ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Werkhanden iPUKOi. to. 101 Zaterdag S3 October 1926 1 Van den Wsehttoren Terschfjnt Woensdags Zaterdags l>e gemeentebegreoting ?oor 1927. Plf»ats«lijk Nieuws IJnraiden lie Jaargang IJ MUIDER COURANT (bonneaenUpriji: f 1.— per 3 maanden, franco per post f L35. Abonnemen- gorden aangenomen aan bet bureau en bij de Agenten. idvertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, rorden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend foenidagnummer. ^rertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran. jird) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. jjrirtentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.Oi. en lïlJDAGS ot 4 uur n.m. Tjt plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad miUleitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. dit nummer bestaat uit twee bladen. eerste blad. Rei probleem der werkeloosheid. Bij een zieke doktert ieder; iedere be zoeker geeft zijn goeden raad. Lee- jen spreken vaak met veel grooter be- Üstheid dan de geneesheer zelf. Ieder >t een geval uit zijn kring van ken- issen, waarin een of ander middel onderbaarlijk goed heeft geholpen, len laat het onderzoek aan den dokter ter, maar heeft deze b.v. zenuwont- leking geconstateerd, dan geven de ■zoekers, wel de wijze van behande- ngen en de medicamenten aan. Eigen- ijk heeft de dokter niets te doen, dan i onderzoeken; voor de genezing zor- jnde goede vrienden wel! - In een tijd van economische moei- jfcheden economiseert iedereen. Velen aderzoeken als eens Adam Smith, it gedaan moet worden ter bevorde- ing van de welvaart der naties. Staat huishoudkunde is een makkelijke we- "Inschap; men behoeft er niets van te eten, om erover mee te praten. Zoo m men allerlei dikke beweringen ooren over belastingen, werkeloos- d, vrijhandel enz. op een toon van lolute verzekerdheid, waar de» man ia der wetenschap zich zeer 'beschei- uitlaten. Het valt te prijzen, dat het publiek erlei moelijke problemen niet aan „deskundigen" overlaat. Een krach- opgewekt geestelijk leven uit zich eigen onderzoek, nadenken endor den. Ieder moet trachten zoo goed iDgelijk de groote vraagstukken te be- ijperr en er een antwoord op te vin- n ook. Maar daarbij bestaat het niet- nkbeelige gevaren van dilettantisme beunhazerij, van eigenwijsheid en pervlakkigheid. I Men doei daarom goed, steeds te luis- 3 [en naar de autoriteiten, zonder I erom op al hun uitspraken ja en I ten te zeggen, hen te volgen, zónder I irbij de oogen toe te doen. Zelfs te- f rover den geneesheer moet de leek i staan als tegenover d. priester, die - it alleen weet en voor wiens woord sn onvoorwaardelijk heeft te buigen, nldfs! Want omtrent de ziekten, ons itnkam, de werking van medicijnen «ten leeken immers zoo goed als niets bezij kunnen daarvan weinig weten, [ei en kan den dokter niet „narekenen", zi aar moet hem daarom vertrouwen, eb j ieder gebied hebben wij trouwens iw innen en boeken, waarnaar wij gaar- lui9teren en die wij als loodsen aan ra ord nemen op onze reis naar zeker- iin id en kennis. tl i Zulk een man is op economisch ge 31 i Prof. Gustav Cassel. We luisteren in wiachti'g, als hij zijn meening zegt e 2 >r het zware probleem der werke- «heid. Zijn betoog komt in 'het kort irop neer. Alle staten van Europa 't Jen hun best, om te sparen, maar ge- i tevens aanzienlijke bedragen uit 10bestrijding der werkeloosheid. Het ■ft astingstelsel heeft zich zoo ontwik- ;r* IA dat de kapitaalvorming erdoor lat sn gewerkt wordt: een snelle ver- isting van het inkomen wordt er- ij )r in die hand gewerkt. Gebrek aan led pitaal houdt het scheppen van nieu- wj'werkgelegenheid tegen. er" ÖQ staat neemt nieuw kapitaal om werkeloosheid tegen te gaan en doet tfdoor het gevaar van nieuwe wer- ir0( loosheid ontstaan. In Duits chland ï&t het rijk alleen door een enormen istingdruk de middelen tot bestrij- der werkeloosheid, maar die druk 5ta «uunert in hooge mate een afdoende eI 'tijding ervan. (cn beweert wel, dat de staat belas- Uit het overbodig inkomen van de gd, [«n ontvangt, maar, zegt Prof. Cas- M kapitaalvorming en toevoer naar arbeidsmarkt wordt erdoor verhin- en als de rijke aan belasting moet Wen; wat hij anders zou gebruiken, Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Radactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. dan neemt men de werkgelegenheid waarin vrije wandeling wordt toege weg, 'die anders door dit verbruik zo-u ontstaan. Bovendien gebruikt men bij de tegenwoordige werkeloosheids-poli tiek de overtollige werkkrachten voor al voor werken, «die in het geheel niets of eerst na langen tijd zullen opbren gen. Men neemt 'dus het maatschappe lijke kapitaal voor een onbegrensde toekomst in beslag. Het is de moeite waard, deze rede neering eens goed na te gaan. Zij bevat zeker groote waarheid. Iedere bestrij ding der werkeloosheid heeft haar be zwaren. Het gaat er mee als met de medicijn, die de dokter voorschrijft, en idie slecht werkt op de maag en de toch al geringe eetlust nog kleiner maakt. Men moet trachten die nadeelige gevol gen zooveel mogelijk te beperken en dus die werken door werkeloozen laten verrichten, die de welvaart zooveel en ook zoo spoedig mogelijk zullen her stellen. Ons bezwaar tegen de redenee ring Prof. Gassel is dit, dat hij de wer keloosheid te veel als een geval en te weinig als de ellende van duizenden ge zinnen en personen beschouwt. Zouden •wij de Zuiderzeewerken moeten staken omdat zij in de eerste idertig jaar wel kapitaal kosten maar niet zullen ge ven? Immers neen, we hopen op een nieuwe, vruchtbare provincie voor on ze kinderen en bedenken, dat een groot aantal handen daar nu werk vinden, die anders niets zouden vinden, om te doen. Louter verstandelijk geredeneerd is het probleem der werkeloozen nog makkelijker op te lossen. Laat ze ster ven! Geef geen steun en verschaf geen werk en ziekte en zwakte zullen wel opruiming houden onder de vele over tollige en ongewenschte medeburgers. Prof. Gassel zal de gevoelsargumenten niet geheel terzijde willen schuiven, maar door ze te laten wegen, verzwakt hij zijn eigen redeneering. Men moet van twee kwaiden kiezen. Nog beter een werkelooze aan een kanaal te laten werken, dat pas over jaren voordeel zal gev en dan hem met de zijnen te la ten verkommeren: beter daarom een langzaam dan een radikaal en snel herstel der welvaart. In economische kwesties moet het hart niet alleep, be slissen, maar wel mag en moet het ook een woordje meespreken. Onze verdwijnende bosschen. Vader Cats heeft het behoud van bosschen aldus bepleit in een rijmpje: Wie prijst er ooit een mensch, die oude hoornen velt en in derzelfder plaats geen nieuwe wederstelt. Want hadden eertijds ons vad'ren niet geplant, wat zou ons Holland zijn, dan veen en ijdel zand. Aan een redevoering van Edo Bergsma over het behoud van onze bosschen ontleenen we de volgende cij fers. Ongeveer. 85 van het geboomte in ons land is particulier bezit. Na 1822 zijn onze staat&bosschen grootendeels verkocht; gemeentelijke bosschen zijn zeldzaam. Zelfs -de beplanting der groo te verkeerswegen behoort in vele ge vallen aan particulieren. Dat geldt ook van de Middiachter Alle. In Nederland is slechts 7.65 der oppervlakte be- boscht; deze cijfers zijn voor België en Duits chland 18 en 30. Voortdurend wordt ons bosebbezit kleiner. Want dat bezit is finantieel een nadeel. De opbrengst der bosschen is gering; van aanplantingen aan de verkeerswegen zelfs niemendal en toch heft de staat er zware belastingen van, zonder rekening te houden met de ge ringe opbrengst, voor de vermogens belasting zelfs naar de verkoopwaarde. De fiscus is zoo de groote houthakker in ons land. Ieder heeft genot van de Middachter Allee evenveel, zoo niet meer als de eigenaar. Het is toch on rechtvaardig, om hem voor die laan te laten betalen. Billijk is idkarom de volgenide rege ling: Vrij te stellen van de vermogens belasting alle laanaanplantingen langs staan of althans al die eigendommen welke als „natuurmonumenten" zijn te beschouwen. Deze regeling is gelukkig gevonden. Zij houdt het oprichten van het paaltje met het hatelijke: Verboden Toegang, juist waar alles uitlokt tot binnengaan en wandelen tegen. De bosschen zullen daardoor meer nog worden tot plaat sen van natuurgenot en vredige ont spanning voor iedereen. Ons land zal zonder bosschen niet enkel veen en zand worden, we hebben nog klei ook, maar zeker een groot deel van zijn schoonheid verloren hebben. Daarom moet de spade, die gaat planten, even veel gehanteerd wonden als de bijl, die uitroeit. De lantfe levensduur. De meening, dat de menschen vroe ger sterker waren en ouder werden is een dwaling. Integendeel neemt onze levensduur toe en ook de gemiddelde lengte van het lichaam, teekenen van gezondheid en van kracht. In de laat ste 35 jaar is de levensduur van 41 tot 56 jaar gestegen. Dat is te danken aan de hetere zorg voor zuigelingen, waardoor er aanmer kelijke verbetering gekomen is in de zuigelingensterfte en aan de toepas sing der hygiëne en bestrijding en voor koming in het bijzonder van besmette lijke ziekten. Deze winst zou nog grooter zijn, wan neer ongelukken in de industrie en vooral in het verkeerswezen niet zoo veel levens kostten. De wet en de over heid treden ook hier beschermend voor leven en gezondheid op, maar niette min vinden vele ongelukken in fabrie ken, mijnen en vooral op de wegen plaats. Verbetering zal hierin alleen komen, indien men ernst maakt met den gou den raad: Lose a minute and save a life. Verlies een minuut en red een le ven. Het is vooral de haast, die zooveel slachtoffers maakt bij industrie en ver keer beideni Het is vooral de dood, die bij al ons jachten wint! De internationale p o li tietent o ons telling te Berlijn. Waarschijnlijk zullen er vele adspi- rant- en beroepsmisdadigers de politie- tentóonstelling in Berlijn bezocht heb ben. Daar was voor hen veel te zien en te leeren. Om maar een ding te noemen. Men moet ook voorzichtig zijn met ma chineschrift. Door een paar getypte woorden kan men er ook „gloeiend bij zijn". Men kan aan het machineschrift zien, welk merk van machine gebruikt is. Dat zegt nog niet veel, maar toch iets. Men. kan echter door microsco pisch onderzoek van het getypte vast stellen, welke machine gebruikt is. Iedere machine krijgt toch al spoedig kleine afwijkingen en gebreken. Een letter staat een klein weinig scheef of is onmerkbaar weinig afgesleten en zoo heeft 'bij nauwkeurig onderzoek het machineschrift ook zijn eigenaardighe den evenals het handschrift. De misdadigers zijn door de tentoon stelling daartegen gewaarschuwd evenals tegen vele andere fouten, die zij onwillekeurig maken en tegen de 'handigheid en knapheid van hun na tuurlijken vijand, de politie. Men moest zulke tentoonstellingen al leen houden voor de vakmannen; in elk geval haar niet aantrekkelijk ma ken door er allerlei vermakelijkheden en ontspanningen aan te verbinden. De meest geniale boosdoeners maken evenals de grootste schaakspelers wel eens een stommiteit, zonder het te mer ken. Op defce tentoonstelling worden hun oogen daarvoor geopend. Zij krij gen hier aanschouwelijk onderwijs in al de listen der politie, om hen op hun domheden te attrapeeren en ze dus na te laten. Ook is het af te keuren, dat ruw, rood of beschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct. zoo aangetrokken wordt. Belangstel ling in den strijd tusschen politie en misdaad wekt licht den lust, om mee te doen, soms aan "den verkeerden kant. Een poltietentoonstelling is zeer nut tig voor de politie; de eene stad en het eene land kan daar veel van de anderen leeren. Maar men vermijde alles, wat haar aantrekkelijk maakt voor het pu bliek en boude haar van en voor het vak. openbare wegen' en, alle bosschen, 'het gewone op sensatie beluste publiek De gemeentebegrooting voor 1927 sluit voor den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven met een bedrog van f 2.214.385.28. De kosten van den algemeenen dienst worden geraamd op f 160.840.32, tegen f 150.901.59 vooi het loopende jaar. Wat het onderhoud aan straten, wegen enz. kost, blijkt uit de volgende cijfers: straten et pleinen f 75000 (als voor het loopende jaar); wegen en voetpaden f 30.525 (tegen f 22.325 voor het loopend jaar); wandelplaatsen en plantsoenen f 26.885. Het subsidie voor de instellingen voor maat schappelijk hulpbetoon wordt als volgt geraamd aan de algemeene instelling f 49.000 en de R.K. instelling f 26.500,totaal f 75.500. Het subsidie aan de Raadscommissie voor de steunverleening aan werklooze arbeiders wordt geraamd op f 12.000, die voor de werkloozenkassen op f 11.000. De kosten der algemeene veiligheid worden geraamd op f 161.711.90, tegen f 151.760.57 voor dit jaar, die van den gemeentelijken reinigings- en ontsmettingsdienst op f §7,395, tegen f 81.032 voor dit jaar. Bij de ontvangsten zien we als geraamd voor de gemeentelijke inkomstenbelasting f 701.000, tegen f 687.000 voor het loopende jaar. Verder wordt geraamd aan opbrengst leges- gelden en rechten voor den Burg. Stand I 12.000, tegen voor dit jaar f 9500; aan opbrengst van huur van huizen enz. f 13.266, aan belasting op gebouwde en ongebouwde eigendommen f 76000, tegen f 71.000 voor dit jaar; aan 80 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigen dommen f 64.341, idem 20 opcenten op de onge bouwde eigendommen f 21,347; aan 50-95 opcen ten op de hoofdsom der' personeele belasting f 97500, aan 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting f 9760; aan 48 opcenten op de hoofdsom der dividend- en tantième-belasting f 22.000. De kwade posten zijn f 1000 hooger geraamd, n.l. f 63.000. Wegens de aanwijzing van IJmuiden tot eerste kantoor komt als nieuwe post op de begrooting voor de ontvangsten voor keurloonen, geraamd op f 33.500, waarvan volgens raming f 10.000 aan de gemeente komt. De opbrengst der vermakelijkheidsbelasting wordt geschat op f 16.000, tegen voor het loo pende jaar f 18.000, De winst van het gasbedrijf wordt geschat op f 75.913, tegen f 63.779 voor dit jaar en de winst van de waterleiding op f 6274 tegen voor dit jaar nihil. De post onvoorziene uitgaven is groot f 12,369. Het batig slot van den gewonen dienst wordt geraamd op f 51.024, tegen f 113590 voor dit jaar; de uitkeering van het Rijk, overeenkomstig de wet van 24 Mei 1897 op f 51.757 tegen f 49440 voor dit jaar. De kosten der Volkshuisvesting worden ge raamd op f 357.385, de inkomsten op f 317.865, zoodat dus een nadeelig slot van f 39.520 wordt tien ingevorderde bedragen, tot een maximum van f 1000 voor elke quitanlie, door de kantoren van invordering rechtstreeks op hun postrekening te doen storten. Daartoe moeten de quitantiën gesteld zijn op formulieren, welke tegen betaling van 1 cent per stuk aan alle kantoren der poste rijen verkrijgbaar zijn, en op een daarbij behoo- rend borderel, dat mede aan de kantoren der posterijen tegen betaling van 1 'cent verkrijgbaar is, zijn ingeschreven. De quitantieformulieren zijn tweeledig, zij be vatten de eigenlijke quitantie en een stortfngs- formulier. Het recht, hetwelk bij vooruitbetaling door opplakking van een frankeerzegel op de quitantie is te voldoen, bedraagt: Voor een bedrag tot en met f 500,! 15 cent; boven f 500 tot en met P 1000, 20 cent. Deze quitantiën wórden niet meer dan éénmaal aan de schuldenaars aangeboden. In sommige ge vallen zal het daarom aanbeveling verdienen, dat de bewaargevers hun debiteuren omtrent de af gifte van quitantiën aan de posterijen inlichtingen. In de Maandag gehoujiden vergadering der Vereenlging van kleine reeders werd tot bestuurs lid gekozen de heer J. Frater Smid. Naar aanleiding van het overboord slaan van den schipper C, G. van den' stoointrawler Hol land VI, welke schipper voer bij de „Mij Praxis", hebben wij vernomen, dat de directie aan de andere schippers, welke bij deze Mij. in dienst zijn, heeft opgedragen, wanneer zij stoomende zijn van IJmuiden naar de visscherij, dat gedeel te vanaf Egmond tot het Vuurschip Haaks vi's- schende af te leggen^ daar ter hoogte Kamper duin C. G. overboord zal zijn geslagen en men op deze manier van de directie nog wil trachten het lijk op te visschen. Het is te hopen, dat deze goede daad beloond mag worden. Dinsdag was de werkman O.,1 in de werk plaats van de N.V. Visscherij Maatschappij Praxis, bezig met autogeen-lasschen. Daarbij had hij het ongeluk zich met Let apparaat in het aangezicht te branden. Het was aan de tegenwoordigheid van geest van den chef, den heer Buys, te danken, dat het ongeluk geen ernstige gevolgen had. Deze nam onmiddellijk de juiste maatregelen waardoor het mogelijk werd, dat de man zelve &og in staat was, naar den dokter te gaan,. Zaterdag ging de logger, K.W. 160, naar zee ter haringvisscherij. Zondag moest de stuurman D. H, toen een bus met carbid openmaken, waar voor hij een dissel gebruikte. De dissel gleed uit en kwam den stuurman in den arm met den scherpen kant, zoodat een slagader werd door gesneden. Door de andere mannen werd, zoo goed en zoo kwaad dat gjita& de wonde afgebon den, waarop de logger weer naar IJmuiden terug keerde en H. zich onder geneeskundige behande ling kon stellen. N. Hl. Ct. De kosten van openbare werken worden raamd op f 262.224, de inkomsten op f 110.809, nadeelig slot f 151.415. De kapitaaldienst sluit met een geraamd bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 991.760.69, posterijen. Invordering van gelden op quitantiën met aangehecht stortingsformulier. De Directeur-Generaal der Posterijen en Tele grafie maakt bekend, dat met ingang van 1 No vember a.s. voor rekeninghouders bij den post- chèque en girodienst de gelegenheid wordt open gesteld de voor hen door de posterijen op quitan*' Bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders van Velsen zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: aan G. W. Blijdorp, te IJmuiden, tot het bou wen van een woonhuis met twee bovenwoningen, aan de Bik- en Arnoldkade, aldaar; aan J. Vendel, te Wijkeroog, tot het bouwen van een dubbel en een enkel woonhuis, aan en nabij den Wijkerstraatweg, aldaar; aan A. Hoogerduyn, te IJmuiden, tot het ver bouwen van een woon-winkelhuis, aan de Ka naalstraat no. 26, aldaar; aan G, Ritskes, te Velseroord, tot het bouwen van een woon-winkelhuis met bovenwoning, aan de Casembrootstraat, hoek Frans Naerebout- straat, aldaar; aan H. F. Spanjaard, te Santpoort, tot bet ver bouwen van een woon-winkelhuis, aan de West laan, aldaar; aan de Directie der Nederlandsche Spoorwe gen, te Utrecht, tot het bouwen van een gedeelte reizi^erstunnel bij het station Velsen; aan Wed. G. A. H. Valter, geb. W. Hol, te IJmuiden, tot het verboujwen van een woon- tot woon-winkelhuis, aan de Kennemerlaan no. 39, aldaar; aan J. van Beelen Co., te IJmuiden, tot het bouwen van tien woningen aan de Havenkade en Flavio Giojastraat, aldaar; aan J. Th. Kuyck, te Santpoort, tot het bij bouwen van een gedeelte aan het Kinderhuis „de Lichthoeve",' aan de Kweekerslaan, aldaar; aan C. Schaap e. a., te Wijkeroog, tot het ver bouwen van vi'er woonhuizen, aan den Ouden Schulpweg, aldaar; aan H. Koning, te Velseroord, tot het boutwen van een woonhuis, aan den Hagelingerweg, te Santpoort; aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland, te Bloemendaal, tot het bouwen van een steenen hoogspanningsgebouw en een houten provisorium, aan de Zuidzijde van het Noordzeekanaal, nabij de spoorbrug, te Velsen. dieren beschermen is menschen beschaven! Wordt dus lid van de afd. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. contr. f 1-25 per jaar. Secretariaat: Stationsweg K 86, Velsen.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1