Puroi bij Ruwe en 8 "Backin chrjjnende Haifa Si Saatpoort Een Appeltaart DrOehker's Bakpoeder ra Vóór het Openhaar Onderwijs. Donderdagavond had in Thalia te IJmuiden d( aangekondigde openbare vergadering plaats, be legd door het Comité tot behartiging der belan gen van het openbaar onderwijs in de gemeente Velsen. De voorzitter van het Comité, Ds. W. Luikinga, zeide in zijn openingswoord, dat het Comité de laatste weken een Comité van actie is genoemd, waarbij men zelfs de politiek haalt, Spr. wees er echter op, dat van verschillende politieke partij en menschen bijeen zijn gebracht in het comité, om voor de belangen van het openbaar onderwijs te waken. Spr, zeide, dat hier besproken zou worden de oprichting der neutrale bijzondere school en de overplaatsing van het hoofd van school A I, Spr, zeide dat het hier niet gaat om een politie ke actie, maar mei> wil opkomen voor het open baar onderwijs, omdat het comité IJinuiden niet zoo groot acht, dat men hier de weelde van een neutrale school zich kan veroorloven. Spr zeide dat men uit een oogpunt van het be lang van onderwijs de neutrale school wil stich ten, maar wij hadden, zegt spr. gaarne gezien, dat men beter de belangen van het openbaar onder wijs had behartigd en dat is naar de meening der voorstanders van openbaar onderwijs niet ge schied. Als eerste spreker trad op Prof. Dr. B. D Eerdmans van Leiden, die zeide dat Nederlanders, die buiten Velsen wonen, steeds lezen van moei lijkheden bij het onderwijs in Velsen. Ook den laatsten tijd was dit weer het geval. Spr, zeide de uitnoodiging om hier te spreken, te hebben aangenomen, omdat er bij het Hoofdbestuur van den Vrijheidsbond eenigen tijd geleden reeds een kwestie is geweest ten opzichte van den wethou der van Onderwijs te Velsen, Ir. K. H. Tusenius. En spr. had niet den moed, om de tegenstanders van den wethouder alleen te laten staan, Spr. zou zich echter niet begeven op het politiek- glibberige pad der gemeentepolitiek en geen oordeel uitspreken over de kwesties tusschen de afdeelingen IJmuiden en Santpoort van den Vrij heidsbond. Spr, zou zich alleen bepalen tot hel bespreken der wenschelijkheid van een 'neutra le bijzondere school. Spr zeide in 1916 als Tweede Kamerlid gewaar schuwd te hebben tegen de verwachtingen, die men had van de pacificatie op onderwijsgebied en gezegd dat die geen vrede zou geven, maar den strijd naar de gemeenten zou overbrengen. En in die mooie verwachtingen is men maar al te be- driegelijlc teleurgesteld. De strijd is naar de ge meenten overgebracht. Prof. Eerdmans herinnerde hoe vroeger voor het lager onderwijs werd gezorgd door de vroed schap. Toen was de jeugd nog één en kende geen onderlinge geschillen. In onze dagen vergeet men lezeer, Ifoe wij elkander noodig hebben. Spr. zei de dan ook met zorg de toekomst tegemoet te- zien. Menschen, die later met elkander te maken hebben, met elkander moeten samenwerken, worden nu als kinderen reeds gescheiden. Spr zeide dat het niet meer mogelijk zal zijn het bij zonder onderwijs ongedaan te maken, maar wel kunnen wij strijden voor het behoud van wat wij nog hebben aan het oude, nationale bezit. Spr. zeide, dat Minister Cort v. d. Linden had gehoopt, dat de voorstanders van openbaar onderwijs, van de oude, nationale school, schouder aan schouder zouden staan en er voor zouden strijden, Spr. vraagt zich af, of nu van de voorstanders een aan val op dit onderwijs moet worden gedaan. Spr. zegt dat het een glorie van de liberalen is geweest, dat ze hebben gezorgd voor het open baar onderwijs. Ze hebben gezien, dat daarin lag Volkskracht en Volksontwikkeling. Het stichten van een bijzondere school, ook al wordt die neutraal, beteekent een afbrokkeling van het openbaar onderwijs, zei spr. Het is trou wens onbillijk tegenover de minder-gesitueerden, omdat er aan de stichting van een school wat meer is verbonden dan enkel het betalen van schoolgeld. Maar erger vond spr,, dat men on trouw wordt aan het liberale beginsel en dat zij gelijk krijgen, die voor 50 jaar voorspelden, dat hel zoo zou gaan. Maar spr. achtte het ook verkeerd uit het be langrijkste oogpunt, n.I. van het onderwijs. En het onderwijs is in dezen strijd bezig danig te lijden, zei spr. Voor het onderwijs is vooral noodig rust, zeide spr. Voor die rust is noodig een klas, waar een onderwijzer geruimen tijd blijf. Noodig zijn dus flinke scholen met eenige honderden leerlin gen, Wij krijgen echter steeds meer kleine scholen met kleine klassen, waar een onderwijzer dus zich eenige klassen toegewezen ziet. Spr, acht dit schadelijk voor het onderwijs. Prof, Eerdmans zeide voorts dat hel onderwijs steeds meer geld kest. Sp. deelde mee, dat voor 4 jaar ook in Leiden een neutrale bijzondere school werd geopend, maar dat het den leden nu zeer veel geld kost. Doet men dit niet,.wil men zooveel geld niet opbrengen, dan zou het onderwijs zeer verslechteren. Een der schaduwzijden van de Lager Onder wijswet noemde spr., dat men zqp gemakkelijk aan de koorden van de beurs, de deze wet opent, kan trekken. Verder, dat velen, vaak uit allerlei oorzaak, een schooltje gaan oprichten en daarvan de belangrijkheid niet overzien. Spr. zeide dat streden moet worden voor de oude, nationale school en zeide, dat een Wethouder, die de vrij zinnige, liberale beginselen voorstaat, voor deze oude, openbare school behoort op te komen. De nationale school had zich een toekomst ge droomd, die door de Lager Onderwijswet 1920 ten zeerste wordt vertraagd, zei spr. Maar laat men nu niet van vrijzinnige zijde meewerken, om deze nationale school kapot te maken. Als men niet te- weden is over- het onderwijs, Iaat men het dan verbeteren. Laat men opkomen voor wat ons ver- eenigt in de openbare school. Spr. hoopte, dat men in Velsen standvastig zou blijven, nu den menschen het vuur zoo na aan de schenen wordt gelegd. De voorzitter, Ds. Luikinga, zeide dat met deze rede van Prof. Eerdmans gelogenstraft werd de stelling van Wethouder Tusenius, dat het bijzon der onderwijs regel en het openbaar onderwijs aanvulling moet zijn, Spr, zeide dat de wethou der van onderwijs tot deze vergadering was uit- genoodigd, waaraan deze echter geen gevolg had gegeven. De voorzitter sprak daarover zijn leed wezen uit, omdat zijn aanwezigheid wellicht tot verheldering van gedachten had kunnen leiden. Tweede spreker was de heer L. Nooter, lid van, het hoofdbestuur der Vereeniging van hoofden van openbare scholen in Nederland te Amster dam, die zou bespreken de overplaatsing van het hoofd van school AI. De heer Nooter zeide te vermoeden, dat de uit noodiging tot spr. gericht was, opdat de inwoners van van Velsen eens zouden vernemen, hoe bui tenstaanders tegenover deze zaak zouden staan. Spr. zeide verheugd te zijn, dat vooral de ouders der leerlingen waren uitgenoodigd. Spr. zeide nog nooit een zaak te hebben mee gemaakt als dit' geval in Velsen. De inspecteur van het lager onderwijs verklaarde spr. hetzelfde en zeide dat hij in zijn practijk ook nog niet zoo iets had meegemaakt. Spr. zeide dat de gemeente DIEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVEN! Wordt -dus lid van de afd. Veis en en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. contr. f 1-25 per jaar. Secretariaat: Stationsweg K 86, Velsen. Velsen dus bezig is, zich aardig berucht te maken op onderwijsgebied, wat spr. jammer vond, Spr. zeide dat een strafoverpiaatsing meer heeft plaats gehad en vaak ook goed heeft gewerkt. Een strafoverpiaatsing is dus niet niéuw. Maai hier in Velsen is dit gebeurd zonder eenige moti veering en op beüriegelijke redenen. Spr, kan niet anders aannemen dan dat men het hoofd van school A I onmogelijk wilde maken, Wat zit hier achter de zaak. is hier de vrouw in 'tr spel, onderwijzeres, die het hoofd ten val wil brengen? Sp. zegt dit niet te weten. Wel meende spr, te mogen zeggen, dat het hoofd moest doen, wat de wethouder, wat het stadhuis wilde. Het hoofd werd op de vergadering van B, en W, ontboden en de burgemeester spreekt het ambtenaartje bars toe en zegt dat hij zóó moet doen, Spr. zeide dat het hoofd den burgemeester vroeg, hem dit te bi velen, wat deze echter niet deed en ook niet kon, zeide spr., omdat de inspecteur anders dat bevel vernietigd zou hebben. Spr. zeide dat het hoofd geweigerd heeft den raad van B. en W. op te vol gen en daarom eeren wij hem als een man, zeide spr. en denken daarbij aan het versje van De Ge- nestet: „Gelukkig hij, die vrij en vroed durft neen" te zeggen.'' Spr, zeide dat het hoofd geëerd wordt, omdat hij in ons oog den vrijen Nederlandschen burger vertegenwoordigt. Want wat B. en W. van Velsen wilden, was de meest piatvloersche rechtsver krachting. Spr. zeide dat alle hoofden van scho len in Velsen om het hoofd van school A I lieen- stonden en dit vond spr. het meest ontroerende moment. Alle hoofden van scholen eeren 'L hoofd, dat niet wilde buigen, zei spr. en wij hebben het allen voor hem opgenomen. Spr. zeide dat de wethouder het hoofd wel geschikt achtte voor de eerste zes klassen, maar niet voor de zevende klas. Spr. zeide dat ieder schoolhoofd weet, dat wanneer hij in de eerste zes klassen geschikt is, hij het in de zevende klas óp z'n loffen af kan. Spr. zeide dat de wethouder van onderwijs niet beter Had kunnen demonstreeren, niet alleen, dat hij geen verstand van onderwijs heeft, maar dat hij er een averechts verstand van heeft. De wet houder heeft het hoofd veroordeeld zonder eenig motief. Spr. critiseerde ook het beleid van den burgemeester in deze zaak, die zeide dat de raads commissie voor onderwijszaken de zaak beter had moeten onderzoeken, tn desondanks hand haafden B. en W. hun voorstel, zeide spr. die ook de houding der rechtsche raadsfracties critiseer de, die zich volgens spr, in deze zaak afzijdig hadden moeten houden, Spr. zeide dat de burge meester bij deze zaak de gezagskwestie had ge steld, Maar spr. vond dit gezag al zeer bijzonder. De burgemeester slikt alles, wat de wethouder van onderwijs hem voorzet en het ambtenaartje wordt in den hoek geduwd. Spr. vond dat de gezagskwestie hier is ge schaad, omdat op deze wijze de burgerij het ont zag voor den burgemeester verliest. Spr meende dat er iets gedaan moest worden, om het onrecht dat gedaan is en waardoor de ge meente Velsen zich heeft geblameerd, zoo spoedig mogelijk weer goed te maken. Spr. meende, dat dit van de rechtsche raadsfracties moest uitgaan, die de ruitep hebben ingeslagen. De heer L. Jansen, voorzitter der Vereeniging van hoofden van Openbare scholen in de gemeen te Velsen, zette hierna uiteen, waarom de ver eeniging geheel achter het betrokken hoofd staat. Spr. zeide dat het hoofd van school A I pas Sep tember 1925 in Velsen is gekomen en drie maan den later werd naar zijn school een onderwijzeres overgeplaatst is, zonder dat het hoofd er in gekend wérd. Spr, critiseerde zeer scherp de ge houden schoolvergadering en het optreden van den wethouder van onderwijs daarin. Spr. zeidi dat alles gebaseerd is op kletspraatjes en dat ieder deskundig onderzoek ontbrak. De voorziter zeide, dat er ook een moreele kant aan deze zaak is en dat het hoofd van school A I ondervonden heeft, dat de sympathie van het publiek naar hem uitgaat. Indien er een ter eerherstel zou volgen, zou dit moeten komen van de rechtsche raadsleden. Ds. Luikinga besloot met den wensch, dat deze avond nog wat goeds zou mogen opleveren voor hel openbaar onderwijs. Nadat de secretaris en Prof. Eerdmans nog gewaarschuwd hadden, om niet te leekenen op de lijsten der Neutrale school vereniging, dankte de voorzitters de sprekers en de aanwezigen (Thalia was beneden geheel ge vuld) voor het rustig verloop. TELEFOON. De directeur van het Post- en Telegraafkantoor te IJmuiden maakt bekend, dat ingaande 16 Oc tober a.s. de telefoonnummers van het Rijkstele foonnet IJmuiden 3501 en hooger zullen worden gewijzigd in 501, 502, 503 enz. POSTKANTOOR TE IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le Helft der mnd. Sept. 26. Brieven Binnenland. 1. v. d. Schuil, A„ IJmuiden, 2. Voogdijraad, Haarlem. Briefkaarten Binnenland. 3. Bent v. d., Willem, Katwijk a. Zee. 4. Bergh v, d., Haag 5. Burgh v. d„ M.f Leiden. 6. Jupijn, J., Schoten 7. Leeuwen v., Haag. 8. Ree v., J., Haag. 9. Roobol, C. Wed., IJmuiden. 10. Ree de H., Beverwijk. 11. Rumpt, v,, Haag 12. Sprinvelt, Wed. Beverwijk. 13 tol 15. Zonder adres. Brieven Buitenland. 16. Miller, J. Winnie Texas. Briefkaarten Buitenland. 17. Haslauer, Strasbourg. 18. Lorrain Aug., Contrexeville. N Vfjsion. Dinsdag 28 September hield de Politie- schietvsreeniging „Velsen" een schietwed strijd op de baan „"reesaap". Hoewel het weer niet gunstig was, werd toeh met veel animo aan dezen wedstrijd rieelg? nomen. De resultaten waren dezen keer, zeker in verband met de ongunstige weersgesteld heid, niet zoo goed als anders. 's Avonds werd in Hotel „De Prins" te Wijkeroog de prijsuitreiking gehcuden. De bijeenkomst was toen zeer druk be zocht. Op het tooneel waren de prijzen uitgestald en ter bezichtiging gesteld. Het waren kunstvoorwerpen en huishoudelijke benoodigdheden. In vo gorde van het aantal behaalde punten mochten de winnaars kiezen. De voorzitter, de heer de Wilde, sprak een woord van welkom tot allen, in het bijzonder tot den heer Hoofdinspecteur der politie, waarnemend Commissaris. De Commissaris was aPijd verhinderd geweest om op deze bijeenkomsten te verschijnen, maar spreker hoopte, dat hij den Hoofd inspecteur nog veie malen als belangstel lende mocht begroeten. De groote opkomst te dezer plaatse was een bewijs van belangstelling in de vereeni ging, die deze ruimschoots verdiende, om dat zij strict neutraal was en zeer bevor derlijk .voor de kameraadschap onder de collega's, terwij! ze tevens een nuttigen (ak van sport diende. Het was spreker aangenaam de afge vaardigden van de Beverwijksche Zuster- vereeniging welkom te kunnen heeten. Een woord van dsnk sprak hij tot den vorigen Hotelhouder, den neer Kuiper, die hier altijd voor een aangename ontvangst gezorgd had en hij hoopte, dat de heer de Way, die nu de teugels van het bewind in handen heefr, voor een zelfde behande ling zou zorgen. De commissie, die de prijzen had aan geschaft, hoopte dat zij goed geslaagd mocht zijn. Dit jaar had de vereeniging een jubilaris in haar midden gehad, n.I. d,n heer Hof stede, opperwachtmeester der Marechaussee en deze heeft ter herinnering daaraan een prijs beschikbaar gesteld voor den schutter met de meeste achten. De firma Lotnrne laar uit H-arlem had als een extra prijs een ozenprijs geschonken voor den schutter met de meeste twaalven. De Vereeniging had nu 10 jaar bestaan en spr, noemde het een verheugend feit, dat nog bijna alle oprichters lid waren ge bleven, waaruit ten duidelijkste bleek, dat de vereeniging den goeden weg bewan delde en hij sprak den wensch uit, dat ze nog jaren zou blijven bloeien. Daverend applaus. Hierna volgde de prijsuitdeeling. De prijzen werden gewonnen door D. Jansen 55 p Oo.^finöië 53, Schipper 49, Bosman 45, Bruin 44, Hofstede 41, Bakker 41, Noorman 40, Freriks 40, Braun 38 Bruntink 38, De Wilde 38, en zoo vervol gens in afdalende reeks. De rozenprijs werd gewonnen door den heer D. Jansen met 3 twaalven, Doc-r drie schutters was twéémaal een acht gescholen, zoodat voor dezen prijs geloot motst worden tusschen de heeren Bruin, Brunstink en De Wilde De lastste was de gelukkige winnaar. Ook waren prijzen be-chikbaar voor de donateurs. le Prijs Vsn der Laan met 52, 2e Boel sums 43, 3e Otf 34, 4e Kat 32, 5e Martens 32, 6e Jansen 22, 7e Bonarius 21, 7e Boer 21 en 8e Van Oameren 16 punten. Nadat ieder zijn prijs uitgezocht had, werd het verdere gedeelte van den avond aan muziek, zang en dans gewijd, terwijl de gebroeders Schakels uit Amsterdam door leuke voordrachten niet weinig tot de vreugde bijdroegen. onderwijs vrijwel niets wordt gedaan v niet-meer-leerplichtige vrouwelijke jeugd 1 de jongens gelegenheid tot ontwikkeling vind ambachtsschool en nijverheidsavondscho l' jongens, vertrouwen ondergeteekenden d College zoo spoedig mogelijk het gevraagd sidie over 1926 zal toestaan. Namens de Commit (w.g.] J. v. d. Bergh v. Eijsïne,t, G. A. J. W. DekkerBécud, Begrooting voor 20 halfjaarlijksche naaien* 1926. ""l Ontvangsten: Lesgelden Gemeentesubsidie Uitgaven: Salarissen leeraressen reiskosten leeraressen huur van 4 leslokalen schoonhouden van lokalen Assurantie inventaris gereedschappen enz. materiaal v. onvermogenden tentoonstellingen druk- en adv. kosten bureaukosten vergader- en reiskosten i2a INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid van de Redact^ is goedkoop, voedzaam en gezond, mits gebakk. m. een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de Gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 125 gr. boter /0.35marg.. ƒ0.15 125 gr. suikerca, 0.07 3 eieren0.18 200 gr. tarwebloemca. 0.17 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.077a V* liter melk0.04 750 gr. geschilde appelen ca. 0.18 0.8672 Bereiding: Men roere boter en suiker tot room en voege na elkaax de eierdooiers, het met Backin vermengde meel en zooveel koude melk erbij, dat men een klontenvrij deeg krijgt. Daarna roere men het stijfgeklopte eiwit door de massa, en vuile er een ingevet* ten springvorm mede; men belegge het deeg met de geschilde in 6 stukken gesneden appe* len, bestrooiehetmet suikeren bakke het on* geveer uur. Inplaats van appelen kan men ook ontpitte pruimen nemen. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis*receptenboekje toezenden. VOLKSONDERWIJS. Door de Santpoortsche Vrouwenclub en de Soc. Dem. Vrouwenclub te IJmuiden, is het volgende adres aan den Raad gericht, hetwelk we in ons no. van 1.1. Zaterdag in het kort vermeld hebben: Bij dezen hebben ondergeteekenden, Mevr. v. d. Bergh v. Eysinga-Elias, Mevr. DekkerBécude (respectievelijk voorzitster en secretaresse van de Santpoortsche Vrouwenclub), Mevr, Roza (voor-*- zitster van de soc.-dem. Vrouwenclub te IJmui den) deel uitmakende van de commissie tot de Volksnijverheidscursussen voor meisjes in de ge meente Velsen, de eer aan Uw College te verzoe ken een subsidie toe te staan tot het voortzetten van de cursussen voor volksnijverheidsonderwijs voor meisjes in 1) verstellen en 2) naaien en knip pen van ondergoed en' 3) van bovengoed voor de cursussen in 1926 ten bedrage van f 2100.(een en twintig honderd gulden). Namens de Commissie, w.g. J. v. d, Bergh van EijsingaElias, Voorzitster Santp. Vrouwenclub. G. A. J. W. Dekker—Béduce, Secretaresse Santp. Vrouwenclub. P. M. Rozav. Zijtveld, Voorzitster Soc,-Dem, Vrouwenclub, te IJmuiden, J. de Doelderde Zeeuw, Secret, Memorie van Toelichting. Toen de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gemeend heeft ter bezuiniging het Rijkssubsidie ten behoeve van het volksnijver heidsonderwijs voor meisjes in de gemeente Vel sen te moeten intrekken, heeft de Commissie bij de Ministers van financiën en van Onderwijs en het gemeentebestuur van Velsen bij den Minister van Onderwijs pogingen aangewend het subsidie te behouden. Tevergeefs echter; thans wendt de commissie zich tol Uw college met het verzoek van een verhoogd subsidie om deze cursussen te kunnen handhaven. Dit vraagt van de gemeente slechts een betj-ekkelijk geringe verhooging van hét subsidie; wel betaalde het Rijk 70 en de ge meente slechts 30 van de kosten, maar de kos ten kunnen aanzienlijk lager gesteld worden; le. omdat het Rijk de kosten door hooge ver goedingen voor huur, schoonhouden enz. zeer op dreef; 2e. omdat de dure jaren achter den rug zijn, aangezien de inventaris ter waarde van on geveer f 3000.aan naaimachines is afbetaald. Deze kostbare inventaris stelt de Minister koste loos in bruikleen af voor deze cursussen. Zoo het gemeentesubsidie met 40 verhoogd wordt (van f 1500 tot f 2100 kunnen de naai- en knipcursussen op denzelfden voet worden voort gezet en dan vloeit weer een som van f 375 terug in de gemeentekas als huur enz, van de drie ge meentelokalen. Het is daarom dat de Commissie aan Uw Col lege verzoekt dit verhoogde subsidie voor 1926 te verleenen. De Commissie dringt er zelfs op aan dit besluit zoo spoedig mogelijk te nemen, omdat de cursussen plus minus half October moeten aan vangen en iedere vertraging ten koste van dit on derwijs zal gaan. Dat deze aanvrage Uw College zoo laaj bereikt komt, doordat het Ministerie van Onderwijs B. en W._ zoolang op antwoord liet wachten; immers in hun schrijven No, 2033 van 16 September 1925 melden B. en W, het volgende: „door ons zal dan aan den gemeenteraad wor den voorgesteld oin overeenkomstig artikel 25 2de lid der Nijverheidsonderwijswet te verklaren, dat de oprichting en instandhouding van de door bo- sel uit onze boeken, hoeveel bij pogingen toln venvermelde organisaties te geven huishoudcur-; ding en bij redding in de laatste jaren is ui! sussen noodig wordt geacht. Dit besluit zal aan i keerd. de goedkeuring van den Minister van Onderwijs-1 a. Redding der bemanning van het s.s, „Dij worden onderworpen. Indien de goedkeuring öp do" in den morgen van 31 December 191 dit besluit wordt verkregen is het -Rijkssubsidie Uitgekeerd f 285.00 voor 1926 en volgende jaren verzekerd. gemiddeld per man f 1E10 Mocht de goedkeuring evenwel niet worden verkregen, dan zal de voortzetting van de cursus sen enkel met gemeentelijk subsidie aan den Raad worden voorgesteld.' Uw College heelt zich er inderdaad vóór uitge sproken, dat de huishoudcursussen noodig wor den geoordeeld in deze gemeente; maar blijkens schrijven van B. en W. van 10 September 1926 blijft de Minister zijn goedkeuring aan het subsidie weigeren. Daarom wenden ondergeteekenden zich lot Uw College, om subsidie over 1926. voor de door U nccdïg geoordeelde huishcudcursusssen. Sinds 1922 zij:1, deze cursussen in de gemeente gegeven op 4 plaatsen: IJmuiden, Velseroord, Wij keroog en Santpoort. Nu net Rijk grootendeels-den inventaris heeft betaald brengt deze splitsing geen enkel geldelijk nadeel voor de gemeente mede, ;vant de meerdere huur van 4 lokalen vloeit van zelf weer in de gemeentekas. En voor de meisjes, die na haar dagtaak cursussen volgen is 't van on schatbare waarde, dat ze geen verren afstand hóeven af te leggen. Het aantal leerlingen bedroeg in 192-2, 219; uiteraard der zaak kwamen toen ook vele oudere meisjes, ciie vroeger van dat- onderwijs verstoken waren geweest. Toch is er een stijging, want in 1925 werden 254 meisjes ingeschreven. Het onder- vijs wordt zeer op prijs gesteld door de leerlin gen. Hel onderwijs kan op goede resultaten wijzen, getuige de tentoonstellingen van het gemaakte ;oed na afloop van de laatste cursussen gehou- -i. Geachte Redactiel In Uw nummer van 18 September jl. komtj-j uit het Handelsblad overgenomen artikel logschepen en de IJmuider Vletterlieden" rf, merking voor, dat het „deze zelfde menschei die de reddingbooten bemannen bij evety schipbreuk en daarvoor niets ontvangen", Daar door de adnteekening onder dit sluk l redactie zich met de strekking vereenigl vrjj wij U de volgende opmerkingen te willen oj men, In de eerste plaats achten wij het onjuit', verband te leggen tusschen de belooningen, wt de vletterlieden in hun dagelijksch bedrijf vangen en hun beschikbaarstelling bij redding schipbreukelingen. Redding geschiedt uit oven gingen van menschelijkheid en het spreekt i zelf, dat daarbij een beroep wordt gedaan oj menschen, die bij uitstek geschikt zijn om op lige zee in open vaartuigen te verkeeren, datl te IJmuiden de vletterlieden. De vletterlie doen dit om zoo te zeggen, ondanks zich zellj „Helden der Zee'1 vragen niet in de uren des vaars of zij in het^particuliere leven al dan goed of slecht beloond worden, maar redden dat dat hun natuur is. Te strijden met de eta ten is hun een behoefte en tevens een sport. Dy om zijn wij Kustbewoners trotsch op zulte 5 reis, omdat „eigen baat" volstrekt niet in aru king komt. In de tweede plaats moeten wij erop "wijzez,L de mededeeling, dat degenen „die zich voorn ding beschikbaar stellen niets ontvangen" nicl juiste inlidhtingen berust. Wij stellen op den vo grond, dat het werk eener redding niet in f is le waardeeren, maar geven U toch een Uitvaren der Reddingboot ten behoeve de gestrande stoomloodsboot Nr. 3 in avond van den 19 December 1923. Uitgekeerd f 171.25 gemiddeld per man f 13.71 c. Gereedmaken der Reddingboot en Tntlof in den nacht van 9 op 10 September 1924" verband met de stranding van de MA, 1) tusschen Zuiderpier en Zuiderstrekdam. Totaal f 232.50 gemiddeld per man f 17.80 Met dank voor de plaatsing, De Plaatselijke Commissie van Bei der Noord- en ^uidholl. Redding-Mij In abstracte is bovenstaande juist. Echter, mand zal toch willen beweren, om nu maar cf bij het tweede punt te beginnen, dat de hierbo: gegeven becijferingen meer dan een tegemoel ming, geenszins een belooning inhouden voor presteerde diensten in gevallen, waarin bij de i di'ng van schipbreukelingen het eigen leven woi ingezet? En nu het eerste punt. Men acht het fout, vi band te leggen tusschen de rol, die deze m in de ure des gevaars vervullen en hun meer karige broodwinning in het dagelijksch len In theorie tot op zekere hoogte juist, daar zulk .m we allen wel over eens zijn. De consequentie m Om de volgende redenen acht de Commissie het j een aldus gelegd verband zou zijn, dat de delta voortbestaan van deze cursussen een zaak van 1~~J "J"'A m 1 IJ maatschappelijk belang: le. Vele meisjes werken in kantoren, fabrie ken, winkels enz., en zijn zoodoende slecht voor bereid voor haar latere taak als huisvrouw. Daar de neiging hoe langer hoe sterker wordt getrouwde vrouwen uit bezoldigde betrekkingen te ontslaan, rust op de gemeenschap de plicht de ze meisjes in staat te stellen vóór haar huwelijk zich te bekwamen voor het huiselijk werk, nu ze aan 't huwende meisje de economische steun van eigen verdienste meer en meer onttrekt. Zoo is het voor haar en voor de komende gene ratie van onschatbare waarde om haar in staat te stellen op practische, eenvoudige wijze huis houdelijke kennis en vaardigheid op te doen in het maken, onderhouden en wasschen harer kleeding, het bereiden van voedsel voor zieken en ge zonden. Dit is een algemeen volksbelang. 2e. De opvoedende, beschavende kracht die er uitgaat van de leiding van onze leeraressen is niet licht te overschatten; de meisjes leeren netheid, orde, smaak voor het eenvoudige en doelmatige. 3. Voor de gezinnen beteekent zelfgemaakte onder- en bovenkleeding bezuiniging; het bevor dert den zin voor degelijkheid. Wat een meisje zelf gemaakt heeft, zal ze eerder ordelijk gebrui ken en oordeelkundig verstellen. Waar in deze gemeente behalve het herhalings- lieden, uit wie in hoofdzaak de redders bij scli? breuken worden gerecruteerd, en wiens diemtó dan soms niet in goud te betalen zijn, daarai vrijbrief zouden ontleenen, om hun clientèle of zoo voor en na in hun handen vallen, naar bel» ven te brandschatten. Daar zal wel niemand U willen, ook in het eigen kamp der vletterliedi niet. Dat wordt door ieder weldenkend mcnic afgekeurd. In dit geval, met de oorlogschep! echter, werd met cijfers aangetoond, dat biervi geen sprake was geweest, maar een behoorlip belooning per man was gevorderd. En het psl selijk bestuur der Reddingmaatschappij beeft niet aan gedacht blijkbaar de juistheid daarvan twijfel te trekken. In theorie zijn we het dus allen eens. Maar nu de practijk. Het reddingswerk kom' hoofdzaak neer op de leden van het vletterliedf1 gilde. Zij doen het niet uit winzucht of derge'jl neen, gedreven door hooger kracht in Ken, Na het reddingswerk aan de kust staat en vait hen. Men is in de eerste plaats op hen aangever Welnu, dan is het toch wel zaak, ook daar™ dat er een goed corps vletterlieden in dat be - een bevredigende boterham kan verdienen? zal toch ook zeker de reddins'gmaatschapp') haar plaatselijk bestuur niets liever zien, dat W deze menschen in het dagelijksch leven een g° bestaan is verzekerd? REDACTIE.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2