ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Scheren No. 91 Verschfjnt Woensdags Zaterdags Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek R. Butzer, Hoogoven IJmuiden. Zaterdag 18 September 1926 He Ja&rgan IJMUIDER COURANT Aboffoeoifiottprij»: 1,per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen ten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. AdTortantiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Woensdagnummer. Advertentlën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran derd) f 4,13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Advertentièn uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad it uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Radaetlt en Administratis N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 "IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot ei- met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets, Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit dt- gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75i iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone, i prijzen berekend. Advertenties adres bureau van dit blad" 10 ets. extra voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. it: rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap enz. Uitstel van eerste oefening. De burgemeester van Velsen brengt onder de aandacht van degenen, die voor de lichting van het volgend jaar tot gewoon dienstplichtige zijn of worden bestemd, dat vrijstelling wegens kost winnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid in het algemeen moeten worden aangevraagd om streeks drie maanden vóór het tijdstip, waarop de ingeschrevene zal worden ingelijfd. Ten aanzien van hen, wier inlijving zal plaats hebben binnen drie maanden na ontvangst van de kennisgevig betreffende de toewijzing aan een on derdeel van de landmacht of de zeemacht, ge schiedt de aanvraag binnen 14 dagen na ontvangst van bedoelde kennisgeving. Ontstaat de reden van vrijstelling eerst na den hierboven aangegeven tijd, dan geschiedt de aan vraag binnen 14 dagen nadat de reden van vrij stelling is ontstaan. Omtrent elk der genoemde redenen van vrij stelling geldt voorts hetgeen hieronder vermeld is. Velsen, 13 September 1926. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel sen brengen ter openbare kennis, dat de verzoe ken van M. Fokkens, te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie B, Nos, 2141,2142 en 2143, plaatselijk bekend wijk F, Noorderlaan, op te richten een timmerwerkplaats en kalkloods, alwaar geplaatst zullen worden een cirkelzaag en kalkmolen, door hen is toegestaan. J. Bleeker, te Velseroord, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M, No. 3649, plaatselijk bekend wijk D, Casembrootstraat, een steenhouwerij op te richten, door hen is toegestaan; J, Bleeker, tff- Velseroord, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M, No, 3651, plaatselijk bekend wijk D, Kortenaerdwarsstraat, op te richten een bakkerij, waarin geplaatst zal worden een gasoven, door hen is toegestaan. Velsen, den 8 September 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Soldaten en paarden. Het publiek heeft zijn afkeuring uit gesproken over -den buitengewoon zwaren marsch, dien slodaten van het Maastrichtsche garnizoen hebben moe- ten maken met een nachtel. velddienst als tusschennummer. Vele soldaten vielen uit of wierpen op den terugtocht hun uitrustingstukken weg. die later door een vrachtauto opgehaald moes ten worden. Meerderen meldden zich bij aankomst ziek en eenigen werden zelfs in een ziekenhuis opgenomen. Het puibliek spreekt door de pers en deze is een groote mond. Krachtig protest te gen dit „afbeulen onzer jongens" is waarlijk niet misplaatst. Znlke lange marschen met zware bepakking in drukkend warm weer gaat allicht bo ven de kracht. Zelfs jonge mannen in de kracht van het leven kunnen er een knoei van krijgen, die ze nooit geheel te boven komen. Alleen als men in en dooi den dienst invalide is geworden krijgt men pensioen. Maar het bewijs daarvan is moeilijk te leveren. De autoriteiten nemen niet spoedig aan, dat een mili tair door den dienst zwak of ziekelijk is s geworden. Bovendien gezondheid is meer waard dan een klein pensioentje. Met gezondheid en leven mag niet ge speeld worden. Onze soldaten behoeven niet als bakerkindjes behandeld te wor den. maar nog veel minder mag men ze behandelen1 als paarden, die men ook wel te lang laat loop-en en te zware vrachten laat trekken. In het leger schijnt men echter meer zorg voor de paarden dan voor de sol daten te hebben! Dat is geen overdreven schetteren, geen bewering, waarvan ieder de onwaarheid wel moet inzien. Als men leest hoe de paarden ontzien werden op de vierdaagsche af stands- rit Amersfoort-Groningen de vorige week, dan zou men evenveel zorg voor de menschen als voor de dieren in het leger wenschen. De paarden moesten ook in drukken de hitte een zware rit maken. Na den eersten dag werden zij voor de verdere reis zorgvuldig nagezien. Een paard, dat ongesteld was gewor den. mocht op stal blijven, hoewel het na de rust bijna geheel hersteld was. Om de hitte werd het tempo op negen KM. per uur teruggebracht, niet veel meer dus dan een sukkeldrafje. De af stand wras zestig K.M., waarover dus ongeveer zeven uur gereden moest wor den met een verplichte rust van drie kwartier. Na de rit werd de tempera tuur der paarden opgenomen, die nor maal bleek te zijn; allen waren in uit stekende conditie. We houden evenmin van het afbeu len van dieren als van menschen en vinden het uitstekend, dat men paarden met voorzichtigheid een langen afstand laat afleggen* maar de mensch gaat toch in waarde het dier verre te boven. Waarom raadpleegt men ook den dok ter niet bij de zware marschen der mili tairen en gaat men tijdens den marsch niet na, of zij het zonder schade kunnen volhouden? De paarden der officieren zijn kost bare dieren; sommigen hebben op buï- tenlandsche wedstrijden naam ge maakt. Maar het leven van den eersten, den hesten Jan, Piet of Klaas in uni form is ook meer waard dan een ren paard. Daarom ergert het ons, als we bij een vergelijking van marsch en rit moeten zeggen: Ontzag men de soldaten maar evenzeer als de paarden! De zwakke stee in den Volkenbond. Duitschland heeft zijn vasten zetel in den Raad van den Volkenbond, het hoofdbestuur dezer vereeniging. Wel heel langzaam Is er in de laatste jaren toenadering gekomen tusschen de vol keren, die elkaar beoorloogd hebben. Maar dit is een groote stap voorwaarts naar vreedzame verhoudingen in Euro pa. De zetelkwestie is daarmee echter nog niet opgelost en ze is uiterst moei lijk. De Raad heeft vaste, los-vaste en losse zetels. Die worden toegekend naar de meerdere of mindere belangrijkheid der staten. Die belangrijkheid kan ech ter niet in cijfers worden vastgesteld. Spanje vindt zichzelf een mogendheid van den eersten rang, maar de andere staten vinden Spanje een dikken, groo- ten jongen, die echter slap van spieren is en niet vast op de beenen staat. Wij vinden, dat de Zuid-Amerikaansche re publieken van weinig beteekenis zijn in de wereldgeschiedenis, maar Bra zilië en Argentinië e.a. denken daar gansch anders over. Letten we op den omvang van grondgebied, dan zegt een blik op de wereldkaart ons, dat we over die staten te gering denken. Iedere staat een zetel! is een gemak kelijke oplossing der kwestie maar zou onrechtvaardig zijn. Er zijn pepernoot staten als Monaco en Luxemburg en reuzen als de Ver. Staten, Rusland en anderen. De stem der eersten kan men toch niet gelijk stellen met die der laat- sten.- Om deze onbillijkheid weg te ne men, zou men iederen staat een zetel kunnen toekennen, maar aan ieder lid van den Raad, naar het zielental van den staat, dien hij vertegenwoordigt, een of meer stemmen kunnen geven. Voor deze oplossing valt meer te zeg gen, maar ze kan toch niet bevredigen. Immers de beteekenis van een staat hangt niet af van het zielental. Boven dien zouden bij deze regeling de groote staten de kleinen geheel overvleugelen. Ons land heeft zeven en Duitschland zestig millioen inwoners en zou dus acht, negenmaal zooveel stemmen uit brengen als wij. De bestaande regeling heeft groote gebreken, maar als men anderen nagaat en zich ernstig bezig houdt met de géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft me'. Doos 30, Tube 80 ct. rUKUL vraag der zetels, vindt men ze toch nog zoo slecht niet, althans bij gebrek aan beter te aanvaarden. De naijver tus schen de volken en de nationale trots zal men niet uit den Volkenbond kun nen weren en daardoor zijn de zetels in den Raad geen zetels van rust maar van onrust. Bij Duitschlands intrede in den Vol kenhond is juist gezegd, dat de Volken bond niet zonder Duitschland kan en Duitschland niet zonder den Volken bond. Hoe meer deze aan invloed en macht wint, des te meer zullen de sta ten bereid zijn zich neer te leggen bij zijn beslissingen, ook in zake de samen stelling van den Raad. Maar kleintjes willen graag groot zijn en als grooten behandeld worden. De losse zetelhouders zullen naar een losvasten zetel verlangen en de losvas- ten graag tot de vasten gerekend wor den. De kleintjes zitten liever niet op een stoof, de schoolkinderen liever niet op een klnderstoeltje. Ieder wil graag voor een groot mensch doorgaan. Dat zij teniet gedaan hebben, wat eens kinds is, kan men zelfs van eeuwenoude sta ten niet steeds zeggen! N. C. O. Die drie letters vertegenwoordigen voor Engeland een gevaarlijke kracht, ge vaarlijker dan een heele vloot slag schepen, een heele wolk ooiiogsvlieg- tuigen, een heele stoet tanks. Wanneer Engeland in gevaar is. zijn groot In disch gebied te verliezen, is het door de N. C. O. Ook al is de N. C. O. de laatste jaren niet meer van zooveel beteekenis. niet meer zulk een direct gevaar als in de jaren '20 en '21, Engeland voelt in haar een verborgen kracht, die de grondslagen van haar macht doet he ven. De N. C. O. is de non-coöperation, door Mahdtma Gandhi geleerd, de weigering der Indiërs, om met de Engelschen sa men te werken. Het is meer dan de ont houding van politieke medewerking. Maar alle Engelsche producten worden erdoor geboycot, de 'gouvernements- scholen en alle instellingen onder En- gelsch bestuur. Gandhi is een tegenstander van ge weld. Hij wil niet, dat zijn volk door de Roode Zee van oproer en bloedstorting naar het land der vrijheid zal trekken. Hij gelooft, dat die weg zeker niet naar het doele kan leiden. Hij wil lijdelijk verzet tegen het Engelsche gezag en gouvernement. Zoo alleen kan zijn volk zelfbestuur en vrijheid krijgen. Aan vankelijk had Gandhi groot succes. Men heeft van hem gezegd, -dat hij van klei helden kon maken. Hij bracht ve len tot groote offers, om zijn beweging- te steunen -en te deelen. En in het offer zit grooter kracht dan in een granaat of revolver. Hoe meer men voor een zaak moet lijden, des te sterker wordt men er toch aan gehecht! Maar als een beweging aan omvang wint, verliest ze licht aan zuiverheid en diepte. Een aanhanger van Gandhi er kent dan ook, dat er verkeerde elemen ten gekomen zijn in -de beweging van zijn meester. Dat meerderen zich op den voorgrond schoven en belooning zoch ten voor hun offer, dat sommigen het niet konden nalaten, toch geweld aan te wenden. Velen, zoo oordeelt hij vol gens „The Modern Review", een En- gelsch-Indisch blad, bleken niet op de zedelijke hoogte te staan voor deze be weging vereischt. Daardoor is er in de N. C. O. een zekere verslapping geko men. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De heer M. C. Visser, schipper van de stoomloodsboot no. 2, is eervol ont slag uit 's Rijks dienst aangevraagd te gen October a.s. Om te kunnen voorzien in de be hoefte aan zand, na gereedkoming van de afgravingen ten behoeve van den sluisbouw, zal de Amsterdamsche Ballast Mij. de terreinen ten Noorden van de sluisbouw werk en moeten afgra ven. Ecniigen tijd geleden is een begin gemaakt met het doen van graafwer ken voor den bouw van een tunnel on der -de spoorlijn van het Hoogovenbe- drijf, waardoor de spoorverbinding tus schen de zandhaven en de duinterrei nen wordt tot stand gebracht. De tun nelbouw, die wordt uitgevoerd in gewa pend beton is opgedragen aan de firma Butzer te 's Gravenhage. VELSEROORD. Door de classis Haarlem der Geref. Kerken werd Dinsdag peremptoir ge ëxamineerd de heer B. Holtrop te Jou- re, beroepen predikant alhier, die werd toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. VELSEN. Nabij hotel De Prins te Wijkeroog op een daarvoor zeer geschikt terrein, behoorende aan den heer J. van Game ren, heeft de uitgestelde ringstek er ij per rijwiel plaats gehad. Om het werk te bemoeilijken waren vlak voor -den ringhouder een paar planken -dwars over den weg gelegd, zoodat het rijwiel, kort na elkaar twee schokken kreeg. Hierdoor werd het richten natuurlijk zeer bemoeilijkt, wat uit het aantal gestoken ringen ten dui delijkste bleek. Er waren 59 deelneemsters en deel nemers. Daar het aantal prijzen 22 bedroeg, had ieder een mooie kans. Na een moei lijken strijd werden de prijzen behaald door: Meisjes van 10 tot 12 jaar: 1. A. Kruk, een alpaca beursje, 2. W. Diepgrond, een fleschje odeur, 3. H. Doorn, een doos met 6 zakdoekjes, 4. A. van Aalst, een kruikje odeur, geschenk van den heer Jb. Boogaardt. Als troostprijs ontving Rensje Amse een kleiner beursje van Alpaca. Meisjes van 12 tot 14 jaar. 1. Gr. de Bruin, een leeren taschje, 2. Lena Waagmeester, een byouteriedoos- je, 3. P. Stapper, een luxe -door postpa pier, 4. J. Sanberg, een doos zeep, 5. Dient je Bosman, een fleschje odeur; 6. G. de Greef, een collier. Jongens van 10 tot 12 jaar. 1. H. Luyting, een fietspomp; 2. O. Schaap, een electr. zaklantaarn, 3. W. Groeneveld, een doos bonbons, 4. Jb. v. ITeyst Czn., twee boeken, 5. J. Haeseker, een rijwiel-bel. Jan Broeze ontving als troostprijs een gereedschapskoker. Jongens van 12 tot 14 jaar. 1. Joh. Meyer, een carbidlantaarn, 2. Jan de Boer, een portemonnaie; 3. A. v. Borre, een bagagedrager, 4. Klaas Pronk, een figuurzaagkaart, een ca deau van den heer Berghuis. 5. C. Steenman een rijwielbel. De prijzen lagen op een tafel in hotel De Prins en mochten in volgorde geko zen worden. Het bleek dat de duurste prijzen soms het laatst gekozen werden, zoodat ze ten deel vielen aan hen en haar, -die de laag ste prijzen gewonnen hadden. 't Was dan ook voor de meesten moei lijk de voorwerpen op hunne waarde te schatten. Het weer was, uitgenomen een enkel regenbuitje, gunstig, daar op het laag gelegen land niet'veel hinder van den wind ondervonden werd. PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Stee OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger J. EIjKINO, Al naarscheweg 74. Beverwijk. Jammer was het, dat muziek ontbr; Al was er maar een draaiorgel weest, dan zou daardoor alles al e heel wat vrooijker karakter gekreg hebben, maar dat was een gevolg v het onverwachte, maar noodzakelij uitstel. Aanbesteding Woensdagmiddag werd door B, en W. ten ra, huize aanbesteed het aanleggen van een klink bestrating met grindvoetpaden enz. over een deelte van den Hagelingerweg te Santpoort. In komen waren 15 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: Gebr. v. Pelt. Helder 1 16100; J. H. G. van Har Nijmegen, f 15750; J. Dienaar en Zn., Helt f 15500; N.V, Rolland, Haarlem, f 14580; G. c Adel, Velsen, f 13950; H. de Weers, Haarl f 13865; B, Smallegange, Haarlem f 13864; W. d. Mey, Wijk aan Zee; f 13810; W. A. Ren Zeist, f 13585; H. Bakx en H. Steenkist, Haarte f 12988, G. Versteeg, Groningen, f 12800; G. J. Graan, Amsterdam, f 12343; Th. Merdes, Nic werlcerk a. d, IJssel, f 11292; Ned, Basalt M Zaandam, f 11170; D, Stada, IJmuiden, f 10970 De gunning werd aangehouden. In het jaarverslag over 1925 van het Provi ciaal Waterleidingbedrijf lezen wij nog eenige t langrijke mededeelingen omtrent de waterwinni en waterlevering in de gemeente Velsen. Volge dit verslag werd met den aanvoer van ruwwat- afkomstig uit den sluisput te IJmuiden (beho dens korte onderbrekingen, als gevolg van vt plaatsing van pompwerktuigen in den sluisput) g regeld doorgegaan. Tot 4 November werd in d sluisput het water geleverd door een pompstatic gelegen aan de Zuid-Oostzijde van de schutkol daarna werd het pompstation verplaatst naar - noordzijde van den put voor het binnensluishool In eerstbedoelde periode viel een stijging van h chloorgehalte van het geleverde water te const teeren, die toegeschreven moest worden aan i dringing van bovenwater JLn de zandlagen, waa aan het water onttrokken werd. Maar omdat h sluisputwater uitsluitend gebruikt werd voor b vloeiing van daartoe geschikte duinslakken nal het bassin der winplaats bij Wijk aan Zee, gaf h te kooge chloorgehalte geen aanleiding tot ove matige stijging van het chloorgehalte van het do- het pompstation Wijk aan Zee geleverde water Door het station voor het binnenhoofd van d« sluisbouw te IJmuiden werd wederom water a geleverd met normaal chloorgehalte. Het bedrijf ging in April met de N.V. Koninkli ke Ned. Hoogovens en Staalfabrieken een ove eenkomst aan, waarbij het bedrijf zich verbor aan de Hoogovens te leveren ten minste 2500C M3. water per jaar, afkomstig uit den sluisput 1 IJmuiden, gedurende den tijd, dat het bedrijf ze water uit den sluisput zal ontvangen. Van den sluisput werd gedurende het verslaj jaar totaal 1,621.824 M3 ruwwater in de richtir. van het pompstation bij Wijk aan Zee afgelevert terwijl uit de aanvoerleiding tusschen den slui: put en genoemd pompstation totaal 215.224 M ruwwater werd onttrokken voor de levering aa „Hoogovens" zoodat totaal' 1.406.600 M3 ruw wa ter naar de winplaats bij Wijk aaiT Zee werd vei voerd. Aan electrische energie werd in den sluisput te behoeve van het waterleidingbedrijf verbruik) 187.901 K.W.U.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1