ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags Pr. Hendrikstr. 10. Iffo. 89 Zaterdag 11 September 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT Xbonn«nent,P"i,: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen- [jj, worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Advertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, gorden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend foensdagnummer. Advertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran. Jerd) l 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Adrertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad ji uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuideB. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN*' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN VAN DEN WACHTTOREN. ygjkeer son gevallen in de hoofdstad. Tijdens den oorlog worden na eiken lag de verliezencijfers meegedeeld, ge woonlijk dievan den vijand. De fjeen cijfers verzwijgt men vaak! Deze <iatistiek is niet erg vertrouwbaar. Het js vaak slechts een ruwe schatting, waarbij men den vijand ook op papier pjg verliezen toebrengt door te hooge gors op te geven. Naden oorlog wordt 0st nauwkeurig de rekening des jod's opgemaakt en verzwijgt men ook •jgen verliezen niet. Hoe langer de oor log duurt, des te meer klimmen de cij- |erS in de verliezenlijsten. Maar men neemt er weinig notitie meer van. Ze maken weinig indruk meer. Zoo gaat 't met de cijfers der verkeersongeval len. We lezen geregeld het lijstje van rerkeersongevallen en zeggen: 't Is weer bar! Maar dan stoppen we onzen pijp en vergeten ze. We beginnen hoe anger hoe onaandoenlijker te worden tegenover de vele ernstige verkeerson gevallen, die dagelijks voorvallen. "Er moeten al een paar dooden hij vallen, 0{ het is: Zoo gelezen, zoo vergeten. Daarom is het van belang, dat we met aandacht de officieele cijfers der terkeersongevallen lezen. Ook die cij- lej's stijgen voortdurend. Een. uitzonde- maakt de ongevallenstatistiek iierop voor het tweede kwartaal in tinsterdam. In dat tweede kwartaal naren er 1421 verkeersongevallen te gen 1521 iri het tweede kwartaal van Waaraan moet die verblijdende vermindering toegeschreven worden? Bijna met zekerheid aan de 1 April in gevoerde beperking der snelheid tot 30 K.M. per uur. Er kunnen ook andere in vloeden gewerkt hebben. Immers bet weer in Juni en Mei van dit jaar was slechter dan in die beide maanden van "3. Er zullen dus minder pleziertoch ten met auto en fiets gemaakt zijn. Daartegenover staat echter, dat door het regenachtige weer in die maanden '26 de wegen gevaarlijker waren. Me wegen brengen meer auto's en lielsen aan het slippen. Bovendien is liet verkeer, ook dit jaar zeker weer toe genomen en worden er meer fietsen en auto's gebruikt dan in '25. De verbete ring mag dus zeker wel aan de beper- |i Ling der snelheid worden toegeschre- I ten. Waarom kan men nog niet verder gaan en de snelheid op drukke en ge vaarlijke wegen tot 20-KM. beperken? Tijdverlies is geldverlies! Maar beter tijd en geld dan armen en beenen of het leven te verliezen! Gouden hart of monster. Voor mij ligt een portret van Felix Dzerzhinsky, onlangs overleden, eens Let machtige hoofd.der geheime politie i Sovjet-Rusland. Een fel dweepziek «laat zonder een zweem van zacht- leid, een heerscherskop, scherp de neus en de kin in het magere gezicht, een ioog voorhoofd, dat midden tot den ka ft Ion schedel schijnt door te loopen. Een Ij weed voorkomen. Of zie ik dit alles, II omdat ik Dzerzhinsky ken als de ziel 'er Cheka? Hij is een der gruwelijkste monsters genoemd, die ooit de aarde bezoedelen. Deken Inge, een der bekende geestelij ken van Londen beeft van hem ge zegd: „Al de instrumenten van tyran- eie, in gebruik bij bet Czarisme, beeft Mj een scherpere snede gegeven. Folte ringen, sinds lang uit Europa verban en,werden weer toegepast met behulp hi Chineezen, deskundig in dat vak. fommige der martelingen schijnen in to Middeleeuwen onbekend geweest te zijn, zooals de menschelijke handschoe- "en, gemaakt door de huid van banden *n armen af te trekken." Zoo gevreesd was hij door ieder in Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1,25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot èn met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling wordeD de gewone prijzen berekend. Advertenties .adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. Rusland, dat niemand iets over hem durfde vragen en zelfs zijn naam niet werd uitgesproken. Zeker hebben ook vele communistische leiders met een zucht van verlichting zijn dood verno men. In de „Rul" een Russisch blad, dat in Berlijn wordt uitgegeven, vertelt een onbekende: Ik ben geen lafaard. Ik heb meer dan eens tegenover gevaar en den dood gestaan en ik verloor daarbij nooit mijn zelfbeheersching. Mijn geest bleef helder zelfs toen ik door de Cheka verboord werd. Maar onder de ijskoude blikken van Dzershinsky viel het mij moeilijk mijn kalmte te bewaren. Zijn oogen schenen als x-stralen mij te doorboren. Als gij wilt weten, welke zijn oogen waren, ga dan naar een die rentuin en zie in de oogen van een kro kodil. In een ander Russisch blad, in Parijs uitgegeven, wordt gezegd, dat een niets ontziend man als hij nobdig was, zoo lang als de Sovjetregëering niet stevig stond. Niets ontzag hij, een meisje van veertien jaar liet bij dooden, omdat zij een steen naar hem wierp. De „Notenkraker", een onzer spotbla den teekent hem tegenover Iwan, den Verschrikkelijke, die uitroept: Einde lijk ontmoet ik dan een man naar mijn hart! Maar anders oordeelt de minister van onderwijs in Sovjet-Rusland over hem.' Lnnacharsky erkent, dat wel eens ge vraagd is, of het schrikbewind niet te ver ging. Maar de bleeke en onverstoor bare Dzerzhinsky toonde in den Raad der Volkscommissarissen de noodzake lijkheid van zijn strenge en wreede maatregelen aan. Dan voelde men, dat bij een man was. Waarlijk een histori sche figuur, een man als Marat.. Maar uit hetgeen bij later deed voor de weezen der republiek bleek zijn gou den hart. Er is een storm van verzet gekomen tegen dezen lof, maar bij zijn dood herbaalt Lunacbarsky het: Hij was een man met een gouden hart, die de menscben met een groote alomvat tende liefde beminde! Deze zeer verschillende'oordeelvellin gen bewijzen, hoe weinig wij met zeker heid weten van Rusland en zijn tegen woordige leiders. Kan een monster een gouden hart hebben? Kan een man met krokodillenoogen en hart een alomvat tende liefde koesteren, de liefde koesteren. Waarschijnlijk heeft Dzershinsky noch den grootcn blaam noch den groo- ten lof verdiend. De waarheid zal ook hier wel in het midden liggen. Een wreed en een hard man was hij zeker, maar daarom kan in hem ook wel ge woond en zich soms geopenbaard heb ben de zachtheid. De mensch is niet het e^- of het ander maar beiden. Een we zen vol van tegenstrijdigheden. Een moordenaar kan wel ziekelijk gehecht zijn aan zijn hond en bij den dood van het dier schreien, als had hij een kind verloren. Het bekende: half dier, half engel geldt van menige mensch, waar schijnlijk ook van het machtigen poli tiehoofd van Rusland. Welvaartkaart, Men heeft vele andere kaarten, dan de gewone, waarop men steden en dor pen, rivieren en zeeën vindt aangeduid. In de meeste atlassen vindt men de kaart met de gesteldheid van den bo dem. Er zijn oók weerkaarten, kaarten, waarop men kan zien, hoe de gods diensten en rassen enz. over de aarde verspreid zijn. In een blad gewijd aan de metaalindustrie, Iron Trade Review, is opgenomen een kaart over den eco- nomischen toestand. Hoe slechter deze is, des te donkerder is het land ook ge kleurd. Drie landen in Europa zijn ge heel zwart gekleurd. Polen, Portugal en Engeland. Waarschijnlijk is de teekenaar sterk SYSTEEM WOHRYZEK. Völledige opleiding ?oor Leer&res ol Directrice. Dag- of avondlessen naar keuze VRAAOT PROSPECTUS onder den indruk geweest van den; kool oorlog, die zijn einde nadert. Maar ook daarvoor ging het Engeland, het land der eens zoo sterke en rijke indu strie, niet goed. De Engelsche staat, is finantieel zeker nog sterk, maar zijn zakenleven is zeer verzwakt. Wit geteekend zijn Italië, Frankrijk, Denemarken, Zweden en Neder land. Daar is de economische toestand het best of althans het minst slecht. Ze ker is er een innig verband tusschen de finantiën van de staat en de wel vaart van een volk, maar het is toch mogelijk, dat de eersten slecht zijn en de laatste bloeit. Dat geldt zeker van Frankrijk. Het nationaal vermogen heeft geleden door de waardev erminde ring van de franc maar is nog altijd groot. En hoeveel kwaad men ook kan zeggen van het bewind van Mussolini en al doet de lire ook als een vlieger met een te zware staart, de Italiaan- schs dictator heeft het economische le ven van zijn land weer op gang gehol pen. Ook de malaise heeft Mussolini onder den duim gekregen. Dat ook ons land tot de witten gere kend wordt, 'bewijst wel, dat het over het algemeen met de welvaart in Euro pa nog slecht gesteld is. Er is immers in ons land een k-leine opleving der za ken merkbaar, maar van bloei is nog geen sprake. Zulke welvaartkaart heeft een subjectief karakter. Menige En- gelschman zou voor zijn land niet de zwarte" kleur gebezigd hebben. zijn vertrouwbare cijfers, die ons wel een en ander over den stand der welvaart leeren, maar tenslotte hangt het oor deel van allerlei persoonlijke waardee ringen en mceningen af. In dergelijke kaarten leeren we meer van de per soonlijke opvattingen van den teeke naar den van de objectieve werkelijk heid kennen. Lang niet alle economen zouden op zulke kaart Italië wit en En geland zwart teekenen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Zondagavond j.l. ging de straatver lichting in de Kennemerlaan egrst over half negen aan. Dat was toch minstens j een half uur te laat. De fietsrijders j moeten zoo laat reeds licht op hebben, anders worden ze bekeurd. Maar dan is ook noodig, dat de straatverlichting op tijd brandt en niet een half uur te laat.] In het café van Mej. L. Z. in de j Bloemstraat zou Woensdag de bezoeker H. S. uitgezet worden omdat hij in; staat van dronkenschap verkeerde. De j man verzette zich daartegen en heeft een glasruit vernield en een paneel uit een deur getrapt. Door de politie is proces-verbaal te gen hem opgemaakt. Yoshiwara. De directie van liet Thalia-theater deelt ons mede, dat zij het speelseizoen a.s. Dinsdag 14 Sept. zal openen met een mooi stuk, wat zij met veel moeite heeft weten machtig te worden, gen. Yoshiwara', 'n Chineesch spel, dat zeer zeker hij het goede publiek zal inslaan. Wij laten hieronder volgen een ver slag uit de Zaansche Courant: „Wie in onze nieuware literatuur thuis is en in de vertaalde werken vooral de psychologische roman op een hoogtepunt heeft zien komen ais waar op wij Schnitzler's „Reigen" hebben leeren kennen is deze weeit een soort gelijke genre te genieten in de verta ling van Maurits Parser van het werk Hans Bachvvitz dat den titci draagt die wij hierboven vermeldden. Een zeldzaam fijn psychologisch werk zouden wij dit tragische Chineesche, maar tevens cosmopolitische stuk lite ratuur willen noemen, <*at een be schaaft ontwikkeld publiek vordert, dat achter d£n houw van het werk, achter iederen zin het kunstwerk kan bewonderen. Och noem het met den chineeschen naam Yoshiwara, waar een Geisha een Europeaan ontvangt. Beiden zijn dooi den kunstenaar die dit nieuwe werk schiep voorbestemd de misdadige lief de, te ontmaskeren en de reine en hoog ste ethiek te propageeren. Zoo gezien, is in dit meesterwerk van onzen mo dernen geest een rijkdom van gedach ten gelegd. Natuurlijk is het publiek opgetogen. Hoe kan het anders. Het drie.bedriivi- ge stuk, door het bewonderenswaardige spel van Greta Schoonenberg, door dat van den vertaler zelf en van de kwade persoonlijkheid in den man dien Joh. Langenaken gaf, is een boeiend stuk tooneel. De vertaling is bovendien een zeer uitmuntende, die uitnemende lite rair Hollaiidsche kwaliteiten heeft. Het stuk zal heden Vrijdag opnieuw in Prins Hendrik gaan. Wij hopen ten zeerste dat velen door het lezen van dit stuk recensie opgewekt zullen zijn een van onze modernste kunstwerken te gaan zien, om te genieten van hoog-be- schaafd spel en hoogbeschaafde ge dachten-uiting." In de deze week gehouden verga dering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken werd behandeld de aanvrage om sub sidie van de vereeniging IJmuidens Bloei. Het bureau der Kamtr had voor gesteld geen subsidie te verleenen. De heer J. F. Klercq stelde voor de be handeling van deze aanvrage uit te stellen tot de volgende vergadering. De heer A. F. C. Bückmann bepleitte inwil liging van het verzoek en zeide dat het werk van IJmudens Bloei belangrijk is. liet voorstel van den heer Klercq tot aanhouding werd aangenomen. VELSEROORD. Donderdagmorgen 8 uur heeft op den hoek Kanaalweg en Vvillebrordstr. een aanrijding plaats gehad tusschen twee vrachtauto's, een visctiaujto en een auto der N.V. Melkinrichting Velsen. De botsing was zoo hevig, dat de visoh- auto ondersthoven op het trottoir voor den winkel der Coöperatie werd gewor pen. Eenige personen hebben de auto toen weer op de wielen gezet. De schade bleek zeer gering. Persoonlijke ongelukken kwamen ook niet voor. De bestuurders besloten jde schade onderling tfe regelen. Een goede bekende der politie, Mej. M. M., die onlangs nog een proces-ver haal kreeg wegens openbare dronken schap, heeft Woensdagavond in de De Weerdstraat de heele boel op stelten WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegevei. door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15. gezet. De juffrouw ging braaf te keer, tot de politie er een eind aan maakte en haar een procos-verbaal gaf, wegens het veroorzaken van burengerucht. VELSEN. In de Gildelaan te Wijkeroog, raak te Dinsdagmiddag de bestuurder van een vrachtauto der firma S. en v. B. te Beverwijk, de macht over zijn stuur kwijt en reed met kracht *egen een der groote hoornen aan. De heide inzitten den werden naar Til. Dbl. meldt, door glasscherven ernstig aan hoofd, han den en knieën verwond en moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen. ITet voorste gedeelte der auto is in elkaar gedrukt, zoodat hij door een tractor naar een garage moest worden gesleept. Van den boom zijn groote stukken bast afgescheurd. Het ongeveer 9-jarig zoontje van den heer K. wonende in de Ogelwicht- straat te Wijkeroog werd Maandag op den hoek der Corverslaan en Wijker- straatweg, aangereden door een luxe auto. Het kind viel een raakte geheel on der den auto, zoodat door de ooggetui gen het ergste werd gevreesd, maar nauwelijks stond de auto stil (de chauffeur stopte direct) óf als een haas schoot hij er onder vandaan en met de 'woorden „ik zal het nooit weer doen mijnheer", nam hij ijlings de beenen. Behalve een lichte hoofdwond, was hij er naar Kenn. meldt, zonder letsel afgekomen. Door de architecten Mulder en Van Asdonk te Bloemendaal is aan de firma Tiersen en Weernekers alhier den bouw opgedragen van drie landhuizen te Bloemendaal. RECTIFICATIE. In het raadsverslag in ons blad van Woensdag komen eenige fouten voor. Bij het voorstel tot wijziging van straatnamen, waarbij de heer Sluiters wijziging van den naam van Verkeer den Molenweg vroeg, zeide de heer Vermeulen, dat dit moest zijn Vergeer- dè Molenweg. Dat vond de zetter zeker te gek, want hij maakte van de g toch een k. Wat een leukerd. Bij het voorstel tot overplaatsing van den heer Pleyler staat in de rede van den heer Roelse: Voorts, dat in de eerste jaren van het bestuur der H. B. S. een rage was, om de kinderen naar deze opleidingsklasse te zenden, waarvan men nu teruggeko men is. Men zal wel begrepen hebben, dat be stuur had moeten zijn beslaan. Tenslotte staat in de rede van den heer Sluiters de volgende zin: Wanneer voor spr., vooral als voor stander van het Chr. onderwijs, dan ook niet bewezen wordt, dat het hoogst ongeschikt is, zal spr. aan dit voorstel niet medewerken. Inplaats van het woordje hoogst leze men hoofd.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1