Courant De gemeentebegrooting Yoor 1927. tlirdif 23 October. 2: blad predikbeurten VOOB ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV, KERK. BurDs. Erdman. j uurD«- Dijekmeester. ijgBDKEBK (Koning WlUemshnl*). I uur: Ds. Dijekmeester. Zilerdagavond 8 uur: Bidstond, pnpsga Gem. Aid. Prot. Bond. (JO uur: Ds. van der Veen. Herv. Pred. te Pnrmerend. ceref. kerk. guur: Ds. S. van Leeuwen, uur: Dezelfde. chr. ceref. kerk. uur: Ds. T. A. Bakker, uur: Dezelfde. evangelisatie hoogeberc. jdigmorgen 10 uur: Samenkomst, odigmlddag 12 uur: Zondagsschool, xidigavond 7.30 uurSamenkomst. SprekerB. Jennlnga. iisdagav. 8 uurOpenlucht-samenkomst gtosdagavond 7.30 uurMeisjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar onderdagavond 8 uurBijbelbespreking Allen Welkom. Toegang vrij VELSEROORD. NED. HERV. KERK. uur: Da. W. S. van Leeuwen, uur: Ds. W. Kroese. geref. kerk. uur: Ds. H. Holtrop. uur: Dezelfde. j VELSEN. Il NED. HERV. KERK. uur: Ds. W. Kroese. niuur: Ds. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. geref. kerk. uur: Ds. j. D. Boerkoel. (j uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. uur: Prof. Dr. O. A. van den Berg van Eyslnga. 2REF. KERK (LOKAAL BETHEL). li uur: de heer O. W. van Deith. 11 uurDezelfde, misdag 8 uurDs. S. van Leeuwen van ■Iden, Dankstond voor het gewas. evangelisatie santpoort. uur: Ds. Vunderink te Haarlem. BEVERWIJK. doopsgezinde gemeente. Dn avonds 7 uurDs. van Calcar. Dl. van Calcar verzoekt ons mee te ilea dat Zondag a.s. de godsdienstoefe- i( om 7 uur 's avonds inplaats van lOigens 10 uur zal worden gehouden dat er dus dien dag geen Zondags- mi kan worden gehouden. Van den Wachttoren. Vijl dagen zult gij arbeiden en al uw werk doen. lord verstaat de kunst, om de aan- it der wereld te trekken en Kaar in «hudding te brengen. Dat heeft hij (aan, toen hij als kruisridder voor vrede naar het oorlogende Europa L Ook kort geleden, toen hij aankoh- (ie, het vliegtuig goedkoop en popu- rta maken en ttoans eindelijk met de nering van de week van vijf werk- [en voor al zijn fabrieken. I Dj maakte onlangs het volgende be- d: „Wij hebhen voor alle takken on- j industrie besloten tot dien week van dagen en zullen die onmiddellijk leren. Wij hebben er in sommige m lelingen reeds den proei m'eegeno- (Voortaan zal er Zaterdags en dags niet meer gewerkt worden. r]j zullen vrijie dagen zijn, maar het int «meel zal hetzelfde loon ontvangen voor do voile zes dagen-week. De -,mzal acht uren duren zonder over- iui l' M 'gen dit decreet van den au toko- zijn schriftuurlijke en economi- ief bezwaren ingebracht. Ford zou iel hebben willen verbeteren. Im- 3 het vierde der tien geboden luidt: 16j (lagen zult gij arbeiden en al uw s doen. Ford heeft dus het heilige iei ottwoord geschonden. Zijn arbei- zullen moeten kiezen tussdhen m.'1 en den Bijbel. Zij zullen bun ont- ed' l moeten nemen, ook al vinden zij Sens betere arbeidsvoorwaarden, kt Ford bet bun onmogelijk maakt rtfe Schrift te werken. i9 praktische Amerikanen willen '®r den Bijbel naar geest en bedoe- lezen. Tegen enkele letterknechten wlhen wordt ingebracht, dat de wet I Mozes gegeven werd in een tijd, II men nog geen machines kende. toen men werkte met os en paard en het werk veel meer tijd kostte als thans. Ford kan de week van vijf dagen voor zijn arbeiders invoeren, omdat hij kans ziet door nieuwe machineriën en stelselmatiger arbeid in vijf dagen evenveel voort te brengen ais eenigen tijd geleden in zes, Door de snellere voortbrenging heeft men den arbeids duur voortdurend kunnen verkorten. Een deel der arbeiders iu de metaalin dustrie werkte eens 12 uur per dag en maakte vaak een week van zeven werkdagen. Daarna is ingevoerd de tienurendag en nu wordt er in deze in dustrie acht uur gewerkt en de Zater dagmiddag veelal vrij gegeven. Maar vele >andere industrieelen ver zetten zich heftig tegen de „gevaarlijke nieuwigheid" van Ford. in iy99 zal het nog zoo ver komen, dat de arbeider, die genoegelijk lui in een makkelijken stoel ligt, tegen zijn huisknecht zegt: Jacob, mijn werkpak, ik heb mijn uurtje deze week nog niet gemaakt! Humor werkt altijd met een flinke dosis overdrij ving! Maai- de collega's van Ford ook uit andere industriën begrijpen zeer wel, dat hun arbeiders dezelfde rechten zullen willen hebben als die van Ford. William Green, voorzitter van de Ame- rikaanscbe arbeidsfederatie met drie millioen leden, beeft al gezegd: Vijf da gen zijn genoeg!. Ford, zeggen echter andere industri eelen, moge van den nood een deugd maken en de week van vijf dagen in voeren, om de productie te beperken en hij moge daartoe finantieel in staat zijn, het zou uitermate gevaarlijk we zen deze werkweek in te voeren in de bouwvakken, het vervoerwezen of den landbouw. Wat Ford zich kan veroor loven, zou voor anderen de ondiergang b et eeken en. Sommigen redeneeren aldus: De ge trouwde werkman zal een tweeden vrij en dag goed gebruiken. Hij zal wat in zijn tuin werken allerlei karweitjes doen, zijn vrouw helpen, een uitstapje malden. Maar zijn zoon? 'Die zal nog meer zach wijden aan sport en uitgaan. Zijn uitgaven voor weelde en vermaak zullen toenemen. Hij zal meer willen verdienen en de hoogere loonen zullen de prijzen doen stijgen, totdat de indu strie onder den nieuwen last bezwijkt. Ford merkt hiertegen op, dat de ar beiders jongen en ouden mans genoeg zijn, om zelf te weten, hoe zij hun vrij en tijd zullen doorbrengen en na eeni gen tijd ook wel zullen leeren, dit goed te doen. Verder verwacht hij stijging van behoeften en dus grootere afzet voor de verschillende industriën. Hier staat pessimisme tegenover optimsme. De waarheid zal wel den veiligen mid denweg bewandelen en daar te vinden zijn. Ford's voorbeeld kan zeker niet dadelijk in andere takken van arbeid nagevolgd worden. Immers, om maar een te noemen, in den landbouw heeft men nog lang niet 'die volmaakte werk methoden en werktuigen als in de fa brieken van Ford. Maar wel beeft Ford zeker gelijk, dat de maatschappelijke ontwikkeling al verder tot verkorten arbeidsduur zal voeren en dat de hoe veelheid der productie niet alleen van den arbeidsduur afhangt. De maat schappelijke ontwikkeling gaat snel. Kort geleden beschouwden de meesten een achturen-dag als onzin en onmoge lijkheid. De vrije Zaterd.middag heette daarna ingevoerd te zijn, om de arbei ders het luieren en het drinken te lee ren. En nu komt een der grootste indus trieelen der wereld en voert een werk week van vijf dagen in. En anderen zullen hem wel volgen. Het uurtje wer ken per week zal echter een onbereik baar ideaal blijven. En zelfs niet eens een ideaal. Te lang werken is een kwaad, maar te kort werken nog meer. Deuren open voor den handel. Er wordt vanuit Engeland door ban kiers en zakenmannen van Europa en Amerika oen groote actie gevoerd, om te komen tot verwijdering der hinder palen, die- thans den handel in ernstige mate belemmeren. Wij ontvingen een lijst van ondërteeken-aars van een ma nifest, idie daarvoor pleiten en ijveren vallen. Het zijn allen grootheden van den eersten rang. Om maar enkelen uit ons eigen land te noemen: Dr. C. J. K. van Aalst, Dr. G. Vissering, Prof. Treub, Philips en Stork, Dr. W. Mees en S. P. van Eeghen, Dr. Waller en Th. van Weideren Rengers. In het manifest wijzen deze leiders van de geld- en zakenwereld erop, dat na den oorlog de internationale handel door allerlei maatregelen gehinderd wordt. En juist thans moest de handel zich vrij kunnen ontwikkelen. In het manifest (plea, Appell) wordt aan de politici de schuld gegeven, dat de oorlog met de wapenen voortgezet is in een oorlog met allerlei maatregelen, om elkanders handel afbreuk te doen en tegen te werken. Kort en zakelijk wordt het kwaad aldus aangeduid: Daarom kan er geen herstel in Euro-, pa komen, voordat de politici van alle landen het er over eens zijn geworden, dat de handel geen oorlog is, maar een ruiling en dat in vredestijd onze nabu ren onze klanten zijn en dat bun wel vaart een voorwaarde is van ons eigen welzijn. Wanneer wij hun handel ver hinderen, maken we daarmee ook de mogelijkheid kleiner, dat zij hun schul den afbetalen en onze producten koo- pen. Belemmerde invoer brengt be lemmerden uitvoer met zich mee en geen enkele natie kan het zich veroor loven, haar exporthandel te verliezen. Het manifest eindigt met de handels vrijheid het beste midddel te noemen, om handel en crediet in de wereld te herstellen. Dat zijn waarheden als koeien en men moet wel geheel verblind zijn door een dom nationalistische egoïsme, om ze niet te zien. De namen der onderteeke naars geven aan dit betoog kracht. De pers zal wel zorgen, dat het door de ge- beele wereld bekend' wordt. Indien meer geluisterd wordt naar de staats huishoudkundigen en -minder naar de diplomaten, zal de naijver tussdhen de volkeren met het gevaar voor verbitte ring en erger spoedig plaats maken voor een geest van samenwerking en vrede. De oorlog doet aan de meeste zaken groote schade en verwoest naast leven ontzettend veel kapitaal, daarom is de zaak van den vrede heter aan de zakenmannen dan aan de diplomaten toevertrouwd. Amerika en de overige wereld. Amerika is onder de andere volkeren der aarde de rijke man. Hij leeft in weelde, terwijl de anderen zich moeten, bezuinigen. Hij bulkt van het geld, ter wijl de anderen schulden hebben. Hij is de sdhuldeischer en de anderen hangen van zijn genade af. Hij voert veel van zijn producten uit en houdt den invoer van elders zooveel mogelijk tegen. De rijke man wordt door zijn arme buren en kennissen gewoonlijk niet bemind. Men vertelt en gelooft allerlei kwaad van hem. Vooral in Frankrijk zijn de Amerikanen tegenwoordig even weinig gezien als de deurwaarder bij den ar men- drommel. Amerika is rijk aan dol lars maar niet aan genade. Hij wil zijn geld, aan Frankrijk geleend, terug heb ben, hij dringt aan op aflossing en ren tebetaling. Frankrijk meent, dat hij grootmoedig moet zeggen: Gij gaaft nw bloed en ik mijn geld, ik schenk u, wat gij me nog schuldig zijt. Is die stemming tegen Amerika ge vaarlijk voor den wereldvrede? -Ford meent van wel. Een vriend ver telde hem, dat de eerstvolgende oorlog tegen Amerika gericht zal zijn. Mexico en Japan zullen de aanstokers zijn, Ca nada, Engeland en Frankrijk zullen in het complot betrokken worden en de andere landen, die een appeltje met Amerika te schillen hebben, zullen volgen. De vrees voor Rusland houdt Europa nog terug, maar anders ging het erop los. Ford hield dit alles voor wartaal, maar hij vindt thans deze redeneering nog zoo gek niet. Rusland is, geen ge vaar meer, het is te machteloos en kan geen wereldrevolutie ontketenen. De af gunst tegen Amerika'neemt toe. Ameri ka heeft een groote goudvoorraad .en bijna alle landen zijn finantieel van de nieuwe wereld afhankelijk. Zij hebben met een -oorlog niets te verliezen en kans om veel te winnen. Ford verzekert pacifist te zijn, een afschuw te hebben van de zinnelooze verwoesting van den oorlog. Hij vindt oorlogvoeren ontzettend onbenullig en dom. Niets ellendiger dan iemand te laten doodschieten. Een genot is het daarentegen den menschen tegen -een goed loon werk te geven. Maar al acht Ford den oorlog een on heil, dat men met alle macht moet voorkomen, hij is niet van -plan, tegen standers de andere wang toe* te keer en. Ford is een pientere zakenman en een dolle fantast. Als zoodanig is hij hier aan het woord. Hij houdt een nachtmer rie voor werkelijkheid. Hij ziet spoken! Onwezenlijke schrikbeelden neemt hij ernstig. Van een oorlogsstemming tegen Ame rika is geen sprake, hoogstens van een beetje jaloerschheid bij zijn vroegere hondgenooten. We kunnen ons boven dien troosten, dat oorlogprofetiën bijna nooit uitkomen. Als men 's morgens al zegt, dat er iets broeit en zeker onweer komt, eindigt de dag gewoonlijk mooi! De werkende tuberculoselijder, In het laatste nummer van het maand schrift der Centr. Ver. tot bestrijding der tuberculose vindt men een aantal plaatjes met werkende patiënten. De tijd is gelukkig voorbij, dat men de tu berculoselijders bijna stelselmatig on geschikt maakte voor het werk, hen dwong, om te liggen en te luieren. Ook in een sanatorium wordt tegenwoordig gewerkt. Natuurlijk onder de meest gunstige voorwaarden en het werk is iMoellijke Stoelgang Verstopping, onregelmatige of trage stoel gang worm zonder kramp of pijn ge regeld door de zacht en zeker werkende Mijahardi's LaxeertableUen. bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. licht, meer ontspanning dan inspan ning, maar op een der plaatjes zien we zelfs een aanbeeld. De lichte patiënten hebben bun vaste tijden van rusten en kuren, maar moeten iederen dag ook eenigen arbeid verrichten, wat hun ge zondheid bevordert en bovendien den overgang naai* het gewone leven min der moeilijk maakt. Ook zorgt men te genwoordig, dat de patiënten, die ont slagen worden, eerst een poos voor hen geschikt werk verrichten, waarbij zoo veel mogelijk gezorgd wordt, dat bun herwonnen gezondheid' niet verloren gaat of zij leeren een of ander vak, dat later voor hen geschikter is dan dat, waarin en soms zelfs waardoor zij ziek werden, u Arbeid adelt, maar arbeid maakt ook gezond en geeft den mensch een plaats in de maatschappij, waar hij zich nut tig kan maken en gelukkig kan voelen. Tegen de gevaren van het sanatorium leven, dat men vervreemdt van het ge wone leven, dat men lui wordt en het werken verleert, dat men ook na de ge nezing 'n stumperd en minderwaardi ge blijft, is de arbeid in en onmiddellijk na bet sanatoriumyerblijf bet eendge middel. Op afbetaling. De kooplust is 'bij de meeste men schen sterker dan de koopkracht. De eerste lust wordt sterk geprikkeld dooi de reclame. Men mist niet, wat- men niet kent. Maar wie alle dagen adver tenties, prijscouranten, reciamebiljet- ten, laat ons zeggen, voor radiotoestel len leest, verlangt 'hoe langer hoe meer, er zelf een te bezitten. Maar een goed toestel gaat de koopkracht der meesten te boven, De kooplust speelt ons nergens meer parten dan in een warenhuis, waar ieder Vrij door heen mag wandelen, zonder te koopen. Wie kan een half uur in Bijenkorf of Franschen Bazar door brengen, zonder te koopen. Het zou zelfs Diogenes niet lukken en bij zou er zeker een nieuwen nap koopen, om uit te drinken,; een kleurig matje, om er zijn ton mee te versieren. Menigeen loopt langs al de stands van een warenhuis en ziet telkens din gen, die hij allang had willen hebhen of nu juist noodig heeft, ,of die later wel van pas kunnen komen en die men wel nooit en nergens zoo goedkoop zal kunnen krijgen. En dan koopt men en is men uit den bazar, dan komt de ge dachte van. zelfverwijt: Jk heb eigen-: lijk veel te veel uitgegeven en dingen meegenomen, die ik best had kunnen missen. Kooplust en koopkracht .word- den schijnbaar met elkaar verzoend door het stelsel van afbetaling. Bij dit stelsel wordt geen rekening gehouden met de wezenlijke koopkracht van het oogenblik, met hetgeen men dus bezit maar met hetgeen men in de komende tijden krijgen zal. Vele jonge menschen gaan trouwen en koopen 'hun meubel tjes enz., zonder te betalen., 't Is hij hen een „deftig spul", maar ze kunnen niets hun eigen noemen. Door tegenspoed, ziekte, werkeloosheid enz. loopt het met de geregelde afbetaling spaak. Vele jonge arbeiders koopen een fiets op af betaling: als ze wat veel uitgaan, druk willen meedoen, eiken Zaterdag mee- nen, 'dat ze met hun loon meer kunnen doen, dap het geval is, wordt bet afbe talen aMicht vergeten en raken zij al meer achterop. Het stelsel van afbetaling komt over al voor maar neemt nergens zulke groote plaats in als in Amerika. Meu belen, auto, fiets, schrijfmachine, stof zuiger, radiotoestel, boeken, kachel, bijna alles wordt daar veel op afbeta ling geleverd. Het publiek staat daar deerlijk in het krijt bij de leveranciers :en treedt een malaise an Amerika in, dan ziet bet er voor de laatsten leelijk uit, dan zal door de onmacht, om af te betalen, heel het zakenleven een ge- duchten klap krijgen. In een onderhoud heeft Ford heel scherp dit oordeel uitgesproken: „Door het stelsel van afbetaling is een groot gedeelte van de bevolking zoo zwaar in de schuld gekomen, dat hun leven een aaneenschakeling van betalingszorgen is geworden. Het groote publiek is op weg slaaf van zijn schulden te worden, een slavernij die niet minder ketent dan elke andere vorm van knecht schap." Men vergeet meestal, dat de makke lijke betalingsvoorwaarden in de mees te gevallen ook de duurste zijn. Dat kan niet anders. De leverancier is geen weldoener; hij beoogt altijd zijn eigen voordeel. Hij moet bij het stelsel van afbetaling rekening houden met drie factoren, die den prijs hoog maken. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van hall drie tot drie uur stelt de Verecniging het Wille Kruis, in de Chr. Nat. School tc Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman, Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereenigiug wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15. Het afbetalen in termijnen vereischt veel administratie en verhoogt dus de productiekosten. De leverancier houdt bij dit stelsel rekening met wanbeta ling. Hij stelt den prijs, zoodat de goede betalers de schade, die hij door de slechte lijdt, vergoeden. En daar hij wachten moet op zijn geld, berekent hij rente. Een kind kan begrijpen, dat dit alles de begeerde goederen duur maakt. De kooplustige schijnt daaraan echter niet te denken. Dit stelsel steunt op een gedwongen spaarzaamheid in de toe komst. Maar als er dan niet te sparen valt? Of men om verschillende redenen zich om dien dwang niet meer bekom mert? Dan komt de vloek van bet koo pen, zonder betalen. Wat eerst zoo pret tig en makkelijk was, wordt dan een bron van ellende. Iedereen beaamt dit, maai* velen vergeten het, omdat, naar Ford zegt, „verkoopers in vele gevallen zoozeer tot koopen weten aan te zetten, dat men hiertoe soms op lichtvaardige wijze overgaat". Dat dit stelsel in Amerika zoo groe ten invloed heeft gekregen, is een ge volg van den voorspoed, die daar heerscht,waardoor de credietwaardig- hei'd er over het al,gemeen veel grooter is dan hier. Toch komt het ook hier veelvuldig voor en wordt voor velen een strop. De strop is dan niet voor de leverancier, die zich jwel weet te dek ken, maar voor den kooper. Vervolg, Openbare Werken. Zooals wij reeds hebben gemeld, wordt de post onderhoud van straten en pleinen voor 1927 ge raamd op f 75000, Geraamd wordt voor kleine herstellingen f 7000; voor het vernieuwen en herstralen van de Ka naalstraat, van de Kerkstraat af tot de De Wet straat f 6000; voor het vernieuwen van de Oranje straat tot de Kanaalstraat (bestrating en trottoir) en vervanging van de betonbanden door graniet banden f 7700; voor herstraten en vernieuwen van den Zeeweg, van den Willemsbeekweg af tot de Kalverstraat f 4800; voor herstraten voetpaden Kalverstraat en gedeelte rijweg (waarbij B, en W. zullen trachten voortuintjes in eigendom te krijgen) f 7600; vernieuwen en herstraten van de Wille- brordstraat f 7900; herstraten Trompstraat, van de Willebrordstraat af tot de Frans Naereboutslraat, 'met aanvulling van oud materiaal, f 3200; voor kei bestrating van den Statiosnweg (voortzetting 1926, 'richting Velsen) f 10000; vernieuwen Driehuizer- kerkweg f 7500; voetpaden op Wijkeroog gedeel telijk vernieuwen f 2000; vernieuwen Kanaalkade Wijkeroog f 5500; vernieuwen Kerkplein (voor het Raadhuis) f 6200;_ bestrating enz. in verband met overdracht van grondstrooken en voortuintjes f 4000. De post onderhoud van wegen en voetpaden is geraamd op f 30525, waarvan f 20000 voor onder houd van grind- en sintelwegen, met inbegrip van kosten wals enz.; f 2000 voor onderhoud voetpa den en f 5000 voor het bestraten van bochten. De post onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen is groot f 22175, waarvan f 8850 voor ge woon onderhoud, vernieuwen en schilderwerk van hekwerken en f 13325 voor het park Velserbeek, verdeeld als volgt: onderhoud van het park f 9000; onderhoud manége met stallen, schuur en stal hertenkamp f 525; herstellen en vernieuwen van de afscheidingen om en in het park f 500; voer voor de herten, eenden, zwanen enz, f 500, Bij oppervlakkige beschouwing bleek, dat de commissie voor openbare werken zich met ver schillende onderdeelen van den post „onderhoud van straten en pleinen" niet kon véreenigen. Met name het aanbrengen van een geruischlooze be- harding in de Willebrordstraat acht zij vooralsnog niet noodzakelijk. De moeilijkheid is echter, om reeds thans aan te geven, welke werkzaamheden in het komende jaar het meest noodzakelijk moeten worden geacht. Het komt de commissie daarom gewenscht voor, dezen post tot een zeker bedrag uit te trekken en later te bepalen, waaraan dat zal worden besteed. Bedoeld bedrag zou de commissie dan willen stellen op rond f 100.000, waartoe zij adviseert. Wel is deze som belangrijk hooger dan de ten vorige jare geraamde, doch naar hel oor deel der commissie is deze verhooging alleszins te motiveeren. Immers, het steeds toenemend verkeer stelt jaarlijks aan de wegen en dientengevolge aan de uitgaven voor onderhoud daarvan, steeds hoogere eischen, welke nu eenmaal niet afwijsbaar zijn. Voorts neemt de totale oppervlakte aan straten in deze gemeente voortdurend toe, terwijl het ove rigens gewenscht moet worden geacht den ach terstand, welke in deze gedurende de crisisjaren is ontstaan, geleidelijk in te halen. Verder meent de commissie, dat het tegenover de aangeslagenen in de straatbelasting niet meer dan billijk moet worden geacht, dat het jaarlijks door hen te be talen bedrag van o.g. f 50.000 inderdaad niet meer dan een „billijke bijdrage" vormt in de door de gemeente te dezen aanzien te maken kosten. De commissie wenscht hieraan nog toe te voe gen, dat zoodra het rioleeringsplan gereed is, de Velserduinerbuurtweg en de Zeeweg hX bet eerst

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5