieur Dirks en ingenieur van de Poll, namen, die gege ven zija aan een paai: kleine straatjes van IJmuiden, met slechts enkele hui zen. Van de moeilijkheden bij liet graven van het Noprdzeèkanaal vertelt de bruigom ons ook. De Engelschcn kon den het werk niet voltooien en de arbei ders waren ontevreden en eischten meer loon. Ze wilden voor 3 gulder. per dag niet langer werken en de arbeid is toen geruimen tijd gestaakt geweest. Meerdere Hollandsche arbeiders gingen toen aan den Hoek van Holland wer- ken, ook de vader en broer van den bruigom. Later wilde men bij de Hol landsche Kanaalmaatschappij graag voor een daalder per dag werken. En als we zoo praten, trekt deze hi storie van 50 jaar als een film aan het gouden bruidspaar voorbij. Er is ont zaglijk veel gebeurd in dien tijd en toch is het als een zucht geweest, verklaart de bruigom. Dinsdag vieren ze feest <>n de kinderen en kleinkinderen met hen. Met dankbaarheid mogen ze op deze ja ren terugzien en wijverheugen ons dit. te mogen vermelden dit stukje geschie denis van een menschel)paar, dat in al le eenvoudigheid heeft meegewerkt en meegeleefd den groei de ontwikke ling onzer gemeente. Moge een blijde le vensavond verder hun deel zijn. Winterverpleging voor zwakke kinderen. Sedert tal van jaren wordt propaganda gemaakt voor de winterverpleging. Op honderden propaganda avonden is en wordt de waarde aangetoond. In niet te tellen aantal drukwerken, cir culaires, brieven, artikeien, perscommuni qués wordt getracht de winterverpleging algemeen te maken. a Elke afdeeling wordt bij brengen en halen te pas of te onpas gesproken over winterverpleging. Het Maandblad staat tot vervelens toe vol over winterverpleging. Merkwaardig is dezer dagen te hooren van een dame,, die kinderen brengt, dus van een min of meer ingewijde „Waa-om wordt er niet eens propaganda gemaakt voor winterverpleging Zoo gaat het met propaganda Meer dan 95 procent, misschien 99 pro cent van het zaad valt op de steenrots of als het ontkiemt, verstikt het tusschen de doornen Maar iets van het vele groeit op en draagt honderd en duizendvoudige vruchteu Het pad der propaganda is bezaaid met teleurstellingen. Soms waant men zijn stem die des roe penden in de woestijn. En toch, als eindelijk van duizenden en duizenden zaadkorrels enkele gezonde planten komen, dan Is de oogst schooner, gaver, dan men heeft durven hopen of verlangen. Nederland heeft een kostelijk bezit in het Centraal Qenoolschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies. Het Centraal Oenootschap heeft in 21 jaar Nederland niet alleen uit zijn achterstand verlost, maar zelfs aan de spits gebracht. Dit is vooral duidelijk geworden bij de herhaalde bezoeken van hygiënisten van den Volkenbond. Het Centraal Oenootschap gaat met spron gen vooruit. De verpleging wordt door alle deskun digen geroemd, de verpleegkosten dalen snel, de toestand is zonder een woord te veel te zeggenKerngezond. Slechts op één gebied zijn enkele landen ons vooruit en dat Is de algemeene toe passing der winterverpleging. Nederland houdt nog steeds irt den win ter het zwakke kind in kamertjeslucht, tusschen wasem en waschgoed, tusschen stof en huiselijke zorgen in plaats van het lichamelijk en geestelijk te sterken in het frissche en vroolijke kinderhuls. Aan de afdeelingen van het Centraal Oenootschap is gevraagd door een spontane daad hierin verandering te brengen. Wij roepen bij dezen de hulp in van artsen, ouders en onderwijzers om kennis te nemen van de schitterende resultaten der winterverpleging, wij vragen hun mo- reelen steun om met sleur en gewoonte te breken en ook hier Nederland aan de spits te stellen. Eerst dan kan Nederland werkelijk groot worden op dit belangrijk onderdeel van de sociale kinderhygiëne. De afdeeling Kennemerland van het Centraal Oenootschap is overtuigd van de doeltreffendheid der winterverplegirg,welke buitendien door extra provinciaal subsidie goedkooper is, en stelt z'ch voor, in de komende najaars- en winterverpleging een 20 a 25 kinderen naar de Koloniehuizen te Heelsum en de Steeg uit te zenden. Ouders, doctoren en onderwijzers, die een kind ter uitzending willen voordragen (als '1 moet, geheel op kosten der vereeni- ging, als het kan, met een bijdrage der ouders) gelieven hiervan spoedigst, uiter lijk 15 September a.s. opgave te doen aan den Secretaris, die ook gaarne nieuwe leden voor de afdeeling inschrijft. Nog honderden in de Oemeente behooren ons werk te steunen. De Secretaris, IJ. J. REITSMA, Willebrordstr. 5, Velseroord.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5