Courant Van dea Wachttoren Plaatselijk Nieuws IJ maiden. inidig October 1926 2e blad- De toekomst van Israël. blanks groote moeilijkheden, die ,rivonBen moeten worden, veel te- .erJdng van de Arabieren, die mee- i recht te hebben op het heilige land, Mien de Joden almeer zich in Pale- a te vestigen en het weer tot een jsch land te maJken. De rabijn Ste- Wise schrijft daarover jubelend: j3 voor de Joden, die daar zijn gaan el] een nieuwe schoonheid en een ^0 waardigheid gekomen. Er is een uw licht in hun oogen, een nieuw ia hun harten. Als zij gaan, schij- zij door oen sterk gevoel van toe- ling gedreven. Zij werken niet al- i Voor zichzelf. Zij leggen den hoek- lQ van het gebouw van een nieuw jsch leven. Zij voelen zich de rent iers voor Israël over het land van iël. Zij gevon zich aan de heiligste ierneming, diie Palestina heet. Deze cliten zullen eens ook buiten Pale- oa gevoeld worden en over heel de reld invloed hebben op het Joodsche en. fegenover deze versterking der lief de 5rde Joodsche zaak, dreigt echter een jwakking. Juist de verdrukking, het ■blijf in den vreemde en het antisemi- Xe hebben heel sterk den trouw aan JJn m godsdienst, het eigene karak- lïvan Israël in de hand gewerkt. Als lipi een tijd van succes en voorspoed [Lat, juist de meest vervolgden trek- ffnaar Palestina, is er kans op ver- Kping van die sterke liefde voor 'l Ksche eigene. Bfris waarheid in de paradox, dat het jpenütisme het sionisme de beste ■sten bewijst. Ka overschot van huwbare vrouwen. ■et zwakkere geslacht is eigenlijk fl|sterkere. We bedoelen daarmee niet, de vrouw in het huwelijk dikwijls u pantalon aan heeft en dat menige Bin vrouwenemancipatie gelijk stelt Kt water dragen naar de zee. We den- Ei ook niet aan de vrouwenlist, die Hjrk maakt, waardoor de geschiedenis - nSiinson en Delila züchvblijft herha len menige vrouw haaj- sterken man i een draadje om de vinger windt. i bedoelen we niet de mode, waar-, ld r de vrouw steeds meer op een na- naakten man gaat lijken en een jrtieven en pootigen indruk maakt. lie vrouwen zijn sterker dan de man- 1 5, want al kunnen ze niet zoo'n zwa- ori sracht sjouwen, noch zoo goed bag- ren als zij, ze bieden beter weerstand aden dood. Ze leven langer. Er zijn in de meeste landen van Euro- ineer vrouwen dan mannen en men j a naar aanleiding daarvan weemoe- je beschouwingen Jezen over het oeve lot van zoovele vrouwen, die on- |wd moeten blijven en de weelde i het moederschap, de zegen van het insleVen moeten ontberen ten einde- sin een hofje moeten verzuren of als fosch alleen op kamers vereenzamen. 2 ar is al menige aandoenlijke roman geschreven. De huwelijksmarkt si overvoerd met vrouwelijke candi- ïn. Droeve figuur in deze -droeve we ll de vrouw, die zitten blijft. Hij moeten ons medelijden echter be- besteden. De vrouw behoeft, om de- reden niet beklaagd te worden. Zij {ft meer kans, om te huwen dan de m. Verkeerde conclusies uit de cijfers r statistiek hebben ide vrouw in de fmiiswekkende positie gebracht, örin eigenlijk de man te vinden is. Volgens de laatste volkstelling waren in ons land 3410262 mannen en &052 vrouwen. Cijfers liegen niet. Bij volkstelling wordt geen ziel overge ven. Er zijn dus eenige tienduizenden 3 mwen over! Een heel leger stak- r is, die nooit de vertrouwelijkheid i teederheid en vertroosting zullen ien van het samenleven met man kinderen. Daar zijn inderdaad sta dsromans over te schrijven! ü'acht eens even! Hoewel er een veer- •luizend' vrouwen meer dan mannen - Wijven er meer huwbare mannen 'vrouwen ongehuwd. De knoop zit r' De jaren '20 tot '49 vormen den 'lijd, waarop men gewoonlijk huwt. ar bij de laatste volkstelling bleken ^2899 mannen van dien leeftijd on- 'uwd te zijn tegen 533819 vrouwen. s bijna 20000 mannen meer op den Maren leeftijd ongehuwd dan vrou- i! 't verschijnsel is makkelijk te ver- toK Er worden 5 k 6 meer jongens meisjes geboren. Maar de sterfte is sr de mannen groot er dan ond er de •hven. Dit mannelijk overschot hoe langer hoe kleiner met de In de hoogere leeftijdsklassen het plaat9 voor een vrouwelijk overschot. Ieder, die in zijn kring na gaat, zal opmerken, dat er meer oude weduwen dan weduwnaars, meer groot moeders dan grootvaders zijn. Allerlei gewaagde en gevaarlijke iee- ringen omtrent het huwelijk in verhand met een teveel aan vrouwen (ook een dankbaar onderwerp voor romanschrij vers; vervallen daarmee. Er is meer re den, om trieste verhalen tejschrijven over den man, die zitten blijft dan over de vrouw, die in het oude-vrijsterhe- staan verzuurt. Weer een voorbeeld, hoe licht men uit goede cijfers verkeerde gevolgtrek kingen maken kan. Niet alleen het hok maar ook de hokkeiingen. Er wordt niet zonder reden geklaagd, dat men het de leerlingen bij het mid delbaar onderwijs te moeilijk maakt. Zitten blijven was vroeger een uitzon dering, tegenwoordig is net een uitzon dering, wanneer een leerling geregeld van de eene klasse naar cie noogere ov ergaat en zijn einddiploma baalt. Dat geldt ten minste van sommige scholen, die ais bijzondei* moeilijk bekend staan. Er moet veel huiswerk gemaakt wor den. in den repetitie tij d moet vaak tot in den nacht geblokt worden. En nau welijks is een nieuwe cursus begonnen, of de repetities nemen ook een aanvang. Vandaar hij vele leerlingen afkeer van de school, een verbitterd spreken over „het hok". De bevolking van het hok bestaat uit „hokkelingen". Zij zijn op den leeftijd tusschen mal en dwaas. De liefde voor sport en ontspanning is oneindig veel grooter dan de liefde voor de studie. De ernst der toekomst spreekt nog niet tot deze jongeren. De school eischt veel, vaak te veel, maar de jongelui geven vaak te weinig en de gevolgen daarvan blijven niet uit. Bij het eindexamen aan het Leidsche gymnasium bleken velen niet bekwaam genoeg, om tot het hooger onderwijs toegelaten te worden. De helft der leer lingen moest een her-examen doen. De curatoren, de bestuurders van de ze school erkennen, dat het program overladen is. Reden te meer, voegen zij eraan toe, tot strenge plichtsbetrach ting. En hierin komen vele hokkelingen tekort. De curatoren wijzen op het overdreven uitgaan van vele leerlingen, vooral des avonds, ien vaak tot een laat avonduur, zeer ten nadeele van de gezondheid', van de werklust, van de frischheid bij het werk. Het vele dan sen, de overmatige beoefening van sport, het geregeld bezoeken van bios copen, schouwburgen en concerten draagt stellig niet hij tot degelijk wer ken. Voorts waarschuwen de curato ren tegen het spieken. De leerlingen moeten kennis en wetenschap verkrij gen ten bate van zichzelf en hun toe komst en niet voor een tijdelijk en schijnbaar slagen (mooie of althans voldoende rapportcijfers). Bij de acade mische examens kan men er alleen door kennis en niet door spieken komen. Deze boodschap mochten vele leerlin gen ook buiten Leiden ter harte nemen. Menigeen zoekt den schuld bij de school in plaats van bij zichzelf. Goedige ouders toonen meelijden jegens hun kin deren, van wie zooveel geëischt wordt en laten toe, dat dezen heel wat tijd vermorsen en niet alle kracht geven, om de moeilijkheden te overwinnen. Een danspraatje. Er is waarschijnlijk nooit zooveel en nooit zoo leelijk gedanst als tegenwoor dig. De wereld is door den oorlog uit haar evenwicht geslagen. En aan die onrust moet wellicht toegeschreven worden de zucht naar het abnormale. De moderne muziek eindigt bij voor keur onverwacht, alsof plotseling alle instrumenten gesprongen en gebarsten waren. Er zit een eentonig mattenklop- cadanz in. In plaats van de lieflijke, zoete tonen hoort men er de geluiden van een 'dierentuin in. 't Is kunstig maar geen kunst, althans geen schoon heid. De dansen zelf maken op den on ingewijde den indruk: Wat doen die menschen gek! Geen vlugge, sierlijke en vroolijke bewegingen kenmerken dezen dans. En toch heeft een ware danswoede de wereld bevangen. De danszalen ziin zoo vol, dat men gerust zich in het schuife lend en duwend en wringend publiek kan mengen, ook al kent men niet al de finesses van tango, step, foxtrot en Charleston. Men danst 's middags, 's avonds en 'snachts; de morgenuren zullen er ook nog wel bij komenOok de moderne dansen geven genoegen, an ders danste men niet zoo druk. Maar wie ze ziet eru hoort, ergert, verbaast of vermaakt zich over zooveel zotheid. Dat was vroeger anders; dan zag men graag naar de zwierigheid en statigheid van wals en polka en menuet en genoot men van de muziek, die daarbij hoorde. Zal men nog foxtrots spelen, als deze dans uit de mode is? Hoe graag luiste ren we daarentegen nu nog naar de menuetten met hun plechtige elegantie, den dans van onze overgrootouders De dansontaarding schijnt ook bij de Romeinen voorgekomen te zijn: een verschijnsel wellicht een er zieke en on dergaande beschaving. Zoo zeide een Romeinsche wijze, dat niemand danst, die niet een beetje aangeschoten is. De Calvinisten veroordeelen alle dansen als gevaarlijk voor eer en deugd; zede lijke bezwaren tegen den modernen dans hebben ook velen buiten hunne rijen. Ook de natunrwolken dansen; ze drukken hun droefheid en hun \reugde uit door vaak zeer wilde en zonderlinge dansen. De moderne dans is voor een deel navolging van negerdansen. Men kan zelfs zeggen, dat ieder kind van nature danst. Het springt uit zijn bedje en, goedgemutst huppelt het de kamer uit. Op het schoolplein kan men onder eentonige deuntjes de meisjes hun rei dansen zien uitvoeren. Dat is niets dan een bevallige uiting van levenslust en vreugd. Het hossen is niets dan de na tuurlijke dansbeweging van een vroolij ke menigte wier ruwe aard zich ook door geschreeuw7 uit. In meerdere gods diensten drukt men allerlei verheven gevoelens ook door den dans uit. De bij- hel geeft daarvan enkele voorbeelden. En in de moderne danskunst, wel te on derscheiden van de moderne dansen, tracht de kustenaar ook de hoogste, vlucht der ziel door rhytmische li chaamsbewegingen weer te geven. Ontaarding en overdrijving blijven niet lang zonder reactie. Na de overla den meubileering en versiering van het huis, waardoor de mooie kamer vaak leek op een etalage van een winkel in „luxevoor werp en", is men het huis weer zeer sober gaan inrichten. Zoo ko men ook weer de oude volksdansen in trek, die doen denken aan vroolijk spe lende kinderen. Ze zijn de groote at tractie van de Arb. Jeugd-Centrale. Ook Ford, hoewel al grootvader, beoefent den dans. Maar hij is afkeerig van den modernen dans en heeft oude vedelaars gezocht, die de oude dansdeuntjes nog kunnen spelen en doet zelf mee aan de dansen van een eeuw geleden. De tegenstanders van het dansen in het algemeen zullen hun doel nooit be reiken. Zij kunnen de natuur van den mensch toch niet wijzigen. En evenzeer als bet lied eni de lach behoort de dans bij onze natuur. Wij zijn niet tegen zin gen, wel tegen brullen, niet tegen lachen wel tegen gillen. Ook in deni dans kan de levensvreugde-zich op een gepaste, aangename en zelfs zeer aantrekkelij ke en schoone wijze openharen. Maar dat kan men van den modernen dans niet zeggen. In plaats van: Dans niet! zeggen we liever: Dans anders en dans natuurlijk en schoon! Levensverzekeringnieuws. Wanneer men de millioenencijfers der levensverzekeringmaatschappij en ziet, begrijpt men, welke groote betee- 'kenis dezen hebben in het volksleven. Niet alleen geven zij eenigen of gehee- len steun aan de nabestaanden, wan neer de kostwinner komt te vallen, maar zij nemen het angstige gevoel weg: Als ik kom te sterven, hoe komt het dan met vrouw en kinderen? Ze ge ven een gevoel van gerustheid tegen over de toekomst en de rampen, die de ze kan brengen. Voor het heden geeft de le ven verzekering zoo geestelijke en voor later geldelijke hulp. Ook zwakke menschen kunnen een verzekering sluiten, zij het tegen een dure premie. In Noorwegen gebeurt dit veel, omdat in dit uitgestrekte maar dunbevolkte land velen ver van een dokter afwonen. In ons land is keuring regel, maar bij sommige maatschappij en kan men zich daar zonder verzeke ren en betaalt dan voor de slechtere kans een hoogere premie. In Noorwegen bestaat echter bok ge legenheid, vrijstelling van premie te krijgen, wanneer men door ziekte of ongeval niet in staat is te verdienen. Ook die vrijstelling zal wel hij de pre mie in rekening gebracht worden. Le vens verzekeringmaatsch appij en zijn geen philantropische instellingen! Niet temin is deze maatregel zeer aan te be velen. Wij meenen, dat zij in ons land nog niet wordt toegepast. In moeilijke omstandigheden zit men met geregelde premiebetaling, dan kan men de verze kering afkoopen of een premievrije po lis krijgen, maar in beide gevallen staat men dan hulpeloos tegenover de toekomst. De Noorsche maatschappijen hebben nog een bepaling, 'die wij niet kennen. Verzekerden, die tuberculose krijgen, ontvangen bijdragen voor het verblijf in een sanatorium. Dat doet denken aan de bijdragen, die brandassurantiemaat- schappijen wel geven voor het aan schaffen van een brandspuit. Dat zijn geen geschenken uit mildheid maar daarmee wordt het belang der maat schappijen gediend. Hoe beter brandbluschmiddelen, des te minder schadevergoeding behoeven zij ook te betalen. En evenzeer, hoe la ger het sterftecijfer is, des te voordee- liger voor de levensverzekeringmaat schappijen. Daarom is het rationeel, dat deze maatschappijen hun verzeker den helpen, om den dood zoolang mo gelijk op een afstand te houden. Het verzekeringwezen heeft zich enorm ontwikkeld, maar zeker is het eind daarvan nog niet bereikt. Hier worden er nieuwe wegen voor geopend. Het is opgegroeid uit het gezonde begin sel der samenwerking. De levenden be talen voor de dooden; de gelukkigen voor de ongelukkigen. Zeker kan dit beginsel nog sterk worden uitgebreid. De feesten. In verband met de aanstaande feesten is voor de President Krugerstraat een buurtcommissie opgericht. Het bestuur is als volgt samengesteld N. H. Edcius, voorzitter, L. Vermeulen, secretaris-penningmeester, J. N. Kooiman, O. Siewerlsen, J. C. Verwer, commissarissen. In de op j.l. Maandagavond gehouden tweede vergadering werd op voorstel van het bestuur een commissie van uilvoering gekozen, samengesteld uit de heerenP. Verschoor, J.N. Kooiman, P. Kolk, N.v. d. Pol, P. Botter, J. Meuldijk, C. Ligthart. Ook uit de damesteden werd een com missie benoemd. Het ligt n.l. in de bedoeling om zooveel mogelijk door eigen arbeid, kosten te be strijden, om van het ingezamelden geld bet aspect zoo groot mogelijk te dorn zijn. Het concert, dat a s. Vrijdagavond in de Herv. Kerk zou plaats hebben, kan door samenloop van omstandigheden niet door gaan. Ds. L. W. Erdman, de oudste predi kant der Ned. Herv. gemeente, die geruimen tijd ongesteld is geweest, Is thans in zoo verre hersteld, dat hij geleidelijk zijn ambtswerk weer hoopt waar te nemen. A s. Zondag hoopt Ds. Erdman de Docps- bedienlng te vervullen. Telefoon. De directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier maakt bekend, dat het kantoor IJmuiden is toegelaten tot het telefoonverkeer met Praag en Leitmeritzin Tsjecho-Slovakije van 5.20 n m7.20 v m. Prijs per gesprek van 3 minuten 13 65 Damclub „IJmtriden". Bovengenoemde club geeft kennis aan haar leden dat de Indeeling voor de a.s. competilie op Vrijdagavond j.l. heeft plaats gehad. De indeeling is als volgt Qroep 1. O. van Zanten, Joh. Kramer, P. Schaap, P. Visser, W. Keemink, P. Keemink, P. Schagen, H. Muller, H. Schaap Jr., D. Oil, P. de Boer, Joh. Kroonsberg. Oroep II. W. de Oraaf, Chr. Strijker, L. Wartenhorst, J. Wartenhorst, P. v. d. Velde, O. Oldenburg, Ph. Vis, H. Schaap Sr., K. Schaap, A. Boxman, J. Smit, F. Zonneveld. Wegens het voorkomen van vele mazelen en enkele roodvonkgevatlen is de gemeentelijke Bewaarschool in de Bree- saapstraat gesloten tot Maandag 25 October. Ds. T. A. Bakker, predikant der Chr. Oeref. Kerk alhier, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Biezelinge (Zl bedankt. De Amateur Accordeonbespelersver- eeniglng-„IJmulden's Roem", directeur de heer Engel Paap te Zandvoort, geeft Zater dagavond een uitvoering in de Concertzaal Willem Barendsz, met medewerking van den humorist B. Wijker. De heer Ph. Vlessing alhier is benoemd tot solo cellist bij de Italiaansche Opera te Oravenhage. Geschenken voor de RJjbt H. B. S. Door het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs Is aan den directeur der Rijks Hoogere Burgerschool een bank aangeboden, die door de leerlingen der school zal worden vervaardigd. Het is een mooie, dubbele bank, die in den tuin der school zat worden geplaatst. Verder kunnen wij nog melden, dat door de leeraren van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal een mooi schilderij voor de Rijks H. B. S. alhier Is geschonken. De fjmuider Vletterlleden. Een regeling der tarieven te verwachten. Het Hbld. van Vrijdagavond meldt: Reeds enkele malen schreven wij In ons blad over de vletterlleden te IJmuiden en wij wezen op de wenschetijkheid dat in den op het oogenblik aldaar heerschenden toestand verbetering zou worden gebracht. Verbetering, zooals dat op grond van bestaande reglementen mogelijk is. Nu, naar wij vernemen, een verandering In den DIEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVEN! .Wordt dus lid van de afd. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. conlr. f 1-25 per jaar. Secretariaat: Stationsweg K 80. Velsen. bestaanden toestand, binnen afzienharen tijd niet onmogelijk is, willen wij nogmaals op enkele bijzonderheden de aandacht vestigen. Het gilde der vletterlieden dankt zijn bestaan aan artikel 22 van het Politie- reglement van het Noordzeekanaal, waarin sub 1 wordt bepaald, datde schippers moeten zorgen, dat bij het invaren der sluizen de noodige meertrossen gereed worden gehouden de schippers van zeil- schepen bovendien, dat op den wal het noodige personeel aanwezig Is om de trossen aan te nemen en vast te maken. Dit laatste gedeelte der bepaling is natuurlijk in dit geval van het meeste belang. De tegenwoordige zeeschepen hebben een bemanning, die niet zoo uitgebreid is, dat men bij het binnenloopen, wanneer ook aan boord de trossen moeten worden behandeld, een boot zou kunnen strijken om op de sluizen door eigen menschen het schip te laten meeren. Het gebeurde indertijd wel door Duitsche schepen, die daardoor vete dure Hollandsche guldens aan onkosten wisten uit te sparen, doch een regel werd het niet en het aannemen van vletterlieden, werd zoodoende een gewoonte. Dit laatste zou op zichzelf geen bezwaar zijn, indien er bij deze gewoonte ook niet een enkele mistoestand ware Ingeslopen. Zoo bestonden er vroeger verschillende ploegen van vletterlieden, die met elkaar concurreerden, hetgeen tot gevolg had dat de bediening goed was en de prijs betrek kelijk matig. De schaduwzijde van deze concurrenlie was, dat de vletterlieden tot vèr buiten de pieren de schepen tegemoet voeren om hun diensten aan te bieden, zoodat meeermalen aan boord van het binnenvarende schip ongeregeldheden en ruzie tusschen de vlettermannen ontstond, dien elkaar de buit misgunden of beweerden het eerst aan boord te zijn geweest. Voor gezagvoerders werd het doen van een keuze uit een van de heeren zoodoende wel eens een moeilijk geval. Dit euvel behoorde tot het verteden toen de ploegen van vlet terlieden tot samenwerking beslotenzij voeren niet meer buiten de pieren en schaften tevens de concurrentie af, hetgeen, uit vletterlieden oogpunt beschouwd, geen onverstandig besluit was. Een vast tarief werd opgemaaktde zeeschepen moesten betalen wat de vletterlieden wenschten te vragen en tot op het huidige oogenblik is in dezen toestand geen verandering ge bracht. Met» moge over de vletterlieden denken zoo men wil, men mag weten dat zij bij reddingen verdienstelijk werk leveren een toestand als die van het oogenblik kan men slechts een misstand noemen. En dat ook de regeering dit inziet, is gebleken uit het gebeurde met de Zweedsche oor logsschepen, een feit dat tot gevolg heeft gehad, dat thans geen vleilerman meereen oorlogsschip mag bedienen. Intusschen hebben zij getracht hun be staansrecht nog meer te verzekeren door zich tijdens de vaart door het Noordzee kanaal aan te bieden als roerganger en tevens door hulp te verleenen bij het mogelijk onderweg uitbrengen van trossen bij het wachten voor Velserbrug of Hembrug of bij aankomst in de haven van Amster dam of Zaandam. Dat deze diensten on misbaar zouden zijn is echter een fictie. De vletterlieden het is vaak gebleken zijn allerminst deskundige roergangers; wanneer het op het kanaai en op het i| dik van mist was en op het kompas gevaren moet worden werd dit wel eens bewezen. Bovendien een roerganger van het schip weet, hoe kundig ook de roerganger-vlet- terman zou zijn, immer beter hoe zijn eigen schip stuurt en welke moeilijkheden zich kunnen voordoen. Ten sto'.te is eveneens het uitbiengen van trossen bij een gesloten brug in vele gevallen overbodig omdat de schepen met den kop in den wal kunnen loopen tn zoo kunnen blijven liggen tot het vaarwater weer vrij is. Naar aanleiding van al deze omstandig heden nam In het jaar 1924 de vakgroep cargadoors van de Scheepvaartvereeniging Noord de zaak in onderzoek en zij stelde een leidraad voor de betaling van vletter lieden samen waarin prijzen berekend waren, die, naar het haar voorkwam, bil lijk waren. Voor schepen tot 1500 br. register ton bedroegen volgens dezen lei draad, d« kosten 12 gld, voor 1 vletterman voor schepen tot 3500 ton f 24 voor 2 man; voor schepen boven 3500 ton 35 gld. voor 3 man. De vletterlieden, zich van hun macht bewust, trokken zich van het geval niets aan en hielden zich aan een eigen tarief, waarin voor schepen tot 1000 ton 24 gld. werd gevraagd voor 1 man voor schapen tot 2500 tot 36 gld. voor 2 man en voor schepen boven 2500 ton 42 gld. voor 2 man. In enkele gevallen weigerden zij zelfs aan schepen, die reeds voor de sluis lagen, om hun diensten te verrichten, Indien de door hen vastgestelde bedragen niet zou den worden uitbetaald. Reederijen zoowel als de scheepvaart vereeniging Noord, die inzagen dat dezen toestand, mede in het belang van de Am-

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5