ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Kinderen PUR6LH Als Uw IP 90 Woensdag 15 September 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT Herziening van het Uitbreidingsplan voor die gemeente Velsen. [fet Hoofd van het gemeentebestuur van Velsen (ngt ter openbare kennis, dat, in uitvoerige arlen uitgewerkt, op de gemeentesecretarie (4e leeling) voor een ieder ter inzage is nederge- jdf plan III tot herziening van het plan van uit- liding voor de gemeente Velsen, zooals dat is idjjekeurd door Gedeputeerde Staten dezer arincie, bij hun besluit van 1 September 1926, 57, Velsen, 13 September 1926, [{et Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. iWI bel De weeldeverteringsbelasting. Wij Runnen niet zonder de Tweede amër. Als zij er een poosje niet is, ver- ngen wij naar haar. En als ze er weer dan mopperen we over haar, N u zien weer uit naar de eerste Kamerzitting '.et laatst van deze maand en verlan- _p ernaar, Duys en Heemskerk, Braat [3 Nolens te hooren. Afwezig is de Ka mer toch nog aanwezig. Plet hart kent f {een afstanden! J Zoo blijven we ook tijdens het reces I spreken over de Kamer en het werk. jat baar wacht. Bovendien krijgen we joo nu en dan nog eens iets te hooren ïan een Kamerlid. De vragen aan den ninister zijn ons als een brief van een ifwezige. Ook houden we nooit op met jölitiseeren. De Kamer mag er ai eens oeg van hehhen, het publiek niet. praten zelfs in den komkommertijd jruk over de positie van het kabinet- ce Geer, over de mogelijkheid van het ierstel der coalitie, over het Belgische tractaat en de kiezentrekkerij van mi- lister Slotemaker en de hezuinigings- lannen van minister Lambooy. die niters tot voetvolk wil maken en ovei le weelde ver teringsbèlasting van mi nster de Geer. Van alle kanten is tegen dit ontwerp tezwaar ingebracht. Iedere nieuwe be lasting wordt met gefluit en gehoon ontvangen. Zij wordt als ondoelmatig' dwaas en hard en onbillijk uitge scholden. Een minister van finantiën tij een leege schatkist is zoo gezien als ten rotte appel bij een groenvrouw. Een bezwaar dat inderdaad weegt is igen dit ontwerp ingebracht door den Jddenstandsraad. Het luidt aldus: Ontegenzeggelijk zal de prijsverhoo- die de artikelen moeten onder en, op welke de weeldebelasting van passing wordt verklaard, een rem- sienden invloed op de productie en den I ierkoop dier artikelen uitoefenen, het geen dus neerkomt op minder inkom- jten voor fabrikant en handelaar, be- levens in de huidige 'omstandighe den opvermeerdering van werkloos- zou(heid." Dit bezwaar klemt te meer, omdat e Ikooral het luxe-middenstandsbedrijf ei- En benauwend slecht aan. toeds. Dit is in- ierdaad een sterk argument tegen het -doeners verdienen. Maar de helpende aui ontwerp. Men beperkt zich het eerst in >rc weeldedingen, als men zuinig moet zijn doet dit zéker, als de weelde duurder rordt. In tijden van grooten voorspoed san daarom een weeldebelasting niet iteli Teel kwaad, maar dan is ze gewoonlijk lat niet noodig. Maar in dezen tijd van be- izeli winiging allerwege zal men allicht köjfeeldeuitgaven nalaten, als de weelde ftikelen duurder worden. En dit zal 'iaijiiet uitblijven, indien de weeldebelas- wordt ingevoerd. Vreemdelingen tellen ons land minder bezoeken, al- foans hier minder inkoppen doen, als tij nog meer te klagen krijgen over on- k dure hotels en winkels, en de vreem- i klingen-industrie schade lijden. Im- irs de vreemdelingen zijn het, die u ^fooie, lekkere en aangename dingen *enschen en koopen; zij zijn de beste ilanten van het weeldebedrijf. Maar 'an ontwerp tot wet is een lange weg. d ^ie lang niet altijd wordt afgelegd. Doe met andermaiis-beurs als met uw eigen. Men moet voor een geleend voorwerp ^enveel zorg dragen als voor een eigen ffj met andermans-centen ev:en zuinig als met de eigene. Dat is eisch van Rijkheid en verantwoordelijkheid. Jleaigeen smijt met het geld uit publie ke kassen, terwijl hij liefst ieder dub- fceltje bespaart voor eigen beurs. Men reist eerste of tweede klasse op kosten van het rijk, ook al zit men altijd op harde banken, als men het zelf betalen moet. Men neemt het er in alle opzich ten veel royaler van, als men het „in rekening" kan brengen, dan wanneer men eigen beurs erom moet aanspre- ken. De gemeenteraad van St. Philipslahd heeft allerlei onregelmatigheden ont dekt. De hoogste ambtenaren der ge meente hebben zich eraan schuldig ge maakt. 't Is niet regelrecht stelen, maar verkwnsten van hét geld, dat feitelijk aan de gemeenschap toebehoort'. Een stembureau, vijf man dus ge bruikte op een dag: 9 pond paling. 1 pond kalfsborst, 15 pond kersen en aardbejen, 80 broodjes, een liter cog nac en verder nog limonade en wijn. Of de doktersrekening wegens verstoorde spijsvertering ook uit den gemeentekas betaald is, weten we niet. Maar wel. dat? dit bureau gevormd is door familie van schrokkerigen Gij s In' diezelfde gemeente werd bij de schoonmaak der secretarie voor 1' 33.50 aan drank gebruikt. Men schijnt er den vloer mee geschrobt te hebben. Het be treft betrekkelijk kleinigheden, maar een gat als een speldenknop is ook maar klein en toch lekt er op den lan gen jduür heel wat doorheen. En de kleinen volgen licht het voor beeld der grooten ten goede en ten kwade. Er is verband tusschen de brandewijn hij de schoonmaak en de cognac en paling bij het stembureau. Financieele schoonmaak, waarbij geen- stofje over het hoofd gezien mag wor den. is hier en daar niet overbodig! Woeker. Er zijn toch nog goeie menschen in de wereld! denkt men, als er in adverten ties tegen nader overeen te komen voor waarden. geld beschikbaar gesteld wordt zonder borgstelling. In de „Va cature" stond onlangs een advertentie, waarin vlug en'discreet geld verkrijg baar gesteld werd voor onderwijzers, leeraren, enz. zonder kosten, eventueel zonder borg. Een onderwijzer schreef erop en kreeg bericht, dat hij f 200 kon krijgen tegen 8 per jaar, 3 provi sie, f 6 administratiekosten, f 20 risico premie en f 3 informatiekosten. Alles met elkaar kon de geldschieter zoo on geveer 25 van zijn geld maken. De weldoener! Voor wanbetaling behoefde hij niet te vreezen. Immers hij kon al tijd een deel van het tractement van zijn schuldenaar voor zich in beslag la ten nemen. Zeker loopen er nog altijd menschen in geldelijke moeilijkheden in op zulke aanbiedingen. Ze doen het ook discreet, praten er liefst met niemand over, wor den daarom niet gewaarschuwd en la ten zich plukken door een oplichter, die in het net van de wet niet te vangen is. Er zijn gelukkig nog wel onzelfzuch tige menschen die een ander helpen willen en werkelijk den naam van wel hand, die per advertentie ons, wordt toegestoken, is meestal een graaiende én knijpende hand. En men raakt er niet makkelijk uit los, indien men een maal die hand heeft aangepakt. In plaats van te redden, duwt die hand menigeen nog dieper onder in zijn moei lijkheden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Óp Zaterdag 2 October zal alhier weer een ledendag gehouden worden van de ringen Kennemerland en Zaan streek van het Nederlandsch Jongelings Verbond. Ter vervanging van wijlen den heer Schatborn is tot vertegenwoordi ger van de Scheepvaart- Steenkolen- Slaatschappij alhier benoemd de heer A. van der Linden, die reeds vele jaren eene leidende positie op het bijkantoor Amsterdam dezer firma had. Vrijdag 15 Oct. a.s. zal door of vanwege den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord- Holland worden aanbested: het maken van een nieuw landingsgedeelte voor het Noorderhavenhoofd te IJmuiden zich bezeerd hebben Sjebruik dan dadelijk 4<J9 met bijkomende werken, behoorende tot de werken voor den bouw van een schutsluis e.a. te IJmuiden. (De raming bedraagt f 282.000). Vreemde oorlogsschepen. Zaterdagmorgen half zeven bul derden reeds kanonschoten, die menig een gewekt zullen hebben. Het Engel- sche eskader, bestaande uit 4 schepen, n.l. liet vlaggenschip Curacao en de Cleopatra, Comus en Cambrian kwa men binnen. De schepen losten eerst saluutschoten, welke door liet pantser fort werden beantwoord. Na geschut te zijn. stoomden de sche pen op naar Amsterdam. Zaterdag kwam hier ook nog binnen da Fransche politiekruiser voor het vis- scherijtoezieht op de Noordzee Quentin Roosevelt. Geen vletterlieden aan de buiten- Iandsche oorlogsschepen! Het Algemeen Handelsblad vermeldt hierover het volgende: De Engelsclie oorlogsschepen liggen in de haven van Amsterdam en in ver band hiermee willen wij op een bijzon derheid wijzen, die helaas het vermel den wel waard is. De Engelsctie schepen zijn Zaterdag ochtend in Umwiden aangekomen en zijn daar in de sluis gemeerd echter zonder dat de vletterlieden bij het me ren of ontmeren hulp hebben verleend. Op zichzelf zou dit niets bijzonders we zen. indien de oorzaak hiervan voor ons niet eenigszins beschamend was. Wij vernemen n.l. dat verleden jaar in September, toen vier Zweedsche duik/booten. Amsterdam bezochten, de vletterlieden hulp verleenden bij het vastleggen van de trossen. De heeren vletterlieden legden de schepen vast en gooiden de trossen weer los en schre ven een rekening van ruim negentig gulden De Zweden, die behoorlijke menschen zijn, betaalde hun rekening en voeren door naar Amsterdam.. Doch achteraf, ;oen de oorlogsschepen alweer vertrok ken waren, richtte de Zweedsche re geering een schrijven aan het Neder- landsche departement van buitenland- sche zaken om op deze abnormaal hoo- ge kosten van meren in IJmuiden de aandacht der Nederlandsche regeering te vestigen. Sindsdien is het verboden, dat een vl etterman eenige hulp verleend bij het binnenkomen van buitenlandsche oor logsschepen in IJmuiden. Geen vletterlieden aan buitenlandsche oorlogsschepen! Is de wijze waarop dit gegaan is niét eenigszins beschamend voor onzen goeden Nederlandsche naam? Bond van Rijks-Waterstaatspersoneel. Afd, Noordzee-kanaal, Bovengenoemde afd. hield op 10 Sept. j.l. een ledenvergadering in de zaal van de Wed. Uute- naar. De voorzitter richte een welkomstwoord tot de aanwezigen, in 't bijzonder tot den heer Baats, 2e secr. der Centrale van Ver. van Personeel in 's Rijks dienst, welk deze avond mede opgekomen was om een rede te houden. De agenda werd hierop vlug afgewerkt, er werden 2 afgevaardig den gekozen voor de feestverg. m den Haag op 27 en 28 Sept. a.s. waar het 10-jarig bestaan der Centrale zal worden herdacht. Tevens werd door de vergadering de volgende motie aangenomen: de afd. N. Z. K. in vergadering bijeen, betreurt ten zeerste de te late verstrek king der dienstkleeding in 1926, draagt het Bestuur op met het H B. maat regelen te treffen om de dienstkleeding op tijd te verstrekken en voor 1926 op spoed aan te dringen. Daarna geeft de voorz. het woord aan den hr. Baak,, die als onderwerp had „Waarom moet men wel géorganiseerd zijn. Hij schetste eerst de vroegere toestanden, toen men nog zoo weinig hoorde van organisatie, maar spr. zegt met te kunnen begrijpen, dat er heden ten dage nog menschen zijn die niet te bewegen zijn zich te or- •ganiseeren. Wegens de vele verslechteringen, wel ke het lagere personeel drukken, acht hij het van zeer groot belang om gezamelijk den strijd tegen deze verdrukking aan te binden. Nog verschillen de toestanden zooals: Wachtgeld-regelingen, pen sioenwetten en positie van het los-vaste personeel, werden door spr. naar voren gebracht. Dit zijn allemaal punten waar nog veel strijd voor ge voerd zal moeten worden. Spr. meent te mogen verwachten dat de afd. N.Z.K. steeds een actief aandeel zal nemen in dezen strijd en eindigt on der luid applaus zijn rede. De voorz. brengt na mens alle aanwezigen een woord van hartelijken dank aan den heer Baak voor zijn prachtige en leerzame rede, en sluit om ongeveer 11 uur deze zeer geanimeerde vergadering. VELSEROORD. De centrale verwarming en elec- trische installatie van de in aanbouw zijnde dokterswoning en apotheek van het Ziekenfonds Velseroord is opgedra gen aan Gebr. van Dijk te Haarlem. Plet lijkt wel, of de sproeiwagen alweer opgeborgen is. De laatste dagen met den harden wind stuift het hier ge weldig op de wegen. Vooral op den Vel serduinerbuurtweg en Zeeweg en als men gaat van de Trompstraat naar Driehuis is de tocht een ware beproe ving. Wij hebben dezen tocht de laat ste dagen eenige malen gemaakt en door de vervelende razende auto's wa ren we meest in groote stofwolken ge huld. Wij zouden een tocht van onzen sproeiwagen op den stoffigen Zeeweg gezegend hebben. VELSEN Aan de Rijks-H.B.S. alhier zijn nog toegelaten, tot de le klasse D. J. Mola nus, tot de 4e klasse, afd. B, IC. de Haan en zijn na herexamen toegelaten tot de 5e klasse D. v. d. Veen en J. v. d. Kuil. Bij Kon Besluit van 3 September is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks-H.B.S. alhier A. Jackson. In de week van 29 Augustus t,ot 4 September is in deze gemeente één ge val van roodvonk voorgekomen. Plet bestuur van de Velser Iioogere Burger School Vereeniging heeft een wijziging ondergaan en is thans als volgt samengesteld: Jac, de Nobel Jr.. voorzitter; G. C. Lagendijk, vice-voor- zitter; C. Mets, le secretaris; W. v. d. Meer, 2e secretaris en G. van Praag, penningmeester, allen te IJmuiden. Arbeidsbemiddeling Velsen, Als werkloos ingeschreven 11 Sept '26: 1 Letterzetter, 1 boekdrukker, 1 tim merman. 1 mandenmaker. 2 loodgieters 1 instrumentenmaker, 1 machinebank werker, 1 machinist, 1 stoker, 1 siga renmaker, 3 kantoorbedienden, 34 los- arbeiders. Donderdagavond kwam iemand wonende te Zand voort, in zijn auto te rug van de Beverwijksche harddrave rij. Eerst stuurde de chauffeur, maar te Wijkeroog wilde de eigenaar zelf stu ren waartegen de chauffeur zich ver zette, omdat hij stomdronken was. Met geweld haalde hij echter de chauf feur achter het stuur vandaan, waarop deze, op eigen veiligheid bedacht, den wagen verliet evenals een meerijden den passagier. Nauwelijks over de pont in het dorp Velsen, raakte de beschon ken bestuurder in hotsing met een paal van het electrische net en even later te gen een paal van het weiland. Was deze er niet geweest, dan was de auto omge slagen. Nu was. naar Kenn. meldt, het ongeval met behulp van den chauffeur die weer was komen opdagen, en eenige omstanders betrekkelijk spoedig verhol pen. Plet stuur werd nu weer door den chauffeur in handen genomen die zijn patroon, nadat tegen hem procesver- haal was opgemaakt, naar huis terug gebracht. Van Donderdag op Vrijdag werd 's nachts omstreeks twee uur de bevol king van Velsen en Wijkeroog in op schudding gebracht door het gegil van een stoomfluit. Men verwachtte iets zeer bijzonders in het kanaal en daar om gingen velen kijken. Plet bleek, dat een oorlogsschip de gesloten spoorbrug geopend wilde heb ben. Het gesloten blijven der brug zal ze- WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School le Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad le vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15. ker wel verband gehouden hebben met den veranderden treinenloop naar aan leiding van het spoorwegongeluk nabij Leiden. Reeds herhaalde malen is er ge wezen op het groote gevaar, dat vooral voor wielrijders, ontstaat door het ver- blindende licht der auto's. Zaterdagavond kwam de heer S., wo- nende te Wijkeroog. per fiets uit Bever wijk. Bij de remise der voormalige stoomtram aan den Wijkerstraatweg, kwam een auto uit de richting Velsen die groote bundels licht vooruitwierp, en bovendien zeer snel reed. De heer S. haalde naar Hl. Dbl. meldt, flink uit, maar door het schelle licht verblind, hotste hij tegen een wandelaar aan met gevolg, dat beiden kwamen te vallen. Daar d« wielrijder een heel kalm gan getje had, liep het geval nu zonder noe menswaardig letsel voor heiden af. al leen had de heer S. een klein wondje aan een der handen en waren eenige spaken van het rijwiel gebroken. Den 31sten Augustus 1911 opende de heer J. Kuiper het nieuw gebouwde Hotel Café Restaurant „De Prins" te Wijkeroog. Thans heeft hij zijn zaak overgedaan aan den heer De Waag. gérant en dé pendance van het. Badhotel te Wijk aan Zee, die den 20sten September a.s. in zijn nieuwe functie zal optreden. Door personeel van de Ploogovens is een kegelclub opgericht, die in de ke- gelbanen van Hotel .,De Prins'' te Wij keroog komt oefenen. DRIEHUIS.. Maandagmiddag was er groote be langstelling bij de crematie van het stoffelijk overschot van Mevr. Greta Lobo-Braakensiek en den heer D. Jes- surum Lobo, die bij het spoorwegonge luk te Voorschoten zoo jammerlijk om het leven kwamen. Reeds om 2 uur waren er veel men schen en om 3 uur stond een groote menschenmenigte voor de hekken. De ze bleven echter gesloten, want men werd alleen binnengelaten op vertoon van een toegangskaart. Onze politie, onder persoonlijke leiding van den com missaris, den heer D. de Ridder, had uitgebreide orde maatregelen genomen. En dit was wel noodig. Men had op al les gerekend. In het crematorium was een agent met een kist voor eerste hulp bij ongelukken aanwezig. Ook was Dr. van Haselen van de Roode Kruis-colon- ne te IJmuiden present. Ofschoon de plechtigheid in het crematorium gerui sen tijd duurde en het binnen benau wend was vooral op het podium, waar familieleden- artiesten en verslagge vers gepakt op elkaar stonden, liep al les goed af. Tragisch was de figuur der oude moe der van Greta Lobo, terwijl haar zuster al spoedig een flauwte kreeg. De ontroe rende plechtigheid maakte op allen een diepen indruk. SANTPOORT. Schaakclub »,Kijk Uit". Bovengenoemde vereeniging zal voortaan eiken Vrijdagavond om 8 uur haar clubavond houden in het -Stations koffiehuis van den heer H. J. Klauwers, alhier. Voor hen die het schaakspel zouden willen beoefenen is hiervoor ge legenheid, door zich op genoemden clubavond aan te melden.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1