Velseroord. Velsoa ^aatpoort. Ito Scheepvaart sterdamsche haven, niet mocht worden gehandhaafd stelden een onderzoek in en vestigden de aandacht der betreffende autoriteiten op de zaak. Daarbij werd ais hunne meening te kennen gegeven, cfat het gewenscht zou zijn om in de polilie- reglementen of op een andere wijze de bepaling vast te stellen welke het mogelijk maken ongewenschte elementen op het kanaal en op en buiten de sluizen te kun nen weren en voorts om, voor zoover de partijen het over het tarief niet eens kunnen worden, dit van overheidswege vast te stellen. De genoemde autoriteiten schenen het belang van deze voorstellen in te zien en op het oogenbllk wacht men, naar wij vernemen, slechts op één beslis sing uit Den Haag. Het betrokken departement schijnt ech ter nog niet gereed te zijn met het ont werpen der voorgestelde wijzigingen in den bestaanden toestand en deze blijft dus voorlooplg gehandhaafd. Totdat Totdat misschien met een koopvaardij schip zich een schandaaltje voordoet, zoo als een jaar geleden met de Zweedsche oorlogsschepen is geschied. Toen viel door de bemoeiing der Zweedsche regeering, de aandacht der Nederlandsche overheid plots op het vletterlieden vraagstuk en voor oorlogsschepen nam men een beslissing, koopvaardijschepen zijn sindsdien dagelijks binnengeloopen en zullen naar wij hopen dagelijks binnen blijven loopen maar voor deze schepen werd geen regeling ge- getroffen. Het is te wenschen, dat nu de zaak de aandacht der autoriteiten heeft, het departe ment spoedig die regeling wil treffen, waardoor aan een reeds te lang bestaanden onhoudbaren toestand een einde wordt gemaakt, Ouderavond School AU. Vrijdag 1.1. werd op bovengenoemde School een Ouderavond belegd, waar dooi den heer Faber, hoofd van deze School, een inleiding werd gehouden over de op richting van een neutrale school te IJmuiden. Na ampele bespreking werd de volgende motie metalgemeene stemmen aangenomen: De aanwezige ouders van School A II, bijeen in vergadering op 1 Oct 1026, gehoord de discussies over de oprichting eener neutrale schoot te IJmuiden, keurt de houding van de oudercommissie in haar grootst moge lijke meerderheid ten sterkste af, spreekt haar afkeuring uit, dat de commissie haar mandaat niet ter beschikking van de vergadering stelt en verzoekt de commissie oogenblikkelijk af te treden en besluit deze motie tc plubliceeren in de psrs. NUTSSPAARBANK IJMUIDEN. Op 1 September 1926 bedroeg het te goed der inleggers Gedurende de r ingelegd: te IJmuiden te Velseroord nd September werd f 13.472.41 6.991.95 Gedurende de maand September werd terugbetaald: te IJmuiden f 7.8,18.49 te Velseroord f 1.539.56 Het te goed der inleggers bedraagt dus op 1 October 1926 f 272,980.42 Uitgegeven werden 14 spaarbankboekjes. Ingetrokken 3 spaarbankboekjes. Het laatst uitgegeven boekje droeg het Nr._ 803. Sehaakvereeniging S. A.S. Dezer dagen hield bovengenoemde Schaakclub haar jaarvergadering in het Clublokaal Lunchroom van Eynlhoven. Na het wedstrijd programma te hebben samengesteld, hetweik hieronder volgt, werd het bestuur als volgt gekozenM. A. Post, voorzitter, B. y. Kaam, secretaris, D. H. van Eynthoven, penningmeester. Wegens het groot aantal leden, moet er in drie groepen worden gespeeld, de in deeling is als volgt: Qroep I. A. Koene, M. A. Post, Bakker, Stals, v. d Berg, Oderksrk, de Vries, Verhoog, Happee. Oroep 11. Streefiand, van Eynthoven, van Kaam, Kufhus, Veluwenkamp, v. d Vlerk, Bonten bal. Groep lil. Engelhart, Weij, Michels, Zoonljes, An- gestsma, Wijnekes, Olgers. Besloten werd een geheels competitie te spelen, zoodat begin Januari asn de alge- meene wedstrijd (we ke elk jaar plaats heefl) begonnen kan worden. Bereids zai daarvan in de bladen kennis geg'ven worden. Ook dit maai zullen de prijzen bijzonder fraai zijn. De onderlinge wedstrijd voor leden is aangevangen. Heeren schakers die nog als lid Wenschen toe te treden, kui.nen dan ook nog aan bovengenoemden wedstrijd deelnemen. Aanmelding Dinsdags 's avonds Clublokaal Lunchroom Eynthoven. Ook voor b-ginners (adsplranten) is de wedstrijd begonnen en wel op Donderdag 's avonds 8 uur. Ook daarvoor kaa men zich Donderdagsavonds aanmelden. Damclub D. C.V. Het Bestuur der Damclub Velseroord heeft besloten bij genoegzame deelname een Damwedstrijd te organiseeren en wel des Donderdagsavcnds. Het Bestuur heeft een vergadering uit geschreven op Donderdagavond 7 October 8 uur, in de Lunchroom van Eynthoven. De agenda bevat het volgende Verkiezing nieuw bestuur; Bespreking batig kassaldo; Organiseering wedstrijd program enz. Centraal Drankweer Comité. Maandagavond vergaderde het Centraal Drankweer Comité in de Oemeente Velsen, in de lunchroom Eijnthoven alhier. Opeen verzoek van de Qeheelonthouders Tooneelvereenlging „Voor uw Naaste" om een subsidie teneinde die vereeniging in staat te stellen voor hare uitvoeringen gebruik te kunnen maken van een lokaal dat aicohol vrij gehouden wordt, werd gunstig beschikt Echter zal de finantiëele toestand van het Comité beperking eischen Mededeeling werd gedaan van de actie, die ter gelegenheid der a.s. feestdagen in samenwerking met het R K. Drankweer Comité zal worden gevoerd. Voor een enkel onderdeel besloot het C. D. C. die actie voor eigen rekening nog uii te breiden Zoo mogelijk wil men op een geschikt punt ook een transparant als propaganda aanbrengen. Als afgevaardigde naar de vergadering van hel advies-bureau van Centraal Drank weer Comité's te Utrecht, werd de secre taris aangewezen. De Haarlemsche rechtbank veroor deelde P. T., kok, wonende te Kiel, thans gedetineerd, zijnde de Duitsche zeeman die hier met een schip liggend, in dron kenschap kleeren van een lijn had gestolen, tot zes weken gevangenisstraf, met aftrek der premitieve hechtenis. De vonnissen van den kantonrechter te Haarlem tegen P. M. verlofhouder te Velseroord, wegens overtreding der Alge- meene Politieverordenirg van Velsen, waar tegen deze in appél was gekomen, werden door de rechtbank bevestigd. Gelijk we in dit nummer kunnen lezen zal de heer Joh. de Way in Hotel „De Prins" a.p. Donderdagavond om 8 uur een billardwedstrijd om wHd laten houden. Daar het inleggeld slechts 50 cent be- draagi twijfelen we niet of er zullen zich tal van liefhebbers en kenners vroegtijdig genoeg aanmelden. In Velsen. en V ijkeroog hoort men nog al eens klagen over het feit, dat er zoo f 26f,874.li weinig te genieten valt. Hier is nu nooit ereis wat te doen, hoort men vaak. En als er gelegenheid gegeven wordt om eens wat goeds bij te wonen dan maken die zelfde mopperaars er geen gebruik van. Zondagavond b.v. was er in Hotel „De Prins" occasie om de familie Speenhoff te hooren en om de attractie te vermeer deren gaf men gelegenheid ns afloop den dansiu'st den teugel te vieren, f 9.358.05 Fn wegens een te geringe opkomst van belangstellenden ging de zaak niet door. Voor eenigen tijd deelden wij schrijft Kenn., mede, dat het bestuur van de afd. Velsen der HoIIandsche Maatschappij van Landbouw, zich had gewend tot de Directie der Hoogovens met het verzoek de moge lïjkheid te onderzoeken, het afvalwater der Hoogovens dienstbaar te maken voor de bevloeiïng der gronden in ,,De Breesaap". Thans vernemen wij, dat binnen enkele dagen over deze kwestie een bespreking zal plaats hebben tusschen de Directie van Hoogovens en het hoofd en afd. bestuur der Mij. v. Lanbouw. Zaterdagmiddag werd op den hoek der Melklaan en Wijkerstraatweg te Wijker oog, de heer B. wonende aldaar, rijdende op zijn rijwiel, aangereden door een luxe auto. B. viel en raakte bewusteloos. Dr. Ba- rent-en, die hem onderzocht, constateerde ecnige lichte verwondingen welke met enkele dagen weer genezen zouden zijn. De schuld ligt volgens ooggetuigen aan B. zelf, die aan den verkeerden kant van den weg reed. Zondagmiddag bad op den Rijks straatweg een ongeval plaats, dat goed is afgelooper. De heer H. wonende te Vel seroord, kwam op zijn motorrijwiel (op de duo zat zijn vrouw en een kindje van ongeveer 3 jaar) van'den Driehuizerkerkweg Toen hij den Rijksstraatweg in wilde rijden, kwam juist een aantal auto's van de richting van de pont. Doordat hij vaart verminderde, verloor hij de macht over het motorrijwiel, reed een eind slingerende over den weg en kwam toen tegen een paai tot stilstand waarbij het kind van de duo viel en ge deeltelijk onder den motor terecht kwam. Het bleek echter ongedeerd te zijn. Het voorwiel van den motor was geheel ver bogen. Hl. Dbl. Donderdagnacht zijn door een tot nu toe onbekend gebleven auto twee langs den weg slaande boompjes totaal omver gereden. Vele bewoners in de omgeving van hel ongeval werden verschrikt wakker door den hevigen knal dien de botsing,x veroor zaakte. Men dacht toen eerst nog aan het afbreken van electrische draden. Uit de door den auto nagelaten sporen was dui delijk waarneembaar, dat hij slingerend over den weg was gereden, zoodat, naar Hl. Dbl. schrijtt, de chauffeur vermoedelijk beschonken was. POLITIERAPPORT. IJmuiden. daan, dat Door P. H. H. werd aangifte ge- de muntgasmeter in zijn woning licht en daaruit een bedrag van o.g. f 20 verdwe- Wis in mooi billardspel belang stelt, kan a.s. Zaterdagavond om 8 uur in „De Zwarte Os" alhier zijn hart ophalen. De heer Koehof komt daar tegen, wie zich aanmeldt, een partij van 500 caramboles cadre spelen met 400 voorgift. Arbeidersontwikkeling. Van het Instituut voor Arbeidersontwik keling, afd. Velsen, ontvingen wij het pro gramma voor den winter 1926-1927. Dit programma luidt als volgt: Volksavonden in Tivoli. Zaterdag 30 October: Opvoering van „Blank en Bruin", tooneelspel in 3 bedrijven van Maresco Msressini door de Tooneelver. „Kunst Veredelt" van Zaandam: Zaterdag 18 December: Muziek van de Mandolineclub „Excelsior" van Velseroord; declamatie van Mevr. van Veen; Zaterdag 29Januari Liederenayond. Vertolking van het Oud Nederlandsch Volkslied. Causerie en zang door Mevr. Johanna Bakker van Amsierdam. Zaterdag: 2 April: Filmavond. Vertooning van de schaduwbeeldfilm „Kalif Ooievaar' en de kunstfilm „Menilmontant" (Onder gang eener jeugd), Causerie en explicatie van Jef Last. Verder staan aangekondigd 6 Zondag ochtendbijeenkomsten in De Griffioen te Velseroord en 2 in Bloemoord te Wijkeroog, met bekende sprekers. Tenslotte staan vermeld aan gewone het bijeenkomsten 7 in Bloemoord te Wjjkeroog, 5 in het Koning Willemshuis te IJmuiden en 6 in De Griffioen te Velseroord. Het Instituut organiseert een cursus in Ned. taal en lezen, terwijl de Studieclub eenmaal, per 14 dagen vergadert onder leiding van den heer en mevr. van Veen Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 2 Oct. 1926: 1 boekdrukker, 1 schilder, 5 timmerlieden, 1 mandenmaker, 2 bankwerkers, 1 chauf feur, 1 boekbindster, 1 sigarenmaker, 1 bakker, 2 kantoorbedienden, 15 los arbeiders. - Een inwoner van Helder, de heer W., kwam hier Zondag per auto op bezoek. De auto werd gestald in de garage van den heer v. d. H. in de Oranjestraat. De familie ging de Hoogovens be zichtigen, maar wie schetst de verbazing der menschen, toen ze terugkomende de auto in de Kanaalstraat zagen liggen, waar deze bijkans de sigarenwinkel van den heer B. was binnengere den. Een paar jongelui hadden de auto uit de ga rage gehaald en wilden eens rijden. Zekere v. V. stuurde, maar bleek geen goede chauffeur, want in de Kanaalstraat ging het al mis en reden zij te gen den trottoirband op. Na eenige capriolen kwam de auto tot staan en kozen de jongelui hel hazenpad. De vooras en voorwielen der auto wer den vernield. Maar de zaak werd spoedig gerepa reerd en de heer W. kon des avonds nog weer verirekken. Velseroord. Door W. B. van B. werd aangifte gedaan, dat zijn rijwiel, hetwelk hij had neergezet voor de huizen van het villapark Zeeweg, door een kipkar van een transport zand aangereden en vernield was. De voerman van het zandtrans- port verklaarde, dat hij op de paarden moest let ten en de fiets niet had gezien. Waar men geen rijwielen langs den openbaren weg onbeheerd mag neerzetten, zal de eigenaar zijn fiets wel niet ver goed krijgen, In onze gemeente, ook te IJmuiden, verscheen de laatste weken een net gekleed heer, die aan belde aan de huizen en dan naar mevrouw vroeg, Als mevrouw dan kwam en de heer binnengela ten was, bood hij een stukje band of zeep te.koop aan en zeide het vreeselijk te vinden hiertoe ver plicht te zijn. Vele huismoeders kochten dan wal van den man. Het is echter uitgekomen, dat de heer ook bru taal is en het alleen-thuis-zijnde vrouwen lastig maakt en geld vraagt. De politie alhier heeft den man, die A. T. uit Amsterdam bleek te zijn, aan gehouden en hem een proces-verbaal gegeven we gens venten zonder vergunning. J. H. deed aangifte, dat hij op den beruchten vierhoek TrompstraatWillebrordstraatKanaal- weg was aangereden door een motorrijder, waar door zijn rijwiel werd beschadigd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. J. S.werd bekeurd, wegens het onbeheerd la ten staan van een paard en wagen. en kreeg de juffrouw ook nog een proces-verbaal wegens verzetpleging, Het is met de muziektent voor Velseroord een echte lijdensgeschiedenis Onlangs meldden wij, dat een aannemer alhier 4000 steenen had ge schonken voor de fundeering, welke steenen waren opgeslagen bij de Bewaarschool, waar de tent zal komen. De jeugd ging echter met de steenen gooi en en zoo werden er velen vernield. De politie bemoeide er zich toen mee en waar de voorzitter van de commissie tot stichting van de muziektent de zaak blijkbaar moe is en er niets meer mee te maken wilde hebben, zorgde de politie er voor, dat de steenen op het gemeenteterrein werden opgeslagen. Wijkeroog Door de politie werd proces-ver baal opgemaakt tegen den vrachtrijder J. M. al hier, die door een kreupel paard zwaar werk liet verrichten, J. P, K, uit Velseroord werd bekeurd, omdat hij op een rijwiel des nachts zonder licht reed. Hij weigerde eerst af te stappen, maar werd toen op de pond aangehouden en kreeg daar nog een bekeuring wegens verzet. Verder werd de wielrijder K. O. B. uit Bever wijk bekeurd wegens het rijden zonder licht, Twee jongens, D. S. en J. d. V., werden be keurd wegens het zitten op raamkozijnen van huizen. Wijkeroog Op de stoompont had Vrijdagmid dag een aanrijding plaats, waarbij de wielrijder G. J. alhier werd aangereden door een vrachtauto van P. S. uit Spaarndam, Het rijwiel werd zwaar beschadigd. De autobestuurder zegde toe de scha de te zullen vergoeden, Wegens overtreding van het Broodbesluit werd proces-verbaal opgemaakt tegen C. H. van L. te Beverwijk. J, G. werd bekeurd wegens het los laten loo- pen van een hond en de motorrijder E. H. uit Hel der wegens het rijden zonder achterlicht. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie, Geachte Redactie! Waar in Uw blad van Woensdag een verslag voorkomt van een vergadering van „Volksonder wijs", gehouden Donderdag 23 September j.l. te Wijkeroog, in welke vergadering er door onderge- teekende op is gewezen, dat een circulaire ver spreid wordt om propaganda te maken voor het Christelijk Onderwijs, wilt u zeker wel een kleine plaatsruimte afstaan, om te verklaren dat deze mededeeling op een abuis berust. Mijn zegslieden hadden zeer slecht gelezen. Bij het in handen krij gen van de z.g.n. circulaire, bleek het ie zijn een extra blaadje van het Predikbeurtenblad, waarin sprake was van godsdienstonderwijs. Terwille van de waarheid, moet dus de mede deeling terug genomen worden, wat bij deze ge schied. U dankend voor plaatsing, Achtend, W. F. VISSER. Geachte Redactie! De heer Nooter vond het zoo prettig, dat in de zaak Pleiler alle hoofden van scholen in de gem. Velsen zich geschaard hadden aan de zijde van den heer PI. Eén ding werd evenwel door den hr. N. vergeten, n.l. dat ook een adres in den Raad was ingekomen van de Afd. IJmuiden van den B. v, N. O, Dat deed mij, vertegenwoordiger in het Comité v. A. voor 't N.O.G., nóg veel meer genoe gen, want daaruit blijkt, dat de drie organisaties als 't moet kunnen samengaan. Waarom niet al tijd v Beverwijk. JACs. C, VISSER. GEMENGD NIEUWS. De melkslijter T. J. D. werd bekeurd wegens in verboden tijd venten van melk op Zondag. Velseroord, Eenige bestuursders van voertui gen werden verbaliseerd, wegens het berijden van het fietspad langs het Noordzeekanaal, wat ver boden is, In den nacht van Zaterdag op Zondag vond de politie het kantoor van den stationschef op het station Velsen geopend, Er werd echter niets ver mist. - Voor het raam van een woning, bewoond door C. v, L. alhier, hing een plakkaat met het opschrift „Weigert militaire dienst". De politie raadde de bewoner dit biljet te verwijderen, waar geen gevolg werd gegeven. Op last dér justitie moest de politie het biljet Maandag vewijderen, maar daar mej, v L, weigerde de politie binnen te laten, moest deze met geweld het biljet weghalen KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Handelsverdrag OostenrijkHongarije. Op 14 Augustus 1926 is in werking getreden de handelsovereenkomst tusschen Oostenrijk en Hon garije. Bij beschikking van den Hongaarschen Minister van Financiën van 6 September jl. is be paald, dat vanaf dien datum bij invoer in Hon garije slechts certificaten van oorsprong zuller behoeven te worden overgelegd voor bepaalde artikelen. Belanghebbenden verzoeken wij omtrent een en ander nadere inlichtingen in te winnen bij hel Bureau der Kamer, Kruisweg 70, Haarlem. Certificaten van oorsprong voor Griekenland, Belanghebbenden bij den handel op Griekenland geeft de Kamer in overweging nadere inlichtingen bij haar Bureau, Kruisweg 70, Haarlem, in te win nen. Handelsverdrag Groot-Brittannië-Griekenland, Op 16 Juli is te Londen een handelsverdrag lusschen Groot-Brittannië en Griekenland tot stand gekomen. De tekst van dit verdrag is ge publiceerd in het Grieksche Staatblad van 14 Aug. j.l. Aan deze overeenkomst werd terugwer- kende kracht veleend tot 28 Juli 1926, Grieken land heeft aan Groot-Brittannië belangrijke con cessies gedaan, wat de invoerrechten van eenige artikelen betreft. Een lijst dezer artikelen is op hét Bureau der Kamer van Koophandel aanwezig. In deze lijst zijn ook artikelen opgenomen, waar voor de invoer van uit Nederland van belang is. Aangezien het Verdrag van 28 Juli j.l. reeds van kracht is en Nederlandsche goederen bij invoer in Griekenland op meest-begunstiging aanspraak kunnen maken, kunnen Nederlandsche belang hebbenden terugbetaling eischen van eventueel sedert dien datum teveel betaalde invoerrechten AGENDA voor de 45-ste vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 5 October 1926, des namid dags te 7.30 uur in het Gebouw der Kamer, Kruis weg 70, Haarlem. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken, 3. Mededeelingen, 4. Voorstel Bureau tot het instellen van een cursus in de Zweedsche taal. 5. Concept-schrijven Commissie Verkeer en Vervoer aan den Minister van Waterstaat inzake rijksstraatweg Haarlem-Alkmaar, 6. Behandeling van het wetsontwerp: Weg- belasting. Inleider: Ir. C. Krijn, Ingenieur le klasse bij den Provincialen Waterstaat van Noord- Holland. Rondvraag, Besloten vergadering. I 7. WITTE KRUls, Iedere Woensdagmiddag van half uur stelt de Vereeniging het Witte Kru' Chr. Nat. School te Velseroord moeders de gelegenheid raad te vragen omtrent de aan haar zuigelingen. Het advies wordt door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend vj men zich tot het bestuurslid der Verè Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velj^ Tarief naar draagkracht f 5f 15. Wrigley looft Wm. eiland, Cubs baseball-club 25.000 nit Wrigley Jr., eigenaar van het Ca» v de oWrigley-wolkenkrabber, de Ch ill-club en kauwgomfabrikant thans 8 25.000 beschikbaar voor den winna-V zwemwedstrijd over het Catalk' arctanH van 2*3 mtilpn .U- ti een open naai, een afstand van 23 mijlen, die overgezwommen is. De wedstrijd staat open voor mannen en wen en de winnaar ontvangt het geheele bf De New-York News" ontving hierover hel gende telegram: „Uw brief den 19en Ook artikel gelézen. Ga met Uw voorstel °ntva5j Maak er $25.000 van voor alle deelnmers bereidend werk verricht U. Begin direct 'i Wrigley Jr." Dit was Wrigley's officieele antwoord 05 voorstel van The News, dat hij een dergelijk 1 drag beschikbaar zou stellen voor een CaU| wedstrijd, die opengesteld moest zijn voor n nen en vrouwen uit binnen- en buitenland. Evenals bij haar tocht over het Engelsi naai, garandeert The News Miss Ederle in geval 5000. Verder wordt uit Lós Angeles meld, dat reeds 15 der meest bekende zwem; uit Californië hun training hebben aangevanj De zwemtocht zal moeilijker zijn dan die over Kanaal, omdat geen der zwemmers weet welke moeilijkheden men te kampen heeft. De New-York News seinde aan Wrigley volgt: „News werkt plan voor Catalina-wedsti uit. Bemerken dat vele zwemmers direct will beginnen om Uw 25000 te winnen. Zend opii dering of Uw prijs van 25000 hoofdprijs is een wedstrijd waarbij alle zwemmers tegelijk, trekken of bestemd is voor den eersten mer die het Catalina-eiland bereikt." j 8"" Het antwoord luidde: „Mijn aanbod betreft sa,T $0 teo *or< Wo« Ad* itti Ad* VRI prijs van 25000 voor een wedstrijd waarin g mededingers voor den prijs tegelijk moeten trekken en is niet bestemd voor den eeritt zwemmer die op eigen gelegenheid het Catalij kanaal overzwemt. Alles, moet goed gearrangee zijn vóór het begin van den wedstrijd. DéU laat ik over aan The News, Wm. Wrigley Jr* Waar thans deze wedstrijd internationaal bestaat ook voor HoIIandsche zwemmers de legenheid hieraan deel te nemen. Of zich rea enkelen als zoodanig hebben aangemeld, hebh wij nog niet vernomen, Na in de Hoogovenhaven bunkerkolen te lit ben ingenomen zette het Grieksche stoomscl Odysseus de reis naar Hamburg voort. Het stoomschip Flandria, dat Woensd naar Buenos-Ayres vertrok, passeerde de sh met, een diepgang van 82 d.M. Het stoomschip Tabor, dat te Velsen tod is in de Hoogovenhaven van kolen voorzit! t later naar zee gegaan. Het Deensche stoomttü I. D. S. Adolph, dat ook te Velsen loste, li« eveneens bij de Hoogovens gebunkerd. Het Spaansche stoomschip Maria Antes is 24 Sept. van Melilla naar hier vertrokkenen eene lading erts voor de Hoogovens, De Britsche stoomtrawler F. D. 292 Darm liep Woensdagavond bij het binnenkomen vast den Noorderstrekdam en kon niet met eijji kracht vlotkomen. De aangeboden sleepboothu werd evenwel afgewezen omdat men alsnog b komende hoogwater wilde afwachten om trachten zelf weer vrij te komen. Donderdagmoi gen maakte de Britsche stoomtrawler S. N, 21 St. Leonard I vast en deze slaagde er in hel strande vaartuig tegen 12 uur af te brengen, waar- na het de reis naar de Visschershaven vervolgde - Een eigenaardige manier om zijn schip te ver. liezen en de assurantiepenhingen op te strijken had een Duitsche scheepskapitein uit Lübeck be dacht, doch de poging daartoe mislukte MJ doordat de berekening faalde. Hij kocht voor 600 gulden een visschersvaattui en leende ter gedeeltelijke betaling daarvan b eene vereeniging voor maatschappelijk werk ea som van 250 gulden, de rest mocht hij later afbt talen. Bij een verzekeringmaatschappij verzekeri hij het schip tot een bedrag van 1500 gulden, h moest hij zijn plan om de assurantie-maatschap; bij den neus te nemen nog uitvoeren en hiji u« dit dan ook op eene geraffineerde wijze. Hij gis alleen met zijn schip van Lübeck naar Wisms om daar, zooals hij aangaf, een knecht te bura Onderweg wierp het zijne netten uit maar ha geen vangst. Daarom wilde hij verder gaan, mss terwijl hij bezig was den motor aan te zetten kre: hij een klap van den zeilboom en sloeg overboorc Gelukkig kreeg hij een paar ledige benzineDliK ken te pakken en kon zich daaraan va Goed zwemmer zijnde kon hij zelfs zijne schoeneij nog uittrekken en hij slaagde er in ergens aan land te komen. Hij ontmoette toen een werkman een kommies en vertelde hun, dat zijn schip kbga- sprongen en onder zijn voeten weggezonken Door een speling van het noodlot vj>or j althans een noodlot dreef het schip den genden morgen ergens met zijn volle zeilen op aan de kust. Nu de strandvonderij de zaak eens w oogenschouw nam bleek evenwel dat de zen"1 zoodanig gesteld waren, dat het schip naar m open zee moest afdrijven als de wind toev gedraaid was. Toen men den schipper eens nader aan de tan voelde viel hij door de mand en erkende I bedoeling om het gchip weg te brengen en dan ea winstje te maken uit het verschil tusschen aan- koopsprijs en verzekeringssom. Inplaats dat hij nu die laatste krijgt heeft B Seeambt beslist, dat zijn patent als scheepskapi tein zal worden ingetrokken. De manier, waaro hij de geheele zaak „en scène" had gebracht, wee er op dat hij een onbetrouwbaar man was e daarom niet bevoegd moest worden geacht ee scheepscommando te voeren. Zoolang hij nog e diploma bezat kon deze of gene reeder hem m" schien nog eens aannemen tot schade van des- menleving. SCHEEPVAARTBEWEGING. In de week van 20 tot 27 September 1926 zija te IJmuiden door de Noordzeesluizen uit zee 64 stoomschepen en 1 zeelichter en naa zee 55 stoomschepen en 2 kruisers.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 6