ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Purol Verzacht en Geneest ontstoken Huid bij Babies arms 96 Officiéél Woensdag 6 October 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT l nummer bestaat uit twee CilBW. eerste blad. hinderwet. leester en wethouders der gemeente Vel den ter openbare kennis dat ter gemeen- jtarie ter inzage liggen de verzoeken met ran Goedhart, te IJmuiden, om vergunning tot jprichten van een vischrookerij in het perceel ilraal bekend gemeente Velsen, afdeeling jlen Sectie L No, 1268, plaatselijk bekend C, Industriestraat no, 41; American Petroleum Company, te 's Graven- om vergunning tot het oprichten van een on- oadsche benzinebewaarplaats met boven- jsche aftapinrichting in het perceel kada- J bekend gemeente Velsen, sectie F no, 1824, lielijk bekend wijk G, Rijksstraatweg, no, 46; arles J, de Vilder, te Velseroord, om vergun- tot het oprichten van een inrichting voor nale houtbewerking, waarin o.a. gebezigd worden twee electromotoren van 5 P.K,', tin 3 en één van 1 1/2 P.K,, tot het aandrijven jjverse werktuigen in het perceel kadastraal 1 gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sec- no. 3211, plaatselijk bekend Tusschenbeeks- Thunnissen, te Heemstede om vergunning set oprichten van een banketbakkerij, waarin i!st zal worden een oven en een electromo- 1/2 P.K., tot het aandrijven van diverse jen in het perceel kadastraal bekend ge- Velsen, afdeeling ÏJmuiden, Sectie M, no Continental Petroleum Company, te Rotter- vergunning tot het oprichten van een on- londsche benzinebewaarplaats met boven- Jsche aftapinrichting in het perceel kada- bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmui- sectie M, nos. 651 en 652 plaatselijk bekend 4 oo, 9; Goedhart, te IJmuiden, om .vergunning tot het Alen van een vischrookerij in het perceel ulraal bekend gemeente Velsen, afdeeling ried, ectie L no. 1268, plaatselijk bekend C, Industriestraat no, 41 i Donderdag, den 14 October 1926 des voor ijs te elf uren, zal ten gemeentehuize gele lid bestaan om bezwaren tegen deze verzoe— b te brengen en deze mondeling en schrif- loe te lichten. iijn, den 30 September 1926. Fokkens, aannemer, te IJmuiden, om ver- bg tot het plaatsen van een cirkelzaag in timmerloods en een kalkmolen in een kalk- l aangedreven resp. door een electromotor 5 en 3 P.K., in het perceel kadastraal bekend ente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie M, 1151, plaatselijk bekend Tusschenbeeksweg". i Vrijdag, den 15 October 1926, des voormid- Ie elf uren, zal ten gemeentehuize gelegen- kestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te p en deze mondeling en schriftelijk toe te lu. wwel de verzoeker als zij, die bezwaren heb- liinnen gedurende drie dagen, voor het bo- innelde tijdstip op de secretarie der geineen- nemen van de terzake ingekomen schrif- wts wordt er aan herinnerd, dat volgens de linde jurisprudentie niet tot beroep gerech tigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen', den 1 October 1926. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. bekendmaking drankwet. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel sen brengen ter openbare kennis, dat op. 1 Octo ber 1926 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van M. Rutte van beroep vrachtrijder, wonende te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteit: benedenvoor- zaal van het perceel, plaatselijk gemerkt 24 en gelegen aan de Willemsbeekweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 2 October 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders van Velsen zijn de volgende bouwvsrgun ningen verleend: aan J. van Beeien, te IJmuiden, tot het bou wen van 9 woningen aan de Vleetstraat, aldaar; aan M. J. Rolvink, te Velseroord, tot het aanbouwen van erkers aan een 8 tal wo ningen aan den Wijk aan Zeeërweg, aldaar; aan p. Bart en J. C. Dunnebier, te IJmui den, tot het aanbouwen van een slaap kamer aan een woon winkelhuis aan de Kennemerlaan, no. 25, aldaar; aan de N. V. Bouw-Exploitatie Mij. „In dustria", te IJmuiden, tot het verbouwen vari een woon winkelhuis, aan de Snellius- staat, no. 21, aldaar; aan P. Wijker Kzn, le Fgmond aan Zee, tot het bouwen van 3 woningen aan de Marconistraat, te IJmuiden; aan J. F. Bekker, te IJmuiden, tot hel verbouwen van een gedeelte woning tol garage aan de Wilhelminakade, no. 78, aldaar; aan J. P. van der Does, te IJmuiden, tot het bouwen van een woning aan de Havenka de, aldaar; aan C W. P. ten Broeke, te Velseroord, tot het bouwen van 4 woningen en 1 woon winkelhuis, aan de De Ruytersstraat, ho?k Van Speijkstraat, aldaar; aan J. B. Bruyn, te Velsefoord. tot hel aanbouwen van een bijkeuken, aan het per ceel Willebrordstraat, no. 11, aldaar; aan P. W. Janssen, te Santpoort, tot het bouwen van een bloemenkas nabij den Duin en Kruidbergerweg, aldaar; aan de N. V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Oelder Zonen, te Wijkeroog, tot het bouwen van dakkapellen aan de perceelen Doodweg nos. 1, 37 en 41, aldaar; GEMEENTERAAD. Vergadering van 5 October 1926. Aanwezig alle leden. De openbare vergadering wordt te 10.15 uur geopend. Eerst werd een besloten vergadering gehouden. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken-. Een schrijven van B. en W. der ge meente Vlagtwedde, waarbij dank wordt betuigd voo£ de opname en ver pleging van eenige zwakke kinderen uit die gemeente in de ziekenbarak te IJmuiden.' Voor kennisgeving aangeno men. Een schrijven van dé leden Roelse, Visser, Schaar en Landeweert, waarbij deze voorstellen, naar aanleiding van klachten, die hen daaromtrent hebben bereikt, de cohimissie van openbare werken op te drageh een nader onder zoek in te stellen naar ernstige tekort komingen in de uitvoering van dé 113 van gemeentewege te IJmuiden ge bouwde woningen. Een bericht van de commissie voor gas en water, nopens de oorzaken van het feit, dat de bouw van een laag- reservoir der waterleiding zoo plotse ling urgent is geworden. Voor kennis geving aangenomen. Een adres van G. J. van Wijngaarden te Velseroord, waarbij hij ontheffing- verzoekt van art. 68, al. 7 der Bouw- en Woningverordening, voor den bouw van 2 woningen, aan den Zeeweg te Driehuis. In handen van B. en W. ge steld voor advies. Een adres van H. Groenewout en D. Klay, resp. voorzitter en secretaris van de vereeniging Volksonderwijs, afd. Santpoort, waarhij verzocht wordt: le. aan genoemde vereeniging gra tis af te staan een der lokalen van school F, voor het geven van een cur sus in de Fransche taal aan de leerlin gen uit de drie hoogste klassen dier school; - j 2e. een nader te bepalen subsidie te verleenen, teneinde den onder 1 ge noemden cursus in stand te kunnen houden. In overeenstemming met het advies der commissie van bijstand voor onder wijszaken wordt voorgesteld hierop af wijzend te beschikken. Een afschrift van het Kon. besluit van 14 September 1926, waarbij is be paald, dat de omstandigheden het voortbestaan van de Huurcommissie in de gemeente Velsen, langer dan zes maanden na de dagteekening van -dat besluit, niet noodig maken. Voor ken- nisgevlg aangenomen. Een adres van J. Th. Groene\eld en andere bewoners van den Schulpweg te Wijkeroog, waarbij zij verzoeken bij de begrooting voor 1927 een bedrag uil te trekken voor verbetering van dien weg. Aangezien reeds opdracht is gegeven, om dézen weg te verbeteren, nadat daarin door Hoogovens de leiding voor de gasvoorziening van Beverwijk is gelegd, wordt voorgesteld het adres voor kennisgeving aan te nemen. Een schrijven namens het R.K. schoolbestuur te Driehuis, houdende mededeeling, -dat het verzoek did. 3 Ju li 1926, om de henoodigde gelden be schikbaar te stellen voor het aanbren gen van eenige zitbanken op de be staande speelplaats, intrekt. Voor ken nisgeving aangenomen. Mededeelingen, In de vergadering van 9 Februari j.l. werd door B. en W. medegedeeld, dat door het gemeentebestuur van Schoten tegen 1 Augustus 1926 was opgezegd de overeenkomst van 19 October 1921, betreffende de toelating van kinderen uit Schoten tot school F te Santpoort. Deze opzegging hield verband met 4e opening van een nieuwe openbare lage re school te Oud-Schoten. Thans is door gemeld gemeentebe stuur verzocht, de gedane opzegging als niet geschied te willen beschouwen, aangezien het gewenscht wordt geacht, de betrokken overeenkomst te besten digen, in verband met den toenemen- den groei van de bevolking dier ge meente. B. en W. hebben geantwoord, dat zij zich hiermede kunnen vereenigen. Naar aanleiding van de vraag, ge steld door den heer Sluiters in de raadsvergadering van 27 Juli j.l., of de gemeente de bevoegdheid heeft, aan vragen om een voorschot, onder ver band van tweede hypotheek, voor den bouw van arbeiderswoningen, to wei geren; enkel op grond dat de wonin gen, waarvoor het voorschot wordt ge vraagd niet op van de gemeente ge kochte grond zullen worden gebouwd, is van den minister van Arbeid be licht ontvangen, dat weigering in strijd zou zijn met de bedoeling van de rijks regeling, die is, dat bezwarende bepa lingen of voorwaarden, welke niet in de regeling zijn vermeld, niet mogen worden gesteld. Ingekomen zijn nog de volgende stukken Een verzoek van J. H. de Groot om eervol ontslag als leeraar in de Ned. taal aan de Handelsavondschool te IJmuiden (voorgesteld wordt het ge vraagde eervol ontslag te verleenen, ge rekend van 17 Mei 1926 af); goedge keurd. Een adres van J. W. F. Schuijt, Ha- gelingerweg 196 te Santpoort, waarbij hij verzoekt hij eene vacature in ge meentedienst in aanmerking te mogen komen. Voor kennisgeving aangeno men. Als voren van het Comité Winkel week, samengesteld uit verschillende winkeliers van IJmuiden en Velser oord, ter herdenking van het 50-jarig bestaan van IJmuiden en het Noord- zeekanaal, waarbij het verzoekt hét houden van een kermis tijdens de fees ten op IJmuiden, niet toe te staan (te behandelen bij punt 20 der agenda). Enkele adhaesiebetuigingen aan het adres van de belde Drankweercomité's in deze gemeente om handhaving van [ISiog m\ VAN H. COURTHS—MAHLEB UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOR J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM Annie had het eiken dag gezelli- fin bewoonbaarder gemaakt en hun lien waren steeds bescheidener ge iten. Zoo hadden zij zich ten laatste iel thuis gevoeld in de kleine wo- Zij bestond uit deze huiskamer, gemeenschappelijke slaapkamer, au de sterfkamer was, een zeer aen, smallen salon, waarin de wei- ialrijke bezoekers werden ontvan- en de uiterst kleine keuken, zoo •ig als slechts keukens in groote 'en kunnen zijn. Annie Sundheim was, sedert zij met moeder in bescheiden omstandig- leefde, een practische, krachtige "t ontstaan. Zij keek met verstandi- heldere oogen rond, zag zooveel °ede en ellende, dat zij zich in#alles leeren schikken, en dat zij heel 'besefte, dat haar lot nog benijdens was, vergeleken met dat van iaden andere menschen. Als zij moeder maar had mogen behou- boe gelukkig zou zij dan zijn ge raas te maken, verliet zij de kamer weer. De tranen biggelden langs Annie's wangen. De zorg van juffrouw Lehman trof haar. De toekomst lag donker en dreigend voor haar. Zij had zich tegenover haar moeder steeds moedig getoond, als die zich zor gen had gemaakt over haar toekomst- Maar nu werd het haar toch bang te moede. Zij bezat nog slechts een paar honderd mark. De renten, die haar moe der ontving, hielden op bij haar dood en de eenvoudige inrichting der woning zou bij een mögelijken verkoop slechts een kleine som opbrengen. Het vertrouwen van haar moeder, dat mevrouw von Saszneck haar bij zich zou nemen, deelde Annie in het diepst van haar ziel niet. Wel wist zij, dat tante Elisabeth een edele, goedhartige vrouw wias, maar zij kon het niet ge- looven, dat zij het ernstig gemeend zou hebben, toen zij beloofde, Annie na den dood barer moeder op Sasz neck een tehuis aan te bieden, „Waar zou de wind haar nu heen- drijven, evenals een afgevallen blad?" Mevrouw von Saszneck aan haar be lofte te herinneren, zou nooit bij An nie zijn opgekomen. Daar was zij te trotsch voor. Zij had er ook nooit in ernst op gerekend, hoe zeer zij zich ook had verheugd op het bezoek te Sasz neck met haar moeder. Dadelijk na de begrafenis nam zij zich voor werk te maken van een betrekking, die paste voor de kennis en bekwaamheden, die zij zich had verworven. De woning moest verlaten worden en juffrouw dwong zich de kleine verversching -emen. Juffrouw Lehmann kwam bjes binnen en bracht haar nog 'n met vleesch, toen zij zag, dat werkelijk, at. Zonder eenig ge- Lehmann den dienst worden opgezegd. Nu moest elke stuiver bespaard wor den, opdat zij het zou kunnen volhou den, totdat zij weer vasten grond onder de voeten had'. Het wreede „moeten" leidde haar wat van haar droefheid' af. Zuchtend stond zij op en bracht haar bordje en kopje zelf naar de keuken. Juffrouw Lehmann zei eenige troos tende woorden en keek haar bewonde rend na toen zij de keuken weer ver liet. Wat een mooi meisje is juffrouw An nie toch. Neen, over haar maak ik mij geen zorgen, al heeft zij op het oogen blik ook geen geld. Zij wordt met open armen voor het tooneel aangenomen, als zij wil. Dat zal ik haar bij gelegen heid eens zeggen. Nu, en aanbidder: kan zij hebben zooveel als zij maar wil. Als zij maar niet zoo deftig was! Maar gemakkelijk, neen dat zal het arme wurm het niet hebben. Zoo sprak zij bij zichzelf en blies met volle wangen in den grooten kop kof fie, dien zij met heide handen vast hield alsof zij er zich aan wilde war men. Midden in haar wijsgeerige overpein zingen, ging de hel aan de voordeur over. Zij zette haar kopje neer en ging naar de gang om open te doen. Een krans werd afgegeven. Zij bracht dien naar de sterfkamer. ,,Een groet van mevrouw Borne- rnann van de tweede etage, juffrouw Annie, zij deelt zeer in uw verlies. Het een heel mooie krans, die zeker twee Mark heeft gekost, al zijn de bloemen op het oogenblik goedkoop," zeide zij met waardeering, terwijl zij den krans aan de voeten der gestorvene neerlag. „Ik dank er hartelijk voor", antwoord de Annie, den eenvoudigen krans met weemoedigen blik aanziende. Het was de eerste, die op de baar harer moeder werd gelegd. „Er zullen er nog wel meer komen, juffrouw. Als één maar in het huis is begonnen, dan blijven de anderen die in dit huis wonen, niet achterwege. Dat weet ik maar al te goed." Annie knikte slechts zwijgend. Zij kende niemand van de vele menschen die in hetzelfde huis woonden. Zij en haar moeder hadden slechts een vrien delijken groet gewisseld als zij haai* medebewoners op het portaal ontmoet ten. Zij vond het heel vriendelijk en het trof haar, dat allen hun deelneming betoonden. Want juffrouw Lehmann had gelijk, de één na de andere zond bloemen als teeken van deelneming. Juffrouw Lehmann ging heel nauw keurig na of niemand achterwege bleef. Weer werd er geheld. Annie sloeg er geen acht op. De geur der bloemen in de kamer had haar wat vermoeid gemaakt. Met gesloten oogen zat zij naast haar gestorven moeder toen juffrouw Lehmann weer binnen kwam. Nu had zij geen bloemen in de hand, maar een visitekaartje, dat zij Annie overrèi'kte. „Hemel, juffrouw Annie, daar is een heel voorname mevrouw, die u wil spreken. Ik heb haar in dien salon ge laten. Haar naam staat op het kaartje." Met deze omslachtige mededeeling ging zij, blijkbaar zeer nieuwsgierig, voor Annie staan. i Deze had nauwelijks een blik op het kaartje geworpen of zij sprong op en riep verheugd en verrast uit: „tante Eli sabeth Zonder acht te slaan op juffrouw Lehman verliet zij haastig de kamer. Mevrouw von Saszneck. had intusschen zeer aangedaan het eenvoudige, kleine kamertje rondgekeken, dat door juf frouw Lehmann „den salon" werd ge noemd. „Arme Bettina!" zeide zij diep ge schokt bij zich zelf, toen zij bedacht hoe droevig het lot was veranderd van de vroeger zoo rijke en geziene vrouw van den senator. De deur werd geopend en Annie Sund heim stond bleek en aangedaan voor haar. Zij vertoonde een aandoenlijk beeld, met de hulpeloos uitgestrekte handen en de angstig vragende uitdruk king in de oogen. „Tante Elisabeth och, mag ik nog tante Elisabeth zeggen," stamelde zij. Zonder een woord te zeggen nam me vrouw von Saszneck haar in de armen. „Hoe kan je het vragen, mijn arm, lief kind. Ik ben nu hier om de nalaten schap van mijn arme Bettina te 'aan vaarden. Je weet toch Annie dat ge nu mij toöbehoort, dat nu te Saszneck je tehuis is?" Annie keek haar met een onbeschrijf lijke uitdrukking aan. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1