Kinder-Cantate „IJmuidens Bloei". OFFICIEEL. KENNISGEVING inzake tijdelijke afsluiting van een weg. Burgemeester en Wethouders van Velsen bren gen ter openbare kennis, dat de Hagelingerweg te Santpoort, van den Rijkstraatweg af tot den Biezenweg op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 Septem ber as. voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Velsen, 22" September 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. KENNNISGEVING inzake tijdelijke afsluiting van een weg. Burgemeester en Wethouders van Velsen bren gen ter openbare kennis, dat de Stationsweg, te Velseroord, van het westelijk viaduct af tot de westzijde van de Willebrordstraat, met ingang van Maandag, 27 September as. tot nader order, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afge sloten, wegens verbetering der bestrating. Velsen, 20 September 1926. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Het vijftig jarig bestaan van IJnmiden eni het Noordzeekanaal. Zoo langzamerhand gaan de plannen tot feeste lijke herdenking vaste vormen aannemen. En dit wordt nu ook wel tijd, Intusschen had he.t Comité met tal van onvoorziene omstandigheden reke ning te houden, waardoor alles wel eenige vertra ging ondervond. Bovendien is het ineenzetten van een organisatie wel het moeilijkst. Is deze een maal gereed, dan wordt de uitvoering wel zeer vergemakkelijkt. Vooral als men volle medewer king ontmoet uit bijna alle kringen onzer bevol king. Vol geestdrift is men aan het werk getogen. Persoonlijke belangetjes en verlangetjes hebben steeds moeten wijken voor het besef, dat dit feest in eensgezindheid op luisterijke wijze moet wor den gevierd. Indien nu de gelden maar steeds blijven aan- stroomen en dit laat hier en daar wel wat te wenschen over zal het geheele ontworpen pro gramma kunnen worden uitgevoerd. In de eerste plaats volge hieronder de vermel ding van de leden van het Eere-Comité, het Al gemeen Comité en de Sub-Commissies: EERE-COMITE. Jhr. Mr. Dr. A, Roëll, Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, Beschermheer. W. de Vlugt, Burgemeester der gemeente Amster dam, Eere-Voorzitter. R. G, Rijkens, Burgemeester der gemeente Velsen, Eere-Voorzitter. E. HELDRING, Voorzitter der Kamer van Koop handel, Amsterdam, Eere-Voorzitter. Dr. C. J. K. v. Aalst, President der Nederlandsche Handelmaatschappij, A'dam. P. C. Adrian, Directeur der Nederlandsche Stoom vaart Mij. „Oceaan", Amsterdam. S. A, Bakker, Oud-Reeder, Soest. M. H. de Beaufort, Directeur der Koninklijke Hollandsche Lloyd, Amsterdam. - Mr, A. J. E. A. Bik, Particulier, 's Gravenhage. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Velsen. J. M. Bottemanne, Oud-Directeur der Visschers- haven, Amsterdam. B. Brutel de la Rivière, Havenmeester, IJmuiden. H, Cox, Directeur der Hollandsche Stoomboot Mij., Amsterdam. Herbert Cremer, Directeur der Deli Maatschappij, Santpoort. Ds. H. W. Creutzberg, Predikant, 's Gravenhage. W. A. Dolleman, Notaris, Voorzitter „IJmuidens Bloei", IJmuiden. Mej. J. L. Enschedé, Santpoort. F, H. Fentenier van Vlissingen, Directeur Steen- kolenhandelvereeniging, Utrecht. C. Fock, Directeur Commandant der Marine, Wil lemsoord. Ir. W. G. C, Gelink, Hoofdingenieur Directeur v. d. Rijkswaterstaat, Haarlem. P. W. Jansen, Santpoort. J. D. W. Kalkman, Kapitein Commandant der Ver dedigingswerken, IJmuiden. Ir. G. A. Kessler, directeur v. h. Koninklijk Ne- derlandsch Hoogovenbedrijf, Velsen. J. F. Klercq, Voorzitter der Vereeniging van Ree- ders van Visschersvaartuigen, IJmuiden E. H. Krelage, Voorzitter der Kamer van Koop handel, Haarlem. Joan H. A. Kruimel, Lid van den Raad van Com missarissen der N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma v. Gelder Zonen, Velsen. N. Levenkamp, Directeur der „Haarlemsche Bankvereeniging", Haarlem. W. H. J. Oderwald, Directeur der Stoomvaart Mij. „Nederland", Amsterdam. W, N. v. d. Poll, Havenmeester, Amsterdam. Ir. G. Redeker, Hoofdingenieur v. d. Rijkswater staat, Amsterdam. D. de Ridder, Commissaris van Politie, IJmuiden. Ir. J. A. Ringers, Hoofdingenieur v. d. Rijkswater staat, IJmuiden, F. J. H. Schneiders, Directeur der Visschershaven, IJmuiden. J, C. Slis, Voorzitter der IJmuider Vischhandel- vereeniging, IJmuiden, W. v. Erp Taalman Kip, Directeur van het Loods wezen enz. i. h. 3e District, Amsterdam. Jhr. F. Teding v. Berkhout, Directeur der Haar lemsche Bankvereeniging, Haarlem. Paul den Tex, Directeur der Koninklijk Neder landsche Stoomboot Mij. A.'dain. F. P. Vermeulen, Lid v. d. Raad der gemeente Velsen. Mr. G. Vissering, President Directeur der Neder landsche Bank, Amsterdam. As. Volkmaars, Directeur der Directe Belastingen Invoerrechten en Accijns, Amsterdam. J, C. A. Weerts van St. Philipsland, Oud-Burge meester der gemeente Velsen. J. P. Zurmühlen, Cargadoor, IJmuiden. ALGEMEEN COMITÉ. Dagelijksch Bestuur. J. C. Dunnebier, Voorzitter. K. H. Tusenius, 2e Voorzitter. J. de Nobel en W. Ch. Suwerink, Secretarissen. R. S. v. d. Veen, Penningmeester. Dr. C. I. de Vries Robles. M. G, v. Praag. J. de Waard. N. Gonlag. J. J. Baart, D, Bais Jzn., P. J. Bakker, H. Bal- foort, E. v. d. Brink, J. C. Cramer, B. A. Dam mers, J. P. v. d. Does, L. Dijksen, P. Dijkstra, J. de Groot, G. F. Haak, D. C. Heuff, N. C. Hiu, A. H. Holtslag, H, Homburg, D. Klut, J. Krijger, C. v. Leeuwen, C. Luchsinger, F. J. Mariens, P. J. de Mooy, Dr. A, Oosterwijk, T. v. Popta, J. L. Uitzinger, A. J. Veltkamp, G. A. Verkade, Th. Verzijlberg, S. Vlessing, G. Voet, S. J. Warmer, D. Wiegman, S, v. d. Werff, A. de Wit. SUB-COMMISSIES. ONTVANGST: J. C. Dunnebier, voorz.; J. de Nobel, secr.j R. G, Rijkens, K, H, Tusenius, W. Ch. Suwerink, Dr. C. I. de Vries Robles, G. A. Verkade. VLOOTREVUE: H, Balfoort, voorz., G. F. Haak, secr., S. Kos ter, D, C, Heuff. CONCERTEN etc.: Dr. C, I. de Vries Robles, voorz., A. H. Holt slag, secr., G. F. Haak, K. H, Tusenius, Dr. A. Oosterwijk, G. Voet. VERSIERING EN VERLICHTING: A. de Wit, voorz,, J. C. Cramer, sfeer., A. v. Marken, A. ten Broeke. KINDERFEESTEN: P, J, de Mooy, voorz,, J, P. v. d. Does, secr,, T. v. Popta, S. v, d, Werff, J. Dalhuisen, B. Dammers, J. Krijger, en vertegenwoordigers van iedere school in IJmuiden en Velseroord. WINKELWEEK: IJmuiden: M-, G, v. Praag, voorz.; S, J. War mer, secr,, J. de Waard, P. Boeree, H. Hom burg, C. v. Leeuwen, L. P, Tismeer, C. A. Zwager; Velseroord: P. Verhoog, C. v. Tel gen, R. de Boer, E, v. d. Brink, G, W. Need, G. J. Smeenk, J, Prins. SPORT EN VOLKSFEESTEN: J. Th. Verzijlberg, voorz., P. Dijkstra, secr., Dr. C. I. de Vries Robles, H. Medik Kok, C. Smit, D. Wiegman, T, Barneveld, J. H, Martens, F. J, Stafleu, H. Wichmann, H. Rutgers, J. v. Leeuwen, D. H. Eijnthoven, P. C. Bontenbal. MUZIEK: N. Gonlag, voorz., C. v. Leeuwen, secr., S. Vlessing, A. v. Vrede, D. Klut, J. E. Knol, R. Speelman, G. N. Weij, H, J. te Loo, J. Bak ker, J. Zwart, J, Vissink, A. de Waal, C, Broekhuizen, W. Langeveld, J, Zimmer, P. J. Hilvers. FINANCIEN: R. S. v. d. Veen, voorz,; C. Luchsinger, secr,, D. Bais, J. J. Baart, N. C. Hin, A. de Wit, L. Dijksen, J. L. Uitzinger, A. J. Veltkamp, P. J. Bakker. OPTOCHT: G. A. Verkade, voorz., W, Ch, Suwerink, secr., J. de Noljel, O. Bais, Dr. A. Oosterwijk, B. Dammers, J. C. Cramer, A. H. Holtslag, E. v. d. Brink, J. de Groot. Wat betreft de plannen en programma kunnen we voorloopig nog slechts enkele losse mededee- lingen doen, waarop echter, zoodra de sub-com missies hun plannen hebben ingediend, een defi nitief programma zal volgen. De versiering van de geheele stad belooft schit terend te worden, zoodat 't alleen daarvoor reeds de moeite zal loonèn IJmuiden in de feestweek te bezoeken. Verder staat op 't programma: WIN KELWEEK van 29 Oct. tot 6 Nov., die voor de koopers en verkoopers zeer aantrekkelijk zal worden gemaakt KINDERFEESTEN, waaraan alle kinderen van IJmuiden en Velseroord zullen deelnemen, terwijl een Cantate (woorden v. d, hr. G. Haak, muziek v. d. heer S. Vlessing door de leerlingen der scholen zal worden gezongen een VLOOTREVUE, die zeer waarschijnlijk veler verwachting zal overtreffen - SPORT EN VOLKS FEESTEN, welke bestaan uit uitstekende voetbal en athletiekwedstrijden op het Stormvogelster rein, wielerwedstrijden voor de jeugd en volks leesten als: mastklimmen, zakloopen enz. Voorts zullen de comm. voor MUZIEK en CONCERTEN zorgen, dat ook 's avonds niemand zich behoeft te vervelen: tal van uitvoeringen in alle deelen der stad staan op het programma. Ook zal hoogstwaarschijnlijk op een der Novem beravonden een vuurwerk worden afgestoken, het welk dat in Scheveningen zal evenaarden. Enkele kermisvermakelijkheden als Caroussel, Zweefmolen e.d. zullen de feestvreugde komen verhoogen, een plan dat bij velen zeer zeker wel in de smaak zal vallen. Daar er veel animo bestaat voor het houden van een optocht, is ook hiervoor een Commissie be noemd, zoodat ieder die inlichtingen daaromtrent wenscht, zich kan vervoegen bij het secretariaat. Een verblijdende mededeeling is zeker nog deze, dat op verzoek van den heer G. Severs, een volks lied is gedicht door den bekenden Nederlandschen dichterzanger J. H, Speenhoff, welke zich tevens bereid heeft verklaard, op een der avonden in de feestweek een zijner bekende zangavonden te ge ven, een en ander geheel belangloos. Het Comité doet hierbij nog eens een beroep op de geheele burgerij om eendrachtig tijd, moeite noch geld te sparen om te komen tot een zoo schitterend mogelijke feestviering! VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. sDe groote openbare vergadering van Volks onderwijs, inzake de kwestie der overplaatsing van het hoofd van school A I en tegen het stichten van een neutrale school zal Donderdag 30 Septem ber in Thalia worden gehouden. Hedenmiddag 12 uur sloegen twee paar-den, verbonden door een lemoen, op de Wilhelminaka- de, op hol. Dames en kinderen vluchtten verschrikt op zij, maar gelukkig konden de beesten op de be- tonbrug weer tot staan worden gebracht, zonder ongelukken veroorzaakt te hebben. Het vertrek van de Sumatra. Er lag geen glans van zon over de duinen en de zee gistermiddag bij het vertrek van Hr. Ms. nieuwen kruiser Sumatra. Het was een sombergrauwe najaarsdag, met een stijven Noord-Oosterbries en dreiging van regen. Desniettemin waren duizenden menschen op de groote sluis saamgestroomd, waarbij zeer velen uit Helder en Amsterdam. Tal van auto's stonden weer óp het Sluisplein, waarbij vrachtauto's, die velen hadden aangebracht. Om vier uur voer de Sumatra de groote sluis binnen. Geen der opvarenden van het schip mocht meer aan den wal, zoodat het laatst vaarwel aan verwanten en vrienden moest worden toegeroe pen. Het schutten verliep zeer vlot. Een paar maal werd een boot gestreken, wat een aardig gezicht was. Toen het oogenblik van vertrek naderde, speelde de scheepskapel, die op het achterdek stond opgesteld, onder leiding van kapelmeester Broekhuizen, het Wilhelmus. De sleepboot Stentor van het Bureau Wijsmul ler maakte vast en om kwart voor vijf werd de Sumatra langzaam de sluis uitgesleept. Natuurlijk viel er toen menige traan en er zal veel omgegaan zijn in de harten van hen, die hun dierbaren voor drie jaar zagen vertrekken. De scheepskapel echter zette een vroolijke marsch in en onder muziek verliet het schip de sluis, terwijl op de sluis en aan boord honderden armen en zakdoeken werden gezwaaid. Op den kop van de Visschershaven Stonden ook honderden menschen het vertrek gade te slaan. De tros van de sleepboot werd losgemaakt en de Sumatra stevende alleen naar zee. De Stentor heesch het vlaggesein: ,,'k wensch u een u reis", waarop van de Sumatra „Dank u" werd antwoord. Om 5 uur was de Sumatra in zee, om de wereld reis aan te..vangen. Met het Semaphore werden de laatste vlaggenseinen gewisseld, de Stentor groette voor het laatst door het neerhale vlag, welke groet de Sumatra met het «i -i - - - Qsln)ken der vlag beantwoordde. Toen wendde de Su den steven om de Zuid en was spc 1' zicht verdwenen. Biljart-avond. Vrijdagavond 24 dezer speelt in Hotel No ti de bekende biliardsDeler Drost. bekende biljardspeler Drost, Gespeeld wordt 500 caramboles cadré en w een ieder 400 caramboles vóór gegeven. r5! Naar wij vernemen speelt o.a. onze plaatse "T ii r* hiervoor wel veel beljjj' de heer A. K. J, Muller een partij, terwijl de2"T kleide avond zeker wel meerdere spelers den heer Dr zullen ontmoeten en p-r hiervnor wel vo„i l.< stelling zal zijn. Bekroond. Op de 11e Internationale Hondententoonstelli^ iirlf gehouden op 19 September in het Brongebouw i n Haarlem behaalde de Mechelsche Herder R eigenaar de heer C. Schouten, in open klasse ij, prijs zeer goed, met 2 speciale prijzen, een vooj BaK •boor A. ooijd' Stelt j. Ber; rJe.' de beste reu en een voor de beste Mechelsc^ Tuij Herdershond. Op 9 September behaalde dezelfde hond bt» voorloopige diploma voor afgerichte politie! met 216 punten. De Staatscourant bevat de gewijzigde statu ten van de 'N.V. Zeevischgroothandel „Vj^t prins" alhier. De Geheelonthouders Tooneelvereenit „Voor uw Naaste" heeft een groot propagan^ fer h stuk in studie genomen. Teneinde het bestaand» vereeniging te verzekeren, zal subsidie - worden. Een nieuw bestuur werd gekozen, bestaande C, v. d. Zee, voorzitter; Mej. N. de Waal, secre, taresse, A. Lindhout, penningmeester, J. van Dij! en A. van Woensel, commissarissen. Dammen. De Damclub „IJmuiden" heeft besloten iederen tfd. Dinsdagavond te vergaderen in de bovenzaal van 'der b' het Koning Willemshuis om acht uur, waar tevem duoi gelegenheid is om zich als lid op te geven. Inleggeld voor nieuwe leden bedraagt slecbu f 1.contributie is f 0,15 per week. Damliefheb. -loch [IQ vei v politie -jSSeP |>fs - plas k sdagmi pooter ltfiiaa te zi< van ill „i feoigiö delijke beda (eva e de ricl (telden [Is in li et gev( over af. ea an bers zijn steeds welkom. VELSEROORD Een optocht? In de Maandagavond gehouden bestuursvert ring van de Buurtcommissie voor den ZeewegdJ hier, is besloten tot het organiseeren van een ga», ten optocht tijdens de a.s. feesten ter gelegenhtji van het 50-jarig bestaan. Zij, die daaraan wenschen deel te nemen, lm. nen zich opgeven bij den secretaris, A, v. d, Wal Zeeweg 18. it R.K ;vordt De heer J. Thijs, bouwkundige bij den gebouwendienst, die belast was met het lijksch toezicht bij den bouw der Rijks H, B, alhïer, wordt met 1 October naar Haarlem overge plaatst. VELSEN. Zondagmiddag had op den Wijkerstraatwt te Wijkeróog, een aanrijding plaats tusschen 2 lui auto's een komende van de pont en de andere de richting Beverwijk. Beiden moesten plotseling uithalen en stoppa l C.- doordat een kind den weg over stak. De botsiïf ile was nogal vrij hevig en de materieele schade niel jZi gering, doch persoonlijke ongelukken hadden md lUW- plaats. Daar het ongeval was te wijten aan een sana- HEL? loop van omstandigheden, besloot men de zaal laten zoo die was en elk voor eigen schade komen. Kena.! joor Vol Jteg Noc h sti' sjew het roer; e d< jpèlla ledig OF ögen .Zone ihuis eals Hieronder laten wij de Cantate volgen, gedicht door den heer George Haak en getoonzet door den heer S. Vlessing, welke met de a.s. feesten door ruim 2000 kinderen zal worden gezongen met begeleiding van orkest. Duinzang voor Meisjes. Waai' eens een breede duinenrij Langs 't Westerstrand haar toppen hief, En in de dalen en -vallei De blanke roos en madelief Het 41 doordrong met zoeten geur, Waar Lente spon een kleurig kleed, Van duizend bloemen têer en klein, En 't water van de beekjes gleed Als levend, fonk'lend kristallein; Waar vogels tusschen struik en brem, Hun nestje bouwden, warm en zacht, En 't zonnelicht zoo gouden lacht, Als blonde Lente komen ging; Waar zooveel schoons verscholen lag, In ongerepte Vrede en Rust, Daar werd IJmuiden, onze Stad, Gevest aan Hollands strand en kust. Knapenkoor. Daar in het Wésten bij de zee, De Zee van Holland ons zoo waard, Waarop de stoere visscher gaart Het dagelijksch brood voor vrouw en kind, Daar werd door nijv're hand geslecht De duinerij, de steen gelegd, Die onze jonge vrije Stad Als grondvest en als steunsel had. Dèar bloeide en daar groeide Zij Van vlekje klein tot vrije Stad, En was haar licht bij donk'ren nacht Reeds vijftig jaar een trouwe wacht, Een lichtbaak voor een veil'ge ree, En 't licht der hoop naar blijde kust. Dit licht der hoop aan strand en zee, Zij steeds haar Schild, Hoezee! Hoezee! „Aan onze Stad." Koor voor meisjes en jongens. Nu juichen en nu zingen wij Een jubelzang op 't gouden feest, En wijden onz' beminde Stad Ons kinderlied in blijden geest. IJmuidens Bloei, dit vragen wij, Blijve immer ieders hou en trouw. IJmuiden als de Stad der Zee, Het leve hoog! Het leve vrij! De Zee en IJmuiden zijn één Wijze: O schitterende kleuren. Nu vieren wij blijde het goudene feest, En klink e ons vroolijk Hoezee Nu wapp'ren de vlaggen van stengen en stag, Ter eer onzer Stad aan de zee. De zee ons zoo dierbaar, de zee ons zoo waard, Ze schenkt ons het kost'lijkste voedsel van d'aard, De zee is het heden, de zee is 't verleen, De Zee en IJmuiden zijn één! IJmuiden In d'aanvang nog woest en nog klein, Lag eenzaam verlaten In 't duin. Van scholen geen sprake, geen kerken en plein, Geen hoornen en bloeiende tuin. Men leefde er sober, men bleef er tehuis, En was men tevreden in d'eenzame kluis, Toch klonk reeds de leus in 't verre verleên, De Zee en IJmuiden zijn één! De zee in 't verleden reeds kostbare bron, Van visch door een ieder gezocht, Die werd daal- al spoedig per snees en per ton, En levend uit sloepen verkocht. De Dekkers en Gouda's uit Egmond aan Zee, Van Voorst, Oome Teun en veel anderen mêe, Die kochten de visch in 't verre verleên, En legden voor Handel „de Steen"! Zoo groeide de Scheepvaart, IJmuiden werd groot, De stad heeft zich krachtig ontplooid. Zij grondde den handel, Zij schiep zich een vloot, En zoo werd er alles vermooid. En brachten de stormen soms droefheid en leed, Niet een die de leus uit 't verleden vergeet, Zij blijve getrouw aan de spreuk van 't verleên. De Zee en IJmuiden zijn één! ïhap In ons nummer van 28 Augustus plaatsten wij de „Ode aan Amsterdam," waarin niet werd opgenomen onderstaand gedicht. Daar dit schoone gedicht in de Ode muzikaal is verwerkt door den componist Hubert Cuypers, bieden wij het alsnog gaarne onzen lezers aan. frlaar den ouden trant Jongens van Holland. Zeg jongens van Holland, zeg ben je vergeten, Dat Holland een land is, omspoeld door de zee? Dat Hollansche zeelui, reeds eeuwen geleden, De Driekleur vertoonden op iederen-ree? Wat waren de jongens toen rap in de touwen, Ik zeg je, je kon er een storm mêe verdouwen. En schenen ze somtijds wat ruw op den bast, Toch waren het jongens „van Holland Stavast"! Zeg jongens van Holland, zeg ben je vergeten, Dat Hollandsche Stuurlui, reeds eeuwen gelêen. De landen bevoeren met kleine Galjoten, De Zeeën doorkruisten, om d'Evenaar heen? Toen kwamen ze stout uit net Oosten gevaren, De Driekleur in top en met schatten aan waren, Gereed om te brassen, den bezem aan mast. Zoo voeren de jongens van „Holland Stavast"! Zeg jongens van Holland, zeg zal je onthouwen. De kranige zeelui uit vroegeren tijd? Toen moesten ze Stormen en Kapers trotseeren, En was het waarachtig niet altoos joleit. Ze waren niet bang om de handen te roeren, En wisten de Kapers de muilen te snoeren. De Britten en Spanjaards, die kregen geen kans. Want Hollandsche zeelui, die waren „temans"! Zeg jongens van Holland, ik weet wel, je bent er, Nog even zoo ferm als de jongens van toen. De tijd is wat slecht, en je kunt met fatsoen Geen Zeeën bevaren naar Oost of naar Wester. Doch tijd geve raad, en dan ga je weer „vare", Met Hollandsche Kielen. „Dat God je beware"! De Geus op den boeg en de Driekleur aan mast. Op jongens van HollandOp jongens, Stavast l GEORQE HAAK, IJmuiden. Naar wij uit vrij goede bron vernemen, zal men trachten de Ode aan Amsterdam en de bovenstaande Kinder-Cantate langs radiografischen weg over Holland te verspreiden. H.Ï twed. aan rki. won ÜF 5IIS i'.n

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2