ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN flo. 92 Woensdag 22 September 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het ver- toek van de Sinclair Union Petroleum Company, S. A., te Amsterdam, om op het perceel, kada straal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmui den, Sectie M, No. 2185, plaatselijk bekend wijk E, Trompstraat 17, te plaatsen een benzinetankwa gentje, met een inhoud van 200 Liter, door hen is toegestaan onder voorwaarden. Velsen, den 14 September 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, j. KOSTELIJK. RIJKENS. Herziening van het uitbreidingsplan voor de gemeente Velsen. Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat het ontwerp IV jot herziening van het plan van uitbreiding voor deze gemeente, met uitvoerige kaarten en grond- leekeningen, van 20 September a.s. af gedurende der weken, op de gemeente-secretarie (4e Afdee ling) voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. Velsen, 17 September 1926. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, RIJKENS. Weghalen van vuilnis. De directeur van den Reinigings- en Ontsmet- lingsdienst vestigt er de aandacht op, dat het neerwerpen van puin en vuilnis langs den open karen weg en op openbare terreinen verboden 'is. ïaar dit aan 't eind der Kennemerlaan en bij 't iwarte pad nog meermalen voorkomt, wordt er herinnerd, dat het afhalen van puin en vuil- door den Reinigingsdienst dagelijks kan ge bieden. De directeur, VERZIJLBERGH. VAN DEN WACHTTOREN. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap. Dat geldt ook van de staten. Volke ren zijn ook gevoelig voor vriendelijke den. En met een kleinigheid kan en hun hart winne». Met hoeveel haat verachting hebben nog kort geleden Franschen over de Boches gespro- m. Er was een kloof tusschen deze naburige volken gekomen, die in ?eeneeuw overbrugd scheen te kunnen rorden. Er is eenige malen sprake geweest )or den oorlog, dat keizer Wilhelm en bezoek aan Frankrijk zou- brengen mals vriend zijn intocht doen in Parijs. Hen heeft het niet aangedurfd. De ont- (angst zou al te koel worden. Nog was 10 niet vergeten. Maar thans zoo weinige jaren na den rooten oorlog begint de verhouding H9schen Frankrijk en Duitschland zich Ml te verbeteren. Een kleinigheid be- ijst dit., We lazen er van ln het tijd- thrift „Volkenbond", het orgaan der tr. voor Volkenbond en Vrede. In '23 id te Freiburg een spontane demon- ratie van vredelievende gevoelens als sultaat, dat de Duitschers elk per- onlijk een som geld of een sieraad of- rden als bijdrage in het herstellings- erk in Noord-Frankrijk. Voor dit be- hg werden dit jaar jonge hoornen aan kocht, om in Reims een stukgescho- park weer in zijn ouden staat te rstellen. tïiertoe waren ruim duizend tótschers als pelgrims van den vrede Sar het zwaar beproefde land getrok- to, natuurlijk onder groote belang- itelling-. De eerste week van Augustus ijü deze gasten in Frankrijk ontvan- f to. Zij hebben Reims, Laon, Amiens j a Rouen bezocht, werden in Parijs be- en reisden tenslotte naar Bier- :ie, aar een democratisch, interna- toaal vredescongres werd gehouden, rt geleden trokken Duitschers nog Frankrijk, om er boomgaarden, Sijnen, huizen, fabrieken en levens te Si'ttwoesten; thans komen ze er om tomen te planten in een park en daar- *to nieuwe, vriendschappelijke ge ziens in de harten der voormalige %uden. E» men heeft hun bezoek gewaar deerd, men was ingenomen met deze kleine, aardige attentie der vroegere doodsvijanden, Franschen en Duit schers en andere volkeren beraadslaag den daarna met elkaar, hoe men den vrede kan bewaren en oorlog en oor logsstemming verre houden. Een klein geschenk aan den voorma- ligen vijand is een bewijs van een groo- ten ommekeer. Het gevaar van een toe- komstigen oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk is dank zij Locarno en Ge- nève veel kleiner geworden. Dat Duit schers een park herstellen in het door hen verwoeste Noord-Frankrijk en de Franschen dit als het gebaar van de aangeboden vriendenhand opvatten, geeft ons goede hoop, dat niet alleen de politieke verhouding tusschen de beide staten maar ook de wederzijdsche ge voelens tusschen de beide naties veel verbeterd zijn. Wellicht wordt Strese man over eenigen tijd officieel en vriendschappelijk in Parijs ontvangen. De Volkenbond is er en blijft er. Wanneer twee buren erge ruzie heb ben gehad, d-e booze woorden zelfs tot booze daden oversloegen, maar er daar na komt een verflauwing van de haat, zelfs een begin van vriendelijker gevoe lens, is het wachten vaak op de eerste, kleine welwillende daad. En zie, de eene buur noodigt den andere uit op een kopje thee. Na de ruzie komt de visite. M<en spreekt weer met elkaar, eerst doet men nog wat stijf en stil maar zachtjes-an komen de tongen los en gaan de harten open. En terecht oordeelt de wereld dan: Het-is nu weer in orde tusschen deze twee, want ze komen hij elkaar op bezoek. Zoo hebben Duitschland en Frankrijk elkaar ontmoet te Genève. En onze afgevaardigde Jhr. Loudon beeft in een schoone rede zijn blijd schap daarover uitgesproken en tevens gewezen op het goede werk dat de Bond deed, doet en nog zal doen. Hij richtte zich niet alleen tegen de liefhebbers van ironie en kleineeren maar vooral tegen de onverschilligen en lauwen, die schouderophalend en met eiën meelijdenden glimlach over den Volkenbond spreken. Ze noemen dien wel niet slecht, maar liet instinct van den mensch kan toch niet veran derd worden. Loudon riep uit: Wat hebben zij wel gedacht op den gedenkwaardigen 10 September van dit jaar, toen nauwelijks zeven jaar na den versclirikkelijksten aller oorlogen de vijanden van gisteren verzekerden van huil wil, om,samen te werken aan het werk van den algemee.nen vrede." Nog deze twee treffende woorden uit zijn rede: „Wij hebben met een traan in het oog geluisterd naar de meesleepende rede van Briand in antwoord op de waardige woorden van Stresemann." „Het werk, dat wij hier opbouwen, met zijn steeds toenemende vertakkingen door de gebeele wereld, is reeds sterk genoeg, om eenige voorbijgaande schok ken te kunnen weerstaan." Door deze woorden klinkt het vaste geloof: De Volkenbond is er en blijft er! iêS51_ I behandelt men de roode I en smettende plekken met Ongelukkige val. Vrijdagmiddag, toen een aantal werklieden het Hoogovenbedrijf zich naar huis begafhad op den nieuwen Schulpweg een ernstig ongeluk- plaats, veroorzaakt door een hondje. De 36-jarige machinebankwerker W. v. d. Hal, wonende te Velseroord, die zich onder de wiel rijders bevond, zag plotseling uit een in de nabij heid staande woningen een hondje op zich afko men. Hij stak zijn voet uit om het beest van zich af te houden, doch verloor hierdoor de macht over z n stuur. Hij kwam te vallen en kreeg zware ver wondingen aan het been. Voorbijgangers brachten hem naar de N. Hl. Ct. meldt, per brancard naar het Casino bij de Hoog ovens, waar Dr. Barentsen, die inmiddels gewaar schuwd was, het eerste verband legde. Op diens advies werd v. d. Hal, per ziekenauto naar een der Haarlemsche ziekeninrichtingen overgebracht ter verdere behandeling. Zurmühlen en Go. 100 jaar. De bekende firma Zurmühlen en Co. te IJmui- den, scheepsagenten, cargadoors en passage-agen ten van verschillende stoomvaartmaatschappijen viert binnenkort haar honderdjarig bestaan. De firma werd opgericht te Nieuwediep in 1826, kort na de opening van het Noordhollandsch Kanaal, door den heer J. Th. Zurmühlen, den grootvader van den tegenwoordigen directeur den heer J. P. Zurmühlen, Een halve eeuw bleef de zaak in Nieuwediep gevestigd. Na de opening van het Noordzeekanaal in 1876, dus nu vijftig jaar geleden, werd de zaak naar IJmuiden overgebracht. De firma Zurmühlen en Co. vereenigde zich vijf jaar geleden met het cargadoorskantoor der firma Halverhout en Zwart te IJmuiden, PLAATSELIJK NIEUV/S. IJMUIDEN. Maandag woei op het Italiaansche consulaat* alhier de natievlag ter her denking van den dag, waarop het Ita liaansche leger Rome binnentrok. Een! mooie Zondag. Het prachtige weer van Zondag bracht weer heel wat drukte in IJmuiden. De booten van de Alkmaar Packet voerden heel wat menschen aan, zelfs was de driedekker Alkmaar weer naar hier gedirigeerd. Wij zagen zelfs De Koophandel en nog eenige extra motorbooten. Ook de veerdien sten, hadden het druk en brachten heel wat men schen naar het strand. De Roland had weer mu ziek aan boord. Des middags was het op de sluizen druk bij het vertrek van hét Engelsche eskader. Een der krui sers, de Cambrian, was Zaterdagmiddag al ver trokken. Zondagmiddag vertrokken het admiraal schip, de Curacao en de Comus en Cleopatra, Onze kruiser Heemskerk, die ter gelegenheid van dit Engelsche bezoek in Amsterdam had ge legen vertrok Maandag van hier weer naar Nieu wediep. De algemeene vergadering van aandeelhou ders der Kon. Ned, Hoogovens en Staalfabrieken wordt 30 dezer te Amsterdam .gehouden. De Cantate. De Cantate welke met de a.s. feesten in No vember gezongen zal worden en onder leiding van den heer N. Gonlag wordt ingestudeerd, belooft een mooi nummer van het feest te zullen worden. Reeds hebben zich 130 zangers hiervoor aange meld en de repetities welke in vollen gang zijn, worden gehouden des Maandags in het Gebouw voor Chr. Belangen en des Vrijdags in de Witte Bioscoop. Wij vernemen dat naar alle waarschijnlijkheid de eerste opvoering in het Thalia-gebouw zal plaats hebben, terwijl het in de bedoeling ligt meerdere opvoeringen in een der kerkgebouwen te laten volgen. Een neutrale school? Naar we vernemen, zijn op de lijsten van de Neutrale Schoolvereeniging reeds handteekenin- gen met een totaal van 80 kinderen verkregen. Naar men ons meedeelt, zal de aanvrage aan den raad om medewerking voor de stichting van een' schoolgebouw reeds deze week verzonden worden. Men wil de school stichten op een terrein aan den IJmuiderstraatweg, nabij den watertoren. VELSEROORD. Bloemententoonstelling. Het is een verblijdend verschijnsel, zooveel lief hebberij er tegenwoordig is voor bloemen. Waar vindt men thans geen bloemen en planten in huis? Op de scholen wordt de lust voor Flora's kinde ren den leerlingen reeds ingeplant. Maar onze bloemkweekers zijn ook propagandisten voor de liefde tot bloem en plant. En de bloemenwinkels zijn tegenwoordig een lust voor de oogen. De heer W. C. Post, die een bloemenzaak heeft in de Trompstraat alhier en een filiaal in de Huy- gensstraat te IJmuiden, heeft evenals verleden jaar een bloemententoonstelling gehouden in de concertzaal van den heer Demmers en wel van Zaterdag tot Maandag. Wij hebben een kijkje ge nomen en genoten van deze bloemenweelde. Wat een schat van dahlia's, in de warmste en schoon ste kleuren. Voorts een pracht van chrysanten, asters, cactussen enz. In het midden was een laag bed van primula's, alle in vollen bloei. En daar- tusschen een schat van planten, waarbij een mooie collectie collea's, in de fijnste kleurnuanceering. Het geheel was een lust voor de oogen. De heer Post is een bloemkweeker, die dat kan men dadelijk opmerken groote liefde heeft voor zijn vak. En daarbij weet hij reclame te ma ken, wat in onzen tijd zeker noodig is. Des avonds was er op de tentoonstelling muziek en zang en Zondag gaf de Harmonie St. Fidelis in den tuin een concert. VELSEN. Actie voor het openhaar onderwijs. Het Comité van actie voor het openbaar onder wijs in de gemeente Velsen hield Maandagavond een vergadering in den Lunchroom Eynthoven te Velseroord. De voorzitter, Ds. W, Luikinga, zeide dat de voorstanders van het openbaar onderwijs de laatste weken opgeschrikt zijn door de onderwijs politiek in onze gemeente. Eerstens door de ver plaatsing van het hoofd van school AI naar school B en meer nog de behandeling van deze kwestie door den gemeenteraad. Vervolgens de pogingen tot oprichting van een neutrale bijzon dere school te IJmuiden. Dit laatste trof te meer, daar het voorstel tot verplaatsing van het hoofd van school AI was aangenomen, Spr. zeide dat het dagelijksch bestuur een waarschuwing in de IJmuider Courant had ge plaatst, om vooralsnog geen handteekeningen op de lijst voor deze neutrale school te plaatsen. Spr, had vernomen, dat reeds voldoende handteeke ningen voor de lijst verkregen waren, maar dit beteekent nog niet, dat deze school er komt. De voorzitter deelde verder mede, dat eenige leden van het Comité, n.l. de heeren Tusenius en Roelse, wegens een vergadering der Raadscom missie voor de onderwijszaken, niet aanwezig konden zijn. Spr. zeide vernomen te hebben, dat in deze vergadering van de Onderwijscommissie voorgesteld zal worden om tot opheffing van school AI te IJmuiden over te gaan. Spr. zeide dat dit voorstel geheel in de lijn ligt van de po litiek van den wethouder van onderwijs. De voorzitter brengt deze zaken in bespreking. De heer Jac. de Nobel, secretaris, zeide ge schrokken te zijn van de zaak der overplaatsing van het hoofd van school AI, waar een gemeente raad, die niet deskundig is, besliste over een man, die zich een plaats in de maatschappij had ver worven. Spr. was vooral geschrokken van de rech teloosheid hierbij. Waar een gemeentewerkman, die teruggeplaatst wordt, wel recht van beroep heeft, vindt spr. deze handelwijze van den raad schandelijk, Spr. meent, dat de belangen van het openbaar onderwijs door den raad ten zeerste zijn geschaad. Spr. zegt vernomen te hebben dat linksche raadsleden in de geheime zitting aan den leant van B. en W. stonden, maar dat zij in de openbare vergadering tegen het voorstel opkwa men. Spr. hoopt dat de namen van deze raadsle den openbaar zullen worden, want deze dingen moeten in het volle licht komen. Wat de oprichting der neutrale school aa spr. meent dat door het Comité van actie alles in het werk gesteld moet worden, om dit te voor komen. Spr. zegt, dat men vroeger sterk heeft moeten strijden tegen het bijzonder onderwijs, maar er is in heel onze actie nog niet zoo iets ge weest, als thans, nu men school A1 op fatsoen lijke wijze den nek wil omdraaien. Maar al heeft men nu een aantal handteekeningen, de kinderen heeft men nog niet. En wij zullen dan ook alles doen, om de totstandkoming dezer school te ver hinderen. De heer M. H. Visser, lid van het Hoofdbestuur van het Ned Onderwijzers Genootschap, te Am sterdam, die de vergadering bijwoonde, zegt geen tweede voorbeeld te kennen, als de zaak van de overplaatsing van het hoofd van ..school A I. Spr. begrijpt vooral niet de houding der rechtsche raadsleden daarbij. Maar erger noemt spr. de houding van den heer Tusenius, die, zich voor stander van 't openbaar onderwijs toont. Waar ook een onderwijzeres der openbare school, lid van 't Ned. Onderwijzersgenootschap, hierbij be trokken was, zeide spr. dat 't Genootschap op zulke leden niet gesteld is en meent spr. dat zij ge schrapt moet worden. De heer de Nobel zeide dat er voorts moeten komen vergaderingen van de ouder-commissies van de A-scholen. Spr, zeide dat het toch merk waardig was, dat leden van de Oudercommissie hun positie als zoodanig gebruiken, om propagan da te maken voor de neutrale school. Spr. laakte hierbij vooral de houding van den heer Tusenius en zeide, dat men toch wel tuk op baantjes moet zijn, om deze dingen te aanvaarden en die func ties later te misbruiken. Besproken werd ook de kwestie van het lid maatschap van het Comité van actie van den heer Tusenius. Er werd op gewezen, dat men hem niet als zoodanig kon royeeren, maar wel kon men den Vrijheidsbond verzoeken een anderen vertegen woordiger in het Comité aan te wijzen. De voorzitter zeide dat de zaak der verplaatsing van het hoofd van school AI wel degelijk een zaak van het Comité is. Hierin toch worden ook de belangen van het openbaar onderwijs geschaad. Wij moeten van den gemeenteraad volledige klaar heid eischen. Naar aanleiding van wat de secretaris zeide over linksche raadsleden, zeide de voorzitter dat er waren, die in de onderwijscommissie eerst met den wethouder meegingen, maar dat ze bewijzen verlangden. Toen die niet gegeven werden, heb ben zij tegengestemd. De voorzitter meent verder dat er een stem van het Comité naar buiten moet uitgaan. Er is ook een politieke kant aan. is de heer Tusenius de hoofdschuldige, want toen deze zag, dat hij enkel rechtsche medestanders zou krijgen, had hij moeten zeggen: Non talis auxilio; van deze hulp ben ik niet gediend. Maar waar wij ons niet be moeien mogen met de interne aangelegenheden der bijzondere scholen, hadden de rechtsche leden dit ook hier niet mogen doen. De heer de Nobel stelde tenslotte voor bekend voorstander van het openbaar onderwijs te IJmuiden te doen optreden. Verder stelde deze een motie voor van den volgenden inhoud: „De vergadering, gehoord de bespreking over de houding van den wethouder van onderwijs, van meening, dat de heer Tusenius als vertegen woordiger van den Vrijheidsbond in het Comité van actie, zich nog steeds laat gelden als voor stander van het openbaar onderwijs, spreekt als haar meening uit, dat de belangen van het openbaar onderwijs niet meer veilig zijn in de handen van den heer Tusenius en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie zal worden opgezonden aan den ge meenteraad en aan het hoofdbestuur van den Vrij heidsbond. Besloten werd voorts, een groote openbare ver gadering te houden en daarvoor als sprekers te vragen Prof. Dr. B. D. Eerdmans te Leiden en de heer L. Nooter. lid van het Hoofdbestuur der Vereeniging van Hoofden van scholen te Amster dam. Uitslag van de op 20 September 1926, ten raadhuize te Velsen, gehouden openbare beste ding tot het aanleggen van verschillende wegen met bijkomende werken, te Wijkeroog, volgens be stek No. 99, dienst 1926. Ingekomen 11 (elf) biljetten. 1. T, Merbis, Nieuwerkerk a/d. IJssel, f 24.300; DIEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de afd. Velsen ei Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ining van dieren! Min. contr. f 1-25 pe jaar. Secretariaat: Stationsweg IC 86 Velsen. 2. G. Versteegh, Groningen, f 22.170; 3. P. Dekin ga, Amsterdam, f 20.980; 4. H. Bakx en H. Steen kist. Haarlem, f 20.688; 5. J. M. Strijland, Uit hoorn, f 19.870; 6. Nederlandsche Basalt Mij. Zaandam, f 19.300; 7. W. A. Renes, Zeist, f 19.000 8. G. den Adel, Velsen, f 17.990; 9. fa. Gebrs. Var Pelt, Helder, f 16.200; 10. fa. Joh. Dienaar en Zn. Helder, f 15.944; 11. C. Keijzer en J. van Stipriaan Schagen f 13.789. De afdeeling VelsenIJmuiden van de Ver eeniging „Volksonderwijs" zal een ledenvergade ring houden in café Bloemoord te Wijkeroog op Donderdag 23 Sept. a.s. des avonds 8 uur. Onder meer zal op die vergadering de stichting van een Bewaarschool te Wijkeroog besproken worden. AI degenen, die belang stellen in de stichting eener inrichting voor openbaar voorbe reidend onderwijs in dit deel der gemeente, zul len dus niet verzuimen deze vergadering bij te wonen. Het bestuur der afdeeling zal dan kunnen, vaststellen of de belangstelling der ouders voor deze zaak voldoende is en de steun financieel en moreel de afdeeling in staat zal stellen, dit werk, dat al zoo lang op afdoening wacht, aan te vangen. Zondagmiddag heeft het dubbel-Mannen- kwartet „Apollo" van Amsterdam in de thee- schenkerij in Velserbeek een concert gegeven. Dank zij het mooie weer en de goede reputatie die deze zangers zich hier veroverd hebben, was het terras, alsmede het aangrenzende pad met een talrijk aandachtig luisterend publiek bezet. Een krachtig applaus na de soms schoone, soms lieve, soms aardige nummers was het duidelijke blijk, dat het gebodene waardeering vond. Concert Velserbeek, Harm. „Eendracht" Bij gelegenheid van de ingebruikstelling der Muziektent in het park „Velserbeek'' zal de Har moniekapel „De Eendracht'' der Kon, Ned, Pa pierfabrieken het volgende programma ten gehoo- re brengen: 1. Marche des Cottillons. 2. L'étoile du Nord, Meyerbeer 3. Ballet „Marion", S. Vlessing. 4. Marche de Couronnement, Strauwen. 5. Ouverture „Obéron", 6. Fête de Charité, 7. Ballet d'Isoline, Finale. Weber. Lecocq Messager Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschieven 18 Sept. 1926: 1 letterzetter, 1 timmerman, 1 mandenmaker, 1 bankwerker, 1 loodgieter, 1 instrumentmaker, 1 machinist, 1 sigarenmaker, 3 kantoorbedienden, 24 los arbeiders. WIJKEROOG. Terwijl op Zaterdagmiddag 11 September- j.l. twee knaapjes van 5 en 7 jaren, genaamd H. d. R. en G. de R. achter de b09chjes gelegen langs den Koningsweg te Wijkeroog, bramen lie pen le zoeken, kwamen zij in aanraking met een persoon, die dezen kinderen ieder 5 cent gaf voor een chocoladereep. Dit ging echter gepaard met niet te noemen ontuchtige handelingen, waar na hij deze kinderen bedreigd had met de woorden: ,Als jullui het vertellen sla ik je dood." Het oudste ventje, dat nog al helder voor zijn leeftijd is, had echter goed ga degeslagen welke poort aan den Ko ningsweg die persoon later was binnen gegaan, en vertelde het gebeurde aan zijne moeder en deze bij diens thuis komst vertelde het aan hun vader. De vader deed echter geen aangifte bij de politie, doch ging den volgenden morgen in woede met de kinderen naar zijne woning en schold, hem de huid vol, als gevolg dat de zaak eenigszins rucht baar werd en later ook ter oore van den Brigadier der Rijksveldwacht kwam, die ambtshalve een onderzoek instelde en als verdacht van het plegen van on tuchtige handelingen met minderjarige, arresteerde den fabrieksarbeider ge naamd A. B. wonende te Wijkeroog, die bij verhoor aan den Brigadier een volle dige bekentenis aflegde. De man is na geleid te zijn voor den Commissaris van politie, overgebracht naar Haar lem en ter beschikking ter Justitie ge steld.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1