ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Uw Hoofdhuid Verschijnt Woensdags Zaterdags No. 98 Zaterdag 25 September 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT 7^bona«*B*nt*prij»s f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen ten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Advertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ^oensdagnummer. Advsrtentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran. dsrd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Advertentiën uiterlijk in te eenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad ia oitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C, Roelse, IJmuiden, Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ, „IJMUIDEN"' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels i 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewoDe prijzen berekend. Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. OFFICIEEL, KENNNISGEVING inzake tijdelijke afsluiting van een weg. Burgemeester en Wethouders van Velsen b.ren- jen ter openbare kennis, dat de Stationsweg, te Velseroord, van het westelijk viaduct af tot de westzijde van de Willebrordstraat, met ingang van Maandag, 27 September as. tot nader order, voor bet verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afge sloten, wegens verbetering der bestrating. Velsen, 20 September 1926. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, f J. KOSTELIJK. RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. De Volkenbond en de pers. Het is van groot belang voor den vre de, dat de stemming van verzoening en welwillendheid, die over het algemeen den Volkenbond kenmerkt, niet tot de raadszaal te Genéve bepaald wordt, maar als een zegenrijke kracht door alle volkeren en harten heentrekt. Dat Stresemann en Briand ernstig en vriendschappelijk tot elkaar spraken en elkaar do hand gaven, dat deze beide staatsmannen van staten, die kort ge leden doodsvijanden waren, toonden blij te zijn met elkaar aan de zaak van den vrede door den Bond te kunnen meewerken, wijst op een heugelijke kentering. Maar deze moet ook voltrok ken worden bij de volkeren zelf. Niet alleen' de harten van een paar staats mannen maar van de millioenen, die door oorlogen in verschillende tijden van elkaar gescheiden zijn, moeten tot elkaar geneigd worden. Een verslag van de redevoeringen van Stresemann en Briand en de har- lelijke gevoelens, die zij jegens elkaar loonden, heeft daarom groote waarde. De haat neemt af, de vijandschap ver- lindert bij het lezen van dit verslag en men denkt: Daar moet het heen! Het verleden mag zijn booze werking van rrok niet in heden en toekomst voort- retten. Een nieuwe geest en een nieuwe lijd breekt baan. Tot in het kleinste dorpje van Duitschland en Frankrijk lot in het kleinste huisje leest men de woorden van vrede van beide staats mannen en ontvangt men daarvan een kleinen indruk. In de oorlogsjaren is de krant zoo dikwijls de onruststoker de aanblazer, de ophitser geweest, thans kan zij de beginselen en de geest van hun recht tekort doet, kan rekenen op j verweer en protest, j Een twintigtal journalisten heeft, toen zij geen toegang tot de tribune konden krijgen, een vervaarlijk gebrul aangeheven, waarvan de heele verga dering schrikte. Dat gaf groote conster natie, na heen en weer-gepraat kregen de journalisten toegang tot hun tribu ne, alleen kregen zij bet verzoek bij het komen en gaan wat zacht te werk te gaan. De mannen van de pers hadden een volledige overwinning behaald. Voor den Bond en zijn invloed is dit ook heel gelukkig. Immers nu zullen honderden kranten in vele talen voortgaan het werk van den Bond bekend te maken, en dus opzettelijk of onopzettelijk den Volkenbond tot een vereeniging te ma ken, die de volken kennen en waardee- den. Dan alleen toch kan de Bond lei ding geven als de massa hem kent en zijn richting als de goede ziet en willig is, om te volgen. Onbekend maakt on bemind en de pers doet niet anders dan bekend te maken en in dit geval is be kend ook bemind. De beteekenis van den Bond wordt niet overal even hoog gesteld, maar niemand zou hem willen missen. De boer en de geleerde. Er is wel geen grooter tegenstelling mogelijk dan tusschen den man van den stal en den man van de studeerkamer. De geleerde beschouwt in het algemeen den boer als een dom en onwetend we zen. De boer ziet in den geleerde een verstrooid en onpraktisch warhoofd. Zoo was het misschien eenmaal en zoo zijn er nog wel, maar de tegenstelling is in een halve eeuw heel wat zwakker geworden. We hebben een halve eeuw Rijkslandbou wonderwijs gehad; En daarbij zijn praktijk en theorie elkaar steeds meer genaderd en hebben elkaar ook gevonden. De boer, die thans nog de wetenschap en haar onderzoekingen en uitkomst veracht, boert zeker heel slecht. De wetenschap helpt den boer op allerlei wijze bij zijn werk. We denken aan de kunstmeststoffen, die de schei- kunde_ gegeven heeft, aan de bestudee ring van allerlei plantenziekten, waar door de bestrijdig met meer kans op succes kan geschieden, op de weten schappelijk beoefende veredeling van graansoorten enz. enz. Vele boeren zoons volgen tegenwoordig winterland- bouwscholen, lezen tijdschriften, hou den excursies, wonen lezingen bij, heb ben hun organisaties, waarbij de we- wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. den Volkenbond aan alle deuren en har- i tenschap gediend word F ten om toelating doen aankloppen.! Dat dit erkend wordt, is gebleken bij het jubilee van de Landbouwhooge- macht kan gevaarlijk, maar ook i Kgenrijk zijn, groot is ze in elk geval. De journalist wordt dan ook niet meer beschouwd als de indringer en dwarskijker, die overal met zijn neus bij is on met brutale nieuwsgierigheid overal luistert en alles afkijkt. Men tornt hem tegemoet, is hem behulp- taam, erkent het groote belang van zijn R'erk. De vorige week brak er te Genève een ernstig geschil uit tusschen de journa listen. en de president van de Volken bondsvergadering, Nintsjitsj. Deze, een Serviër, schijnt de pers naar Balkan- maatstaf te meten. Daar kent men nog riet zoo de waarde en de rechten der journalistiek. Daar slaat men allicht te deur voor de neus van die lastige nieuwtjes jagers toe. Hij gaf bevel, dat journalistentribune gesloten zou sijn, zoolang een spreker of vertaler ton het woord was. Men zou haast kun- ten zeggen, dat de pers een groote mo- stijtëndheid is en een vasten zetel heeft in |en raad van den Volkenbond. Nints- N dacht daar anders over. Hij maak te door zijn maatregel don journalisten bet werk geheel onmogelijk. Met de belangrijkheid van hun taak echter ook het gevoel van eigen aarde der journalisten niet weinig heden, van het weer, om maar twee voornamen te noemen. Hij moet de ge steldheid van zijn grond goed kennen, hoe die te bewerken, wat daarop te be bouwen, waarmee die te bemesten enz. enz. Hij heeft voortdurend even nauw gezet te berekenen en te onderzoeken en te overdenken als de man der boeken. Thans moet hij bovendien nog eenigs- zins op de hoogte blijven van al wat de wetenschap in zake zijn bedrijf leert. Wie voor studie niet deugt en op lateren leeftijd daarom maar boer wordt, om dat hij wel over het kapitaal daarvoor beschikt, mislukt bijna altijd. Want het is niet meer voldoende om hoer te zijn door een paar stevige handen en door e,en beurs met voldoende bedrijfskapi taal maar men moet ook over verstand en heel wat kennis beschikken. De zaaier moet niet alleen doen, maar' ook weten, wat en waarom hij doet. En dat leert hem tegenwoordig de land bouwwetenschap, die hem zoo leert zaaien, dat de oogst zoo veel en goed mogelijk opbrengt. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bij Kon. Besluit van 18 September is bij bet wapen der artillerie met in gang van 1 October benoemd en aange steld bij zijn tegenwoordig korps tot reserve-kapitein de reserve-eerste luite nant A. P. Boza van het regiment kust- artillerie alhier. De sluisbouw enz. Uit de Staatsbegrooting 1927 blijkt, dat voor het maken van een rolbrug over de groote sluis te IJmuiden in het verlengde van de rolbrug over de kleine sluis f 15000 is aangevraagd. Voor de verruiming en verdieping van de buitenhaven te IJmuiden, zal, wil ov ereenkomstig het streven, dit werk in 1928 gereed zijn, in 1927 f 325.000 moe ten worden besteed. De voortzetting van de werkzaamhe den tot vorming van een buitentoelei- dingskanaal aldaar eischt f 350.000, Het ligt in de bedoeling om met de verruimingswerken voor het Noordzee kanaal tusschen het pontveer te Velsen en het Stadswater te Amsterdam in 1927 een begin te maken. In eersten aanleg zal aan dit kanaalgedeelte op 12.50 m. N.A.P. een bodembreedte van 78 m. worden gegeven met onder een belling van 3 op 1 aansluitende he- loopen. De kosten hiervoor worden ge raamd op 14 millioen (welke indien de Rijksmiddelen zulks toelaten in 7 a 8 jaren zouden worden besteed. Daarna zal, naar gelang voor de scheep vaart de behoefte zich daaraan doet ge voelen, de verdere verruiming van het kanaal worden voortgezet. Het voor nemen is, om in 1927 te beginnen bij Buitenhuizen, waar de uitspringende hoek van den Noorder IJdijk het meest hinderlijk is, zoodat deze dijk plaatse lijk achteruit zal moeten worden gelegd. VELSEROORD. Het Comité tot stichting van een Witte Kruis gebouw vergaderde Dins dagavond in dfen Lunchroom Eyntho- ven. Uit de mede deeling van den voorzit ter, den heer J. Bontenbal, bleek, dat er nu ruim f 3800 bijeen was, maar dat men raamt f 6000 noodig te hebben. Be sloten werd te trachten het nog ontbre kende bijeen te krijgen. Daartoe zullen de Comité-leden vóór 1 October de na men van een aantal personen en corpo raties inleveren en zal dan een circulai re aan deze personen en corporaties worden verzonden. De Schaakclub S. A. S. kwam Dins dag weder voor het eerst hijeen in het clublokaal, den Luchroom Eynthoven. In de plaats van den heer G. Baljet, die bedankt had, werd tot voorzatter j kozen de heer M. A. Post. Besloten werd ook dezen winter een onderlinge com petitie te spelen om fraaie prijzen. Dat er liefhebberij is voor het edele schaakspel bewijst het aantal leden en aspiranten, totaal 44. VELSEN. Woensdagmiddag is op het Stati onsemplacement. alhier een rangeeren- de locomotief van een personentrein uit de rails geloopen. De locomotief bleef echter in het spoor staan. Eenige trei nen na 6 uur hadden daardoor wat ver traging. Des avonds had men de ma chine weder op de rails gebracht. terwijl voor het in 1927 te voltooien bin- school te Wageningen deze week. Ver- nen-toeleidingskanaal f 250.000 is uitge- schillende particulieren en landbouw- r trokken. vereenigingen hebben aan deze inrich ting een beeld geschonken, een zaaier voorstellende. De boer huldigt en dankt daarmee den geleerde. Bij de onthulling van het beeld sprak jhr. van Citters de president-curator eenige treffende woorden. Dit is, zoo zei hij, niet het beeld van den landman, die maar op goed geluk wat zaad uit strooit, maar het spreekt van ernstigen arbeid, van zwoegen en werken, om den bodem, waarop hij gaat zaaien, zoo goed mogelijk voor te bereiden. Het is de landman, die den bodem bewerkt, zoo als de wetenschap hem dit geleerd heeft en het zaad, dat hij uitstrooit, zorgvul dig heeft uitgekozen. Hij zaait moedig en sterk door toeëigening van wat de wetenschap hem schonk, maar daarbij niet steunend op eigen kracht maar vast in het vertrouwen op zijn God. De handenarbeid, de wetenschap en het vertrouwen moeten dus innig sa mengaan. Zoo dom als een boer is een vergelijking, die niet meer opgaat. Of de boeren vroeger inderdaad zoo dom wa ren? De landbouw vereischt steeds open oogen en veel berekenen. Immers de boer hangt van zoovele factoren af bij toeganomen. Wie hen beleedigt of in' zijn werk. Van economische omstandig-volstaan. De bouw van het binnensluishoofd te IJmuiden, geëindigd in 1927, zal nog f 300.000 vorderen, de voortzetting van den- bouw van het bovensluishoofd in genoemd jaar f 1.880.000. #Voor deuren en caissons is noodig f 50.000, voor rioolschuiven en bewe gingswerktuigen een bedrag van f 250.000, terwijl aan remstoelen van gewapend beton zal moeten worden besteed f 200.000. Tenslotte kan de omlegging van het Noorderhavenhoofd te IJmuiden, 1926 begonnen, met f 100.000 in 1927 worden voltooid. Voor aankoop van gronden tot verbe tering van het Noordzeekanaal werd 2 millioen noodig geacht, waarvan een bedrag van f 725.000 in 1927 zou moe ten worden besteed. Er is thans voor 1 millioen aange kocht, terwijl verder 35 procedures aan hangig zijn gemaakt tot het verkrijgen van eigendommen, waarvan de waarde is geschat opf 700.000. Het totaal be- noodigt bedrag blijkt alzoo f 300.000 minder te zijn dan was geraamd. Voor 1927 zal met f 250.000 voor grondaan koop en onteigening kunnen worden Verbetering. j In het verslag van de vergadering van het Comité van actie voor het open- haar onderwijs staan eenige dingen, die verbetering behoeven. De secretaris, de heer de Nobel, heeft niet gesproken over linksche raadsleden maar over raadsleden, die in de besloten raadszit ting vóór het voorstel van B. en W. spraken, doch in openbare zitting zou den hebben tegengestemd. De heer Visser, die voor het N. O. G. sprak, was niet de heer M. H. Visser, penningmeester van het hoofdbestuur, maar de heer J. G. Visser, de propagan dist van het N. O. G. te Beverwijk. Fabrieksarbeiders. Door de samenwerkende organisaties van Fabrieksarbeiders (n.l. de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders, de R.K. bond „St. Willebrordus" en de Chr. Bond van fabrieks, haven en transportarbeiders) is aan de directie der Ver. Kon. Papierfabrieken der Fir ma Van Gelder, een brief gezonden, waarin een bespreking wordt verzocht over de volgende aangelegenheden: 1. Gelijkstelling van de loonen der fabrieken in Gelderland met die in Noord-Holland; 2. Reorganisatie loonregeling; 3. Een andere regeling der vacanties; 4. Verbooging pensioenrechten en na- DIEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de afd. Velsen e Omstr., der Ned. Vereen, tot beschei rning van dieren! Min. contr. f 1-25 pe jaar. Secretariaat: Stationsweg K 81 Velsen. dere formuleering en vastlegging die rechten; 5. Bespreking Zondagsarbeid 6. Toekenning gratificatie; 7. Afsluiting collectief contract. Tevens is naar Kenn. meldt, aan d Directie medegedeeld, dat de besture] ook gaarne nog over enkele plaatse lijke kwesties met de hoofd-directi van gedachte willen wisselen, opda zich ook daarmede in de toekomst geei moeilijkheden meer zullen voordoen. Ned. Onderwijzers Genootschap. Onder voorzitterschap van den hee J. Kleefstra, hield de afd. Kenhemer land van het N. O. G., Dinsdagavono een uitstekend bezochte ledenvergade ring te Wijkeroog. De voorzitter zette in zijn openings woord de oorzaak uiteen, waarom di afd. niet was opgetreden in de zaak var den heer Pleyler te IJmuiden. Ingrijpei was niet mogelijk geweest, door d<< haast waarmee alles was doorgedre ven, terwijl de heer P. bovendien d( hulp der hoofdenvereenigiiig had inge roepen. Met de uitspraak van den ge meenteraad is echter deze zaak nie afgeloopen. Hierna was het woord aan den heer Visser uit Beverwijk, die verslag uit bracht van de algemeene vergadering van het N. O. G. te Enschedé gehouden Over het verslag werd uitvoerig gedis cussieerd en tenslotte de volgende con clusie met algemeene stemmen aange nomen: „Het N. O. G. moet op de door hem gekozen weg voortgaan en strijden voor het goede recht de-r openbare school, voor het onderwijs daar gegeven en voor de onderwijzers, die in de laatste jaren meer dan andere ambtenaren ge troffen zijn door de Colijnsche politiek. Ieder lid werke daartoe mee." Na behandeling van nog eenige huis houdelijke zaken, werd de hr. J. G. Vis ser te Beverwijk benoemd als propa gandist voor „Kennemerland1', wat naar Hl. Dbl. meldt, door genoemde heer met vreugde werd aanvaard. Bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders van Velsen zijn de navolgende bouw- v ergunningen verleend aan de N.V. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen, tot het bouwen van een dubbele berg- schuur, nabij de Corverslaante Wijker oog; aan dezelfde, tot het bouwen van een }>etonnen geraamte voor koeler en een aschvanger, op het fabrieksterrein, te Wijkeroog; aan K. Koster, te Driehuis, tot het verbouwen van een woonhuis tot woon winkelhuis, aan de Stephensonstraat, no. 4, te IJmuiden; aan Gebrs. Sanders, te Santpoort, tot het bouwen van twee woonhuizen aan den Terras weg, aldaar; aan C. van Leeuwen, te Wijkeroog, tot het verhouwen van den voorgevel van het perceel, Corverslaan no. 68, aldaar; aan G. A. Kessler, te Velsen, tot het bouwen van een landhuis, aan den Zee weg te Velseroord; aan J. G. W. van der Pol Jr., te Jan Gijsenvaart, tot het verbouwen van een woonhuis met werkplaats, aan de Bloe- mendaalschestraatweg no. 23, aldaar; aan W. F. J. Meijer, te Wijkeroog, tot het bouwen van een werkplaats aan den Melklaan, aldaar; aan C. de Graaf, te Haarlem, tot het bouwen van twee dubbele landhuizen, aan den Hofgeesterweg, te Santpoort.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1