ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Hoopnsfeen V 96 Verschfjnt Woensdags Zaterdags Officieel Van den Wachttoren IJmuiden. .Geschikt tooi- alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek li Butzer, Hoogovens IJmuiden. Zsterdag 2 October 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1,35. Abonnemen ten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Advertentiên 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, gorden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Ipoensdagnummer. Advertentiên voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran derd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Adrertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 üur n.m. - Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad j, uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P, F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN"' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels i 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. dit nummer bestaat uit twee bladen. eerste blad. Kostelooze inenting en herinenting. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat de gelegenheid tot kostelooze inen ting en herinenting zal zijn opengesteld in: a. de afdeeling Wijkeroog op Maandag, 4 Oc tober a.s. des namiddags 4 uur in de o.l. school G te Wijkeroog; aldaar terug voor nazien der vaccinatie Maandag 11 October des namiddags 4 uur; b. de afdeeling Santpoort op Dinsdag 5 Oc tober a.s. des namiddags 4 uur, in de o.l. school F te Santpoort; aldaar terug voor nazien der vaccinatie Dinsdag 12 October a.s. des namiddags 4 uur; c de afdeeling Velsen op Woensdag 6 October a.s. des namiddags 2 uur in de kamer Ge neeskundigen Dienst Gemeentehuis te Vel sen; aldaar terug voor nazien der vaccina tie Woensdag 13 October des namiddags 2 uur; d. de afdeeling Velseroord op Donderdag 7 October as. des namiddags 4 uur, in de o.l. school D te Velseroord; aldaar terug voor nazien der vaccinatie Donderdag 14 Octo ber a.s. des namiddags 4 uur; e. de afdeeling IJmuiden op Vrijdag 8 October a.s. namiddags 4 uur, in de U.L.O.-school A te IJmuiden; aldaar terug voor nazien der vaccinatie Vrijdag 15 October a.s. na middags 4 uur; De in te enten personen behooren stipt op de aangegeven uren ter vermelde plaatse aanwezig te zijn, zoowel voor de inenting als voor het nazien der vaccinatie. Voor ëen juiste vermelding in de vaccine-bewij- ien van de namen en geboortedatum der kinderen, is het gewenscht, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboor tebewijzen der kinderen. Velsen, 27 September 1926, Burgemeester en Wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Velsen, op Dinsdag 5 October 1926, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize, AGENDA: 1. Besloten vergadering. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Opheffing van het stelsel der storting van gelden voor onderhoud van straten en we gen (inclusief rioleering) en wijziging van exploitatievergunningen. 4. Lastgeving tot bestrating van den Engel- mundusweg. 5. Verlenging van den termijn van beslissing, als bedoeld in artikel 121, alinea 4, der bouw- en woningverordening, op eene aan vrage van de N.V. Exploitatiemaatschappij „Velserduin" te Velseroord. 6. Grondovername voor wegverbreeding. 7. Verleenen van machtiging tot openbare ver pachting van het hotel-pension met thee- schenkerij „Velserbeek" en vaststelling der pachtvoorwaarden. 8. Prae-advies op een adres van de N.V. Ver- eenigde Koninklijke Papierfabrieken der fir ma van Gelder Zonen te Velsen om vergun ning tot het aanleggen van een straat. 9. Verkoop van grond te Velseroord, 10. Prae-advies op een beroepschrift van A. en P. Bleeker te Velseroord inzake de weige ring eener bouwvergunning. 11. Verleenen van machtiging en toestaan van een crediet voor het aanleggen van een toe gangsweg in Velseroord naaT het station Velsen. 12. Onderhandsche verhuring var) het winkel huis Zeeweg hoek Stationsweg te Velser oord. 13. Wijziging der verordening tot regeling van het vervolgonderwijs, 14. Prae-advies op een adres van het Bestuur van het St. Jozefgesticht „Dennenheuvel" te Bloemendaal, om een jaarlijksche bijdrage te mogen ontvangen voor kinderen uit deze gemeente, die de bewaarschool van bedoeld gesticht bezoeken, 15. Aanbieding van de begrootingen voor 1927. 16. Wijziging der verordening tot het heffen van opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting, 17. Toekenning van eene vergoeding aan den Directeur voor gas en water voor het ge bruik zijner auto ten behoeve van de ge meente. 18. Uitbreiding van het aantal opzichters voor gas en water en wijziging der betrekkelijke verordeningen. 19. Geldigverklaring van strafverordeningen. 20. Prae-advies op een adres van de beide Drankweercomité's, om handhaving van het sluitingsuur van café's en invoering van een beperkt tapverbod gedurende de a.s. feeste lijkheden te IJmuiden. 21. Extra-crediet voor de aanschaffing van leermiddelen voor school AII te IJmuiden. 22. Prae-advies op een verzoek van de Sant- poortsche Vrouwenclub en v, de S.D. Vrou wenclub te IJmuiden om de volksnijver heidscursussen voor meisjes met subsidie der gemeente voort te zetten. 23, Benoeming van twee tijdelijke leeraren aan de Handelsavondschool. Achter de coulissen. In een brief uit Berlijn vertelt Dr. C. de Marees van Swinderen in „Demo cratie'' van een geval van oorlogsellen de. Daar hebben we al zooveel van gele zen; daar weten we alles van af. Zelfs misschien een reisje door Duitschland gemaakt en als bijzonderheid daarna thuis vertelt, dat men er zooveel men- schen met kunstarmen en beenen op merkt. 't Wordt vervelend, daar altijd weer over te hooren. We weten er eigenlijk maar een wei nig, zoo goed als niets van Dr. van Swinderen zag in de Friedrichsstrasze in Berlijn een vrouw met lucifers staan, een bedelvrouw dus. Zoo ziet men er in alle steden, zonder ze op te merken, zonder te luisteren naar de klaagstem en te letten op de uitgestoken band. Men bromt misschien over dat lastige volk; de politie moest zoo iets verbieden. Dr. van Swinderen heeft deze bedel vrouw met andere oogen aangezien, met aandacht en met zijn hart en hij merkte op haar gelaat op, dat de ellende eerst het gevoel van eigenwaarde en van trots had moeten breken, voordat zij met haar bedelnegotie de straat op ging en hij sprak met haar en hoorde dit verhaal. Thuis een man, die na aan het front geweest te zijn, sinds vier jaar aan het bed is gebonden. Een ontploffende gra naat heeft hem een arm afgerukt. Zijn kaak is kapot geschoten. In zijn hoofd zijn 12 granaatsplinters, zoodat hij dag en nacht ijlt. Hij ligt te wachten op zijn eenige verlossing: den dood. Honderd procent „Kriegsbeschadig- ter". Dat geeft 53 Mark per maand, on geveer een gulden per dag pensioen. Twee jonge kinderen en een vrouw, die ieder en avond of het stormt of de regen striemt, er met haar lucifers op uit trekt, om nog wat bij te verdienen. Ze moet om de vergunning voor dezen han del iedere maand van haar inkomsten 73/2 Jo betalen. Dat is het heldenloon na den helden- strijd. De Duitsche staat is arm en kan wellicht niet meer geven. Plet publiek ziet niets anders dan een lastige, arme vrouw. Men kan toch niet van ieder koopen of ieder wat geven. Er is zooveel ellende. Hier is een druppel uit de zee van oorlogsellende. En de staten gaan voort met hun kanonnen en granaten, bun lucht- en zeeschepen, met verbeter de machineriën voor verdelging en dood en de legers zijn opnieuw gefor meerd en om een kleine aanleiding, een knoop in de internationale verhoudin gen kan er opnieuw een oorlog uitbre ken. Als men steeds goed achter de coulis sen van het oorlogsleed zag, zou men niet als een yle eisch in de lucht naar het: Nooit weer oorlog! De wapens ne der en de wapens weg! luisteren, maar alle kracht van wil en hart en verstand geven aan het verzet tegen oorlog en oorlogskrachten. Het achterlijke Amerika. Europa ziet met zekere minachting neer op het halfbeschaafde Amerika. Amerika heeft meer in de beurs maar Europa meer in het hoofd. In techniek en vooral in fina.ntiën wint het, maar in cultuur Europa. Amerika kan geen eigen kunst scheppen. Plet heeft geen geschoolde arbeiders. De academische graden in Amerika hebben lang niet'de waarde van de Europeeschen. Amerika kan eigenlijk maar een ding goed: dol lars winnen en zoo gewonnen, zoo ge ronnen! Men laat daar het geld zoo makkelijk rollen, om dot men het zoo makkelijk krijgen kan. Zoo ziet Europa uit de hoogte op Amerika neer. De voorzitter van den Wereldbond voor ontwikkeling van volwassenen, de Engelsche Dr. A. Mansbridge heeft in een rede te Rotterdam terecht opge merkt, dat het heel moeilijk is, over een wereld met zoo verschillend klimaat en nationaliteiten als Amerika te oor- deelen. Hij verklaarde kans te zien, om in een rede van een hall uur evengoed aan te toonen, dat de Vcrbodswet er een mislukking, als dat ze er een suc ces is. Maar door zijn kennis van de Ameri kanen meende hij te mogen verklaren, dat er in de nieuwe wereld een sterke en edele drang naar ontwikkeling werkzaam is. Ind<rdeeeuwen tijds is dit volk gegroeid. Geen wonder, dat het nog niet de kennis en de oefening eener oudere cultuur heeft. Dat weet ook de Amerikaan zelf wel. Plij streeft niet naar kennis, om meer geld te verdie nen, maai* hij kent een echten honger naar diepere en hetere ontwikkeling. Op 110 millioen zielen zijn er 879 in richtingen voor hooger onderwijs. Van vacantiecursussen en volksuniversi- teitswerk wordt door velen geprofi teerd. De correspondentielessen worden door zeer velen gevolgd. De Amerikaan wil meer dan dollars alleen. En deze geestelijke verheffing, die men in Ame rika kan opmerken, is hoopvol, want ten slotte hangt -de .toekomst der we reld voor een groot deel van Amerika af. Blank en bruin. In onze koloniën leven twee rassen, Westerlingen en Oosterlingen, die el kaar slecht begrijpen. Alles begrijpen is alles vergeven, maar half o'f slecht be grijpen is een bron van oneenigheid. De twee rassen in onze koloniën kunnen elkaar niet zetten. Landgenooten die uit Indië terugkeeren, vertellen veel over de drukkende hitte, de lastige insecten en de on vertrouwbare, leugenachtige, diefachtige en luio inlanders. Maar de inlanders vertellen over de blanken ook niet veel goeds. Plun eerbied voor ons is eigenlijk vrees. Je moet ze stijf vloe ken en schelden en soms zelfs eens een por geven, dan vliegen en kruipen ze voor je en anders krijg je niets van ze gedaan! hoorden we eens een oud-In dischman zeggen. En nog nooit hebben we er een ontmoet of van een gelezen, die den bruinen broeder prees. Rassen verdragen elkaar over het al gemeen slecht. Het gaat ermee als met hazen en konijnen, die men in een streek nooit samenvindt. Blanken be weren, dat negers altijd stinken, al komen ze zoo uit bet bad. Inderdaad schijnt ieder ras een eigenaardige menschenlucht te hebben. Waarschijn lijk hebben de negers dezelfde beden king tegen ons. Verschil van taal. zeden, aard zijn een muur, die de rassen scheidt. Die muur wordt al kleiner en lager, naar mate men met den inlander meeleeft, zijn gewoonten tracht te begrijpen, het eeuwig menschelijke in hem weet te ontdekken. Maar de blanken in Indië bemoeien zich zoo weinig mogelijk met de inlanders. De directeur der Ned. Hand. Mij., de heer F. P. J. Vester "heeft in een inter view met het Bat. Nieuwsblad ge klaagd, dat de afstand tusschen de blanken en de bruinen op de plantages, grooter wordt". De taalkennis der Euro- pcesche employé's wordt gebrekkiger Buiten liet werk bemoeien zij zich met het werkvolk niet. Zij spreken hun taal niet of gebrekkig, zooveel als voor het werk noodig is. Zij stellen geen belang in het gemoedsleven, de wenschen en eischen der inlanders. De heer Vester ziet daarin een gevaar voor ons gezag en prestige. Dat zoovele blanken zich in Indië buiten en boven de bevolking stellen, moet zich op den duur wreken. Welwillendheid, vertrouwelijkheid, meeleven, dat is de eenige brug, waar over de twee rassen in Indië tot elkaar kunnen komen. Men schijnt tegenwoor dig eer bezig de kloof wijder te maken dan die goed te overbruggen. Plaatselijk Mcnws Den Ten October a,s. hoopt de heer W. v. Lochem, stations-assistent alhier zijn 25-jarig dienstjubileum bij de Nederl. Spoorwegen te her denken. Het eerst was de heer van Lochem verbonden aan het station der H. IJ. S. M. te Voorschoten, waar hij na eenige jaren, n.l, op 16 Juli 1905, tot rangeerder werd aangesteld. Op 25 November van het daaropvolgende jaar legde de heer van Lochem met goed gevolg het examen af voor assistent van den buitendienst, in welke functie hij op 7 Jan. 1905 aan het station HardinxveldGiesendam op proef werd aange steld; zijn definitieve benoeming volgde 7 Juni van hetzelfde jaar. Tot 1 Mei 1906 bleef de a.s. jubilaris daar werkzaam, om achtereenvolgens overgeplaatst te worden naar Vork en den len April 1908 naar Gorinchem. In dien tusschentijd had de heer van Lochem 'zich bekwaamd voor het examen van stations assistent, hetwelk door hem op 11 November 1911 met goed gevolg werd afgelegd. Nadat hij intusschen nog te Veenendaal was ge- stationneerd geweest, volgde op 27 Juli 1912 zijn benoeming tot stations-assistent te IJmuiden, wel ke post door hem onafgebroken tot nu toe werd bekleed, zijn detacheering gedurende eenige maanden bij het Hoogovenbedrijf niet in aanmer king genomen. De heer Van Lochem is namelijk in 1924 gedu rende het tijdvak van half April tot half Juli ge detacheerd geweest bij de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, als instructeur van den ran geerdienst, belast met de opleiding van het ran- gèerpersoneel, zoowel als met de samenstelling van verschillende voorschriften, op den dienst be trekking hebbende. Een opdracht, waarvan hij zich tot groote tevredenheid der directie van het Hoogovenbedrijf heeft gekweten, In het Katholieke leven is de heer van Lochem geen onbekend figuur. Zoo is hij secretaris van het R.K. Vereenigingsgebouw, Ofschoon het ons bekend is, schrijft de N. Haarl. Ct., dat de a.s. jubilaris afkeerig is van uiterlijk huldebetoon, gelooven wij toch te mogen verwach ten, dat het hem op zijn jubileumdag niet aan blij ken van belangstelling zal ontbreken. Toen deze week de stoomtrawler Jeanne IJM. 107 ter visscherij zou vertrekken, bleek de kok zoo dronken, dat hij niet op zijn beenen kon staan, zoodat hij in de Visschershaven terecht kwam. Hij werd er uit geholpen en klom toen toch aan boord. De schipper wilde geen verder oponthoud hebben en besloot dus maar den man aan boord te houden. Maar de kok zal dien dag wel niet gekookt hebben, daar hij eerst zijn roes moest uitslapen, Op de werken voor den sluisbouw gebeurde Maandag een klein ongeval en wel op het werk der Holl. Beton Mij., waar de timmerman J. M. van een steiger viel. Hij liep een verwonding aan de kaak op en verloor een paar tanden. Dr, de Vries Robles heeft den man verbonden, die daar op naar zijn woning ging. Aan den Raad der gemeente Velsen is door het Centraal Drankweer Comité in de gemeente Velsen en het R.K. Drankweer Comité in de gem. Velsen, te zamen vertegenwoordigende nagenoeg alle drankbestrijders in deze gemeente, het vol gende adres gezonden: In verband met de komende feesten op de da gen' 29 Oct. tot en met 5 November aanstaan de, ter herdenking van het 50-jarig bestaan van het Noordzeekanaal en de daarmee samenhangen de groei en opkomst der gemeente, verzoeken wij uwen Raad enkele maatregelen te treffen, waar door het drankgebruik getemperd zal worden en waardoor buitensporigheden, welke het feest zou den ontsieren, zoo niet vermeden zullen worden, dan toch aan een kalm en waardig gevierd feest zeer bevordelijk zullen zijn. De Comité's verzoeken Uwen Raad derhalve, te willen besluiten: a. het gewone sluitingsuur voor alle verloven en vergunningen te handhaven op deze da- gen: b. een verbod tot het tappen van sterken drank uit te vaardigen gedurende de avond uren van 7 tot 11 uur op de hiervóór ge noemde feestdagen. Het volgende moge als toelichting tot dit ver zoek dienen: Het mag als bekend ondersteld worden, dat on ze Comité's in maatregelen als algeheele sluiting en abs-oluut verbod van verkoop van alle alcohol houdende dranken de meest veilige en doeltref fende weg zien om het doel, dat ongetwijfeld ook Uw Raad zich stelt als ideeel, zooveel mogelijk bij deze feestviering te benaderen, n.l.: Feestdagen te hebben zonder dronkemanstoo- neelen, vechtpartijen en dergelijke, dronkenschap begeleidende feiten. PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN VertegenwoordigerJ. EIJKINO, Alk- maarscheweg 74, Beverwijk. De feestviering op 31 Augustus 1.1., welke toch lang niet algemeen gehouden werd, heeft zich dit jaar gekenmerkt door de betreurenswaardige ge volgen van drankgebruik; vechterijen, en vele ar restaties hebben de couranten ons gerapporteerd; deze gebeurtenissen geven te denken en wijzen o.i. op de noodzakelijkheid, dat de overheid zich in deze aangelegenheid partij heeft te stellen en met het goedwillende publiek, de andere laat ons zeggen zwakke elementen bescherming moet bieden tegen zichzelven. Muziek, zang, sport zullen wel een belangrijk deel uitmaken van de feesten en een veredelenden invloed kunnen uitoefenen, zoowel op de execu tanten als bij het publiek, dat ervan genieten zal; deze, den mensch opvoerende feestuitingen mogen niet te loor gaan door den demoraliseerenden in vloed van een door drank beneveld aantal men- schen. Laat de gemeente Velsen, die zich opmaakt het 50-jarig bestaan van het Noordzeekanaal te her denken, toonen, in deze halve eeuw geleerd te hebben, waardig feest te kunnen vieren en de toe standen van den „Kanaaltijd", zooals de ouderen' onder ons die kunnen schilderen, te zijn ont groeid; de goede organisatie en voorbereiding van het feest vraagt als een der eerste voorwaarden voor het welslagen, dat de feestgangers zullen zijn: Vrij Yan bedwelming, met koele hoofden en warme harten. Aan de besturen van vak- en politieke organisa ties en vereenigingen op kerkelijk gebied enz, is verzocht .adhaesie aan dit adres te betuigen. De kolenvoorziening van Engelsche stoomtreilers. In de Engelsche pers wordt een bericht gelan ceerd, dat de Engelsche stoomtrawlers te IJmuiden slechts steenkolen kunnen bekomen, indien de reederijen zich tegen contract op langen termijn willen verbinden ot afname en tegen zeer hooge prijzen. Bij ons onderzoek naar de juistheid van dit bericht werd dit categorisch tegengesproken. De toestand is deze. De kolenvoorraden te IJmui den laten niet toe, naast de voorziening van de eigen vloot, die thans nagenoeg geheel in de vaart is, aan een groot kwantum buitenlandsche stoom trawlers kolen te leveren. Zoo heeft bijv, een der grootste steenkolen- maatschappijen, de Vereenigde Steenkolenhandel, zich genoodzaakt gezien de levering aan vreemde stoomtreilers te sloppen, om te kunnen blijven voorzien in de behoeften van de IJmuider sche pen die tot haar vaste afnemers behooren. Aan enkele reederijen, die zich daarop tot andere leve ranciers hebben gewend is de voorwaarde gesteld, dat zij niet voor één of tweemaal haar toevlucht zouden nemen tot die leveranciers, die haar tij delijk wilden helpen, doch dat zij zouden leveren, zoolang zulks noodig en mogelijk bleek, Van een contract op langen termijn kan daarom alleen reeds geen sprake zijn omdat spoedig na het be ëindigen van de mijnwerkersstaking de Engelsche stoomtreilers hier niet meer zullen komen bunke ren, De kolenschaarschte is dus in de eerste plaats oorzaak, dat minder Engelsche stoomtreilers naar IJmuiden komen. Slechts aan bevriende reederijen en vaste afnemers wordt bericht gezonden, wan neer zij één of meer schepen kunnen afzenden om kolen te laden efi dit geschiedt slechts indien de voorraad zulks toelaat. Het langdurig en onge- wenscht oponthoud der vreemde schepen in de IJmuider haven wordt daardoor vermeden. Naar men ons mededeelde, wordt de laatste dagen aan buitenlandsche reederijen 40 tot 44 shilling per ton in rekening gebracht, terwijl de prijs voor de vaste afnemers te IJmuiden van 30 tot 32 shilling bedraagt.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1