Courant It terdag 25 Sept. 1926. 2e blad. predikbe urten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. ned. herv. kers. jiiur: Ds. Veen, van Haarlem. 'juur: Ds. Dijckmeester. H. Avondmaal. ^GDKERK (Koning Willemshnis). Uuur: de Heer Selling Zaterdagavond 8 uur: Bidstond, poopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. Id30 uur: Ds. W. Luikinga. geref. kerk. pur: Ds. S. van Leeuwen, uurDezelfde. chr, geref. kerk. uur: Ds. T. A. Bakker. 5uur: Dezelfde. evangelisatie hoogeberg. londagmorgen 10 uur: Samenkomst. Zondagmiddag 12 uur: Zondagsschool, ^dagavond 7.30 uurSamenkomst. Spreker: B. Jennlnga. Dlnsdsgav. 8 uurOpenlucht-samenkomst. Woensdagavond 7.30 uur: Meisjeskrans, voor meisjes vanaf 12 jaar. Donderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. Allen Welkom. Toegang vrij. VELSEROORD. ned. herv. kerk. ;0 uurDs. W. Kroese. Suur: Dezelfde. geref. kerk. ijuur: Prof. Dr. H. H. Kuyper van Bloemendaal. 3uur: Dezelfde. VELSEN. ned. herv. kerk. 10uur: Ds. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. geref. kerk. 10 uurDs. v. d. Veen, em. pred. te Amersfoort. Ouur: Dezelfde. SANTPOORT. ned. herv. kerk. 10uur: Prof. Dr. Q. A. van den Bergh van Eysinga SEREF. kerk (lokaal BETHEL). ,45 uurDe heer G. W. van Deth, Theol. Cand. j30 uurDezelfde. EVANGELISATIE SANTPOORT. 10 uurDs. Vuncierink, te Haarlem. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. uur: Ds. van Ca'car. Kon. Ned. Hoogovens en Staallabrieken. Aan het verslag van de Directie over het Boek- |r 19251926 ontleenen wij het volgende: Bestuur. De heeren Commissarissen Ir. J. Muysken en J. F. de Kok waren aan de beurt van aftreding a werden in de Algemeene Vergadering van 30 September 1925 herbenoemd, In de vacature in den Raad van Commissarissen afstaan door het bedanken van. den heer W. Wes- tonan werd voorzien door de benoeming van den :«er D. Ornstein. De heer J. ter Haar Jr. -bedankte als Commis- De heer W. van Vloten, van wièns deskundige kiezen wij steeds den grootsten steun onder- londen, overleed tot ons groote leedwezen op 26 October 1925. Koninklijk Bezoek. den 2en Juni van dit jaar viel ons de hooge «r te beurt het bezoek te mogen ontvangen van [jg Hare Majesteit de Koningin, Prinses Juliana en den Prins der Nederlanden. Bouwwerkzaamheden. In den loop van het verslagjaar werd de tweede toogoven bedrijfsgereed gemaakt en op 8 Februari '126 in bedrijf gesteld. De stoomketelcapaciteit werd uitgebreid door lil *t bijplaatsen van twee ketels, waarvan de eerste 9 7 April, de tweede op 28 April 1926 in bedrijf rgj 'M worden genomen. Eveneens werd een inrichting gebouwd tot het •olledig stofvrij maken van het hoogovengas, ïurdoor de verontreiniging en aantasting van indrerhitters, leidingen en stoomketels werd op beren en het rendement dezer inrichtingen werd 'tfhoogd. Ook zal het aldus gereinigde gas worden ge hikt voor de verhitting der tweede kooksbatte- 4 tot welker bouw in het verslagjaar werd be- 'loten. Deze bouw is thans in vollen gang; in aan- fóting hieraan vinden in de bijproductenfabriek Nge uitbreidingen plaats, Verder werd gebouwd een inrichting tot het toketteeren van hoogovenstof, waardoor dit ma- haal, hetwelk in lossen vorm niet bruikbaar is, l^ng weder in den hoogoven kan worden ver- 'trkt. verband met de verwachte grootere ijzerpro- '1)1 ttctic werd aan de binnenhaven waar voorna- Wljk de verzending onzer producten plaats hit verdere uitbreiding gegeven en een stei- fr in gewapend beton gebouwd ter vervanging 'u den bestaanden houten steiger. Ook werd al- "ir een portaalkraan bijgeplaatst. •erder werd aan het rollend materieel der fa- **k de noodige uitbreiding gegeven. Bedrijf. Technisch. Boogoveo No. 1 was gedurende het geheele verslagjaar in bedrijf en gaf onafgebroken goede resultaten. Met dezen oven werden 107.780 ton ruwijzer geproduceerd. Hoogoven No. 2 werd, zooals gezegd, op 8 Fe bruari 1926 in bedrijf gesteld. De inbedrijfstelïing verliep zeer bevredigend en de productie kon ge leidelijk worden opgevoerd, toen plotseling op 17 Februari 1926 de groote opslagkraan bezweek. Als onmiddellijk gevolg van dit onheil moest hoog oven No. 2 stilgezet worden. Gedurende den kor ten tijd, dat hij in bedrijf was geweest, werd 1420 ton ijzer geproduceerd. De totale ruwijzerproductie gedurende het ver slagjaar bedroeg derhalve 109.200 ton. De kooksfabriek kon het geheele jaar regelma tig doorwerken. De Centrale werkte bevredigend. Aan de P.E. G.E.M. werden afgeleverd 32.957.000 K.W.U. De maximale afgifte bedroeg gedurende het bedrijf met een hoogoven 125.400 K.W.U. per etmaal, ge durende het bedrijf met beide ovens 198.600 K.W. U. per etmaal, bij een maximale belasting van 9.000 K.W. Hierbij zij opgemerkt, dat wij in over leg met de Directie der P.E.G.E.M. bij de ver- groote energie-afgifte onze belasting zooveel mo gelijk aanpasten aan de belasting van het net. De gaslevering aan de gemeente Velsen verliep geheel naar wensch. Afgeleverd werd een hoeveel heid van 2.683.000 M3 kooksovengas vanaf 1 Juli 1925 (gem. 9.828 M3 per etmaal). Ook met de gemeente Beverwijk werd overeen stemming verkregen omtrent de levering van kooksovengas. De gasleiding wordt gelegd; met de levering zal waarschijnlijk tegen het einde van 1926 kunnen worden aangevangen. Het onheil van de opslagkraan is in zijn gevol gen voor het bedrijf zeer ernstig. Deze kraan be diende den grondstoffenopslag en de bunkers. Het verlies ervan maakte het noodzakelijk, een hulp transport in te richten van den ertsopslag naar de bunkers, dat kostbaar is en veel handenarbeid ver- eischt. De gelegenheid om grondstoffen vanuit de schepen in opslag te brengen kon evenwel niet dan op zeer beperkte schaal worden in stand gehouden, zoodat wij een belangrijk gedeelte der te water aangevoerde grondstoffen in lichters moeten ber gen, die als drijvend magazijn diepst doen. Dit vor dert, behalve dubbel werk, zeer belangrijke huur- sommen. Het ernstigst van al, vooral in zijn latere gevolgen, is evenwel, dat de pas in bedrijf gestelde hoogoven No. 2 weer moest worden gedoofd in af wachting van de gereedkoming der provisorische transportinrichting. Uit den aard der zaak ver- eischte dit feit een algeheele wijziging in den grondstoffenaanvoer, die voor het bedrijf van twee hoogovens was ingericht. Op 12 April 1926 was de provisorische transportinrichting gereed en werd hoogoven No. 2 opnieuw in bedrijf gesteld. Helaas bleek spoedig, dat de oven door den gedwongen stilstand geleden had. Alle pogingen om een regel matig bedrijf in stand te houden faalden, de oven gaf technisch onbevredigende resultaten en moest op 24 Juni 1926 definitief worden uitgeblazen, toen de vuurvaste bekleeding van de schacht op één plaats geheel bleek te zijn verdwenen. Opnieuw moest de aanvoer van grondstoffen, die wij vol gens contract verplicht waren af te nemen, wor den verschoven, leveringscontracten voor ijzer konden gedeeltelijk niet worden nagekomen. Of schoon wij in het algemeen van onze grondstoffen- leveranciers alle gewenschte medewerking onder vonden, kon niet belet worden, dat geruimen tijd onze haven vol lag met lichters, die hetzij in huur waren genomen, hetzij op lossing lagen te wachten. Bij het onderzoek van den buiten bedrijf gestel den oven bleek, dat de beschadiging van het met selwerk van dien aard was, dat de geheele vuur vaste bekleeding van de schacht moet worden vernieuwd, waardoor de reparatie langeren tijd duurt dan aanvankelijk verwacht werd en de we- derinbedrijfstelling van den oven eerst tegen het einde van 1926 kan worden tegemoet gezien. Wij moesten overgaan tot ontslag van overtollig werk volk, doch de reparatiewerkzaamheden, het grond- stoffeutransport, alsmede de wenschelijkheid om geschoolde krachten zooveel mogelijk in dienst te houden, zijn oorzaak, dat de totale bezetting toch aanmerkelijk grooter is dan toen met één hoog oven normaal gewerkt werd. De bedrijfsschade zoowel direct als indirect uit een en ander voortvloeiende, zelfs ongerekend winstderving, is aanzienlijk. Zij valt echter groo- tendeels in het loopende bedrijfsjaar. Wij zijn ver plicht erop te wijzen, dat hoogoven No. 1, die thans ruim 2 1/2 jaar onafgebroken in bedrijf is, voor inspectie en normale reparatie binnenkort buiten bedrijf zal moeten worden gesteld. De primaire aanleiding van al dezen tegenspoed is het verlies van de opslagkraan. De kraan be zweek zonder uitwendige aanleiding op een mo ment, dat geen groote last geheven werd. Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Het object was jn onze machinebreukverzekering op genomen. doch het door assuradeuren aan ons uit te keeren schadebedrag is,nog niet vastgesteld. •Wij hebben den bouw van een nieuwe kraan in opdracht gegeven, doch de oplevering van het werk kan eerst in het midden van 1927 worden tegemoet gezien. m e r c e e Con In ons vorig jaarverslag gaven wij het markt- beeld tot in het 3e kwartaal van het vorige ka lenderjaar. Het was toen zeer ongunstig, doch evenals Amerika in het najaar van 1924 uitkomst bracht, zoo gaven- ook de laatste maanden van 1925 een plotselinge belangrijke prijsstijging voor ruwijzer op de Amerikaansche marlet te zien. Wij, en met ons alle Europeesche producenten, benut ten de gelegenheid om groote posten ijzer naar de Oostkust van Amerika te verkoopen. Helaas was de concurrentie van zoogenaamd „foreign iron" van dien aard. dat Europeesche producen ten zich tevreden moesten stellen met prijzen, die verre bleven beneden den prijs voor het „do- mestic" artikel. De meeste Europeesche produ centen schijnen de Amerikaansche markt te be schouwen als een toevallig afzetgebied en ver koopen dientengevolge aan den tusschenhandel zonder zich over de eindbestemming te bekomme ren. Het gevolg hiervan is, dat de speculatie in Europeesch ijzer grooten omvang heeft aangeno men, hetgeen prijsdrukkend werkt. Onze verkoops- politiek is hiervan zeer verschillend. Wij verkoo pen op de voornaamste markten uitsluitend door bemiddeling van vaste vertegenwoordigers direct aan de consumenten. Evenmin als het vorige jaar hield de prijsstijging op de Amerikaansche markt lang stand, doch lang voordat de geleidelijke prijsdaling van „domestic iron" een natuurlijke belemmering werd voor den export naar ginds, had de felle concurrentie tus- schen de producenten van „foreign iron" de winst marge reeds doen verdwijnen. Intusschen werden zeer belangrijke hoeveelheden Europeesch ijzer in de laatste maanden van 1925 en gedurende het eerste semester van 1926 naar de Vereenigde Staten verkocht. De?e groote invoer, gepaard aan het feit, dat de z.g. „merchant furnaces" in Ame rika slechte zaken maken, had ten gevolge, dat een sterke beweging veld won om het geïmpor teerde ijzer met hoogere invoerrechten te belas ten. Voorloopig heeft deze aandrang nog niet ge leid tot een aglemeene verhooging van het invoer recht en wij koesteren de hoop, dat de verminder de invoer van de laatste maanden dit gevaar AAN DE VISSCHERS VAN RjMUIDEN OPGEDRAGEN. Stoere visschers, Sterke msnnen, Die de gróóte zee bevaren, En bij storm en woeste winden Heldenmoed aan flinkheid paren, Die door d'eeuwen heen de zee, Met Uw schepen ais doorploegen, En hoe ook de golven joegen Altijd trouw ter zeeë gaat, O ij, „de mannen van de daad!" Stoere visschers, Sterke knapen, Die de gróóte zee doorprangen, iïn hoe ook de Stormen woeden, Nimmer klagen, nimmer bèngen. Die de donk're diepten peilt, En der Stroomen duistere banen Trots de stormen en orkanen, Altijd weer ter zeeë gaat, Gij, „de mannen v^an de daad!' Stoere visschers, stoere knapen, Die geen wind en stormen vreezen, En der zeeën donk're diepten, Als doorschouwen in haar wezen Die de zee zoo innig eert, Als een bron van rijke zegen En bij winden, voor en tegen, Altijd weer ter zeeë gaai, G ij, „de mannen van de daad!' Stoere visschers, sterke mannen, Die de gróóte zee bevaren, En bij storm en woeste winden, Heldenmoed aan flinkheid paren, Die zich geven aan de zee Met uw ijver en uw streven, Met gehee! hun krachtig leven, Blijf, die al ijd trouwe gaat, B1 ij f t g ij „mannen van d e d a a d Naar A. V3n S. Nadruk verboden. Qeoroe Haak. voor het oogenblik zal keeren. Van groote betee- kenis voor de toekomst is het feit, dat in Sep tember van dit jaar het nieuwe hoogovenwerk in Everett (Boston, Mass.) in bedrijf is gekomen, waarvan onze afzet naar het Boston-district onge twijfeld nadeeligen invloed zal ondérvinden. In teressant is het, dat het hoogovenwerk in Boston ontstaan is als nevenbedrijf van de particuliere gasfabriek, die de gemeente van gas voorziet. Het ijzer is bijproduct en de vervaardiging ervan slechts een middel om de kooks loonend kwijt te raken. In Europa hebben drie zeer gewichtige factoren het marktbeeld beheerscht: a. de herstelcrisis in Duitschland; b. de valuta-depreciatie in Frankrijk en België; c. de Engelsche steenkolenstaking. Deze laatste factor had natuurlijk geen invloed meer op de gebeurtenissen van het afgeloopen be drijfsjaar, doch getrouw aan onze gewoonte ver slag uit te brengen over den gang van zaken tot in het 3e kwartaal van het loopende kalenderjaar, zullenwij ook den invloed der Engelsche steen kolenstaking in dit overzicht opnemen. De afzetcrisis in Duitschland, die in hooge mate te wijten was aan de overgroote credietbehoefte na de valuta-stabilisatie, bereikte allengs een zoo- danigen omvang, dat alle groote werken hun pro ductie sterk moesten inkrimpen en zonder eenig profijt het bedrijf op beperkte schaal in stand hielden. Dit had o.a. twee gewichtige gevolgen. Ten eerste, en dit zal voor de toekomst van be lang blijken te zijn, dat vier groote concerns der West-Duitsche montaanindustrie, te weten de Rhein-Elbe-Union, Thyssen, Phoenix eli Rhein- stahl fusioneerden en te zamen overgingen tot de oprichting van de Vereinigte Stahlwerke. Dit con cern wist zich de noodige credieten te verschaf fen en zal er stellig in slagen door concentratie van het bedrijf aanmerkelijke bezuinigingen aan te brengen. De Vereinigte Stahlwerke hebben in de Duitsche „Verbande'' (Roheisenverband, Rch- stalgemeinschall ook Kohlensyndicat) een over wegende stem en zullen ook bij internationale be sprekingen over prijzen en contigenten een groote rol spelen. Het is onze meening, dat het motief dat tot de vorming van dit concern heeft gevoerd, geenszins is uitgewerkt, doch dat binnenkort ook door internationale overeenkomsten getracht zal worden, de ijzer- en staalindustrie weer te bren gen tot een meer winstgevend bedrijf dan het in de laatste jaren geweest is. Het tweede gevolg van de afzetcrisis in Duitschland, waarop gedoeld werd, was, dat de Duitsche industrie een groot ge deelte harer productie moest exporteeren. Wij on dervonden ook op ons terrein op verschillende markten zeer sterk de gevolgen der Duitsche con currentie. Intusschen schijnt het jaar 1926 bekend te zullen blijven als het jaar van herstel der Duit sche „Wirtschaft" die, na overwinning der geva ren, waaraan zij sinds 1918 heeft blootgestaan, weer tot innerlijke consolidatie is geraakt. Ditzelfde kan zeker niet gezegd worden van de toestanden in Frankrijk en België, die geheel be heerscht werden door de voortgezette depreciatie van het betaalmiddel. De gevolgen daarvan voor de industrie zijn overbekend. Groote bedrijvig heid, toenemende productie, in goud omgerekend afbrokkelende loonen en winsten, slechte export prijzen. nationale uitverkoop al de verschijnse len, die Duitschland te zien gaf, herhaalden zich hier eenigszins getemperd. Het behoeft geen betoog, dat zoowel de toestand in Duitschland als ook die in Frankrijk en België, hoe verschillend ook van karakter, te zamen ge nomen een zwaren druk uitoefenen op de markt van ijzer- en staalproducten. Relatief bleef de markt voor ruwijzer gunstiger dan die voor wals- producten, doch eerst als gevolg van de kolen- staking in Engeland kon een eenigszins vaste stem ming baanbreken. Helaas konden wij hiervan wei nig profiteeren, daar de tegenspoed in ons bedrijf ten gevolge had, dat onze productie gering bleef. De ertsmarkt, die voortdurend zeer gedrukt was, werd uitermate flauw toen de Engelsche kolen- staking bijkans alle Engelsche hoogovenwerken tot stilstand bracht. Ook hiervan hadden wij weinig baat, daar onze loopende ertsafname-verplichtin- gen steeds verder moesten worden opgeschoven. Omgekeerd ondervonden wij geen nadeel van de oploopende kolenprijzen, daar wij voor het gehee le jaar 1926 gecontracteerd hadden. De afzet van ons ijzer in Nederland ontwikkelt zich bevredigend, doch heeft ten gevolge van de Fransch-Belgische concurrentie, voornamelijk in phosphorhoudend ijzer, nog niet dien omvang be reikt, dien wij er op den duur van mogen ver wachten. Deelneming in aanverwante ondernemingen. Nederl. Staalfabrieken v/h. de Muinck Keizer. Over het boekjaar 1924/25 kon geen dividend worden uitgekeerd. Wij kunnen helaas nog steeds niet van voorspoed dezer onderneming gewag maken, ofschoon on miskenbaar vooruitgang valt op te merken. Ook dient bij een beoordeeling niet uit het oog te wor den verloren, dat de onderneming practisch vrij is van schulden en hare liquiditeit den laatstcn tijd verbeterd is. Société Anonyme Carrières de Namêche. In het afgeloopen boekjaar waren de bedrijfs- :sultaten zeer bevredigend. Na zeer ruime af schrijvingen kon 20 1/2 dividend worden uitge keerd. Phoenix A.G. Over het boekjaar 1924/25 kon geen dividend worden uitgekeerd, Zooajs wij reeds vermeldden, nam de Phoenix A.G. deel aan de oprichting van de Vereinigte Stahlwerke. Van het 800,000.000 M. groote kapitaal van dat concern ontving de Phoe nix A.G. voor den inbreng harer eigendommen ruim een vierde gedeelte. De Phoenix A.G. is hierdoor practisch „holding company" geworden en haar bezit aan aandeelen Vereinigte Stahlwer ke is ongeveer zoo groot als het aantal aandeelen, dat zij zelf heeft uitgegeven. De aandeelen Ver einigte Stahlwerke zijn met groot succes tegen een koers van 130 op de Berlijnsche beurs ge ïntroduceerd. In den gang van zaken is gedurende 1926 een merkbare verbetering ingetreden, zoodat verwacht mag worden, dat eerlang dividend-beta ling op ons aandeelenbezit, welke sinds 1921/22 achterwege is gebleven, weer zal kunnen worden hervat. Balans en Verlies- en Winstrekening. Indien het bedrag van f 358.912.96, bestemd wordt voor afschrijving sluit de Verlies- en Winst rekening zonder saldo. Verlies- en Winstrekening. Interest f 33.013.26 Bijzondere lasten 41.999.38 Afschrijving 358.912.96, f 433.925.60, Voordeelig saldo Exploitatierekening f 352.034.87 Exploitatie grondbezit en woningen 28.529.28. Baten uit deelneming in aanverwante ondernemingen 53.361.45 f 433.925.60, Toelichting op de Balans en de Verlies- en Winstrekening. Fabrieksterrein en installaties f 17.266.758.68 Deze rekening toont een vermeerdering aan van f 1.400.203.49 als gevolg van diverse bouwwerk zaamheden a f 1.629.059.31 onder aftrek van de opbrengst a f 228.855.82 verkregen door over dracht aan het Rijk van een gedeelte van het ha venkanaal. Grondbezit en Woningen f 1.627.962.37, Deze rekening loont een vermindering aan van f 86.862.12, grootendeels als gevolg van den ver koop van het kantoorgebouw en van een aan de Maatschappij behoorend woonhuis, beiden in Den Haag. Deelneming in aanverwante onder nemingen f 9.325.760.01 Onze Vennootschap verwierf een aandeel in een handelszaak, die zich met den verkoop van een onzer bijproducten belast, waaraan de vermeerde ring van f 10.000 op deze rekening is toe te schrijven. Voorraden f 2.286605.01 Evenals in vorige jaren zijn de grondstoffen te gen inkoopsprijs geboekt, terwijl de producten te gen zoodanige prijzen zijn opgevoerd, dat daarop bij verkoop in het nieuwe boekjaar geen verlies is geleden. In verband met de inbedrijfstelïing van hoogoven No. 2 waren de voorraden grondstoffen per 31 Maart 1926 aanzienlijk hooger dan per 31 Maart 1925. Wenckebachionds I 11.000. Een aanvang werd gemaakt met de vorming van een fonds, hetwelk dienen moet ter tegemoetko ming in sociale nooden van het personeel, waarin door de sociale vezekering niet of niet voldoende voorzien wordt. De naam van den stichter onzer onderneming,' wijlen den heer H, J. E. Wencke bach, werd aan dit fonds verbonden. Bijzondere lasten f 41.999.38 Deze rekening omvat onder andere onze stor ting in hel Wenckebachfonds bovèngenoemd, be talingen in verband met het lidmaatschap van den Metaalbond en is verder belast met hel boekver lies ontstaan bij verkoop van de panden in Den Haag. Kiespijn^ Hoofdpijn- Maag- Rheumatiek- Hoest- Griep Influenza- Zenuwhoofdpijn- Verkoudlieids- r" poeders. In doosjes van 6 stuks 45 ct. Bi] de goede drogisten Op elke poeder g staat A. M. Let hierop. Losse poeders No. 631 IJMUIDEN. Opera-avond. 1-Iet zal velen wel net zijn, als schrij ver dezes, dat meer genot gevonden kan worden in het zien en hooren van één enkele geheele opera, dan fragmenten uit een groot aantal kunnen schenken.. Bijzonderlijk, indien men de opera's waaruit de fragmenten gezongen soms ook gespeeld worden niet voor af één of meerdere malen gehoord heeft- Te dien opzichte heeft de leider, de heer Jules Moes voor de Opera-avond - als groote aangekondigd van Don derdag j.l. in Thalia wel een goede keu ze gehad. De Cavalleria Rusticana van Mascagni en de Paljas van Leoncavallo les inséparables zijn hekend. als weinig andere opera's en het Intermez zo uit de eerste en de proloog en het smartlied uit de laatste zijn tot in stee- gen- en sloppen door de onvolprezen gramaphoon populair geworden. Waar deze heide opera's de eerste heeft een, de tweede twee 'bedrijven steeds op het repertoire van eenen avond staan is de aankondiging van een „Groote" Opera-avond, als slechts enkele fragmenten gezongen worden, niet vrij van overdrijving, doch die ver geven we gaarne. We zijn dat gewend in aankondigingen, en te meer, omdat het gebodene werkelijk buitengewoon en ja, buiten verwachting, goed geweest is. I Mevrouw M. Bouwmeester als Santuzza It en Nedda, was uitstekend gedisponeerd j, en overtrof zich zelf zoowel in haar vo- I lumuneus weergeven dier moeilijke u partijen, steeds even zuiver als glans- I rijk, als in haar geacheveerd spel, zoo moeilijk juist in fragmentarische uit- beeldingen. Niet minder lof verdienen de heeren Jules Moes als Turiddu en Paljas en Eduard van der Ploeg, die Alfio, Tonio en Silvio zong. Zoowel de 1 proloog van Van dor Ploeg, als het j smartlied van Moes waren van een su perioriteit, die ons aan de beste tijden i van de Hollandsche Opera deden den ken. Ook de duetten van beiden mei j Mevr. Bouwmeester muntten uit door zuiverheid en vooral kracht. Die kracht ja, welike deze drie geboren Operatalen ten ontwikkelen is geweldig. Voor een betrekkelijk kleine zaal en kleine, mu zikale bezetting soms te geweldig. Toch viel de begeleiding bijzonderlijk te roe men, zij het dat we juist het teere In termezzo wel wat fijner hadden willen hooren. Zooals we dat voor jaren van het Italiaansche orchest, onder do per soonlijke leiding van Mascagni hebben genoten, zullen wij het wel niet meer te hooren krijgen, 't Is trouwens te afge zaagd geworden. Om met een gemeen plaats te eindigen. Deze operaavond is wat de uitvoering betreft - de costuums waren keurig en fleurig en werden met 't gemak van groote routine gedragen zeer goed te noemen. De op komst had beter kunnen zijn. Deze drie artisten van de goede, oude school had den meer belangstelling verdiend. J. De Vrijheidsbond te IJmuiden. Eenigen tijd geleden hebben wij gewag gemaakt van het publieke geharrewar in Velsen, aldus het Hbld., waar als gevolg van een stemming in den gemeenteraad, de afdeeling Santpoort van den Vrijheidsbond een motie van afkeuring had aan genomen tegen haar partijgenoot, den wethouder voor onderwijs, ir. K. H. Tusenius. Een commissie, door het hoofdbestuur van den Bond benoemd, onder voorzitterschap van prof. Eerdmans, heeft dit geschil onderzocht en den heer Tusenius vol komen in het gelijk gesteld. Er is nu een nieuwe quaestie gerezen, die zoo hoog gaat, dat een comité van actie zich scherp tegen den wethouder heeft gekeerd. Een verga dering, door dit comité bijeengeroepen, heeft een motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat de belangen van het openbaar onderwijs in de handen van den heer Tusenius niet meer veilig zijn. Deze houding, tegen den wethouder aangenomen, vindt haar oorsprong in de door den heer Tusenius doorgezette overplaatsing van het hoofd van A I, een opleidingsschool met 7 klassen, naar school B, een zes-klassige school. Deze overplaatsing werd door den wethouder noodzakelijk geacht, omdat het bedoelde hoofd z.i. voor de opleidingsschool niet de noodige geschiktheid toonde te bezitten. Verder wordt het feit, dat de heer Tusenius de plannen tot stichting van een neutrale bijzondere school bevordert, beschouwd als tegenwerking van het openbaar onderwijs. Wij hebben den heer Tusenius gevraagd of hij zich inderdaad wil beschouwd zien als tegenstan der van het openbaar onderwijs. De heer Tusenius ontkende dit ten stelligste en verklaarde integen deel voorstander van dit onderwijs te zijn; maar bij meende vrijheid te hebben, wanneer hij als wet houder het onderwijs-belang daarmee gediend acht, een neutrale bijzondere school te helpen stichten. Het onderwijs mag z.i. niet door politiek beïnvloed worden; en het feit, dat hij lid is van den Vrijheidsbond, bindt hem z.i, niet het belang van het onderwijs, zooals hij dat ziet, achter te stellen bij het politieke belang. Nu de afdeeling Santpoort van den Vrijheids bond zich opnieuw met het hoofdbestuur in ver binding heeft gesteld om zich over den partijge noot Tusenius te beklagen, zal, naar wij vernemen, de afdeeling IJmuiden een vergadering houden, waarin tot opheffing dezer afdeeling zal worden overgegaan. De leden van deze afdeeling, die zich aan de zijde van den wethouder scharen, zullen zich uit den Vrijheidsbond terugtrekken en een Neutrale Kiesvereeniging oprichten. Een vrachtauto uit Egmond aan Zee, bestuurd door W. P., moest Donderdag goederen afleveren bij den heer S. in de Keizer Wilhelmstraat. De bestuurder reed achteruit en kwam toen tegen een paal der electrische geleiding op, die kwam te vallen, waarbij nog een uithangbord voor de zaak van den heer D .werd vernield. De bestuurder W. P. werd voor dit feit bekeurd. Dinsdag ontstond een begin van brand bij den heer Mulder, hoek Annastraat en Prins Hendrik straat. Schilders waren bezig met een benzinelamp de ramen af te branden en vermoedelijk is toen de vlam naar binnen geslagen en hebben de gor dijnen vlam gevat. Het brandje was spoedig ge- bluscht. Donderdagmiddag nam de koetsier van een vrachtwagen van v. Gend en Loos ,voor het win kelhuis van den heer R. Nieborg in de Kanaal straat den draai wat kort, zoodat de wagen naar den huizenkant overhelde en alles eraf rolde. Kis ten, rollen en eenige groote ketels, alles kwam op straat terecht. Het scheelde maar weinig, of een groote rol kwam door de winkelruit in de etalage van den heer Nieborg terecht. Een jongen, indienst van v. Gend en Loos geraakte tusschen de kisten en pak ken, maar kwam er nogal schappelijk af. De bestuurder van deze wagen was dien middag wel ongelukkig, want een half uur tevoren was bij het afladen een vat cognac uiteen gebarsten.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5