ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN IJmuiden. Velsen. 1926'- Santpoort. Ko. 94 Woensdag 29 September 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT Officieel. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- 3 brengen ter openbare kennis, dat het verzoek 3 de N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrie- j der firma Van Gelder Zonen, te Velsen, om bet perceel, kadastraal bekend gemeente Vel- Sectie H No. 4010, plaatselijk bekend fa- ieksterrein noordzijde Noordzeekanaal, te mo- j uitbreiden hare fabrieken door het verbou- 53 van een kabelmagazijn tot transformatorhuis, hen is toegestaan. Velsen, den 21 September 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, j, KOSTELIJK. RIJKENS. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- 6 Gezien het advies van den Directeur van den turingsdienst van waren voor het gebied Haar- jjd.d. 16 September 1926, no. 1098; Gelet op art. 24 van het Melkbesluit, Staatsblad )J5, no. 256, gewijzigd bij Koninklijk besluit van Augustus 1926, Staatsblad no. 292; Besluiten; tónde 1 October 1926, onder intrekking van übesluit van 11 November 1925, te bepalen, dat lp i vervoer of het ten verkoop in voorraad hou- avan melk en/of melkproducten en van als zoo- fdg aangeduide waar door of vanwege hem, die bedrijf van melkverkooper uitoefent, niet mag ills vi den zonder door of vanwege den Burge- jjster van de gemeente, waarin de melk wordt ukocht, afgeleverd of rondgevent, te verleenen sgunning. Felsen, 21 September 1926. .Jljj Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. De Burgemeester der gemeente Velsen be- a(t hierbij, dat de in bovenstaand besluit be- jtlde vergunningen vanwege hem zullen worden gegeven door den Directeur van den keurings kost van waren voor het gebied Haarlem. Velsen, 21 September 1926. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. Plaatselijk JSieuws. Het feest van T. V. IJ. Vat je' bij de openbare turnfeesten en turnuit- uringen zoo opvalt en zoo aangenaam stemt: dat Ie geest van liberté, égalité en fraternité, onder nportbroeders en sportzusters. Het is de harte- ke, amicale toon tusschen de grooteren cn voor- gemoedelijk en toegevend optreden tegen- -<£ jongeren en kleineren bevestigt voor de zoo- siste maal, dat turnen de menschen meer ver ijl, meer veredelt niet alleen op stoffelijk Bchamelijk gebied dan welke andere sport ol n&enst ook. deze korte inleiding zal 't zeker niemand sr verwonderen, dat heel het jubileum van onze imde Turnvereeniging IJmuiden heeft gestaan kt teeken van gelijkheid, vrijheid en broeder- Ij hp, doch niet minder van gezelligheid, intimi- en gepaste vroolijkheid. De verbroedering kwam wel het meest tot uiting de receptie in de concertzaal van Thalia- Jer. Dngeveer een dertigtal vertegenwoordigers van artbonden, turnvereenigingen e.a. kwamen in er of minder lange, doch steeds hartelijke en apathieke redevoeringen in het bestaan van V, IJ. de Vereeniging gelukwenschen met ir zilveren jubileum. Uit den aard kwamen de «te gelukwenschen van turnerszijde. Geweste- J-, provinciale-, landelijke- en plaatselijke den en vereenigingen zonden hun deputaten. de wenschen bijna zonder uitzondering van len in diverse vormen gebonden en geschikt fczeld gingen, was in korten tijd het geheele bieerende bestuur „in de blommetjes gezet i het feestelijk aanzijn niet weinig verhoogde, bnder al deze kranige vereenigingen en haar irdvoerders stuk voor stuk te noemen, willen alleenlijk vermelden dat behalve zij, ook tee- i van warme belangstelling bij dit feest gaven F. Bok, voorheen geneesheer te IJmuiden, te Heemstede, Eerelid van T. V. IJ., de heer I. Veltkamp, mede-oprichter, de heeren F, J. ate Velp, Eerelid en A. Pleging, oud-bestuurs- en de vereenigingen Stormvogels, Olympia, scordia, Varia, Loge T.O.O.T., G. S. D., Looft Heer, IJmuidens a Capella Koor, alle van den. Wonderlijk in de smaak viel de huldebetuiging os de Adspirantenafdeelingen aangeboden de jeugdige turners Dijkstra en v. Dijk en de ilige turnstertjes Meyer, Schol en v. Leeuwen. groot aantal brieven en telegrammen met iwenschen waren voorts ingekomen van ver- V gingen en particulieren die verhinderd waren 1 "-oonlijk te komen feliciteeren, waaronder een ,V :<len Oud-Wethouder van Onderwijs, den heer ÏWeweert, die zich steeds zoo warm geinteres- rpi heeft voor de lichamelijke ontwikkeling en ljfmnastiek. h de zeer drukke geanimeerde receptie volgde jniet minder gezellige feestavond, I échtte Pluvius, de aartsvijand van alle open- wport een kink in de kabel te steken en "t At het hem zelfs gelukken het feest in den Jj -rang te vertragen en enkele blooden van deel- te doen onthouden, de feeststemming was er P Soest zich uiten en te 9 uur kon de pret een rj^g nemen. heer L. J. A. van Ekeren, voorzitter der feestcommissie, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Dunnebier, Wethouder, als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur en allen, die van buiten waren ge komen om het feest bij te wonen. De heer van Ekeren bepaalde zich wegens het late uur tot enkele korte mededeelingen over de ontwikkeling van de T. V. IJ. gedurende het 25- jarig bestaan, om gelegenheid te geven tot de feestnummers van het programma, waarop sport en humor elkander afwisselden. Met groote aandacht werden de verrichtingen aan de diverse toestellen van de keurkorpsen van de Amsterdamsche Turnbond afd. dames en van de K. N. G. V. afd. heeren gevolgd, terwijl het echtpaar HolmanWish de afdeeling amusement met zorg voor haar rekening had ge nomen Vermelden we nog, dat aan mej. R. de Pagter, die thans tien jaren de geldmiddelen der vereeni ging met groote accuratesse beheert en aan den heer A. W. Driessen, die met de vereeniging jubi leert als voorzitter der vereeniging, waardevolle blijken van waardeering werden geschonken met hartelijke toepasselijke woorden van den heer van Ekeren, waarvan hij het monopolie schijnt te be zitten. Aan mevr. Driessen en mej, S. van Ekeren werden fraaie bloemstukken overhandigd. Het was een feestavond geheel in de lijn van de in de aanvang genoemde eigenschappen Liber té, égalite et fraternité. Eindigen we met het slotversje van het clublied der vereeniging: Reeds vijf-en-twintig jaren bloeit nu de T.V.IJ. En komen er nog jaarlijks nieuwe leden bij Die maken propaganda Door heel ons Vaderland Daarom sluit U aan Onder onze vaan En versterkt den vriendschapsband. J. A.s. Vrijdagavond zal in het Koning Willems huis een lezing met lichtbeelden worden gehouden door Ds. G. A. Barger, jeugdleider te Haarlem, over de wereldconferentie der C. J. M. V. te Helsingfors, onlangs gehouden. Deze samenkomst is in 't bijzonder bedoeld voor de bezoekers der jeugdkerk der Ned. Herv. gemeente en voor jeugdleiders. De heer Jac. Stam alhier is met ingang van 1 October benoemd tot marktchef en afslager bij de gemeente-vischhal te Amsterdam. Hiermede gaat een bekende persoonlijkheid onze plaats verlaten, die hier 40 jaar heeft ge woond en aaii het vereenigingsleveu vele jaren deelnam. De heer Stam was o.a. een der oprich ters van de Turnvereeniging IJmuiden, hij was vroeger bestuurslid van de IJ. V. V. Stormvogels en nu nog van de Sociëteit Onder Ons. De laatste 12 jaar was de heer Stam inkooper van de visch voor de gemeente Amsterdam alhier. Het Comité voor Chr. Winterlezingen heeft zijn programma voor dezen winter gereed. De eerste winterlezing wordt gehouden op Vrijdag 15 October, Mr. G. J. Salm van Amsterdam zal dan spreken over „Een reis door 't heelal". In November hoopt te spreken Ds. N. Buffinga van Rotterdam (voordien alhier) over „De ambten van Satan" en op 14 Januari Ds. A. K. Straatsma van Zandvoort over „Mededingers naar de Kroon" van Hendrik Ibsen. Op 18 Februari zal Dr. J, G. Geelkerken van Amsterdam spreken over een nog nader te bepalen onderwerp. Met de elêctrificatie van de lijn Haarlem- IJmuiden zal nu spoedig worden begonnen. De eerste masten zijn Maandag aangekomen. Op Vrijdag 8 October zal in de Herv. Kerk een concert worden gegeven door Mevr. Baron nesse van Tuyll te Bloemendaal, met medewerking van de heeren J. Falk en J. E, Falk alhier. De opbrengst is bestemd voor nieuwe banken en de verdere afwerking van het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente. Zaterdagmiddag was de arbeider M.f wonende te Wijkeroog, op het terrein bij de binnenhaven der Hoogovens bezig met het rangeeren van spoor-j wagens. Daar de locomotief niet geheel bij deze wagens kon komen, moesten deze worden voor uitgezet met een stuk hout. Dit hout brak en M. kreeg een klap voor het hoofd, waarbij hij ernstig werd gewond. Met de locomotief werd hij naar de verbandkamer gebracht, waar hij voorloopig ver bonden is Daarna is hij per auto naar zijn woning vervoerd, waar dr. Barentsen hem nader behan delde. Vreesde men eerst voor verlies van het linker oog, nader blijkt, dat, hoewel het is beschadigd, het oog toch behouden kan blijven. De herfstvacantie aan de openbare scholen welke zou beginnen op Maandag 18 October, wordt „verdaagd" zulks naar aanleiding van de feesten, ter eere van het 50-jarig bestaan onzer plaats. Zij vangt nu aan den lsten November. Het Hbld. meldt dat het gemeentebestuur van Velsen onderhandelingen voert met de direc tie van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmui den inzake de levering van gas aan dat bedrijf, dat weer gedistribueerd zal worden onder even tueel op zijn terreinen wonende gegadigden. Men verwacht indien de onderhandelingen tot een contr'act zullen voeren, een grootere afneming voor huisgebruik en voor klein industrie. In de provincie Noord-Holland is een ver eeniging, genaamd: Provinciale Bond voor Noord- Holland van Geitenfokvereenigingen. Deze bond bestaat uit kringen, die op hun beurt weer gevormd worden door een vijf- of zes tal afdeelingen, die niet te ver van elkaar af liggen. Zoo vormt de afdeeling Wijkeroog en omstreken met eenige andere den kring Zaanstreek. De afdeeling Wijkeroog en omstreken nu viert dezer dagen haar 10-jarig bestaan en deze blijde gebeurtenis meende het bestuur niet beter te kunnen vieren, dan door het organiseeren van eet» kringtentoonstelling, die Zaterdag jl. gehouden is op een terrein bij de voormalige stoom-tramremise, In hare soort was het een prachttentoonstelling, waarop ten duidelijkste aan het licht trad, dat de bond al een heel eind gevorderd is op den weg naar het doel, dat hij bereiken wil. Wat is dat doel? De verbetering van het geitenras. De geit moet de koe worden voor den werk man. Onze inlandsche geit kton dat nooit worden en daarom hebben der zake kundigen geadviseerd tot invoering van een Zwitsersche geit, het Saene- ras. Nadat men hiermee gunstige resultaten bereikt had, is men sedert een drietal jaren geëindigd met den invoer van deze dieren en tracht men met het nu verkregen fokmaleriaal tot een eindresultaat te komen. Wat men vroeger alleen met koeien deed, n.l. een stamboek van deze veesoort er op nahouden, heeft men ook voor geiten ingevoerd. De élite onder de geiten is ingeschreven in het centraalregister der provincie. De manlijke af stammelingen van deze dieren mogen nog dan slechts tot dekking dienen, als ze gekeurd en eveneens in het register ingeschreven zijn. Over de resultaten, die men op deze wijze be reikt heeft, is men zeer tevreden. Terwijl men vroeger van eene beste melkgeit 2 L melk per dag onving, worden nu giften van 4 a 5 L. als gewoon beschouwd cn is zelfs een voorbeeld bekend van 7 L. melk daags. Een drie a vierjarige leeftijd is de beste. Na een nauwkeurig onderzoek kwam de keu ringscommissie voor deze veetentoonstelling tot het volgende resultaat. Groep A.: Bokken, geboren in 1924 of vroeger, lste prijs: Geitenfokvereen. „Zaandam", met medaille, geschonken door den heer J. Huisman te Beverwijk; 2de prijs Geitenfokvereen. „Wijker oog en omstreken". Groep B: Bokken, geboren in 1925. 2de prijs, eigenaar J. Kat, Assendelft. Groep C: Bokken, geboren in 1926. lste prijs met medaille, geschonken door de firma Eggeraat te Beverwijk, de Geitenfokvereeni- g'ing „Assendelft". 2de prijs eigenaar K. Bakker, te Assendelft. 3de prijs, eigenaar J. Kok te Wormer.. Groep D: Melkgeiten, geboren in 1923 of vroe ger. lste prijs met Bondsmedaille, D. Nijman, Zee weg C 10, te Wijk aan r.iir. 2de prijs K. Vet te Zaandam. 3de prijs J. v. d. Kolk, te Velsen. 4de prijs J. Nijman, te Wijk aan Duin. 5de prijs C. Pelle te Wormer. De 4e en de 5e prijs werden geschonken door den heer Hanneman te Wijk aan Duin, Groep E: Melkgeiten, geboren in 1924. lste prijs met medaille, gèschonken door den hr, H, A. Mensing te Wijk aan Duin. H. Nijman tc Wijk aan Duin; 2de prijs C, Hartog te Wormer; 3de prijs C. van Straten te Wormer. Groep F: Melkgeiten, geb. in 1925: lste prijs P. Mulder, te Wormer; 2de prijs C. Tambach te Zaandam; 3e prijs J. Nooij te Wormer. Groep G: Jonge lammeren, geb. in 1926. lste prijs met medaille, geschonken door den hr, H. H. Meyer te Wijkeroog, K. Vet te Zaandam. 2de prijs J. Kat te Assendelft; 3de prijs H. Nij man te Wijk aan Duin. Groep H: Overloopers, geboren in 1925, niet melkgevend, lste prijs K. Vet te Zaandam. Groep J: Bok met 5 afstammelingen, geboren in lste prijs Geitenfokvereeniging „Assendelft". 2de prijs: Geitenfokvereeniging „Wijkeroog en omstreken". Groep K: Bok met vijf melkgevende geiten in geschreven in het Provinciaal Register. lste prijs Geitenfokvereen. „Wijkeroog en om streken". 2de prijs Geitenfokvereeniging „Zaandam; 3de prijs Geitenfokvereen. „Wormer Het bestuur der feestvierende vereeniging is zeer tevreden over het resultaat zijner bemoei ingen en spreekt een woord van dank uit aan de milde gevers der medailles en allen, die medege werkt hebben tot het welslagen dezer tentoon stelling. Zaterdag j.l. heeft de Hoofdconsul van den N.V.B., de heer Bouljon, het terrein der Vereen. „Kinheim", den nieuwen vierden klasser, goed gekeurd en het bestuur dezer vereeniging een pluimpje gegeven voor de nette en accurate af werking alsmede voor de goede inrichting der kleedkamers, Aan den heer H. C. van Heyst Dz. alhier, vertegenwoordiger der fa. Steinwey en Vierstag te Enschedé, is opgedragen de levering en bouwen van een kerkorgel voor de Chr. Geref. Kerk te Haarlem. De hevige hagelbuien van Zaterdagavond j.l. hebben heel wat bladeren en bloemen in verschil lende tuinen vernield. De rozenperken in Velser- beek hebben ook geducht geleden. Zaterdag 25 Sept. j.l. is de nieuwe muziek tent in het park Velserbeek ingewijd. Toen om 5 ur de Muziekkapel „Eendracht" had plaats ge nomen, hield de Burgemeester der gemeente, de heer Rijkens eene toespraak. Voordat hij tot de ingebruikstelling overging, zei hij, wilde hij na mens he gemeentebestuur dank brengen aan den Directeur, de leeraren en de leerlingen der Am bachtsschool, die aan het gemeentelijke park een muziektent geschonken hadden, welke gerust een sieraad genoemd kan worden. Tot zijne groote vreugde kon hij er bij voegen, dat zich bereid had verklaard om als inwijding een concert te geven, een Vereeniging, die in bin nen- en buitenland bewijzen van bekwaamheid had afgelegd, zoodat de aanstonds te verwachten muziek op hetzelfde peil stond, als de architec tuur der muziektent. Spreker hoopte en verwachtte, dat het publiek door aandachtige stilte de hooge waarde der van deze plaats te geven concerten zou waardeeren, opdat de harmonie tusschen het zedelijk en kunst- peil, beide op een hoogen trap staande, bewaard zou blijven. En hij voegde er den wensch bij, dat ieder zou meehelpen, om den schoonen kunsttempel in waarde te houden. Hierna bracht de heer Zeeman, Directeur der Ambachtsschool, zijn dank en dien van heerer, leeraren en leerlingen voor de woorden van waar deering, door den Burgemeester gesproken. Het verheugde hem, dat de poging om te laten zien, wat de leerlingen der Ambachtsschool presteeren kunnen, zoo goed geslaagd was. Hierna begon het concert, dat als altijd zeer mooi was. De directeur, de heer K, H. Kerkhoff, werd na de uitvoering van het door den heer Vlessing ge componeerde nummer, door den aanwezigen com ponist gecomplimenteerd. Behalve de Burgemeester, de Wethouders, de secretaris en verscheidene gemeenteraadsleden, waren nog aanwezig het bestuur der Ambachts school, benevens den directeur en eenige leer aren. Op de voor het publiek bestemde paden waren velen naar de uitvoering komen luisteren en wa ren voldaan over de hoeveelheid geluid, die daar overal gehoord kon worden. Toch zal er wellicht nog eenige verbetering te verkrijgen zijn, als aan deze tent dezelfde veran dering wordt aangebracht, als aan die in het park van „Concordia, n.l, de openingen onder de balu strade dicht maken en schuine klankborden in de hoogte. Het weer, dat vóór de plechtigheid niet al te gunstig was, hield zich tusschen 5 en 7 uur goed, maar toen de laatste ongeveer thuis kon zijn, bra ken de buien los. Donderdagavond hield de afdeeling Velsen— IJmuiden van de Vereeniging „Volksonderwijs" een vergadering in Café „Bloemoord" te Wijker oog. 't Had een heel belangrijke en druk bezochte vergadering moeten zijn, als men de agenda bezag, maar de opkomst was niet groot. Bij de opening der vergadering sprak de heer Luikinga, de voorzitter, over die geringe belang stelling dan ook zijn teleurstelling uit. Na de voorlezing en goedkeuring der notulen werd met voorbijgang van de behandeling der in gekomen stukken het gewichtige agendapunt aan de orde gesteld: Bespreking stichting eener Be waarschool te Wijkeroog. De secretaris, de heer Reitsma, kreeg daarover het eerst het woord. In de notulen der vergadering op 27 April 1925 vindt hij vermeld, dat aan deze stichting de aan dacht gewijd zal worden en op 21 Mei daaraan volgende heeft het bestuur te dier zake bij den gemeenteraad een adres ingediend. Tot op dit oogenblik was men op den weg naar het doel nog niet verder gevorderd, alleen was bij meerderen de overtuiging komen vast te staan, dat de stichting eener school voor Voorbereidend Onderwijs te Wijkeroog urgent was. Spreker had zich om inlichtingen gewend tot den heer P. van Mever om te onderzoeken in hoe ver gerekend kon worden op het fonds tot steun van het openbaar onderwijs en kon daaromtrent aan de vergadering meedeelen, dat dit fonds niet bijdroeg in de bouwkosten, maar wel subsidie ver leende om de opgerichte school te steunen, ter wijl die steun dan ieder jaar opnieuw moest wor den aangevraagd. Hieruit, zegt spreker, blijkt duidelijk, dat, wil onze Vereeniging de zaak aanpakken, het Bestuur eerst er van verzekerd moet zijn, dat een groote kring van ouders rondom het bestuur staat en de opkomst op deze vergadering is te dien opzichte niet sterk bemoedigend. De heer Kleefstra, hoofd der openbare lagere school G te Wijkeroog, zegt, dat, hoewel de op komst op deze vergadering klein is, hij toch uit talrijke gesprekken met ouders de overtuiging ge kregen heeft, dat de behoefte aan een inrichting voor voorbereidend onderwijs sterk gevoeld wordt en het doet hem dan ook veel genoegen, dat de Vereeniging „Volksonderwijs" de zaak aangepakt heeft. Aanvankelijk was hij van meening, dat een of meer lokalen van school G wel voldoende waren voor de inrichting van dit onderwijs, maar een ge sprek met de dames, hoofden van bewaarscholen te IJmuiden en te Velseroord hebben hem er van overtuigd, dat het veel beter zou zijn, dat een af zonderlijke inrichting tot stand kwam. Het betere is echter tevens veel duurder en hoe moeten we aan het benoodigde kapitaal komen? Als dit niet bijeengebracht kan worden en we zouden voor de keuze gesteld worden, heelemaal geen voorberei dend onderwijs of ondergebracht in school G., dan zou spreker adviseeren het minder volmaakte dan maar te aanvaarden, beter een half ei dan een lee- ge dop. De dames, hoofden der scholen van voorberei dend onderwijs te Velseroord en IJmuiden, advi seeren hier goed en degelijk aan te pakken en geen half werk te doen, want dan liep men gevaar de zaak te benadeelen. Een goede stichting maakt propaganda voor zich zelve, maar een slechte of een halfbakkene zou veel bederven en als bij het bestuur van het ondersteuningsfonds er op gewezen wordt, dat de steun slechts tijdelijk behoefde te zijn, omdat toch zeker binnen een paar jaar de gemeente een re geling zal hebben getrofferv, dan zal een ruime subsidie wel toevloeien. Verschillende sprekers en spreeksters voeren nog het woord tot dat tenslotte met algemeene stemmen wordt goedgekeurd, dat het bestuur der afdeeling Velsen—IJmuiden der Vereeniging „Volksonderwijs" eene lijst zal opmaken van kin deren, die voor dit onderwijs in aanmerking ko men en in overleg zal treden met het bestuur van het Ondersteuningsfonds. En hiermede was het gewichtige punt afgehan. deld zonder dat men dus heel veel verder geko men was, waarvan de lakschheid der voorstanders van het Openbaar onderwijs de schuld was. De verdere behandeling der agenda voor deze* vergadering ging van een leien dakje. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergade ring in October a.s. werden benoemd de heeren Faber en Reitsma, die een vrij mandaat ontvingen. Wat de aanstaande Winterpropaganda betreft werd besloten een vergadering te Wijkeroog te beleggen en dan een tooneelstuk te laten opvoeren- Het bestuur zal de za^ik voorbereiden. Bij de rondvraag wijst de heer Visser er op, dat een circulaire verspreid wordt om propagan da te maken voor het Christelijk onderwijs. De heer Reitsma brengt in herinnering, dat nog steeds geen uitvoering gegeven is aan het plan om te Wijkeroog voor het openbaar onderwijs te col- lecleeren. Met een woord van dank aan de aanwezigen voor hun betoonde belangstelling sluit de voorz. de vergadering. Drieiiaig. HET NIEUWE COLUMBARIUM. Zaterdagmiddag is onder groote belangstelling hel nieuwe colombarium op Westerveld waarvan wij Zaterdag reeds een beschrijving hebben gege ven plechtig ingeiyijd. Behalve het Hoofdbe stuur van de Vereeniging voor Facultatieve Lijk verbranding, waren vele vertegenwoordigers van afdeelingen aanwezig. Voorts het bestuur der be graafplaats Westerveld, het hoofdbestuur der Arbeidersvereeniging voor Lijkverbranding enz. Het gemeentebestuur van Velsen was vertegen woordigd door Wethouder K. H. Tusenius, met den gemeente-secre#fi«s, den heer J. Kostelijk; voorts waren aanwezig Dr. H. P. Berlage en Ir. Gratama, adviseurs bij den bouw en den bouw meester van het columbarium, den architect W. M. Dudok te Hilversum. Prof. Dr. L. van Itallie uit Leiden, de voorzitter van bet Hoofdbestuur, hield een uitvoerige rede, die wij niet zullen wergeven, maar waarvan wij alleen vermelden, dat hij grooten lof bracht aan den bouwmeester Dudok, aan den opzichter, den heer IT. Bakker en den aannemer A. van Hoften te Schoten. Spr. hield een warm pleidooi voor de crematie en deelde mede, dat het hoofdbestuur er ernstig naar streeft, om de aankleeding van de hal van het crematorium te verfraaien. Zoo zullen de stoelen vervangen worden door eikenhouten ban ken, die nagenoeg gereed zijn. Door eenige leden en vrienden is een bedrag van f 6000 ter beschik king van het hoofdbestuur gesteld voor deze ver fraaiing. Nadat Prof. van Itallie het columbarium aan zijn bestemming had overgegeven, werd door den voorzitter der Arbeidersvereeniging voor Lijkver branding, den heer Andr. de Roza, het Hoofd bestuur gelukgewenscht en dank gebracht voor de totstandkoming van dit prachtige columbarium, waarbij spr. uit waardeering een bloemenhulde aanbood, welke daad Prof. van Itallie zeide zeer op prijs te stellen. De plechtigheid werd opgeluisterd niet orgel spel van den organist van het crematorium den heer H. C. van Heyst, die het Pilgerchor uit de Taunhauser en het Allegro uit de 7e Symphonie van Beethoven ten gehoore bracht. Na de plechtigheid in de hal hebben de aanwe zigen het columbarium bezichtigd. VEREENIGING „VOLKSONDERWIJS". Men schrijft ons: Vrijdag 23 Sept, j.l. hield bovengenoemde ver eeniging een huishoudelijke vergadering. Medege deeld werd: le. dat bij de Kroon in beroep was gegaan, naar aanleiding van het besluit van Ged. Staten, inzake de stichting van een Christelijke school te Santpoort; 2e. Een adres aan den Raad der gemeente Velsen is gezonden om aan de ver eeniging een der lokalen van school F af te staan, alsmede een subsidie te willen verleenen tot het instellen van een cursus in de Fransche taal. 3e, Een schrijven aan B. en W. te Velsen is ge zonden om tot splitsing van een der klassen van de openbare school over tegaan, omdat hierin 51 leerlingen zijn gehuisvest. De beschrijvingsbrief voor de Algemeene Verga dering, welke op 2 en 3 October a.s. te Amster dam wordt gehouden, werd aan een grondige be spreking onderworpen. De afgevaardigden, waar voor werden benoemd de heeren N. W. v. Nifte- rick en D. Klay, kregen voor enkele punten bin dend overigens vrij mandaat. Ze zullen voor de verkiezing van twee hoofdbestuursleden hun stem uit moeten brengen op Mevrouw A. C. Klooster, te 's Gravenhage en den heer B. B, Neuteboom te Assen. Hierna kwam aan de orde „Benoeming van een bestuurslid, wegens vertrek van den voorzitter". Alvorens hiertoe werd overgegaan werden door het Hoofd der school, de heer C. Dekker en Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga kernachtige woorden gesproken, waarin de groote verdiensten van den Voorzitter voor Volksonderwijs werden naar voren gebracht. De heer Dekker sprak har telijke woorden van- dank namens het personeel van school F, terwijl Prof. v. d. Bergh van Eysin ga memoreerde dat de Voorzitter naast zijn druk ke werkzaamheden, steeds tijd vond tot een der trouwe bezoekers van spreker te behooren. Als ijverig voorstander van de Openbare school stem de dit spr. dankbaar. Hierna sprak de secretaris namens het bestuur en herdacht de prettige sa menwerking die de bestuursleden steeds van de Ver. mochten ondervinden. Namens de afdeeling werd een stoffelijk blijk van waardeering over handigd in den vorm van een koperen wandbord. De voorzitter, de heer H. Groenewout, dankte in een keurige rede de verschillende sprekers en sprak de wensch uit dat de afdeeling niet alleen op hetzelfde peil zal blijven als heden, doch zoo mogelijk in bloei zal toenemen. Bij de hierna gehouden stemming werd met groo te meerderheid tot bestuurslid gekozen de heer W. Landeweerd, oud-wethouder van Onderwijs der gemeente Velsen.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1